Önem ölçekli:  
  (99/100)

ODIN virüsünü kaldır (Gelişmiş Rehber) - Kas 2016 güncellemesi

Julie Splinters ile - - | Fidye Yazılım Yaz

ODİN virüsünden sakınmanın bir yolu var mı?

ODIN virüsü Locky fidye yazılımı‘nın yeni bir varyasyonu olarak ortaya çıktı. Bu kötücül yazılım adını kendine has özelliği olan etkilediği dosyalara .odin uzantısını eklemesinden almakta. Orjinal virüs gelişmeye ve zarar verici etkisi altında bir grubu tutmaya devam ederken, siz iki versiyona da denk gelmemek için çok dikkatli olmalısınız. ODİN virüsünün kendisini silmesi çok zor olmasa da, önemli olan uyguladığı şifreleme işleminin kendisi ve Locky’e yenilmezliğini veren de bu özelliği zaten. Bu talihsizlik bilgisayarınıza sıçradıktan sonra her ne kadar size verdiğimiz tavsiyeler için çok geç olsa da, hemen kendinize gelmeli ve çok dikkatli olmalısınız. İlk önce, dosyalarınızı kurtarmaya başlayabilmek için ODİN virüsünün tamamen ve başarılı bir şekilde kaldırılması gerekmekte.

Görünüşe göre Locky’nin başarısı yaratıcıların tahminlerinin çok ötesine aştı ve ve en tehlikeli fidye yazılımı sıfatını bir süre daha ellerinde utacaklar gibi gözüküyor. Orjinal versiyonunun Şubat ayında piyasaya sürüşmesinden sonra, bir çok farklı versiyonu çıktı piyasaya örn., Zepto. Şimdi de hackerlar fidye yazılımlarına popüler film veya film karakterlerinden isim verme modasına uydular. Orjinal ismin sahibi  Kuzey mitolojisinin en eski ve ana tanrısı – Odin- misali virüs de benzer bir etki yaratmaya çalışıyor . Kişisel dosyalarınızı şifrelemek içinRSA-2048 ve AES-CBC 256 şifreleme algoritmalarını kullanmakta. Bu stratejiler matematiksel denklemlerden oluştuğu için, bu eşsiz şifre anahtarıan denk gelecek başka bir alternatif bulmak çok çok zor.

Odin virus easily encrypts files

Dahası, ODİN kötücül yazılımının geliştiricileri, daha da fazla zarar verebilmek adına, daha karmaşık şifreleme teknikleri kullanmaktalar. Virüsün potansiyel değerl dosyalarınızı tespit etmesi ve onları şifrelemesi biraz zaman alabilmekte. Yine de, işlem en sonunda tamanlandığında, fidye yazılımı kurbana içinde bulunduğu durumu anlattığı üç adet dosya oluşturur: _[2_digit_number]_HOWDO_text.html, _HOWDO_text.bmp, and _HOWDO_text.html . Kullanmış olduğu fidye notu örneklerinden birisi aşağıda verilmektedir:

Picture of Odin ransom note

Ataları gibi, ODİN fidyeyazılmı da Tor tarayıcısının kullanılmasını şart koşmakta. Kurbanların bu programla ödemeyi yapması ve göya dosyalarının şifresini çözecek anahtarı alması beklenmekte. Yazılımın temizlenmesi aşamasındaki bütün gereksiz zaman ve para kaybını bir kenara bırakın ve Reimage uygulamasının süreci hızlandırmasına izin verin.

Ekim 2016 Güncellemesi: ODİN Honolulu İtfaiye Departmanının Bilgisayarlarında Tespit edildi

Eylül ayının sonu Odin fidye yazılımının gerçekleştirdiği en büyük siber saldırı olarak kayıtlara geçti. Yönetim kademesinde çalışanlardan birisi virüslü bir dosya içeren epostayı açtıktan sonra Honololulu İftafiye Departmanının yaklaşık 20 bilgisayarı hacklendi. Haber yetkililere ulaştıktan kısa süre sonra, İtfaiye Departmanı çalışanlarına virüsün daha fazla yayılmasının engellenebilmesi adına bilgisayarlarını kapatmaları emredildi. Neyse ki, bilişim uzmanları çalışmalarına devam edip ODİN fidye yazılımını bilgisayarlardan temizlemeye çalışırken, acil müdahale sistemi etkilenmemişti ve çalışmaya devam edebiliyordu.  Ne yazık ki, saldırı çok çabuk da sonlanmadı: İtfaiye departmanının eposta yazışmaları, iç ve dış iletişimi  ODİN virüsü temizlenene kadar tam koca bir gün kapalı kaldı. Virüs tamamen temizlenebildi ve yedeklerden eski dosyalar geri yüklenebildi ki yetkililerin ceplerini boşaltmalarına gerek kalmadı. Veri yedeği olmayan şirketlerin başına neler gelebileceğini hayal bile edemezsiniz.

Görüşnüşe göre virüs yayıldıkça daha da gelişmiş bir hal almakta. Her ne kadar Avrupa virüsün ana hedefi olsa da, Asya ülkeleri, Amerika ve Afrika kıtası da giderek daha fazla saldırıya maruz kalmakta. Bu yüzden de, büyük şirketlere de sızıntılar gerçekleşmekte. Program geliştikçe, kullanıcılarını etkilediği yöntemler de gelişmekte. Kısa bir süre önce, virüs sisteme çalıştırılabilir dosyaları yüklemek için  WSF veya JS  dosyalarını kullanıyordu. Şimdi ise, çalıştırılabilir dosyalar yerine , ODİN scriptini yüklemek için DLL dosyası kullanılmakta. Küçüçük bir değişiklik gibi gözükebilir fakat, antivirüs geliştiricileri için bambaşka yeni bir boyut demek. Virüs gelişmeye ve yayılmaya devam edecek, bu yüzden de kurumlar, şirketler ve bireysel kullanıcılar önleyici tedbirler almaya başlamalı.

Fidye yazılımının yayılma eğilimleri

Bütük olasılıkla, .odin dosya uzantısı virüsü bilgisayarınızın kontrolunu ele geçirmek için virüslü bir spam maili kullanacak. Fidye yazılımlarının büyük bölümünün stratejisi bu, ve malesef ki başarılı da oluyorlar. İlgi çekici bir başlıkla sahte bir fatura veya basit bir video alınca, çok az kişi arkasında başka bir şey olabileceğinden şüpheleniyor. En son raporlara göre virüs sahte fatura gibi gelmekte ve şu başlığı veya benzerini kullanmakta “Receipt [random numbers]” . Bu yüzden, online alışveriş yapan kullanıcılar bir an boş bulunup tıklayabilmekte. Sonra da, virüsün sisteme yerleşmesi ve görevini yerine getirmesi sadece zaman meselesi. Ayrıca Odin virüsünün bazı versiyonları sistem açıklarını da kullanmakta. Bu sinsi yöntemden kurtulmanın tek yolu ise sisteminizi güncelelmek ve güvenilir bir anti-casus yazılımı kullanmak.

ODIN fidye yazılımı silme adımları

Kompleks bir şifreleme tekniği kullanan bir fidye yazılımı ile boğuştuğunuz için, elle kaldırmak ile uğraşmamanızı tavsiye ediyoruz. Bununla alakalı olarak, ODİN virüsünü silmek için güvenlik uygulamalarına güvenmek en doğru karar olabilir. Pİyasada virüsten kurtulmanıza yardımcı olan bir çok uygulama mevcut: Reimage, SpyHunter 5Combo Cleaner veya Malwarebytes.  Virüsün silinmesi işlem tamamlandıktan sonra, dosya kurtarma işleminiz hakkında düşünebilirsiniz. Bu yüzden, bu yazının altında bir kaç tavsiye vermekteyiz. Yine de, ilk önce ODİN kaldırılmalı sonrasına şifrlerei çözmeyi denemelisiniz. Akti taktirde, başarısız olacaksınızdır.

Teklif
Şİmdi yapın!
İndir
Reimage (temizleyici) Mutluluk
Garanti
İndir
Reimage (temizleyici) Mutluluk
Garanti
Microsoft Windows ile uyumludur. Supported versions OS X ile uyumludur. Supported versions
Başarılı olunamadığında ne yapmalı?
 Reimage kullanarak virüslerin verdiği hasarı telafi etmeyi başramadıysanız, submit a question adresinden destek ekibimizle iletişime geçin ve paylaşabildiğiniz kadar çok detay paylaşın.
 Reimage virüslerin verdiği hasarı telafi etmek için tavsiye edilmektedir. Ücretsiz tarayıcı bilgisayarınızın virüslü olup olmadığını anlamanızı sağlar. Kötü amaçlı yazılım kaldırmanız gerekirse "Reimage kötü yazılım kaldırma aracının tam sürümünü almanız gerekir.

Yazar hakkında

Julie Splinters
Julie Splinters - Virüs temizleme uzmanı

Eğer bu ücretisz kaldırmal yöntemi size yardımcı oldusysa lütfen bu servici sürdürebilmemiz için bize bağış yapın. En ufak miktarda bile minnettat olacağız.

Julie Splinters ile iletişme geç
Esolutions Şirketi hakkında

Kaynak: https://www.2-spyware.com/remove-odin-ransomware-virus.html

DİĞER DİLLERDE KALDIRMA KILAVUZLARI