Önem ölçekli:  
  (57/100)

Facebook video virüsünü kaldır (Kaldırma Rehberi) - Eki 2019 güncellemesi

Linas Kiguolis ile - - | Kötücül yazılım Yaz

Facebook video virüsü: Sosyal networkünüzü etkileyebilen yeni bir kötücül yazılım

Facebook video virus

Son dönemlerde, Facebook video virüsü ile ilgili çok soru alıyoruz. Bilgisayar kullanıcıları, Facebook profillerini izleyip sürekli şüpheli linkler dahil otomatik paylaşımlar yapan  Facebook virüsünü durduramadıklarından şikayetçiler. Bu paylaşımların konu başlıkları  “Benim özel videom,” “Benim ilk videom,” or “Özel video.”  Virüs her paylaşımda yaklaşık 2 arkadaşı etiketleyerek, diğer Facebook kullanıcılarının da dikkatini çekmeyi amaçlamakta.

Dahası, Facebook Video virüsü kurbanın arkadaşlarına özel mesaj aracılığı ile kötü amaçlı linkler göndermekte. Göründüğü kadarıyla bu virüs durdurulamaz; virusler.info.tr takımı virüse yakından bakmaya karar verdi; virüsten etkilenmiş bir bilgisayarı yakından inceleyerek nasıl çalıştığını anlamaya çalıştı.

Facebook video virsü kurbanın web tarayıcısını takip eden bir kötücül yazılımla ilgili. Her ne kadar bazı araştırmacılar tek yapmanız gerekenin şüpheli tarayıcı uzantısını kaldırmak olduğunu söylese de, bu açıklama yeteri kadar açık değildir. Aslında, Facebook video virüsünün açık olan sekmeleri kapattığını ve kurban “Uzantılar” ayarlarını açmaya kalktığında boş sekme açarak buna engel olmakta.

Açıkça, virüs kullanıcının zararlı tarayıcı uzantısını silmesine engel olmakta. Bu virüsle ilgili tarayıcı uzantısının Ace Stream Web Uzantısı olduğunu keşfettik. Yine de, uzantıyı kaldırmadan önce onunla alakalı bütün bileşenleri kaldırmalısınız. İlk önce, Windows Görev Yöneticisini açıp (Control+Alt+Delete) bilgisayarınızdaki şüpheli işlemleri kontrol etmenizi tavsiye ediyoruz..

Facebook video virus

virusler.info.tr araştırmacılarının test gerçekleştirdiği bilgisayar üzerinde  tarayıcıdaki “Uzantılar”a girmeye kalktığınızda bunu engelleyen ace_engine.exe dosyasını çalıştırdılar. Ayrıca, dahası vardı, sistemde yine Facebook video virüsü ile alakalı Ace Stream Media 3.1.0 olduğunu da keşfettik. Bu programı sildikten ve ace_engine.exe'nin çalışmasını sonlandırdıktan sonra, tarayıcı ayarlarına girip Ace Stream Web Uzantısını silebilmektesiniz.  

Ace Stream'in orjinal versiyonunu kötücül bir yazılım OLMADIĞI için, bu virüs başka programlar ve tarayıcı uzantıları ile ilgili olabilir. Siber suçlular meşru programlara zararlı eklentilere ekleyerek internete geri yaymakta. Ayrıca size son zamanlar yüklediğiniz bütün Facebook uygulamalarını silmenizi tavsiye ediyoruz.

Bu talimatların biraz karışık görülebileceğinin farkındayız. Ayrıca, Facebook video virüsü diğer tehlikeli programlarla da alakalı olabilir ve bu yüzden kuvvetli bir anti-kötücül yazılımı kullanarak Facebook Video Virüsünden kurtulmanızı tavsiye ediyoruz. Bu iş içinReimage kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Facebook video virüsü nasıl yayılıyor?

“Özel videolarım” virüsü çok hızlı yayılıyor çünkü Facebook kullanıcıları genel olarak mesajların kime ait olduğunu pek kontrol etmemekte. Arkadaşlarınızın size Facebook üzerinden gönderdiği linklerden en ufak bir şüpheniz olsa bile bu linklere ASLA tıklamamalısınız. Ne yazık ki, bir çok facebook kullanıcısı bu videolara tıklamakta çünkü arkadaşlarının böyle bir şey yapabileceğini asla tahmin etmemekte. Bu kötücül video indirme linklerine tıklamak bilgisayarınıza kötücül yazılımların girmesini sağlamakta ve Facebook hesabınızın başkalarının eline geçmesini sağlamakta.

  • Facebook video virüsü sızıntısı, arkadaşlarınız tarafından gönderilen şüpheli linklere tıklamamalısınız. İçerik şüpheli gelirse, arkadaşınıza direkt bu paylaşımı isteği ile yapıp yapmadığını sorun.
  • Facebook üzerinde paylaşılmış virüslerle ilgili bilmeniz gereken diğer bir şey ise (direkt olarak siteye yüklenmiş olsalar da veya Youtube aracılığı ile paylaşılsalarda) siz üzerine tıkladıktan sonra oynarlar. Eğer siz videoya tıkladıktan sonra bambaşka şüpheli bir siteye yönlendiriyor ve facebook zaman duvarınıza ulaşım izni istiyorsa veya bir uygulama indirme izni istiyorsa, çok büyük ihtimalle virüs içeriyordur.
  • Facebook video virüsünü diğer ücretsiz programlarla da indirebilirsiniz. Kuvvetle şüpheli dosya paylaşım sitelerinden dosya indirmemenizi öneriyoruz, çünkü paket halinde gelebilecek başka yazılımları indirme riski mevcut. Paketli programlar en basit tanımıyla, Bir yazılımı kurarken yanında isteğe bağlı diğer yazılımları da yükleme imkanının olması. Bu indirme seçenekleri genelde tehlikeli uygulamalardır, bu yüzden onlardan uzak durmanız tavsiye edilir. Gelişmiş/Özel yükleme ayarları ile bunu yapabilirsiniz.

Facebook video virus

Facebook video virüsü kaldırma talimatları

İlk sayfada, Facebook video virüsünü elle kaldırma ile ilgili açıklamaları sağlamıştık. Yine de, bu kötücül yazılımın diğer tehlikeli programlar veya virüslerin aracılığı ile yayıldığını bilmelisiniz ve bütün şüpheli programları, tarayıcı uzantılarını bilgisayarınızdan kaldırmanın da işe Facebook video virüsünden kurtulmaya yaramayağını bilmelisiniz.

Bu yüzden, virusler.info.tr uzmaları kuvvetli bir anti-kötücül yazılım programı kullanmanızı tavsiye etmekte. Problem varlığını sürdürmeye devam ederse, lütfen destek ekibimizle irtibata geçmekte tereddüt etmeyiniz. İyi Şanslar!

Teklif
Şİmdi yapın!
İndir
Reimage (temizleyici) Mutluluk
Garanti
İndir
Reimage (temizleyici) Mutluluk
Garanti
Microsoft Windows ile uyumludur. Supported versions OS X ile uyumludur. Supported versions
Başarılı olunamadığında ne yapmalı?
 Reimage kullanarak virüslerin verdiği hasarı telafi etmeyi başramadıysanız, submit a question adresinden destek ekibimizle iletişime geçin ve paylaşabildiğiniz kadar çok detay paylaşın.
 Reimage virüslerin verdiği hasarı telafi etmek için tavsiye edilmektedir. Ücretsiz tarayıcı bilgisayarınızın virüslü olup olmadığını anlamanızı sağlar. Kötü amaçlı yazılım kaldırmanız gerekirse "Reimage kötü yazılım kaldırma aracının tam sürümünü almanız gerekir.
Facebook video virüsü bellek kopyası
Facebook video virüsü bellek kopyasıFacebook video virüsü bellek kopyasıFacebook video virüsü bellek kopyasıFacebook video virüsü bellek kopyası

Yazar hakkında

Linas Kiguolis
Linas Kiguolis

Eğer bu ücretisz kaldırmal yöntemi size yardımcı oldusysa lütfen bu servici sürdürebilmemiz için bize bağış yapın. En ufak miktarda bile minnettat olacağız.

Linas Kiguolis ile iletişme geç
Esolutions Şirketi hakkında

Kaynak: https://www.2-spyware.com/remove-facebook-video-virus.html

DİĞER DİLLERDE KALDIRMA KILAVUZLARI