NewTab reklamlarını kaldır (Kaldırma Rehberi) - Oca 2021 güncellemesi

Ugnius Kiguolis ile - - | Reklam Yazılım Virüsü Yaz

NewTab Reklamlarını Kaldırma Rehberi

NewTab Reklamları nedir

New Tab reklamları siber alemde gezinmeye devam etmekte

New Tab reklam yazılımını gösteren ilüstrasyon

New Tab reklamlar şüpheli özelleştirilmiş tarayıcı uzantıları sunar. Bu reklam yazılımı yeni şekli ile 2013 yılından beri gezinmekte. Şimdi bile hala etrafta olduğunu görebilirsiniz.

Bu potansiyel istenmeyen program genelde satış ortaklığı için kullanılır. Bu yüzden, online alışveriş ile ilgili aşırı miktarda reklam,teklif, indirim kuponu ve benzeri şeyler göstermektedir. İlgili reklama tıkladığınız zaman, programın sahibi bir miktar para kazanmakta. Yine de bu tıklamaların bir kısmı sisteminizde zarara yol açabilir.

NewTab reklamlarının bazıları şüpheli üçüncü-parti sitelere yönlendireler içermekte ve içi reklamla dolu olmakta ayrıca tarayıcı korsanları ile de. Dahası, virüslü reklamların kötücül programları yaymakta kullanılan en popüler yöntem olduğunu unutmamalısınız. Bu yüzden, bu reklam yazılımının sisteminizde olması demek kötücül reklam yazılımları ile karşılaşma riskinizin artması demektir.

Bilgisayarınzıda bu reklamları görür görmez şiddetle sisteminiziReimageIntego ile veya diğer bir saygın anti kötücül yazılım/anti casus yazılım ile taratmanızı tavsiye ediyoruz. Güvenlik yazılımı Firefox, Chrome ve diğer tarayıcılarınızdan NewTab virüsü ve diğer istenmeyen PİP'leri temizleyecektir.

NewTab Reklamları fotoğrafıNewTab Reklamları bilgisayara ücretsiz programlarla sızan bir reklam yazılımıdır

NewTab reklamları patlayan reklam, ekran içi reklam, yazı içi reklam, tam sayfa reklam gibi rahatsız edici şekillerde ortaya çıkabilir ve internet aktivitelerinizi sekteye uğratabilir. Dahası bilgisayarınızı yavaşlatıp güvenlik açıkları ortaya çıkarmaktadır. Daha önce de bahsettiğimiz gibi, NewTab yönlendirmeleri sizi giderek daha tehlikeli sayfalara yönlendirme eğilimindedir ansızın kendinizi online dolandırıcılık sitelerinde bulabilirsiniz.

Reklam yazılımlarının sizi reklam sayfalarına yönlendirmesinin sebebi internet reklamlarıdır. Reklam yazılımı online aktiviletelerinizi çerezlerinizi takip ederek kaydeder. Ziyaret ettiğiniz web sayfaları, girdiğiniz bilgiler, tıklamalarınız, Ip adresleri, etkileşiminiz,bilgisayarınızın lokasyonu gibi bilgileri kaydedebilir. Fakat dikkat etmelisiniz çünkü bu bilgiler internet reklamcılığında kullanılmaktadır.

Dahası, bu bilgiler üçüncü partilere satılabilir bile ve ardından eposta spami olarak size geri döner. Bu yüzden, bir an önce NewTab kaldırma işlemini gerçekleştirmelisiniz.

PİP yayılma teknikleri

NewTab virüsü genelde ücretsiz veya paylaşımlı programla yayılıp sisteminize gizlice girer. İnternetten ücretsiz programları indirmenin tehlikeli olabileceğini unutmamalısınız. Bu sebeple, güvenli kaynaklar seçip şüpheli indirme sitelerinden uzak durmalısınız.

Sisteme sızma işlemi genelde yeni programları ” Basit” veya “Tavsiye Edilen” yöntemle kurduğunuzda gerçekleşmekte ve ek bileşenler sisteminize sızmaktadır. Yeni bir ücretsiz program kurarken Gelişmiş veya Özel yükleme seçeneklerini seçmelisiniz ve ekstra bileşenleri kaldırmalısınız.

Bir program eklemenizle ilgili uyarı görürseniz hemen “Sonraki” butouna basmadan önce seçkisini kaldırmalı ve ondan sonra devam etmelisiniz. NetTab virüsünü sisteminize yeni yüklediyseniz, hemen aşağıdaki talimatları takip edip sisteminizden kaldırmakta çekinmemelisiniz.

NewTab kaldırma seçenekleri

The NewTab virüsünü elle kaldırması oldukça zordu. Ekibimiz bu zorlu işlem sırasında size yardımcı olacak şekilde bir adım-adım kaldırma talimatları hazırladı. Yapmanız gereken sisteminizi bir reklam yazılımı olup olmadığına karşı kontrol etmek ve virüslü tüm eklentileri bilgisayarınızdan kaldırmak.

NewTab elle kaldırma işlemi zor ve komplike geliyorsa, sizin için başka bir seçeneğimiz daha mevcut. Virüsü otomatik olarak da kaldırabilirsiniz. Tek yapmanız gereken aşağıdaki tavsiye edilen programlardan birini kurmanız.

Kurulumdan sonra, yazılımı güncellemelisiniz çünkü sadece güncel sürümler virüsleri tespit edip sisteminizden komple kaldırabilmektedir. Yazılım güncellendikten sonra, tam bir sistem taraması gerçekleştirip NewTab reklamlarını kaldıraacktır.

ReimageIntego programının yardımıyla virüs tehlikesinden kurtulabilirsiniz. SpyHunter 5Combo Cleaner ve Malwarebytes potansiyel istenmeyen programları ve virüsleri, onlara ait tüm dosyaları ve kayıt dosyalarını tespit etme konusunda tavsiye edilen programlardır.

Teklif
Şİmdi yapın!
İndir
Reimage Mutluluk
Garanti
İndir
Intego Mutluluk
Garanti
Microsoft Windows ile uyumludur. macOS ile uyumludur.
Başarılı olunamadığında ne yapmalı?
  Reimage Intego kullanarak virüslerin verdiği hasarı telafi etmeyi başramadıysanız, submit a question adresinden destek ekibimizle iletişime geçin ve paylaşabildiğiniz kadar çok detay paylaşın.
Reimage Intego ücretsiz bir deneme sürümüne sahiptir. Reimage Intego tam sürümünü satıl alan kullanıcılar daha detaylı taramalar yapabilir. Ücretsiz sürüm virüsleri belirlemek için tarama yaoar ve bu virüsleri nasıl sileceğinize dair rehber sunar. Tam sürüm bu dosyaları otomatik olarak kaldırır.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Reimage kullanarak tamir edemezseniz SpyHunter 5 programını deneyebilirsiniz.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Intego kullanarak tamir edemezseniz Combo Cleaner programını deneyebilirsiniz.

NewTab Elle Kaldırma Rehberi

Windows sistemlerinden NewTab virüsünü kaldırım

Windows İS ile ilgili sorunlar için, bu adımları takip edin:

 1. Start Control Panel Programs and Features'e tıklayın ( Eğer Windows XP kullanıcısıysanız Add/Remove Programs'e tıklayın) 'Start -> Control Panel -> Programs and Features''e tıklayın ( Eğer 'Windows XP' kullanıcısıysanız 'Add/Remove Programs''e tıklayın)
 2. Eğer Windows 10 / Windows 8 kullanıcısıysanız ekranın sol alt köşesinde sağa tıklayın. Quick Access Menu çıktığı anda Control Panel ve Uninstall a Program'ü seçin. Eğer 'Windows 10 / Windows 8' kullanıcısıysanız ekranın sol alt köşesinde sağa tıklayın. 'Quick Access Menu' çıktığı anda 'Control Panel' ve 'Uninstall a Program''ü seçin.
 3. NewTab ve bağlantılı programları kaldırın
  Burada NewTab ve benzeri yeni kurulmuş olan programları arayın.
 4. Bunları kaldırın ve ayarları kaydetmek için OK'e tıklayın. Şüpheli içeriklere sağ tıklayın ve 'Uninstall''ı seçin.

Mac OS X sisteminden NewTab virüsünü kaldırın

Mac ile ilgili işlemler için, aşağıdaki adımları uygulamalısınız.

 1. OS X kullanıyorsanız, sol üstteki OS X butonuna tıklayın ve Applications se.eneğini seçin. 'Go' seçeneğine tıklayın ve 'Applications' seçeneğini seçin
 2. Applications dosyasını görene kadar bekleyin ve NewTab ya da benzeri şüpheli programları bulun. Bunlar hepsinin üstüne sağ tıklayın ve Move to Trash seçeneğini seçin. Tüm zararlı girdilere tıklayın ve 'Move to Trash' seçeneğini seçin

Microsoft Edge 'dan NewTab 'ı kaldır

Sızıntıdan sonra Microsoft Edge tarayıcısını düzeltmek için şu adımları takip edin.

Microsoft Edge ayarlarını sıfırla (Yöntem 1 )

 1. Microsoft Edge uygulamasını çalıştır ve More 'e tıkla( ekranın sağ üst köşesindeki 3 nokta)
 2. Daha fazla seçenek açmak için Settings 'a tıklayın
 3. Settings ekranı ortaya çıkınca, Clear browsing data seçeneğinin altındaki Choose what to clear butonuna tıklayın Ayarlara gidin ve 'Choose what to clear' 'i seçin
 4. Burada, kaldırmak istediğiniz her şeyi seçin ve Clear'a tıklayın 'Clear' butonunu seçin
 5. Şimdi Startbutonuna(Windows logo) sağ tıklamalısınız. Burada, Task Manager'i seçiniz. Başlangıç menüsünü açın ve 'Task Manager''ı seçin seçin.
 6. Processes sekmesinde iken, Microsoft Edge 'i aratınız.
 7. Sağ tıklayıp Go to details seçeneğini seçin. Eğer göremezseniz Go to details seçeneğine gidip More details'e tıklayın ve önceki adımı tekrar ediniz. 'Microsoft Edge''e sağ tıkalyın ve 'Go to details''ı seçin Eğer 'Go to details' seçeneği ortaya çıkmazsa, 'More details''ı seçin
 8. Detailsekmesi ortaya çıktığında, içinde Microsoft Edge geçen her girdiyi bulun. Bu girdileri sonlandırmak için hepsine sağ tuşla tıklayıp End Task seçin Microsoft Edge girdilerini bulun ve 'End Task' 'ı seçin

Microsoft Edge tarayıcısını sıfırlama (Yöntem 2 )

Eğer Yöntem 1 faydalı olmazsa, gelişmiş Edge sıfırlama yöntemini kullanmalısınız.

 1. Not: bu yöntemi kullanmadan önce verilerinizi yedeklemelisiniz.
 2. Bilgisayarınzda bu klasörü bulun: C:\Users\%username%\AppData\Local\Packages\Microsoft.MicrosoftEdge_8wekyb3d8bbwe.
 3. Kaydedilmiş bütüngirdileribulupfarenizin sağ tuşu ile tıklayın. Sonra Delete seçeneği Bilgisayarınızdaki Microsoft Edge klasörünü seçin, bütün girdileri sağ tuşla işaretleyip 'Delete' 'ye tıklayın
 4. Start butonuna(Windows logo) tıklayın ve Search my stuff satırına window power yazın
 5. Windows PowerShell girdisine sağ tıklayın ve Run as administrator seçin Windows PowerShell'i bulun , sağ tuşla tıklayıp 'Run as administrator' 'ı seçin
 6. Yöneticiolduktansonra : Windows Powershellpenceresi çıkaca, PS C:\WINDOWS\system32> komut satırını yapıştırıp ardından Enter'a basın:
  Get-AppXPackage -AllUsers -Name Microsoft.MicrosoftEdge | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register $($_.InstallLocation)\AppXManifest.xml -Verbose}
  Gerekli komutu kopyalayıp yapıştırın ve 'Enter'' a basın.

Bu adımlar tamamlandıktansonra, NewTab Microsoft Edge tarayıcınızdan silinmiş olmalı

Mozilla Firefox (FF) programından NewTab virüsünü kaldırın

Bilgisayarınızdaki sinir bozucu reklamların sebebi şüpheli bir tarayıcı eklentisi olabilir ve bunun kaynağı Mozilla Firefox olabilir. Bulduğunuz tüm şüpheli eklentileri kaldırdığınızdan emin olmalısınız.

 1. Zararlı uzantıları kaldırın
  Mozilla Firefox 'i açın. Sağ üst köşedeki menü ikonuna tıklayın ve Add-ons Extensions'yi seçin. Menü ikonuna tıklayın ve 'Add-ons''ı seçin.
 2. Burada NewTab ', ve diğer şüpheli eklentileri seçin. Bu girişleri silmek için Remove 'e tıklayın. 'Extensions''i seçin ve zararlı içerikleri bulun. 'Remove' seçeneğine tıklayarak her birinden kurtulun.
 3. Mozilla Firefox 'yi sıfırla
  Sol üstteki Firefox menüsüne tıklayın ve soru işaretine tıklayın. Burada Troubleshooting Information'yi seçin. Menü seçeneğine ve ardından '?' seçeneğine tıklayın ve 'Troubleshooting Information' yi seçin.
 4. Şimdi Reset Firefox düğmesi ile birlikte Reset Firefox to its default state mesajını göreceksiniz.  Bu düğmeye birkaç kez basın ve NewTab kaldırımını tamamlayın. 'Reset Firefox' butonuna birkaç kez tıklayın.

Google Chrome programından NewTab virüsünü kaldırın

NewTab virüsü üçüncü parti uzantıları kurma yeteneğine sahiptir. Bu yüzden Google Chrome üzerindeki tüm şüpheli eklentileri silmeniz tavsiye edilir..

 1. Zararlı eklentileri silin.
  Google Chrome 'i açın. Sağ üst köşedeki menü ikonuna tıklayın ve Tools Extensions'yi seçin. Menü ikonuna tıklayın. 'Tools' ve 'Extensions' seçeneklerini seçin.
 2. Burada NewTab 'i ve diğer zararlı eklentileri seçin ve silmek için çöp kutusu ikonuna tıklayın. Zararlı içerikleri bulun ve çöp kutusu ikonuna tıklayarak tek tek hepsinden kurtulun.
 3. Menü ikonuna tekrar tıklayın ve Search seçeneğinin altında Settings Manage Search engines 'i seçin. 'Settings' de iken 'Manage search engines...' seçeneğini seçin.
 4. Search Engines... 'deyken zararlı siteleri arayın. Sadece tercih ettiğiniz isimleri ve google'ı bırakmalısınız. Zararlı linkleri kaldırmak için 'X' seçeneğine tıklayın.
 5. Google Chrome 'yi sıfırla
  Google Chrome 'in sağ üst köşesindeki menü simgesine tıklayın ve Settings'yi seçin.
 6. Sayfanın sonuna inin ve Reset browser settings'e tıklayın. 'Settings''de iken 'Reset browser settings' düğmesine gelin ve tıklayın.
 7. Bu eylemi onaylamak için Reset 'e tıklayın ve NewTab kaldırımını tamamlayın. 'Reset' butonuna tıklayın ve kaldırma işlemini tamamlayın.

Safari programından NewTab virüsünü kaldırın

Safariyi temizlemek için talimatları uygulamalısınız.

 1. Zararlı uzantıları kaldırın
  Safari tarayıcısını açın ve ekranın sol köşesindeki Safari seçeneğine tıklayın. Bunu yaptıktan sonra Preferences seçeneğini seçin. 'Safari' seçeneğine tıklayınn ve 'Preferences' seçeneğini seçin
 2. Burada Extensions seçeneğini seçin ve NewTab ve benzeri şüpheli programları bulun. Hepsinden kurtulmak için Uninstall butonuna tıklayın. 'Extensions' seçeneğine gidin ve zararlı eklentileri kaldırın.
 3. Safari 'yi sıfırla
  Safari tarayıcınızı açın ve menüden Safari seçeneğine tıklayın. Burada Reset Safari... kısmını seçin. 'Safari' seçeneğine tıklayınn ve 'Reset Safari...' seçeneğini seçin
 4. Şimdi sıfırlama seçeneklerinin bulunduğu bir açıklama penceresi göreceksiniz. Tüm bu seçenekler genellikle işaretli olur. Ancak sıfırlamak istediklerinizi kendiniz de belirleyebilirsiniz. NewTab kaldırma işlemini tamamlamak için Reset butonuna tıklayın. Tüm seçenekleri seçip 'Reset' butonuna tıklayın

Potansiyel olarak istenmeyen bu programı kaldırdıktan ve tüm tarayıcılarınızı tamir ettikten sonra PC'nizi iyi bir korsan yazılım programı ile kontrol etmenizi öneriyoruz. Bu NewTab programından kalan kayıt dosyalarını silmenizi ve sisteminizde var olan virüsleri saptamanızı sağlar. Bunun için kötü yazılım temizliyicilerden birini kullanın: ReimageIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner ya da Malwarebytes.

Önerdiklerimiz

Devletin sizi takip etmesine izin vermeyin

Devletler kişilerin tüm bilgilerini öğrenmek ve vatandaşları gizlice takip edebilmek için türlü çareler arar. Bunu mutlaka dikkate almalı ve gizli bilgileri toplayan araçlar hakkında daha fazla bilgi edinmelisiniz. Devletin sizi takip etmesinin önüne geçebilmek için internette tamamen gizli bir şekilde dolaşmalısınız.

Bilgisayarda internete bağlandığınızda farklı bir lokasyon seçerek güvenli bir şekilde konum gizlenebiliyor. Private Internet Access VPN programını kullanarak bu casus yazılımlardan tamamen kurtulabilir ve rahat bir internet deneyimi yaşarsınız.

Bu şekilde devletin sizden alabileceği bilgileri belirleme şansına sahip olursunuz ve bazı bilgiler sadece size kalır. Her ne kadar yasal olmayan bir şey yapmasanız ya da seçtiğiniz siteler ve programların hepsi yasal olsa da VPN servisi kullanarak güvenlik seviyenizi kendiniz belirleyebilirsiniz. 

Herhangi bir siber saldırıya karşı dosyalarınızı yedekleyin

Zararlı yazılımlardan kaynaklanan yazılımsal sorunlar ya da dosya şifreleme virüslerinin yol açtığı problemler bilgisayarlarda kalıcı sorunlara yol açabilir. Eğer dosyalarınızı bu sorunları yaşamadan önce yedeklerseniz bu sorunları kolaylıkla aşabilirsiniz.

Bilgisayarda oluşan her önemli değişimden sonra cihazı tekrar yedeklemek hayati bir önem taşıyabilir. Bu sayede bilgisayarınızda meydana gelebilecek türlü sorunlar karşısında aldığınız son yedek dosyaları kolaylıkla yükleyebilir ve kayıpsız bir şekilde önünüze çıkan problemi çözebilirsiniz.

Eğer dosyalarınızın son sürümler her zaman yedeklenmiş olursa yeni bir sorun karşısında hayal kırıklığı, çöküntü ya da büyük bir maddi kayıp yaşamazsınız. Bu sayede zararlı yazılımlar bir anda ortaya çıktığında hazırlıksız yakalanmamış olursunuz. Sistem yedekleme işlemleri için Data Recovery Pro programını kullanabilirsiniz.

Yazar hakkında
Ugnius Kiguolis
Ugnius Kiguolis - Kötü Amaçlı Yazılım Kaldırmada Uzman

Eğer bu ücretisz kaldırmal yöntemi size yardımcı oldusysa lütfen bu servici sürdürebilmemiz için bize bağış yapın. En ufak miktarda bile minnettat olacağız.

Ugnius Kiguolis ile iletişme geç
Esolutions Şirketi hakkında

DİĞER DİLLERDE KALDIRMA KILAVUZLARI