LeChiffre virüsü. Nasıl temizlenir? (Kaldırma kılavuzu)

Olivia Morelli ile - - | Fidye Yazılım Yaz
12

LeChiffre Fidye Yazılımı Açıklaması

LeChiffre tehlikeli bir virüstür. Her bilgisayarı etkileyebilir. Adının anlamı “Şifre”dir. Adından da anlaşılabileceği gibi virüs özel bir şifreleme algoritması ile veriyi kilitler ve ulaşılamaz hale getirir. Virüs sisteme girdiğinde kullanıcıların dosyalarını bulur ve AES algoritması ile şifreler. Şifreleme önce şigre ile ve dosyaların son 8192 bit’i ile yapılır. Daha sonra Zararlı anahtar dosyalara 32 bitlik hacimle eklenir. Şifrelendiğinde dosyaua ulaşılamaz ve dosya kullanılamaz hale gelir.

Bu fidye yazılım virüslü bilgisayarda, .html veya .txt uzantısı ile şu notu bırakır:

Your important files […] which were crypted with the strongest military cipher RSA1024 and AES. No one can help you to restore files without out decoder, Photorec, RannohDecryptor […] repair tools are useless and can destroy your files irreversibly. If you want to restore files – send an e-mail to […] You will receive decrypted samples and our conditions how you’ll get decoder. Follow the instructions to send payment.

Bu notu görürseniz, bilgisayarınız LeChiffre virüsünden etkilendi demektir. Fidyeyi ödemenizi önermiyoruz. Çünkü para ödemenin dosyalarınızı geri getireceğinin garantisi yoktur. Ayrıca bu fidye yazılımı çözecek araç da yazılmıştır ( sadece LeChiffre 2.6 sürümünde çalışmaktadır). Ancak yedeğiniz varsa dosyalarınızı geri getirebilirsiniz. Bu dosyaların kopyası varsa tek yapmanız gereken LeChiffre fidye yazılımını LeChiffre kaldırma aracı ile (örneğin Reimage) kaldırmak ve yedeklemedeki dosyaları geri getirmektir. Bu dosyaları HARİCİ bir sürücüye yedekleyin. Çünkü bazı virüsler çevrimiçi bulut depolarınıza ulaşıp oradaki dosyalarınızı da etkileyebilir.

LeChiffre Fidye Yazılımından Nasıl Etkilenirim?

Güvenlik uzmanları LeChiffre fidye yazılımının sıradan bir virüs olmadığını ve çoğu durumda manuel olarak yayıldığını söylemektedir. Yani siber suçluların bilgisayara erişmesi, dosyayı manuel olarak indirip çalıştırması gereklidir. Bu son zamanlarda Hindistan’da olmuştur. LeChiffre suçluları virüsü Hindistan’daki bankalardan birinin bilgisayarına koyup, virüs korumasız Uzak Masaüstü Portallarla bir sürü bilgisayara yaymıştır.

Ancak, siber suçluların ürünlerini her geçen gün geliştirdiğini unutmayın. Bu yüzden bilinmeyen kullanıcılardan gelen epostaları açmayın (fidye yazılımlar için yaygın bir yöntemdir), riskli sitelere tıklamayın veya güvenilir olmayan yazılımları kurmamalısınız.

Dosyalarınızı kurtarmak için bi sonraki sayfada yazanları okuyun lütfen.

 

LeChiffre virüsü nasıl kaldırılır ve dosyalar nasıl geri getirilir?

LeChiffre virüsü fidye notuna göre, dosyalarınızı 6 ay sonra ücretsiz olarak geri getirebilirsiniz. Ancak kim dosyalarını geri getirmek için 6 ay bekler ki? İnsanların dosyalarına hemen ihtiyacı olacağından dosyalarını hemen geri getirmek ister. Neyseki bu virüs için şifre kaldırma aracı yazıldı ve buradan indirebilirsiniz. Ancak dosyalarınızı geri getirmeye başlamadan önce LeChiffre virüsünü sisteminizden tamamen kaldırmalısınız. Bunu Reimage ve benzeri bir programla yapabilirsiniz.

 

Sitemizde önerdiğimiz ürünlerle bağlantılı olabiliriz. Kullanım sözleşmemizde bu belirtilmektedir. Tavsiye ettiğimiz herhangi bir anti-casusyazılım yazılımını LeChiffre virüsü silmek için indirdiğinizde gizlilik politikamızı ve Kullanım sözleşmesi.
Şİmdi yapın!
İndir
Reimage (temizleyici) Mutluluk
Garanti
İndir
Reimage (temizleyici) Mutluluk
Garanti
Microsoft Windows ile uyumludur. OS X ile uyumludur.
Başarılı olunamadığında ne yapmalı?
Reimage kullanarak sorununuzu gideremezseniz, mümkün olduğu kadar çok detay vererek destek ekibimize sorunuzu sorabilirsiniz
LeChiffre virüsü programını kaldırmak için Reimage kullanımı tavsiye edilir. Ücretsiz tarayıcı bilgisayarınızın virüslü olup olmadığını anlamanızı sağlar. Kötü amaçlı yazılım kaldırmanız gerekirse "Reimage kötü yazılım kaldırma aracının tam sürümünü almanız gerekir.

Bu program ile ilgili daha fazla bilgiyi Reimage incelemesinde bulabilirsiniz.

Bu program ile ilgili daha fazla bilgiyi Reimage incelemesinde bulabilirsiniz.
Basında Reimage
Basında Reimage

LeChiffre Virüsünü Elle Kaldırma Rehberi:

Safe Mode with Networking kullanarak LeChiffre programını kaldır

Reimage kötü amaçlı yazılımları bulmaya yarayan bir programdır.
Virüslerden kurtulmak için tam sürüm gereklidir.
Reimage ve kaldırma adımları.

 • Adım 1: Bilgisayarınız Safe Mode with Networking modunda yeniden başlat

  Windows 7 / Vista / XP
  1. Start Shutdown Restart OK seçeneğine tıkla.
  2. Bilgisayarınızın yeniden çalıştığında F8 tuşuna basmaya başlayın ve Advanced Boot Options penceresini görene dek devam edin.
  3. Listeden Safe Mode with Networking seçeneğini seçin 'Safe Mode with Networking' seçeneğini seçin

  Windows 10 / Windows 8
  1. Windows giriş ekranından Power tuşuna basın. Şimdi Shift tuşuna basılı tutun ve Restart seçeneğine tıklayın. .
  2. Troubleshoot tuşunu seçin Advanced options Startup Settings ve Restart tuşuna basın.
  3. Bilgisayar çalışmaya başladığında Startup Settings penceresinde Enable Safe Mode with Networking seçeneğini seçin. 'Enable Safe Mode with Networking' seçeneğini seçin
 • Adım 2: LeChiffre seçeneğini kaldırın

  Virüslü hesabınıza girin ve tarayıcıyı başlatın. Reimage veya başka bir casus yazılım karşıtı programı indirin. Güncelleyin ve zararlı dosyalardan kurtulmak için sistem taraması yaparak LeChiffre virüsünü kaldırma işlemini tamamlayın.

Fidye yazılım Safe Mode with Networking programını engelliyorsa, diğer yöntemleri deneyin.

System Restore kullanarak LeChiffre programını kaldır

Reimage kötü amaçlı yazılımları bulmaya yarayan bir programdır.
Virüslerden kurtulmak için tam sürüm gereklidir.
Reimage ve kaldırma adımları.

 • Adım 1: Bilgisayarınız Safe Mode with Command Prompt modunda yeniden başlat

  Windows 7 / Vista / XP
  1. Start Shutdown Restart OK seçeneğine tıkla.
  2. Bilgisayarınızın yeniden çalıştığında F8 tuşuna basmaya başlayın ve Advanced Boot Options penceresini görene dek devam edin.
  3. Listeden Command Prompt seçeneğini seçin 'Safe Mode with Command Prompt' seçeneğini seçin

  Windows 10 / Windows 8
  1. Windows giriş ekranından Power tuşuna basın. Şimdi Shift tuşuna basılı tutun ve Restart seçeneğine tıklayın. .
  2. Troubleshoot tuşunu seçin Advanced options Startup Settings ve Restart tuşuna basın.
  3. Bilgisayar çalışmaya başladığında Startup Settings penceresinde Enable Safe Mode with Command Prompt seçeneğini seçin. 'Enable Safe Mode with Command Prompt' seçeneğini seçin
 • Adım 2: Sistem dosyalarınızı ve ayarları yeniden yükleyin
  1. Command Prompt penceresi görününde, cd restore seçeneğini girin ve Enter seçeneğine tıklayın. Alıntılar olmadan 'cd restore' seçeneğini girin ve 'Enter' seçeneğine basın.
  2. Şimdi rstrui.exe girin ve Enter seçeneğine tekrar girin.. Alıntılar olmadan 'rstrui.exe' seçeneğini girin ve 'Enter' seçeneğine basın.
  3. Yeni pencere göründüğünde Next seçeneğine tıklayın ve LeChiffre sisteme girmesinden önceki duruma dönün. Sonra Next seçeneğine tıklayın. 'System Restore' penceresi göründüğünde 'Next' seçeneğini seç Geri yükleme noktanızı seçin ve 'Next' seçeneğine tıklayın
  4. Sistem geri yüklemesini başlatmak için Yes seçeneğine tıklayın 'Yes' seçeneğine tıklayın ve sistem geri yüklemesini başlatın
  Sistemi önceki bir tarihe geri yükleme işleminin ardından, Reimage 'ı yükleyip bilgisayarı taradıktan sonra LeChiffre temizleme işleminin başarıya gerçekleştirildiğinden emin olun.

Son olarak kripto- fidye yazılımlara karşı korumanız olmalı. Bilgisayarınızı LeChiffre ve diğer fidye yazılımlardan korumak için güvenilir bir korsan yazılım programı kullanın. Reimage, Plumbytes Anti-MalwareWebroot SecureAnywhere AntiVirus veya Malwarebytes Anti Malware bu iş için uygun olabilir.

Olivia Morelli
Olivia Morelli

Eğer bu ücretisz kaldırmal yöntemi size yardımcı oldusysa lütfen bu servici sürdürebilmemiz için bize bağış yapın. En ufak miktarda bile minnettat olacağız.

Kaynak: http://www.2-spyware.com/remove-lechiffre-virus.html

DİĞER DİLLERDE KALDIRMA KILAVUZLARI