Önem ölçekli:  
  (99/100)

Globe virüsünü kaldır (Kas 2016 tarihinde güncellendi) - Ücretsiz Açıklama

Julie Splinters ile - - | Fidye Yazılım Yaz

Globe virüsü ne kadar zarar verebilir?

Hackerlar yeni bir dosya-şifrleeme virüsü piyasaya sürdüler – Globe virüsü.  Amacı diğer fidye virüslerinden farklı değil. Şifrelediği dosyalar karşılığında sizden para koparmaya çalışıyor. Bilişim uzmanlarının düşüncesine göre bu virüs bilgisayarları genelde kötücül e-posta eklentileri ile ele geçirmekte. Eğer sizin de bilgisayarınıza sızmışsa yapmanız gereken şey, bir an önce dikkatinizi toparlayıp Globe kaldırma seçeneklerini değerlendirmek. Her ne kadar konu hakkında araştırmalar devam etse de, bazı zayıflıkları mevcut. Gelişmeler ücretsiz bir şifre kırma yazılımı yaratımına yardımcı olbilir. Bu sırada, Globe fidye yazılımının çalışmasındaki garipliklere ve sisteminizden kaldırma ile ilgili tavsiyelere bakalım.

Tehdit, henüz kendini çok göstermedğinden hala gelişme aşamasında olabilir. Orta Asya’da bulunan kullanıcılar bu virüsün ilk hedefleri gibi duruyor. Fidyenin miktarından bahsedecek olursak, miktar her seferinde değişmekte. Miktarın 1 ile 3 BTC arasında değiştiğinden bahsedilmekte.Tehditin küçük ve büyük işletmelere saldıracak şekilde gelişebileceğine dair söylentiler de mevcut. Neyse ki, virüs araştırmacıları Globe fidye yazılımının bir örneğini ele geçirdiler bile. Ayrıca, fidye notu da o kadar mütevazi ki, hackerlar ikincil bir bilgi bile sağlamamışlar. Bunun yerine, “How to restore your files.hta“ isimli dosyanın içinde dosyalarınızı nasıl geri alacağınıza dair bilgiler verilmekte. Ödeme tamamlandıktan sonra, kurbanlardan hackerlar ile şu adresten irtibat kurmaları istenmekte – .url.powerbase@tutanota.com.

the screenshot of Globe virus

Dahası, .url.powerbase@tutanota.purge  uzantısı, blokladıkları bütün dosyalara eklenmekte. Diğer tehditlerin aksine bu virüs AES gibi popüler şifreleme metodları yerine daha dandik şifreleme metodları kullanmakta gibi gözüküyor. Birkaç saniye içinde, vssadmin.exe,  
bcdedit.exe, bcdedit.exe the .exe dosyaları çalıştırılıyor ve ve şifreme tamamanlanıyor. Oldukça agresif bir görünüm sergilemekte ayrıca Denetim Masasındaki ve yerel sürücülerdeki dosyaları da etkilemekte. Ayrıca, virüs agresif yapısına devam etmekte ve bilgisayarı her yeniden başlatışınızda daha fazla dosyayı etkilemekte. Glove virüsü bütün yedekleri silmekte ve Windows Başlangıç Onarma seçeneğini de kapatmakta. Bu yüzden, tehditi mümkün olan en kısa sürede sistemden atmak çok önemli. Bunun için,Reimage size yardımcı olacaktır. Son olarak, hackerlar tarafından yazılmış herhangi bir dosya şifresi çözme programı veya Globe şifre çözme programını yüklememenizi tasviye etmekteyi. Bazı dosyalarınızı kurtarabilirsiniz fakat virüsün sisteminizi tekrar ele geçirme şansı oldukça yüksektir.

Virüs işletim sistemini nasıl işgal etmekte?

Daha önce bahsedildiği gibi, sanal tehdit kullanıcıları hedef alırken genel olarak e-posta eklentilerinı kullanmakta.Bilişim dünyasındaki gelişmeleir takip ediyorsanız, hackerların ikna yeteneklerinin ne kadar gelişmiş olduğuna dair fikir sahibi olabilirsiniz. Neredeyse aslı ile aynı vergi iade ve gümrük beyannamesi hazırlamaktalar. Alternatif olarak, siber suçlular, şahsi bilgiler soran sahte telekomunikasyon formu da hazırlamakta. Bazı dolandırıcılar kullanıcıların virüslü eklentiyi açması için, kargo teslim uyarısını taklit etmekte. Her koşulda, uyanık olun ve şüpheli e postaları resmi kurumlardan gelmiş gibi görünseler dahi açmayın. Herhangi bir şüpheyi ortadan kaldırmak için direkt kurumla iletişime geçmekten çekinmeyin.

Tehditten kurtulma

Bu fidye yazılımının garipliklerine ve muhtemel güncellemesine dağmen, Globe virüsünü otomatik olarak kaldırabilmelisiniz. Kaldırma işlemini en kısa sürede tamamlayacak Reimage veya SpyHunter 5Combo Cleaner programını kurun. Bu programlar bütün sisteminiz için güçlü bir koruma sağlarlar. Fakat, güvenlik programları şifrelenmiş dosyaları açamamakta bu yüzden veri kurtarma yazılımlarına da ihtiyacınız olacak. Son olarak, işletim sisteminizdeki bazı önemli fonksiyonların çalışmaması sonucu Globe kaldırma işlemini başlatamazsanız, Bu sayfanın sonundaki verilen rehberi kullanmaktan çekinmeyiniz.

Teklif
Şİmdi yapın!
İndir
Reimage (temizleyici) Mutluluk
Garanti
İndir
Reimage (temizleyici) Mutluluk
Garanti
Microsoft Windows ile uyumludur. Supported versions OS X ile uyumludur. Supported versions
Başarılı olunamadığında ne yapmalı?
 Reimage kullanarak virüslerin verdiği hasarı telafi etmeyi başramadıysanız, submit a question adresinden destek ekibimizle iletişime geçin ve paylaşabildiğiniz kadar çok detay paylaşın.
 Reimage virüslerin verdiği hasarı telafi etmek için tavsiye edilmektedir. Ücretsiz tarayıcı bilgisayarınızın virüslü olup olmadığını anlamanızı sağlar. Kötü amaçlı yazılım kaldırmanız gerekirse "Reimage kötü yazılım kaldırma aracının tam sürümünü almanız gerekir.

Globe Virüsünü Elle Kaldırma Rehberi:

Safe Mode with Networking kullanarak Globe programını kaldır

 • Adım 1: Bilgisayarınız Safe Mode with Networking modunda yeniden başlat

  Windows 7 / Vista / XP
  1. Start Shutdown Restart OK seçeneğine tıkla.
  2. Bilgisayarınızın yeniden çalıştığında F8 tuşuna basmaya başlayın ve Advanced Boot Options penceresini görene dek devam edin.
  3. Listeden Safe Mode with Networking seçeneğini seçin 'Safe Mode with Networking' seçeneğini seçin

  Windows 10 / Windows 8
  1. Windows giriş ekranından Power tuşuna basın. Şimdi Shift tuşuna basılı tutun ve Restart seçeneğine tıklayın. .
  2. Troubleshoot tuşunu seçin Advanced options Startup Settings ve Restart tuşuna basın.
  3. Bilgisayar çalışmaya başladığında Startup Settings penceresinde Enable Safe Mode with Networking seçeneğini seçin. 'Enable Safe Mode with Networking' seçeneğini seçin
 • Adım 2: Globe seçeneğini kaldırın

  Virüslü hesabınıza girin ve tarayıcıyı başlatın. Reimage veya başka bir casus yazılım karşıtı programı indirin. Güncelleyin ve zararlı dosyalardan kurtulmak için sistem taraması yaparak Globe virüsünü kaldırma işlemini tamamlayın.

Fidye yazılım Safe Mode with Networking programını engelliyorsa, diğer yöntemleri deneyin.

System Restore kullanarak Globe programını kaldır

 • Adım 1: Bilgisayarınız Safe Mode with Command Prompt modunda yeniden başlat

  Windows 7 / Vista / XP
  1. Start Shutdown Restart OK seçeneğine tıkla.
  2. Bilgisayarınızın yeniden çalıştığında F8 tuşuna basmaya başlayın ve Advanced Boot Options penceresini görene dek devam edin.
  3. Listeden Command Prompt seçeneğini seçin 'Safe Mode with Command Prompt' seçeneğini seçin

  Windows 10 / Windows 8
  1. Windows giriş ekranından Power tuşuna basın. Şimdi Shift tuşuna basılı tutun ve Restart seçeneğine tıklayın. .
  2. Troubleshoot tuşunu seçin Advanced options Startup Settings ve Restart tuşuna basın.
  3. Bilgisayar çalışmaya başladığında Startup Settings penceresinde Enable Safe Mode with Command Prompt seçeneğini seçin. 'Enable Safe Mode with Command Prompt' seçeneğini seçin
 • Adım 2: Sistem dosyalarınızı ve ayarları yeniden yükleyin
  1. Command Prompt penceresi görününde, cd restore seçeneğini girin ve Enter seçeneğine tıklayın. Alıntılar olmadan 'cd restore' seçeneğini girin ve 'Enter' seçeneğine basın.
  2. Şimdi rstrui.exe girin ve Enter seçeneğine tekrar girin.. Alıntılar olmadan 'rstrui.exe' seçeneğini girin ve 'Enter' seçeneğine basın.
  3. Yeni pencere göründüğünde Next seçeneğine tıklayın ve Globe sisteme girmesinden önceki duruma dönün. Sonra Next seçeneğine tıklayın. 'System Restore' penceresi göründüğünde 'Next' seçeneğini seç Geri yükleme noktanızı seçin ve 'Next' seçeneğine tıklayın
  4. Sistem geri yüklemesini başlatmak için Yes seçeneğine tıklayın 'Yes' seçeneğine tıklayın ve sistem geri yüklemesini başlatın
  Sistemi önceki bir tarihe geri yükleme işleminin ardından, Reimage 'ı yükleyip bilgisayarı taradıktan sonra Globe temizleme işleminin başarıya gerçekleştirildiğinden emin olun.

Son olarak kripto- fidye yazılımlara karşı korumanız olmalı. Bilgisayarınızı Globe ve diğer fidye yazılımlardan korumak için güvenilir bir korsan yazılım programı kullanın. Reimage, SpyHunter 5Combo Cleaner veya Malwarebytes bu iş için uygun olabilir.

Yazar hakkında

Julie Splinters
Julie Splinters - Virüs temizleme uzmanı

Eğer bu ücretisz kaldırmal yöntemi size yardımcı oldusysa lütfen bu servici sürdürebilmemiz için bize bağış yapın. En ufak miktarda bile minnettat olacağız.

Julie Splinters ile iletişme geç
Esolutions Şirketi hakkında

Kaynak: https://www.2-spyware.com/remove-globe-ransomware-virus.html

DİĞER DİLLERDE KALDIRMA KILAVUZLARI