Önem ölçekli:  
  (99/100)

Cerber 4.1.0 virüsünü kaldır (Kaldırma Rehberi)

Julie Splinters ile - - | Fidye Yazılım Yaz

Cerber fidye yazılımı üçlemesinin sonu yok mu? Cerber 4.1.0 sahneye çıkar

Tahmin edebileceğiniz gibi, Cerber 4.1.0 virüsü, ünlü Cerber virüsünün son halkası olan bir dosya şifreleme virüsü. Siber suçlular 4.1.0 versiyonunun hemen ardından piyasaya çıkardıkları 4.1.2 versiyonu bile sanal kominiteyi çifte-saldırı tekniği ile şaşırtmaya karar verdiler. Görünüşe göre bu siber vebanın yapımcıları bu sanal komuniteyi ellerinden kısa süre içine bırakmayı düşünmüyorlar. Bir ay önce, Cerber uzantıları ile ilgili bir yenilenme geçirmişti. Bu fidye yazılımının önceki versiyonları etkilediği dosyalara .cerber2 ve .cerber3 uzantısı eklerken, en güncel versiyonu etkilediği dosyalara 4 haneli bir numara atamakta. Olur da bu siber talihsizlik bilgisayarınızın başına gelip cihazını ve verilerinizi kilitlerse, hemen kendinize gelip  Cerber 4.1.0 virüsnu bilgisyarınızdan kaldırmalısınız. İşlemi hızlandırmak için Reimage kullanabilirsiniz.

Bu virüs, belki de, mevcut olan en hızlı gelişen siber tehdit. Birkaç yaşında olan CryptoWall gibi diğer tehditlerle karşılaştırıldığında, Cerber virüsünün ilk versiyonu daha Mart ayında piyasaya çıktı. İlk zamanlar, sadece birkaç ülkeyi hedef almakta ve işleme koyulmak için sistemin yeniden başlatılmasını gerektirmekteydi. Fakat, tehdit son bir kaç ay içinde öylesine bir hızda gelişti ki, Bilişim uzmanları sadece son versiyonuna anlamaya yetişebilmekte.  Yeniden ortaya çıkan Locky ‘de hesaba katıldığında, Cerber virüsü CryptoWall ve Locky’nin ardından en zararlı virüs sıralamasında üçüncü sırada yer almakta. Mevcut versiyon  etkilediği dosyalara herhangi bir belirli uzantı eklememekte sadece bir sayısal kod eklemekte veya hiç uzantı eklemekete. Cerber, hala etkilediği cihazların sahiperini bilgilendirmek için bir  README.hta  dosyası ile gelmekte. Aynen şu şekilde:

You documents, photos, databases and other important files have been encrypted!
To decrypt your files you need to buy the special software – “Cerber Decryptor”
All transactions should be performed via Bitcoin network only
Within 7 days you can purchase this product at a special price: B 1.24 ($524)
After 7 days the price of this product will increase up to B 2.48 ($1048) 

The image showing Cerber 4.1.0 virus

How is this ransomware distributed?

Ne yazık ki,  Cerber 4.1.0 kötücül yazılımının pseudoDarkleech Rig aracılığı ile yayıldığı ortaya çıktı. Bu kötücül yazılımın etkili olabilmesi için, kurbanın virüslü linke tıklaması veya yazılımı çalıştırması gerekmekte. Bu linkte bulunan açık kiti hedef cihazdaki yazılımların açıklarını tespit etmekte. Onları bulduktan sonra da, kendisini bilgisayara sızdırmakta ve fidye yazılımını aktive etmekte. Neyse ki, Rig açık kiti ( ki kendisi  CrypMIC virüsü adlı dosya-şifreleme kötücül yazılımı ile alakalıdır)  Neutrino açık kitine göre daha az aktiftir. Yine de, bu tehditten tamamen güvende olan kimse yok. Cerber 4.1.0 korsanı her ne kadar devlet otoriteleri, finansal kurumlar ve sosyal ağlardan gelen sahte maillerle sistemlere sızıyor olsa da, tanımadığınız kişilerden gelen epostaları her zaman iki kere kontrol etmelisiniz! Neyle karşı karşıya olduğunuzu anlamak için her zaman göndereni ve mesaj gövdesini dikkatlice kontrol etmelisiniz. Herhangibir yanlış yazım veya gramer hatası yakalarasnız muhtemelen bilgisayar korsanları ile karşı karşıyasınız demektir. Yanıltıcı mesajları tespit edebilmek ve sisteminize Cerber 4.1.0 fidye yazılımının sızmasını engellemenin en güvenli yolu düzgün bir güvenlik aracı yüklemekten geçer.

Cerber 4.1.0 fidye yazılımının kaldırılması

Virüsün kaldırılmasından bahsetmişken,  Reimage veya Malwarebytes gibi bir anti-casus programından yardım alacak olursanız çok da komplike bir işlem değildir. Programın virüsleri tanımlayabilmesi için virüs güncellemesi yapıldıktan sonra taramayı gerçekleştirmek hayati önem taşımaktadır.  Cerber 4.1.0 virüsünü tamamen kaldırdıktan sonra, veri kurtarma işlemine geçebilirsiniz. Her ne kadar bazı güvenlik şirketleri Cerber virüsünün şifre anahtarını ücretsiz olarak piyasaya sürmüş olsa da, en son versiyonda bu pek işe yaramayabilir. Yine de, stres olmaniza gerek yok. Güvenlik araçları ile kilitli dosyalarınızı kurtarabilmek için talimatları takip etmeniz yeterli. Son olarak olur da  Cerber 4.1.0 kaldırma işlemi sırasında sorun yaşarsanız, aşağıdaki talimatlar tekrar sisteminize giriş yapabilmenize imkan sağlayacaktır.

Teklif
Şİmdi yapın!
İndir
Reimage (temizleyici) Mutluluk
Garanti
İndir
Reimage (temizleyici) Mutluluk
Garanti
Microsoft Windows ile uyumludur. Supported versions OS X ile uyumludur. Supported versions
Başarılı olunamadığında ne yapmalı?
 Reimage kullanarak virüslerin verdiği hasarı telafi etmeyi başramadıysanız, submit a question adresinden destek ekibimizle iletişime geçin ve paylaşabildiğiniz kadar çok detay paylaşın.
 Reimage virüslerin verdiği hasarı telafi etmek için tavsiye edilmektedir. Ücretsiz tarayıcı bilgisayarınızın virüslü olup olmadığını anlamanızı sağlar. Kötü amaçlı yazılım kaldırmanız gerekirse "Reimage kötü yazılım kaldırma aracının tam sürümünü almanız gerekir.

Yazar hakkında

Julie Splinters
Julie Splinters - Virüs temizleme uzmanı

Eğer bu ücretisz kaldırmal yöntemi size yardımcı oldusysa lütfen bu servici sürdürebilmemiz için bize bağış yapın. En ufak miktarda bile minnettat olacağız.

Julie Splinters ile iletişme geç
Esolutions Şirketi hakkında

Kaynak: https://www.2-spyware.com/remove-cerber-4-1-0-ransomware-virus.html

DİĞER DİLLERDE KALDIRMA KILAVUZLARI