Önem ölçekli:  
  (13/100)

Chromium virüsü. Nasıl temizlenir? (Kaldırma kılavuzu)

Linas Kiguolis ile - -   Chromium browser virus | Browser hijacker Yaz

Neden Chromium tarayıcı virüsünden uzak durmalısınız?

Chromium virus

Chromium virüsüne maruz kalmak oldukça kötü bir deneyimdir. Bu kötücül yazılım açık-kaynaklı Chromium web tarayıcısı yazılımıdır, Google Chrome'un orjinal olarak üzerine kurulduğu platformun aynısıdır. Chromium projesinin kendisinin tamamen yasal olduğunu ve kötücül bir kod içermediğini bilmelisiniz.

Chromium kendi özelleştirilmiş tarayıcısını  oluşturmak isteyen herkese açıktır fakat her açık-kodlu yazılım gibi insanlar tarafından kötü niyetli kullanılabilir. Sadece bir iki ufak ayarlama ile tamamen meşru olan bir yazılım kötü bir yazılıma dönüştürülebilir bu yüzden de bir sürü farklı Chromium tarayıcı versiyonunu bulabilirsiniz, örneğin, Chroomium tarayıcı virüsü ve eFast tarayıcı.

Bir kere sisteme kurulduktan sonra, Chromium virüsü orjinal Chromium datalarının üzerine yazıp, kısa yollarını virüslü linklerle değiştirebilir. Tipik olarak, bilgisayar kullanıcıları pek şüphelenmezler çünkü Chromium kendisini orjinal yazılım gibi gösterir.

Fakat, şüpheli yönlendirmeler ve sinir bozucu patlayan reklamlar kısa süre sonra ortaya çıkmakta ve kullanıcı şüpheli program veya tarayıcı uzantılarını aramaya başlayabilir. Ne yazık ki, kolay kolay sistemde bulunamaz çünkü Chromium virüsü kendisini sistemde saklamasını iyi şekilde bilmekte.

Chromium virüsünü tespit etmek ve bu kötücül yazılmı sistemden kaldırmak için Reimage gibi bir anti-kötücül yazılıma ihtiyacınız vardır. Chromium kötücül yazılımını elle kaldırmak isteyenler aşağıdaki adımları takip etmelidir.

Söz konusu programın online aktivitelerinizi sürekli takip ettiğini anımsamalısınız. Bu yüzden, girdiğiniz websitelerini, tıkladığınız reklamları, arama kelimelerinizi ve benzer verileri görebilir. Bu bilgilerin güvenemdiğiniz birisine ulaşıp ulaşmayacağını ve bunun karşılığında size özel reklamlar gösterebileceğini bu yöntemle de size daha ilgi çekici içerik gösterip zararlı sayfalara yönlendirilmeniz sağlanabilir. 

Tarayıcınızın her baştan çalışmasında belirli bir sayfaya yönlendirme yapıp yapmadığna dikkat edin. Sahte Chromium tarayıcı arama motorunuzu ele geçirmeye çalışabilir ve bir sürü sponsorlu linkler gösterebilir. Sonuç olarak, içinde kötücül yazılılımlar barındıran sayfalara yönlendirip kişisel bilgilerinizi sorabilir . Bu sayfalardan uzak durmak için eski meşru Chrome Tarayıcısını yükleyip sahtesini hızlıca kaldırmalısınız.

Virüs nasıl bulaştı?

Yeni prorgamları yüklerken “Standart” veya “Varsayılan” modda yüklüyorsanız Chromium'un sisteminizi ele geçirmesine yol açabilirsiniz. Kurulum ayarlarını düzeltmek maksimum öneme sahiptir çünkü genelde diğer meşru programların yanında eklenti olarak yayılırlar.

Tek yapmanız gereken “Özel” veya “Gelişmiş” yükleme seçeneklerini seçip tüm şüpheli seçkileri kaldırıp öyle devam etmeniz. Diğer bilinmeyen programları, tarayıcı eklentilerini ve benzeri uygulamaları yüklemek için izninizi istenirse, kesinlikle izin vermemelisiniz.

Tüm bu seçkileri kaldırıp öyle devam etmelisiniz. Sonuç olarak, sahte Chromium tarayıcısının “Acil Chrome Güncellemesi” reklamları adı altında yayıldığı ile ilgil sizi uyarmak isteriz. Daha detaylı bilgi için Acil Chrome Güncellemesi reklamları na tıklayın.

Chromium virüsünü nasıl kaldırabilirim?

Chrome tarayıcınız şüpheli davranmaya başladığı anda Chromium virüsünü sistemden kaldırmalısınız. Chrome ayarlarını kontrol etmelisiniz. Fakat dolandırıcılar sahte Chrome uygulamasının “hakkında” kısmını aynı orjinali gibi gösterebilirler bu yüzden burada bulduğunuz bilgilere güvenmemelisiniz. Chromium virüsü hakkında gerçekleri bulmak ve sisteminizden kaldırmak için bir anti-kötücül programı kullanmanızı tavsiye etmekteyiz.

Şu programların yardımı ile virüsleri otomatik olarak kaldırabilirsin: Reimage, Malwarebytes MalwarebytesCombo Cleaner, Plumbytes Anti-MalwareMalwarebytes Malwarebytes. Bu uygulamaları tavsiye ediyoruz çünkü potansiyel istenmeyen programları, virüsleri tüm dosyaları ve onlarla ilgili tüm girdilerle tespit etmekteler.

Teklif
Şİmdi yapın!
İndir
Reimage (temizleyici) Mutluluk
Garanti
İndir
Reimage (temizleyici) Mutluluk
Garanti
Microsoft Windows ile uyumludur. Supported versions OS X ile uyumludur. Supported versions
Başarılı olunamadığında ne yapmalı?
 Reimage kullanarak virüslerin verdiği hasarı telafi etmeyi başramadıysanız, submit a question adresinden destek ekibimizle iletişime geçin ve paylaşabildiğiniz kadar çok detay paylaşın.
 Reimage virüslerin verdiği hasarı telafi etmek için tavsiye edilmektedir. Ücretsiz tarayıcı bilgisayarınızın virüslü olup olmadığını anlamanızı sağlar. Kötü amaçlı yazılım kaldırmanız gerekirse "Reimage kötü yazılım kaldırma aracının tam sürümünü almanız gerekir.

Not: Manuel yardım gerekli elle müdahele olmadan bir ya da bütün kaldırıcıların parazitten kurtulamadığı anlamına gelmekte, lütfen aşağıdaki kaldırım açıklamalarını okuyun
Chromium virüsü bellek kopyası
Chromium virüsü bellek kopyasıChromium virüsü bellek kopyasıChromium virüsü bellek kopyasıChromium virüsü bellek kopyasıChromium virüsü bellek kopyası

Chromium virüsü el kaldırma:

Süreçleri öldür:
chromium.exe

Dosyaları silin:
chromium.exe

Chromium Virüsünü Elle Kaldırma Rehberi:

WindowsMac OS XInternet ExplorerMicrosoft EdgeFirefoxGoogle ChromeSafari

Windows sistemlerinden Chromium virüsünü kaldırım

Bazen Chromium virüsünü kaldırmak zordur bazen ise oldukça kolaydır – tamamen virüsün versiyona göre değişir. Virüsten etkilenmeniz halinde sistemdeki şüpheli uygulamaları kaldırmalısınız.

Fakat bu talimatlar sorununuzu çözmenize yardımcı olmuyorsa daha karmaşık bir kötücül yazılım ile karşı karşıyasınız demektir.  Böyle bir durumda şiddetle anti kötücül yazılım programı kullanmanızı tavsiye etmekteyiz. 

 1. Start Control Panel Programs and Features'e tıklayın ( Eğer Windows XP kullanıcısıysanız Add/Remove Programs'e tıklayın)'Start -> Control Panel -> Programs and Features''e tıklayın ( Eğer 'Windows XP' kullanıcısıysanız 'Add/Remove Programs''e tıklayın)
 2. Eğer Windows 10 / Windows 8 kullanıcısıysanız ekranın sol alt köşesinde sağa tıklayın. Quick Access Menu çıktığı anda Control Panel ve Uninstall a Program'ü seçin. Eğer 'Windows 10 / Windows 8' kullanıcısıysanız ekranın sol alt köşesinde sağa tıklayın. 'Quick Access Menu' çıktığı anda 'Control Panel' ve 'Uninstall a Program''ü seçin.
 3. Chromium ve bağlantılı programları kaldırın
  Burada Chromium ve benzeri yeni kurulmuş olan programları arayın.
 4. Bunları kaldırın ve ayarları kaydetmek için OK'e tıklayın. Şüpheli içeriklere sağ tıklayın ve 'Uninstall''ı seçin.
 5. Chromium'i Windows kısayollarından kaldırın.
  Mozilla Firefox'ın kısayoluna sağ tıklayın ve Mozilla Firefox'i seçin. Tarayıcı ikonuna sağ tıklayın ve 'Properties''ı seçin.
 6. Shortcut tabine gidin veTarget alanına bakın. Virüs ile alakalı zararlı içeriği kaldırın. 'Shortcut' tabini seçin ve 'http://isearch.babylon.com...''yi ve diğer şüpheli içerikleri silin.

Yukarıda verilen talimatları Internet Explorer ve Google Chrome de dahil tüm tarayıcı kısa yolları ile tekrar edin. Bu kısayolların Masaüstü, Başlat Menüsü ve Görev çubuğu gibi yerlerinin hepsini kontrol edin.

WindowsMac OS XInternet ExplorerMicrosoft EdgeFirefoxGoogle ChromeSafari

Mac OS X sisteminden Chromium virüsünü kaldırın

 1. OS X kullanıyorsanız, sol üstteki OS X butonuna tıklayın ve Applications se.eneğini seçin. 'Go' seçeneğine tıklayın ve 'Applications' seçeneğini seçin
 2. Applications dosyasını görene kadar bekleyin ve Chromium ya da benzeri şüpheli programları bulun. Bunlar hepsinin üstüne sağ tıklayın ve Move to Trash seçeneğini seçin. Tüm zararlı girdilere tıklayın ve 'Move to Trash' seçeneğini seçin
WindowsMac OS XInternet ExplorerMicrosoft EdgeFirefoxGoogle ChromeSafari

Internet Explorer (IE) programından Chromium virüsünü kaldırın

 1. Tehlikeli eklentileri kaldırın
  Internet Explorer'i açın ve tarayıcının sağ üst köşesindeki dişli ikonuna tıklayın (IE menüsü) Menü ikonuna tıklayın ve 'Manage add-ons''ı seçin.
 2. Manage Add-ons penceresini göreceksiniz. Burada Chromium ve diğer şüpheli eklentileri bulun. Disable'ye tıklayarak bu girdileri devredışı bırakın. Tüm kötü içeriklere sağ tıklayın ve 'Disable''ı seçin.
 3. Başlangıç sayfanız değiştirildiyse onu değiştirin.
  Tarayıcının sağ üst köşesindeki menü ikonuna tıklayın ve Internet Options
 4. Burada zararlı linkleri kaldırın ve istediğiniz site adlarını girin. Ayarları katdetmek için Apply 'e tıklayın. Zararlı linkleri silin ve istediğiniz domain adını girin ve değişiklikleri kaydetmek için 'Apply''e tıklayın.
 5. Internet Explorer 'yi sıfırla
  Dişli ikonuna (menü) tekrar tıklayın ve Internet options 'ı seçin. Advanced sekmesine gidin.
 6. Burada Reset 'i seçin.
 7. Yeni pencereye girince Delete personal settings 'i kontrol edin ve Chromium kaldırım işlemini tamamlamak için Reset'yi tekrar seçin. 'Advanced' seçeneğine gidin ve 'Reset' düğmesine tıklayın. Şimdi 'Delete personal settings' seçeneğini seçin ve 'Reset''e tekrar tıklayın.
WindowsMac OS XInternet ExplorerMicrosoft EdgeFirefoxGoogle ChromeSafari

Microsoft Edge 'den Chromium virüsünü kaldır

Microsoft Edge ayarlarını sıfırla (Yöntem 1 )

 1. Microsoft Edge uygulamasını çalıştır ve More 'e tıkla( ekranın sağ üst köşesindeki 3 nokta)
 2. Daha fazla seçenek açmak için Settings 'a tıklayın
 3. Settings ekranı ortaya çıkınca, Clear browsing data seçeneğinin altındaki Choose what to clear butonuna tıklayın Ayarlara gidin ve 'Choose what to clear' 'i seçin
 4. Burada, kaldırmak istediğiniz her şeyi seçin ve Clear'a tıklayın 'Clear' butonunu seçin
 5. Şimdi Startbutonuna(Windows logo) sağ tıklamalısınız. Burada, Task Manager'i seçiniz. Başlangıç menüsünü açın ve 'Task Manager''ı seçin seçin.
 6. Processes sekmesinde iken, Microsoft Edge 'i aratınız.
 7. Sağ tıklayıp Go to details seçeneğini seçin. Eğer göremezseniz Go to details seçeneğine gidip More details'e tıklayın ve önceki adımı tekrar ediniz. 'Microsoft Edge''e sağ tıkalyın ve 'Go to details''ı seçin Eğer 'Go to details' seçeneği ortaya çıkmazsa, 'More details''ı seçin
 8. Detailsekmesi ortaya çıktığında, içinde Microsoft Edge geçen her girdiyi bulun. Bu girdileri sonlandırmak için hepsine sağ tuşla tıklayıp End Task seçin Microsoft Edge girdilerini bulun ve 'End Task' 'ı seçin

Microsoft Edge tarayıcısını sıfırlama (Yöntem 2 )

Eğer Yöntem 1 faydalı olmazsa, gelişmiş Edge sıfırlama yöntemini kullanmalısınız.

 1. Not: bu yöntemi kullanmadan önce verilerinizi yedeklemelisiniz.
 2. Bilgisayarınzda bu klasörü bulun: C:\Users\%username%\AppData\Local\Packages\Microsoft.MicrosoftEdge_8wekyb3d8bbwe.
 3. Kaydedilmiş bütüngirdileribulupfarenizin sağ tuşu ile tıklayın. Sonra Delete seçeneği Bilgisayarınızdaki Microsoft Edge klasörünü seçin, bütün girdileri sağ tuşla işaretleyip 'Delete' 'ye tıklayın
 4. Start butonuna(Windows logo) tıklayın ve Search my stuff satırına window power yazın
 5. Windows PowerShell girdisine sağ tıklayın ve Run as administrator seçin Windows PowerShell'i bulun , sağ tuşla tıklayıp 'Run as administrator' 'ı seçin
 6. Yöneticiolduktansonra : Windows Powershellpenceresi çıkaca, PS C:\WINDOWS\system32> komut satırını yapıştırıp ardından Enter'a basın:
  Get-AppXPackage -AllUsers -Name Microsoft.MicrosoftEdge | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register $($_.InstallLocation)\AppXManifest.xml -Verbose}
  Gerekli komutu kopyalayıp yapıştırın ve 'Enter'' a basın.

Bu adımlar tamamlandıktansonra, Chromium Microsoft Edge tarayıcınızdan silinmiş olmalı

WindowsMac OS XInternet ExplorerMicrosoft EdgeFirefoxGoogle ChromeSafari

Mozilla Firefox (FF) programından Chromium virüsünü kaldırın

 1. Zararlı uzantıları kaldırın
  Mozilla Firefox 'i açın. Sağ üst köşedeki menü ikonuna tıklayın ve Add-ons Extensions'yi seçin. Menü ikonuna tıklayın ve 'Add-ons''ı seçin.
 2. Burada Chromium ', ve diğer şüpheli eklentileri seçin. Bu girişleri silmek için Remove 'e tıklayın. 'Extensions''i seçin ve zararlı içerikleri bulun. 'Remove' seçeneğine tıklayarak her birinden kurtulun.
 3. Başlangıç sayfanız değiştirildiyse onu değiştirin.
  Sağ üst köşedeki menüye tıklayın ve Options General 'i seçin.
 4. Burada zararlı linkleri silin ve istediğiniz siteleri girin ya da Restore to default 'e tıklayın.
 5. Değişiklikleri kaydetmek için OK 'e tıklayın. 'General' tabindeyken 'Home Page' kısmından tüm zararlı içeriği silin ya da 'Restore to Default' butonuna tıklayın. Ayarları kaydetmek için 'OK' seçeneğine tıklayın.
 6. Mozilla Firefox 'yi sıfırla
  Sol üstteki Firefox menüsüne tıklayın ve soru işaretine tıklayın. Burada Troubleshooting Information'yi seçin. Menü seçeneğine ve ardından '?' seçeneğine tıklayın ve 'Troubleshooting Information' yi seçin.
 7. Şimdi Reset Firefox düğmesi ile birlikte Reset Firefox to its default state mesajını göreceksiniz.  Bu düğmeye birkaç kez basın ve Chromium kaldırımını tamamlayın. 'Reset Firefox' butonuna birkaç kez tıklayın.
WindowsMac OS XInternet ExplorerMicrosoft EdgeFirefoxGoogle ChromeSafari

Google Chrome programından Chromium virüsünü kaldırın

 1. Zararlı eklentileri silin.
  Google Chrome 'i açın. Sağ üst köşedeki menü ikonuna tıklayın ve Tools Extensions'yi seçin. Menü ikonuna tıklayın. 'Tools' ve 'Extensions' seçeneklerini seçin.
 2. Burada Chromium 'i ve diğer zararlı eklentileri seçin ve silmek için çöp kutusu ikonuna tıklayın. Zararlı içerikleri bulun ve çöp kutusu ikonuna tıklayarak tek tek hepsinden kurtulun.
 3. Virüs tarafından değiştirildiyse başlangıç sayfanız ve arama motorunuzu değiştirin.
  Menü simgesine tıklayın ve Settings 'i seçin.
 4. Burada On startup seçeneği altında Open a specific page or set of pages 'i arayın ve Set pages'e tıklayın. Menüye ve 'Settings' seçeneğine tıkladıktan sonra 'Set pages' seçeneğine tıklayın.
 5. Şimdi başka bir pencere görmelisiniz. Burada zararlı ara sitelerini silin ve istediğiniz siteyi başlangıç sayfanız olarak ayarlayın. Zararlı linkleri kaldırmak için 'X' seçeneğine tıklayın.
 6. Menü ikonuna tekrar tıklayın ve Search seçeneğinin altında Settings Manage Search engines 'i seçin. 'Settings' de iken 'Manage search engines...' seçeneğini seçin.
 7. Search Engines... 'deyken zararlı siteleri arayın. Sadece tercih ettiğiniz isimleri ve google'ı bırakmalısınız. Zararlı linkleri kaldırmak için 'X' seçeneğine tıklayın.
 8. Google Chrome 'yi sıfırla
  Google Chrome 'in sağ üst köşesindeki menü simgesine tıklayın ve Settings'yi seçin.
 9. Sayfanın sonuna inin ve Reset browser settings'e tıklayın. 'Settings''de iken 'Reset browser settings' düğmesine gelin ve tıklayın.
 10. Bu eylemi onaylamak için Reset 'e tıklayın ve Chromium kaldırımını tamamlayın. 'Reset' butonuna tıklayın ve kaldırma işlemini tamamlayın.
WindowsMac OS XInternet ExplorerMicrosoft EdgeFirefoxGoogle ChromeSafari

Safari programından Chromium virüsünü kaldırın

 1. Zararlı uzantıları kaldırın
  Safari tarayıcısını açın ve ekranın sol köşesindeki Safari seçeneğine tıklayın. Bunu yaptıktan sonra Preferences seçeneğini seçin. 'Safari' seçeneğine tıklayınn ve 'Preferences' seçeneğini seçin
 2. Burada Extensions seçeneğini seçin ve Chromium ve benzeri şüpheli programları bulun. Hepsinden kurtulmak için Uninstall butonuna tıklayın. 'Extensions' seçeneğine gidin ve zararlı eklentileri kaldırın.
 3. Başlangıç sayfanız değiştirildiyse onu değiştirin.
  Safari tarayıcınızı açın ve menüden Safari seçeneğine tıklayın. Burada, Preferences seçeneğini seçin ve General seçeneğine tıklayın.
 4. Homepage alanına bakın. Chromium ile değiştirilmişse istenmeyen linki silin ve aramalarınız için kullanmak istediğiniz linki girin. Bunu yaparken adresin önüne "http://" yazmayı unutmayın. 'General' seçeneğindeyken zararlı URLleri silin ve istediğiniz adı girin.
 5. Safari 'yi sıfırla
  Safari tarayıcınızı açın ve menüden Safari seçeneğine tıklayın. Burada Reset Safari... kısmını seçin. 'Safari' seçeneğine tıklayınn ve 'Reset Safari...' seçeneğini seçin
 6. Şimdi sıfırlama seçeneklerinin bulunduğu bir açıklama penceresi göreceksiniz. Tüm bu seçenekler genellikle işaretli olur. Ancak sıfırlamak istediklerinizi kendiniz de belirleyebilirsiniz. Chromium kaldırma işlemini tamamlamak için Reset butonuna tıklayın. Tüm seçenekleri seçip 'Reset' butonuna tıklayın

Yazar hakkında

Linas Kiguolis
Linas Kiguolis

Eğer bu ücretisz kaldırmal yöntemi size yardımcı oldusysa lütfen bu servici sürdürebilmemiz için bize bağış yapın. En ufak miktarda bile minnettat olacağız.

Linas Kiguolis ile iletişme geç
Esolutions Şirketi hakkında

Kaynak: https://www.2-spyware.com/remove-chromium-virus.html

DİĞER DİLLERDE KALDIRMA KILAVUZLARI