Browser hijacker nedir ve nasıl temizlenir

Gabriel E. Hall ile - - Güncellendi | Browser hijacker Yaz

Tarayıcı korsanı, genellikle web tarayıcısı eklentisi şeklinde olan olup, tarayıcı ayarlarında değişikliğe yol açan, istenmeyen potansiyel programlardır. Bu tarz programlar eylemlerine başlangıç sayfası,varsayılan arama motoru ve yeni sekme sayfasını değiştirerek başlarlar. Bir tarayıcı korsanı bu değişiklikleri tamamlar tamamlaz, popülerliğini arttırmaya çalışan sitelere insanları yönlendirebilir. Tavsiye edilen websitesinin reklamını yaparak ve ziyaret trafiğini arttırarak, tarayıcı korsanı geliştiriciler para kazanır. Ne yazık ki, bu sayfaların hepsinin yasal ve zararsız olduğunun garantisi yoktur.

Hemen hemen bütün tarayıcı korsanları kişilerin internet alışkanlıkları hakkında bilgi toplama yeteneğine sahiptir. Bu tarz programlar hangi arama terimlerini kullandığınızı, en çok hangi sayfaları ziyaret ettiğinizi hangi tarz dosyalar yüklediğinizi,ne tür bilgi girdiğinizi ve kişisel olmayan tanımlanabilir bilgi(Non-Pll) denilen  bilgileri toplayabiliriler. Yine de, tarayıcı korsanlarının kötü niyetli versiyonları bütün kişisel tanımlanabilir bilgilerinizi toplayıp alakasız gruplara açık edebilirler. Aslında ticari versiyon olarak piyasa sürülmüş bütün programlar, tarayıcı korsanı olarak değerlendirilebilir. Eğer gizliliğinizi korumak ve PC güvenliğini arttırmak istiyorsanız, sisteminizden tarayıcı korsanı tipindeki programları kaldırmalısınız..

Browser hijackers

Bilgisayarın performansı ve sistem üzerindeki etkileri

Tarayıcı korsanları bir kere hedef bilgisayarın sistemine girdi mi, tipik olarak şu aktivitelerde bulunur:

  • Her web tarayıcısını modifiye eder. Bir web korsanı sisteminize bulaştıktan sonra, yeni bir ana sayfa, varsayılan arama motoru ve yeni sekme penceresi görmeyi bekleyebilirsiniz. Bununla birlikte, tarayıcı korsanları sık kullanılanlar listenize yeni yer imleri ekleyebilir. Bu tarz değişiklikleri kullanıcı rızası olmadan gerçekleştirir.
  • Bilinmeyen adreslere yönlendirme. Tarayıcı korsanları en çok kullanıcıları daha önceden ayarlanmış sayfalara yönlendirip,onların reklamını yapmak için kullanılır. Bu etki değiştirilmiş arama sonuçları veya bazen bilinen siteleri bloklama yöntemi ile elde edilir. Dikkatli olun çünkü bu sayfaların zararsız olduğunun garantisi yoktur, bu yönlendirmeler bilgisayarınızın güvenliğini çok düşürür.
  • Kişisel tanımlanamayan bilginin toplanması. Aynı reklam yazılımları gibi, tarayıcı korsanları da web üzerinde geçirdiğiniz vakitle ilgili kişisel bilgileriizi kaydetmeye çalışır. Bu tür programların geliştiricilerine göre, en çok ziyaret edilen web siteleri, oralara girilen bilgiler,bilgisayarların IP adresleri, konumları, tarayıcı türleri gibi bilgileri toplamaktalar. Yine de, kötü nietli kişiler bu yazılımları, giriş bilgileri, iletişim bilgiler, ve diğer kişisel bilgileri toplamak için kullanabilir.
  • Sistemden kaldırılmasını engellemek. Tipik olarak, tarayıcı korsanları kaldırılmalarını engellemek için silme seçeneği sunmazlar. Ayrıca yeniden başlatıldıktan sonra tekrar ortaya çıkmalarını sağlayabilecek diğer tarayıcı yardımcılarından da destek alırlar.
  • Sistem performan ve kararlılığı ile ilgili sorunlara yol açmak. Tarayıcı korsanlarının çoğu, kötü dizayn edildikleri için web tarayıcısını ve hatta bilgisayarın performanslarını yavaşlatırlar. Tarayıcı korsanlarının bu türlerinden etkilendiğiniz zaman, kararsızlık sorunları,hatalar ve genel performans yavaşlamaları ile karşılaşırsınız.

Tarayıcı korsanlarının dağılma yöntemleri

Tarayıcı korsanlarının yayılması ile ilgili 4 ana yöntem:

Ücresiz yazılım, paylaşımlı yazılım veya reklam destekli yazılımlar. Çok farklı indirme yöneticileri, video paylaşım programları, video kayıt programları ve benzerı programlardan çok fazla olduğunu ve bunların beraberinde şüpheli tarayıcı eklentileri ve araçlarıyla geldiğini unutmayın. Güvenilir programlar bile insanların ana sayfalarını değiştirmeye kandırabilir.

Yanlış yönlendiren resmi sayfalar. Tarayıcı korsanı olarak değerlendirilebilecek yanlış bir programı indirmeye kandırılabilirsiniz. Lütfen, arama motorlarını, araçlarını, tarayıcı eklentilerini ve uzantılarını bilgisayarınıza yüklemeden önce iki kere kontrol edin. Her zaman isimlerini Google üzerinde arattırıp diğer insanların hakkında ne düşündüğüne bakabilrsiniz.

Reklam destekli programlar. Bu potansiyel istenmeyen programlar da tarayıcı korsanlarını yaymakta kullanılmıştır. İlk önce, reklam destekli yazılımları bilgisayarınıza indirmenizi tavsiye etmiyoruz. Ayrıca, arada çıkan reklamlar kötü değil diye düşünüyorsanız, bu tarz yazılımları yüklerken dikkatli olmalısınız çünkü bilgisayarınıza kolaylıkla tarayıcı korsanı yükleyebilirsiniz.

Sahte patlayan reklamlar. Bazı tarayıcı korsanları sahte güncelleme uyarısı mesajı ile yayılmaktalar. eğer bir patlayan uyarı Java, Flash Oynatıcı veya FLV Oynatıcınızın tarihi geçmiş diyorsa, muhtemelen görmezden gelmelisiniz çünkü güvenli olmayan bir programı yayılmasında kullanılıyor olma ihtimali yüksek. Kurban bir kere bu patlaya reklama tıklayınca, zararlı scriptler tarayıcıya hemen korsan uygulamayı indirir.

En genel tarayıcı korsanları

delta-homes.com: Binlerce kişi bu zararlı tarayıcı korsanından etkilenmiştir. Hem yasal hem zararlı programlarla birlikte aktif olarak yayılmakta, hiç süpriz olmayan bir şekilde kurulumuna onay dahi vermeden, bir çok insan bilgilsayarında bu programla karşılaşabilmekte. Delta Homes virüsünün son versiyonu ancak bir anti-casus yazılımının yardımı ile kaldırılabilinir.

mystartsearch.com: Tarayıcı korsanını başka bir örneği. Reklamlar her ne kadar çekici olursa olsun, zararlı olabilirler. Mystartsearch hem otomatik olarak hem de elle kaldırılabilir fakat 2spyware araştırmacıları ikinci kaldırma opsiyonunu kullanmanızı tavsiye etmekte. Aksi taktirde, tarayıcı yardımcıları dahil büttün ek bileşenlerin bilgisayarınızdan kalktığına emin olamazsınız.

dregol.com: Bu arama motoruna çok dikkat etmelisiniz,çünkü bütün tarayıcılarınızı hiç haberiniz dahi olmadan ele geçirebilir. Bunu başardıktan sonra, siz farkında bile olmadan gizlice sizi takip edip hakkınızda bilgi toplamaya başlayabilir. Bu tarz programlarla bilgiler toplanıldığını ve bunlardan kimlerin yararlandığını asla bilemezsiniz.

Bilgisayarınızın etkilendiğini düşünüyorsanız, ne yapmalısınız

Tarayıcı korsanını hem otomatik  kaldırma hem de elle kaldırma özelliklerinin yardımı ile kaldırabilirsiniz.İki yöntem hakkında daha fazla bilgi vermek gerekirse:

Otomatik kaldırma: Bir tarayıcı korsanının sızmasını engellemenin en kolay yolu saygın bir anti-casus azılımı kurmaktır. Aynısı bu tarz istenmeyen bir programın kaldırılması içinde söylenebilir. Bir tarayıcı korsanının elle kaldırılmasını ancak teknolojiye yatkınsanız düşünmelisiniz.Bu tarz programlar tipik olarak demet halinde yayılır ve genelde tipik olarak görev yöneticisinde görülür..

Elle kaldırma: 2spyware ekibi sürekli tarayıcı korsanlarının iki örneğini de denemekte. Yine de, nadir de olsa, en güvenilir yöntemler de kaldırma aşamalarında başarısız olabilmekte. Bunun sebebi de, tarayıcı korsanlarının geliştiricilerinin düzenli olarak programlarını güncellemeleri. Eğer kendinizi tarayıcı korsanının her bileşenini tek tek bulacak kadar ileri güdzey görüyorsanız, her tarayıcı korsanını tanımında bulunan kılavuz yardımıyla elle kaldırma yönteminin uygulayabilrsiniz.

Veritabanına en son eklenen virüsler

Browser hijacker veritabanı

Ocak 24, 2018

Chumsearch.com

Chumsearch.com virüsünün özellikleri. Araştırmacılara göre, Chumsearch.com Trovigo.com ve Trovi.com gibi sahte arama motorları ile alakalı bir tarayıcı korsanıdır.Daha fazla
Ocak 19, 2018

Yahoo Araç çubuğu

Yahoo Araç çubuğu virüs mü değil mi? Daha önce Yahoo Araç çubuğunun virüs olduğunu düşündüyseniz, yanılıyorsunuz.Daha fazla
Ekim 16, 2017

Chromium virüsü

Neden Chromium tarayıcı virüsünden uzak durmalısınız? Chromium virüsüne maruz kalmak oldukça kötüDaha fazla
Ekim 10, 2017

Hao123

Hao123 incelemesi: Hao123 yasadışı dağılım yollarını kullanan ve istenmeyen bir programdır.Daha fazla
Eylül 26, 2017

IE yönlendirme virüsü

IE Yönlendirme virüsünün genel özellikleri: IE Yönlendirme virüsü, Explorer yönlendirme virüsü, Internet Explorer yönlendirme virüsü, IE korsanı gibi isimlerle de bilinen bir virüs aslında uzmanlara göre bir tarayıcı korsanıdır. Daha fazla
Eylül 25, 2017

incredibar

Virusler.info.tr araştırma merkezi, Incredibar’ın silinmesini orta derecede görev olarak ve Incredibar’ı reklam amaçlı yazılım ve tarayıcı gaspçısı olarak kabul eder.Daha fazla
Eylül 05, 2017

Bing Yönlendirme virüsü

Bing hakkında bilmeniz gereken önemli şeyler: Bing aslında internet aramaları için kullanılabilecek güvenilir bir arama motorudur.Daha fazla
Eylül 01, 2017

MyAllSearch

MyAllSearch, siber suçlular tarafından reklamlardan para kazanmak için yanlışDaha fazla
Ağustos 23, 2017

Safe Finder virüsü

Safe Finder arama motoruna dikkat! Safe Finder bir potansiyel istenmeyen programdır ve şimdiden br süredir internette dolanmaktadır.Daha fazla

Bilgi güncellendi: 2016-10-18

Diğer dillerde oku

Dosyalar
Bizi Facebook'ta Beğenin