CCleaner 5.33 virüsünü kaldır (Kaldırma Rehberi) - Virüs Kaldırma Talimatları

Olivia Morelli ile - - | Kötücül yazılım Yaz

CCleaner 5.33 Virüsünü Kaldırma Rehberi

CCleaner 5.33 virüsü nedir

Virüslü CCleaner v5.33 versiyonu 2.27 milyon kullanıcıya kötücül yazılım bulaştırdı

CCleaner virüsü

CCleaner virüsü, meşhur kötücül yazılım temizleme programı olan CCleaner tool 'un v5.3 versiyonudu. Gelişmiş Sürekli Saldırı (APT) adı verilen bir saldırı ile , suçlular ağa sızmayı ve kötücül yazılımı lisanslı CCleaner 5.33 versiyonu olarak yaymayı başarmışlardır.

Floxif Trojan, adındaki bir kötücül yazılım 2 milyondan fazla kullanıcıya CCleaner 5.33 ve CCleaner Cloud 1.07.3191 versiyonlarını bulaştırmayı başardı. Saldırı 15 Ağustos tarihinde başladı ve güvenlik uzmanlarının suçluyu etkisiz hale getirmeyi başardığı 2017 15 Eylül tarihine kadar sürdü.

Güncelleme 28 Eylül 2017. Orjinal olarak Piriform tarafından gelitşirilmiş Avast, virüsün sona erdiğini söylese de görünüşe göre siber suçlular saldırıya devam etmekte. CC Cleaner virüsünün ilk saldırısı görünüşe göre sıradan kullanıcıları hedef almış. Floxif ise kurbanların bilgilerini çalıp gizlice belirli bir servera göndermek için programlanmış bir truva atıdır.

Veritabanlarındaki fazla yoğunluktan dolayı, serverları çöktü. Bu da kötücül yazılım geliştiricilerinin yeni bir veritabanı geliştirmeleri ve yeni bir saldırı yapmalarına yol açtı. Sonra sıradan kullanıcıların büyük şirketlere sızmak için sadece bir aracı olduğu ortaya çıktı örneğin: Microsoft, Sony, Samsung, Cisco, VMware, D-Link, Linksys, HTC.

Güncel bir analize göre yaklaşık 4 günlük saldırı süresince 700 000 cihaz ve 20 şirketin etkilenmiş olabilir. Telecommunication and social network companies are among the most affected targets. The companies in Japan and Taiwan reported having the utmost number of infected computers – 10 and 13 – respectively.

Piriform kötücül yazılımı ile ilgili genel bilgiler (Floxif):

 • Floxif CCleaner Truva atı, CCleaner 5.33.6162 ve CCleaner Cloud 1.07.3191 32 bitlik versiyonların içine etklenmiş. Saldırganlar virüsü yazılımın CCleaner.exe adlı yürütme dosyasının içine yerleştirmişler.
 • Kötücül versiyon Ağustos 15, 2017, ve Eylül 15, 2017 tarihleri arasında açıkça yüklenmiş. Şirkete göre yaklaşık 2.27 milyon kullanıcı yazılımı indirip bilgisayarlarına kurmuş.
 • Virüslü versiyon içinde truva atı barındırmakta ve C&C serverlarına veri aktarabilmekte.
 • Virüsten etkilenen kullanıclar derhal 5.34 versiyon ile güncellemeli ve şifrelerini değiştirmeliler.
 • İki IP adresi – 216.126.225.163 and 216.126.225.148 – bilgisayar korsanları ile özdeşleşmiştir.

Araştırmalara göre güncellemenin yeterli olmayabileceği çünkü suçluların henüz keşfedilmemiş bazı eklemeler de yapmış olabileceğini göstermekte. Kurbanların bilgisayarlarını daha önceki bir tarihe geri yüklemeleri tavsiye edilmekte.

CCleaner virüslü olan 5.33 versiyonunun Domain Generation Algorithm (DGA) adında bir eklentiye sahip olup bunun sayesinde Command & Control (C&C) serverları ile iletişim kurduğu düşünülmekte. Virüs bu bağlantıyı kullanarak kurbanın bilgisayarından bunlarla kısıtlı olmaka ile birlikteşu bilgileri çaldığı tahmin edilmekte:

 • Bilgisayar adı;
 • Kurulu programlar;
 • Ağ adaptörlerinin isimleri;
 • Kimlik Bilgileri;
 • Aktif cihazlar.

Bilgisayarınızı korumak ve CCleaner virüs kaldırma işlemini tamamlamak için DERHAL v5.33 ve v.34 versiyonlarına güncellemelisiniz. Kötücül yazılımın etkisi çok fazla fakat yazılımın her ay 2 milyar kere yüklendiğini göz önüne alırsak sonuçlar çok daha kötü olabilirdi.

CCleaner kötücül yazılımıFloxif, CCleaer 5.33 versiyonunu içinde bulunan kötücül yazılımın adıdır.

Besides, the compromised version could have brought more malware to your computer (as it reportedly could do so), so we strongly recommend scanning your computer with anti-malware software to remove CCleaner Floxif Trojan remains and other dangerous programs at once. ReimageIntego or Malwarebytes will help you do that faster.

CCleaner kötücül yazılımı ikinci saldırısına başlar

Talos Araştırmanın araştırmalarına ve raporlarına göre ikinci bir CCleaner virüsü daha yüksek profilli şirketler ve adresleri hedeflemekte. Suçlular en büyük şirketleri hedeflemişler, örneğn:

Akamai, Intel, Microsoft, Google, Samsung, Sony, VMware, HTC, Linksys, D-Link, Cisco.

İkinci virüs GeeSetup_x86.dll. dosyasının içinde yer almakta, aktive edildikten sonra sistemin 32 veya 64-bit olup olmadığını hesaplayıp ona göre truva atını yerleştirmekte. 32-bit versiyon için olanın adı TSMSISrv.dll, diğeri ise EFACli64.dll. Görüşüşe göre hırsızlar teknoloji firmalarından fikri mülkiyet hakkı içeren dosyalar çalmaya çalışmışlar.

Truva atının transferi

Daha önce de söylediğimiz gibi CCleaner programıın orjinal serverlarına virüs sızmış ve Piriform'un websitesinden dosya indiren herkese bu virüs bulaşmış.

Güncellenmiş versiyon 15 Ağustos 2017 tarihinde yayınlanmış bu da bu tarihten sonra indiren kullanıcıların virüse maruz kaldığı anlamına gelmekte.

Zondervirus.nl firması da aynı şekilde 15 Ağustos ve 15 Eylül Tarihleri arasında bu programı indiren kişilerin virüse maruz kalmış olabileceğini bildirmekte.

CCleaner güvenli midir?

Piriform firmasının CCleaner programının kendisinin bir virüs OLMADIĞINI unutmayın. Tamamiyle meşru bir yazılımdır ama maalesef ki bir versiyonları siber suçluların hedefi olmuş ve içine kötücül dosya sızmıştır.

Güvenlik uzmanlarının CCleaner virüsünü tespit ettiği anda, Avast resmi bir uyarı ile herkesi derhel 5.34 versiyonuna güncellemeye çağırdı. Yine de, saldırıların nasıl devam edebildiği bilinmemekte

Bilgisayarınızın güvende olduğundan emin olmak için, programı sisteminizden kaldırın, sisteminizi Malwarebytes ile veya başka bir alternatif program ile tarayın ardından CCleaner 5.34 versiyonunu yükleyin. Şimdi CCleaner kötücül yazılımının nasıl sileneceği üzerine konuşalım

CCleaner virüs kaldırma işlemini uygulayın

Araştırmalara göre sadece 5.34 versiyonuna güncellemenin yeterli olmadığı ortaya çıkmış. İkinci bir tehlike daha tespit edildğinden bilgisayarınızı tamamen temizlemenizi tavsiye etmekteyiz.

Bu yüzden, bilgisayarınızı bir sistem yedeğinden geri yüklemenizi ve ardından bir anti-kötücül yazılım programı ile taramanızı tavsiye etmekteyiz. Bilgisayarınızı nasıl temizleyeceğinize dair talimatları aşağıda bulabilirsiniz.

CCleaner kaldırma işlemini tamamladıktan sonra, bilgisayarınızdaki hesaplarınızı koruma altına almanızı tavsiye etmekteyiz. Şifrelerinizi bu virüsün bulaşmadığı bir cihazda değiştirmenizi tavsiye etmekteyiz, ideal olarak bir telefondan.

Teklif
Şİmdi yapın!
İndir
Reimage Mutluluk
Garanti
İndir
Intego Mutluluk
Garanti
Microsoft Windows ile uyumludur. macOS ile uyumludur.
Başarılı olunamadığında ne yapmalı?
  Reimage Intego kullanarak virüslerin verdiği hasarı telafi etmeyi başramadıysanız, submit a question adresinden destek ekibimizle iletişime geçin ve paylaşabildiğiniz kadar çok detay paylaşın.
Reimage Intego ücretsiz bir deneme sürümüne sahiptir. Reimage Intego tam sürümünü satıl alan kullanıcılar daha detaylı taramalar yapabilir. Ücretsiz sürüm virüsleri belirlemek için tarama yaoar ve bu virüsleri nasıl sileceğinize dair rehber sunar. Tam sürüm bu dosyaları otomatik olarak kaldırır.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Reimage kullanarak tamir edemezseniz SpyHunter 5 programını deneyebilirsiniz.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Intego kullanarak tamir edemezseniz Combo Cleaner programını deneyebilirsiniz.

CCleaner 5.33 Virüsünü Elle Kaldırma Rehberi

Safe Mode with Networking kullanarak CCleaner 5.33 programını kaldır

 • Adım 1: Bilgisayarınız Safe Mode with Networking modunda yeniden başlat
  Windows 7 / Vista / XP
  1. Start Shutdown Restart OK seçeneğine tıkla.
  2. Bilgisayarınızın yeniden çalıştığında F8 tuşuna basmaya başlayın ve Advanced Boot Options penceresini görene dek devam edin.
  3. Listeden Safe Mode with Networking seçeneğini seçin 'Safe Mode with Networking' seçeneğini seçin

  Windows 10 / Windows 8
  1. Windows giriş ekranından Power tuşuna basın. Şimdi Shift tuşuna basılı tutun ve Restart seçeneğine tıklayın. .
  2. Troubleshoot tuşunu seçin Advanced options Startup Settings ve Restart tuşuna basın.
  3. Bilgisayar çalışmaya başladığında Startup Settings penceresinde Enable Safe Mode with Networking seçeneğini seçin. 'Enable Safe Mode with Networking' seçeneğini seçin
 • Adım 2: CCleaner 5.33 seçeneğini kaldırın

  Virüslü hesabınıza girin ve tarayıcıyı başlatın. ReimageIntego veya başka bir casus yazılım karşıtı programı indirin. Güncelleyin ve zararlı dosyalardan kurtulmak için sistem taraması yaparak CCleaner 5.33 virüsünü kaldırma işlemini tamamlayın.

Fidye yazılım Safe Mode with Networking programını engelliyorsa, diğer yöntemleri deneyin.

System Restore kullanarak CCleaner 5.33 programını kaldır

 • Adım 1: Bilgisayarınız Safe Mode with Command Prompt modunda yeniden başlat
  Windows 7 / Vista / XP
  1. Start Shutdown Restart OK seçeneğine tıkla.
  2. Bilgisayarınızın yeniden çalıştığında F8 tuşuna basmaya başlayın ve Advanced Boot Options penceresini görene dek devam edin.
  3. Listeden Command Prompt seçeneğini seçin 'Safe Mode with Command Prompt' seçeneğini seçin

  Windows 10 / Windows 8
  1. Windows giriş ekranından Power tuşuna basın. Şimdi Shift tuşuna basılı tutun ve Restart seçeneğine tıklayın. .
  2. Troubleshoot tuşunu seçin Advanced options Startup Settings ve Restart tuşuna basın.
  3. Bilgisayar çalışmaya başladığında Startup Settings penceresinde Enable Safe Mode with Command Prompt seçeneğini seçin. 'Enable Safe Mode with Command Prompt' seçeneğini seçin
 • Adım 2: Sistem dosyalarınızı ve ayarları yeniden yükleyin
  1. Command Prompt penceresi görününde, cd restore seçeneğini girin ve Enter seçeneğine tıklayın. Alıntılar olmadan 'cd restore' seçeneğini girin ve 'Enter' seçeneğine basın.
  2. Şimdi rstrui.exe girin ve Enter seçeneğine tekrar girin.. Alıntılar olmadan 'rstrui.exe' seçeneğini girin ve 'Enter' seçeneğine basın.
  3. Yeni pencere göründüğünde Next seçeneğine tıklayın ve CCleaner 5.33 sisteme girmesinden önceki duruma dönün. Sonra Next seçeneğine tıklayın. 'System Restore' penceresi göründüğünde 'Next' seçeneğini seç Geri yükleme noktanızı seçin ve 'Next' seçeneğine tıklayın
  4. Sistem geri yüklemesini başlatmak için Yes seçeneğine tıklayın 'Yes' seçeneğine tıklayın ve sistem geri yüklemesini başlatın
  Sistemi önceki bir tarihe geri yükleme işleminin ardından, ReimageIntego 'ı yükleyip bilgisayarı taradıktan sonra CCleaner 5.33 temizleme işleminin başarıya gerçekleştirildiğinden emin olun.

Son olarak kripto- fidye yazılımlara karşı korumanız olmalı. Bilgisayarınızı CCleaner 5.33 ve diğer fidye yazılımlardan korumak için güvenilir bir korsan yazılım programı kullanın. ReimageIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner veya Malwarebytes bu iş için uygun olabilir.

Önerdiklerimiz

Devletin sizi takip etmesine izin vermeyin

Devletler kişilerin tüm bilgilerini öğrenmek ve vatandaşları gizlice takip edebilmek için türlü çareler arar. Bunu mutlaka dikkate almalı ve gizli bilgileri toplayan araçlar hakkında daha fazla bilgi edinmelisiniz. Devletin sizi takip etmesinin önüne geçebilmek için internette tamamen gizli bir şekilde dolaşmalısınız.

Bilgisayarda internete bağlandığınızda farklı bir lokasyon seçerek güvenli bir şekilde konum gizlenebiliyor. Private Internet Access VPN programını kullanarak bu casus yazılımlardan tamamen kurtulabilir ve rahat bir internet deneyimi yaşarsınız.

Bu şekilde devletin sizden alabileceği bilgileri belirleme şansına sahip olursunuz ve bazı bilgiler sadece size kalır. Her ne kadar yasal olmayan bir şey yapmasanız ya da seçtiğiniz siteler ve programların hepsi yasal olsa da VPN servisi kullanarak güvenlik seviyenizi kendiniz belirleyebilirsiniz. 

Herhangi bir siber saldırıya karşı dosyalarınızı yedekleyin

Zararlı yazılımlardan kaynaklanan yazılımsal sorunlar ya da dosya şifreleme virüslerinin yol açtığı problemler bilgisayarlarda kalıcı sorunlara yol açabilir. Eğer dosyalarınızı bu sorunları yaşamadan önce yedeklerseniz bu sorunları kolaylıkla aşabilirsiniz.

Bilgisayarda oluşan her önemli değişimden sonra cihazı tekrar yedeklemek hayati bir önem taşıyabilir. Bu sayede bilgisayarınızda meydana gelebilecek türlü sorunlar karşısında aldığınız son yedek dosyaları kolaylıkla yükleyebilir ve kayıpsız bir şekilde önünüze çıkan problemi çözebilirsiniz.

Eğer dosyalarınızın son sürümler her zaman yedeklenmiş olursa yeni bir sorun karşısında hayal kırıklığı, çöküntü ya da büyük bir maddi kayıp yaşamazsınız. Bu sayede zararlı yazılımlar bir anda ortaya çıktığında hazırlıksız yakalanmamış olursunuz. Sistem yedekleme işlemleri için Data Recovery Pro programını kullanabilirsiniz.

Yazar hakkında
Olivia Morelli
Olivia Morelli

Eğer bu ücretisz kaldırmal yöntemi size yardımcı oldusysa lütfen bu servici sürdürebilmemiz için bize bağış yapın. En ufak miktarda bile minnettat olacağız.

Olivia Morelli ile iletişme geç
Esolutions Şirketi hakkında

DİĞER DİLLERDE KALDIRMA KILAVUZLARI