close.js nedir? Kaldırmalı mıyım?

Lucia Danes ile - -

close.js dosyası ne kadar tehlikeli?

Close.js dosyası Spora fidye yazılımı virüsü ile oldukça yakıdndan ilgili bir virüstür. Bu dosya hedef bilgisayarda fidye yazılımını çalıştırıp aktif etmekle sorumludur bu yüzden bütün işlemin içinde önemli bir bileşen olarak değerlendirilebilir. Tipik olarak, kurbanlar epostanın içindeki zararlı dosyayı sistemlerine indirdikleri anda bu dosyayı farketmeden sistemlerine kurarlar. Bu yanıltıcı eposta mesajı kendisini devletkurumlaru, avuktlık firmaları vs gibi kurumlardan gelmiş gibi gösterebilir. Fakat bir kere bu sahte eklenti sisteminize girdikten sonra the close.js dosyasını içeri bırakır. Çalışmaya başlar başlamaz da kötücül yazılımı çalıştırır ve şifreleme işlemi başlar. Bazen virüs arka planda hedef dosyaları şifrelerken kullanıcılar bir word hata dosyasına bakmak zorunda bırakılırlar.

Rahatlıkla anlayabileceğiniz gibi, close.js dosyası  önemli belgelerinizi, resimlerinizi, ses ve görüntü dosyalarınızı kilitleyebilecek oldukça tehlikeli bir dosyadır. Bu dosyası sisteminizde barındırıp, sisteminizin tehlikelere maruz bırakmamanız tavsiye edilir. Spora’yı sisteminizde tespit eder etmez, sisteminizi güvenilir bir yazılımla tarayıp mümkünse zararlı dosyayı kaldırmanız gereklidir. Biz Spora fidye yazılımı ve close.js dosyasının sisteminizden kaldırılması için Reimage programını tavsiye etmekteyiz. Yine de bu tarz virüsler sisteminize anti virüs programlarının kurulumunu bloke edebileceğinden sisteminizi Güvenli Mod’ta tekrar başlatıp kuruluma bu şekilde devam etmenizde fayda vardır. Virüs veya close.js dosyasının silinmesi ile ilgili yardıma ihtiyacınız olursa, sizin için hazırladığımız adım adım kaldırma kulavuzuna buradan ulaşabilirsiniz.

Bu dosya sistemimde nasıl ortaya çıktı?

The close.js dosyasıbilgisayardaSporafidye yazılımındansonra görülür.  Virüsgeneldefatura, işleilgili word dosyasıveya PDF dosyasıgibikendinikamufleederek yayılmakta. Hernekadar budosya normalbirdosyagibidursa da, gerçekteiki ayrıgizli uzantıyasahiptir.  Birisi%TEMP% klasöründeki bu dosyaya tıkladıktan sonra, Spora virüsü vakit kaybetmeden şifreleme işlemine başlar ve şifrelenmiş dosyalardan birisi açılana kadar da farkedilmeyebilir. Bu fidye yazılımının saldırısından kurtulmak istiyorsanız, epostalarla gelen eklenti ve dosyaları açarken çok dikkatli olmalısınız. Göndereni tanıyıp güvenebileceğinizden emin olmalısınız!

close.js dosyasını bilgisayarınızdan nasıl kaldırabilirsiniz?

Close.js dosyasını kaldırmanın sorununuzu ortadan kaldırmayacağını belirtmek isteriz. Bu dosya sisteminizin bir fidye yazılımı virüsü tarafından etkilendiğini gösterir. Bu dosyayı silmek Spora tarafından gerçekleştirilen zararlı aktiviteleri sonlandırmayacaktır. Bu tarz dosyaları kendi başınıza silmenizi tavsiye etmemekteyiz çünkü bu programlar sistemden kaldırılmasını engellemek için farklı yollar uyuglayabilmekteler. Spora ve dosyalarından kurtulmak için bilgisayarınızı Reimage veya Malwarebytes Malwarebytes gibi profesyonel araçlarla taramanızı tavsiye etmekteyiz. Bu güvenlik araçlarından birisini tercih ederseniz sisteminizden close.js dosyasını da otomatik olarak kaldıracaktır.

Karar - Dosyanın durumu:
tehlİkelİ dosya
TAVSİYE Bilgisayarınız yavaşlaşmış gibi duruyorsa ya da bilinmeyen sitelere yönlendirilme ve bilinmeyen reklamlarla karşılaşma gibi problemleriniz varsa sisteminizi güvenilir bir korsan yazılım programı ile kontrol etmelisiniz.Ücretsiz tarama yapın ve sisteminizi bu problemlere sebep olabilecek programlara karşı kontrol edin.
Sitemizde önerdiğimiz ürünlerle bağlantılı olabiliriz. Kullanım sözleşmemizde bu belirtilmektedir. Tavsiye ettiğimiz herhangi bir anti-casusyazılım yazılımını indirdiğinizde gizlilik politikamızı ve Kullanım sözleşmesi.
Şİmdi yapın!
İndir
Problem tanı problemi Mutluluk
Garanti
İndir
Problem tanı problemi Mutluluk
Garanti
Microsoft Windows ile uyumludur. OS X ile uyumludur.
Başarılı olunamadığında ne yapmalı?
Reimage kullanarak sorununuzu gideremezseniz, mümkün olduğu kadar çok detay vererek destek ekibimize sorunuzu sorabilirsiniz
Reimage sisteminizi tehlikelere ve zararlı programlara karşı korumak önerilen bir araçtır. Programın deneme sürümü sisteminizdeki zararlı uygulamaları bulacaktır.
Bu program ile ilgili daha fazla bilgiyi Reimage incelemesinde bulabilirsiniz.
Basında Reimage
Diğer yazılım
Plumbytes Anti-Malware
Malwarebytes
Hitman Pro
Malwarebytes

Yazar hakkında

Lucia Danes
Lucia Danes - Virüs araştırmacısı

Eğer bu ücretisz kaldırmal yöntemi size yardımcı oldusysa lütfen bu servici sürdürebilmemiz için bize bağış yapın. En ufak miktarda bile minnettat olacağız.

Lucia Danes ile iletişme geç
Esolutions Şirketi hakkında

Kaynak: https://www.2-spyware.com/file-close-js.html

DİĞER DİLLERDE KALDIRMA KILAVUZLARI


Dosyalar