Önem ölçekli:  
  (10/100)

Omniboxes.com virüsünü kaldır (Chrome, Firefox, IE, Edge) - 2021 güncellemesi

Jake Doevan ile - - | Browser hijacker Yaz

Omniboxes.com. Zararlı mı?

Omniboxes virüsü “potansiyel olarak istenmeyen program” ve “tarayıcı korsanı” kategorilerine eklendi. Bu ne anlama geliyor? Bu şu demek: Bu arama motorundan uzak durmalısınız. Bu programın yazılımcısı SuperNet Technology Limited ünlü bir arama motoru olduğunu iddia etse de gerçekler oldukça farklı. En iyi çevrimiçi arama deneyimi yerine Omniboxes sizi sürekli yönlendirmeler ile rahatsız eder ve popülerliğini arttırmaya çalışan sitelere gönderir. Bu programın, içerikleri reklamla doldurarak yazılımcılarının para kazanması için uğraşan reklam destekli bir uygulama olduğunun farkında olun.

Omniboxes.com yönlendirme sorunu zararlı görünmese de bu arama sitesinin arama sonuçlarında birçok pop-up bildirim gösterdiğini bilmelisiniz. Genellikle kullanıcıların programlarını güncellemelerini, kupon, indirim kullanmalarını veya yarışmaya katılmalarını söylerler. Ne kadar iyi görünseler de bunlardan uzak durmalısınız. Çünkü bu gibi adresler kişisel bilginizi çalmaya çalışabilir veya bilgisayarınıza virüs bulaştırabilir.

Son verilere göre, kullanıcıların çoğu başlangıç sayfası, varsayılan arama motoru yerine sisteme indirmedikleri halde http://omniboxes.com/ adresini görmektedir. Bu tarayıcı korsanını test ettikten sonra, bu programın yığınlama ile dağıldığını görebilirsiniz. Bu gibi programlar çerezlerle paket olarak dağılır ve kimlik dışı bilgiler toplayabilirler. Omnibox’ı varsayılan arama motoru yaptığınızda şu bilgileri toplayabilir:

 • Aranan kelimeler ve sık ziyaret edilen siteler;
 • Siteleri ziyaret ederken girilen bilgiler;
 • Kullanıcıların e-posta adresleri;
 • Bilgisayarın IP adresi, konum vb.

Gördüğünüz gibi Omniboxes programını hemen kaldırmalısınız. Bu programdan kurtulmanın en iyi yolu ReimageIntego veya benzeri bir programla sistemi taramaktır.

An example of Omniboxes malware and ads that are displayed by it

Bu tarayıcı korsanı bilgisayarıma nasıl girer?

Omniboxes, onayınız olmadan sisteme girdiğinden ciddi bir problemdir. Yüzlerce benzeri gibi bu arama motoru aşağıdaki tekniklerden biri ile yayılmaktadır :

 • Yanlış yönlendiren reklamlar. Bu günlerde bu gibi şüpheli programların reklamını yapan yüzlerce site bulunmaktadır. İnsanlara yardım etmeye çalışan profesyonel siteler gibi görünürler. Ancak amaçları kullanıcıları kandırmak ve istenmeyen programların indirilmesini sağlamaktır. Son raporlara göre, Omnibozes virüsü yanlış yönlendiren reklamlar ile tanıtılmaktadır. Lütfen bu reklamlardan mümkün olduğunca uzak durun!
 • Yığınlanma. Yüzlerce tarayıcı korsanı, reklam destekli program bu yöntemle yayılmaktadır. Bu metod para karşılığında ücretsiz yazılımların kullandığı bir metoddur. Yığınlamadan nasıl kaçabilirsiniz? Bu hiç de zor değil. PDF yaratıcıları, video paylaşım yazılımları, indirme yöneticileri gibi programları kurarken her zaman Özel ya da Gelişmiş kurulum yöntemini seçmeli ve her adımı takip etmelisiniz. Bunu yaparken de “Omniboxes.com’u ana sayfam yap” veya “Omniboxes.com’u varsayılan arama motoru yap.” gibi onay kutucuklarındaki işaretleri kaldırmalısınız.

Şu anda bu tarayıcı korsanı Almanca konuşulan ülkelerde hızla yayılmaktadır. En çok Windows 7 OS etkilenmektedir. Windows 7’den bu programı kaldırmak için hem arama motorundan hem de bağlantılı programdan kurtulmalısınız. Bu durumda tarayıcı korsanı ile WPM, Wsys Control gibi programları da kaldırmalısınız.

Omniboxes hakkında Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

Soru: İçerik bulmak için hep Google’ı kullanıyorum. Ancak son zamanlarda Google Chrome tarayıcımın başlangıç sayfası olarak Omnibox’u barındırdığını fark ettim. Chrome’da ayar değişikliği yapmadım. Neden başlangıç sayfam değişti?

Cevap: Omniboxes.com tarayıcı korsanıdır. Uzmanlar, potansiyel olarak istenmeyen program olarak da adlandırmaktadır. Anasayfanızın yerinde çıkması normal. Büyük ihtimalle son zamanlarda eklentisi olan bir ücretsiz yazılım kurdunuz. Kurulum esnasında da Varsayılan ya da Normal kurulumu seçtiniz. Dikkatsiz bir kurulum da bu programı yükledi. Omniboxes uygulamasını hemen kaldırmalısınız. 

Soru: Merhaba, bir sorum var. Omniboxes.com adlı arama motorunu kullanmayı denedim. Bu site ortaya çıkmadan önce bilgisayarımda hiçbir problem yoktu. Arama yapmaya çalıştığımda bilgisayarımda virüs olduğunu ve bilgisayar optimizasyon aracı kurmam gerektiğini söyleyen bir siteye yönlendiriliyorum. Buna inanmalı mıyım? Bilgisayarım birkaç haftadır çok garip.

Cevap: Omniboxes potansiyel olarak istenmeyen bir program olduğundan kullanılmamalıdır. Bu siteden gelen arama sonuçları sponsor linkler ile doludur. Omniboxes yönlendirmelerinin amacı bazı sitelerin trafiğini arttırmaktır. Sahte programların reklamını yapan ilanlara inanmamalısınız. Bilgisayarınızdaki problemleri anlamak için SpyHunter ve benzeri bir programla sisteminizi hemen kontrol etmelisiniz.

Soru: Omniboxes.com beni sürekli reklam dolu güvenilmez sitelere yönlendiriyor. Bu Omniboxes zararlı olduğu için mi oluyor? Belki de bilgisayarımda bu yönlendirmeleri yapan bir virüs vardır.

Cevap: Yönlendirme sorununuzun sebebi Omniboxes.com tarayıcı uzantısıdır. Bazıları arama motoru virüsü olarak adlandırmaktadır. Teknik olarak virüs değildir. Bu yüzden güvenlik uzmanları olmadan da bu programı kaldırabilirsiniz. Tek ihtiyacınız olan şey aşağıdaki rehber.

Soru: Omniboxes ana sayfamın yerini aldı. Oldukça güvenilir görünüyor. Ancak bazı internet kaynakları kötü kaynaklı yazılım olarak adlandırıyor. Neden?

Cevap: Kullanıcılar tarayıcı korsanı ve reklam destekli programları kötü amaçlı yazılımlarla karıştırmaktadır. Ancak bu programlar zararlı değildir. Potansiyel olarak istenmeyen programlar kategorisindedirler. Bazı kullanıcılar Omniboxes.com’un kullanıcıları yanlış arama sonuçları ile zararlı sitelere yönlendirebileceğini düşündüğünden bu programı kaldırma ihtiyacı duyarlar.

Soru: Lütfen yardım edin! Omniboxes.com ana sayfamda belirdi ve bilgisayarım çok yavaş çalışıyor. Değiştirmeyi denedim ama başaramadım. Bilgisayarım da hala çok yavaş. Bu programdan nasıl kurtulabilirim?

Cevap: Gözlemleriniz doğru. Omniboxes.com bilgisayarınızın yavaşlamasına neden olur. Çünkü kendisi bir tarayıcı korsanıdır ve bilgisayarda tutmamanız gerekir. Bilgisayarınızdan kaldırmadığınız sürece bu başlangıç sayfasından kurtulamazsınız. Otomatik veya manuel olarak kaldırabilirsiniz. Adım adım kaldırma öğreticimizi size sunduk.

Omniboxes virüsünün kaldırılması:

Omniboxes programını bilgisayardan iki ayrı yöntemle kaldırabilirsiniz. İkisi de etkilidir. Bu yüzden seçim sizin. Bilgisayar bilginiz ileri düzeyse ve bilgisarın mimarisi ve benzeri şeyler hakkında bilgi sahibi iseniz manuel kaldırma yöntemini seçebilirsiniz. Bu yöntemde bilgisayarın görev yöneticisi ve her bir tarayıcısının değiştirilmesi gerekmektedir. Ancak bu karmaşık geliyorsa Omniboxes virüsünü otomatik kaldırmayı seçebilirsiniz. Bu durumda aşağı verdiğimiz anti-casus yazılımlarından birisini güncelleyip full sistem taraması gerçekleştirmeniz gerekecektir. Bu bilgisayarınızdaki potansiyel istenmeyen programlara dair bütün şüpheli bileşenleri bulmanızı sağlayacaktır.

ReimageIntego programının yardımıyla virüs tehlikesinden kurtulabilirsiniz. SpyHunter 5Combo Cleaner ve Malwarebytes potansiyel istenmeyen programları ve virüsleri, onlara ait tüm dosyaları ve kayıt dosyalarını tespit etme konusunda tavsiye edilen programlardır.

Teklif
Şİmdi yapın!
İndir
Reimage Mutluluk
Garanti
İndir
Intego Mutluluk
Garanti
Microsoft Windows ile uyumludur. Supported versions OS X ile uyumludur. Supported versions
Başarılı olunamadığında ne yapmalı?
  Reimage Intego kullanarak virüslerin verdiği hasarı telafi etmeyi başramadıysanız, submit a question adresinden destek ekibimizle iletişime geçin ve paylaşabildiğiniz kadar çok detay paylaşın.
Reimage Intego ücretsiz bir deneme sürümüne sahiptir. Reimage Intego tam sürümünü satıl alan kullanıcılar daha detaylı taramalar yapabilir. Ücretsiz sürüm virüsleri belirlemek için tarama yaoar ve bu virüsleri nasıl sileceğinize dair rehber sunar. Tam sürüm bu dosyaları otomatik olarak kaldırır.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Reimage kullanarak tamir edemezseniz SpyHunter 5 programını deneyebilirsiniz.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Intego kullanarak tamir edemezseniz Combo Cleaner programını deneyebilirsiniz.
Omniboxes.com virüsü bellek kopyası
Omniboxes.com virüsü bellek kopyasıOmniboxes.com virüsü bellek kopyasıOmniboxes.com virüsü bellek kopyasıOmniboxes.com virüsü bellek kopyasıOmniboxes.com virüsü bellek kopyasıOmniboxes.com virüsü bellek kopyası
Omniboxes.com virüsü bellek kopyası

Omniboxes.com Virüsünü Elle Kaldırma Rehberi:

Windows sistemlerinden Omniboxes.com virüsünü kaldırım

 1. Start Control Panel Programs and Features'e tıklayın ( Eğer Windows XP kullanıcısıysanız Add/Remove Programs'e tıklayın) 'Start -> Control Panel -> Programs and Features''e tıklayın ( Eğer 'Windows XP' kullanıcısıysanız 'Add/Remove Programs''e tıklayın)
 2. Eğer Windows 10 / Windows 8 kullanıcısıysanız ekranın sol alt köşesinde sağa tıklayın. Quick Access Menu çıktığı anda Control Panel ve Uninstall a Program'ü seçin. Eğer 'Windows 10 / Windows 8' kullanıcısıysanız ekranın sol alt köşesinde sağa tıklayın. 'Quick Access Menu' çıktığı anda 'Control Panel' ve 'Uninstall a Program''ü seçin.
 3. Omniboxes.com ve bağlantılı programları kaldırın
  Burada Omniboxes.com ve benzeri yeni kurulmuş olan programları arayın.
 4. Bunları kaldırın ve ayarları kaydetmek için OK'e tıklayın. Şüpheli içeriklere sağ tıklayın ve 'Uninstall''ı seçin.
 5. Omniboxes.com'i Windows kısayollarından kaldırın.
  Mozilla Firefox'ın kısayoluna sağ tıklayın ve Mozilla Firefox'i seçin. Tarayıcı ikonuna sağ tıklayın ve 'Properties''ı seçin.
 6. Shortcut tabine gidin veTarget alanına bakın. Virüs ile alakalı zararlı içeriği kaldırın. 'Shortcut' tabini seçin ve 'http://isearch.babylon.com...''yi ve diğer şüpheli içerikleri silin.

Yukarıda verilen talimatları Internet Explorer ve Google Chrome de dahil tüm tarayıcı kısa yolları ile tekrar edin. Bu kısayolların Masaüstü, Başlat Menüsü ve Görev çubuğu gibi yerlerinin hepsini kontrol edin.

Mac OS X sisteminden Omniboxes.com virüsünü kaldırın

 1. OS X kullanıyorsanız, sol üstteki OS X butonuna tıklayın ve Applications se.eneğini seçin. 'Go' seçeneğine tıklayın ve 'Applications' seçeneğini seçin
 2. Applications dosyasını görene kadar bekleyin ve Omniboxes.com ya da benzeri şüpheli programları bulun. Bunlar hepsinin üstüne sağ tıklayın ve Move to Trash seçeneğini seçin. Tüm zararlı girdilere tıklayın ve 'Move to Trash' seçeneğini seçin

Internet Explorer (IE) programından Omniboxes.com virüsünü kaldırın

 1. Tehlikeli eklentileri kaldırın
  Internet Explorer'i açın ve tarayıcının sağ üst köşesindeki dişli ikonuna tıklayın (IE menüsü) Menü ikonuna tıklayın ve 'Manage add-ons''ı seçin.
 2. Manage Add-ons penceresini göreceksiniz. Burada Omniboxes.com ve diğer şüpheli eklentileri bulun. Disable'ye tıklayarak bu girdileri devredışı bırakın. Tüm kötü içeriklere sağ tıklayın ve 'Disable''ı seçin.
 3. Başlangıç sayfanız değiştirildiyse onu değiştirin.
  Tarayıcının sağ üst köşesindeki menü ikonuna tıklayın ve Internet Options
 4. Burada zararlı linkleri kaldırın ve istediğiniz site adlarını girin. Ayarları katdetmek için Apply 'e tıklayın. Zararlı linkleri silin ve istediğiniz domain adını girin ve değişiklikleri kaydetmek için 'Apply''e tıklayın.
 5. Internet Explorer 'yi sıfırla
  Dişli ikonuna (menü) tekrar tıklayın ve Internet options 'ı seçin. Advanced sekmesine gidin.
 6. Burada Reset 'i seçin.
 7. Yeni pencereye girince Delete personal settings 'i kontrol edin ve Omniboxes.com kaldırım işlemini tamamlamak için Reset'yi tekrar seçin. 'Advanced' seçeneğine gidin ve 'Reset' düğmesine tıklayın. Şimdi 'Delete personal settings' seçeneğini seçin ve 'Reset''e tekrar tıklayın.

Microsoft Edge 'den Omniboxes.com virüsünü kaldır

Microsoft Edge ayarlarını sıfırla (Yöntem 1 )

 1. Microsoft Edge uygulamasını çalıştır ve More 'e tıkla( ekranın sağ üst köşesindeki 3 nokta)
 2. Daha fazla seçenek açmak için Settings 'a tıklayın
 3. Settings ekranı ortaya çıkınca, Clear browsing data seçeneğinin altındaki Choose what to clear butonuna tıklayın Ayarlara gidin ve 'Choose what to clear' 'i seçin
 4. Burada, kaldırmak istediğiniz her şeyi seçin ve Clear'a tıklayın 'Clear' butonunu seçin
 5. Şimdi Startbutonuna(Windows logo) sağ tıklamalısınız. Burada, Task Manager'i seçiniz. Başlangıç menüsünü açın ve 'Task Manager''ı seçin seçin.
 6. Processes sekmesinde iken, Microsoft Edge 'i aratınız.
 7. Sağ tıklayıp Go to details seçeneğini seçin. Eğer göremezseniz Go to details seçeneğine gidip More details'e tıklayın ve önceki adımı tekrar ediniz. 'Microsoft Edge''e sağ tıkalyın ve 'Go to details''ı seçin Eğer 'Go to details' seçeneği ortaya çıkmazsa, 'More details''ı seçin
 8. Detailsekmesi ortaya çıktığında, içinde Microsoft Edge geçen her girdiyi bulun. Bu girdileri sonlandırmak için hepsine sağ tuşla tıklayıp End Task seçin Microsoft Edge girdilerini bulun ve 'End Task' 'ı seçin

Microsoft Edge tarayıcısını sıfırlama (Yöntem 2 )

Eğer Yöntem 1 faydalı olmazsa, gelişmiş Edge sıfırlama yöntemini kullanmalısınız.

 1. Not: bu yöntemi kullanmadan önce verilerinizi yedeklemelisiniz.
 2. Bilgisayarınzda bu klasörü bulun: C:\Users\%username%\AppData\Local\Packages\Microsoft.MicrosoftEdge_8wekyb3d8bbwe.
 3. Kaydedilmiş bütüngirdileribulupfarenizin sağ tuşu ile tıklayın. Sonra Delete seçeneği Bilgisayarınızdaki Microsoft Edge klasörünü seçin, bütün girdileri sağ tuşla işaretleyip 'Delete' 'ye tıklayın
 4. Start butonuna(Windows logo) tıklayın ve Search my stuff satırına window power yazın
 5. Windows PowerShell girdisine sağ tıklayın ve Run as administrator seçin Windows PowerShell'i bulun , sağ tuşla tıklayıp 'Run as administrator' 'ı seçin
 6. Yöneticiolduktansonra : Windows Powershellpenceresi çıkaca, PS C:\WINDOWS\system32> komut satırını yapıştırıp ardından Enter'a basın:
  Get-AppXPackage -AllUsers -Name Microsoft.MicrosoftEdge | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register $($_.InstallLocation)\AppXManifest.xml -Verbose}
  Gerekli komutu kopyalayıp yapıştırın ve 'Enter'' a basın.

Bu adımlar tamamlandıktansonra, Omniboxes.com Microsoft Edge tarayıcınızdan silinmiş olmalı

Mozilla Firefox (FF) programından Omniboxes.com virüsünü kaldırın

 1. Zararlı uzantıları kaldırın
  Mozilla Firefox 'i açın. Sağ üst köşedeki menü ikonuna tıklayın ve Add-ons Extensions'yi seçin. Menü ikonuna tıklayın ve 'Add-ons''ı seçin.
 2. Burada Omniboxes.com ', ve diğer şüpheli eklentileri seçin. Bu girişleri silmek için Remove 'e tıklayın. 'Extensions''i seçin ve zararlı içerikleri bulun. 'Remove' seçeneğine tıklayarak her birinden kurtulun.
 3. Başlangıç sayfanız değiştirildiyse onu değiştirin.
  Sağ üst köşedeki menüye tıklayın ve Options General 'i seçin.
 4. Burada zararlı linkleri silin ve istediğiniz siteleri girin ya da Restore to default 'e tıklayın.
 5. Değişiklikleri kaydetmek için OK 'e tıklayın. 'General' tabindeyken 'Home Page' kısmından tüm zararlı içeriği silin ya da 'Restore to Default' butonuna tıklayın. Ayarları kaydetmek için 'OK' seçeneğine tıklayın.
 6. Mozilla Firefox 'yi sıfırla
  Sol üstteki Firefox menüsüne tıklayın ve soru işaretine tıklayın. Burada Troubleshooting Information'yi seçin. Menü seçeneğine ve ardından '?' seçeneğine tıklayın ve 'Troubleshooting Information' yi seçin.
 7. Şimdi Reset Firefox düğmesi ile birlikte Reset Firefox to its default state mesajını göreceksiniz.  Bu düğmeye birkaç kez basın ve Omniboxes.com kaldırımını tamamlayın. 'Reset Firefox' butonuna birkaç kez tıklayın.

Google Chrome programından Omniboxes.com virüsünü kaldırın

 1. Zararlı eklentileri silin.
  Google Chrome 'i açın. Sağ üst köşedeki menü ikonuna tıklayın ve Tools Extensions'yi seçin. Menü ikonuna tıklayın. 'Tools' ve 'Extensions' seçeneklerini seçin.
 2. Burada Omniboxes.com 'i ve diğer zararlı eklentileri seçin ve silmek için çöp kutusu ikonuna tıklayın. Zararlı içerikleri bulun ve çöp kutusu ikonuna tıklayarak tek tek hepsinden kurtulun.
 3. Virüs tarafından değiştirildiyse başlangıç sayfanız ve arama motorunuzu değiştirin.
  Menü simgesine tıklayın ve Settings 'i seçin.
 4. Burada On startup seçeneği altında Open a specific page or set of pages 'i arayın ve Set pages'e tıklayın. Menüye ve 'Settings' seçeneğine tıkladıktan sonra 'Set pages' seçeneğine tıklayın.
 5. Şimdi başka bir pencere görmelisiniz. Burada zararlı ara sitelerini silin ve istediğiniz siteyi başlangıç sayfanız olarak ayarlayın. Zararlı linkleri kaldırmak için 'X' seçeneğine tıklayın.
 6. Menü ikonuna tekrar tıklayın ve Search seçeneğinin altında Settings Manage Search engines 'i seçin. 'Settings' de iken 'Manage search engines...' seçeneğini seçin.
 7. Search Engines... 'deyken zararlı siteleri arayın. Sadece tercih ettiğiniz isimleri ve google'ı bırakmalısınız. Zararlı linkleri kaldırmak için 'X' seçeneğine tıklayın.
 8. Google Chrome 'yi sıfırla
  Google Chrome 'in sağ üst köşesindeki menü simgesine tıklayın ve Settings'yi seçin.
 9. Sayfanın sonuna inin ve Reset browser settings'e tıklayın. 'Settings''de iken 'Reset browser settings' düğmesine gelin ve tıklayın.
 10. Bu eylemi onaylamak için Reset 'e tıklayın ve Omniboxes.com kaldırımını tamamlayın. 'Reset' butonuna tıklayın ve kaldırma işlemini tamamlayın.

Safari programından Omniboxes.com virüsünü kaldırın

 1. Zararlı uzantıları kaldırın
  Safari tarayıcısını açın ve ekranın sol köşesindeki Safari seçeneğine tıklayın. Bunu yaptıktan sonra Preferences seçeneğini seçin. 'Safari' seçeneğine tıklayınn ve 'Preferences' seçeneğini seçin
 2. Burada Extensions seçeneğini seçin ve Omniboxes.com ve benzeri şüpheli programları bulun. Hepsinden kurtulmak için Uninstall butonuna tıklayın. 'Extensions' seçeneğine gidin ve zararlı eklentileri kaldırın.
 3. Başlangıç sayfanız değiştirildiyse onu değiştirin.
  Safari tarayıcınızı açın ve menüden Safari seçeneğine tıklayın. Burada, Preferences seçeneğini seçin ve General seçeneğine tıklayın.
 4. Homepage alanına bakın. Omniboxes.com ile değiştirilmişse istenmeyen linki silin ve aramalarınız için kullanmak istediğiniz linki girin. Bunu yaparken adresin önüne "http://" yazmayı unutmayın. 'General' seçeneğindeyken zararlı URLleri silin ve istediğiniz adı girin.
 5. Safari 'yi sıfırla
  Safari tarayıcınızı açın ve menüden Safari seçeneğine tıklayın. Burada Reset Safari... kısmını seçin. 'Safari' seçeneğine tıklayınn ve 'Reset Safari...' seçeneğini seçin
 6. Şimdi sıfırlama seçeneklerinin bulunduğu bir açıklama penceresi göreceksiniz. Tüm bu seçenekler genellikle işaretli olur. Ancak sıfırlamak istediklerinizi kendiniz de belirleyebilirsiniz. Omniboxes.com kaldırma işlemini tamamlamak için Reset butonuna tıklayın. Tüm seçenekleri seçip 'Reset' butonuna tıklayın

Devletin sizi takip etmesine izin vermeyin

Devletler kişilerin tüm bilgilerini öğrenmek ve vatandaşları gizlice takip edebilmek için türlü çareler arar. Bunu mutlaka dikkate almalı ve gizli bilgileri toplayan araçlar hakkında daha fazla bilgi edinmelisiniz. Devletin sizi takip etmesinin önüne geçebilmek için internette tamamen gizli bir şekilde dolaşmalısınız.

Bilgisayarda internete bağlandığınızda farklı bir lokasyon seçerek güvenli bir şekilde konum gizlenebiliyor. Private Internet Access VPN programını kullanarak bu casus yazılımlardan tamamen kurtulabilir ve rahat bir internet deneyimi yaşarsınız.

Bu şekilde devletin sizden alabileceği bilgileri belirleme şansına sahip olursunuz ve bazı bilgiler sadece size kalır. Her ne kadar yasal olmayan bir şey yapmasanız ya da seçtiğiniz siteler ve programların hepsi yasal olsa da VPN servisi kullanarak güvenlik seviyenizi kendiniz belirleyebilirsiniz. 

Herhangi bir siber saldırıya karşı dosyalarınızı yedekleyin

Zararlı yazılımlardan kaynaklanan yazılımsal sorunlar ya da dosya şifreleme virüslerinin yol açtığı problemler bilgisayarlarda kalıcı sorunlara yol açabilir. Eğer dosyalarınızı bu sorunları yaşamadan önce yedeklerseniz bu sorunları kolaylıkla aşabilirsiniz.

Bilgisayarda oluşan her önemli değişimden sonra cihazı tekrar yedeklemek hayati bir önem taşıyabilir. Bu sayede bilgisayarınızda meydana gelebilecek türlü sorunlar karşısında aldığınız son yedek dosyaları kolaylıkla yükleyebilir ve kayıpsız bir şekilde önünüze çıkan problemi çözebilirsiniz.

Eğer dosyalarınızın son sürümler her zaman yedeklenmiş olursa yeni bir sorun karşısında hayal kırıklığı, çöküntü ya da büyük bir maddi kayıp yaşamazsınız. Bu sayede zararlı yazılımlar bir anda ortaya çıktığında hazırlıksız yakalanmamış olursunuz. Sistem yedekleme işlemleri için Data Recovery Pro programını kullanabilirsiniz.

Yazar hakkında
Jake Doevan
Jake Doevan - Hayat, virüslerle zaman kaybetmek için çok kısa.

Eğer bu ücretisz kaldırmal yöntemi size yardımcı oldusysa lütfen bu servici sürdürebilmemiz için bize bağış yapın. En ufak miktarda bile minnettat olacağız.

Jake Doevan ile iletişme geç
Esolutions Şirketi hakkında

Kaynak: https://www.2-spyware.com/remove-omniboxes-com-virus.html
DİĞER DİLLERDE KALDIRMA KILAVUZLARI