Ludashi virüsünü kaldır

Julie Splinters ile - - | Reklam Yazılım Virüsü Yaz

Ludashi programı hakkında genel bilgilendirme

Sürekli bir şekilde ekranda beliren reklamlar bilgisayarınıza Ludashi virüsünün girmiş olabileceğine dair bir sinyal olabilir. Panik yapmanıza gerek yok çünkü bu PUP virüsü çok büyük bir tehtid oluşturmuyor. Reklam yazılımı olarak görev görör ve size sürekli değişen reklamlar, günlük avantaj teklifleri, kuponlar ve diğer reklam materyallerinden sunar. Zamanla bu görüntüler sinir bozucu hale gelmeye başlar. Bu açılır pencere reklam uygulamasının bilgisayarınıza asıl zararı tarayıcı kullanım performansınızda yaratacağı düşüştür. Sonuç olarak açmak istediğiniz internet sitesi olması gerekenden çok daha yavaş açılmaya başlayacaktır. Bu durum bile tek başına bilgisayarınızdan Ludashi’yi silmeniz için yeterli bir neden teşkil eder. Her ne kadar reklam bazlı programlar bilgisayarınızda çok büyük problemlere yol açmıyor da olsa bunları kaldırmak için zaman kaybetmemelisiniz. Eğer bu açılır pencere programı ile zaman kaybetmek istemiyorsanız, şu silme yöntemine güvenebilrsiniz ReimageIntego.

Bir süre bu PUP virüsünün bilgisayarınıza yapışmaya başladığından şüphe bile duymayabilirsiniz. Yazılım, sisteminizin arka planında başarı ile çalışmaktadır halbuki. Kendisini başka bir isimle gösteriyor olabilir ve bu sayede bilgisayarlarında açık olan programları sürekli denetleyen titiz kullanıcıların bile gözünden kaçmayı başarabilir. Bu sinsi özelliği sayesinde yazılım aralıksız bir şekilde çalışır. Bütün reklam tabanlı yazılımların tek yapmak istedikleri şey, sponsor oldukları şirketlerin reklamlarını göstermektir. Ne yazık ki, gizli saklı işler çeviren kullanıcılar ve reklam için yeterli maddi kaynağı olmayan şirketler bu gibi reklam metodlarını tercih ediyorlar. Çoğunlukla da ucuz ve güvensiz şirketlerle çalışıyorlar. Sonuç olarak Ludashi reklamları sizi bilerek ya da bilmeyerek çok da güvenli olmayan sunuculara yönlendirebilir. Kısacası bir anda kendinizi, bilgisayarınıza zarar verebilecek bir yazılımın bulunduğu bir internet sitesinde bulabilirsiniz.

The screenshot of Ludashi virus

Bu reklam uygulaması aynı zamanda Ludashi’nin artçıl eğilimlerine de sebebiyet verebilir. Reklamlardan bir tanesine bastığınızda bir anda belirebilir. Buradan açılacak internet sitelerinin korunduğunu ve güvenli olduğunu gösteren hiç bir güvence sunulmaz. Dahası bu reklam yazılımı sizi ne olduğu belli olmayan anti virüs yazılımlarının internet sitesine de yönlendirebilir. Unutmayın ki bu gibi taramalar sadece süslü bir göz boyama olabilir. Bu gibi yazılımlar daha güçlü thditler olan trojenler ya da fidye yazılımları gibi programlardan bilgisayarınızın güvenliğini koruma konusunda size vaad ettiği özelliklerin çok gerisinde kalabilir.

Reklam yazılımı ne zaman bilgisayarıma sızdı?

Bu gibi yazlımlar, bilgisayarınıza yeni bir program yüklerken bu fırsatı değelendirir ve gizlice bilgisayarınıza sızar. Son zamanlarda bir video oynatıcı ya da belge dönüştürücü yüklediğinizi hatırlıyor musunuz? Kuvvetle muhtemel bu yazılım bilgisayarınıza bu yöntemle girmiştir. Eğer Ludashi ve diğer istenmeyen programları bilgisayarınızda görmek istemiyorsanız bu söylediklerimize kulak verseniz iyi olur. Hangi programı yüklerseniz yükleyin mutlaka “Custom” seçeneğini izleyin. Bütün opsiyonel seçenekler bu şekilde karşınıza çıkacaktır. İstemediğiniz yzılımların tiklerini kaldırdıktan sonra hiçbir endişeye gerek duymaksızın programınızı kurabilirsiniz.

Reklam yazılımını kolayca yok etmek

Ludashi’yi silmek için iki genel seçeneğiniz bulunuyor. İlk seçenekte kendiniz manuel olarak siliyorsunuz. Kaldırma işlemini greçekleştirmek için aşağıd verilmiş kılavuzu kullanabilirsiniz. Eğer bu yöntemle uğraşmak istemiyorsanız otomatik olarak da Ludashi yazılımını silebilirsiniz. Program taramayı başlatacak ve reklam yazılımını başarı ile kaldıracaktır. Bu gibi koruyucu programlar bilgisayarınızın koruyucu olarak görev alırlar. Ayrıca bilgisayarınızın güvenliğine katkıda bulunur ve Ludashi gibi virüslerin kolayca sızmasına da engel olabilirsiniz. Yüklemeyi düşündüğünüz programın kendi internet sayfaını kontrol edin. Eğer “unknown” olarak görünüyorsa muhtemelen yazılımın şüpheli ve güvensiz bir versiyonunu yüklemeye çalışıyorsunuz demektir.Programları her zaman kendi internet sitelerinden indirin. Son adım olarak, tüm yükleme seçeneklerini titizlikle takip etmeyi unutmayın.

ReimageIntego programının yardımıyla virüs tehlikesinden kurtulabilirsiniz. SpyHunter 5Combo Cleaner ve Malwarebytes potansiyel istenmeyen programları ve virüsleri, onlara ait tüm dosyaları ve kayıt dosyalarını tespit etme konusunda tavsiye edilen programlardır.

Teklif
Şİmdi yapın!
İndir
Reimage Mutluluk
Garanti
İndir
Intego Mutluluk
Garanti
Microsoft Windows ile uyumludur. Supported versions OS X ile uyumludur. Supported versions
Başarılı olunamadığında ne yapmalı?
  Reimage Intego kullanarak virüslerin verdiği hasarı telafi etmeyi başramadıysanız, submit a question adresinden destek ekibimizle iletişime geçin ve paylaşabildiğiniz kadar çok detay paylaşın.
Reimage Intego ücretsiz bir deneme sürümüne sahiptir. Reimage Intego tam sürümünü satıl alan kullanıcılar daha detaylı taramalar yapabilir. Ücretsiz sürüm virüsleri belirlemek için tarama yaoar ve bu virüsleri nasıl sileceğinize dair rehber sunar. Tam sürüm bu dosyaları otomatik olarak kaldırır.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Reimage kullanarak tamir edemezseniz SpyHunter 5 programını deneyebilirsiniz.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Intego kullanarak tamir edemezseniz Combo Cleaner programını deneyebilirsiniz.

Ludashi Virüsünü Elle Kaldırma Rehberi:

Windows sistemlerinden Ludashi virüsünü kaldırım

 1. Start Control Panel Programs and Features'e tıklayın ( Eğer Windows XP kullanıcısıysanız Add/Remove Programs'e tıklayın) 'Start -> Control Panel -> Programs and Features''e tıklayın ( Eğer 'Windows XP' kullanıcısıysanız 'Add/Remove Programs''e tıklayın)
 2. Eğer Windows 10 / Windows 8 kullanıcısıysanız ekranın sol alt köşesinde sağa tıklayın. Quick Access Menu çıktığı anda Control Panel ve Uninstall a Program'ü seçin. Eğer 'Windows 10 / Windows 8' kullanıcısıysanız ekranın sol alt köşesinde sağa tıklayın. 'Quick Access Menu' çıktığı anda 'Control Panel' ve 'Uninstall a Program''ü seçin.
 3. Ludashi ve bağlantılı programları kaldırın
  Burada Ludashi ve benzeri yeni kurulmuş olan programları arayın.
 4. Bunları kaldırın ve ayarları kaydetmek için OK'e tıklayın. Şüpheli içeriklere sağ tıklayın ve 'Uninstall''ı seçin.

Mac OS X sisteminden Ludashi virüsünü kaldırın

 1. OS X kullanıyorsanız, sol üstteki OS X butonuna tıklayın ve Applications se.eneğini seçin. 'Go' seçeneğine tıklayın ve 'Applications' seçeneğini seçin
 2. Applications dosyasını görene kadar bekleyin ve Ludashi ya da benzeri şüpheli programları bulun. Bunlar hepsinin üstüne sağ tıklayın ve Move to Trash seçeneğini seçin. Tüm zararlı girdilere tıklayın ve 'Move to Trash' seçeneğini seçin

Microsoft Edge 'den Ludashi virüsünü kaldır

Microsoft Edge ayarlarını sıfırla (Yöntem 1 )

 1. Microsoft Edge uygulamasını çalıştır ve More 'e tıkla( ekranın sağ üst köşesindeki 3 nokta)
 2. Daha fazla seçenek açmak için Settings 'a tıklayın
 3. Settings ekranı ortaya çıkınca, Clear browsing data seçeneğinin altındaki Choose what to clear butonuna tıklayın Ayarlara gidin ve 'Choose what to clear' 'i seçin
 4. Burada, kaldırmak istediğiniz her şeyi seçin ve Clear'a tıklayın 'Clear' butonunu seçin
 5. Şimdi Startbutonuna(Windows logo) sağ tıklamalısınız. Burada, Task Manager'i seçiniz. Başlangıç menüsünü açın ve 'Task Manager''ı seçin seçin.
 6. Processes sekmesinde iken, Microsoft Edge 'i aratınız.
 7. Sağ tıklayıp Go to details seçeneğini seçin. Eğer göremezseniz Go to details seçeneğine gidip More details'e tıklayın ve önceki adımı tekrar ediniz. 'Microsoft Edge''e sağ tıkalyın ve 'Go to details''ı seçin Eğer 'Go to details' seçeneği ortaya çıkmazsa, 'More details''ı seçin
 8. Detailsekmesi ortaya çıktığında, içinde Microsoft Edge geçen her girdiyi bulun. Bu girdileri sonlandırmak için hepsine sağ tuşla tıklayıp End Task seçin Microsoft Edge girdilerini bulun ve 'End Task' 'ı seçin

Microsoft Edge tarayıcısını sıfırlama (Yöntem 2 )

Eğer Yöntem 1 faydalı olmazsa, gelişmiş Edge sıfırlama yöntemini kullanmalısınız.

 1. Not: bu yöntemi kullanmadan önce verilerinizi yedeklemelisiniz.
 2. Bilgisayarınzda bu klasörü bulun: C:\Users\%username%\AppData\Local\Packages\Microsoft.MicrosoftEdge_8wekyb3d8bbwe.
 3. Kaydedilmiş bütüngirdileribulupfarenizin sağ tuşu ile tıklayın. Sonra Delete seçeneği Bilgisayarınızdaki Microsoft Edge klasörünü seçin, bütün girdileri sağ tuşla işaretleyip 'Delete' 'ye tıklayın
 4. Start butonuna(Windows logo) tıklayın ve Search my stuff satırına window power yazın
 5. Windows PowerShell girdisine sağ tıklayın ve Run as administrator seçin Windows PowerShell'i bulun , sağ tuşla tıklayıp 'Run as administrator' 'ı seçin
 6. Yöneticiolduktansonra : Windows Powershellpenceresi çıkaca, PS C:\WINDOWS\system32> komut satırını yapıştırıp ardından Enter'a basın:
  Get-AppXPackage -AllUsers -Name Microsoft.MicrosoftEdge | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register $($_.InstallLocation)\AppXManifest.xml -Verbose}
  Gerekli komutu kopyalayıp yapıştırın ve 'Enter'' a basın.

Bu adımlar tamamlandıktansonra, Ludashi Microsoft Edge tarayıcınızdan silinmiş olmalı

Mozilla Firefox (FF) programından Ludashi virüsünü kaldırın

 1. Zararlı uzantıları kaldırın
  Mozilla Firefox 'i açın. Sağ üst köşedeki menü ikonuna tıklayın ve Add-ons Extensions'yi seçin. Menü ikonuna tıklayın ve 'Add-ons''ı seçin.
 2. Burada Ludashi ', ve diğer şüpheli eklentileri seçin. Bu girişleri silmek için Remove 'e tıklayın. 'Extensions''i seçin ve zararlı içerikleri bulun. 'Remove' seçeneğine tıklayarak her birinden kurtulun.
 3. Mozilla Firefox 'yi sıfırla
  Sol üstteki Firefox menüsüne tıklayın ve soru işaretine tıklayın. Burada Troubleshooting Information'yi seçin. Menü seçeneğine ve ardından '?' seçeneğine tıklayın ve 'Troubleshooting Information' yi seçin.
 4. Şimdi Reset Firefox düğmesi ile birlikte Reset Firefox to its default state mesajını göreceksiniz.  Bu düğmeye birkaç kez basın ve Ludashi kaldırımını tamamlayın. 'Reset Firefox' butonuna birkaç kez tıklayın.

Google Chrome programından Ludashi virüsünü kaldırın

 1. Zararlı eklentileri silin.
  Google Chrome 'i açın. Sağ üst köşedeki menü ikonuna tıklayın ve Tools Extensions'yi seçin. Menü ikonuna tıklayın. 'Tools' ve 'Extensions' seçeneklerini seçin.
 2. Burada Ludashi 'i ve diğer zararlı eklentileri seçin ve silmek için çöp kutusu ikonuna tıklayın. Zararlı içerikleri bulun ve çöp kutusu ikonuna tıklayarak tek tek hepsinden kurtulun.
 3. Menü ikonuna tekrar tıklayın ve Search seçeneğinin altında Settings Manage Search engines 'i seçin. 'Settings' de iken 'Manage search engines...' seçeneğini seçin.
 4. Search Engines... 'deyken zararlı siteleri arayın. Sadece tercih ettiğiniz isimleri ve google'ı bırakmalısınız. Zararlı linkleri kaldırmak için 'X' seçeneğine tıklayın.
 5. Google Chrome 'yi sıfırla
  Google Chrome 'in sağ üst köşesindeki menü simgesine tıklayın ve Settings'yi seçin.
 6. Sayfanın sonuna inin ve Reset browser settings'e tıklayın. 'Settings''de iken 'Reset browser settings' düğmesine gelin ve tıklayın.
 7. Bu eylemi onaylamak için Reset 'e tıklayın ve Ludashi kaldırımını tamamlayın. 'Reset' butonuna tıklayın ve kaldırma işlemini tamamlayın.

Safari programından Ludashi virüsünü kaldırın

 1. Zararlı uzantıları kaldırın
  Safari tarayıcısını açın ve ekranın sol köşesindeki Safari seçeneğine tıklayın. Bunu yaptıktan sonra Preferences seçeneğini seçin. 'Safari' seçeneğine tıklayınn ve 'Preferences' seçeneğini seçin
 2. Burada Extensions seçeneğini seçin ve Ludashi ve benzeri şüpheli programları bulun. Hepsinden kurtulmak için Uninstall butonuna tıklayın. 'Extensions' seçeneğine gidin ve zararlı eklentileri kaldırın.
 3. Safari 'yi sıfırla
  Safari tarayıcınızı açın ve menüden Safari seçeneğine tıklayın. Burada Reset Safari... kısmını seçin. 'Safari' seçeneğine tıklayınn ve 'Reset Safari...' seçeneğini seçin
 4. Şimdi sıfırlama seçeneklerinin bulunduğu bir açıklama penceresi göreceksiniz. Tüm bu seçenekler genellikle işaretli olur. Ancak sıfırlamak istediklerinizi kendiniz de belirleyebilirsiniz. Ludashi kaldırma işlemini tamamlamak için Reset butonuna tıklayın. Tüm seçenekleri seçip 'Reset' butonuna tıklayın

Potansiyel olarak istenmeyen bu programı kaldırdıktan ve tüm tarayıcılarınızı tamir ettikten sonra PC'nizi iyi bir korsan yazılım programı ile kontrol etmenizi öneriyoruz. Bu Ludashi programından kalan kayıt dosyalarını silmenizi ve sisteminizde var olan virüsleri saptamanızı sağlar. Bunun için kötü yazılım temizliyicilerden birini kullanın: ReimageIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner ya da Malwarebytes.

Devletin sizi takip etmesine izin vermeyin

Devletler kişilerin tüm bilgilerini öğrenmek ve vatandaşları gizlice takip edebilmek için türlü çareler arar. Bunu mutlaka dikkate almalı ve gizli bilgileri toplayan araçlar hakkında daha fazla bilgi edinmelisiniz. Devletin sizi takip etmesinin önüne geçebilmek için internette tamamen gizli bir şekilde dolaşmalısınız.

Bilgisayarda internete bağlandığınızda farklı bir lokasyon seçerek güvenli bir şekilde konum gizlenebiliyor. Private Internet Access VPN programını kullanarak bu casus yazılımlardan tamamen kurtulabilir ve rahat bir internet deneyimi yaşarsınız.

Bu şekilde devletin sizden alabileceği bilgileri belirleme şansına sahip olursunuz ve bazı bilgiler sadece size kalır. Her ne kadar yasal olmayan bir şey yapmasanız ya da seçtiğiniz siteler ve programların hepsi yasal olsa da VPN servisi kullanarak güvenlik seviyenizi kendiniz belirleyebilirsiniz. 

Herhangi bir siber saldırıya karşı dosyalarınızı yedekleyin

Zararlı yazılımlardan kaynaklanan yazılımsal sorunlar ya da dosya şifreleme virüslerinin yol açtığı problemler bilgisayarlarda kalıcı sorunlara yol açabilir. Eğer dosyalarınızı bu sorunları yaşamadan önce yedeklerseniz bu sorunları kolaylıkla aşabilirsiniz.

Bilgisayarda oluşan her önemli değişimden sonra cihazı tekrar yedeklemek hayati bir önem taşıyabilir. Bu sayede bilgisayarınızda meydana gelebilecek türlü sorunlar karşısında aldığınız son yedek dosyaları kolaylıkla yükleyebilir ve kayıpsız bir şekilde önünüze çıkan problemi çözebilirsiniz.

Eğer dosyalarınızın son sürümler her zaman yedeklenmiş olursa yeni bir sorun karşısında hayal kırıklığı, çöküntü ya da büyük bir maddi kayıp yaşamazsınız. Bu sayede zararlı yazılımlar bir anda ortaya çıktığında hazırlıksız yakalanmamış olursunuz. Sistem yedekleme işlemleri için Data Recovery Pro programını kullanabilirsiniz.

Yazar hakkında
Julie Splinters
Julie Splinters - Virüs temizleme uzmanı

Eğer bu ücretisz kaldırmal yöntemi size yardımcı oldusysa lütfen bu servici sürdürebilmemiz için bize bağış yapın. En ufak miktarda bile minnettat olacağız.

Julie Splinters ile iletişme geç
Esolutions Şirketi hakkında

DİĞER DİLLERDE KALDIRMA KILAVUZLARI