Launchpage.org virüsünü kaldır (Kaldırma Rehberi) - Oca 2021 güncellemesi

Linas Kiguolis ile - - | Browser hijacker Yaz

Launchpage.org Virüsünü Kaldırma Rehberi

Launchpage.org virüsü nedir

Launchpage.org virüsü PC kullanıcılarını etkilemeye devam ediyor

Launchpage.org virus

Launchpage.org vir üsü izninz olmadan tarayıcınızı ele geçiren bir tarayıcı korsanıdır. Sisteme bir kere sızdıktan sonra vakit geçirmeden ana görevini yerine getirmeye başlar – kurbanlarının üçüncü parti siteleri ziyaret etmesi için arama sonuçlarının arasında sponsorlu sonuçlar göstermeye başlar.

Launchpage.org sayfasının ana sayfanız olduğunu görürsünüz, bu işlem yeni sekmelere de uygulanmış durumdadır. Bilgisayarınızı açtığınızda bu adres ile karşılaşıyorsanız bir şeylerin yolunda gitmediğini anlamanız gerekir. Öncelikle, bu sayfa Chrome tarayıcısının varsayılan sayfasına birebir benzemektedir – sık ziyaret ettiğiniz sayfalara 8 adet kısa yol barındırmaktadır – tek fark ise Launchpage.org yönlendirme virüsünün sık ziyaret ettiğiniz sayfalr yerine, internetteki popüler sayfalara yönlendirmeler yapması.

Bu tarayıcı korsanız Google Chrome tarayıcısının menü panelini bile taklit edip oraya Facebook, Youtube, Amazon gibi çok bilinen sayfalara linkler yerleştirir. Bilgisayarınızda daha fazla sorunla karşılaşmamak için Launchpage.org kaldırma işlemi şiddetle önerilir.

Launchpage.org virüsüAraştırmacılar Launchpage.org sitesinin nasıl gözüktüğünü gösteriyor. Neredeyse Google Chrome varsayılan ana sayfasının birebir aynısı.

Görünüşe göre söz konusu arama motoru sadece iş ortaklarının linklerini tanıtarak yapımcılarına para kazandırma amacı gütmektedir. Linkler sponsor reklamları ile doludur. Bu şekilde belirli sayfaların trağini arttırmayı amaçlamaktadır. Fakat, bu arama motorlarının geliştiricileri kullanıcıların rahatlıklarını önemsememektedir.

Daha gösterdikleri reklamlar genelde onaylamadıkları ürünlere aittir. Sonuç olarak kullanıcılar kolaylıkla istemedikleri sayfaları ziyaret ediyor olabilirler ve sistemlerindeki Launchpage.org virüsü yüzünden güvensiz sitelerde olduklarını farketmeyebilirler bile. Bu arama motoruna güvenmemeniz gerektiğini ısrarla vurgulamaktayız çünkü bu arama motorunun tek amacı geliştiricilerine gelir sağlamaktır.

Güvenilir arama motoru arıyorsanız, Launchpage.org'u bir an önce sisteminizden kaldırıp farklı bir arama motorunu tercih etmelisiniz. Tarayıcı korsanlarını sistemden kaldırmanın zor olduğunu düşünüyorsanız, ReimageIntego programı veya sizin için hazırladığımız aşağıdaki talimatlar fikrinizi değişirebilir.

Tarayıcı korsanları bilgisayarlara nasıl sızmaktadır

Tarayıcı korsanları güvenilmez programlardır ve kullanıcının tarayıcısı üzerindeki kontrolü elde etmek isterler. Doğal olarak, bu programları geliştiricileri bunu kullanıcıların sistemlerine sokmanın yollarını aramaktalar. Launchpage.org virüsünü sisteme sokmaya çalışırken yazılım çıkınlamadenilen teknik oldukça işe yaramaktadır.

Yazılım geliştiricilerinin birden çok programı bir araya toplayıp daha sonra kullanıcının bilgisi dahilinde olmadan sisteme kurulumunu sağlamasına bu ad verilir. Yazılım çıkınlama ile gelen programları hiç farketmeden sisteminzide kurmanızçok doğaldır. Bu işlemi engellemek istiyorsanız yapmanız gereken şey kurulum işlemi sırasında Özel/Gelişmiş ayarları seçip üçüncü partilere dair gördüğünüz her türlü yazılımın seçkisini kaldırmaktır. Daha sonra kurulumu normal şekilde tamamlayabilirsiniz.

Launchpage.org tarayıcı korsanının sistemden silinmesi

Bu tarayıcı korsanına katlanamıyorsanız veya bu korsandan kurtulmak için bir yol arıyorsanız, sizin için hazırladığımız talimatlara bir göz atmanızı tavsiye ederiz. Tarayıcı korsanları, diğer daha ciddi bilgisayar virüslerinin aksine oldukça kolay sistemden silinebilirler. Launchpage.org kaldırma talimatlarını aşağıda bulabilirsiniz fakat bu adımları okumaya ve tek tek uygulamaya vaktiniz yoksa elle de kaldırabilirsiniz. Bu durumda anti-casus yazılımınızı işleme başlamadan önce güncellediğinizden emin olmalısınız.

ReimageIntego programının yardımıyla virüs tehlikesinden kurtulabilirsiniz. SpyHunter 5Combo Cleaner ve Malwarebytes potansiyel istenmeyen programları ve virüsleri, onlara ait tüm dosyaları ve kayıt dosyalarını tespit etme konusunda tavsiye edilen programlardır.

Teklif
Şİmdi yapın!
İndir
Reimage Mutluluk
Garanti
İndir
Intego Mutluluk
Garanti
Microsoft Windows ile uyumludur. macOS ile uyumludur.
Başarılı olunamadığında ne yapmalı?
  Reimage Intego kullanarak virüslerin verdiği hasarı telafi etmeyi başramadıysanız, submit a question adresinden destek ekibimizle iletişime geçin ve paylaşabildiğiniz kadar çok detay paylaşın.
Reimage Intego ücretsiz bir deneme sürümüne sahiptir. Reimage Intego tam sürümünü satıl alan kullanıcılar daha detaylı taramalar yapabilir. Ücretsiz sürüm virüsleri belirlemek için tarama yaoar ve bu virüsleri nasıl sileceğinize dair rehber sunar. Tam sürüm bu dosyaları otomatik olarak kaldırır.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Reimage kullanarak tamir edemezseniz SpyHunter 5 programını deneyebilirsiniz.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Intego kullanarak tamir edemezseniz Combo Cleaner programını deneyebilirsiniz.

Launchpage.org Virüsünü Elle Kaldırma Rehberi

Windows sistemlerinden Launchpage.org virüsünü kaldırım

Launchpage virüsünü bilgisayarınızdan silmek için burada verilen talimatları uygulayın. En güncel haberlere göre virüs ilitil.com, teeion.com, zhinku.info, ve benzeri tarayıcı korsanları ile alakalı olabilir. Bu arama motorlarını da silmeniz gerektiğini söylememize bile yok..

 1. Start Control Panel Programs and Features'e tıklayın ( Eğer Windows XP kullanıcısıysanız Add/Remove Programs'e tıklayın) 'Start -> Control Panel -> Programs and Features''e tıklayın ( Eğer 'Windows XP' kullanıcısıysanız 'Add/Remove Programs''e tıklayın)
 2. Eğer Windows 10 / Windows 8 kullanıcısıysanız ekranın sol alt köşesinde sağa tıklayın. Quick Access Menu çıktığı anda Control Panel ve Uninstall a Program'ü seçin. Eğer 'Windows 10 / Windows 8' kullanıcısıysanız ekranın sol alt köşesinde sağa tıklayın. 'Quick Access Menu' çıktığı anda 'Control Panel' ve 'Uninstall a Program''ü seçin.
 3. Launchpage.org ve bağlantılı programları kaldırın
  Burada Launchpage.org ve benzeri yeni kurulmuş olan programları arayın.
 4. Bunları kaldırın ve ayarları kaydetmek için OK'e tıklayın. Şüpheli içeriklere sağ tıklayın ve 'Uninstall''ı seçin.

Mac OS X sisteminden Launchpage.org virüsünü kaldırın

 1. OS X kullanıyorsanız, sol üstteki OS X butonuna tıklayın ve Applications se.eneğini seçin. 'Go' seçeneğine tıklayın ve 'Applications' seçeneğini seçin
 2. Applications dosyasını görene kadar bekleyin ve Launchpage.org ya da benzeri şüpheli programları bulun. Bunlar hepsinin üstüne sağ tıklayın ve Move to Trash seçeneğini seçin. Tüm zararlı girdilere tıklayın ve 'Move to Trash' seçeneğini seçin

Microsoft Edge 'den Launchpage.org virüsünü kaldır

Microsoft Edge ayarlarını sıfırla (Yöntem 1 )

 1. Microsoft Edge uygulamasını çalıştır ve More 'e tıkla( ekranın sağ üst köşesindeki 3 nokta)
 2. Daha fazla seçenek açmak için Settings 'a tıklayın
 3. Settings ekranı ortaya çıkınca, Clear browsing data seçeneğinin altındaki Choose what to clear butonuna tıklayın Ayarlara gidin ve 'Choose what to clear' 'i seçin
 4. Burada, kaldırmak istediğiniz her şeyi seçin ve Clear'a tıklayın 'Clear' butonunu seçin
 5. Şimdi Startbutonuna(Windows logo) sağ tıklamalısınız. Burada, Task Manager'i seçiniz. Başlangıç menüsünü açın ve 'Task Manager''ı seçin seçin.
 6. Processes sekmesinde iken, Microsoft Edge 'i aratınız.
 7. Sağ tıklayıp Go to details seçeneğini seçin. Eğer göremezseniz Go to details seçeneğine gidip More details'e tıklayın ve önceki adımı tekrar ediniz. 'Microsoft Edge''e sağ tıkalyın ve 'Go to details''ı seçin Eğer 'Go to details' seçeneği ortaya çıkmazsa, 'More details''ı seçin
 8. Detailsekmesi ortaya çıktığında, içinde Microsoft Edge geçen her girdiyi bulun. Bu girdileri sonlandırmak için hepsine sağ tuşla tıklayıp End Task seçin Microsoft Edge girdilerini bulun ve 'End Task' 'ı seçin

Microsoft Edge tarayıcısını sıfırlama (Yöntem 2 )

Eğer Yöntem 1 faydalı olmazsa, gelişmiş Edge sıfırlama yöntemini kullanmalısınız.

 1. Not: bu yöntemi kullanmadan önce verilerinizi yedeklemelisiniz.
 2. Bilgisayarınzda bu klasörü bulun: C:\Users\%username%\AppData\Local\Packages\Microsoft.MicrosoftEdge_8wekyb3d8bbwe.
 3. Kaydedilmiş bütüngirdileribulupfarenizin sağ tuşu ile tıklayın. Sonra Delete seçeneği Bilgisayarınızdaki Microsoft Edge klasörünü seçin, bütün girdileri sağ tuşla işaretleyip 'Delete' 'ye tıklayın
 4. Start butonuna(Windows logo) tıklayın ve Search my stuff satırına window power yazın
 5. Windows PowerShell girdisine sağ tıklayın ve Run as administrator seçin Windows PowerShell'i bulun , sağ tuşla tıklayıp 'Run as administrator' 'ı seçin
 6. Yöneticiolduktansonra : Windows Powershellpenceresi çıkaca, PS C:\WINDOWS\system32> komut satırını yapıştırıp ardından Enter'a basın:
  Get-AppXPackage -AllUsers -Name Microsoft.MicrosoftEdge | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register $($_.InstallLocation)\AppXManifest.xml -Verbose}
  Gerekli komutu kopyalayıp yapıştırın ve 'Enter'' a basın.

Bu adımlar tamamlandıktansonra, Launchpage.org Microsoft Edge tarayıcınızdan silinmiş olmalı

Mozilla Firefox (FF) programından Launchpage.org virüsünü kaldırın

 1. Zararlı uzantıları kaldırın
  Mozilla Firefox 'i açın. Sağ üst köşedeki menü ikonuna tıklayın ve Add-ons Extensions'yi seçin. Menü ikonuna tıklayın ve 'Add-ons''ı seçin.
 2. Burada Launchpage.org ', ve diğer şüpheli eklentileri seçin. Bu girişleri silmek için Remove 'e tıklayın. 'Extensions''i seçin ve zararlı içerikleri bulun. 'Remove' seçeneğine tıklayarak her birinden kurtulun.
 3. Mozilla Firefox 'yi sıfırla
  Sol üstteki Firefox menüsüne tıklayın ve soru işaretine tıklayın. Burada Troubleshooting Information'yi seçin. Menü seçeneğine ve ardından '?' seçeneğine tıklayın ve 'Troubleshooting Information' yi seçin.
 4. Şimdi Reset Firefox düğmesi ile birlikte Reset Firefox to its default state mesajını göreceksiniz.  Bu düğmeye birkaç kez basın ve Launchpage.org kaldırımını tamamlayın. 'Reset Firefox' butonuna birkaç kez tıklayın.

Google Chrome programından Launchpage.org virüsünü kaldırın

Chrome'u açın, Ayarlar' menüsüne ardından Uzantılar sekmesnie geçin. Bu sekmeyi bulamaycak olursanız, resimli talimatları takip edin böylece kolayca bulabileceksinizdir. Buradaki şüpheli uzantıların hepsini kaldırın launchpage.org, ilitil.com, teeion.com, zhinku.info, da dahil. Ardından Chrome tarayıcısını resetleyin.

 1. Zararlı eklentileri silin.
  Google Chrome 'i açın. Sağ üst köşedeki menü ikonuna tıklayın ve Tools Extensions'yi seçin. Menü ikonuna tıklayın. 'Tools' ve 'Extensions' seçeneklerini seçin.
 2. Burada Launchpage.org 'i ve diğer zararlı eklentileri seçin ve silmek için çöp kutusu ikonuna tıklayın. Zararlı içerikleri bulun ve çöp kutusu ikonuna tıklayarak tek tek hepsinden kurtulun.
 3. Menü ikonuna tekrar tıklayın ve Search seçeneğinin altında Settings Manage Search engines 'i seçin. 'Settings' de iken 'Manage search engines...' seçeneğini seçin.
 4. Search Engines... 'deyken zararlı siteleri arayın. Sadece tercih ettiğiniz isimleri ve google'ı bırakmalısınız. Zararlı linkleri kaldırmak için 'X' seçeneğine tıklayın.
 5. Google Chrome 'yi sıfırla
  Google Chrome 'in sağ üst köşesindeki menü simgesine tıklayın ve Settings'yi seçin.
 6. Sayfanın sonuna inin ve Reset browser settings'e tıklayın. 'Settings''de iken 'Reset browser settings' düğmesine gelin ve tıklayın.
 7. Bu eylemi onaylamak için Reset 'e tıklayın ve Launchpage.org kaldırımını tamamlayın. 'Reset' butonuna tıklayın ve kaldırma işlemini tamamlayın.

Safari programından Launchpage.org virüsünü kaldırın

 1. Zararlı uzantıları kaldırın
  Safari tarayıcısını açın ve ekranın sol köşesindeki Safari seçeneğine tıklayın. Bunu yaptıktan sonra Preferences seçeneğini seçin. 'Safari' seçeneğine tıklayınn ve 'Preferences' seçeneğini seçin
 2. Burada Extensions seçeneğini seçin ve Launchpage.org ve benzeri şüpheli programları bulun. Hepsinden kurtulmak için Uninstall butonuna tıklayın. 'Extensions' seçeneğine gidin ve zararlı eklentileri kaldırın.
 3. Safari 'yi sıfırla
  Safari tarayıcınızı açın ve menüden Safari seçeneğine tıklayın. Burada Reset Safari... kısmını seçin. 'Safari' seçeneğine tıklayınn ve 'Reset Safari...' seçeneğini seçin
 4. Şimdi sıfırlama seçeneklerinin bulunduğu bir açıklama penceresi göreceksiniz. Tüm bu seçenekler genellikle işaretli olur. Ancak sıfırlamak istediklerinizi kendiniz de belirleyebilirsiniz. Launchpage.org kaldırma işlemini tamamlamak için Reset butonuna tıklayın. Tüm seçenekleri seçip 'Reset' butonuna tıklayın

Potansiyel olarak istenmeyen bu programı kaldırdıktan ve tüm tarayıcılarınızı tamir ettikten sonra PC'nizi iyi bir korsan yazılım programı ile kontrol etmenizi öneriyoruz. Bu Launchpage.org programından kalan kayıt dosyalarını silmenizi ve sisteminizde var olan virüsleri saptamanızı sağlar. Bunun için kötü yazılım temizliyicilerden birini kullanın: ReimageIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner ya da Malwarebytes.

Önerdiklerimiz

Devletin sizi takip etmesine izin vermeyin

Devletler kişilerin tüm bilgilerini öğrenmek ve vatandaşları gizlice takip edebilmek için türlü çareler arar. Bunu mutlaka dikkate almalı ve gizli bilgileri toplayan araçlar hakkında daha fazla bilgi edinmelisiniz. Devletin sizi takip etmesinin önüne geçebilmek için internette tamamen gizli bir şekilde dolaşmalısınız.

Bilgisayarda internete bağlandığınızda farklı bir lokasyon seçerek güvenli bir şekilde konum gizlenebiliyor. Private Internet Access VPN programını kullanarak bu casus yazılımlardan tamamen kurtulabilir ve rahat bir internet deneyimi yaşarsınız.

Bu şekilde devletin sizden alabileceği bilgileri belirleme şansına sahip olursunuz ve bazı bilgiler sadece size kalır. Her ne kadar yasal olmayan bir şey yapmasanız ya da seçtiğiniz siteler ve programların hepsi yasal olsa da VPN servisi kullanarak güvenlik seviyenizi kendiniz belirleyebilirsiniz. 

Herhangi bir siber saldırıya karşı dosyalarınızı yedekleyin

Zararlı yazılımlardan kaynaklanan yazılımsal sorunlar ya da dosya şifreleme virüslerinin yol açtığı problemler bilgisayarlarda kalıcı sorunlara yol açabilir. Eğer dosyalarınızı bu sorunları yaşamadan önce yedeklerseniz bu sorunları kolaylıkla aşabilirsiniz.

Bilgisayarda oluşan her önemli değişimden sonra cihazı tekrar yedeklemek hayati bir önem taşıyabilir. Bu sayede bilgisayarınızda meydana gelebilecek türlü sorunlar karşısında aldığınız son yedek dosyaları kolaylıkla yükleyebilir ve kayıpsız bir şekilde önünüze çıkan problemi çözebilirsiniz.

Eğer dosyalarınızın son sürümler her zaman yedeklenmiş olursa yeni bir sorun karşısında hayal kırıklığı, çöküntü ya da büyük bir maddi kayıp yaşamazsınız. Bu sayede zararlı yazılımlar bir anda ortaya çıktığında hazırlıksız yakalanmamış olursunuz. Sistem yedekleme işlemleri için Data Recovery Pro programını kullanabilirsiniz.

Yazar hakkında
Linas Kiguolis
Linas Kiguolis

Eğer bu ücretisz kaldırmal yöntemi size yardımcı oldusysa lütfen bu servici sürdürebilmemiz için bize bağış yapın. En ufak miktarda bile minnettat olacağız.

Linas Kiguolis ile iletişme geç
Esolutions Şirketi hakkında

DİĞER DİLLERDE KALDIRMA KILAVUZLARI