Önem ölçekli:  
  (10/100)

New Tab Search seçeneğini kaldırın (Kaldırma Rehberi) - Oca 2021 tarihinde güncellendi

Julie Splinters ile - - | Browser hijacker Yaz

New Tab Search muhtemelen aradığınız en emniyetli ve en güvenilir arama motoru değil

Resim Chrome mağazasında bulunan New Tab Search eklentisini gösteriyor

New Tab Search kuşkular uyandıran bir arama motoru. Bu uygulama Chrome Web Mağazasında bir tarayıcı eklentisi olarak bulunmasının yanında bazı programları yüklerken ek olarak da gelebiliyor. Bu yüzden de kullanıcının izni ve bilgisi olmaksızın bilgisayar sistemine sızabiliyor. Yüklendikten sonra tarayıcının kullanıcı ayarlarını değiştiriyor ve internet alışkanlıklarınızı kontrol etmeye çalışıyor. 

The New Tab Searc eklentisi, daha önce MyStart, MyStart Toolbar ve bunlar gibi diğer kötü amaçlı yazılımları yaratmış olan Visicom Media'nın bir ürünü. Şirket çalışanları bu potansiyel istenmeyen programın (PUP, PİP) kullanıcılar için faydalı ve geliştirici bir araç olduğunu iddia ediyorlar. Ancak ne var ki bu program, kullanıcı alışkanlıklarını üçüncü kişiliklerle paylaşma eğilimi ve tartışma konusu olan dağılım yöntemleri yüzünden bir tarayıcı virüsü olarak etiketleniyor. Bu gibi PİP yazılımlar genelde:

 • tarayıcının ayarlarını modifiye ederler ve kullanıcıya geri dönüş şansı tanımazlar;
 • kullanıcıları istemeyecekleri sitelere yönlendirirler;
 • aşırı derecede fazla reklamlar gösterirler
 • güvenilirliği kuşku uyandıran araçlar ve eklentiler tavsiye ederler
 • yüksek risk taşıyan ya da potansiyel olarak tehlikeli sitelere yönlendirme yaparlar

Eklenti aynı zamanda Google, Yahoo ve Baidu gibi farklı arama motorlarından çıkan sonuçları gösteriyor. Baidu Çin merkezli meşru bir arama motoru sağlayıcısı olduğundan, Hao123 virüs saldırılarına ve en güncel Skype virüsü ile ilişkilendiriliyor. Aynı zamanda New Tab Search arama korsanı sizi her zaman muhtemel güvensiz sitelere yönlendirebilir.

Siber güvenlik uzmanlar bu sözde arama korsanı olan New Tab Search virüsünün devamlı olarak yükleme yapılan ve asla bir sayfaya ulaşamayan ww1.newtabsearch.com gibi şüpheli uygulamalar ve internet siteleri ile ilgisini keşfettiler. 

Unutmayın ki New Tab Searh eklentisinin bir çok kullanıcıdan olumlu geri dönüşler[ref en-2} almış olması onu kullanmak için güvenilir kılmaz. Daha önce de değinildiği üzre bu eklenti gizlilik politikası ve kullanım kriterleri olan resmi bir siteye sahip bile değildir. Bu yüzden kullanıcılar aslında eklentinin nasıl bilgileri kullandığını ve hangi amaca hizmet ettiğini bilmekten yoksun bırakılmıştır. 

Bu gibi kuşku uyandıran konular eklentinin çerezler kullanarak casusluk yaptığı ve internet alışkanlıklarını takip ettiği şüphelerini beraberinde getiriyor. reklam ve diğer ticari amaçlar için kullanılıyor. İşte bütün bunlardan dolayı New Tab Search arama motoru eklentisinden bir an önce kurtulsanız fena olmaz. ReimageIntego ya da Malwarebytes size bu konuda yardımcı olacaktır.

Eğer New Tab Search eklentisini silmek için bir rehbere ihtiyacınız varsa makalenin sonuna ilerleyebilirsiniz. Eklentiyi silme konusunda detaylı bir anlatım yazının sonunda sizi bekliyor.

New Tab Search örneğiNew Tab Search eklentisi güvenilirlik konusunda kuşkular uyandırıyor.

İstenmeyen yazılımları bilgisayarınızdan uzak tutmak için, faydalı programları yükleme işlemlerini dikkatle gerçekleştirin 

Her ne kadar bu arama virüsü Google Chrome mağazasında bulunsa da mağazada resmi bir internet sitesi bağlantısı bulmak mümkün değil. Ancak zaten bu PİP eklentisinin asıl dağılma yöntemi direk yükleme değil. Bu program paket yüklemelerle giriyor cihazlara.

Faydalı programları yüklerken eğer zahmet edip aynı zamanda hangi programların yüklendiğine bakmazsanız sadece “New Tab Search” eklentisini değil başka bir sürü zararlı ve gereksiz yazılımı bilgisayarınıza doldurmuş olabilirsiniz. Bu gibi muhtemel istenmeyen programları bilgisayarınızdan uzak tutmak için asıl yüklemek istediğiniz programı çok dikkatli yüklemelisiniz.

Bu alakasız programları istemiyorsanız asıl programı yüklerken “Özel” (Custom) ya da “Uzman” (Advanced) ayarlarını seçmelisiniz. Bu şekilde diğer programlardan istemediklerinizi belirtebilirsiniz. 

New Tab Search eklentisini kaldırmak

Bu eklentiden iki şekilde kurtulabilirsiniz. Ya New Tab Search virüsünü elle kaldıracaksınız ya da bir eklenti silme programı yardımı ile bu işi gerçekleştireceksiniz. Bu gibi eklentileri elle kaldırma işlemi çetrefilli olabileceğinden ikinci yöntemin seçilmesi daha faydalı olabilir. 

Bunun yanında iki yöntemi birden ortak kullanarak eklentinin bütün uzantılarından kurtulduğunuza emin olabilirsiniz. İşlemden sonra araç çubuğunun ve arama motorunun ortadan kalktığından emin olun. Elle silme rehberi aşağıdadır. Bu adımları özenle takip edin!

 

ReimageIntego programının yardımıyla virüs tehlikesinden kurtulabilirsiniz. SpyHunter 5Combo Cleaner ve Malwarebytes potansiyel istenmeyen programları ve virüsleri, onlara ait tüm dosyaları ve kayıt dosyalarını tespit etme konusunda tavsiye edilen programlardır.

Teklif
Şİmdi yapın!
İndir
Reimage Mutluluk
Garanti
İndir
Intego Mutluluk
Garanti
Microsoft Windows ile uyumludur. Supported versions OS X ile uyumludur. Supported versions
Başarılı olunamadığında ne yapmalı?
  Reimage Intego kullanarak virüslerin verdiği hasarı telafi etmeyi başramadıysanız, submit a question adresinden destek ekibimizle iletişime geçin ve paylaşabildiğiniz kadar çok detay paylaşın.
Reimage Intego ücretsiz bir deneme sürümüne sahiptir. Reimage Intego tam sürümünü satıl alan kullanıcılar daha detaylı taramalar yapabilir. Ücretsiz sürüm virüsleri belirlemek için tarama yaoar ve bu virüsleri nasıl sileceğinize dair rehber sunar. Tam sürüm bu dosyaları otomatik olarak kaldırır.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Reimage kullanarak tamir edemezseniz SpyHunter 5 programını deneyebilirsiniz.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Intego kullanarak tamir edemezseniz Combo Cleaner programını deneyebilirsiniz.

New Tab Search'i Elle Kaldırma Rehberi:

Windows sistemlerinden New Tab Search virüsünü kaldırım

Eğer bu virüs eklenti bilgisayarınıza başka bir programı yüklerken girmişse, başka programların da girmediğinden emin olmalısınız. Her şeyden önce bilgisayarınızda yer alan PUP eklentileri kontrol edin. Ardından Chrome eklentilerine göz atın.

 1. Start Control Panel Programs and Features'e tıklayın ( Eğer Windows XP kullanıcısıysanız Add/Remove Programs'e tıklayın) 'Start -> Control Panel -> Programs and Features''e tıklayın ( Eğer 'Windows XP' kullanıcısıysanız 'Add/Remove Programs''e tıklayın)
 2. Eğer Windows 10 / Windows 8 kullanıcısıysanız ekranın sol alt köşesinde sağa tıklayın. Quick Access Menu çıktığı anda Control Panel ve Uninstall a Program'ü seçin. Eğer 'Windows 10 / Windows 8' kullanıcısıysanız ekranın sol alt köşesinde sağa tıklayın. 'Quick Access Menu' çıktığı anda 'Control Panel' ve 'Uninstall a Program''ü seçin.
 3. New Tab Search ve bağlantılı programları kaldırın
  Burada New Tab Search ve benzeri yeni kurulmuş olan programları arayın.
 4. Bunları kaldırın ve ayarları kaydetmek için OK'e tıklayın. Şüpheli içeriklere sağ tıklayın ve 'Uninstall''ı seçin.
 5. New Tab Search'i Windows kısayollarından kaldırın.
  Mozilla Firefox'ın kısayoluna sağ tıklayın ve Mozilla Firefox'i seçin. Tarayıcı ikonuna sağ tıklayın ve 'Properties''ı seçin.
 6. Shortcut tabine gidin veTarget alanına bakın. Virüs ile alakalı zararlı içeriği kaldırın. 'Shortcut' tabini seçin ve 'http://isearch.babylon.com...''yi ve diğer şüpheli içerikleri silin.

Yukarıda verilen talimatları Internet Explorer ve Google Chrome de dahil tüm tarayıcı kısa yolları ile tekrar edin. Bu kısayolların Masaüstü, Başlat Menüsü ve Görev çubuğu gibi yerlerinin hepsini kontrol edin.

Mac OS X sisteminden New Tab Search virüsünü kaldırın

Her ne kadar Mac OS X işletim sistemi eklentinin ana hedefi olmasa da eğer New Tab Search eklentisi ile karşılaşırsanız diğer yüklenmiş programlara ve eklentilere bir göz atsanız iyi olur. Şu bilgilendirmeler sizin için faydalı olacaktır:

 1. OS X kullanıyorsanız, sol üstteki OS X butonuna tıklayın ve Applications se.eneğini seçin. 'Go' seçeneğine tıklayın ve 'Applications' seçeneğini seçin
 2. Applications dosyasını görene kadar bekleyin ve New Tab Search ya da benzeri şüpheli programları bulun. Bunlar hepsinin üstüne sağ tıklayın ve Move to Trash seçeneğini seçin. Tüm zararlı girdilere tıklayın ve 'Move to Trash' seçeneğini seçin

Internet Explorer (IE) programından New Tab Search virüsünü kaldırın

 1. Tehlikeli eklentileri kaldırın
  Internet Explorer'i açın ve tarayıcının sağ üst köşesindeki dişli ikonuna tıklayın (IE menüsü) Menü ikonuna tıklayın ve 'Manage add-ons''ı seçin.
 2. Manage Add-ons penceresini göreceksiniz. Burada New Tab Search ve diğer şüpheli eklentileri bulun. Disable'ye tıklayarak bu girdileri devredışı bırakın. Tüm kötü içeriklere sağ tıklayın ve 'Disable''ı seçin.
 3. Başlangıç sayfanız değiştirildiyse onu değiştirin.
  Tarayıcının sağ üst köşesindeki menü ikonuna tıklayın ve Internet Options
 4. Burada zararlı linkleri kaldırın ve istediğiniz site adlarını girin. Ayarları katdetmek için Apply 'e tıklayın. Zararlı linkleri silin ve istediğiniz domain adını girin ve değişiklikleri kaydetmek için 'Apply''e tıklayın.
 5. Internet Explorer 'yi sıfırla
  Dişli ikonuna (menü) tekrar tıklayın ve Internet options 'ı seçin. Advanced sekmesine gidin.
 6. Burada Reset 'i seçin.
 7. Yeni pencereye girince Delete personal settings 'i kontrol edin ve New Tab Search kaldırım işlemini tamamlamak için Reset'yi tekrar seçin. 'Advanced' seçeneğine gidin ve 'Reset' düğmesine tıklayın. Şimdi 'Delete personal settings' seçeneğini seçin ve 'Reset''e tekrar tıklayın.

Microsoft Edge programından New Tab Search virüsünü kaldırın

Microsoft Edge ayarlarını sıfırla (Yöntem 1 )

 1. Microsoft Edge uygulamasını çalıştır ve More 'e tıkla( ekranın sağ üst köşesindeki 3 nokta)
 2. Daha fazla seçenek açmak için Settings 'a tıklayın
 3. Settings ekranı ortaya çıkınca, Clear browsing data seçeneğinin altındaki Choose what to clear butonuna tıklayın Ayarlara gidin ve 'Choose what to clear' 'i seçin
 4. Burada, kaldırmak istediğiniz her şeyi seçin ve Clear'a tıklayın 'Clear' butonunu seçin
 5. Şimdi Startbutonuna(Windows logo) sağ tıklamalısınız. Burada, Task Manager'i seçiniz. Başlangıç menüsünü açın ve 'Task Manager''ı seçin seçin.
 6. Processes sekmesinde iken, Microsoft Edge 'i aratınız.
 7. Sağ tıklayıp Go to details seçeneğini seçin. Eğer göremezseniz Go to details seçeneğine gidip More details'e tıklayın ve önceki adımı tekrar ediniz. 'Microsoft Edge''e sağ tıkalyın ve 'Go to details''ı seçin Eğer 'Go to details' seçeneği ortaya çıkmazsa, 'More details''ı seçin
 8. Detailsekmesi ortaya çıktığında, içinde Microsoft Edge geçen her girdiyi bulun. Bu girdileri sonlandırmak için hepsine sağ tuşla tıklayıp End Task seçin Microsoft Edge girdilerini bulun ve 'End Task' 'ı seçin

Microsoft Edge tarayıcısını sıfırlama (Yöntem 2 )

Eğer Yöntem 1 faydalı olmazsa, gelişmiş Edge sıfırlama yöntemini kullanmalısınız.

 1. Not: bu yöntemi kullanmadan önce verilerinizi yedeklemelisiniz.
 2. Bilgisayarınzda bu klasörü bulun: C:\Users\%username%\AppData\Local\Packages\Microsoft.MicrosoftEdge_8wekyb3d8bbwe.
 3. Kaydedilmiş bütüngirdileribulupfarenizin sağ tuşu ile tıklayın. Sonra Delete seçeneği Bilgisayarınızdaki Microsoft Edge klasörünü seçin, bütün girdileri sağ tuşla işaretleyip 'Delete' 'ye tıklayın
 4. Start butonuna(Windows logo) tıklayın ve Search my stuff satırına window power yazın
 5. Windows PowerShell girdisine sağ tıklayın ve Run as administrator seçin Windows PowerShell'i bulun , sağ tuşla tıklayıp 'Run as administrator' 'ı seçin
 6. Yöneticiolduktansonra : Windows Powershellpenceresi çıkaca, PS C:\WINDOWS\system32> komut satırını yapıştırıp ardından Enter'a basın:
  Get-AppXPackage -AllUsers -Name Microsoft.MicrosoftEdge | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register $($_.InstallLocation)\AppXManifest.xml -Verbose}
  Gerekli komutu kopyalayıp yapıştırın ve 'Enter'' a basın.

Bu adımlar tamamlandıktansonra, New Tab Search Microsoft Edge tarayıcınızdan silinmiş olmalı

Mozilla Firefox (FF) programından New Tab Search virüsünü kaldırın

 1. Zararlı uzantıları kaldırın
  Mozilla Firefox 'i açın. Sağ üst köşedeki menü ikonuna tıklayın ve Add-ons Extensions'yi seçin. Menü ikonuna tıklayın ve 'Add-ons''ı seçin.
 2. Burada New Tab Search ', ve diğer şüpheli eklentileri seçin. Bu girişleri silmek için Remove 'e tıklayın. 'Extensions''i seçin ve zararlı içerikleri bulun. 'Remove' seçeneğine tıklayarak her birinden kurtulun.
 3. Başlangıç sayfanız değiştirildiyse onu değiştirin.
  Sağ üst köşedeki menüye tıklayın ve Options General 'i seçin.
 4. Burada zararlı linkleri silin ve istediğiniz siteleri girin ya da Restore to default 'e tıklayın.
 5. Değişiklikleri kaydetmek için OK 'e tıklayın. 'General' tabindeyken 'Home Page' kısmından tüm zararlı içeriği silin ya da 'Restore to Default' butonuna tıklayın. Ayarları kaydetmek için 'OK' seçeneğine tıklayın.
 6. Mozilla Firefox 'yi sıfırla
  Sol üstteki Firefox menüsüne tıklayın ve soru işaretine tıklayın. Burada Troubleshooting Information'yi seçin. Menü seçeneğine ve ardından '?' seçeneğine tıklayın ve 'Troubleshooting Information' yi seçin.
 7. Şimdi Reset Firefox düğmesi ile birlikte Reset Firefox to its default state mesajını göreceksiniz.  Bu düğmeye birkaç kez basın ve New Tab Search kaldırımını tamamlayın. 'Reset Firefox' butonuna birkaç kez tıklayın.

Google Chrome programından New Tab Search virüsünü kaldırın

Chrome tarayıcınızı bu eklentiden tamamen temizlemek için başka bir şüpheli eklentinin, reklam virüsünün ya da benzer eklentilerin bilginiz dışında yüklenmediğinden emin olmalısınız. Bu arada tarayıcı baştan kurmak New Tab Search eklentisinden kurtulmanın en hızlı yoludur.

 1. Zararlı eklentileri silin.
  Google Chrome 'i açın. Sağ üst köşedeki menü ikonuna tıklayın ve Tools Extensions'yi seçin. Menü ikonuna tıklayın. 'Tools' ve 'Extensions' seçeneklerini seçin.
 2. Burada New Tab Search 'i ve diğer zararlı eklentileri seçin ve silmek için çöp kutusu ikonuna tıklayın. Zararlı içerikleri bulun ve çöp kutusu ikonuna tıklayarak tek tek hepsinden kurtulun.
 3. Virüs tarafından değiştirildiyse başlangıç sayfanız ve arama motorunuzu değiştirin.
  Menü simgesine tıklayın ve Settings 'i seçin.
 4. Burada On startup seçeneği altında Open a specific page or set of pages 'i arayın ve Set pages'e tıklayın. Menüye ve 'Settings' seçeneğine tıkladıktan sonra 'Set pages' seçeneğine tıklayın.
 5. Şimdi başka bir pencere görmelisiniz. Burada zararlı ara sitelerini silin ve istediğiniz siteyi başlangıç sayfanız olarak ayarlayın. Zararlı linkleri kaldırmak için 'X' seçeneğine tıklayın.
 6. Menü ikonuna tekrar tıklayın ve Search seçeneğinin altında Settings Manage Search engines 'i seçin. 'Settings' de iken 'Manage search engines...' seçeneğini seçin.
 7. Search Engines... 'deyken zararlı siteleri arayın. Sadece tercih ettiğiniz isimleri ve google'ı bırakmalısınız. Zararlı linkleri kaldırmak için 'X' seçeneğine tıklayın.
 8. Google Chrome 'yi sıfırla
  Google Chrome 'in sağ üst köşesindeki menü simgesine tıklayın ve Settings'yi seçin.
 9. Sayfanın sonuna inin ve Reset browser settings'e tıklayın. 'Settings''de iken 'Reset browser settings' düğmesine gelin ve tıklayın.
 10. Bu eylemi onaylamak için Reset 'e tıklayın ve New Tab Search kaldırımını tamamlayın. 'Reset' butonuna tıklayın ve kaldırma işlemini tamamlayın.

Safari programından New Tab Search virüsünü kaldırın

 1. Zararlı uzantıları kaldırın
  Safari tarayıcısını açın ve ekranın sol köşesindeki Safari seçeneğine tıklayın. Bunu yaptıktan sonra Preferences seçeneğini seçin. 'Safari' seçeneğine tıklayınn ve 'Preferences' seçeneğini seçin
 2. Burada Extensions seçeneğini seçin ve New Tab Search ve benzeri şüpheli programları bulun. Hepsinden kurtulmak için Uninstall butonuna tıklayın. 'Extensions' seçeneğine gidin ve zararlı eklentileri kaldırın.
 3. Başlangıç sayfanız değiştirildiyse onu değiştirin.
  Safari tarayıcınızı açın ve menüden Safari seçeneğine tıklayın. Burada, Preferences seçeneğini seçin ve General seçeneğine tıklayın.
 4. Homepage alanına bakın. New Tab Search ile değiştirilmişse istenmeyen linki silin ve aramalarınız için kullanmak istediğiniz linki girin. Bunu yaparken adresin önüne "http://" yazmayı unutmayın. 'General' seçeneğindeyken zararlı URLleri silin ve istediğiniz adı girin.
 5. Safari 'yi sıfırla
  Safari tarayıcınızı açın ve menüden Safari seçeneğine tıklayın. Burada Reset Safari... kısmını seçin. 'Safari' seçeneğine tıklayınn ve 'Reset Safari...' seçeneğini seçin
 6. Şimdi sıfırlama seçeneklerinin bulunduğu bir açıklama penceresi göreceksiniz. Tüm bu seçenekler genellikle işaretli olur. Ancak sıfırlamak istediklerinizi kendiniz de belirleyebilirsiniz. New Tab Search kaldırma işlemini tamamlamak için Reset butonuna tıklayın. Tüm seçenekleri seçip 'Reset' butonuna tıklayın

Devletin sizi takip etmesine izin vermeyin

Devletler kişilerin tüm bilgilerini öğrenmek ve vatandaşları gizlice takip edebilmek için türlü çareler arar. Bunu mutlaka dikkate almalı ve gizli bilgileri toplayan araçlar hakkında daha fazla bilgi edinmelisiniz. Devletin sizi takip etmesinin önüne geçebilmek için internette tamamen gizli bir şekilde dolaşmalısınız.

Bilgisayarda internete bağlandığınızda farklı bir lokasyon seçerek güvenli bir şekilde konum gizlenebiliyor. Private Internet Access VPN programını kullanarak bu casus yazılımlardan tamamen kurtulabilir ve rahat bir internet deneyimi yaşarsınız.

Bu şekilde devletin sizden alabileceği bilgileri belirleme şansına sahip olursunuz ve bazı bilgiler sadece size kalır. Her ne kadar yasal olmayan bir şey yapmasanız ya da seçtiğiniz siteler ve programların hepsi yasal olsa da VPN servisi kullanarak güvenlik seviyenizi kendiniz belirleyebilirsiniz. 

Herhangi bir siber saldırıya karşı dosyalarınızı yedekleyin

Zararlı yazılımlardan kaynaklanan yazılımsal sorunlar ya da dosya şifreleme virüslerinin yol açtığı problemler bilgisayarlarda kalıcı sorunlara yol açabilir. Eğer dosyalarınızı bu sorunları yaşamadan önce yedeklerseniz bu sorunları kolaylıkla aşabilirsiniz.

Bilgisayarda oluşan her önemli değişimden sonra cihazı tekrar yedeklemek hayati bir önem taşıyabilir. Bu sayede bilgisayarınızda meydana gelebilecek türlü sorunlar karşısında aldığınız son yedek dosyaları kolaylıkla yükleyebilir ve kayıpsız bir şekilde önünüze çıkan problemi çözebilirsiniz.

Eğer dosyalarınızın son sürümler her zaman yedeklenmiş olursa yeni bir sorun karşısında hayal kırıklığı, çöküntü ya da büyük bir maddi kayıp yaşamazsınız. Bu sayede zararlı yazılımlar bir anda ortaya çıktığında hazırlıksız yakalanmamış olursunuz. Sistem yedekleme işlemleri için Data Recovery Pro programını kullanabilirsiniz.

Yazar hakkında
Julie Splinters
Julie Splinters - Virüs temizleme uzmanı

Eğer bu ücretisz kaldırmal yöntemi size yardımcı oldusysa lütfen bu servici sürdürebilmemiz için bize bağış yapın. En ufak miktarda bile minnettat olacağız.

Julie Splinters ile iletişme geç
Esolutions Şirketi hakkında

Kaynak: https://www.2-spyware.com/remove-new-tab-search.html
DİĞER DİLLERDE KALDIRMA KILAVUZLARI