Önem ölçekli:  
  (36/100)

Chromium virüsünü kaldır (Kaldırma Rehberi) - Kas 2020 tarihinde güncellendi

Linas Kiguolis ile - -   Chromium browser virus | Browser hijacker Yaz

Chromium Virüsü açık-kaynaklı bir proje tarafından tasarlanmış tehlikeli bir tarayıcıdır

Chromium resmi

Chromium virüsü terimi açık kaynak kodlu ve güvenilir Chromium kodlarını kullanarak tasarlanmış tehlikeli bir internet tarayıcısını ifade etmek için kullanılır. Son yıllarda Chroomium browser virüsü ya da eFast browser gibi daha pek çok zararlı tarayıcıyı örneğine rastlıyoruz. Bu tarayıcılar sisteme yüklendikten sonra resmi Chrome tarayıcısındaki kısa yolları yeniden düzenler ve yerlerine sahte bağlantılar ekler. Chromium virüsünün özellikle İspanya, İtalya, Portekiz ve Amerika başta olmak üzere pek çok ülkede aktif olduğunu unutmamakta fayda var. 

Adı Chromium virusü
Tip Tarayıcı Virüsü
Tehlike Derecesi Orta. Sistemin çekirdeğine zarar vermez. Ancak tarayıcı ayarlarını ve Windows Registry ayarlarını etkileyebilir.
Dosya Adı Chromium.exe
Belirtiler Aşırı CPU Kullanımı, değişen tarayıcı ana sayfası, şüpheli araç çubuğu yüklemeleri
Chromium Tarayıcıları eFast Browser, Chroomium Browser, Tortuga Browser, Olcinium Browser, Qword Browser, Chedot Browser, BrowserAir Browser, Fusion Browser, BeagleBrowser, MyBrowser, Super Browser
Yayılma Metodu Software yüklemelerinde, ücretiz yazılım yklenen internet siteleri ve reklamlar
Önemli Tehlikesi Zararlı sitelere yönlendirir, virüslü reklamlar açar, bilgilerinizi çalar
Nasıl Kaldırılır Chromium'u silmek için ReimageIntego programını kullanabilir ya da aşağıda verilen rehberdeki adımları takip edebilirsiniz.

Chromium tarayıcı virüsü Chrome ya da açık kaynaklı Chromium tarayıcıları ile ilişkili değildir. Son saydığımız bu iki tarayıcı tamamen yasaldır ve zararlı kodlar içermezler. Bu tarayıcılar daha iyi yazılımlar geliştirmek isteyen insanlarla kodlarını paylaşırlar. Ancak tüm açık kod kaynakları gibi bu kodlar da kötü amaçlı yazılımlar üretmek isteyen insanlar tarafından kullanılır. Eğer tarayıcınızın olağan dışı davranışlar sergilediğini düşünüyorsanız, sahte bir sürüm kullanmadığınızdan emin olmak için kontrol edebilirsiniz. 

Chromium Projesi

Genelde, sistemlerine Chromium virüsü bulaşan kullanıcılar bunu fark etmezler. Çünkü bu istenmeyen reklamlar gösteren virüs yerine geçtiği asıl yasal tarayıcı gibi davranmak üzere tasarlanmıştır. Yine de şüpheli yönlendirmeler ve rahatsız edici açılır pencereler gibi unsurlar tarayıcıda bir problem oluştuğunun en önemli göstergeleridir. Bu durumlarda kullanıcılar sistemlerinde zararlı programlar ve tarayıcı uzantıları olup olmadığını kontrol etmeli. 

Virüs oldukça uzmanca tasarlandığı için maalesef bazı durumlarda sistemde bir problem olup olmadığı anlaşılamayabilir. Aynı zamanda Görev Yöneticisi ekranını kontrol ederseniz Chromium.exe dosyasının çalıştığını görebilirsiniz. Bu dosya virüslü durumda çok fazla CPU kullanır. Chromium tarayıcı virüsünü sisteminizde tespit etmek ve kaldırmak isterseniz hem Mac hem Windows işletim sistemleri için ReimageIntego ve SpyHunter 5Combo Cleaner gibi anti-virüs yazılımlarını kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Aşağıdaki kullanım kılavuzu bu konuda size yardımcı olacaktır.

Chromium virüsüChromium virüsü, Chromium web tarayıcısı kodunu kullanan şüpheli, reklam destekli ve kötücül yazılımlar için kullanılan bir terimdir. Bu resimde söz konusu sahte tarayıcı güncelleme reklamını ve sahte tarayıcılardan birini görebilirsiniz.

Bu sahte program internette gezindiğiniz sürece tüm hareketlerinizi izler ve kaydeder. Yani Chromium virüsü ziyaret ettiğiniz internet sitelerini, tıkladığınız reklamları ve internet sitelerine girdiğiniz içerikleri takip eder.Bu gibi bilgiler daha sonra güvenilmez üçüncü taraf şirketlerin eline geçebilir. Ayrıca toplanan bu veriler hedef reklam gösterilmesinde de kullanılabilir. Bu reklamlar size cezbedici görünmesinin yanında aldatıcı olabilir.

Kısacası bu virüslü tarayıcıda bazı ürünleri inanılmaz ucuz fiyatlara görebilirsiniz. Ayrıca bu virüslü program sizden yetişkin sitelerine gitmenizi ya da ihtiyaç duyduğunuzdan haberinizin bile olmadığı bazı programların güncellemelerini yüklemenizi isteyebilir.

Tarayıcı açtığınızda sizi her zaman belli bir internet sitesine yönlendirdiğini fark ederseniz dikkatli olmanız gerekir. Sahte Chromium tarayıcısı sizi organik sonuçların yanında tıklamanız için bir sürü sahte ve sponsorlu sonuçları da gösteren ayarlanmış bir arama motoruna yönlendirerek aldatmaya teşebbüs edebilir. 

Dahası eğer bu virüslü programdan kurtulmazsanız sürekli istemediğiniz sayfalara yönlendirme yaparak sizi rahatsız edebilir. Ayrıca tarayıcınız sizi güvenli olmayan sitelere yönlendirir ve kişisel bilgilerinizi ele geçirmeye çalışır. Bu gibi sitelerde uzun süre durmamaya özen gösterin ve virüsten kurtulmak için Rogue Chromium Virüs Silme programını gözden geçirin.

Rogue Chromium Virus tarayıcı listesi – 2019

eFast Tarayıcı Virüsü. eFast virüs programı gizlice Google Chrome tarayıcısının yerine geçen sahte bir tarayıcıdır. Sürekli olarak açılır pencere reklamı çıkarır, reklamlar açar ve karşınıza daha tıklamadan sizi yeni bir sayfaya yollayan reklam linkleri çıkarır. Bu tarayıcı silmek zor olduğu için uzmanlar eFast tarayıcısının tespit edilmesi ve tüm bileşenlerinin silinmesi için profesyonel bir anti-virüs programının kullanılmasını önerirler. Eğer Chrome tarayıcınız şüpheli davranışlar sergiliyorsa bunun nedeni eFast Virüsü olabilir. Bu durumu görmezden gelmeyin ve bilgisayarınızda bu sahte tarayıcıyı kontrol edin ve acilen silin.

Chromium virus

Chroomium Tarayıcı Virüsü. Chroomium tarayıcısı da yine Chromium projesini kötü amaçlar için kullanan başka bir programdır. Chrome tarayıcısının yerine geçen ve aşırı derecede rahatsızlığa sebebiyet veren bu tarayıcıyı her açtığında karşınıza reklamlar çıkarır. Chroomium virüsünün ilk belirtisi tarayıcı deneyimde fark edilen aşırı yavaşlamadır. Ayrıca her tarayıcı virüsünde görülen farklı sitelere yönlendirme ve fazla sayıda reklama maruz bırakma gibi diğer yan etkilerden bahsetmek de mümkündür.

Tortuga Tarayıcı Virüsü. Tortuga virüsü de yine Chromium tabanlı başka bir yazılım. Bu tarayıcının şüpheli davranışları da çabucak gözden kaçmıyor ve siber güvenlik uzmanları bu tarayıcı “Potansiyel İstenmeyen Programlar” ve “Casus Yazılımlar” listelerine ekliyorlar. Tortuga tarayıcısı kendisini güvenli, hızlı ve kesintisiz tarayıcı deneyimi yaşatan bir program olarak göstermektedir. Ancak çok fazla sayıda reklam çıkarır ve bu reklamları kullanıcının günlük aktiviteleri arasına yerleştirir. Tortuga Browser removal programı bu sorundan kurtulmanıza yardımcı olabilir.

Chromium sahte tarayıcı virüsü

Olcinium Browser virus. Olcinium virüsü de yine “Potansiyel İstenmeyen Programlar” listesinde yer alan ve Chromium tabanlı bir tarayıcıdır. Google Chrome ile neredeyse bire bir aynı bir görüntüsü vardır. Yüklendiğinde orijinal Chrome kısayollarının yerini değiştirir ve kendi internet tarayıcı hizmetlerinin reklamını yapmaya başlar. Maalesef bu hizmetler ücretsiz değildir ve bunları kullanmak için her gün yüzlerce reklamla karşılaşmak zorunda kalır ki bunun bile tek başına yeterince rahatsız edici olduğu şüphe götürmez.

Ayrıca Olcinium tarafından gösterilen reklamlar sizi güvenliksiz internet sayfalarına yönlendiren gizli bağlantılar içerebilir ve bilgisayarınıza casus yazılımlar yükleyebilir. Eğer bilgisyarınız güvende kalsın istiyorsanız en kısa sürece Olcinum virüsünü bilgisayarınızdan uzaklaştırın. 

Chromium virus

Qword Tarayıcı Virüsü. Yine bir Potansiyel İstenmeyen Program olan Qword virüsü sisteme yüklendiği andan itibaren kullanıcı internet tarayıcısının ana sayfasının sürekli değişmesi (genelde bu program Qword.com sitesini ana sayfa olarak ayarlar) gibi olumsuz deneyimler yaşamaya başlar. Ayrıca aralıksız yönlendirmeler, açılır pencereler ve diğer rahatsız edici deneyimlerle kullanım kolaylığını ortadan kaldırır. Bu sorunlar ayrıca tarayıcının yavaşlamasına yol açar.

Chromium virus

Chedot Tarayıcı Virüsü. Chedot virüsü ana sayfaya search.chedot.com arama motorunu yükleyen oldukça rahatsız edici bir tarayıcıdır. Ana sayfa açılırken Google arama motoruna çok benzeyen sahte bir sayfaya yönlendirme yapılır. Bu yüzden bu yönlendirmenin ardından kullanıcılar kendilerini Google sitesinde gibi hissedebilirler (Kullanıcıların bir çoğu açılış sayfası olarak Google arama motorunun ana sayfasını kullanıyorlar). Bundan sonra tarayıcı tarafından daha farklı davranışlar sergilenir ve bu rahatsız edici tutumu gözardı etmemek gerekir.

Bu şüpheli tarayıcı reklamlar tarafından sponsor bulduğu için kullanıcıya mümkün olan her şekilde reklam göstermeye odaklıdır. Chedot Tarayıcısı kullanıcıları arama sonuçları arasında reklam metinleri, reklam kutucukları ve tam sayfa reklamlarla karşılaşabilirler. BU reklamlar çoğunlukla işe yarar teklifler içermez ve kullanıcıyı rahatsız ederler. Bu yüzden en iyisi Chedot virüsünü silmektir.

Chromium sahte tarayıcı

BrowserAir Tarayıcı Virüsü. BrowserAir virüsü de yine Chrome kodlarını kullanan ve Potansiyel İstenmeyen Program listesinde bulunan bir tarayıcıdır. Chromium tabanlı olan bu internet tarayıcısı da diğerleri gibi kullanıcıya bir fayda sağlamaz ve kullanılmamasında yarar vardır. Her ne kadar ücretsiz, hızlı ve hafif bir internet tarayıcısı olarak tanıtsa da tipik bir reklam aracı olarak hizmet eder, farklı sayfalara yönlendirmeler yapar ve açılır pencerelere yol açarak kullanım keyfini engeller. Bilgisayar performansını artırmak ve daha güvenli bir tarayıcı deneyimi yaşamak için BrowserAir virüs tarayıcısının silinmesi tavsiye edilir.

Chromium virus

Fusion Tarayıcı Virüsü. Fusion virüsü orijinal Chrome tarayıcısının yerine geçen ve sadece reklam desteklemeye odaklanmış bir programdır. Bu reklamları çok sık göstermeye çalıştığı için kullanıcılar tarafından faydalı görülmez. Çok fazla sayıda reklam göstermesinin yanında gizli yerlere bağlantılar yerleştirerek istenmeyen tıklamalarla daha fazla para kazanmaya çalışır. Bu pek de hoş olmayan davranışları sebebiyle uzmanlar bu tarayıcıyı casus yazılım kategorisine ekliyor ve Potansiyel İstenmeyen Program olarak değerlendiriyor. 

BeagleBrowser Virüsü. BeagleBrowser, Lollipop Network, S.L. tarafından üretilmiş, kullanıcıya sürekli rahatsız edici reklamlar gösteren bir Potansiyel İstenmeyen Program olarak tanınır. Her ne kadar programı üretenler tarayıcıyı “internette sörf yapmak için temiz ve güvenli bir ortam” olarak niteleseler de bunun bir reklam temelli tarayıcı olduğu ve kullanıcılarına sponsorlu içerikler gösterdiği kanıtlanmıştır.

Chromium sahte tarayıcı örnekleri

MyBrowser Virüsü. MyBrowser reklam tarayıcısı da kendisini orijinal Google Chrome tarayıcısı gibi gösteren şüpheli bir yazılımdır. Ne yazık ki sürekli reklam göstermesi ve istenmeyen sayfalara yönlendirmeler yapması zamanla bu tarayıcının kötü bir ün kazanmasını sağlamıştır. Eğer bilgisayarınızda MyBrowser sahte tarayıcısı aracına rastlarsanız hemen silmenizi tavsiye ederiz.

Super Browser Virüsü. Super Browser belki de bir bilgisayar kullanıcısının başına gelebilecek en kötü deneyimlerden biridir. İnternette gezerken aralıksız bir şekilde karşımıza çıkan reklamlar ve açılır pencerelerden hepimiz rahatsızlık duyarız. Bilgisayarında SuperBrowser bulunduran kullanıcıları bekleyen işte böylesi bir deneyimdir. Bu yüzden siber güvenlik uzmanları bu programın mümkün olduğu kadar kısa bir sürede silinmesini tavsiye ediyor. Bunu yapmanın en kısa ve kolay yolu ReimageIntego gibi bir anti vürüs yazılımı ile tüm bileşenlerinden kurtulmaktır.

Chromium süper tarayıcı

Sahte Chromium tarayıcısı yüklemenin yolları

Eğer herhangi bir programı “Standart” ya da “Default” yani önerilen biçimde yüklemeye kalkarsanız Chromium virüs yazılımlarını istemeden bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz. Bu yüzden bir program yüklerken potansiyel istenmeyen programlardan korunmak için koşullarını kendiniz belirlemeye dikkat etmelisiniz.

Bunun için tek yapmanız gereken bu seçeneklerin hemen yanında yer alan “Custom” ya da “Advanced” gibi kontrolü kullanıcıya bırakan yükleme biçimlerini tercih etmektir. Bu şekilde yüklemek istemediğiniz programları seçme şansı bulacaksınız. 

Eğer yüklemeler sırasında tarayıcı, araç çubukları ve bunlara benzer bazı diğer ne olduğunu bilmediğiniz programların da yüklenmesi için sizden izin istenirse buna aldırış etmeyin ve bunların yüklenmemesini tercih edin. Bunun için halihazırda size seçili gelen bu programların yanlarındaki işaret kutucuğundaki seçili işaretini kaldırın. Son olarak bu sahte tarayıcıların “Acil Chrome Güncellemesi” gibi reklamlarla da bilgisayarınıza girebileceğini ekleyelim. 

Ayrıca bazı tarayıcı virüsleri bilgisayarlara kırılmış ve illegal yazılımların içerisinde bulunarak otomatik olarak da girebilir. Torrent gibi güvenliksiz kaynaklardan indirilen ücretsiz yazılımları bilgisayarlarınıza kurmamanızı şiddetle tavsiye ederiz. Bu programları bilgisayarınıza yüklemek zararlı sonuçlar doğurabilir. 

Chromium Virüsün Windows ve MacOS sistemlerinden nasıl silinir?

Chrome tarayıcısında şüpheli davranışlar deneyimlemeye başladığında hemen Chromium virüsü kontrol edin ve Windows 10 işletim sisteminden Chromium virüsünü silin. Chrome sürümünü tarayıcı ayarlarından kontrol edebilirsiniz. Ancak bu bilgiyi Chrome tarayıcısının içinde bulunan “Hakkında” bölümünden aramaya kalkışmayın. Çünkü bu sahte yazılımları yazan korsanlar oradaki bilgiyi de Chrome'un son sürümü olacak şekilde değiştirmiş olabilir.

Sisteminizde sahte bir yazılımın olup olmadığını anlamak için sistemi bir antvirüs programı ile detaylı olarak taratmanın bu virüsleri silmek için en etkili yol olduğu kanısına vardık. Norveçli kullanıcılar bu sahte tarayıcılar tarafından daha fazla hedef alınıyor. Bu yüzden daha dikkatli olmalarında fayda var. Bunun yanında Chromium tarayıcısını aşağıda verilen rehberde belirtildiği gibi de kaldırabilirsiniz. 

ReimageIntego programının yardımıyla virüs tehlikesinden kurtulabilirsiniz. SpyHunter 5Combo Cleaner ve Malwarebytes potansiyel istenmeyen programları ve virüsleri, onlara ait tüm dosyaları ve kayıt dosyalarını tespit etme konusunda tavsiye edilen programlardır.

Teklif
Şİmdi yapın!
İndir
Reimage Mutluluk
Garanti
İndir
Intego Mutluluk
Garanti
Microsoft Windows ile uyumludur. Supported versions OS X ile uyumludur. Supported versions
Başarılı olunamadığında ne yapmalı?
  Reimage Intego kullanarak virüslerin verdiği hasarı telafi etmeyi başramadıysanız, submit a question adresinden destek ekibimizle iletişime geçin ve paylaşabildiğiniz kadar çok detay paylaşın.
Reimage Intego ücretsiz bir deneme sürümüne sahiptir. Reimage Intego tam sürümünü satıl alan kullanıcılar daha detaylı taramalar yapabilir. Ücretsiz sürüm virüsleri belirlemek için tarama yaoar ve bu virüsleri nasıl sileceğinize dair rehber sunar. Tam sürüm bu dosyaları otomatik olarak kaldırır.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Reimage kullanarak tamir edemezseniz SpyHunter 5 programını deneyebilirsiniz.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Intego kullanarak tamir edemezseniz Combo Cleaner programını deneyebilirsiniz.
Chromium virüsü bellek kopyası
Chromium virüsü bellek kopyasıChromium virüsü bellek kopyasıChromium virüsü bellek kopyasıChromium virüsü bellek kopyasıChromium virüsü bellek kopyasıChromium virüsü bellek kopyası
Chromium virüsü bellek kopyası

Chromium Virüsünü Elle Kaldırma Rehberi:

Windows sistemlerinden Chromium virüsünü kaldırım

Chromium tarayıcı virüsünü silmek virüsün sürümüne bağlı olarak bazen çok kolay olur bazen de çok zor. Eğer virüs sisteminize bulaşırsa son yüklediğiniz şüpheli programları kaldırmanızda yarar var. Eğer bu yönlendirmeler sorundan kurtulmanızı sağlamadıysa daha ciddi bir problemle karşı karşıya olduğunuz anlamına gelebilir. Bu gibi durumlarda mutlaka anti virüs yazılımları kullanmanızı öneriyoruz. 

Chromium virüsünü silmek için diğer metodlar: 

 1. CTRL + ALT + DEL tuşlarına aynı anda basarak Görev Yöneticisi'ni açın.
 2. İşlemler sekmesinde olduğunuza emin olun. Burada birçok Chromium işleminin çalıştığını göreceksiniz. Bunlardan birine sağ tıklayarak Dosya Klasörüne Gidin seçeneğine tıklayın.
 3. Ekranınızda bir pencerenin açıldığını göreceksiniz. Şimdi buraya girin ve explorer.exe dosyasını buraya yerleştirin. Daha başka bir adıma geçmeden önce Görev Yönetisi'ne geri dönün ve tüm Chromium işlemlerini üzerlerine gelip sağ tıklayıp görevi sonlandır seçeneğine tıklayarak sonlandırın.
 4. Bu işlemin hemen ardından hızlıca az önceki pencereye dönün ve buradaki explorer.exe dosyasını çöp kutusuna taşıyın ardından çöp kutusunu boşaltarak dosyayı tamamen silin.
 5. Şimdi virüsün bulunduğu klasörde kalan diğer tüm belgeleri aynı yöntemle silin. Bu gibi dosyaların klasörüne gittiğinizde asla Local seçeneğini tıklamayın.
 6. Chroomium virüsünün bulunduğu dosyayı da silmeniz gerekiyor. Bu dosya GamesBot adını taşıyor olabilir
 7. Tüm silme işlemlerini gerçekleştirdikten sonra çöp kutusunu boşaltmayı unutmayın. 

 1. Start Control Panel Programs and Features'e tıklayın ( Eğer Windows XP kullanıcısıysanız Add/Remove Programs'e tıklayın) 'Start -> Control Panel -> Programs and Features''e tıklayın ( Eğer 'Windows XP' kullanıcısıysanız 'Add/Remove Programs''e tıklayın)
 2. Eğer Windows 10 / Windows 8 kullanıcısıysanız ekranın sol alt köşesinde sağa tıklayın. Quick Access Menu çıktığı anda Control Panel ve Uninstall a Program'ü seçin. Eğer 'Windows 10 / Windows 8' kullanıcısıysanız ekranın sol alt köşesinde sağa tıklayın. 'Quick Access Menu' çıktığı anda 'Control Panel' ve 'Uninstall a Program''ü seçin.
 3. Chromium ve bağlantılı programları kaldırın
  Burada Chromium ve benzeri yeni kurulmuş olan programları arayın.
 4. Bunları kaldırın ve ayarları kaydetmek için OK'e tıklayın. Şüpheli içeriklere sağ tıklayın ve 'Uninstall''ı seçin.
 5. Chromium'i Windows kısayollarından kaldırın.
  Mozilla Firefox'ın kısayoluna sağ tıklayın ve Mozilla Firefox'i seçin. Tarayıcı ikonuna sağ tıklayın ve 'Properties''ı seçin.
 6. Shortcut tabine gidin veTarget alanına bakın. Virüs ile alakalı zararlı içeriği kaldırın. 'Shortcut' tabini seçin ve 'http://isearch.babylon.com...''yi ve diğer şüpheli içerikleri silin.

Yukarıda verilen talimatları Internet Explorer ve Google Chrome de dahil tüm tarayıcı kısa yolları ile tekrar edin. Bu kısayolların Masaüstü, Başlat Menüsü ve Görev çubuğu gibi yerlerinin hepsini kontrol edin.

Mac OS X sisteminden Chromium virüsünü kaldırın

 1. OS X kullanıyorsanız, sol üstteki OS X butonuna tıklayın ve Applications se.eneğini seçin. 'Go' seçeneğine tıklayın ve 'Applications' seçeneğini seçin
 2. Applications dosyasını görene kadar bekleyin ve Chromium ya da benzeri şüpheli programları bulun. Bunlar hepsinin üstüne sağ tıklayın ve Move to Trash seçeneğini seçin. Tüm zararlı girdilere tıklayın ve 'Move to Trash' seçeneğini seçin

Internet Explorer (IE) programından Chromium virüsünü kaldırın

 1. Tehlikeli eklentileri kaldırın
  Internet Explorer'i açın ve tarayıcının sağ üst köşesindeki dişli ikonuna tıklayın (IE menüsü) Menü ikonuna tıklayın ve 'Manage add-ons''ı seçin.
 2. Manage Add-ons penceresini göreceksiniz. Burada Chromium ve diğer şüpheli eklentileri bulun. Disable'ye tıklayarak bu girdileri devredışı bırakın. Tüm kötü içeriklere sağ tıklayın ve 'Disable''ı seçin.
 3. Başlangıç sayfanız değiştirildiyse onu değiştirin.
  Tarayıcının sağ üst köşesindeki menü ikonuna tıklayın ve Internet Options
 4. Burada zararlı linkleri kaldırın ve istediğiniz site adlarını girin. Ayarları katdetmek için Apply 'e tıklayın. Zararlı linkleri silin ve istediğiniz domain adını girin ve değişiklikleri kaydetmek için 'Apply''e tıklayın.
 5. Internet Explorer 'yi sıfırla
  Dişli ikonuna (menü) tekrar tıklayın ve Internet options 'ı seçin. Advanced sekmesine gidin.
 6. Burada Reset 'i seçin.
 7. Yeni pencereye girince Delete personal settings 'i kontrol edin ve Chromium kaldırım işlemini tamamlamak için Reset'yi tekrar seçin. 'Advanced' seçeneğine gidin ve 'Reset' düğmesine tıklayın. Şimdi 'Delete personal settings' seçeneğini seçin ve 'Reset''e tekrar tıklayın.

Microsoft Edge 'den Chromium virüsünü kaldır

Microsoft Edge ayarlarını sıfırla (Yöntem 1 )

 1. Microsoft Edge uygulamasını çalıştır ve More 'e tıkla( ekranın sağ üst köşesindeki 3 nokta)
 2. Daha fazla seçenek açmak için Settings 'a tıklayın
 3. Settings ekranı ortaya çıkınca, Clear browsing data seçeneğinin altındaki Choose what to clear butonuna tıklayın Ayarlara gidin ve 'Choose what to clear' 'i seçin
 4. Burada, kaldırmak istediğiniz her şeyi seçin ve Clear'a tıklayın 'Clear' butonunu seçin
 5. Şimdi Startbutonuna(Windows logo) sağ tıklamalısınız. Burada, Task Manager'i seçiniz. Başlangıç menüsünü açın ve 'Task Manager''ı seçin seçin.
 6. Processes sekmesinde iken, Microsoft Edge 'i aratınız.
 7. Sağ tıklayıp Go to details seçeneğini seçin. Eğer göremezseniz Go to details seçeneğine gidip More details'e tıklayın ve önceki adımı tekrar ediniz. 'Microsoft Edge''e sağ tıkalyın ve 'Go to details''ı seçin Eğer 'Go to details' seçeneği ortaya çıkmazsa, 'More details''ı seçin
 8. Detailsekmesi ortaya çıktığında, içinde Microsoft Edge geçen her girdiyi bulun. Bu girdileri sonlandırmak için hepsine sağ tuşla tıklayıp End Task seçin Microsoft Edge girdilerini bulun ve 'End Task' 'ı seçin

Microsoft Edge tarayıcısını sıfırlama (Yöntem 2 )

Eğer Yöntem 1 faydalı olmazsa, gelişmiş Edge sıfırlama yöntemini kullanmalısınız.

 1. Not: bu yöntemi kullanmadan önce verilerinizi yedeklemelisiniz.
 2. Bilgisayarınzda bu klasörü bulun: C:\Users\%username%\AppData\Local\Packages\Microsoft.MicrosoftEdge_8wekyb3d8bbwe.
 3. Kaydedilmiş bütüngirdileribulupfarenizin sağ tuşu ile tıklayın. Sonra Delete seçeneği Bilgisayarınızdaki Microsoft Edge klasörünü seçin, bütün girdileri sağ tuşla işaretleyip 'Delete' 'ye tıklayın
 4. Start butonuna(Windows logo) tıklayın ve Search my stuff satırına window power yazın
 5. Windows PowerShell girdisine sağ tıklayın ve Run as administrator seçin Windows PowerShell'i bulun , sağ tuşla tıklayıp 'Run as administrator' 'ı seçin
 6. Yöneticiolduktansonra : Windows Powershellpenceresi çıkaca, PS C:\WINDOWS\system32> komut satırını yapıştırıp ardından Enter'a basın:
  Get-AppXPackage -AllUsers -Name Microsoft.MicrosoftEdge | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register $($_.InstallLocation)\AppXManifest.xml -Verbose}
  Gerekli komutu kopyalayıp yapıştırın ve 'Enter'' a basın.

Bu adımlar tamamlandıktansonra, Chromium Microsoft Edge tarayıcınızdan silinmiş olmalı

Mozilla Firefox (FF) programından Chromium virüsünü kaldırın

 1. Zararlı uzantıları kaldırın
  Mozilla Firefox 'i açın. Sağ üst köşedeki menü ikonuna tıklayın ve Add-ons Extensions'yi seçin. Menü ikonuna tıklayın ve 'Add-ons''ı seçin.
 2. Burada Chromium ', ve diğer şüpheli eklentileri seçin. Bu girişleri silmek için Remove 'e tıklayın. 'Extensions''i seçin ve zararlı içerikleri bulun. 'Remove' seçeneğine tıklayarak her birinden kurtulun.
 3. Başlangıç sayfanız değiştirildiyse onu değiştirin.
  Sağ üst köşedeki menüye tıklayın ve Options General 'i seçin.
 4. Burada zararlı linkleri silin ve istediğiniz siteleri girin ya da Restore to default 'e tıklayın.
 5. Değişiklikleri kaydetmek için OK 'e tıklayın. 'General' tabindeyken 'Home Page' kısmından tüm zararlı içeriği silin ya da 'Restore to Default' butonuna tıklayın. Ayarları kaydetmek için 'OK' seçeneğine tıklayın.
 6. Mozilla Firefox 'yi sıfırla
  Sol üstteki Firefox menüsüne tıklayın ve soru işaretine tıklayın. Burada Troubleshooting Information'yi seçin. Menü seçeneğine ve ardından '?' seçeneğine tıklayın ve 'Troubleshooting Information' yi seçin.
 7. Şimdi Reset Firefox düğmesi ile birlikte Reset Firefox to its default state mesajını göreceksiniz.  Bu düğmeye birkaç kez basın ve Chromium kaldırımını tamamlayın. 'Reset Firefox' butonuna birkaç kez tıklayın.

Google Chrome programından Chromium virüsünü kaldırın

Chrome'a yerleşen virüslerden kurtulmak için onu silerek baştan yüklemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz. Kaydettiğiniz bilgilerin hiçbirinin kaybolmayacağına emin olabilirsiniz.

 1. Zararlı eklentileri silin.
  Google Chrome 'i açın. Sağ üst köşedeki menü ikonuna tıklayın ve Tools Extensions'yi seçin. Menü ikonuna tıklayın. 'Tools' ve 'Extensions' seçeneklerini seçin.
 2. Burada Chromium 'i ve diğer zararlı eklentileri seçin ve silmek için çöp kutusu ikonuna tıklayın. Zararlı içerikleri bulun ve çöp kutusu ikonuna tıklayarak tek tek hepsinden kurtulun.
 3. Virüs tarafından değiştirildiyse başlangıç sayfanız ve arama motorunuzu değiştirin.
  Menü simgesine tıklayın ve Settings 'i seçin.
 4. Burada On startup seçeneği altında Open a specific page or set of pages 'i arayın ve Set pages'e tıklayın. Menüye ve 'Settings' seçeneğine tıkladıktan sonra 'Set pages' seçeneğine tıklayın.
 5. Şimdi başka bir pencere görmelisiniz. Burada zararlı ara sitelerini silin ve istediğiniz siteyi başlangıç sayfanız olarak ayarlayın. Zararlı linkleri kaldırmak için 'X' seçeneğine tıklayın.
 6. Menü ikonuna tekrar tıklayın ve Search seçeneğinin altında Settings Manage Search engines 'i seçin. 'Settings' de iken 'Manage search engines...' seçeneğini seçin.
 7. Search Engines... 'deyken zararlı siteleri arayın. Sadece tercih ettiğiniz isimleri ve google'ı bırakmalısınız. Zararlı linkleri kaldırmak için 'X' seçeneğine tıklayın.
 8. Google Chrome 'yi sıfırla
  Google Chrome 'in sağ üst köşesindeki menü simgesine tıklayın ve Settings'yi seçin.
 9. Sayfanın sonuna inin ve Reset browser settings'e tıklayın. 'Settings''de iken 'Reset browser settings' düğmesine gelin ve tıklayın.
 10. Bu eylemi onaylamak için Reset 'e tıklayın ve Chromium kaldırımını tamamlayın. 'Reset' butonuna tıklayın ve kaldırma işlemini tamamlayın.

Safari programından Chromium virüsünü kaldırın

 1. Zararlı uzantıları kaldırın
  Safari tarayıcısını açın ve ekranın sol köşesindeki Safari seçeneğine tıklayın. Bunu yaptıktan sonra Preferences seçeneğini seçin. 'Safari' seçeneğine tıklayınn ve 'Preferences' seçeneğini seçin
 2. Burada Extensions seçeneğini seçin ve Chromium ve benzeri şüpheli programları bulun. Hepsinden kurtulmak için Uninstall butonuna tıklayın. 'Extensions' seçeneğine gidin ve zararlı eklentileri kaldırın.
 3. Başlangıç sayfanız değiştirildiyse onu değiştirin.
  Safari tarayıcınızı açın ve menüden Safari seçeneğine tıklayın. Burada, Preferences seçeneğini seçin ve General seçeneğine tıklayın.
 4. Homepage alanına bakın. Chromium ile değiştirilmişse istenmeyen linki silin ve aramalarınız için kullanmak istediğiniz linki girin. Bunu yaparken adresin önüne "http://" yazmayı unutmayın. 'General' seçeneğindeyken zararlı URLleri silin ve istediğiniz adı girin.
 5. Safari 'yi sıfırla
  Safari tarayıcınızı açın ve menüden Safari seçeneğine tıklayın. Burada Reset Safari... kısmını seçin. 'Safari' seçeneğine tıklayınn ve 'Reset Safari...' seçeneğini seçin
 6. Şimdi sıfırlama seçeneklerinin bulunduğu bir açıklama penceresi göreceksiniz. Tüm bu seçenekler genellikle işaretli olur. Ancak sıfırlamak istediklerinizi kendiniz de belirleyebilirsiniz. Chromium kaldırma işlemini tamamlamak için Reset butonuna tıklayın. Tüm seçenekleri seçip 'Reset' butonuna tıklayın

Devletin sizi takip etmesine izin vermeyin

Devletler kişilerin tüm bilgilerini öğrenmek ve vatandaşları gizlice takip edebilmek için türlü çareler arar. Bunu mutlaka dikkate almalı ve gizli bilgileri toplayan araçlar hakkında daha fazla bilgi edinmelisiniz. Devletin sizi takip etmesinin önüne geçebilmek için internette tamamen gizli bir şekilde dolaşmalısınız.

Bilgisayarda internete bağlandığınızda farklı bir lokasyon seçerek güvenli bir şekilde konum gizlenebiliyor. Private Internet Access VPN programını kullanarak bu casus yazılımlardan tamamen kurtulabilir ve rahat bir internet deneyimi yaşarsınız.

Bu şekilde devletin sizden alabileceği bilgileri belirleme şansına sahip olursunuz ve bazı bilgiler sadece size kalır. Her ne kadar yasal olmayan bir şey yapmasanız ya da seçtiğiniz siteler ve programların hepsi yasal olsa da VPN servisi kullanarak güvenlik seviyenizi kendiniz belirleyebilirsiniz. 

Herhangi bir siber saldırıya karşı dosyalarınızı yedekleyin

Zararlı yazılımlardan kaynaklanan yazılımsal sorunlar ya da dosya şifreleme virüslerinin yol açtığı problemler bilgisayarlarda kalıcı sorunlara yol açabilir. Eğer dosyalarınızı bu sorunları yaşamadan önce yedeklerseniz bu sorunları kolaylıkla aşabilirsiniz.

Bilgisayarda oluşan her önemli değişimden sonra cihazı tekrar yedeklemek hayati bir önem taşıyabilir. Bu sayede bilgisayarınızda meydana gelebilecek türlü sorunlar karşısında aldığınız son yedek dosyaları kolaylıkla yükleyebilir ve kayıpsız bir şekilde önünüze çıkan problemi çözebilirsiniz.

Eğer dosyalarınızın son sürümler her zaman yedeklenmiş olursa yeni bir sorun karşısında hayal kırıklığı, çöküntü ya da büyük bir maddi kayıp yaşamazsınız. Bu sayede zararlı yazılımlar bir anda ortaya çıktığında hazırlıksız yakalanmamış olursunuz. Sistem yedekleme işlemleri için Data Recovery Pro programını kullanabilirsiniz.

Yazar hakkında
Linas Kiguolis
Linas Kiguolis

Eğer bu ücretisz kaldırmal yöntemi size yardımcı oldusysa lütfen bu servici sürdürebilmemiz için bize bağış yapın. En ufak miktarda bile minnettat olacağız.

Linas Kiguolis ile iletişme geç
Esolutions Şirketi hakkında

Kaynak: https://www.2-spyware.com/remove-chromium-virus.html
DİĞER DİLLERDE KALDIRMA KILAVUZLARI