_HOWDO_text.bmp nedir? Kaldırmalı mıyım?

Gabriel E. Hall ile - -

_HOWDO_text.bmp dosyası hakkında bilmeniz gerekenler ?

_HOWDO_text.bmp dosyası,  ODİN fidye yazılımı virüsü ile yakın alakalıdır. Bu virüs tüm kişisel dosyalarınızı şifreleyip kullanılmaz hale getiebilen kötü ün sahibi Locky virüsünün yeni ve güncellenmiş versiyonudur. _HOWDO_text.bmp, aynı _HOWDO_text.html dosyası gibi bir fidye notudur ve virüsten etkilenen makinaların masa üstlerinde bulunup şifrelenen dosyalar için gerekli anahtarın nasıl temin edilebilineceğini açıklar. Tipik olarak, virüs bu resmi sisteme kaydeder ve sonra masa üstü duvar kağıdı olarak belirler. Bu resim bütün Locky virüslerinin sağladığı bilgileri sunar – virüsün RSA-2048 ve AES-128 şifrelme tekniklerini kullandığını, şifreleme algoritmaları ile ilgili Wikipedia linklerini verir ve şifreyi çözüp dosyaları kurtarabilmenin tek yolunun fidyeyi ödeyip gerekli anahtarı almak olduğunu söyler. Bu siteye sadece Tor tarayıcısı ile erişilebilmektedir, fidye notu da bu tarayıcıyı kurmanızı söylemektedir. Ödeme sitesi  3 BTC yani yaklaşık 1860 ücreti olan Locky anahtarını almanızı tavsiye etmekte. Bu kadar yüksek miktari – Locky virüsünün şöhretine dayanarak isteyebilmekteler, kötücül yazılım araştırmacılarına göre virüsün yaratıcılarının sağladığı anahtar olmadan dosyaları kurtarailmenin hiçbir yolu mevcut değildir.

Masaüstünüzde_HOWDO_text.bmp dosyası ile karşılaşmış iseniz, çok bütük ihtimalle bilgisayarınız ODİN virüsünden etkilenmiş demektir. Çok tatsız bir durum ama ne olursa olsun hiçbir şekilde fidye ödememenizi tavsiye etmekteyiz hatta bu dosyalarınızı bir daha göremeyeceğiniz anlamına gelse bile. Fidye ödemeye karar verirseniz, bunun siber suçlular daha fazla kötü niyetli aktivitelerde bulunmaya teşvik edeceğini unutmayınız. Bilgisayarınız bu fidye yazılımından etkilenmişse , _HOWDO_text.bmp dosyasını diğer ODIN dosyaları ile birlikte silmek için Reimage gibi bir anti-kötücül yazılım uygulaması kullanın ve sonra sistem yedeğinden dosyaları geri yükleyin. Sistem yedeğiniz mevcut değil ise,  şu yazı‘da bahsettiğimiz veri kurtarma yöntemlerine başvurabilirsiniz.

_HOWDO_text.bmp dosyası sisteminize nasıl girdi?

 _HOWDO_text.bmp dosyası ile ilgili kötücül yazılımlar tipik fidye yazılım yayılma tekniklerini kıllanırlar. Ana hatlarıyla, sisteme truva atları,sistem açıklası veya kullanıcının bizzat kendisi tarafından alınırlrar. Son söylediğiğimiz muhtemelen biraz şüpheli gelmiştir, fakat bu üçkağıtçıların kötücül yazılım yayma taktikleri çok iyi olduğundan kullanıcı kolaylıkla aldanıp eposta ile gelen virüslü dosyaları içeri alabilmekte. Siber suçlular makro fonksiyonu ile aktive olan içi kötücül scriptlerle dolu zararlı Word dosyaları kullanma eğilimindeler. Bu yüzden de, bilinmeyen kişiler tarafından gönderilen epostaları tamamen görmezden gelmenizi tavsiye ediyoruz. Ayrıca bilgisayarınızdaki bütün programları güncellemeli veya otomatik güncellemeyi açık bırkamalısınız. Bazen, siber suçlular sistemde bulunan güvenlik deliklerini de kullanıp kendi istedikleri programları kurabilmekteler. Bu yüzden, şüphesiz ki sisteminizde maksimum koruma için güvenilir bir anti-kötücül yazılım programı bulundurmalısınız.

 _HOWDO_text.bmp dosyasını nasıl kaldırabilirsiniz?

Her ne kadar _HOWDO_text.bmp dosyasını ayrı olarak silebilsenizde, biz  _HOWDO_text.bmp dosyasını ODIN fidye yazılımı ile birlikte, Reimage veya SpyHunter 5Combo Cleaner gibi bir anti-kötücül yazılım programı silmenizi önermekteyiz. Bu virüs bilgisayarınız için kötü niyetli bir düşmandır ve mümkün olan en kısa sürede kaldırılmalıdır. Lütfen bu virüsü elle kaldırmayı denemeyin çünkü bazı dosyaları geride bırakabilrsiniz bu da sistemdeki güvenlik açığını daha da arttırabilir. Detaylı _HOWDO_text.bmp kaldırma talimatları için bu yazıya göz atabilrssiniz.

Teklif
Şİmdi yapın!
İndir
Problem tanı problemi Mutluluk
Garanti
İndir
Problem tanı problemi Mutluluk
Garanti
Microsoft Windows ile uyumludur. Supported versions OS X ile uyumludur. Supported versions
Başarılı olunamadığında ne yapmalı?
 Reimage kullanarak virüslerin verdiği hasarı telafi etmeyi başramadıysanız, submit a question adresinden destek ekibimizle iletişime geçin ve paylaşabildiğiniz kadar çok detay paylaşın.
Reimage sisteminizi tehlikelere ve zararlı programlara karşı korumak önerilen bir araçtır. Programın deneme sürümü sisteminizdeki zararlı uygulamaları bulacaktır.

Yazar hakkında

Gabriel E. Hall
Gabriel E. Hall - Heyecanlı virüs araştırmacısı

Eğer bu ücretisz kaldırmal yöntemi size yardımcı oldusysa lütfen bu servici sürdürebilmemiz için bize bağış yapın. En ufak miktarda bile minnettat olacağız.

Gabriel E. Hall ile iletişme geç
Esolutions Şirketi hakkında

Kaynak: https://www.2-spyware.com/file-_howdo_text-bmp.html

DİĞER DİLLERDE KALDIRMA KILAVUZLARI


Dosyalar