Globe virüsünü kaldır (Oca 2021 tarihinde güncellendi) - Ücretsiz Açıklama

Julie Splinters ile - - | Fidye Yazılım Yaz

Globe Virüsünü Kaldırma Rehberi

Globe ransomware virüsü nedir

Globe virüsü ne kadar zarar verebilir?

Hackerlar yeni bir dosya-şifrleeme virüsü piyasaya sürdüler – Globe virüsü. Amacı diğer fidye virüslerinden farklı değil. Şifrelediği dosyalar karşılığında sizden para koparmaya çalışıyor. Bilişim uzmanlarının düşüncesine göre bu virüs bilgisayarları genelde kötücül e-posta eklentileri ile ele geçirmekte. Eğer sizin de bilgisayarınıza sızmışsa yapmanız gereken şey, bir an önce dikkatinizi toparlayıp Globe kaldırma seçeneklerini değerlendirmek. Her ne kadar konu hakkında araştırmalar devam etse de, bazı zayıflıkları mevcut. Gelişmeler ücretsiz bir şifre kırma yazılımı yaratımına yardımcı olbilir. Bu sırada, Globe fidye yazılımının çalışmasındaki garipliklere ve sisteminizden kaldırma ile ilgili tavsiyelere bakalım.

Tehdit, henüz kendini çok göstermedğinden hala gelişme aşamasında olabilir. Orta Asya’da bulunan kullanıcılar bu virüsün ilk hedefleri gibi duruyor. Fidyenin miktarından bahsedecek olursak, miktar her seferinde değişmekte. Miktarın 1 ile 3 BTC arasında değiştiğinden bahsedilmekte.Tehditin küçük ve büyük işletmelere saldıracak şekilde gelişebileceğine dair söylentiler de mevcut. Neyse ki, virüs araştırmacıları Globe fidye yazılımının bir örneğini ele geçirdiler bile. Ayrıca, fidye notu da o kadar mütevazi ki, hackerlar ikincil bir bilgi bile sağlamamışlar. Bunun yerine, “How to restore your files.hta“ isimli dosyanın içinde dosyalarınızı nasıl geri alacağınıza dair bilgiler verilmekte. Ödeme tamamlandıktan sonra, kurbanlardan hackerlar ile şu adresten irtibat kurmaları istenmekte – [email protected].

the screenshot of Globe virus

Dahası, .[email protected] uzantısı, blokladıkları bütün dosyalara eklenmekte. Diğer tehditlerin aksine bu virüs AES gibi popüler şifreleme metodları yerine daha dandik şifreleme metodları kullanmakta gibi gözüküyor. Birkaç saniye içinde, vssadmin.exe,
bcdedit.exe, bcdedit.exe the .exe dosyaları çalıştırılıyor ve ve şifreme tamamanlanıyor. Oldukça agresif bir görünüm sergilemekte ayrıca Denetim Masasındaki ve yerel sürücülerdeki dosyaları da etkilemekte. Ayrıca, virüs agresif yapısına devam etmekte ve bilgisayarı her yeniden başlatışınızda daha fazla dosyayı etkilemekte. Glove virüsü bütün yedekleri silmekte ve Windows Başlangıç Onarma seçeneğini de kapatmakta. Bu yüzden, tehditi mümkün olan en kısa sürede sistemden atmak çok önemli. Bunun için,ReimageIntego size yardımcı olacaktır. Son olarak, hackerlar tarafından yazılmış herhangi bir dosya şifresi çözme programı veya Globe şifre çözme programını yüklememenizi tasviye etmekteyi. Bazı dosyalarınızı kurtarabilirsiniz fakat virüsün sisteminizi tekrar ele geçirme şansı oldukça yüksektir.

Virüs işletim sistemini nasıl işgal etmekte?

Daha önce bahsedildiği gibi, sanal tehdit kullanıcıları hedef alırken genel olarak e-posta eklentilerinı kullanmakta.Bilişim dünyasındaki gelişmeleir takip ediyorsanız, hackerların ikna yeteneklerinin ne kadar gelişmiş olduğuna dair fikir sahibi olabilirsiniz. Neredeyse aslı ile aynı vergi iade ve gümrük beyannamesi hazırlamaktalar. Alternatif olarak, siber suçlular, şahsi bilgiler soran sahte telekomunikasyon formu da hazırlamakta. Bazı dolandırıcılar kullanıcıların virüslü eklentiyi açması için, kargo teslim uyarısını taklit etmekte. Her koşulda, uyanık olun ve şüpheli e postaları resmi kurumlardan gelmiş gibi görünseler dahi açmayın. Herhangi bir şüpheyi ortadan kaldırmak için direkt kurumla iletişime geçmekten çekinmeyin.

Tehditten kurtulma

Bu fidye yazılımının garipliklerine ve muhtemel güncellemesine dağmen, Globe virüsünü otomatik olarak kaldırabilmelisiniz. Kaldırma işlemini en kısa sürede tamamlayacak ReimageIntego veya SpyHunter 5Combo Cleaner programını kurun. Bu programlar bütün sisteminiz için güçlü bir koruma sağlarlar. Fakat, güvenlik programları şifrelenmiş dosyaları açamamakta bu yüzden veri kurtarma yazılımlarına da ihtiyacınız olacak. Son olarak, işletim sisteminizdeki bazı önemli fonksiyonların çalışmaması sonucu Globe kaldırma işlemini başlatamazsanız, Bu sayfanın sonundaki verilen rehberi kullanmaktan çekinmeyiniz.

Teklif
Şİmdi yapın!
İndir
Reimage Mutluluk
Garanti
İndir
Intego Mutluluk
Garanti
Microsoft Windows ile uyumludur. macOS ile uyumludur.
Başarılı olunamadığında ne yapmalı?
  Reimage Intego kullanarak virüslerin verdiği hasarı telafi etmeyi başramadıysanız, submit a question adresinden destek ekibimizle iletişime geçin ve paylaşabildiğiniz kadar çok detay paylaşın.
Reimage Intego ücretsiz bir deneme sürümüne sahiptir. Reimage Intego tam sürümünü satıl alan kullanıcılar daha detaylı taramalar yapabilir. Ücretsiz sürüm virüsleri belirlemek için tarama yaoar ve bu virüsleri nasıl sileceğinize dair rehber sunar. Tam sürüm bu dosyaları otomatik olarak kaldırır.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Reimage kullanarak tamir edemezseniz SpyHunter 5 programını deneyebilirsiniz.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Intego kullanarak tamir edemezseniz Combo Cleaner programını deneyebilirsiniz.

Globe Virüsünü Elle Kaldırma Rehberi

Safe Mode with Networking kullanarak Globe programını kaldır

 • Adım 1: Bilgisayarınız Safe Mode with Networking modunda yeniden başlat
  Windows 7 / Vista / XP
  1. Start Shutdown Restart OK seçeneğine tıkla.
  2. Bilgisayarınızın yeniden çalıştığında F8 tuşuna basmaya başlayın ve Advanced Boot Options penceresini görene dek devam edin.
  3. Listeden Safe Mode with Networking seçeneğini seçin 'Safe Mode with Networking' seçeneğini seçin

  Windows 10 / Windows 8
  1. Windows giriş ekranından Power tuşuna basın. Şimdi Shift tuşuna basılı tutun ve Restart seçeneğine tıklayın. .
  2. Troubleshoot tuşunu seçin Advanced options Startup Settings ve Restart tuşuna basın.
  3. Bilgisayar çalışmaya başladığında Startup Settings penceresinde Enable Safe Mode with Networking seçeneğini seçin. 'Enable Safe Mode with Networking' seçeneğini seçin
 • Adım 2: Globe seçeneğini kaldırın

  Virüslü hesabınıza girin ve tarayıcıyı başlatın. ReimageIntego veya başka bir casus yazılım karşıtı programı indirin. Güncelleyin ve zararlı dosyalardan kurtulmak için sistem taraması yaparak Globe virüsünü kaldırma işlemini tamamlayın.

Fidye yazılım Safe Mode with Networking programını engelliyorsa, diğer yöntemleri deneyin.

System Restore kullanarak Globe programını kaldır

 • Adım 1: Bilgisayarınız Safe Mode with Command Prompt modunda yeniden başlat
  Windows 7 / Vista / XP
  1. Start Shutdown Restart OK seçeneğine tıkla.
  2. Bilgisayarınızın yeniden çalıştığında F8 tuşuna basmaya başlayın ve Advanced Boot Options penceresini görene dek devam edin.
  3. Listeden Command Prompt seçeneğini seçin 'Safe Mode with Command Prompt' seçeneğini seçin

  Windows 10 / Windows 8
  1. Windows giriş ekranından Power tuşuna basın. Şimdi Shift tuşuna basılı tutun ve Restart seçeneğine tıklayın. .
  2. Troubleshoot tuşunu seçin Advanced options Startup Settings ve Restart tuşuna basın.
  3. Bilgisayar çalışmaya başladığında Startup Settings penceresinde Enable Safe Mode with Command Prompt seçeneğini seçin. 'Enable Safe Mode with Command Prompt' seçeneğini seçin
 • Adım 2: Sistem dosyalarınızı ve ayarları yeniden yükleyin
  1. Command Prompt penceresi görününde, cd restore seçeneğini girin ve Enter seçeneğine tıklayın. Alıntılar olmadan 'cd restore' seçeneğini girin ve 'Enter' seçeneğine basın.
  2. Şimdi rstrui.exe girin ve Enter seçeneğine tekrar girin.. Alıntılar olmadan 'rstrui.exe' seçeneğini girin ve 'Enter' seçeneğine basın.
  3. Yeni pencere göründüğünde Next seçeneğine tıklayın ve Globe sisteme girmesinden önceki duruma dönün. Sonra Next seçeneğine tıklayın. 'System Restore' penceresi göründüğünde 'Next' seçeneğini seç Geri yükleme noktanızı seçin ve 'Next' seçeneğine tıklayın
  4. Sistem geri yüklemesini başlatmak için Yes seçeneğine tıklayın 'Yes' seçeneğine tıklayın ve sistem geri yüklemesini başlatın
  Sistemi önceki bir tarihe geri yükleme işleminin ardından, ReimageIntego 'ı yükleyip bilgisayarı taradıktan sonra Globe temizleme işleminin başarıya gerçekleştirildiğinden emin olun.

Son olarak kripto- fidye yazılımlara karşı korumanız olmalı. Bilgisayarınızı Globe ve diğer fidye yazılımlardan korumak için güvenilir bir korsan yazılım programı kullanın. ReimageIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner veya Malwarebytes bu iş için uygun olabilir.

Önerdiklerimiz

Devletin sizi takip etmesine izin vermeyin

Devletler kişilerin tüm bilgilerini öğrenmek ve vatandaşları gizlice takip edebilmek için türlü çareler arar. Bunu mutlaka dikkate almalı ve gizli bilgileri toplayan araçlar hakkında daha fazla bilgi edinmelisiniz. Devletin sizi takip etmesinin önüne geçebilmek için internette tamamen gizli bir şekilde dolaşmalısınız.

Bilgisayarda internete bağlandığınızda farklı bir lokasyon seçerek güvenli bir şekilde konum gizlenebiliyor. Private Internet Access VPN programını kullanarak bu casus yazılımlardan tamamen kurtulabilir ve rahat bir internet deneyimi yaşarsınız.

Bu şekilde devletin sizden alabileceği bilgileri belirleme şansına sahip olursunuz ve bazı bilgiler sadece size kalır. Her ne kadar yasal olmayan bir şey yapmasanız ya da seçtiğiniz siteler ve programların hepsi yasal olsa da VPN servisi kullanarak güvenlik seviyenizi kendiniz belirleyebilirsiniz. 

Herhangi bir siber saldırıya karşı dosyalarınızı yedekleyin

Zararlı yazılımlardan kaynaklanan yazılımsal sorunlar ya da dosya şifreleme virüslerinin yol açtığı problemler bilgisayarlarda kalıcı sorunlara yol açabilir. Eğer dosyalarınızı bu sorunları yaşamadan önce yedeklerseniz bu sorunları kolaylıkla aşabilirsiniz.

Bilgisayarda oluşan her önemli değişimden sonra cihazı tekrar yedeklemek hayati bir önem taşıyabilir. Bu sayede bilgisayarınızda meydana gelebilecek türlü sorunlar karşısında aldığınız son yedek dosyaları kolaylıkla yükleyebilir ve kayıpsız bir şekilde önünüze çıkan problemi çözebilirsiniz.

Eğer dosyalarınızın son sürümler her zaman yedeklenmiş olursa yeni bir sorun karşısında hayal kırıklığı, çöküntü ya da büyük bir maddi kayıp yaşamazsınız. Bu sayede zararlı yazılımlar bir anda ortaya çıktığında hazırlıksız yakalanmamış olursunuz. Sistem yedekleme işlemleri için Data Recovery Pro programını kullanabilirsiniz.

Yazar hakkında
Julie Splinters
Julie Splinters - Virüs temizleme uzmanı

Eğer bu ücretisz kaldırmal yöntemi size yardımcı oldusysa lütfen bu servici sürdürebilmemiz için bize bağış yapın. En ufak miktarda bile minnettat olacağız.

Julie Splinters ile iletişme geç
Esolutions Şirketi hakkında

DİĞER DİLLERDE KALDIRMA KILAVUZLARI