arp.exe nedir? Kaldırmalı mıyım?

Jake Doevan ile - -

Arp.exe Adres Çözümleme Protokolü'nün kısaltmasıdır. Interneti adres katmanları arasında paylaşmaya yarar. Dosya kullanıcının IP adresi bilindiği taktirde kullanıcının mac adresini takip etmek için kullanılır. Ayrıca dosya LAN ağı üzerindeki iki ayrı bilgisayarın iletişim kurmasını sağlar. Aynı zamanda istatistiki amaçlarla da kullanılabilir. 

arp.exe dosyasının diğer kullanım yöntemleri

Dosya cihazlar arasında iletişimi sağladığı için doğal olarak kötü amaçlarla kullanılmaktadır. Siber suçlular bu yönteme ARP zehirlenmesi veya ARP sahteciliği demekte. Hedef bilgisayarı sahte MAC adreslerine boğarak cihaza giriş sağlamaktalar. Fakat suçlular ancak ağda gördükleri sistemlere sızabilmekteler.

Dahası, bir siber suçlu diğer cihazlara sızabilmek için bir cihazın ARP protokolüne ihtiyaç duymaktadır. ARP sahteciliği suçlu tarafından kontrol edilen hedef cihazın iletişim trafiğini de yönetmeye yarar.

Genelde, bu teknik bir aracı gerektirip daha büyük saldırılar için kullanılır örneğin, DDoS (dağıtık hizmet aksatma) saldırısı. 

ARP zehirlenmesinden korunma önerileri

İster Windows ister Linux olsun her işetim sistemi bu tarz saldırıları tespit etmek üzere programlanmıştır. Örneğin, Linux cache dosyalarını ARP değişim işlemi ile kıyaslayıp sertifikası olmayan istekleri bloklamakta. Ne yazık ki, diğer cihaz da hacker tarafından ele geçirilmişse bu yöntem de sisteme sızmak için yeni bir fırsata dönüşebilir. 

Windows işletims sistemi kullanıcıları ARP işlemlerini HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Tcpip\Parameters, ArpCacheLife, ArpCacheMinReferenceLife, ArpUseEtherSNAP, ArpTRSingleRoute, ArpAlwaysSourceRoute, ve ArpRetryCount regedit girdileri ile konfigüre edebilirler.

Tekniğin bazı sınırları olduğu için hackerlar arasında çok popüler değildir fakat yine de dikkatli olmalısınız. Neyseki internet kullancılarını bu tarz kötücül yazılımlardan koruyabilecek çok sayıda uygulama bulunmakta. Tüm güvenlik sisteminin güvenliğini arttırabilmek için hem kötücül yazılı hem de anti virüs yazılımlarınızı güncel tutmalısınız. 

arp.exe dosyasını sonlandırma yöntemleri

arp.exe dosyasında fazla işlemci gücü tüketmesi gibi şüpheli hareketler sezmeniz durumunda, önlem alma zamanınız gelmiş demektir.  Reimage Reimage Cleaner veya Malwarebytes kurup sistem taraması yapın. Bu yazılım izinsiz grişin kaynağını tespit edip engelleyebilir. Ayrıca işemi Görev Yöneticisi üzerinden de sonlandırabilirsiniz. Aktif çalışan dosyayı bulun, üzerine sağ tuşla tıklayıp “Görev Sonlandır” a tıklayın.

Teklif
Şİmdi yapın!
İndir
Reimage Mutluluk
Garanti
İndir
Reimage Cleaner Mutluluk
Garanti
Microsoft Windows ile uyumludur. Supported versions OS X ile uyumludur. Supported versions
Başarılı olunamadığında ne yapmalı?
  Reimage Reimage Cleaner kullanarak virüslerin verdiği hasarı telafi etmeyi başramadıysanız, submit a question adresinden destek ekibimizle iletişime geçin ve paylaşabildiğiniz kadar çok detay paylaşın.
  Reimage Reimage Cleaner virüslerin verdiği hasarı telafi etmek için tavsiye edilmektedir. Free scanner allows you to check your system for damaged and corrupted files. If you need to fix them, you may need to purchase the licensed version of Reimage Reimage Cleaner.

Yazar hakkında

Jake Doevan
Jake Doevan - Hayat, virüslerle zaman kaybetmek için çok kısa.

Eğer bu ücretisz kaldırmal yöntemi size yardımcı oldusysa lütfen bu servici sürdürebilmemiz için bize bağış yapın. En ufak miktarda bile minnettat olacağız.

Jake Doevan ile iletişme geç
Esolutions Şirketi hakkında


Dosyalar