Önem ölçekli:  
  (99/100)

Cryakl fidye virüsü. Nasıl temizlenir? (Kaldırma kılavuzu)

Lucia Danes ile - - | Fidye Yazılım Yaz

Cryakl virüs saldırısının tehlikeleri nelerdir?

Cryakl virüsü bilgisayarlara sızıp değerli bilgileri kilitleyebilen kötücül bir fidye yazılımıdır. Bu virüs görünüşe göre ünlü kripto-fidye yazılımı Locky‘i taklit etmektedir. Örneğin, kişisel dosyaları AES ve RSA şifreleme algoritmalarını kullanmakta. Bu komplike matematiksel kodlar bilgisayardaki dosyaları şifreleme( ana anahtar) ve şifre çözme(özel anahtar) işlemlerinde kullanılmakta. Ne yazık ki, şifre çözme anahtarı bulut üzerinde hackerlar tarafından çok sıkı şekilde korunmakta. Suçlular fidyeyi almadan şifreyi vermek istememekteler. Maalesef, para transfer edilse bile hackerların size parayı verip dosyalarınıza ulaşmanızı sağlamaları için hiçbir sebepleri yok, bu yüzden de fidyeyi ödemeyi düşünmemelisiniz. Bunun yerine, Cryakl fidye virüsünü nasıl kaldırabileceğini öğrenmek için okumaya devam edin. Reimage kullanarak sisteminizi tarayabilirsiniz.

The image revealing Cryakl virus

Bu sanal tehdit Nisan ayının ilk haftalarında ortaya çıktı. Ardından birkaç ay sakineşti sonra tekar gün yüzüne çıkmış gibi gözüküyor. Cryakl virüsü ketum bir program ve niyeti veya gereksinimleri ile hiçbir bilgi paylaşmamakta. Önce, virüs kötücül dosyalarını çalıştırır ama bu dosyalar, herhangi bir schvost.exe dosyası olabilir veya başka bir sistem dosyası görünümlü dosya da olabilir. Daha sonra da, aşağıdaki listede olan uzantılara sahip dosyaları aramaya başlar:

.dif, .dip, .djv, .djvu, .doc, .docb, .docm, .docx, .dot, .dotm, .dotx, .dtd, .dwg, .dxf, .eml, .eps, .fdb, .fla, .flv, .frm, .gadget, .gbk, .gbr, .ged, .gif, .gpg, .gpx, .gz, .h, .htm, .html, .hwp, .ibd, .ibooks, .iff, .indd, .jar, .java, .jks, .jpg, .js, .jsp, .key, .kml, .kmz, .lay, .lay6, .ldf, .lua, .m3u, .m4a, .m4v, .max, .mdb, .mdf, .mfd, .mid, .mkv, .mml.

Virüs en fazla zararı verebilmek için genelde en popüler dosyaları hedef alır. Dahası, bu virüsün bazı versiyonları etkilediği dosyalara .cryakl uzantısı ekler böylece hala güvende olan dosyalar ile etkilenmiş dosyalar birbirinden ayrılabilir. Cryakl fidye yazılımı iki farklı matematiksel kod kullandığı için dosyaları geri almanın tek yolu fidyeyi ödemektir. Neyse ki, şimdi bu güvenli olmaya yöntemi es geçebilirsiniz çünkü Kaspersky bilişim uzmanları ücretsiz bir Cryakl Şifre Anahtarı yayınladılar ve bu anahtar Kaspersky’nin resmi sitesinden indirilebilmekte. Yine de , şifre anahtarına sahip olsanız bile ilk önce Cryakl virüsünü kaldırmalısınız. Aşağıdaki makaleyi okuyarak bunu güvenli ve hızlı bir şekilde nasıl yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Bilgisayarınız bu virüsten nasıl etkilenebilir?

Hackerlar arasındaki en genel taktik, zararlı virüslerini spam epostalar ile yaymaktır. Ne yazık ki, bu teknik hala karlıdır. Siber suçlular son zamanlarda çok yaratıcı olmaya başladılar ve ulaşım şirketleri, gümrük ve hatta yerel ofislerden gelmiş gibi sahte epostalar göndermekteler. Daha önce fidye yazılımı ile karşılaşmamış ve yayılma tekniklerini bilmeyen kullanıcılar bu tarz e postaları açmakta ve Cryakl fidye yazılımı ya da başka bir dosya-şifreleme tehditine maruz kalmaktalar. Bu yüzden, FBI bile bu tarz epostalara karşı tetik olmakta. Bir epostadan şüpheleniyorsanız direkt size gönderen yeri arayıp teyit etmelisiniz. Daha fazla vakit kaybetmeyin ve Cryakl virüsünü derhal silin.

Etkili bir Cryakl kaldırma işlemi mümkün müdür?

Cryakl virüsü bilgisayarın kontrolünü ele geçirdiği zaman, kullanıcılara derhal otomatik kaldırma seçeneğini değerlendirmelerini tavsiye ediyoruz. Bunun için, Reimage veya Malwarebytes Malwarebytes gibi bir kötücül yazılım kaldırma aracı kurmalı ve hemen güncellemelisiniz. Sonra ise, işletim sistemini taramaya başlayıp virüslü dosyaları tespit etmelisiniz. Bu işlem de tamamlandıktan sonra, program otomatik olarak Cryakl kaldırma işlemini yapacaktır. Bu işlemin ardından sisteminizi yeniden başlatmanız gerekebilir. Ayrıca, anti-casus yazılımının şifreleri çözmediğini sadece virüsün kendisini tespit edip kaldırdığını aklınızdan çıkarmamalısınız. Dosyalarınızın şifresini kaldırmak için, aşağıda verilen şifre anahtarlarını kullanabilirsiniz. Son olarak, bir sorunla karşılaşır ve Cryakl virüsünü kaldıramazsanız ya da güvenlik yazılımı çalışmazsa, aşağıda verdğimiz kılavuzları inceleyebilirsiniz..

Teklif
Şİmdi yapın!
İndir
Reimage (temizleyici) Mutluluk
Garanti
İndir
Reimage (temizleyici) Mutluluk
Garanti
Microsoft Windows ile uyumludur. Supported versions OS X ile uyumludur. Supported versions
Başarılı olunamadığında ne yapmalı?
 Reimage kullanarak virüslerin verdiği hasarı telafi etmeyi başramadıysanız, submit a question adresinden destek ekibimizle iletişime geçin ve paylaşabildiğiniz kadar çok detay paylaşın.
 Reimage virüslerin verdiği hasarı telafi etmek için tavsiye edilmektedir. Ücretsiz tarayıcı bilgisayarınızın virüslü olup olmadığını anlamanızı sağlar. Kötü amaçlı yazılım kaldırmanız gerekirse "Reimage kötü yazılım kaldırma aracının tam sürümünü almanız gerekir.

Yazar hakkında

Lucia Danes
Lucia Danes - Virüs araştırmacısı

Eğer bu ücretisz kaldırmal yöntemi size yardımcı oldusysa lütfen bu servici sürdürebilmemiz için bize bağış yapın. En ufak miktarda bile minnettat olacağız.

Lucia Danes ile iletişme geç
Esolutions Şirketi hakkında

Kaynak: https://www.2-spyware.com/remove-cryakl-ransomware-virus.html

DİĞER DİLLERDE KALDIRMA KILAVUZLARI