Önem ölçekli:  
  (10/100)

Hohosearch.com seçeneğini kaldırın (Kaldırma Rehberi) - Oca 2021 tarihinde güncellendi

Ugnius Kiguolis ile - -   hoho search | Browser hijacker Yaz

Hohosearch.com virüsü – Beraberinde başka zararlı programlarla gelebilen bir tarayıcı virüsü

Hohosearch.com virüsüHohosearch.com virüsü kullanıcıları sponsorlu sitelere yönlendiren bir tarayıcı virüsüdür.

Hohosearch.com virüsü (Hoho Search Virüsü olarak da bilinir) gelişmiş arama motoru özelliklerine sahip olduğu için kullanıcıların internet deneyimini geliştirdiğini iddia eden bir uygulamadır. Aslında Google Chrome, Mozilla Firefox, Safari ve diğer tarayıcılara uzantı olarak yüklenerek sürekli sponsorlu bağlantılar verir. Bu virüs aynı zamanda kullanıcının internet alışkanlıklarının bilgisini toplayan ve bunu kendi çıkarları doğrultusunda kullanan bir tarayıcı virüsüdür.

Ek olarak Hohosearh.com virüsü bilgisayarlarına ulaşan çok sayıda kullanıcı bu programın bilgisayarlarına nasıl girdiğini bilmediklerini söylüyor. Bunların çoğu bu programın tarayıcıdaki varlığını belirledikleri arama motorunun değişmesinden, ana sayfanın hxxp://www.hohosearch.com olarak yeniden belirlenmesinden ve ayarlanmış bir arama motorunun eklenmesinden anlıyorlar.

Bu gibi gizlice bilgisayara sızmaların ve Hohosearch.com virüsünün bilgisayara girmesinin başlıca nedeni paket halinde gelen yazılımlardır. Çoğu durumda üçüncü taraf yazılım dağıtıcıları ve geliştiricileri bir programın içine başka programlar da eklerler. Yükleme sırasında bu yancı programları bilinçli olarak gizlerler. Bu nedenle kullanıcılar bu potansiyel istenmeyen programların yüklenme adımını kaçırır. 

İsim Hohosearch.com
Tür

Tarayıcı virüsü, potansiyel istenmeyen programlar (PİP)

Diğer Adı Hoho Search virus
Yaptıkları

Bu zararlı görünen uygulama tarayıcının ayarlarını, arama motorunu, ana sayfasını ve yeni sekme ayarlarını değiştirir. Ayrıca istenmeyen sayfalara yönlendirebilir ve kullanıcıların bilgisayarlarında reklamlar gösterebilir.

Yayılma

Çoğu durumda tarayıcı virüsleri diğer programların eklenmesi sırasında yancı program olarak bilgisayarlara sızar. Bazı durumlarda da kullanıcı bir tuzağa düşebilir ya da programın tarayıcı virüsü özelliklerini bilmeden yükleyebilir.

Tehlikeler

Her ne kadar tarayıcı virüsleri kötücül yazılımlar ya da diğer zararlı virüsler kadar tehlikeli görülmese de kullanıcıları zararlı sitelere yönlendirebilirler (tuzak, kimlik hırsızlığı, torrent vb.). Sonuç olarak kullanıcılar makinelerine daha zararlı virüsleri davet edebilir, kimlik bilgileri çalınabilir ve para kaybı yaşanabilir.

Silme

Potansiyel istenmeyen programları aşağıda belirttiğimiz adımları takip ederek silebilirsiniz. Yada bunun yerine bir çok anti virüs programı bunu sizin yerinize otomatik olarak yapacaktır.

OPTİMİZASYON

Eğer bilgisayarınız bu virüs girmeden önceki performansına tam olarak dönmüyorsa ReimageIntego gibi bir uygulama ile makinedeki hasarı düzeltebilirsiniz.

Hohosearch.com diğer tarayıcı virüsleri gibidir . Yani bir kere sisteme girdi mi makinedeki tüm tarayıcıları etkiler, ayarlarını değiştirir ve Registry belgelerini düzenler. Bu nedenle kullanıcıları kolayca tarayıcılarını yenileyemez. Ana sayfa ayarlarını, yeni sekme seçeneklerini ve arama motoru tercihlerini eski haline getiremezler.

Bu PİP sizi başka sitelere yönlendirmek, bilinçli gereksiz reklamlar göstermek ve arama motoru ayarlarını değiştirmek gibi can sıkıcı aktivitelerde bulunabilir. Bu üç özellik Hohosearch.com uygulamasının yönlendirme alışkanlıkları ile ilgilidir. Kullanıcılar kendi istedikleri doğrultuda bir reklam gördüklerini sanarak tıklama yapabilir. Ancak karşılarına hiç alakası olmayan ve reklam konusu ile ilgisiz bir sayfa çıkabilir.

Hohosearch.com ayrıca organik arama sonuçlarını da kendi istediği gibi şekillendirerek sizi istemediğiniz üçüncü taraf sitelere yönlendirebilir. Buradaki sorun bu sponsorlu arama sonuçlarının sizi çok tehlikeli bir yere götürebilecek olmasıdır. Bu yüzden eğer yabancı bir internet sitesine yönlendirilirseniz hemen o siteden çıkın ve Hohosearch.com virüsünü bilgisayarınızdan temizlemek için güvenilir bir anti virüs programı ile tarayın. Bu konuda en iyi sonuca ulaşabilmek için ReimageIntego anti virüs programını öneriyoruz.

Hohosearch.com programıHohosearch.com virüsü bilgisayara diğer programları yüklerken girer.

Ek olarak Hohosearch.com virüsü tarayıcı bilgileriniz, cihazınız karakteristik özellikleri, IP adresleri gibi bazı bilgileri sızdırır ve bunları toplamaya başlar. Genellikler bu alınan bilgiler ilginize göre reklam göstermek için kullanılır. Ancak bu bilgilerin eninde sonunda hangi amaçlar için kullanılabileceğini bilmek mümkün değildir. Sonuçta bu programın ana hedefi tıklama başı reklam parasını artırmak ve geliştiricilere daha çok para kazandırmaktır.

Yani kısaca bu reklamlara ya da sponsorlu bağlantılara tıkladığınız vakit bu virüsü geliştiren insanların cebini doldurmuş olursunuz. HohoSearch.com 2016 yılının Mart ayında bilgisayar kullanıcılarının hayatına girdi. O zamanda bu yana bu tarayıcı virüsü hakkında bazı güncellemeler gördük. Son güncellemeden sonra bu virüs Windows 10 işletim sistemi ile mükemmel uyum taşıyan Microsoft Edge tarayıcısını da etkileme özelliği kazandı. 

Bu virüs diğer programların yüklenmesi sırasında yancı olarak bilgisayara sızar . Bu yüzden GSearchFinder toolbar (özellikle 1.08.8.66 sürümü), FourFinders, Downware ve şüpheli olarak isimlendirilen diğer uygulamalardan uzak durun. Eğer bu virüsü bilgisayarınızda görürseniz hiç durmadan Hoho search silme işlemlerine başvurun.

Bu rahatsız edici özelliklerden ve şüpheli hareketlerden kurtulmanın tek yolu, bu virüsten kurtulmak. Şunu unutmayın ki Hohosearch.com virüsünün bilgisayarınızda durduğu her saniye yeni bir tehlikeyi de beraberinde getirir. Var olduğu sürece sizden izin almadan internet alışkanlıklarınız gibi bilgileri depolamaya ve hatta yeni programlar ve tarayıcı eklentileri yüklemeye devam edecektir. Bir saniye bile düşünmeden isterseniz kendiniz isterseniz de bu işte uzman bir antivirüs programı kullanarak bu virüsten kurutun (her iki yöntem de yazının sonunda açıklanmıştır).

Hohosearch.com

Tarayıcı virüslerinin belirtileri 

NoVirus.uk uzmanları üçüncü taraf sitelerden program indirmenin bu gibi tarayıcı virüslerinin bilgisayara sızma ihtimalini artırdığını söylüyorlar. Bu gibi şüpheli programları bilgisayarınızdan uzak tutmak istiyorsanız orijinal yani resmi olmayan sitelerden programlar indirip yükleme yapmayın.

Bununla birlikte bir programı yüklerken güvenilir yükleme modellerini seçmeyi ihmal etmeyin. Hızlı ya da Önerilen yükleme seçeneklerinden her zaman uzak durun ve Uzman ya da Özelleşmiş gibi yükleme seçeneklerini tercih edin. Bu şekilde bir programla birlikte yüklenme ihtimali olan diğer programları belirleme şansına sahip olacaksınız. Bunları yükleme kutucuğunu boş bırakarak bilgisayara yüklenme şanslarını ortadan kaldırabilirsiniz.

Son olarak tarayıcınıza yüklü olan arama motorunun güvenilir olduğundan emin olmalısınız. Çevrim-içi eş bulma, kumar ve oyun oynama sitelerinden uzak durmaya çalışın. Bu sitelerde karşınıza çıkabilecek reklamlara ve diğer türlü yönlendirme bağlantılarına tıklayarak bilgisayarınıza tarayıcı virüsü taşıyabilirsiniz.

Hohosearch.com virüsü silme yöntemleri

Görünüşe bakılırsa kimse internette gezerken bu virüsün oluşturduğu sonuçlara katlanmak istemiyor. Bu yüzden HohoSearch virüsünü bilgisayarda tutmanın bir anlamı yok. Bilgisayarınızdan bu virüsü silerek rahatsız edici reklamlardan, yönlendirmelerden ve tehlikeli programları yükleme ihtimalinden kurtulabilirsiniz. Kulağa zor gibi mi duyuldu. Aslında o kadar da zor değil.

Bu virüsü silmek için önünüzde iki seçenek bulunuyor. Ya kendiniz uğraşacaksınız ya da otomatik silme yöntemlerinden birini seçeceksiniz. Kendi başınıza Hohosearch.com virüsü silme yolunu takip etmek için aşağıda sizin için hazırladığımız yöntemi takip edebilirsiniz. Bununla birlikte şunu da unutmayın ki bilgisayarınızda bulunan tek virüs bu olmayabilir. Bu virüs bulunduğu sürece sisteminize diğer kötü yazılımları da eklemiş olabilir.

Virüsü kendi başınıza silmek tüm bu kötü yazılımları silmeniz için yeterli olmayacaktır. Hohosearch.com virüsünü bilgisayarınızdan sonsuza dek silmek isterseniz güvenilir olduğuna emin olduğunuz bir anti-virüs programı kullanmanızı tavsiye ederiz.

ReimageIntego programının yardımıyla virüs tehlikesinden kurtulabilirsiniz. SpyHunter 5Combo Cleaner ve Malwarebytes potansiyel istenmeyen programları ve virüsleri, onlara ait tüm dosyaları ve kayıt dosyalarını tespit etme konusunda tavsiye edilen programlardır.

Teklif
Şİmdi yapın!
İndir
Reimage Mutluluk
Garanti
İndir
Intego Mutluluk
Garanti
Microsoft Windows ile uyumludur. Supported versions OS X ile uyumludur. Supported versions
Başarılı olunamadığında ne yapmalı?
  Reimage Intego kullanarak virüslerin verdiği hasarı telafi etmeyi başramadıysanız, submit a question adresinden destek ekibimizle iletişime geçin ve paylaşabildiğiniz kadar çok detay paylaşın.
Reimage Intego ücretsiz bir deneme sürümüne sahiptir. Reimage Intego tam sürümünü satıl alan kullanıcılar daha detaylı taramalar yapabilir. Ücretsiz sürüm virüsleri belirlemek için tarama yaoar ve bu virüsleri nasıl sileceğinize dair rehber sunar. Tam sürüm bu dosyaları otomatik olarak kaldırır.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Reimage kullanarak tamir edemezseniz SpyHunter 5 programını deneyebilirsiniz.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Intego kullanarak tamir edemezseniz Combo Cleaner programını deneyebilirsiniz.

Hohosearch.com'i Elle Kaldırma Rehberi:

Windows sistemlerinden Hohosearch.com virüsünü kaldırım

Hohosearch.com virüsünü Görev Yöneticisinden silmek için şu içerikleri dikkatle inceleyin. GSearchFinder, FourFinders ve diğer şüpheli gördüğünüz uygulamaları silin. Size ne kadar faydalı görünseler de Hohosearch virüsünün tekrar ortaya çıkmasına neden olabilirler.

 1. Start Control Panel Programs and Features'e tıklayın ( Eğer Windows XP kullanıcısıysanız Add/Remove Programs'e tıklayın) 'Start -> Control Panel -> Programs and Features''e tıklayın ( Eğer 'Windows XP' kullanıcısıysanız 'Add/Remove Programs''e tıklayın)
 2. Eğer Windows 10 / Windows 8 kullanıcısıysanız ekranın sol alt köşesinde sağa tıklayın. Quick Access Menu çıktığı anda Control Panel ve Uninstall a Program'ü seçin. Eğer 'Windows 10 / Windows 8' kullanıcısıysanız ekranın sol alt köşesinde sağa tıklayın. 'Quick Access Menu' çıktığı anda 'Control Panel' ve 'Uninstall a Program''ü seçin.
 3. Hohosearch.com ve bağlantılı programları kaldırın
  Burada Hohosearch.com ve benzeri yeni kurulmuş olan programları arayın.
 4. Bunları kaldırın ve ayarları kaydetmek için OK'e tıklayın. Şüpheli içeriklere sağ tıklayın ve 'Uninstall''ı seçin.
 5. Hohosearch.com'i Windows kısayollarından kaldırın.
  Mozilla Firefox'ın kısayoluna sağ tıklayın ve Mozilla Firefox'i seçin. Tarayıcı ikonuna sağ tıklayın ve 'Properties''ı seçin.
 6. Shortcut tabine gidin veTarget alanına bakın. Virüs ile alakalı zararlı içeriği kaldırın. 'Shortcut' tabini seçin ve 'http://isearch.babylon.com...''yi ve diğer şüpheli içerikleri silin.

Yukarıda verilen talimatları Internet Explorer ve Google Chrome de dahil tüm tarayıcı kısa yolları ile tekrar edin. Bu kısayolların Masaüstü, Başlat Menüsü ve Görev çubuğu gibi yerlerinin hepsini kontrol edin.

Mac OS X sisteminden Hohosearch.com virüsünü kaldırın

Hohosearch.com virüsünü Mac OS X işletim sisteminden silmeyi denerken GSearchFinder, FourFinders ve Downware gibi tüm şüpheli uygulamalardan kurtulmak zorundasınız. Bu şekilde virüsün tekrar bilgisayarınıza girme ihtimalini ortadan kaldırırsınız.

 1. OS X kullanıyorsanız, sol üstteki OS X butonuna tıklayın ve Applications se.eneğini seçin. 'Go' seçeneğine tıklayın ve 'Applications' seçeneğini seçin
 2. Applications dosyasını görene kadar bekleyin ve Hohosearch.com ya da benzeri şüpheli programları bulun. Bunlar hepsinin üstüne sağ tıklayın ve Move to Trash seçeneğini seçin. Tüm zararlı girdilere tıklayın ve 'Move to Trash' seçeneğini seçin

Internet Explorer (IE) programından Hohosearch.com virüsünü kaldırın

 1. Tehlikeli eklentileri kaldırın
  Internet Explorer'i açın ve tarayıcının sağ üst köşesindeki dişli ikonuna tıklayın (IE menüsü) Menü ikonuna tıklayın ve 'Manage add-ons''ı seçin.
 2. Manage Add-ons penceresini göreceksiniz. Burada Hohosearch.com ve diğer şüpheli eklentileri bulun. Disable'ye tıklayarak bu girdileri devredışı bırakın. Tüm kötü içeriklere sağ tıklayın ve 'Disable''ı seçin.
 3. Başlangıç sayfanız değiştirildiyse onu değiştirin.
  Tarayıcının sağ üst köşesindeki menü ikonuna tıklayın ve Internet Options
 4. Burada zararlı linkleri kaldırın ve istediğiniz site adlarını girin. Ayarları katdetmek için Apply 'e tıklayın. Zararlı linkleri silin ve istediğiniz domain adını girin ve değişiklikleri kaydetmek için 'Apply''e tıklayın.
 5. Internet Explorer 'yi sıfırla
  Dişli ikonuna (menü) tekrar tıklayın ve Internet options 'ı seçin. Advanced sekmesine gidin.
 6. Burada Reset 'i seçin.
 7. Yeni pencereye girince Delete personal settings 'i kontrol edin ve Hohosearch.com kaldırım işlemini tamamlamak için Reset'yi tekrar seçin. 'Advanced' seçeneğine gidin ve 'Reset' düğmesine tıklayın. Şimdi 'Delete personal settings' seçeneğini seçin ve 'Reset''e tekrar tıklayın.

Microsoft Edge programından Hohosearch.com virüsünü kaldırın

Eğer bu virüsü Microsoft Edge tarayıcısında görürseniz aşağıdaki adımları takip edin:

Microsoft Edge ayarlarını sıfırla (Yöntem 1 )

 1. Microsoft Edge uygulamasını çalıştır ve More 'e tıkla( ekranın sağ üst köşesindeki 3 nokta)
 2. Daha fazla seçenek açmak için Settings 'a tıklayın
 3. Settings ekranı ortaya çıkınca, Clear browsing data seçeneğinin altındaki Choose what to clear butonuna tıklayın Ayarlara gidin ve 'Choose what to clear' 'i seçin
 4. Burada, kaldırmak istediğiniz her şeyi seçin ve Clear'a tıklayın 'Clear' butonunu seçin
 5. Şimdi Startbutonuna(Windows logo) sağ tıklamalısınız. Burada, Task Manager'i seçiniz. Başlangıç menüsünü açın ve 'Task Manager''ı seçin seçin.
 6. Processes sekmesinde iken, Microsoft Edge 'i aratınız.
 7. Sağ tıklayıp Go to details seçeneğini seçin. Eğer göremezseniz Go to details seçeneğine gidip More details'e tıklayın ve önceki adımı tekrar ediniz. 'Microsoft Edge''e sağ tıkalyın ve 'Go to details''ı seçin Eğer 'Go to details' seçeneği ortaya çıkmazsa, 'More details''ı seçin
 8. Detailsekmesi ortaya çıktığında, içinde Microsoft Edge geçen her girdiyi bulun. Bu girdileri sonlandırmak için hepsine sağ tuşla tıklayıp End Task seçin Microsoft Edge girdilerini bulun ve 'End Task' 'ı seçin

Microsoft Edge tarayıcısını sıfırlama (Yöntem 2 )

Eğer Yöntem 1 faydalı olmazsa, gelişmiş Edge sıfırlama yöntemini kullanmalısınız.

 1. Not: bu yöntemi kullanmadan önce verilerinizi yedeklemelisiniz.
 2. Bilgisayarınzda bu klasörü bulun: C:\Users\%username%\AppData\Local\Packages\Microsoft.MicrosoftEdge_8wekyb3d8bbwe.
 3. Kaydedilmiş bütüngirdileribulupfarenizin sağ tuşu ile tıklayın. Sonra Delete seçeneği Bilgisayarınızdaki Microsoft Edge klasörünü seçin, bütün girdileri sağ tuşla işaretleyip 'Delete' 'ye tıklayın
 4. Start butonuna(Windows logo) tıklayın ve Search my stuff satırına window power yazın
 5. Windows PowerShell girdisine sağ tıklayın ve Run as administrator seçin Windows PowerShell'i bulun , sağ tuşla tıklayıp 'Run as administrator' 'ı seçin
 6. Yöneticiolduktansonra : Windows Powershellpenceresi çıkaca, PS C:\WINDOWS\system32> komut satırını yapıştırıp ardından Enter'a basın:
  Get-AppXPackage -AllUsers -Name Microsoft.MicrosoftEdge | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register $($_.InstallLocation)\AppXManifest.xml -Verbose}
  Gerekli komutu kopyalayıp yapıştırın ve 'Enter'' a basın.

Bu adımlar tamamlandıktansonra, Hohosearch.com Microsoft Edge tarayıcınızdan silinmiş olmalı

Mozilla Firefox (FF) programından Hohosearch.com virüsünü kaldırın

 1. Zararlı uzantıları kaldırın
  Mozilla Firefox 'i açın. Sağ üst köşedeki menü ikonuna tıklayın ve Add-ons Extensions'yi seçin. Menü ikonuna tıklayın ve 'Add-ons''ı seçin.
 2. Burada Hohosearch.com ', ve diğer şüpheli eklentileri seçin. Bu girişleri silmek için Remove 'e tıklayın. 'Extensions''i seçin ve zararlı içerikleri bulun. 'Remove' seçeneğine tıklayarak her birinden kurtulun.
 3. Başlangıç sayfanız değiştirildiyse onu değiştirin.
  Sağ üst köşedeki menüye tıklayın ve Options General 'i seçin.
 4. Burada zararlı linkleri silin ve istediğiniz siteleri girin ya da Restore to default 'e tıklayın.
 5. Değişiklikleri kaydetmek için OK 'e tıklayın. 'General' tabindeyken 'Home Page' kısmından tüm zararlı içeriği silin ya da 'Restore to Default' butonuna tıklayın. Ayarları kaydetmek için 'OK' seçeneğine tıklayın.
 6. Mozilla Firefox 'yi sıfırla
  Sol üstteki Firefox menüsüne tıklayın ve soru işaretine tıklayın. Burada Troubleshooting Information'yi seçin. Menü seçeneğine ve ardından '?' seçeneğine tıklayın ve 'Troubleshooting Information' yi seçin.
 7. Şimdi Reset Firefox düğmesi ile birlikte Reset Firefox to its default state mesajını göreceksiniz.  Bu düğmeye birkaç kez basın ve Hohosearch.com kaldırımını tamamlayın. 'Reset Firefox' butonuna birkaç kez tıklayın.

Google Chrome programından Hohosearch.com virüsünü kaldırın

Aşağıda verilen adımları dikkatli bir şekilde takip ederek bu tarayıcı virüsünden ve tüm diğer gereksiz uzantılardan kurtulabilirsiniz:

 1. Zararlı eklentileri silin.
  Google Chrome 'i açın. Sağ üst köşedeki menü ikonuna tıklayın ve Tools Extensions'yi seçin. Menü ikonuna tıklayın. 'Tools' ve 'Extensions' seçeneklerini seçin.
 2. Burada Hohosearch.com 'i ve diğer zararlı eklentileri seçin ve silmek için çöp kutusu ikonuna tıklayın. Zararlı içerikleri bulun ve çöp kutusu ikonuna tıklayarak tek tek hepsinden kurtulun.
 3. Virüs tarafından değiştirildiyse başlangıç sayfanız ve arama motorunuzu değiştirin.
  Menü simgesine tıklayın ve Settings 'i seçin.
 4. Burada On startup seçeneği altında Open a specific page or set of pages 'i arayın ve Set pages'e tıklayın. Menüye ve 'Settings' seçeneğine tıkladıktan sonra 'Set pages' seçeneğine tıklayın.
 5. Şimdi başka bir pencere görmelisiniz. Burada zararlı ara sitelerini silin ve istediğiniz siteyi başlangıç sayfanız olarak ayarlayın. Zararlı linkleri kaldırmak için 'X' seçeneğine tıklayın.
 6. Menü ikonuna tekrar tıklayın ve Search seçeneğinin altında Settings Manage Search engines 'i seçin. 'Settings' de iken 'Manage search engines...' seçeneğini seçin.
 7. Search Engines... 'deyken zararlı siteleri arayın. Sadece tercih ettiğiniz isimleri ve google'ı bırakmalısınız. Zararlı linkleri kaldırmak için 'X' seçeneğine tıklayın.
 8. Google Chrome 'yi sıfırla
  Google Chrome 'in sağ üst köşesindeki menü simgesine tıklayın ve Settings'yi seçin.
 9. Sayfanın sonuna inin ve Reset browser settings'e tıklayın. 'Settings''de iken 'Reset browser settings' düğmesine gelin ve tıklayın.
 10. Bu eylemi onaylamak için Reset 'e tıklayın ve Hohosearch.com kaldırımını tamamlayın. 'Reset' butonuna tıklayın ve kaldırma işlemini tamamlayın.

Safari programından Hohosearch.com virüsünü kaldırın

 1. Zararlı uzantıları kaldırın
  Safari tarayıcısını açın ve ekranın sol köşesindeki Safari seçeneğine tıklayın. Bunu yaptıktan sonra Preferences seçeneğini seçin. 'Safari' seçeneğine tıklayınn ve 'Preferences' seçeneğini seçin
 2. Burada Extensions seçeneğini seçin ve Hohosearch.com ve benzeri şüpheli programları bulun. Hepsinden kurtulmak için Uninstall butonuna tıklayın. 'Extensions' seçeneğine gidin ve zararlı eklentileri kaldırın.
 3. Başlangıç sayfanız değiştirildiyse onu değiştirin.
  Safari tarayıcınızı açın ve menüden Safari seçeneğine tıklayın. Burada, Preferences seçeneğini seçin ve General seçeneğine tıklayın.
 4. Homepage alanına bakın. Hohosearch.com ile değiştirilmişse istenmeyen linki silin ve aramalarınız için kullanmak istediğiniz linki girin. Bunu yaparken adresin önüne "http://" yazmayı unutmayın. 'General' seçeneğindeyken zararlı URLleri silin ve istediğiniz adı girin.
 5. Safari 'yi sıfırla
  Safari tarayıcınızı açın ve menüden Safari seçeneğine tıklayın. Burada Reset Safari... kısmını seçin. 'Safari' seçeneğine tıklayınn ve 'Reset Safari...' seçeneğini seçin
 6. Şimdi sıfırlama seçeneklerinin bulunduğu bir açıklama penceresi göreceksiniz. Tüm bu seçenekler genellikle işaretli olur. Ancak sıfırlamak istediklerinizi kendiniz de belirleyebilirsiniz. Hohosearch.com kaldırma işlemini tamamlamak için Reset butonuna tıklayın. Tüm seçenekleri seçip 'Reset' butonuna tıklayın

Devletin sizi takip etmesine izin vermeyin

Devletler kişilerin tüm bilgilerini öğrenmek ve vatandaşları gizlice takip edebilmek için türlü çareler arar. Bunu mutlaka dikkate almalı ve gizli bilgileri toplayan araçlar hakkında daha fazla bilgi edinmelisiniz. Devletin sizi takip etmesinin önüne geçebilmek için internette tamamen gizli bir şekilde dolaşmalısınız.

Bilgisayarda internete bağlandığınızda farklı bir lokasyon seçerek güvenli bir şekilde konum gizlenebiliyor. Private Internet Access VPN programını kullanarak bu casus yazılımlardan tamamen kurtulabilir ve rahat bir internet deneyimi yaşarsınız.

Bu şekilde devletin sizden alabileceği bilgileri belirleme şansına sahip olursunuz ve bazı bilgiler sadece size kalır. Her ne kadar yasal olmayan bir şey yapmasanız ya da seçtiğiniz siteler ve programların hepsi yasal olsa da VPN servisi kullanarak güvenlik seviyenizi kendiniz belirleyebilirsiniz. 

Herhangi bir siber saldırıya karşı dosyalarınızı yedekleyin

Zararlı yazılımlardan kaynaklanan yazılımsal sorunlar ya da dosya şifreleme virüslerinin yol açtığı problemler bilgisayarlarda kalıcı sorunlara yol açabilir. Eğer dosyalarınızı bu sorunları yaşamadan önce yedeklerseniz bu sorunları kolaylıkla aşabilirsiniz.

Bilgisayarda oluşan her önemli değişimden sonra cihazı tekrar yedeklemek hayati bir önem taşıyabilir. Bu sayede bilgisayarınızda meydana gelebilecek türlü sorunlar karşısında aldığınız son yedek dosyaları kolaylıkla yükleyebilir ve kayıpsız bir şekilde önünüze çıkan problemi çözebilirsiniz.

Eğer dosyalarınızın son sürümler her zaman yedeklenmiş olursa yeni bir sorun karşısında hayal kırıklığı, çöküntü ya da büyük bir maddi kayıp yaşamazsınız. Bu sayede zararlı yazılımlar bir anda ortaya çıktığında hazırlıksız yakalanmamış olursunuz. Sistem yedekleme işlemleri için Data Recovery Pro programını kullanabilirsiniz.

Yazar hakkında
Ugnius Kiguolis
Ugnius Kiguolis - Kötü Amaçlı Yazılım Kaldırmada Uzman

Eğer bu ücretisz kaldırmal yöntemi size yardımcı oldusysa lütfen bu servici sürdürebilmemiz için bize bağış yapın. En ufak miktarda bile minnettat olacağız.

Ugnius Kiguolis ile iletişme geç
Esolutions Şirketi hakkında

Kaynak: https://www.2-spyware.com/remove-hohosearch-com.html
DİĞER DİLLERDE KALDIRMA KILAVUZLARI