Nginx virüsünü kaldır (Oca 2021 güncellemesi) - Ücretsiz Rehber

Jake Doevan ile - - | Browser hijacker Yaz

Nginx Virüsünü Kaldırma Rehberi

Nginx Virüsü nedir

Nginx virüsü boş sayfa arkasına saklanır

Nginx Virus

Nginx virüsü Google Chrome, Internet Explorer ve Mozilla Firefox gibi tüm büyük tarayıcılarda hızla yayılan şüpheli bir web scriptidir. Buraya sıkça alışveriş yaptığınız sayfalarda yönlendirilebilirsiniz. Bu kullanıcılarını boş bir sayfaya yönlendirip “Welcome to Nginx!” yazısı gösterdiğinden bu adresin ana amacı kesin değildir.

Yine de, bu adres hiçbir içerik gösteriminde bulunmaz. Dahası, kullanıcılar – Nginx.org gibi daha farklı şüpheli sayfalara da yönlendirilebilir. Elbette ilk bakışta bu sayfanın amacı size garip gelebilir. İlk başta Nginx uygulamalarının promosyonunu yapan bir web sitesi gibi gözükebilir. Bu sayfayı nginx.com üzerinden tanıtılan meşru uygulama ile karıştırmamalısınız.

Bu tarayıcı kötücül yazılımının göründüğünden daha fazla virüs taşıması oldukça olasıdır. Bu tarayıcı yönlendirme virüsünden, etkilendiyseniz aşağıdaki sonuçlarla karşılaşabilirsiniz:

 • Oyun veya porno içerikli sayfalara yönlendirmeler
 • Meşru sayfalarda gezinirken ortaya çıkan patlayan reklamlar
 • değiştirilmiş ana sayfalar

Nginx kötücül yazılımı tarayıcınızı “ele geçirmese” de, bazı aleni davranışları üzerine şüpheleri çekmektedir. Son olarak adres ne EULA ne de güvenlik polikitası dökümanları içermektedir. Bu sayfanın sahipleri hakkında da geçerli bilgi bulunmamaktadır. Özetlemek gerekirse, Nginx virüsü scriptlerini kaldırın ve tarayıcınızda yaptığı değişiklikleri kaldırın.

Boş sayfanın arkasına saklanmak mı?

Ne yazık ki, yüzlerce olmasa bile onlarca bu tarz davranan virüs bulunmakta örneğin 1.loadblanks.ru. Hiçbir içerik ve ipucu olmadan tamamen bomboş bir sayfa tanıtma eğiliminde bu siteler. Bu sayfaların sayısına bakılınca bilinmeyen bir amaçları olduğu düşünülmekte. Henüz bilinmeyen bir virüs veya sisteme arka kapı açan başka bir exploit kit barındırabilirler.

Ayrıca, benzeri sayfalar takip çerezleri veya diğer elementleri de barındırabilir. Bu yüzden, kullanıcıların hangi sayfaları sıkça ziyaret ettiklerini kaydetmektedirler. Bu kaydedilen verileri üçüncü partilerle paylaştıktan sonra ilgi alanlarınızla ilgili reklamlar yaratılıp tarayıcı keyfinizin önüne geçilebilir. Kısacası, bir online pazarlama taktiği olan tıklama başına para kazanma yöntemi ile çalışırlar.

Buna ek olarak, Nginx yönlendirme fenomeni hakkında oldukça dikkatli olmalısınız. Bu adresin haraketleri dikkate alındığında, potansiyel olarak çok tehlikeli sayfalara yönlendirilebilirsiniz. Bu korsan yazılımın mobil kullanıcıları da hedef aldığını unutmamalısınız. Ngix telefondan nasıl kaldırır diye aramakta iseniz çözümü aşağıda bulunmakta.

The sample of the affiliated website -- nginx.orgNginz.org göya Nginx. uygulamasını tanıttığını idda etmekte. Söylemeye bile gerek yok bunlardan birinin kurulumu çok ciddi sorunlara yol açabilir.

Dağıtım teknikleri

Tarayıcı korsanı PİP yazılımlarla dolu web-scriptleri ile yayılmaya eğilimlidir. Bu sebeple de kısmen daha az güvenli alışveriş siteleri veya oyun sitelerinden bu virüsü kapabilirsiniz.

Bu sebeple, “Nginx korsanından,” korunmak için ReimageIntego veya Malwarebytes gibi bir kurtarma yazılımı kullanmanız tavsiye edilir.

Telefon ve tarayıcınızdaki Nginx kötücül yazılımından kurtulun

Kötücül yazılım hiçbir uygulama içermediğinden Nginx virüsünün silinmesi de pek mümkün değildir. Yine de bu yönlendirmeleri görmezden gelmelisiniz anlamına gelmemekte, bir kere bile yönlendirme yaşamış olsanız, dikkate almanız gerekmektedir. Nginx ell e kaldırma işlemi de bu tarayıcı korsanı ile ilgili tüm dosyaları kaldırmanızda faydalı olacaktır.

Mobil kullanıcı iseniz Nginx'i Android'ten Malwarebytes programının yardımı ile kaldırabilirsiniz. Bu anti-kötücül yazılım uygulaması cep telefonları için yeterli korumayı sağlamaktadır. Bu yöntem Nginx virüsünün bilgisayarlardan kaldırılmasına da yardım eder. Özellikle Fransız kullanıcılar bu yazılım hakkında ekstra dikkatli olmalıdır .

ReimageIntego programının yardımıyla virüs tehlikesinden kurtulabilirsiniz. SpyHunter 5Combo Cleaner ve Malwarebytes potansiyel istenmeyen programları ve virüsleri, onlara ait tüm dosyaları ve kayıt dosyalarını tespit etme konusunda tavsiye edilen programlardır.

Teklif
Şİmdi yapın!
İndir
Reimage Mutluluk
Garanti
İndir
Intego Mutluluk
Garanti
Microsoft Windows ile uyumludur. macOS ile uyumludur.
Başarılı olunamadığında ne yapmalı?
  Reimage Intego kullanarak virüslerin verdiği hasarı telafi etmeyi başramadıysanız, submit a question adresinden destek ekibimizle iletişime geçin ve paylaşabildiğiniz kadar çok detay paylaşın.
Reimage Intego ücretsiz bir deneme sürümüne sahiptir. Reimage Intego tam sürümünü satıl alan kullanıcılar daha detaylı taramalar yapabilir. Ücretsiz sürüm virüsleri belirlemek için tarama yaoar ve bu virüsleri nasıl sileceğinize dair rehber sunar. Tam sürüm bu dosyaları otomatik olarak kaldırır.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Reimage kullanarak tamir edemezseniz SpyHunter 5 programını deneyebilirsiniz.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Intego kullanarak tamir edemezseniz Combo Cleaner programını deneyebilirsiniz.

Nginx Virüsünü Elle Kaldırma Rehberi

Windows sistemlerinden Nginx virüsünü kaldırım

 1. Start Control Panel Programs and Features'e tıklayın ( Eğer Windows XP kullanıcısıysanız Add/Remove Programs'e tıklayın) 'Start -> Control Panel -> Programs and Features''e tıklayın ( Eğer 'Windows XP' kullanıcısıysanız 'Add/Remove Programs''e tıklayın)
 2. Eğer Windows 10 / Windows 8 kullanıcısıysanız ekranın sol alt köşesinde sağa tıklayın. Quick Access Menu çıktığı anda Control Panel ve Uninstall a Program'ü seçin. Eğer 'Windows 10 / Windows 8' kullanıcısıysanız ekranın sol alt köşesinde sağa tıklayın. 'Quick Access Menu' çıktığı anda 'Control Panel' ve 'Uninstall a Program''ü seçin.
 3. Nginx ve bağlantılı programları kaldırın
  Burada Nginx ve benzeri yeni kurulmuş olan programları arayın.
 4. Bunları kaldırın ve ayarları kaydetmek için OK'e tıklayın. Şüpheli içeriklere sağ tıklayın ve 'Uninstall''ı seçin.

Mac OS X sisteminden Nginx virüsünü kaldırın

 1. OS X kullanıyorsanız, sol üstteki OS X butonuna tıklayın ve Applications se.eneğini seçin. 'Go' seçeneğine tıklayın ve 'Applications' seçeneğini seçin
 2. Applications dosyasını görene kadar bekleyin ve Nginx ya da benzeri şüpheli programları bulun. Bunlar hepsinin üstüne sağ tıklayın ve Move to Trash seçeneğini seçin. Tüm zararlı girdilere tıklayın ve 'Move to Trash' seçeneğini seçin

Microsoft Edge 'den Nginx virüsünü kaldır

Microsoft Edge ayarlarını sıfırla (Yöntem 1 )

 1. Microsoft Edge uygulamasını çalıştır ve More 'e tıkla( ekranın sağ üst köşesindeki 3 nokta)
 2. Daha fazla seçenek açmak için Settings 'a tıklayın
 3. Settings ekranı ortaya çıkınca, Clear browsing data seçeneğinin altındaki Choose what to clear butonuna tıklayın Ayarlara gidin ve 'Choose what to clear' 'i seçin
 4. Burada, kaldırmak istediğiniz her şeyi seçin ve Clear'a tıklayın 'Clear' butonunu seçin
 5. Şimdi Startbutonuna(Windows logo) sağ tıklamalısınız. Burada, Task Manager'i seçiniz. Başlangıç menüsünü açın ve 'Task Manager''ı seçin seçin.
 6. Processes sekmesinde iken, Microsoft Edge 'i aratınız.
 7. Sağ tıklayıp Go to details seçeneğini seçin. Eğer göremezseniz Go to details seçeneğine gidip More details'e tıklayın ve önceki adımı tekrar ediniz. 'Microsoft Edge''e sağ tıkalyın ve 'Go to details''ı seçin Eğer 'Go to details' seçeneği ortaya çıkmazsa, 'More details''ı seçin
 8. Detailsekmesi ortaya çıktığında, içinde Microsoft Edge geçen her girdiyi bulun. Bu girdileri sonlandırmak için hepsine sağ tuşla tıklayıp End Task seçin Microsoft Edge girdilerini bulun ve 'End Task' 'ı seçin

Microsoft Edge tarayıcısını sıfırlama (Yöntem 2 )

Eğer Yöntem 1 faydalı olmazsa, gelişmiş Edge sıfırlama yöntemini kullanmalısınız.

 1. Not: bu yöntemi kullanmadan önce verilerinizi yedeklemelisiniz.
 2. Bilgisayarınzda bu klasörü bulun: C:\Users\%username%\AppData\Local\Packages\Microsoft.MicrosoftEdge_8wekyb3d8bbwe.
 3. Kaydedilmiş bütüngirdileribulupfarenizin sağ tuşu ile tıklayın. Sonra Delete seçeneği Bilgisayarınızdaki Microsoft Edge klasörünü seçin, bütün girdileri sağ tuşla işaretleyip 'Delete' 'ye tıklayın
 4. Start butonuna(Windows logo) tıklayın ve Search my stuff satırına window power yazın
 5. Windows PowerShell girdisine sağ tıklayın ve Run as administrator seçin Windows PowerShell'i bulun , sağ tuşla tıklayıp 'Run as administrator' 'ı seçin
 6. Yöneticiolduktansonra : Windows Powershellpenceresi çıkaca, PS C:\WINDOWS\system32> komut satırını yapıştırıp ardından Enter'a basın:
  Get-AppXPackage -AllUsers -Name Microsoft.MicrosoftEdge | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register $($_.InstallLocation)\AppXManifest.xml -Verbose}
  Gerekli komutu kopyalayıp yapıştırın ve 'Enter'' a basın.

Bu adımlar tamamlandıktansonra, Nginx Microsoft Edge tarayıcınızdan silinmiş olmalı

Mozilla Firefox (FF) programından Nginx virüsünü kaldırın

Nginx'in Firefox'tan temizlenme işlemi ancak detaylara maksimum dikkatle olur. Tarayıcı sıfırlama işlemi daha hızlıdır..

 1. Zararlı uzantıları kaldırın
  Mozilla Firefox 'i açın. Sağ üst köşedeki menü ikonuna tıklayın ve Add-ons Extensions'yi seçin. Menü ikonuna tıklayın ve 'Add-ons''ı seçin.
 2. Burada Nginx ', ve diğer şüpheli eklentileri seçin. Bu girişleri silmek için Remove 'e tıklayın. 'Extensions''i seçin ve zararlı içerikleri bulun. 'Remove' seçeneğine tıklayarak her birinden kurtulun.
 3. Mozilla Firefox 'yi sıfırla
  Sol üstteki Firefox menüsüne tıklayın ve soru işaretine tıklayın. Burada Troubleshooting Information'yi seçin. Menü seçeneğine ve ardından '?' seçeneğine tıklayın ve 'Troubleshooting Information' yi seçin.
 4. Şimdi Reset Firefox düğmesi ile birlikte Reset Firefox to its default state mesajını göreceksiniz.  Bu düğmeye birkaç kez basın ve Nginx kaldırımını tamamlayın. 'Reset Firefox' butonuna birkaç kez tıklayın.

Google Chrome programından Nginx virüsünü kaldırın

 1. Zararlı eklentileri silin.
  Google Chrome 'i açın. Sağ üst köşedeki menü ikonuna tıklayın ve Tools Extensions'yi seçin. Menü ikonuna tıklayın. 'Tools' ve 'Extensions' seçeneklerini seçin.
 2. Burada Nginx 'i ve diğer zararlı eklentileri seçin ve silmek için çöp kutusu ikonuna tıklayın. Zararlı içerikleri bulun ve çöp kutusu ikonuna tıklayarak tek tek hepsinden kurtulun.
 3. Menü ikonuna tekrar tıklayın ve Search seçeneğinin altında Settings Manage Search engines 'i seçin. 'Settings' de iken 'Manage search engines...' seçeneğini seçin.
 4. Search Engines... 'deyken zararlı siteleri arayın. Sadece tercih ettiğiniz isimleri ve google'ı bırakmalısınız. Zararlı linkleri kaldırmak için 'X' seçeneğine tıklayın.
 5. Google Chrome 'yi sıfırla
  Google Chrome 'in sağ üst köşesindeki menü simgesine tıklayın ve Settings'yi seçin.
 6. Sayfanın sonuna inin ve Reset browser settings'e tıklayın. 'Settings''de iken 'Reset browser settings' düğmesine gelin ve tıklayın.
 7. Bu eylemi onaylamak için Reset 'e tıklayın ve Nginx kaldırımını tamamlayın. 'Reset' butonuna tıklayın ve kaldırma işlemini tamamlayın.

Safari programından Nginx virüsünü kaldırın

 1. Zararlı uzantıları kaldırın
  Safari tarayıcısını açın ve ekranın sol köşesindeki Safari seçeneğine tıklayın. Bunu yaptıktan sonra Preferences seçeneğini seçin. 'Safari' seçeneğine tıklayınn ve 'Preferences' seçeneğini seçin
 2. Burada Extensions seçeneğini seçin ve Nginx ve benzeri şüpheli programları bulun. Hepsinden kurtulmak için Uninstall butonuna tıklayın. 'Extensions' seçeneğine gidin ve zararlı eklentileri kaldırın.
 3. Safari 'yi sıfırla
  Safari tarayıcınızı açın ve menüden Safari seçeneğine tıklayın. Burada Reset Safari... kısmını seçin. 'Safari' seçeneğine tıklayınn ve 'Reset Safari...' seçeneğini seçin
 4. Şimdi sıfırlama seçeneklerinin bulunduğu bir açıklama penceresi göreceksiniz. Tüm bu seçenekler genellikle işaretli olur. Ancak sıfırlamak istediklerinizi kendiniz de belirleyebilirsiniz. Nginx kaldırma işlemini tamamlamak için Reset butonuna tıklayın. Tüm seçenekleri seçip 'Reset' butonuna tıklayın

Potansiyel olarak istenmeyen bu programı kaldırdıktan ve tüm tarayıcılarınızı tamir ettikten sonra PC'nizi iyi bir korsan yazılım programı ile kontrol etmenizi öneriyoruz. Bu Nginx programından kalan kayıt dosyalarını silmenizi ve sisteminizde var olan virüsleri saptamanızı sağlar. Bunun için kötü yazılım temizliyicilerden birini kullanın: ReimageIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner ya da Malwarebytes.

Önerdiklerimiz

Devletin sizi takip etmesine izin vermeyin

Devletler kişilerin tüm bilgilerini öğrenmek ve vatandaşları gizlice takip edebilmek için türlü çareler arar. Bunu mutlaka dikkate almalı ve gizli bilgileri toplayan araçlar hakkında daha fazla bilgi edinmelisiniz. Devletin sizi takip etmesinin önüne geçebilmek için internette tamamen gizli bir şekilde dolaşmalısınız.

Bilgisayarda internete bağlandığınızda farklı bir lokasyon seçerek güvenli bir şekilde konum gizlenebiliyor. Private Internet Access VPN programını kullanarak bu casus yazılımlardan tamamen kurtulabilir ve rahat bir internet deneyimi yaşarsınız.

Bu şekilde devletin sizden alabileceği bilgileri belirleme şansına sahip olursunuz ve bazı bilgiler sadece size kalır. Her ne kadar yasal olmayan bir şey yapmasanız ya da seçtiğiniz siteler ve programların hepsi yasal olsa da VPN servisi kullanarak güvenlik seviyenizi kendiniz belirleyebilirsiniz. 

Herhangi bir siber saldırıya karşı dosyalarınızı yedekleyin

Zararlı yazılımlardan kaynaklanan yazılımsal sorunlar ya da dosya şifreleme virüslerinin yol açtığı problemler bilgisayarlarda kalıcı sorunlara yol açabilir. Eğer dosyalarınızı bu sorunları yaşamadan önce yedeklerseniz bu sorunları kolaylıkla aşabilirsiniz.

Bilgisayarda oluşan her önemli değişimden sonra cihazı tekrar yedeklemek hayati bir önem taşıyabilir. Bu sayede bilgisayarınızda meydana gelebilecek türlü sorunlar karşısında aldığınız son yedek dosyaları kolaylıkla yükleyebilir ve kayıpsız bir şekilde önünüze çıkan problemi çözebilirsiniz.

Eğer dosyalarınızın son sürümler her zaman yedeklenmiş olursa yeni bir sorun karşısında hayal kırıklığı, çöküntü ya da büyük bir maddi kayıp yaşamazsınız. Bu sayede zararlı yazılımlar bir anda ortaya çıktığında hazırlıksız yakalanmamış olursunuz. Sistem yedekleme işlemleri için Data Recovery Pro programını kullanabilirsiniz.

Yazar hakkında
Jake Doevan
Jake Doevan - Hayat, virüslerle zaman kaybetmek için çok kısa.

Eğer bu ücretisz kaldırmal yöntemi size yardımcı oldusysa lütfen bu servici sürdürebilmemiz için bize bağış yapın. En ufak miktarda bile minnettat olacağız.

Jake Doevan ile iletişme geç
Esolutions Şirketi hakkında

DİĞER DİLLERDE KALDIRMA KILAVUZLARI