Önem ölçekli:  
  (99/100)

Cerber 3.0 virüsünü kaldır

Julie Splinters ile - - | Fidye Yazılım Yaz

Cerber 3.0 virüsü gün ışığına çıkar

Cerber virüsü geliştiricileri görünüşe hiç dinlenmeden çalışıyorlar çünkü online dünyayı bir kez daha bombaladılar – Cerber 3.0 virüsü piyasaya sürüldü. Mevcut olan virüşü görünüşe piyasadaki en gelişmiş ve yıkıcı-zararlı sanal dosya şifreleme tehditi. Öyle bir şekle büründü ki artık kurbanlarıyla konuşabiliyor bile. Hackerlar virüs araştırmacılarının virüsü anlayıp çözmesine fırsat vermeden düzenli olarak güncelliyorlar. Yine de, Son versiyonu bilgisayarınızı işgal etmişsse, telaşa kapılmanıza gerek yok. Cerber 3.0 virüsünü kaldırmak hala mümkün. Sadece sisteminizden tamamen kaldırıldıktan sonra, geri kurtarma ihtimallerini. Elbette, yeni güncelleme ilgi çekiyor. Fidye yazılımının iddasına göre şu an piyasada var olan en kompleks virüs. Buna rağmen bilişim uzmanları hala bazı şifre çözme teknikleri geliştirmeyi başarabildi. Ücretsiz bir şifre çözme programı beklerken, virüsün önceki versiyonunun diğerlerinden ne farkı olduğunu ve ne kadar zarar verebildiği hakkında bilgi edinebilirsiniz. Makalenin sonunda, Cerber 3.0 kaldırma talimatlarını bulacaksınız. Biryandan okurken, bir yandan da Reimage programını çekip kaldırma işlemini hızlandırabilirsiniz.

Ünlü Cerber virüsünün gelişimi hakkında fazla bilgi sahibi değilseniz, kısaca size virüsün gelişim aşamalarından bahsedelim. Cerber fidye yazılımı çok sıradan bir fidye-yazılımı misali çıktı piyasaya. Başlangıçta sadece belli coğrafi bölgeleri hedef alıyordu ve aktive olması için sistemin baştan başlatılması gerekiyordu. Zaman geçti ve sahneye Cerber 2.0 çıktı Sisteme bulaştıktan sonra, bir.vma dosyası ile birlikte geldi. Kalın bir kadın sesi ile dosyaların kilitlendiğini idda ediyordu. Daha sonra, kötücül yazılım bir kez daha güncellendi. If the victims refused to pay the ransomware, they risked their computer to get connected to a malicious botnet – a network of computers which send out the infected files.

The note left by Cerber 3.0 virus

Cerber 2.0 virüsü hala interneti kasıp kavururken, yeni güncel bir versiyonun yolda olduğu dedikodusu çoktan yayılıyordu. Önceki versiyonun ayırıcı özelliği dosyaları şifreleyip sonlarına .cerber2 uzantısı eklemekti. Cerber 2.0 virüsünden bahsederken, .cerber3 uzantısını da eklemeye başladı şifrelediği dosyalara. Böylece, çok kısa bir süre içinde,  fidye yazılımının yeni alternatif bir adı oldu – .cerber3  uzantısı virüsü. Bu kötücül yazılım şimdilerde  şifre çözme talimatlarını  #DECRYPT MY FILES #.txt, şeklinde değil,  # HELP DECRYPT #.txt adıyla sunmaya başladı. Dahası, virüs şimdi ICMP paketleri kullanmaya da başlamıştı. Cerber 3.0 fidye yazılımı bilgisayarınıza sızarsa bunlardan bir sürü görebilirsiniz.

Virüsün yayılma metodları

Yayılma özelliklerine baktığımızda, bir değişiklik bulunmamakta. Tehdit kullanıcılara genel olarak spam epostalar yoluyla saldırmakta. Hackerlar, uzmanlıklarını veri iadesi, kargo teslim teyit belgesi, veya telekomünikasyon şirketlerinin isimlerini kullanarak yarattıkları epostalarla ikna oranı çok yüksek dolandırıcılık yöntemleriyle ispatladılar. Bu tarz epostaları, direkt adınıza yazılmış dahi olsa açmakta acele etmeyiniz. Yoksa, yeteri kadar dikkatli olmaz ve yanlışlıkla bir fatura dosyasına veya .zip dosyasına tıklayarak Cerber virüsünü sisteminize alabilirsiniz. Bir süredir güncellenmemiş eski prorgramlara dikkat edin. Son olarak, güvenlik aracı veya virüs tarayıcısı yüklemenizi isteyen alakasız programlara karşı çok dikkatli olun. Yüksek oranda Cerber 3.0 korsanı olma ihtimali mevcut.

Virüsü nasıl silebilirim?

Virüs tüm dosyalarınızı şifrleemiş olsa bile panik yapmaya gerek yok. Verilerinizi geri alabileceğinizin garantisi olmadığı için hiçbir şartla para göndermemenizi tavsiye ediyoruz. Öncelikle,  Cerber 3.0 kaldırma işlemini gerçekleştirin. Reimage veya Malwarebytes ile kolaylıkla yapabilirsiniz. Kaldırma işlemi başarı ile gerçekleştikten sonra, dosya şifre kırma işlemine geçebilirsiniz. Aşağıda dosyaların şifresini çözmekle ilgili birkaç farklı yöntem sunuyoruz. Verilerinizi geri getirmeyi başarabilirseniz, önemli dosyalarınızı düzenli olarak yedeklemeye başlamalı ve yedeklerinizi farklı yerlerde saklamalısınız. Son olarak, Cihazınızı tam kontrol edemediğiniz için Cerber 3.0 virüsünü kaldırmakta zorluk çekerseniz, aşağıdaki erişim kurtarma adımlarına bakınız. Bu uyarıların spam e postalarla ilgili olduğunu unutmayınız. Dikkatsizlik özellikle Cerber 3.0 gibi virüslerin yayılmasında önemli rol alıyor.

Teklif
Şİmdi yapın!
İndir
Reimage (temizleyici) Mutluluk
Garanti
İndir
Reimage (temizleyici) Mutluluk
Garanti
Microsoft Windows ile uyumludur. Supported versions OS X ile uyumludur. Supported versions
Başarılı olunamadığında ne yapmalı?
 Reimage kullanarak virüslerin verdiği hasarı telafi etmeyi başramadıysanız, submit a question adresinden destek ekibimizle iletişime geçin ve paylaşabildiğiniz kadar çok detay paylaşın.
 Reimage virüslerin verdiği hasarı telafi etmek için tavsiye edilmektedir. Ücretsiz tarayıcı bilgisayarınızın virüslü olup olmadığını anlamanızı sağlar. Kötü amaçlı yazılım kaldırmanız gerekirse "Reimage kötü yazılım kaldırma aracının tam sürümünü almanız gerekir.

Yazar hakkında

Julie Splinters
Julie Splinters - Virüs temizleme uzmanı

Eğer bu ücretisz kaldırmal yöntemi size yardımcı oldusysa lütfen bu servici sürdürebilmemiz için bize bağış yapın. En ufak miktarda bile minnettat olacağız.

Julie Splinters ile iletişme geç
Esolutions Şirketi hakkında

Kaynak: https://www.2-spyware.com/remove-cerber-3-0-ransomware-virus.html

DİĞER DİLLERDE KALDIRMA KILAVUZLARI