Chumsearch.com seçeneğini kaldırın (Kaldırma Rehberi) - Mar 2021 tarihinde güncellendi

Julie Splinters ile - -   Chum Search | Browser hijacker Yaz

Chumsearch.com'ı Kaldırma Rehberi

Chumsearch.com nedir

Chumsearch.com virüsünün özellikleri

Chumsearch.com

Araştırmacılara göre, Chumsearch.com Trovigo.com ve Trovi.com gibi sahte arama motorları ile alakalı bir tarayıcı korsanıdır. Bu potansiyel istenmeyen program (PİP) başka normal yazılımların yanında çıkınlama yöntemi ile yayılıp gelişir ve sisteme kullanıcının bilgis sahilinde olmadan girer. Bütün popüler tarayıcıları hedef almakta ve sponsorlu içeriğini sunmak için ayarlarını değiştirmekte.

Bütün PİPların özellikleri geliştiricilerine gelir sağlamak, bu yüzden çok kullanıcı dostu değiller. Cum Search virüsü tarayıcı korsanları ile aynı özelliklere sahip. Farklı araç çubuklarını, uzantılarını ve eklentilerini sisteminize yükleyebilir ve istenmeyen yönlendirmelere ve arama sonuçlarında değişikliklere yol açabilir.

Bu sorunlu arama motorunu kullanarak istediğiniz sonuçlara ulaşamayabilirsiniz çünkü sponsor sayfalarına yönlendirmeler yapmakta ve Google, Bing gibi popüler sayfalara ulaşımı kısıtlamakta. Bilgisayarınızda beklenmedik değişiklikler farkeder farketmez bilgisayarınızı ReimageIntego ile taramalısınız. Büyük olasılıkla bilgisayarınıza bi tarayıcı korsanı bulaşmış, ve Chumsearch.com kaldırma işlemini bir an önce gerçekleştirmenizi tavsiye ediyoruz.

Chumsearch.com

Yönlendirmeler en önemli sorunlardan birisi çünkü Chumsearch.com yönlendirmeleri sizi kötücül sayfalara çıkarabilir. Arama motorunun getirdiği linklere veya çekici reklamlara tıkladıktan sonra kötücül yazılımları yayan sayfalarda bulabilirsiniz. Virüsten etkilenmiş tarayıcıyı veya arama motorunu kullanmayı bırakmanızı tavsiye edebiliriz fakat birden ortaya çıkan yönlendirmelerden kaçınamazsınız.

Dahası, arama kelimelerinizi direkt olarak adres çubuğuna girmek istediğinizde de Trovigo.com veya Trovi.com adreslerine yönlendirilebilirsiniz. Bu hareket sizi şaşırtabilir fakat Chumsearch.com geliştiricileri de Gizlilik Politikasında bu iki tarayıcı korsanı ile ortaklıklarını açıkça belirtmekteler:

Chumsearch.com

Tahmin edebileceğiniz gibi, herhangi bir güvenilir arama motoru bu tarz karanlık işlerin içinde yer almaz. Açıkça, bu arama motoruna güvenemezsiniz; Chumsearch.com’u ekranınızda gözükür gözükmez kaldırmalısınız. Bu tarayıcı korsanı bilgisayarınıza ve güvenliğinize potansiyel bir tehlike oluşturmaktadır.

İnternet aktivitelerinizi gözlemleyip sizin hakkınızda kişisel bilgileri toplayabilir. Bu bilgilerin üçüncü-partiler ile paylaşılmayağının garantisini kimse veremez. Kişisel bilgilerinizin kesinlikle gizli kalması gerektiğine inanıyoruz.

Bilgisayarınızı tarayıcı korsanından nasıl koruyabilirsiniz?

PİPlar ücretsiz programlarla birlikte yayılırlar bu yüzden programları yüklerke dikkatli olmalısınız. Yani, Chumsearch.com tarayıcı korsanından korunmak istiyorsanız, internetten bir program indirdiğinizde ister tek bir program olsun ister birden fazla olsun çok dikkat etmelisiniz. Bunu programın kurulum sihirbazında yapabilirsiniz.

Kurulum penceresini açtığınızda, acele etmeyin, Kullanıcı Sözleşmesi ve Gizlilik Politikasını okuyun ki programı kurarken neleri onaylayıp kabul ettiğiniz hakkında bilginiz olsun. Diğer önemlı aşama ise kurulum ayarlarını düzgün şekilde ayarlayabilmek. Peki”tavsiye edilen” ayarların güvenilir olduğunu düşünüyor musunuz? Kesinlikle değiller.

Genellikle ekstra yazılım eklemekle ilgili bilgileri gizlemekteler örneğin tarayıcı korsanları, reklam yazılımları, şüpheli eklentiler, hep bu şekilde sistemlere yüklenmektedir. Riske girmeyin ve Gelişmiş veya Özelleştirilmiş yükleme seçeneklerine yönelip indirdiğiniz dosyanın içeriğini dikkatlice kontrole din. Herhangi bir şüpheli eklenti görecek olursanız hiç tereddüt etmeden kaldırın. Genellikle bu tarz programlar istenmeyen yazılımların ta kendisi olmakta.

Sistemden Chumsearch.com’ü kaldırmanın yöntemleri

Hiçbir ekstra avantajı olmayan bu programı bilgisayarınızdan kaldırmak istediğinizi düşünüyoruz. Neyse ki, çok komplike bir program değil ve kolaylıkla kaldırabilirsiniz. Bu tarayıcı korsanını sisteminizde tespit edip silebbilirsiniz; detaylı Chumsearch.com kaldırma talimatlarını aşağıda bulacaksınız.

Ayrıca buna ek olarak kolay yolu seçebilir ve bu bu tarayıcı korsanını bir casus veya kötücül yazılım kaldırma programının yardımı ile sorunsuzca kaldırabilirsiniz. Virüs silme gibi konulara yeni iseniz Chumsearch.com korsanını otomatik kaldırmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Ayrıca bu güvenlik programı sizi gelecekteki olası virüs saldırılarından da koruyacaktır.

ReimageIntego programının yardımıyla virüs tehlikesinden kurtulabilirsiniz. SpyHunter 5Combo Cleaner ve Malwarebytes potansiyel istenmeyen programları ve virüsleri, onlara ait tüm dosyaları ve kayıt dosyalarını tespit etme konusunda tavsiye edilen programlardır.

Teklif
Şİmdi yapın!
İndir
Reimage Mutluluk
Garanti
İndir
Intego Mutluluk
Garanti
Microsoft Windows ile uyumludur. macOS ile uyumludur.
Başarılı olunamadığında ne yapmalı?
  Reimage Intego kullanarak virüslerin verdiği hasarı telafi etmeyi başramadıysanız, submit a question adresinden destek ekibimizle iletişime geçin ve paylaşabildiğiniz kadar çok detay paylaşın.
Reimage Intego ücretsiz bir deneme sürümüne sahiptir. Reimage Intego tam sürümünü satıl alan kullanıcılar daha detaylı taramalar yapabilir. Ücretsiz sürüm virüsleri belirlemek için tarama yaoar ve bu virüsleri nasıl sileceğinize dair rehber sunar. Tam sürüm bu dosyaları otomatik olarak kaldırır.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Reimage kullanarak tamir edemezseniz SpyHunter 5 programını deneyebilirsiniz.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Intego kullanarak tamir edemezseniz Combo Cleaner programını deneyebilirsiniz.

Chumsearch.com'i Elle Kaldırma Rehberi

Windows sistemlerinden Chumsearch.com virüsünü kaldırım

Bu tarayıcı korsanını kaldırmak için onunla alakalı her uygulamayı bulmanız gerekmekte. Biz MPlayerX, MessageViewer Araç çubuğu, NicePlayer, SearchProtect, ve ValueApps uygulamalarının Chum search ile alakalı olduğunu keşfettik. Bilgisayarınızdan bu uygulamaları da kaldırdığınıza emin olmalısınız.

 1. Start Control Panel Programs and Features'e tıklayın ( Eğer Windows XP kullanıcısıysanız Add/Remove Programs'e tıklayın) 'Start -> Control Panel -> Programs and Features''e tıklayın ( Eğer 'Windows XP' kullanıcısıysanız 'Add/Remove Programs''e tıklayın)
 2. Eğer Windows 10 / Windows 8 kullanıcısıysanız ekranın sol alt köşesinde sağa tıklayın. Quick Access Menu çıktığı anda Control Panel ve Uninstall a Program'ü seçin. Eğer 'Windows 10 / Windows 8' kullanıcısıysanız ekranın sol alt köşesinde sağa tıklayın. 'Quick Access Menu' çıktığı anda 'Control Panel' ve 'Uninstall a Program''ü seçin.
 3. Chumsearch.com ve bağlantılı programları kaldırın
  Burada Chumsearch.com ve benzeri yeni kurulmuş olan programları arayın.
 4. Bunları kaldırın ve ayarları kaydetmek için OK'e tıklayın. Şüpheli içeriklere sağ tıklayın ve 'Uninstall''ı seçin.

Mac OS X sisteminden Chumsearch.com virüsünü kaldırın

Mac OS X sisteminizde MPlayerX, MessageViewer Toolbar, NicePlayer, SearchProtect  ValueApps uygulamalarının olup olmdığını kontrol edin ve gelecekte Chumsearch.com’un tekrar gözükmesini engellemek için bu uygulamaları da kaldırmanız gerektiğini unutmayın!

 1. OS X kullanıyorsanız, sol üstteki OS X butonuna tıklayın ve Applications se.eneğini seçin. 'Go' seçeneğine tıklayın ve 'Applications' seçeneğini seçin
 2. Applications dosyasını görene kadar bekleyin ve Chumsearch.com ya da benzeri şüpheli programları bulun. Bunlar hepsinin üstüne sağ tıklayın ve Move to Trash seçeneğini seçin. Tüm zararlı girdilere tıklayın ve 'Move to Trash' seçeneğini seçin

Mozilla Firefox (FF) programından Chumsearch.com virüsünü kaldırın

Eklentiler listesine bakıp şüpheli bir şeyler bulmaya çalışın. Chumsearch.com virüsü sizin izniniz olmadan bazı eklentiler yüklemiş olabilir, hiç tereddüt etmeden hepsini kaldırmalısınız!

 1. Zararlı uzantıları kaldırın
  Mozilla Firefox 'i açın. Sağ üst köşedeki menü ikonuna tıklayın ve Add-ons Extensions'yi seçin. Menü ikonuna tıklayın ve 'Add-ons''ı seçin.
 2. Burada Chumsearch.com ', ve diğer şüpheli eklentileri seçin. Bu girişleri silmek için Remove 'e tıklayın. 'Extensions''i seçin ve zararlı içerikleri bulun. 'Remove' seçeneğine tıklayarak her birinden kurtulun.
 3. Mozilla Firefox 'yi sıfırla
  Sol üstteki Firefox menüsüne tıklayın ve soru işaretine tıklayın. Burada Troubleshooting Information'yi seçin. Menü seçeneğine ve ardından '?' seçeneğine tıklayın ve 'Troubleshooting Information' yi seçin.
 4. Şimdi Reset Firefox düğmesi ile birlikte Reset Firefox to its default state mesajını göreceksiniz.  Bu düğmeye birkaç kez basın ve Chumsearch.com kaldırımını tamamlayın. 'Reset Firefox' butonuna birkaç kez tıklayın.

Google Chrome programından Chumsearch.com virüsünü kaldırın

Uzantı ve eklentiler listesini kontrol edip Chumsearch.com. ile ilgili bir şeyler varmı diye kontrol edin, herhangi bir şüpheli eklenti bulacak olursanız derhal kaldırın.

 1. Zararlı eklentileri silin.
  Google Chrome 'i açın. Sağ üst köşedeki menü ikonuna tıklayın ve Tools Extensions'yi seçin. Menü ikonuna tıklayın. 'Tools' ve 'Extensions' seçeneklerini seçin.
 2. Burada Chumsearch.com 'i ve diğer zararlı eklentileri seçin ve silmek için çöp kutusu ikonuna tıklayın. Zararlı içerikleri bulun ve çöp kutusu ikonuna tıklayarak tek tek hepsinden kurtulun.
 3. Menü ikonuna tekrar tıklayın ve Search seçeneğinin altında Settings Manage Search engines 'i seçin. 'Settings' de iken 'Manage search engines...' seçeneğini seçin.
 4. Search Engines... 'deyken zararlı siteleri arayın. Sadece tercih ettiğiniz isimleri ve google'ı bırakmalısınız. Zararlı linkleri kaldırmak için 'X' seçeneğine tıklayın.
 5. Google Chrome 'yi sıfırla
  Google Chrome 'in sağ üst köşesindeki menü simgesine tıklayın ve Settings'yi seçin.
 6. Sayfanın sonuna inin ve Reset browser settings'e tıklayın. 'Settings''de iken 'Reset browser settings' düğmesine gelin ve tıklayın.
 7. Bu eylemi onaylamak için Reset 'e tıklayın ve Chumsearch.com kaldırımını tamamlayın. 'Reset' butonuna tıklayın ve kaldırma işlemini tamamlayın.

Safari programından Chumsearch.com virüsünü kaldırın

Chum Search virüsünü tarayıcınızdan kaldırmak için talimatları uygulayın. Şüpheli araç çubukları, uzantılar ve eklentiler varsa hepsini kaldırın.

 1. Zararlı uzantıları kaldırın
  Safari tarayıcısını açın ve ekranın sol köşesindeki Safari seçeneğine tıklayın. Bunu yaptıktan sonra Preferences seçeneğini seçin. 'Safari' seçeneğine tıklayınn ve 'Preferences' seçeneğini seçin
 2. Burada Extensions seçeneğini seçin ve Chumsearch.com ve benzeri şüpheli programları bulun. Hepsinden kurtulmak için Uninstall butonuna tıklayın. 'Extensions' seçeneğine gidin ve zararlı eklentileri kaldırın.
 3. Safari 'yi sıfırla
  Safari tarayıcınızı açın ve menüden Safari seçeneğine tıklayın. Burada Reset Safari... kısmını seçin. 'Safari' seçeneğine tıklayınn ve 'Reset Safari...' seçeneğini seçin
 4. Şimdi sıfırlama seçeneklerinin bulunduğu bir açıklama penceresi göreceksiniz. Tüm bu seçenekler genellikle işaretli olur. Ancak sıfırlamak istediklerinizi kendiniz de belirleyebilirsiniz. Chumsearch.com kaldırma işlemini tamamlamak için Reset butonuna tıklayın. Tüm seçenekleri seçip 'Reset' butonuna tıklayın

Potansiyel olarak istenmeyen bu programı kaldırdıktan ve tüm tarayıcılarınızı tamir ettikten sonra PC'nizi iyi bir korsan yazılım programı ile kontrol etmenizi öneriyoruz. Bu Chumsearch.com programından kalan kayıt dosyalarını silmenizi ve sisteminizde var olan virüsleri saptamanızı sağlar. Bunun için kötü yazılım temizliyicilerden birini kullanın: ReimageIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner ya da Malwarebytes.

Önerdiklerimiz

Devletin sizi takip etmesine izin vermeyin

Devletler kişilerin tüm bilgilerini öğrenmek ve vatandaşları gizlice takip edebilmek için türlü çareler arar. Bunu mutlaka dikkate almalı ve gizli bilgileri toplayan araçlar hakkında daha fazla bilgi edinmelisiniz. Devletin sizi takip etmesinin önüne geçebilmek için internette tamamen gizli bir şekilde dolaşmalısınız.

Bilgisayarda internete bağlandığınızda farklı bir lokasyon seçerek güvenli bir şekilde konum gizlenebiliyor. Private Internet Access VPN programını kullanarak bu casus yazılımlardan tamamen kurtulabilir ve rahat bir internet deneyimi yaşarsınız.

Bu şekilde devletin sizden alabileceği bilgileri belirleme şansına sahip olursunuz ve bazı bilgiler sadece size kalır. Her ne kadar yasal olmayan bir şey yapmasanız ya da seçtiğiniz siteler ve programların hepsi yasal olsa da VPN servisi kullanarak güvenlik seviyenizi kendiniz belirleyebilirsiniz. 

Herhangi bir siber saldırıya karşı dosyalarınızı yedekleyin

Zararlı yazılımlardan kaynaklanan yazılımsal sorunlar ya da dosya şifreleme virüslerinin yol açtığı problemler bilgisayarlarda kalıcı sorunlara yol açabilir. Eğer dosyalarınızı bu sorunları yaşamadan önce yedeklerseniz bu sorunları kolaylıkla aşabilirsiniz.

Bilgisayarda oluşan her önemli değişimden sonra cihazı tekrar yedeklemek hayati bir önem taşıyabilir. Bu sayede bilgisayarınızda meydana gelebilecek türlü sorunlar karşısında aldığınız son yedek dosyaları kolaylıkla yükleyebilir ve kayıpsız bir şekilde önünüze çıkan problemi çözebilirsiniz.

Eğer dosyalarınızın son sürümler her zaman yedeklenmiş olursa yeni bir sorun karşısında hayal kırıklığı, çöküntü ya da büyük bir maddi kayıp yaşamazsınız. Bu sayede zararlı yazılımlar bir anda ortaya çıktığında hazırlıksız yakalanmamış olursunuz. Sistem yedekleme işlemleri için Data Recovery Pro programını kullanabilirsiniz.

Yazar hakkında
Julie Splinters
Julie Splinters - Virüs temizleme uzmanı

Eğer bu ücretisz kaldırmal yöntemi size yardımcı oldusysa lütfen bu servici sürdürebilmemiz için bize bağış yapın. En ufak miktarda bile minnettat olacağız.

Julie Splinters ile iletişme geç
Esolutions Şirketi hakkında

DİĞER DİLLERDE KALDIRMA KILAVUZLARI