Önem ölçekli:  
  (99/100)

.odin virüsünü kaldır (Ücretsiz Açıklama)

Olivia Morelli ile - - | Fidye Yazılım Yaz

Dosyalarınızda . odin uzantısı var ise ne yapmalısınız? 

.odin dosya uzantısı genellikle .odin dosya uzantı virüsü bilgisayarınıza girdiğinde karşınıza çıkar ve bu virüsün yaygın olarak kullanılan adı ODIN fidye yazılımıdır. Bu virüs dosyalarınızı ve belgelerini bambaşka bir şekilde kodlayarak onlara ulaşmanızı imkansız hale getirir. Kurbanlarından para almak için bu yöntemi kullanır ve .odin uzantı virüsünden kurtulmayı sağlayacak bir yazılımı size para karşılığında vermeyi teklif ederler. Eğer ODIN şifre kırıcı bir program arıyorsanız henüz böyle bir araca rastlanmamış olduğunu size belirtmek isteriz. Fidye yazılımlar olağanüstü tehlikelidir çünkü bir kere ödeme isteme noktasına gelinmişse artık oradan dönüş yok demektir. Tabi ki tüm verilerinizin yedeklerini almıyorsanız. Eğer böyle bir önlem almışsanız her şeyi silerek yedekleme dosyalarınızı aktarabilrisiniz. Eğer dosyalarınızı yedeklemediyseniz sizin için bir kaç data kurtarma yazılımı önerebiliriz, ancak unutmamalısınız ki bu yöntemler bile dosyalarınıza yeniden ulaşmanızı sağlayamayabilir. Şimdi baştan başlayalım ve aklımızdaki soruların cevaplarına bakalım, kim bu ODIN, nasıl çalışıyor ve neden benim bilgisayarıma saldırdı?

ODIN virüsü nedir ve benden ne istiyor?

.odin dosya uzantılı fiye yazılım virüsü, şifreli bir DLL yükleme formu ile bilgisayarınıza sızmış kötü amaçlı bir yazılımdır ve sızdıktan sonra Rundll32.exe olarak bilinen bir windows programı tarafından çalıştırılır. Bu programın komut dizininde %TEMP% dosyasında yer alan şüpheli DLL programlarını açan bir komut vardır. Bir kere açılırsa virüs bilgisayarın farklı yerlerinde konuşlanmış dosyaları şifrelemeye başlar, sadece bilgisayarın çalışrı durumda kalması için hayati önem taşıyan dosyaları bırakır. Virüs şifreleyeceği dosyaları uzantılarına bakarak tanıyor ve yaptığımız araştırmaya göre 390 farklı belge türünü çözerek şifreleyebiliyor. .odin dosya uzantılı virüsü haritalanmamış ağ paylaşımları üzerinde de şifrelemeler yapar ve bunun için RSA-2048 ve AES-128 şifreleme algoritmalarının bir kombinasyonunu kullanır. Yani bu da demek oluyor ki, bu dosyaları şfirelemek için bu yazılımı yazan kişiden başka hiç kimse çözemez. Her bir kurban için farklı deşifre kodları ve anahtarları kulandıklarından dolayı eğer bir şifre kırma yazılımı satın alıp diğer kurbanlarla paylaşmak isterseniz değerli vaktinizi boşa harcamamanızı tvsiye ederiz. Odin yazılımını yapan adamlar bunu da düşünmüşler ve çaresini bulmuşlar. 

Kurbanın verileri şifrelendikten sonra virüs bütün belgelerin içine bir doya bırakır, bu dosyanın adı .odin uzantılı virüsünden nasıl kurtulurum manasına gelen “how to decrypt .odin file extension files” belgesidir. Bu not şu şekillerde de isimlendirilmiş olabilir; _[2 digits]_HOWDO_text.html_HOWDO_text.html ya da_HOWDO_.bmp. Her kurban, kendine özgü bir tanımlanma numarasına sahiptir ve şifre kırma programını bulmak için ödeme yapılacak siteye kenine has bir bağlantı ile kanalize olur. Ödeme sitesine sadece Tor tarayıcısı ile giriş yapılabilir. Bu siteye girer girmez acı geçeklerle karşılaşırız, virüs, Locky virüsünün başka bir versiyonudur çünkü internet sitesinde şu ibare yer alır “özel bir yazılım tarafından sunulur – Locky Şifre Kırıcı, tüm şifreli dosyalarınızı çözer ve belgelerinize ulaşmanızı sağlar“. Bu şifre kırıcının fiyatı 0.7 BTC yani 450 USD kadardır. Aşikar nedenlerden ötürü bu ödemeyi kesinlikle yapmamanızı öneririz. Öncelikle asla siber suçlulara güvenmemek gerekir. Size şifre çözücü yazılımı vereceklerine dair hiçbir garanti yok ortada ve eğer verseler bile bu yazılımın içinde de yine başka şüpheli yazılımlar bulunma ihtimali yüksektir. Ayrıca bu yazılımlar için para veren insanlar bu sektöre paralarını vererek cesaret vermiş olurlar ve adamların bu işi yapmaya devam etmesini sağlarsınız. Bu yüzden eğer bu fidye yazılımın saldırısına maruz kalırsanız hemen .odin dosya uzantılı virüsü bilgisayarınızdan silin. .odin dosya uzantılı virüsü silme yöntemleri için Reimage ya da benzeri virüs koruma programlarını kullanabilirsiniz.

.odin file extension malware encrypts files and wants money

Bu virüs nasıl yayılıyor?

Locky (ya da Odin) fidye yazılımına maruz kalan kurbanların raporlarına göre bu şüpheli yazılım e-postalara eklenmiş formlarla bilgisayara giriyor. Görünüşe bakılırsa bu sızma yöntemi hala popülerliğini koruyor ve kurbanların bilgisayarlarına girme konusunda oldukça işe yarıyor gibi görünüyor. Bu işi yapan insanlar size sahte e-pstalar yolluyor, dekontlar, faturalar, trafik cezaları vs gibi postalar yollayarak kurbanın bilgisayarına giriş yapmış oluyor. Bu yüzden kimden geldiğini bilmediğiniz e-postaları asla açmamanızı öneriyoruz çünkü içinden ne çıkacağını asla bilemezsiniz. Bunun yanında ODIN virüsünü dağıtmanın başka yolları da bulunuyor, şüpheli eklentileri olan e-postalar yollamak ev kullanıcıları için daha etkili görünüyor. Ancak fidye yazılım başka programları yüklerken ya da fidye yazılım yükleme reklamlarını tıkladığınızda da bilgisayarınıza girebilir.

.odin dosya uzantılı virüsünü silmek

Eğer dosyalarınız kesin bir şekilde .odin dosya uzantılı virüsü tarafından bloke olmuşsa kendinizi kötü hissetmek zorunda değilsiniz, hemen .odin uzantılı fidye yazılımı bilgisayarınızdan kaldırın. Daha önceden de belirttiğimiz gibi, Reimage .odin dosya uzantılı fidye yazılımını silmek için en iyi yöntem olarak tavsiye ediyoruz. Fakat bu virüs bazı durumlarda virüs kurtulma programlarını da bloke edebiliyor. Bu durmda şu talimatları takip etmenizi öneririz.

Teklif
Şİmdi yapın!
İndir
Reimage (temizleyici) Mutluluk
Garanti
İndir
Reimage (temizleyici) Mutluluk
Garanti
Microsoft Windows ile uyumludur. Supported versions OS X ile uyumludur. Supported versions
Başarılı olunamadığında ne yapmalı?
 Reimage kullanarak virüslerin verdiği hasarı telafi etmeyi başramadıysanız, submit a question adresinden destek ekibimizle iletişime geçin ve paylaşabildiğiniz kadar çok detay paylaşın.
 Reimage virüslerin verdiği hasarı telafi etmek için tavsiye edilmektedir. Ücretsiz tarayıcı bilgisayarınızın virüslü olup olmadığını anlamanızı sağlar. Kötü amaçlı yazılım kaldırmanız gerekirse "Reimage kötü yazılım kaldırma aracının tam sürümünü almanız gerekir.

.odin Virüsünü Elle Kaldırma Rehberi:

Safe Mode with Networking kullanarak .odin programını kaldır

 • Adım 1: Bilgisayarınız Safe Mode with Networking modunda yeniden başlat

  Windows 7 / Vista / XP
  1. Start Shutdown Restart OK seçeneğine tıkla.
  2. Bilgisayarınızın yeniden çalıştığında F8 tuşuna basmaya başlayın ve Advanced Boot Options penceresini görene dek devam edin.
  3. Listeden Safe Mode with Networking seçeneğini seçin 'Safe Mode with Networking' seçeneğini seçin

  Windows 10 / Windows 8
  1. Windows giriş ekranından Power tuşuna basın. Şimdi Shift tuşuna basılı tutun ve Restart seçeneğine tıklayın. .
  2. Troubleshoot tuşunu seçin Advanced options Startup Settings ve Restart tuşuna basın.
  3. Bilgisayar çalışmaya başladığında Startup Settings penceresinde Enable Safe Mode with Networking seçeneğini seçin. 'Enable Safe Mode with Networking' seçeneğini seçin
 • Adım 2: .odin seçeneğini kaldırın

  Virüslü hesabınıza girin ve tarayıcıyı başlatın. Reimage veya başka bir casus yazılım karşıtı programı indirin. Güncelleyin ve zararlı dosyalardan kurtulmak için sistem taraması yaparak .odin virüsünü kaldırma işlemini tamamlayın.

Fidye yazılım Safe Mode with Networking programını engelliyorsa, diğer yöntemleri deneyin.

System Restore kullanarak .odin programını kaldır

 • Adım 1: Bilgisayarınız Safe Mode with Command Prompt modunda yeniden başlat

  Windows 7 / Vista / XP
  1. Start Shutdown Restart OK seçeneğine tıkla.
  2. Bilgisayarınızın yeniden çalıştığında F8 tuşuna basmaya başlayın ve Advanced Boot Options penceresini görene dek devam edin.
  3. Listeden Command Prompt seçeneğini seçin 'Safe Mode with Command Prompt' seçeneğini seçin

  Windows 10 / Windows 8
  1. Windows giriş ekranından Power tuşuna basın. Şimdi Shift tuşuna basılı tutun ve Restart seçeneğine tıklayın. .
  2. Troubleshoot tuşunu seçin Advanced options Startup Settings ve Restart tuşuna basın.
  3. Bilgisayar çalışmaya başladığında Startup Settings penceresinde Enable Safe Mode with Command Prompt seçeneğini seçin. 'Enable Safe Mode with Command Prompt' seçeneğini seçin
 • Adım 2: Sistem dosyalarınızı ve ayarları yeniden yükleyin
  1. Command Prompt penceresi görününde, cd restore seçeneğini girin ve Enter seçeneğine tıklayın. Alıntılar olmadan 'cd restore' seçeneğini girin ve 'Enter' seçeneğine basın.
  2. Şimdi rstrui.exe girin ve Enter seçeneğine tekrar girin.. Alıntılar olmadan 'rstrui.exe' seçeneğini girin ve 'Enter' seçeneğine basın.
  3. Yeni pencere göründüğünde Next seçeneğine tıklayın ve .odin sisteme girmesinden önceki duruma dönün. Sonra Next seçeneğine tıklayın. 'System Restore' penceresi göründüğünde 'Next' seçeneğini seç Geri yükleme noktanızı seçin ve 'Next' seçeneğine tıklayın
  4. Sistem geri yüklemesini başlatmak için Yes seçeneğine tıklayın 'Yes' seçeneğine tıklayın ve sistem geri yüklemesini başlatın
  Sistemi önceki bir tarihe geri yükleme işleminin ardından, Reimage 'ı yükleyip bilgisayarı taradıktan sonra .odin temizleme işleminin başarıya gerçekleştirildiğinden emin olun.

Bonus: Verilerinizi kurtarın

Yukarıda verilen kılavuz .odin bilgisayarınızdan kaldırmaya yardımcı olmak içindir. Şifrelenmiş dosyalarınızı kurtarabilmek için virusler.info.tr güvenlik uzmanları tarafından hazırlanmış detaylı kılavuzu kullanmanızı tavsiye ederiz.

Eğer dosyalarınız .odin tarafından şifrelenmişse, onları geri yüklemek için farklı yöntemler kullanabilirsiniz

Data Recovery Pro ile Şifrelenmiş Dosyalarınızı Kurtarın

Her ne kadar Data Recovery Pro, Odin için özel olarak üretilmemiş olsa da dosyalarınızı hızlı bir şekilde geri kazanmanızı sağlayabilir. Tüm dosyalarınızın şifrelerini kırabileceğini garanti edemesek de bir denemeye değer diye düşünüyoruz.

 • Data Recovery Pro İndir;
 • Data Recovery daki adımları takip edip programı bilgisayarınıza yükleyin ve kurun
 • çalıştırın ve .odin fidye yazılımı tarafından şifrelenmiş programları bulmak için tarayın
 • Geri Yükleyin

Locky Decryptor

Bu gibi yazılımları virüsleri üreten siber suçlulardan almamanız konusunda sizi şiddetle uyarıyoruz çünkü bu programlarla birlikte başka şüpheli yazılımların da girme şansı çok yüksektir. Lütfen fidyeyi ödeeyin, bunu yaptığınızda sadece bu kötü insanlara yardım etmiş olursunuz.

Son olarak kripto- fidye yazılımlara karşı korumanız olmalı. Bilgisayarınızı .odin ve diğer fidye yazılımlardan korumak için güvenilir bir korsan yazılım programı kullanın. Reimage, SpyHunter 5Combo Cleaner veya Malwarebytes bu iş için uygun olabilir.

Yazar hakkında

Olivia Morelli
Olivia Morelli

Eğer bu ücretisz kaldırmal yöntemi size yardımcı oldusysa lütfen bu servici sürdürebilmemiz için bize bağış yapın. En ufak miktarda bile minnettat olacağız.

Olivia Morelli ile iletişme geç
Esolutions Şirketi hakkında

Kaynak: https://www.2-spyware.com/remove-odin-file-extension-virus.html

DİĞER DİLLERDE KALDIRMA KILAVUZLARI