MaskSearch.com virüsünü kaldır - Ücretsiz Rehber

Alice Woods ile - - | Browser hijacker Yaz

MaskSearch.com Virüsünü Kaldırma Rehberi

MaskSearch.com virüsü nedir

MaskSearch.com kullanmadan önce değerlendirmesi gerekenler

Yeni bir arama motoru arayan Google Chrome kullanıcıları MaskSearch.com virüsü ile karşılaşabilirler. FreshTab Technologies şirketi tarafından yaratılmış “arttırılmış-güvenlik” özellikleri barındırdığını idda eden ama oldukça şüpheli bir araçtır. Geliştiricilerine göre, kullanıcının kişisel bilgilerini koruyup kişisel bilgileri kimse ile paylaşmaz. Diğer arama motorları, IP adresleri, kullanıcı bilgileri, tarayıcı bilgileri gibi kişisel olmayan bilgileri toparlayabilirler ama bu arama motoru Gizlilik Politikası gereği bu tarz bilgileri saklamamakta. Yine de, bugün bu arama motorundan bahsetmemizin sebebi farklı. MaskSearch.com tarayıcı korsanı oldukça sinir bozucu bir özelliğe sahip – internettenindirilen diğer programlarla sisteme gizlice sızar. Bir kere içeri girdimi, tarayıcının ayarlarını değiştirip kendi adresini ana sayfa yapar. Bu yüzden de kullanıcılar bu tarayıcıyı kulanmaya mecbur kalıp Google veya Yahoo gibi eski arama motorlarına geri dönemezler. Sadece MaskSearch.com temizlenmesi ile istenilen arama motoru tekrarda kullanılabilir hale gelmekte. Bu websitesini tarayıcınızda görür görmez kaldırma işlemini gerçekleştirmenizi tavsiye etmekteyiz. Bu korsanın kaldırma işlemini ReimageIntego ile hızlandırabilirsiniz.

MaskSearch.com virüsünün sponsporlarına yönlendirme yapabilmesi için tarayıcıyı kontrol altına alması gerekmektedir. Reklam içeriği her yerden ve her boyutta çıkabilir: pop-uplar, reklam kuşakları,gizli reklamlar, promosyonlu içeriğe yönlendirmeler şeklinde olabilir. Sonrası daha sinir bozucudur çünkü ilgili sonuçlar yerine reklam içeriği göreceksinizdir. Araştırma yapmak ve internette gezinmek birden ortaya çıkan reklamlar yüzünden dikkat dağıtıcı bir hal alabilir. MaskSearch.com yönlendirme problemleri daha büyük sorunlara yol açıp reklam içeriği tarafından rahatsız edilmeden internette gezineyeceğiniz bir duruma yol açabilir. Sorun gösterilen linke tıkladığınızda yönlendirdiği sayfa ile ilgili tüm sorumluluk size ait olmaktadır. Lütfen dolandırıcı sayfalara veya virüslü web sitelerine yönlendirilip fidye yazılımı ile karşılaşıp hatta kişisel bilgilerinizi kaybedebileceğinizi unutmayın. Tarayıcı korsanı sizi tehlikeli içeriklere yönlendirebilir eğer güvenliğinize önem veriyorsanız hiç tereddür etmeden MaskSearch.com virüsünü kaldıramalısınız.

The illustration of MaskSearch.com virus

Neden bu arama motoru tarayımca gözüküyor?

Tarayıcınızın bir tarayıcı korsanı tarafından ele geçirilmesinin sebebi son yüklediğiniz yazılımlardan birisini yüklerken yetri kadar dikkat etmemiş olmanız. Tarayıcı korsanları, diğer potansiyel istenmeyen programlar gibi, başka ücretsiz programlarla birlikte yayılır. Yani, MaskSearch.com korsanını her “Varsayılan” ayarlarda kurduğunuz programdan sonra sisteminizde görebilirsiniz. Bu kurulum modu yazılımın içindeki tüm opsiyonel uygulamaları gizleyip varsayılan olarak yükler. Lütfen kurulum işlemi sırasında bu yükleme hakkında bilgilendirilmediğinizi unutmayın. Fakat, bilgisayarınıza hangi PİP’ların yüklenmediğini bilmek ve bu durum üzerinde kontrol sahibi olmak isterseni “Gelişmiş” veya “Özel” yükleme modunu tercih etmelisiniz. Bu kurulum programın yüklenmesine imkan verirken yükleme ayarlarını düzenlemenize imkan verir. Sadece bu yükleme modunu seçmeniz yeterli değildir, yükleme adımlarını dikkatlice takip etmeli ve hiçbir adımı atlamadan yönergeleri okumalısınız. Örneğin, önceden seçili gelen MaskSearch.com sayfasını ana sayfanız olarak kabul etmenize sebep olacak seçkiyi kaldırmalısınız. Bu küçük hata gelecekte size tatsız deneyimler yaşatabileceği için,yeni bir yazılım yüklerken acele etmememelisiniz.

MaskSearch.com kaldırma yönlemleri

MaskSearch.com kaldırma işlemi için iki seçeneğiniz var. Manuel veya otomatik kaldırma işlemlerinin ikisini de tercih edebilirsiniz. İlk yöntemi tercih edecek olursanız, sizin için hazırladığımız talimatları dikkate almalısınız. Sizin için çok komplike veya karışık gelmezse, size sabır ve başarılar diliyorum. Bir kere tamamladığınızda, sisteminizi saygın bir anti-kötücül yazılım programı ile kontrol etmenizi tavsiye ederiz. Fakat, ilk denemenizde başarılı olmak istiyorsanı size otomatik kaldırma yöntemini tavsiye etmekteyiz. Bu metod bir kötücül yazılım programı ile tam sistem taraması yapmayı içermektedir.

ReimageIntego programının yardımıyla virüs tehlikesinden kurtulabilirsiniz. SpyHunter 5Combo Cleaner ve Malwarebytes potansiyel istenmeyen programları ve virüsleri, onlara ait tüm dosyaları ve kayıt dosyalarını tespit etme konusunda tavsiye edilen programlardır.

Teklif
Şİmdi yapın!
İndir
Reimage Mutluluk
Garanti
İndir
Intego Mutluluk
Garanti
Microsoft Windows ile uyumludur. macOS ile uyumludur.
Başarılı olunamadığında ne yapmalı?
  Reimage Intego kullanarak virüslerin verdiği hasarı telafi etmeyi başramadıysanız, submit a question adresinden destek ekibimizle iletişime geçin ve paylaşabildiğiniz kadar çok detay paylaşın.
Reimage Intego ücretsiz bir deneme sürümüne sahiptir. Reimage Intego tam sürümünü satıl alan kullanıcılar daha detaylı taramalar yapabilir. Ücretsiz sürüm virüsleri belirlemek için tarama yaoar ve bu virüsleri nasıl sileceğinize dair rehber sunar. Tam sürüm bu dosyaları otomatik olarak kaldırır.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Reimage kullanarak tamir edemezseniz SpyHunter 5 programını deneyebilirsiniz.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Intego kullanarak tamir edemezseniz Combo Cleaner programını deneyebilirsiniz.

MaskSearch.com Virüsünü Elle Kaldırma Rehberi

Windows sistemlerinden MaskSearch.com virüsünü kaldırım

MaskSearch.com virüsü bilgisayarınıza girmişte, ilk önce bu virüsün sisteminize girmesine yol açan programı tespit etmelisiniz. Web tarayıcınızı kontrol edip düzeltmeyi unutmayın. Bu tarayıcı korsanı birincil olarak Google Chrome’u hedef almaktadır; fakart, bilgisayarınızdaki tüm tarayıcılarınızı kontrol etmenizde fayda var.

 1. Start Control Panel Programs and Features'e tıklayın ( Eğer Windows XP kullanıcısıysanız Add/Remove Programs'e tıklayın) 'Start -> Control Panel -> Programs and Features''e tıklayın ( Eğer 'Windows XP' kullanıcısıysanız 'Add/Remove Programs''e tıklayın)
 2. Eğer Windows 10 / Windows 8 kullanıcısıysanız ekranın sol alt köşesinde sağa tıklayın. Quick Access Menu çıktığı anda Control Panel ve Uninstall a Program'ü seçin. Eğer 'Windows 10 / Windows 8' kullanıcısıysanız ekranın sol alt köşesinde sağa tıklayın. 'Quick Access Menu' çıktığı anda 'Control Panel' ve 'Uninstall a Program''ü seçin.
 3. MaskSearch.com ve bağlantılı programları kaldırın
  Burada MaskSearch.com ve benzeri yeni kurulmuş olan programları arayın.
 4. Bunları kaldırın ve ayarları kaydetmek için OK'e tıklayın. Şüpheli içeriklere sağ tıklayın ve 'Uninstall''ı seçin.

Mac OS X sisteminden MaskSearch.com virüsünü kaldırın

 1. OS X kullanıyorsanız, sol üstteki OS X butonuna tıklayın ve Applications se.eneğini seçin. 'Go' seçeneğine tıklayın ve 'Applications' seçeneğini seçin
 2. Applications dosyasını görene kadar bekleyin ve MaskSearch.com ya da benzeri şüpheli programları bulun. Bunlar hepsinin üstüne sağ tıklayın ve Move to Trash seçeneğini seçin. Tüm zararlı girdilere tıklayın ve 'Move to Trash' seçeneğini seçin

Microsoft Edge 'den MaskSearch.com virüsünü kaldır

Microsoft Edge ayarlarını sıfırla (Yöntem 1 )

 1. Microsoft Edge uygulamasını çalıştır ve More 'e tıkla( ekranın sağ üst köşesindeki 3 nokta)
 2. Daha fazla seçenek açmak için Settings 'a tıklayın
 3. Settings ekranı ortaya çıkınca, Clear browsing data seçeneğinin altındaki Choose what to clear butonuna tıklayın Ayarlara gidin ve 'Choose what to clear' 'i seçin
 4. Burada, kaldırmak istediğiniz her şeyi seçin ve Clear'a tıklayın 'Clear' butonunu seçin
 5. Şimdi Startbutonuna(Windows logo) sağ tıklamalısınız. Burada, Task Manager'i seçiniz. Başlangıç menüsünü açın ve 'Task Manager''ı seçin seçin.
 6. Processes sekmesinde iken, Microsoft Edge 'i aratınız.
 7. Sağ tıklayıp Go to details seçeneğini seçin. Eğer göremezseniz Go to details seçeneğine gidip More details'e tıklayın ve önceki adımı tekrar ediniz. 'Microsoft Edge''e sağ tıkalyın ve 'Go to details''ı seçin Eğer 'Go to details' seçeneği ortaya çıkmazsa, 'More details''ı seçin
 8. Detailsekmesi ortaya çıktığında, içinde Microsoft Edge geçen her girdiyi bulun. Bu girdileri sonlandırmak için hepsine sağ tuşla tıklayıp End Task seçin Microsoft Edge girdilerini bulun ve 'End Task' 'ı seçin

Microsoft Edge tarayıcısını sıfırlama (Yöntem 2 )

Eğer Yöntem 1 faydalı olmazsa, gelişmiş Edge sıfırlama yöntemini kullanmalısınız.

 1. Not: bu yöntemi kullanmadan önce verilerinizi yedeklemelisiniz.
 2. Bilgisayarınzda bu klasörü bulun: C:\Users\%username%\AppData\Local\Packages\Microsoft.MicrosoftEdge_8wekyb3d8bbwe.
 3. Kaydedilmiş bütüngirdileribulupfarenizin sağ tuşu ile tıklayın. Sonra Delete seçeneği Bilgisayarınızdaki Microsoft Edge klasörünü seçin, bütün girdileri sağ tuşla işaretleyip 'Delete' 'ye tıklayın
 4. Start butonuna(Windows logo) tıklayın ve Search my stuff satırına window power yazın
 5. Windows PowerShell girdisine sağ tıklayın ve Run as administrator seçin Windows PowerShell'i bulun , sağ tuşla tıklayıp 'Run as administrator' 'ı seçin
 6. Yöneticiolduktansonra : Windows Powershellpenceresi çıkaca, PS C:\WINDOWS\system32> komut satırını yapıştırıp ardından Enter'a basın:
  Get-AppXPackage -AllUsers -Name Microsoft.MicrosoftEdge | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register $($_.InstallLocation)\AppXManifest.xml -Verbose}
  Gerekli komutu kopyalayıp yapıştırın ve 'Enter'' a basın.

Bu adımlar tamamlandıktansonra, MaskSearch.com Microsoft Edge tarayıcınızdan silinmiş olmalı

Mozilla Firefox (FF) programından MaskSearch.com virüsünü kaldırın

 1. Zararlı uzantıları kaldırın
  Mozilla Firefox 'i açın. Sağ üst köşedeki menü ikonuna tıklayın ve Add-ons Extensions'yi seçin. Menü ikonuna tıklayın ve 'Add-ons''ı seçin.
 2. Burada MaskSearch.com ', ve diğer şüpheli eklentileri seçin. Bu girişleri silmek için Remove 'e tıklayın. 'Extensions''i seçin ve zararlı içerikleri bulun. 'Remove' seçeneğine tıklayarak her birinden kurtulun.
 3. Mozilla Firefox 'yi sıfırla
  Sol üstteki Firefox menüsüne tıklayın ve soru işaretine tıklayın. Burada Troubleshooting Information'yi seçin. Menü seçeneğine ve ardından '?' seçeneğine tıklayın ve 'Troubleshooting Information' yi seçin.
 4. Şimdi Reset Firefox düğmesi ile birlikte Reset Firefox to its default state mesajını göreceksiniz.  Bu düğmeye birkaç kez basın ve MaskSearch.com kaldırımını tamamlayın. 'Reset Firefox' butonuna birkaç kez tıklayın.

Google Chrome programından MaskSearch.com virüsünü kaldırın

MaskSearch.com virüsü tarayıcı uzantılarını ve üçüncü parti eklentileirini kurmuş olabileceği için, dikkatlice kontrol edip hepsini kaldırmalısınız. Sonra Google Chrome’un ayarlarını aşağıda gösterildiği gibi sıfırlamalısınız.

 1. Zararlı eklentileri silin.
  Google Chrome 'i açın. Sağ üst köşedeki menü ikonuna tıklayın ve Tools Extensions'yi seçin. Menü ikonuna tıklayın. 'Tools' ve 'Extensions' seçeneklerini seçin.
 2. Burada MaskSearch.com 'i ve diğer zararlı eklentileri seçin ve silmek için çöp kutusu ikonuna tıklayın. Zararlı içerikleri bulun ve çöp kutusu ikonuna tıklayarak tek tek hepsinden kurtulun.
 3. Menü ikonuna tekrar tıklayın ve Search seçeneğinin altında Settings Manage Search engines 'i seçin. 'Settings' de iken 'Manage search engines...' seçeneğini seçin.
 4. Search Engines... 'deyken zararlı siteleri arayın. Sadece tercih ettiğiniz isimleri ve google'ı bırakmalısınız. Zararlı linkleri kaldırmak için 'X' seçeneğine tıklayın.
 5. Google Chrome 'yi sıfırla
  Google Chrome 'in sağ üst köşesindeki menü simgesine tıklayın ve Settings'yi seçin.
 6. Sayfanın sonuna inin ve Reset browser settings'e tıklayın. 'Settings''de iken 'Reset browser settings' düğmesine gelin ve tıklayın.
 7. Bu eylemi onaylamak için Reset 'e tıklayın ve MaskSearch.com kaldırımını tamamlayın. 'Reset' butonuna tıklayın ve kaldırma işlemini tamamlayın.

Safari programından MaskSearch.com virüsünü kaldırın

 1. Zararlı uzantıları kaldırın
  Safari tarayıcısını açın ve ekranın sol köşesindeki Safari seçeneğine tıklayın. Bunu yaptıktan sonra Preferences seçeneğini seçin. 'Safari' seçeneğine tıklayınn ve 'Preferences' seçeneğini seçin
 2. Burada Extensions seçeneğini seçin ve MaskSearch.com ve benzeri şüpheli programları bulun. Hepsinden kurtulmak için Uninstall butonuna tıklayın. 'Extensions' seçeneğine gidin ve zararlı eklentileri kaldırın.
 3. Safari 'yi sıfırla
  Safari tarayıcınızı açın ve menüden Safari seçeneğine tıklayın. Burada Reset Safari... kısmını seçin. 'Safari' seçeneğine tıklayınn ve 'Reset Safari...' seçeneğini seçin
 4. Şimdi sıfırlama seçeneklerinin bulunduğu bir açıklama penceresi göreceksiniz. Tüm bu seçenekler genellikle işaretli olur. Ancak sıfırlamak istediklerinizi kendiniz de belirleyebilirsiniz. MaskSearch.com kaldırma işlemini tamamlamak için Reset butonuna tıklayın. Tüm seçenekleri seçip 'Reset' butonuna tıklayın

Potansiyel olarak istenmeyen bu programı kaldırdıktan ve tüm tarayıcılarınızı tamir ettikten sonra PC'nizi iyi bir korsan yazılım programı ile kontrol etmenizi öneriyoruz. Bu MaskSearch.com programından kalan kayıt dosyalarını silmenizi ve sisteminizde var olan virüsleri saptamanızı sağlar. Bunun için kötü yazılım temizliyicilerden birini kullanın: ReimageIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner ya da Malwarebytes.

Önerdiklerimiz

Devletin sizi takip etmesine izin vermeyin

Devletler kişilerin tüm bilgilerini öğrenmek ve vatandaşları gizlice takip edebilmek için türlü çareler arar. Bunu mutlaka dikkate almalı ve gizli bilgileri toplayan araçlar hakkında daha fazla bilgi edinmelisiniz. Devletin sizi takip etmesinin önüne geçebilmek için internette tamamen gizli bir şekilde dolaşmalısınız.

Bilgisayarda internete bağlandığınızda farklı bir lokasyon seçerek güvenli bir şekilde konum gizlenebiliyor. Private Internet Access VPN programını kullanarak bu casus yazılımlardan tamamen kurtulabilir ve rahat bir internet deneyimi yaşarsınız.

Bu şekilde devletin sizden alabileceği bilgileri belirleme şansına sahip olursunuz ve bazı bilgiler sadece size kalır. Her ne kadar yasal olmayan bir şey yapmasanız ya da seçtiğiniz siteler ve programların hepsi yasal olsa da VPN servisi kullanarak güvenlik seviyenizi kendiniz belirleyebilirsiniz. 

Herhangi bir siber saldırıya karşı dosyalarınızı yedekleyin

Zararlı yazılımlardan kaynaklanan yazılımsal sorunlar ya da dosya şifreleme virüslerinin yol açtığı problemler bilgisayarlarda kalıcı sorunlara yol açabilir. Eğer dosyalarınızı bu sorunları yaşamadan önce yedeklerseniz bu sorunları kolaylıkla aşabilirsiniz.

Bilgisayarda oluşan her önemli değişimden sonra cihazı tekrar yedeklemek hayati bir önem taşıyabilir. Bu sayede bilgisayarınızda meydana gelebilecek türlü sorunlar karşısında aldığınız son yedek dosyaları kolaylıkla yükleyebilir ve kayıpsız bir şekilde önünüze çıkan problemi çözebilirsiniz.

Eğer dosyalarınızın son sürümler her zaman yedeklenmiş olursa yeni bir sorun karşısında hayal kırıklığı, çöküntü ya da büyük bir maddi kayıp yaşamazsınız. Bu sayede zararlı yazılımlar bir anda ortaya çıktığında hazırlıksız yakalanmamış olursunuz. Sistem yedekleme işlemleri için Data Recovery Pro programını kullanabilirsiniz.

Yazar hakkında
Alice Woods
Alice Woods

Eğer bu ücretisz kaldırmal yöntemi size yardımcı oldusysa lütfen bu servici sürdürebilmemiz için bize bağış yapın. En ufak miktarda bile minnettat olacağız.

Alice Woods ile iletişme geç
Esolutions Şirketi hakkında

DİĞER DİLLERDE KALDIRMA KILAVUZLARI