Amazon Assistant virüsünü kaldır (Kaldırma Talimatları) - Oca 2021 tarihinde güncellendi

Gabriel E. Hall ile - - | Sistem araçları Yaz

Amazon Assistant Virüsünü Kaldırma Rehberi

Amazon Assistant virus nedir

Amazon Assistant virüsü güven sarsıcı birçok servis ve spekülasyonu beraberinde getiriyor

Amazon Assistant eklentisi görseli

Amazon Assistant virüsü (diğer adı, Amazon Assistant aa.hta) en uygun fiyatları bularak kullanıcıya yardım ettiği öne sürülen bir tarayıcı eklentisidir . Her ne kadar tam olarak bir virüs sayılmasa da IT uzmanları bu uygulamanın Amazon virüsü ile bir ilişkisinin olabileceğini düşünüyorlar. Yasal bir uygulama gibi görünse de güvenirliği tartışma konusu.

Bu araç daha çok potansiyel istenmeyen program (PİP – PUP) sınıfına giriyor. Kullanıcılarını büyük indirimlerden haberdar ediyor olsa da, kullanıcı alışkanlıklarını denetliyor ve hatta ortaklığı bulunan firmalara transfer ediyor olabileceği söyleniyor. Eğer çevrimiçi mahremiyetini sizin için önemli ise bu aracı bilgisayarınızda kullanmayı tekrar gözden geçirseniz iyi olur.

Bunun yanında bu uygulama eklentisini bilgisayarınızdan kaldırmaya çalışırken ciddi problemler yaşayabilirsiniz.

Bu uygulamanın bilgisayarınızda bulunmasının zararları hakkında daha fazla bilgi edinmek için, diğer bölümleri incelemelisiniz. Bu şekilde, eğer bu uygulamayı silmenin bir yolunu arıyorsanız, ReimageIntego ve Malwarebytes programlarının yardımı ile Amazon Assistant virüsünü hızlı bir şekilde bilgisayarınızdan kaldırabilirsiniz.

Özet

İsimler Amazon Assistant, Amazon Assistant aa.hta, Amazon Browser Bar
Kategori Potansiyel İstenmeyen Program (PUP-PİP)
İşletim Sistemi Windows XP, 7, 8, 10
Bulaşma Yolları Yazılım kümeleri, Google Play mağazası, Firefox add-on mağazası
Birlikte Geldiği Uygulama Amazon Web Search
Bulaşma Belirtileri Ana sayfayı ve güncel arama sitesini değiştirir, açılır pencere mesajları çıkmaya başlar

Neden şüpheli tarayıcı eklentilerinden uzak durmalısınız?

Olaya bütünüyle bakıldığında, birçok tarayıcı eklentisi, tarayıcının performansını olumsuz yönde etkileme ihtimali bulunuyor. Eğer hızlı ve efektif bir tarayıcı kullanmak istiyorsanız, tarayıcınızda sadece birkaç eklenti bulunmalı. En gözde eklentiler bile yükleme işlemi sırasında diğerlerini de yüklemenizi öneriyor. Hem tarayıcınız hem de tarayıcı eklentileriniz, internet alışkanlıklarınız ve ziyaret ettiğiniz siteler hakkında kesin bilgiler toplarlar. Öyle ki, bu gibi bilgiler, başka bir firma ile bir şekilde paylaşılabilir. Amazon Assistant PUP eklentisinin de bu uygulamalardan bir farkının olduğunu söylemek oldukça güç.

Uzantılarını aktive ettikten sonra sizden çevrimiçi hareketlerinizi takip etmek için onay isteyecektir. Ancak bu onay sadece daha ileri bir hizmet sağlamak için değil aynı zamanda ticari hedefleri için de geçerli olacaktır. Bununla birlikte bu alternatif bir PİP olduğu için, üçüncü parti yazılımların bombardımanına tutulmanız da sürpriz olmayacaktır. Unutmayın ki, tanımadığınız bir internet sitesinin reklamlarına tıklarsanız, kendinizi şüpheli bir sitede bulabilirsiniz. Dahası, Amazon Assistant eklendisinin iletileri can sıkıcı bir hal almaya başlayabilir.

Amazon Assistant Uygulamasının Yayılması

Uygulamayı hem Google Play mağazasında hem de Mozilla Firefox eklenti mağazasında bulabilirsiniz. Ayrıca bu eklentiyi, bazı internet sitelerinin teklifleri ya da başka ücretsiz yazılımları yükleme sırasında da görebilirsiniz. Özellikle, istenmeyen ve alakasız uygulamaları yüklerken, yükleme işlemlerini çok dikkatli takip etmelisiniz.

Unutmayın ki, kullanıcıların bir çoğu eklentiler yüklerken yanlışlıkla başka uygulamalar da yükler. Bu yüzden, yüklemeler sırasında “Özel” (Custom) sekmesini seçmenizi öneririz. Sadece başka hiç bir uygulamanın eklenmeyeceğine emin olduğunuz durumlarda hızlı yükleme seçeneği ile ilerleyin. Eğer kullanıcı ayarlarınızı değiştirmek isteyen bir seçenek bulunursa mutlaka kutucuğun seçilmemiş kalmasına dikkat edin. Artık Amazon Assistant virüsünün silme işlemlerine geçebiliriz. Bunun için, her zaman Özel ya da Uzman yükleme metodlarını seçmelisiniz.

Amazon Assistant örneğiAmazon Assistant bir çok hizmet sunuyor olsa da güvenlik konusunda çelişkiler barındırır.

Amazon Assistant kaldırma işlemler

Bu tarayıcı eklentisini manuel olarak ya da otomatik bir şekilde kaldırabilirsiniz. Eğer Amazon Assistant virüsünü nasıl sileceğinizden emin değilseniz, uygulama kaldırma araçlarına güvenebilirsiniz. Ancak bu şekilde eklentinin bütün uzantıları bilgisayarınızdan tamamen yok olmuş sayılmaz.

Amazon Assistant eklentisini sildikten sonra, aşağıdaki manuel yönlendirmeleri kontrol etmelisiniz. Herhangi bir şüpheli uzantıya rastlamanız durumunda tarayıcınızı güncelleyin ya da yeniden kurun. Eğer yeni bir arama motoru ya da tarayıcı eklentisi eklemek isterseniz güvenilir forumlardan güvenliği konusunu araştırın.

ReimageIntego programının yardımıyla virüs tehlikesinden kurtulabilirsiniz. SpyHunter 5Combo Cleaner ve Malwarebytes potansiyel istenmeyen programları ve virüsleri, onlara ait tüm dosyaları ve kayıt dosyalarını tespit etme konusunda tavsiye edilen programlardır.

Teklif
Şİmdi yapın!
İndir
Reimage Mutluluk
Garanti
İndir
Intego Mutluluk
Garanti
Microsoft Windows ile uyumludur. macOS ile uyumludur.
Başarılı olunamadığında ne yapmalı?
  Reimage Intego kullanarak virüslerin verdiği hasarı telafi etmeyi başramadıysanız, submit a question adresinden destek ekibimizle iletişime geçin ve paylaşabildiğiniz kadar çok detay paylaşın.
Reimage Intego ücretsiz bir deneme sürümüne sahiptir. Reimage Intego tam sürümünü satıl alan kullanıcılar daha detaylı taramalar yapabilir. Ücretsiz sürüm virüsleri belirlemek için tarama yaoar ve bu virüsleri nasıl sileceğinize dair rehber sunar. Tam sürüm bu dosyaları otomatik olarak kaldırır.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Reimage kullanarak tamir edemezseniz SpyHunter 5 programını deneyebilirsiniz.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Intego kullanarak tamir edemezseniz Combo Cleaner programını deneyebilirsiniz.

Amazon Assistant Virüsünü Elle Kaldırma Rehberi

Windows sistemlerinden Amazon Assistant virüsünü kaldırım

Amazon Assistant uygulamasını Windows işletim sisteminden kaldırmak istiyorsanız, eklentiyi silmelisiniz. Sizlere sunduğumuz yönlendirmelerle bu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz:

 1. Start Control Panel Programs and Features'e tıklayın ( Eğer Windows XP kullanıcısıysanız Add/Remove Programs'e tıklayın) 'Start -> Control Panel -> Programs and Features''e tıklayın ( Eğer 'Windows XP' kullanıcısıysanız 'Add/Remove Programs''e tıklayın)
 2. Eğer Windows 10 / Windows 8 kullanıcısıysanız ekranın sol alt köşesinde sağa tıklayın. Quick Access Menu çıktığı anda Control Panel ve Uninstall a Program'ü seçin. Eğer 'Windows 10 / Windows 8' kullanıcısıysanız ekranın sol alt köşesinde sağa tıklayın. 'Quick Access Menu' çıktığı anda 'Control Panel' ve 'Uninstall a Program''ü seçin.
 3. Amazon Assistant ve bağlantılı programları kaldırın
  Burada Amazon Assistant ve benzeri yeni kurulmuş olan programları arayın.
 4. Bunları kaldırın ve ayarları kaydetmek için OK'e tıklayın. Şüpheli içeriklere sağ tıklayın ve 'Uninstall''ı seçin.

Mac OS X sisteminden Amazon Assistant virüsünü kaldırın

 1. OS X kullanıyorsanız, sol üstteki OS X butonuna tıklayın ve Applications se.eneğini seçin. 'Go' seçeneğine tıklayın ve 'Applications' seçeneğini seçin
 2. Applications dosyasını görene kadar bekleyin ve Amazon Assistant ya da benzeri şüpheli programları bulun. Bunlar hepsinin üstüne sağ tıklayın ve Move to Trash seçeneğini seçin. Tüm zararlı girdilere tıklayın ve 'Move to Trash' seçeneğini seçin

Microsoft Edge 'den Amazon Assistant virüsünü kaldır

Microsoft Edge ayarlarını sıfırla (Yöntem 1 )

 1. Microsoft Edge uygulamasını çalıştır ve More 'e tıkla( ekranın sağ üst köşesindeki 3 nokta)
 2. Daha fazla seçenek açmak için Settings 'a tıklayın
 3. Settings ekranı ortaya çıkınca, Clear browsing data seçeneğinin altındaki Choose what to clear butonuna tıklayın Ayarlara gidin ve 'Choose what to clear' 'i seçin
 4. Burada, kaldırmak istediğiniz her şeyi seçin ve Clear'a tıklayın 'Clear' butonunu seçin
 5. Şimdi Startbutonuna(Windows logo) sağ tıklamalısınız. Burada, Task Manager'i seçiniz. Başlangıç menüsünü açın ve 'Task Manager''ı seçin seçin.
 6. Processes sekmesinde iken, Microsoft Edge 'i aratınız.
 7. Sağ tıklayıp Go to details seçeneğini seçin. Eğer göremezseniz Go to details seçeneğine gidip More details'e tıklayın ve önceki adımı tekrar ediniz. 'Microsoft Edge''e sağ tıkalyın ve 'Go to details''ı seçin Eğer 'Go to details' seçeneği ortaya çıkmazsa, 'More details''ı seçin
 8. Detailsekmesi ortaya çıktığında, içinde Microsoft Edge geçen her girdiyi bulun. Bu girdileri sonlandırmak için hepsine sağ tuşla tıklayıp End Task seçin Microsoft Edge girdilerini bulun ve 'End Task' 'ı seçin

Microsoft Edge tarayıcısını sıfırlama (Yöntem 2 )

Eğer Yöntem 1 faydalı olmazsa, gelişmiş Edge sıfırlama yöntemini kullanmalısınız.

 1. Not: bu yöntemi kullanmadan önce verilerinizi yedeklemelisiniz.
 2. Bilgisayarınzda bu klasörü bulun: C:\Users\%username%\AppData\Local\Packages\Microsoft.MicrosoftEdge_8wekyb3d8bbwe.
 3. Kaydedilmiş bütüngirdileribulupfarenizin sağ tuşu ile tıklayın. Sonra Delete seçeneği Bilgisayarınızdaki Microsoft Edge klasörünü seçin, bütün girdileri sağ tuşla işaretleyip 'Delete' 'ye tıklayın
 4. Start butonuna(Windows logo) tıklayın ve Search my stuff satırına window power yazın
 5. Windows PowerShell girdisine sağ tıklayın ve Run as administrator seçin Windows PowerShell'i bulun , sağ tuşla tıklayıp 'Run as administrator' 'ı seçin
 6. Yöneticiolduktansonra : Windows Powershellpenceresi çıkaca, PS C:\WINDOWS\system32> komut satırını yapıştırıp ardından Enter'a basın:
  Get-AppXPackage -AllUsers -Name Microsoft.MicrosoftEdge | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register $($_.InstallLocation)\AppXManifest.xml -Verbose}
  Gerekli komutu kopyalayıp yapıştırın ve 'Enter'' a basın.

Bu adımlar tamamlandıktansonra, Amazon Assistant Microsoft Edge tarayıcınızdan silinmiş olmalı

Mozilla Firefox (FF) programından Amazon Assistant virüsünü kaldırın

Uygulamayı Mozzilla Firefox tarayıcısından kaldırmak ve engellemek istiyorsanız, şu adımları takip edin. En kısa çözüm, tarayıcıyı tekrar yüklemek olacaktır.

 1. Zararlı uzantıları kaldırın
  Mozilla Firefox 'i açın. Sağ üst köşedeki menü ikonuna tıklayın ve Add-ons Extensions'yi seçin. Menü ikonuna tıklayın ve 'Add-ons''ı seçin.
 2. Burada Amazon Assistant ', ve diğer şüpheli eklentileri seçin. Bu girişleri silmek için Remove 'e tıklayın. 'Extensions''i seçin ve zararlı içerikleri bulun. 'Remove' seçeneğine tıklayarak her birinden kurtulun.
 3. Mozilla Firefox 'yi sıfırla
  Sol üstteki Firefox menüsüne tıklayın ve soru işaretine tıklayın. Burada Troubleshooting Information'yi seçin. Menü seçeneğine ve ardından '?' seçeneğine tıklayın ve 'Troubleshooting Information' yi seçin.
 4. Şimdi Reset Firefox düğmesi ile birlikte Reset Firefox to its default state mesajını göreceksiniz.  Bu düğmeye birkaç kez basın ve Amazon Assistant kaldırımını tamamlayın. 'Reset Firefox' butonuna birkaç kez tıklayın.

Google Chrome programından Amazon Assistant virüsünü kaldırın

TAmazon Assistant eklentisini Chrome tarayıcısından silmek için şu adımları takip edin. Amazon Web Search eklentisini ana sayfanızdan ve öncelikli arama motorunuz olmaktan çıkarın. Bunun yerine istediğniz başka bir motoru seçebilirsiniz.

 1. Zararlı eklentileri silin.
  Google Chrome 'i açın. Sağ üst köşedeki menü ikonuna tıklayın ve Tools Extensions'yi seçin. Menü ikonuna tıklayın. 'Tools' ve 'Extensions' seçeneklerini seçin.
 2. Burada Amazon Assistant 'i ve diğer zararlı eklentileri seçin ve silmek için çöp kutusu ikonuna tıklayın. Zararlı içerikleri bulun ve çöp kutusu ikonuna tıklayarak tek tek hepsinden kurtulun.
 3. Menü ikonuna tekrar tıklayın ve Search seçeneğinin altında Settings Manage Search engines 'i seçin. 'Settings' de iken 'Manage search engines...' seçeneğini seçin.
 4. Search Engines... 'deyken zararlı siteleri arayın. Sadece tercih ettiğiniz isimleri ve google'ı bırakmalısınız. Zararlı linkleri kaldırmak için 'X' seçeneğine tıklayın.
 5. Google Chrome 'yi sıfırla
  Google Chrome 'in sağ üst köşesindeki menü simgesine tıklayın ve Settings'yi seçin.
 6. Sayfanın sonuna inin ve Reset browser settings'e tıklayın. 'Settings''de iken 'Reset browser settings' düğmesine gelin ve tıklayın.
 7. Bu eylemi onaylamak için Reset 'e tıklayın ve Amazon Assistant kaldırımını tamamlayın. 'Reset' butonuna tıklayın ve kaldırma işlemini tamamlayın.

Safari programından Amazon Assistant virüsünü kaldırın

 1. Zararlı uzantıları kaldırın
  Safari tarayıcısını açın ve ekranın sol köşesindeki Safari seçeneğine tıklayın. Bunu yaptıktan sonra Preferences seçeneğini seçin. 'Safari' seçeneğine tıklayınn ve 'Preferences' seçeneğini seçin
 2. Burada Extensions seçeneğini seçin ve Amazon Assistant ve benzeri şüpheli programları bulun. Hepsinden kurtulmak için Uninstall butonuna tıklayın. 'Extensions' seçeneğine gidin ve zararlı eklentileri kaldırın.
 3. Safari 'yi sıfırla
  Safari tarayıcınızı açın ve menüden Safari seçeneğine tıklayın. Burada Reset Safari... kısmını seçin. 'Safari' seçeneğine tıklayınn ve 'Reset Safari...' seçeneğini seçin
 4. Şimdi sıfırlama seçeneklerinin bulunduğu bir açıklama penceresi göreceksiniz. Tüm bu seçenekler genellikle işaretli olur. Ancak sıfırlamak istediklerinizi kendiniz de belirleyebilirsiniz. Amazon Assistant kaldırma işlemini tamamlamak için Reset butonuna tıklayın. Tüm seçenekleri seçip 'Reset' butonuna tıklayın

Potansiyel olarak istenmeyen bu programı kaldırdıktan ve tüm tarayıcılarınızı tamir ettikten sonra PC'nizi iyi bir korsan yazılım programı ile kontrol etmenizi öneriyoruz. Bu Amazon Assistant programından kalan kayıt dosyalarını silmenizi ve sisteminizde var olan virüsleri saptamanızı sağlar. Bunun için kötü yazılım temizliyicilerden birini kullanın: ReimageIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner ya da Malwarebytes.

Önerdiklerimiz

Devletin sizi takip etmesine izin vermeyin

Devletler kişilerin tüm bilgilerini öğrenmek ve vatandaşları gizlice takip edebilmek için türlü çareler arar. Bunu mutlaka dikkate almalı ve gizli bilgileri toplayan araçlar hakkında daha fazla bilgi edinmelisiniz. Devletin sizi takip etmesinin önüne geçebilmek için internette tamamen gizli bir şekilde dolaşmalısınız.

Bilgisayarda internete bağlandığınızda farklı bir lokasyon seçerek güvenli bir şekilde konum gizlenebiliyor. Private Internet Access VPN programını kullanarak bu casus yazılımlardan tamamen kurtulabilir ve rahat bir internet deneyimi yaşarsınız.

Bu şekilde devletin sizden alabileceği bilgileri belirleme şansına sahip olursunuz ve bazı bilgiler sadece size kalır. Her ne kadar yasal olmayan bir şey yapmasanız ya da seçtiğiniz siteler ve programların hepsi yasal olsa da VPN servisi kullanarak güvenlik seviyenizi kendiniz belirleyebilirsiniz. 

Herhangi bir siber saldırıya karşı dosyalarınızı yedekleyin

Zararlı yazılımlardan kaynaklanan yazılımsal sorunlar ya da dosya şifreleme virüslerinin yol açtığı problemler bilgisayarlarda kalıcı sorunlara yol açabilir. Eğer dosyalarınızı bu sorunları yaşamadan önce yedeklerseniz bu sorunları kolaylıkla aşabilirsiniz.

Bilgisayarda oluşan her önemli değişimden sonra cihazı tekrar yedeklemek hayati bir önem taşıyabilir. Bu sayede bilgisayarınızda meydana gelebilecek türlü sorunlar karşısında aldığınız son yedek dosyaları kolaylıkla yükleyebilir ve kayıpsız bir şekilde önünüze çıkan problemi çözebilirsiniz.

Eğer dosyalarınızın son sürümler her zaman yedeklenmiş olursa yeni bir sorun karşısında hayal kırıklığı, çöküntü ya da büyük bir maddi kayıp yaşamazsınız. Bu sayede zararlı yazılımlar bir anda ortaya çıktığında hazırlıksız yakalanmamış olursunuz. Sistem yedekleme işlemleri için Data Recovery Pro programını kullanabilirsiniz.

Yazar hakkında
Gabriel E. Hall
Gabriel E. Hall - Heyecanlı virüs araştırmacısı

Eğer bu ücretisz kaldırmal yöntemi size yardımcı oldusysa lütfen bu servici sürdürebilmemiz için bize bağış yapın. En ufak miktarda bile minnettat olacağız.

Gabriel E. Hall ile iletişme geç
Esolutions Şirketi hakkında

DİĞER DİLLERDE KALDIRMA KILAVUZLARI