close.js nedir? Kaldırmalı mıyım?

Lucia Danes ile - -

close.js dosyası ne kadar tehlikeli?

Close.js dosyası Spora fidye yazılımı virüsü ile oldukça yakıdndan ilgili bir virüstür. Bu dosya hedef bilgisayarda fidye yazılımını çalıştırıp aktif etmekle sorumludur bu yüzden bütün işlemin içinde önemli bir bileşen olarak değerlendirilebilir. Tipik olarak, kurbanlar epostanın içindeki zararlı dosyayı sistemlerine indirdikleri anda bu dosyayı farketmeden sistemlerine kurarlar. Bu yanıltıcı eposta mesajı kendisini devletkurumlaru, avuktlık firmaları vs gibi kurumlardan gelmiş gibi gösterebilir. Fakat bir kere bu sahte eklenti sisteminize girdikten sonra the close.js dosyasını içeri bırakır. Çalışmaya başlar başlamaz da kötücül yazılımı çalıştırır ve şifreleme işlemi başlar. Bazen virüs arka planda hedef dosyaları şifrelerken kullanıcılar bir word hata dosyasına bakmak zorunda bırakılırlar.

Rahatlıkla anlayabileceğiniz gibi, close.js dosyası  önemli belgelerinizi, resimlerinizi, ses ve görüntü dosyalarınızı kilitleyebilecek oldukça tehlikeli bir dosyadır. Bu dosyası sisteminizde barındırıp, sisteminizin tehlikelere maruz bırakmamanız tavsiye edilir. Spora’yı sisteminizde tespit eder etmez, sisteminizi güvenilir bir yazılımla tarayıp mümkünse zararlı dosyayı kaldırmanız gereklidir. Biz Spora fidye yazılımı ve close.js dosyasının sisteminizden kaldırılması için Reimage Reimage Cleaner programını tavsiye etmekteyiz. Yine de bu tarz virüsler sisteminize anti virüs programlarının kurulumunu bloke edebileceğinden sisteminizi Güvenli Mod’ta tekrar başlatıp kuruluma bu şekilde devam etmenizde fayda vardır. Virüs veya close.js dosyasının silinmesi ile ilgili yardıma ihtiyacınız olursa, sizin için hazırladığımız adım adım kaldırma kulavuzuna buradan ulaşabilirsiniz.

Bu dosya sistemimde nasıl ortaya çıktı?

The close.js dosyasıbilgisayardaSporafidye yazılımındansonra görülür.  Virüsgeneldefatura, işleilgili word dosyasıveya PDF dosyasıgibikendinikamufleederek yayılmakta. Hernekadar budosya normalbirdosyagibidursa da, gerçekteiki ayrıgizli uzantıyasahiptir.  Birisi%TEMP% klasöründeki bu dosyaya tıkladıktan sonra, Spora virüsü vakit kaybetmeden şifreleme işlemine başlar ve şifrelenmiş dosyalardan birisi açılana kadar da farkedilmeyebilir. Bu fidye yazılımının saldırısından kurtulmak istiyorsanız, epostalarla gelen eklenti ve dosyaları açarken çok dikkatli olmalısınız. Göndereni tanıyıp güvenebileceğinizden emin olmalısınız!

close.js dosyasını bilgisayarınızdan nasıl kaldırabilirsiniz?

Close.js dosyasını kaldırmanın sorununuzu ortadan kaldırmayacağını belirtmek isteriz. Bu dosya sisteminizin bir fidye yazılımı virüsü tarafından etkilendiğini gösterir. Bu dosyayı silmek Spora tarafından gerçekleştirilen zararlı aktiviteleri sonlandırmayacaktır. Bu tarz dosyaları kendi başınıza silmenizi tavsiye etmemekteyiz çünkü bu programlar sistemden kaldırılmasını engellemek için farklı yollar uyuglayabilmekteler. Spora ve dosyalarından kurtulmak için bilgisayarınızı Reimage Reimage Cleaner veya SpyHunter 5Combo Cleaner gibi profesyonel araçlarla taramanızı tavsiye etmekteyiz. Bu güvenlik araçlarından birisini tercih ederseniz sisteminizden close.js dosyasını da otomatik olarak kaldıracaktır.

Teklif
Şİmdi yapın!
İndir
Reimage Mutluluk
Garanti
İndir
Reimage Cleaner Mutluluk
Garanti
Microsoft Windows ile uyumludur. Supported versions OS X ile uyumludur. Supported versions
Başarılı olunamadığında ne yapmalı?
  Reimage Reimage Cleaner kullanarak virüslerin verdiği hasarı telafi etmeyi başramadıysanız, submit a question adresinden destek ekibimizle iletişime geçin ve paylaşabildiğiniz kadar çok detay paylaşın.
  Reimage Reimage Cleaner virüslerin verdiği hasarı telafi etmek için tavsiye edilmektedir. Free scanner allows you to check your system for damaged and corrupted files. If you need to fix them, you may need to purchase the licensed version of Reimage Reimage Cleaner.

Yazar hakkında

Lucia Danes
Lucia Danes - Virüs araştırmacısı

Eğer bu ücretisz kaldırmal yöntemi size yardımcı oldusysa lütfen bu servici sürdürebilmemiz için bize bağış yapın. En ufak miktarda bile minnettat olacağız.

Lucia Danes ile iletişme geç
Esolutions Şirketi hakkında

Kaynak: https://www.2-spyware.com/file-close-js.html

DİĞER DİLLERDE KALDIRMA KILAVUZLARI


Dosyalar