Google yönlendirmesini kaldır (Kaldırma Rehberi) - Mar 2021 güncellemesi

Jake Doevan ile - -   Google hijacker | Browser hijacker Yaz

Google Yönlendirme Virüsünü Kaldırma Rehberi

Google yönlendirmesi nedir

Google yönlendirme virüsü hala saldırılarına devam etmekte

Google Yönlendirme virüsü( arama sonuçları)

Google yönlendirme virüsü şüpheli donanımlara yönlendirme yapan kötücül yazılımları tanımlar. Bu kötücül yazılım siber dünyanın en büyük problemlerinden birisi olmuştur. Bunu bir kenara bırakacak olsak bile, Google kullanıcılarından onları gözlediği için ve arama sonuçları arasında virüslü linkleri paylaştığı için sürekli şikayet almaktadır.

Yönlendirme şikayetlerinin büyük çoğunluğu 2012 yılında benzer sayfalardan kaydedilmiştir. Yine de, tehdit hala mevcuttur ve tekrar yüzeye çıkmıştır. Windows 10, Linux ve Mac OS kullanıcıları kurban olabilmekte. Google yönlendirme virüsünün Iphone ve Android versiyonlarının da olduğunu unutmamalısınız. Virüs Chrome yönlendirme virüsü olarak da bilinmektedir.

Google sayfasının sizi Yahoo veya diğer sayfalara yönlendirdiğini farkederseniz (oldukça iyi bilinen veya size tamamen yeni sayfalar olabilir), gerekli adımları atmalı ve bu sorunu çözmelisiniz. Aynı Yahoo Yönlendirme virüsü ve Bing yönlendirme virüsü gibi tarayıcı korsanı ile potansiyel istenmeyen programı arasında bir hibrit şeklinde çalışmaktadır.

Buradaki ana sorun ise sistemden kaldırılmasıdır – virüs herhangi bir URL adresinde bulunabilir bu yüzden de elle silinmesi imkansızdır. ReimageIntego ve Malwarebytes programları Google yönlendirme virüsünü kaldırma işlemini hızlandırır. Ayrıca tüm web scriptleri ve “yardımcı elementler” i de kaldırarak zaman kazanmanızı sağlarlar. Bu sorunla bir daha karşılaşmamak için bunları tamamen “silmek” de büyük öneme sahiptir.

Tarayıcı Korsanının Neden Olduğu Sorunlar

“Google yönlendirmesi tehlikeli bir virüs müdür”? Kullanıcıların sorduğu sorulardan birisi de budur. Teknik olarak aslında Petna veya Cerber kötücül yazılımı kadar komplike değildir fakat sonuçları en az onlar kadar sinir bozucudur.

Bu tarayıcı korsanınından sakınmayı konuşmadan önce, en genel semptomlarına göz atalım:

 • Comcast, Bing, Yahoo ve benzeri sitelere Google yönlendirmeleri. Zararlı veya zararsız herhangi bir siteye yönlendirilebilirsiniz. Bununla birlikte Google yönlendirme virüsü bilgisayarınıza girdiğinde kurulu olan tüm tarayıcıları etkiler. Google Chrome, Mozilla Firefox, Internet Explorer ve Safari'yi kullanırken bir sürü yönlendirme ile karşılaşırsınız.
 • Tarayıcı ve sistem ayarlarında değişiklikler. Genellikle bu virüs başlangıç sayfasını, varsayılan arama motorunu, yeni sekme sayfasını, yer imleri listesini ve diğer ayarları değiştirir. Bunu kullanıcının onayı olmadan yapar.
 • Kurbanın arama sonuçlarında büyük miktarda ticari içerik çıkarılması. Tarayıcı korsanları sadece sisyet ayarlarını değiştirmekle kalmaz arama sonuçlarınızı da değiştirebilir, PlusNetwork sayfasına yönlendirmede bulunduysa.
 • Kişilerin aramalarını takip etme ve arama terimlerinive benzeri bilgileri toplama. Kural olarak Google yönlendirme virüsü kişinin en çok ziyaret ettiği siteler, bu sitelere eklediği bilgiler, IP adresleri, konum, e-posta adresi ve benzeri verileri toplar.

Gördüğünüz gibi Google yönlendirmeleri göz ardı edilemez çünkü başka virüslerin sisteme girmesine sebep olabilir. Bilgisayarınızda güvenilir bir korsan yazılım programı olsa bile bilgisayarınızın güvende olup olmadığını bilemezsiniz. Peki Google yönlendirme virüsü nasıl bu kadar yaygın hale geldi? Cevap oldukça açık. Belli sitelerden para kazanmak için. Daha önce de dediğimiz gibi bu siteler zararsız olabilir ama asla emin olamazsınız.

Google Yönlendirme virüsüGoogle Yönlendirme virüsü bir çok farklı şekilde gizlenebilir. En kolayı ise sisteme güvenlik yazılımı güncellemesi ile sızmasıdır.

Google yönlendirmesi dolandırıcılığı neden çok popüler oldu?

Bu tarz dolandırıcılıkları teşvik eden ana konu genelde paradır. Bazı Google yönlendirmeleri daha büyük reklam kampanyalarına katılır. Kullanıcıları belirli bir sayfaya yönlendirerek elde edilen trafikten para kazanır..

Daha önce de bahsettiğimiz gibi bu sayfaları bazıları oldukça zararsız olabilir(Yahoo, Bing, Facebook, Comcast) fakat hepsi değildir.

Yönlendirme virüsü nasıl yayılır ve sisteme girer?

İlk bakışta ücretsiz bir yazılımı kurmak tehlikeli görünmese de için de neler saklandığını bilemezsiniz. İçindekileri kontrol etmeden bir yazılımı yüklememelisiniz. Bu gibi yazılımlar şüpheli içeriklerle dolu olabilir. Bu yüzden ücretsiz bir yazılım veya paylaşımı yüklerken her adımı dikkatlice kontrol etmelisiniz. Bunu yaparken de Özel ya da İleri kurulum metodlarından birini seçmelisiniz. Ayrıca istenmeyen programlar zayıf korunan sistemlere girer. Bu yüzden sisteminize korsan yazılım programı indirmelisiniz. Bununla birlikte sitelerde karşınıza çıkan şüpheli pop-uplardan ve bannerlardan uzak durmalısınız. Bilgisayarınızın Google yönlendirme virüsünden etkilendiğini düşünüyorsanız aşağıdaki rehberi kullanmalısınız.

Google Yönlendirme virüsünün Kaldırılması

Bu sorunun sonsuza kadar ortadan kaldırılması için birkaç farklı metodun bir arada kullanılması en iyi sonucu verecektir. Google yönlendirme virüsünün kaldırılma işlemine başlamak için anti-casus yazılımı programı kullanın. Yazılım bu tehdit ile özdeşleşmiş kayıt anahtarlarını silecektir Tarama işleminden sonra da elle kaldırma kılavuzumuzu inceleyebilirsiniz. İstenmeyen şüpheli tarayıcı eklentilerinden nasıl kurtulabileceğiniz konusunda size yardımcı olurlar.

Tarayıcının sıfırlanması da Google yönlendirme virüsünü tamamen kaldırmanız da konusunda size yadımcı olacaktır. Hala ara sıra oluşan yönlendirmelerden şikayetçi iseniz, host dosyası içindeki proxy ayarlarını değiştirmenizde fayda vardır. Tarayıcınız için özel ayarları internette bulabilirsiniz. Şimdi aşağıdaki kılavuza devam edebilirsiniz. Safari kullanıcıları da kendi tarayıcıları için gerekli talimatları burada bulabilirler.

Her ne kadar bu virüs rastgele yayılmakta olsa da, belirli ülkelere karşı tehditleri daha da yoğunlaşmıştır, örneğin Almanya.

ReimageIntego programının yardımıyla virüs tehlikesinden kurtulabilirsiniz. SpyHunter 5Combo Cleaner ve Malwarebytes potansiyel istenmeyen programları ve virüsleri, onlara ait tüm dosyaları ve kayıt dosyalarını tespit etme konusunda tavsiye edilen programlardır.

Teklif
Şİmdi yapın!
İndir
Reimage Mutluluk
Garanti
İndir
Intego Mutluluk
Garanti
Microsoft Windows ile uyumludur. macOS ile uyumludur.
Başarılı olunamadığında ne yapmalı?
  Reimage Intego kullanarak virüslerin verdiği hasarı telafi etmeyi başramadıysanız, submit a question adresinden destek ekibimizle iletişime geçin ve paylaşabildiğiniz kadar çok detay paylaşın.
Reimage Intego ücretsiz bir deneme sürümüne sahiptir. Reimage Intego tam sürümünü satıl alan kullanıcılar daha detaylı taramalar yapabilir. Ücretsiz sürüm virüsleri belirlemek için tarama yaoar ve bu virüsleri nasıl sileceğinize dair rehber sunar. Tam sürüm bu dosyaları otomatik olarak kaldırır.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Reimage kullanarak tamir edemezseniz SpyHunter 5 programını deneyebilirsiniz.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Intego kullanarak tamir edemezseniz Combo Cleaner programını deneyebilirsiniz.

Google Yönlendirme Virüsü Elle Kaldırma Rehberi

Windows sistemlerinden Google virüsünü kaldırım

Google yönlendirme probleminden kurtulmak için, şüpheli gözüken tüm uygulama ve programları kaldırmalısınız. Ayrıca, bilgisayarınıza izniniz dahilinde olmadan yüklenmiş programları da kaldırmalısınız.

 1. Start Control Panel Programs and Features'e tıklayın ( Eğer Windows XP kullanıcısıysanız Add/Remove Programs'e tıklayın) 'Start -> Control Panel -> Programs and Features''e tıklayın ( Eğer 'Windows XP' kullanıcısıysanız 'Add/Remove Programs''e tıklayın)
 2. Eğer Windows 10 / Windows 8 kullanıcısıysanız ekranın sol alt köşesinde sağa tıklayın. Quick Access Menu çıktığı anda Control Panel ve Uninstall a Program'ü seçin. Eğer 'Windows 10 / Windows 8' kullanıcısıysanız ekranın sol alt köşesinde sağa tıklayın. 'Quick Access Menu' çıktığı anda 'Control Panel' ve 'Uninstall a Program''ü seçin.
 3. Google ve bağlantılı programları kaldırın
  Burada Google ve benzeri yeni kurulmuş olan programları arayın.
 4. Bunları kaldırın ve ayarları kaydetmek için OK'e tıklayın. Şüpheli içeriklere sağ tıklayın ve 'Uninstall''ı seçin.

Mac OS X sisteminden Google virüsünü kaldırın

Mac OS X işletim sisteminizi virüsten arındırmak için size yabancı gelen her şeyi bulmalısınız. Size yabancı gelen her şeyi sistemden kaldırmalısınız.

 1. OS X kullanıyorsanız, sol üstteki OS X butonuna tıklayın ve Applications se.eneğini seçin. 'Go' seçeneğine tıklayın ve 'Applications' seçeneğini seçin
 2. Applications dosyasını görene kadar bekleyin ve Google ya da benzeri şüpheli programları bulun. Bunlar hepsinin üstüne sağ tıklayın ve Move to Trash seçeneğini seçin. Tüm zararlı girdilere tıklayın ve 'Move to Trash' seçeneğini seçin

Microsoft Edge'den Google yönlendirmesini kaldır.

Microsoft Edge ayarlarını sıfırla (Yöntem 1 )

 1. Microsoft Edge uygulamasını çalıştır ve More 'e tıkla( ekranın sağ üst köşesindeki 3 nokta)
 2. Daha fazla seçenek açmak için Settings 'a tıklayın
 3. Settings ekranı ortaya çıkınca, Clear browsing data seçeneğinin altındaki Choose what to clear butonuna tıklayın Ayarlara gidin ve 'Choose what to clear' 'i seçin
 4. Burada, kaldırmak istediğiniz her şeyi seçin ve Clear'a tıklayın 'Clear' butonunu seçin
 5. Şimdi Startbutonuna(Windows logo) sağ tıklamalısınız. Burada, Task Manager'i seçiniz. Başlangıç menüsünü açın ve 'Task Manager''ı seçin seçin.
 6. Processes sekmesinde iken, Microsoft Edge 'i aratınız.
 7. Sağ tıklayıp Go to details seçeneğini seçin. Eğer göremezseniz Go to details seçeneğine gidip More details'e tıklayın ve önceki adımı tekrar ediniz. 'Microsoft Edge''e sağ tıkalyın ve 'Go to details''ı seçin Eğer 'Go to details' seçeneği ortaya çıkmazsa, 'More details''ı seçin
 8. Detailsekmesi ortaya çıktığında, içinde Microsoft Edge geçen her girdiyi bulun. Bu girdileri sonlandırmak için hepsine sağ tuşla tıklayıp End Task seçin Microsoft Edge girdilerini bulun ve 'End Task' 'ı seçin

Microsoft Edge tarayıcısını sıfırlama (Yöntem 2 )

Eğer Yöntem 1 faydalı olmazsa, gelişmiş Edge sıfırlama yöntemini kullanmalısınız.

 1. Not: bu yöntemi kullanmadan önce verilerinizi yedeklemelisiniz.
 2. Bilgisayarınzda bu klasörü bulun: C:\Users\%username%\AppData\Local\Packages\Microsoft.MicrosoftEdge_8wekyb3d8bbwe.
 3. Kaydedilmiş bütüngirdileribulupfarenizin sağ tuşu ile tıklayın. Sonra Delete seçeneği Bilgisayarınızdaki Microsoft Edge klasörünü seçin, bütün girdileri sağ tuşla işaretleyip 'Delete' 'ye tıklayın
 4. Start butonuna(Windows logo) tıklayın ve Search my stuff satırına window power yazın
 5. Windows PowerShell girdisine sağ tıklayın ve Run as administrator seçin Windows PowerShell'i bulun , sağ tuşla tıklayıp 'Run as administrator' 'ı seçin
 6. Yöneticiolduktansonra : Windows Powershellpenceresi çıkaca, PS C:\WINDOWS\system32> komut satırını yapıştırıp ardından Enter'a basın:
  Get-AppXPackage -AllUsers -Name Microsoft.MicrosoftEdge | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register $($_.InstallLocation)\AppXManifest.xml -Verbose}
  Gerekli komutu kopyalayıp yapıştırın ve 'Enter'' a basın.

Bu adımlar tamamlandıktansonra, Google Microsoft Edge tarayıcınızdan silinmiş olmalı

Mozilla Firefox (FF) programından Google virüsünü kaldırın

 1. Zararlı uzantıları kaldırın
  Mozilla Firefox 'i açın. Sağ üst köşedeki menü ikonuna tıklayın ve Add-ons Extensions'yi seçin. Menü ikonuna tıklayın ve 'Add-ons''ı seçin.
 2. Burada Google ', ve diğer şüpheli eklentileri seçin. Bu girişleri silmek için Remove 'e tıklayın. 'Extensions''i seçin ve zararlı içerikleri bulun. 'Remove' seçeneğine tıklayarak her birinden kurtulun.
 3. Mozilla Firefox 'yi sıfırla
  Sol üstteki Firefox menüsüne tıklayın ve soru işaretine tıklayın. Burada Troubleshooting Information'yi seçin. Menü seçeneğine ve ardından '?' seçeneğine tıklayın ve 'Troubleshooting Information' yi seçin.
 4. Şimdi Reset Firefox düğmesi ile birlikte Reset Firefox to its default state mesajını göreceksiniz.  Bu düğmeye birkaç kez basın ve Google kaldırımını tamamlayın. 'Reset Firefox' butonuna birkaç kez tıklayın.

Google Chrome programından Google virüsünü kaldırın

Google Chrome web tarayıcısını düzeltmek ve bilinmeyen sitelere oluşan yönlendirmelerden kurtulmak için ise tüm eklentileri tekrar ve tekrar kontrol etmelisiniz. Şüpheli gözüken tüm girdileri tespit edip kaldırdığınızdan emin olmalısınız. :

 1. Zararlı eklentileri silin.
  Google Chrome 'i açın. Sağ üst köşedeki menü ikonuna tıklayın ve Tools Extensions'yi seçin. Menü ikonuna tıklayın. 'Tools' ve 'Extensions' seçeneklerini seçin.
 2. Burada Google 'i ve diğer zararlı eklentileri seçin ve silmek için çöp kutusu ikonuna tıklayın. Zararlı içerikleri bulun ve çöp kutusu ikonuna tıklayarak tek tek hepsinden kurtulun.
 3. Menü ikonuna tekrar tıklayın ve Search seçeneğinin altında Settings Manage Search engines 'i seçin. 'Settings' de iken 'Manage search engines...' seçeneğini seçin.
 4. Search Engines... 'deyken zararlı siteleri arayın. Sadece tercih ettiğiniz isimleri ve google'ı bırakmalısınız. Zararlı linkleri kaldırmak için 'X' seçeneğine tıklayın.
 5. Google Chrome 'yi sıfırla
  Google Chrome 'in sağ üst köşesindeki menü simgesine tıklayın ve Settings'yi seçin.
 6. Sayfanın sonuna inin ve Reset browser settings'e tıklayın. 'Settings''de iken 'Reset browser settings' düğmesine gelin ve tıklayın.
 7. Bu eylemi onaylamak için Reset 'e tıklayın ve Google kaldırımını tamamlayın. 'Reset' butonuna tıklayın ve kaldırma işlemini tamamlayın.

Safari programından Google virüsünü kaldırın

 1. Zararlı uzantıları kaldırın
  Safari tarayıcısını açın ve ekranın sol köşesindeki Safari seçeneğine tıklayın. Bunu yaptıktan sonra Preferences seçeneğini seçin. 'Safari' seçeneğine tıklayınn ve 'Preferences' seçeneğini seçin
 2. Burada Extensions seçeneğini seçin ve Google ve benzeri şüpheli programları bulun. Hepsinden kurtulmak için Uninstall butonuna tıklayın. 'Extensions' seçeneğine gidin ve zararlı eklentileri kaldırın.
 3. Safari 'yi sıfırla
  Safari tarayıcınızı açın ve menüden Safari seçeneğine tıklayın. Burada Reset Safari... kısmını seçin. 'Safari' seçeneğine tıklayınn ve 'Reset Safari...' seçeneğini seçin
 4. Şimdi sıfırlama seçeneklerinin bulunduğu bir açıklama penceresi göreceksiniz. Tüm bu seçenekler genellikle işaretli olur. Ancak sıfırlamak istediklerinizi kendiniz de belirleyebilirsiniz. Google kaldırma işlemini tamamlamak için Reset butonuna tıklayın. Tüm seçenekleri seçip 'Reset' butonuna tıklayın

Potansiyel olarak istenmeyen bu programı kaldırdıktan ve tüm tarayıcılarınızı tamir ettikten sonra PC'nizi iyi bir korsan yazılım programı ile kontrol etmenizi öneriyoruz. Bu Google programından kalan kayıt dosyalarını silmenizi ve sisteminizde var olan virüsleri saptamanızı sağlar. Bunun için kötü yazılım temizliyicilerden birini kullanın: ReimageIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner ya da Malwarebytes.

Önerdiklerimiz

Devletin sizi takip etmesine izin vermeyin

Devletler kişilerin tüm bilgilerini öğrenmek ve vatandaşları gizlice takip edebilmek için türlü çareler arar. Bunu mutlaka dikkate almalı ve gizli bilgileri toplayan araçlar hakkında daha fazla bilgi edinmelisiniz. Devletin sizi takip etmesinin önüne geçebilmek için internette tamamen gizli bir şekilde dolaşmalısınız.

Bilgisayarda internete bağlandığınızda farklı bir lokasyon seçerek güvenli bir şekilde konum gizlenebiliyor. Private Internet Access VPN programını kullanarak bu casus yazılımlardan tamamen kurtulabilir ve rahat bir internet deneyimi yaşarsınız.

Bu şekilde devletin sizden alabileceği bilgileri belirleme şansına sahip olursunuz ve bazı bilgiler sadece size kalır. Her ne kadar yasal olmayan bir şey yapmasanız ya da seçtiğiniz siteler ve programların hepsi yasal olsa da VPN servisi kullanarak güvenlik seviyenizi kendiniz belirleyebilirsiniz. 

Herhangi bir siber saldırıya karşı dosyalarınızı yedekleyin

Zararlı yazılımlardan kaynaklanan yazılımsal sorunlar ya da dosya şifreleme virüslerinin yol açtığı problemler bilgisayarlarda kalıcı sorunlara yol açabilir. Eğer dosyalarınızı bu sorunları yaşamadan önce yedeklerseniz bu sorunları kolaylıkla aşabilirsiniz.

Bilgisayarda oluşan her önemli değişimden sonra cihazı tekrar yedeklemek hayati bir önem taşıyabilir. Bu sayede bilgisayarınızda meydana gelebilecek türlü sorunlar karşısında aldığınız son yedek dosyaları kolaylıkla yükleyebilir ve kayıpsız bir şekilde önünüze çıkan problemi çözebilirsiniz.

Eğer dosyalarınızın son sürümler her zaman yedeklenmiş olursa yeni bir sorun karşısında hayal kırıklığı, çöküntü ya da büyük bir maddi kayıp yaşamazsınız. Bu sayede zararlı yazılımlar bir anda ortaya çıktığında hazırlıksız yakalanmamış olursunuz. Sistem yedekleme işlemleri için Data Recovery Pro programını kullanabilirsiniz.

Yazar hakkında
Jake Doevan
Jake Doevan - Hayat, virüslerle zaman kaybetmek için çok kısa.

Eğer bu ücretisz kaldırmal yöntemi size yardımcı oldusysa lütfen bu servici sürdürebilmemiz için bize bağış yapın. En ufak miktarda bile minnettat olacağız.

Jake Doevan ile iletişme geç
Esolutions Şirketi hakkında

DİĞER DİLLERDE KALDIRMA KILAVUZLARI