arp.exe nedir? Kaldırmalı mıyım?

Jake Doevan ile - -

Arp.exe Adres Çözümleme Protokolü'nün kısaltmasıdır. Interneti adres katmanları arasında paylaşmaya yarar. Dosya kullanıcının IP adresi bilindiği taktirde kullanıcının mac adresini takip etmek için kullanılır. Ayrıca dosya LAN ağı üzerindeki iki ayrı bilgisayarın iletişim kurmasını sağlar. Aynı zamanda istatistiki amaçlarla da kullanılabilir. 

arp.exe dosyasının diğer kullanım yöntemleri

Dosya cihazlar arasında iletişimi sağladığı için doğal olarak kötü amaçlarla kullanılmaktadır. Siber suçlular bu yönteme ARP zehirlenmesi veya ARP sahteciliği demekte. Hedef bilgisayarı sahte MAC adreslerine boğarak cihaza giriş sağlamaktalar. Fakat suçlular ancak ağda gördükleri sistemlere sızabilmekteler.

Dahası, bir siber suçlu diğer cihazlara sızabilmek için bir cihazın ARP protokolüne ihtiyaç duymaktadır. ARP sahteciliği suçlu tarafından kontrol edilen hedef cihazın iletişim trafiğini de yönetmeye yarar.

Genelde, bu teknik bir aracı gerektirip daha büyük saldırılar için kullanılır örneğin, DDoS (dağıtık hizmet aksatma) saldırısı. 

ARP zehirlenmesinden korunma önerileri

İster Windows ister Linux olsun her işetim sistemi bu tarz saldırıları tespit etmek üzere programlanmıştır. Örneğin, Linux cache dosyalarını ARP değişim işlemi ile kıyaslayıp sertifikası olmayan istekleri bloklamakta. Ne yazık ki, diğer cihaz da hacker tarafından ele geçirilmişse bu yöntem de sisteme sızmak için yeni bir fırsata dönüşebilir. 

Windows işletims sistemi kullanıcıları ARP işlemlerini HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Tcpip\Parameters, ArpCacheLife, ArpCacheMinReferenceLife, ArpUseEtherSNAP, ArpTRSingleRoute, ArpAlwaysSourceRoute, ve ArpRetryCount regedit girdileri ile konfigüre edebilirler.

Tekniğin bazı sınırları olduğu için hackerlar arasında çok popüler değildir fakat yine de dikkatli olmalısınız. Neyseki internet kullancılarını bu tarz kötücül yazılımlardan koruyabilecek çok sayıda uygulama bulunmakta. Tüm güvenlik sisteminin güvenliğini arttırabilmek için hem kötücül yazılı hem de anti virüs yazılımlarınızı güncel tutmalısınız. 

arp.exe dosyasını sonlandırma yöntemleri

arp.exe dosyasında fazla işlemci gücü tüketmesi gibi şüpheli hareketler sezmeniz durumunda, önlem alma zamanınız gelmiş demektir.  Reimage veya Plumbytes Anti-MalwareNorton Internet Security kurup sistem taraması yapın. Bu yazılım izinsiz grişin kaynağını tespit edip engelleyebilir. Ayrıca işemi Görev Yöneticisi üzerinden de sonlandırabilirsiniz. Aktif çalışan dosyayı bulun, üzerine sağ tuşla tıklayıp “Görev Sonlandır” a tıklayın.

Karar - Dosyanın durumu:
tani lazim
TAVSİYE Bilgisayarınız yavaşlaşmış gibi duruyorsa ya da bilinmeyen sitelere yönlendirilme ve bilinmeyen reklamlarla karşılaşma gibi problemleriniz varsa sisteminizi güvenilir bir korsan yazılım programı ile kontrol etmelisiniz.Ücretsiz tarama yapın ve sisteminizi bu problemlere sebep olabilecek programlara karşı kontrol edin.
Sitemizde önerdiğimiz ürünlerle bağlantılı olabiliriz. Kullanım sözleşmemizde bu belirtilmektedir. Tavsiye ettiğimiz herhangi bir anti-casusyazılım yazılımını indirdiğinizde gizlilik politikamızı ve Kullanım sözleşmesi.
Şİmdi yapın!
İndir
Problem tanı problemi Mutluluk
Garanti
İndir
Problem tanı problemi Mutluluk
Garanti
Microsoft Windows ile uyumludur. OS X ile uyumludur.
Başarılı olunamadığında ne yapmalı?
Reimage kullanarak sorununuzu gideremezseniz, mümkün olduğu kadar çok detay vererek destek ekibimize sorunuzu sorabilirsiniz
Reimage sisteminizi tehlikelere ve zararlı programlara karşı korumak önerilen bir araçtır. Programın deneme sürümü sisteminizdeki zararlı uygulamaları bulacaktır.
Bu program ile ilgili daha fazla bilgiyi Reimage incelemesinde bulabilirsiniz.
Basında Reimage
Diğer yazılım
Malwarebytes
Malwarebytes

Yazar hakkında

Jake Doevan
Jake Doevan - Hayat, virüslerle zaman kaybetmek için çok kısa.

Eğer bu ücretisz kaldırmal yöntemi size yardımcı oldusysa lütfen bu servici sürdürebilmemiz için bize bağış yapın. En ufak miktarda bile minnettat olacağız.

Jake Doevan ile iletişme geç
Esolutions Şirketi hakkında


Dosyalar