DuckDuckGo seçeneğini kaldırın (Kaldırma Rehberi) - Mar 2021 tarihinde güncellendi

Ugnius Kiguolis ile - - | Sistem araçları Yaz

DuckDuckGo'ı Kaldırma Rehberi

DuckDuckGo nedir

DuckDuckGo birkaç dezavantajı olan güvenilir bir arama motorudur

DucDuckGo virüsü

DuckDuckGo bir virüs DEĞİLDİR! En baştan bunu söylemek ve ayda 15.5 milyon ortalama trafiği olan bir yazılım için yanlış yönlendirme yapmak istemeyiz. Popülaritesi düşünüldüğünde Duck Duck Go ile bir noktada mutlaka karşılaşmış olmalısınız, özellikle online aktivitelerinizde casusluk yapmayacak yeni bir arama motoru arıyorsanız.

Hepimizin bildiği gibi, gizlilik arama motorları içinde oldukça az bulunan bir özelliktir ve bu arama motorunun girdiğiniz siteleri gizlemek için kullanıldığına inanılır. Fakat, DucDuckGo'nun da aktif promosyon stratejileri güttüğünü aklınızdan çıkarmamalısınız. Yani ansızın bu aramamotoru tarayıcınızda sizin izniniz olmadan ortaya çıkmış olabilir.

Yazılımların bu tarz yayılma politikaları konusundaki yatkınlıkları yeni değildir ve meşru kabul edilmektedir. Aslında hem güvenilir geliştiriciler hem de şüpheli arama motorları tarafından kullanılmaktadır. Mac, iPhone, Android veya bilgisayarınızda ansızın DuckDuckGo ile karşılaşmışsanız, bu arama motorunu sisteminize girmesinin tek sorumlusu sizsinizdir. Neden mi dersiniz?

Çünkü ücretsiz yazılımları sisteminize kurarken kurulum ekranını atlayıp paket programların sisteme girmesini sağlayan sizsiniz. Duck Duck Go arama motorundan sakınmak için atmanız gereken adımlar hakkında bilgi almak istiyorsanız, lütfen yazımızı okumaya devam edin.

Dahası, yazılımın resmi web sitesine girdiğinizde, bu yazılımın tarayıcı alışkanlıklarınıza nasıl da baskı yaptığını farkedeceksiniz. Sizi başka sayfalara yönlendirerek tarayıcı keyfinizi bozabilir.

Bu fenomen, sponsorlu içerik gösterip başka sayfaların trafiğini arttırma amaçlı yönlendirmeler yapmaya başlayınca sinir bozucudan çok daha ötesi bir hal alır. Bu yönlendirmeleri istemiyorsanız, size DuckDuckGo tarayıcısını kurmanızı tavsiye etmekteyiz. Zaman tasarrufu amacıyla, size yardım etmesi için ReimageIntego kurabilirsiniz.

Bu arama motorunun daha sonraki versiyonları hem Android hem iOS ile uyumlu. Akıllı telefon ya da tabletinizde bu yazılımdan mecutsa hiç tereddütsüz kaldırmalısınız. Daha önce bahsedilen yönlendirmeye yatkınlığı hariç, tarayıcınıza korsanlık yapabilen bir eklenti de kurabilmekte. Bunu istemiyorsanız, DuckDuckGo kaldırma işlemi önceliğiniz olmalıdır.

DucDuckGo reklam yazılımı sitesiResmi DucDuckGo ana sayfasını gösteren fotoğraf

Gizlilik Politikası veya Son Kullanıcı Sözleşmesini açar açmaz gizliliğin ana endişe olduğunu göreceksiniz. Kullanıcıları ile ilgili hiçbir bilgiyi herhangi bir üçüncü parti ile paylaşmadıklarını iddaa ettiklerini göreceksiniz. Dahası okumaya devam ederseniz aşağıdaki gibi birbiri ile çelişen ifadeler de görebilirsiniz:

“DuckDuckGo kullanarak arama yaptığınızda, kimliğiniz ve yaptığınız aramalar hakkında bir bilgi sahibi değiliz.

Ayrıca araştırıyoruz, ama, kişisel olarak tanımlanabilir şekilde değil (…) Benzer olarak, eTicaret sitelerine bazı kodlar yerleştirip (örn. Amazon & eBay) sizin arama sonuçlarınız ve satın almalarınızdan ufak komisyonlar alıp DuckDuckGo'ya ödendiği doğrudur.”

Kısaca, her websitesi kullanıcıları hakkında bir takım teknik bilgiler toplamaktalar. Sadece pazalama ve kendi websitelerinin güvenliği için olmamaktadır bu. Bu arama motorunu kullanırken, DuckDuckGo yönlendirmeleri ile zaman zaman karşılaşabilirsiniz. Bu da web sitesi sizi ortaklarına yönlendiriyor demektir.

Aynı şekilde, üçüncü partiler bir takım takip teknolojileri kullanarak kişisel tarayıcı özelliklerinizi toplamaya çalışabilirler. Bu veriyi ele geçirdikten sonra, çevrim içi reklam şirketleri tarayıcınızda sinir bozucu reklamların çıkmasına sebep olmaktadır.

İstenmeyen arama sonuçları çıkmasının sebepleri

Genelde, istenmeyen programlar sisteme ücretsiz yazılım şeklinde sızar. Kullanıcılar ayrıca kurulum sihribazında hızlıca ilerledikçe bu tarz programların sisteme “bonus” olarak yasal bir şekilde kurulmasının destek olurlar farkında dahi olmadan.

Gelecekte bir DuckDuckGo saldırısına maruz kalmamak için, program kurulum sırasını değiştirmeniz gerekmektedir:

 1. Kurulum shirbazını “Gelişmiş” modda çalıştırın.
 2. Sonra, size ekstra program kurmayı teklif eden kutucuklardaki seçkileri kaldırmalısısnız. Hepsini kaldırın.

DuckDuckGo'yu kolay kaldırma yöntemi

DuckDuckGo kaldırma işlemini gerçekleştirmek istiyorsanız, aşağıda verilen elle kaldırma kılavuzunu kontrol edebilirsiniz. Tamamen kurtulabilmek için arama motorunu kaldırmalı ayrıca tarayıcınızı sıfırlamalısınız.

Bu prosedürleri tamamaldıktan sonra, sisteminizi güvenilir bir anti- casus yazılımı ile full tarama yapıp olası diğer sızmalara karşı da kontrol etmelisiniz. Bunun için aşağıda verilen güvenlik programalrından birine ihtiyacınız var, en güncel versiyona getirip, full sistem taraması gerçekleştirmelisiniz.

Genelde, DuckDuckGo virüsünün sistemden kaldırılması birkaç dakika almaktadır. Son olarak ise kişisel dikkatsizliğin bu tarz siber tehditlerle karşılaşma riskini arttırdığını unutmamalısınız.

SSS:

Sorun. DuckDuckGo websitesi ana sayfamın yerini aldı. Her ne kadar cool gözükse de, sistemimi yavaşlatıp sinir bozucu reklamlar çıkmasına sebebiyet vermekte. Bu arama motoruna ihtiyacı olmadığına karar verdim ve kullanmak istemiyorum artık. Ne yapmam gerektiğini söyler misiniz?

Cevap. DuckDuckGo varsayılan ana sayfanız ve arama motorunuz olarak aniden ortaya çıktıysa, muhtemelen bir program veya uygulama kurarken dikkatsiz davranmışsınız demektir. Yine de bu bir virüs DEĞİLDİR o yüzden arama motorunu kullanabilirsiniz. Daha önceki arama motorunuzdan daha memnunduysanız, DuckDuckGo arama motorunu kaldırıp eskisini kullanabilirsiniz. Kaldırmak için gerekli taliamtları aşağıda bulacaksınız.

ReimageIntego programının yardımıyla virüs tehlikesinden kurtulabilirsiniz. SpyHunter 5Combo Cleaner ve Malwarebytes potansiyel istenmeyen programları ve virüsleri, onlara ait tüm dosyaları ve kayıt dosyalarını tespit etme konusunda tavsiye edilen programlardır.

Teklif
Şİmdi yapın!
İndir
Reimage Mutluluk
Garanti
İndir
Intego Mutluluk
Garanti
Microsoft Windows ile uyumludur. macOS ile uyumludur.
Başarılı olunamadığında ne yapmalı?
  Reimage Intego kullanarak virüslerin verdiği hasarı telafi etmeyi başramadıysanız, submit a question adresinden destek ekibimizle iletişime geçin ve paylaşabildiğiniz kadar çok detay paylaşın.
Reimage Intego ücretsiz bir deneme sürümüne sahiptir. Reimage Intego tam sürümünü satıl alan kullanıcılar daha detaylı taramalar yapabilir. Ücretsiz sürüm virüsleri belirlemek için tarama yaoar ve bu virüsleri nasıl sileceğinize dair rehber sunar. Tam sürüm bu dosyaları otomatik olarak kaldırır.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Reimage kullanarak tamir edemezseniz SpyHunter 5 programını deneyebilirsiniz.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Intego kullanarak tamir edemezseniz Combo Cleaner programını deneyebilirsiniz.

DuckDuckGo'i Elle Kaldırma Rehberi

Windows sistemlerinden DuckDuckGo virüsünü kaldırım

DuckDuckGo'nun elle kaldırılması için, aşağıda verilen adımların gerçekleştirilmesi lazımdır. yazılımla ilgili her şeyin kaldırıldığından emin olmalısınız.

 1. Start Control Panel Programs and Features'e tıklayın ( Eğer Windows XP kullanıcısıysanız Add/Remove Programs'e tıklayın) 'Start -> Control Panel -> Programs and Features''e tıklayın ( Eğer 'Windows XP' kullanıcısıysanız 'Add/Remove Programs''e tıklayın)
 2. Eğer Windows 10 / Windows 8 kullanıcısıysanız ekranın sol alt köşesinde sağa tıklayın. Quick Access Menu çıktığı anda Control Panel ve Uninstall a Program'ü seçin. Eğer 'Windows 10 / Windows 8' kullanıcısıysanız ekranın sol alt köşesinde sağa tıklayın. 'Quick Access Menu' çıktığı anda 'Control Panel' ve 'Uninstall a Program''ü seçin.
 3. DuckDuckGo ve bağlantılı programları kaldırın
  Burada DuckDuckGo ve benzeri yeni kurulmuş olan programları arayın.
 4. Bunları kaldırın ve ayarları kaydetmek için OK'e tıklayın. Şüpheli içeriklere sağ tıklayın ve 'Uninstall''ı seçin.

Mac OS X sisteminden DuckDuckGo virüsünü kaldırın

 1. OS X kullanıyorsanız, sol üstteki OS X butonuna tıklayın ve Applications se.eneğini seçin. 'Go' seçeneğine tıklayın ve 'Applications' seçeneğini seçin
 2. Applications dosyasını görene kadar bekleyin ve DuckDuckGo ya da benzeri şüpheli programları bulun. Bunlar hepsinin üstüne sağ tıklayın ve Move to Trash seçeneğini seçin. Tüm zararlı girdilere tıklayın ve 'Move to Trash' seçeneğini seçin

Microsoft Edge programından DuckDuckGo virüsünü kaldırın

Microsoft Edge tarayıcısının düzeltilmesi için, DuckDuckGo ile ilgili tüm eklentilerin silinmesi gereklidir. Tarayıcınızı sıfırlama yoluna da başvurabilirsiniz.

Microsoft Edge ayarlarını sıfırla (Yöntem 1 )

 1. Microsoft Edge uygulamasını çalıştır ve More 'e tıkla( ekranın sağ üst köşesindeki 3 nokta)
 2. Daha fazla seçenek açmak için Settings 'a tıklayın
 3. Settings ekranı ortaya çıkınca, Clear browsing data seçeneğinin altındaki Choose what to clear butonuna tıklayın Ayarlara gidin ve 'Choose what to clear' 'i seçin
 4. Burada, kaldırmak istediğiniz her şeyi seçin ve Clear'a tıklayın 'Clear' butonunu seçin
 5. Şimdi Startbutonuna(Windows logo) sağ tıklamalısınız. Burada, Task Manager'i seçiniz. Başlangıç menüsünü açın ve 'Task Manager''ı seçin seçin.
 6. Processes sekmesinde iken, Microsoft Edge 'i aratınız.
 7. Sağ tıklayıp Go to details seçeneğini seçin. Eğer göremezseniz Go to details seçeneğine gidip More details'e tıklayın ve önceki adımı tekrar ediniz. 'Microsoft Edge''e sağ tıkalyın ve 'Go to details''ı seçin Eğer 'Go to details' seçeneği ortaya çıkmazsa, 'More details''ı seçin
 8. Detailsekmesi ortaya çıktığında, içinde Microsoft Edge geçen her girdiyi bulun. Bu girdileri sonlandırmak için hepsine sağ tuşla tıklayıp End Task seçin Microsoft Edge girdilerini bulun ve 'End Task' 'ı seçin

Microsoft Edge tarayıcısını sıfırlama (Yöntem 2 )

Eğer Yöntem 1 faydalı olmazsa, gelişmiş Edge sıfırlama yöntemini kullanmalısınız.

 1. Not: bu yöntemi kullanmadan önce verilerinizi yedeklemelisiniz.
 2. Bilgisayarınzda bu klasörü bulun: C:\Users\%username%\AppData\Local\Packages\Microsoft.MicrosoftEdge_8wekyb3d8bbwe.
 3. Kaydedilmiş bütüngirdileribulupfarenizin sağ tuşu ile tıklayın. Sonra Delete seçeneği Bilgisayarınızdaki Microsoft Edge klasörünü seçin, bütün girdileri sağ tuşla işaretleyip 'Delete' 'ye tıklayın
 4. Start butonuna(Windows logo) tıklayın ve Search my stuff satırına window power yazın
 5. Windows PowerShell girdisine sağ tıklayın ve Run as administrator seçin Windows PowerShell'i bulun , sağ tuşla tıklayıp 'Run as administrator' 'ı seçin
 6. Yöneticiolduktansonra : Windows Powershellpenceresi çıkaca, PS C:\WINDOWS\system32> komut satırını yapıştırıp ardından Enter'a basın:
  Get-AppXPackage -AllUsers -Name Microsoft.MicrosoftEdge | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register $($_.InstallLocation)\AppXManifest.xml -Verbose}
  Gerekli komutu kopyalayıp yapıştırın ve 'Enter'' a basın.

Bu adımlar tamamlandıktansonra, DuckDuckGo Microsoft Edge tarayıcınızdan silinmiş olmalı

Mozilla Firefox (FF) programından DuckDuckGo virüsünü kaldırın

DuckDuckGo arama motorunu kullanmayı durdurmak için, Mozila'ya yüklenmiş ilgili eklentileri kaldırabilir veya tarayıcınızı sıfırlayabilirsiniz.

 1. Zararlı uzantıları kaldırın
  Mozilla Firefox 'i açın. Sağ üst köşedeki menü ikonuna tıklayın ve Add-ons Extensions'yi seçin. Menü ikonuna tıklayın ve 'Add-ons''ı seçin.
 2. Burada DuckDuckGo ', ve diğer şüpheli eklentileri seçin. Bu girişleri silmek için Remove 'e tıklayın. 'Extensions''i seçin ve zararlı içerikleri bulun. 'Remove' seçeneğine tıklayarak her birinden kurtulun.
 3. Mozilla Firefox 'yi sıfırla
  Sol üstteki Firefox menüsüne tıklayın ve soru işaretine tıklayın. Burada Troubleshooting Information'yi seçin. Menü seçeneğine ve ardından '?' seçeneğine tıklayın ve 'Troubleshooting Information' yi seçin.
 4. Şimdi Reset Firefox düğmesi ile birlikte Reset Firefox to its default state mesajını göreceksiniz.  Bu düğmeye birkaç kez basın ve DuckDuckGo kaldırımını tamamlayın. 'Reset Firefox' butonuna birkaç kez tıklayın.

Google Chrome programından DuckDuckGo virüsünü kaldırın

 1. Zararlı eklentileri silin.
  Google Chrome 'i açın. Sağ üst köşedeki menü ikonuna tıklayın ve Tools Extensions'yi seçin. Menü ikonuna tıklayın. 'Tools' ve 'Extensions' seçeneklerini seçin.
 2. Burada DuckDuckGo 'i ve diğer zararlı eklentileri seçin ve silmek için çöp kutusu ikonuna tıklayın. Zararlı içerikleri bulun ve çöp kutusu ikonuna tıklayarak tek tek hepsinden kurtulun.
 3. Menü ikonuna tekrar tıklayın ve Search seçeneğinin altında Settings Manage Search engines 'i seçin. 'Settings' de iken 'Manage search engines...' seçeneğini seçin.
 4. Search Engines... 'deyken zararlı siteleri arayın. Sadece tercih ettiğiniz isimleri ve google'ı bırakmalısınız. Zararlı linkleri kaldırmak için 'X' seçeneğine tıklayın.
 5. Google Chrome 'yi sıfırla
  Google Chrome 'in sağ üst köşesindeki menü simgesine tıklayın ve Settings'yi seçin.
 6. Sayfanın sonuna inin ve Reset browser settings'e tıklayın. 'Settings''de iken 'Reset browser settings' düğmesine gelin ve tıklayın.
 7. Bu eylemi onaylamak için Reset 'e tıklayın ve DuckDuckGo kaldırımını tamamlayın. 'Reset' butonuna tıklayın ve kaldırma işlemini tamamlayın.

Safari programından DuckDuckGo virüsünü kaldırın

Safari tarayıcısından DuckDuckGo arama motorunun kaldırılması için, web tarayıcısının sıfırlanması gerekmektedir. Bu bir virüs değildir, bu yüzden aşağıda gösterilen kılavuzda olduğu gibi arama motoru ve ana sayfanızı değiştirebilmektesiniz.

 1. Zararlı uzantıları kaldırın
  Safari tarayıcısını açın ve ekranın sol köşesindeki Safari seçeneğine tıklayın. Bunu yaptıktan sonra Preferences seçeneğini seçin. 'Safari' seçeneğine tıklayınn ve 'Preferences' seçeneğini seçin
 2. Burada Extensions seçeneğini seçin ve DuckDuckGo ve benzeri şüpheli programları bulun. Hepsinden kurtulmak için Uninstall butonuna tıklayın. 'Extensions' seçeneğine gidin ve zararlı eklentileri kaldırın.
 3. Safari 'yi sıfırla
  Safari tarayıcınızı açın ve menüden Safari seçeneğine tıklayın. Burada Reset Safari... kısmını seçin. 'Safari' seçeneğine tıklayınn ve 'Reset Safari...' seçeneğini seçin
 4. Şimdi sıfırlama seçeneklerinin bulunduğu bir açıklama penceresi göreceksiniz. Tüm bu seçenekler genellikle işaretli olur. Ancak sıfırlamak istediklerinizi kendiniz de belirleyebilirsiniz. DuckDuckGo kaldırma işlemini tamamlamak için Reset butonuna tıklayın. Tüm seçenekleri seçip 'Reset' butonuna tıklayın

Potansiyel olarak istenmeyen bu programı kaldırdıktan ve tüm tarayıcılarınızı tamir ettikten sonra PC'nizi iyi bir korsan yazılım programı ile kontrol etmenizi öneriyoruz. Bu DuckDuckGo programından kalan kayıt dosyalarını silmenizi ve sisteminizde var olan virüsleri saptamanızı sağlar. Bunun için kötü yazılım temizliyicilerden birini kullanın: ReimageIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner ya da Malwarebytes.

Önerdiklerimiz

Devletin sizi takip etmesine izin vermeyin

Devletler kişilerin tüm bilgilerini öğrenmek ve vatandaşları gizlice takip edebilmek için türlü çareler arar. Bunu mutlaka dikkate almalı ve gizli bilgileri toplayan araçlar hakkında daha fazla bilgi edinmelisiniz. Devletin sizi takip etmesinin önüne geçebilmek için internette tamamen gizli bir şekilde dolaşmalısınız.

Bilgisayarda internete bağlandığınızda farklı bir lokasyon seçerek güvenli bir şekilde konum gizlenebiliyor. Private Internet Access VPN programını kullanarak bu casus yazılımlardan tamamen kurtulabilir ve rahat bir internet deneyimi yaşarsınız.

Bu şekilde devletin sizden alabileceği bilgileri belirleme şansına sahip olursunuz ve bazı bilgiler sadece size kalır. Her ne kadar yasal olmayan bir şey yapmasanız ya da seçtiğiniz siteler ve programların hepsi yasal olsa da VPN servisi kullanarak güvenlik seviyenizi kendiniz belirleyebilirsiniz. 

Herhangi bir siber saldırıya karşı dosyalarınızı yedekleyin

Zararlı yazılımlardan kaynaklanan yazılımsal sorunlar ya da dosya şifreleme virüslerinin yol açtığı problemler bilgisayarlarda kalıcı sorunlara yol açabilir. Eğer dosyalarınızı bu sorunları yaşamadan önce yedeklerseniz bu sorunları kolaylıkla aşabilirsiniz.

Bilgisayarda oluşan her önemli değişimden sonra cihazı tekrar yedeklemek hayati bir önem taşıyabilir. Bu sayede bilgisayarınızda meydana gelebilecek türlü sorunlar karşısında aldığınız son yedek dosyaları kolaylıkla yükleyebilir ve kayıpsız bir şekilde önünüze çıkan problemi çözebilirsiniz.

Eğer dosyalarınızın son sürümler her zaman yedeklenmiş olursa yeni bir sorun karşısında hayal kırıklığı, çöküntü ya da büyük bir maddi kayıp yaşamazsınız. Bu sayede zararlı yazılımlar bir anda ortaya çıktığında hazırlıksız yakalanmamış olursunuz. Sistem yedekleme işlemleri için Data Recovery Pro programını kullanabilirsiniz.

Yazar hakkında
Ugnius Kiguolis
Ugnius Kiguolis - Kötü Amaçlı Yazılım Kaldırmada Uzman

Eğer bu ücretisz kaldırmal yöntemi size yardımcı oldusysa lütfen bu servici sürdürebilmemiz için bize bağış yapın. En ufak miktarda bile minnettat olacağız.

Ugnius Kiguolis ile iletişme geç
Esolutions Şirketi hakkında

DİĞER DİLLERDE KALDIRMA KILAVUZLARI