Önem ölçekli:  
  (50/100)

Openload.co seçeneğini kaldırın (Ücretsiz Açıklama) - Kaldırma Rehberi

Olivia Morelli ile - - | Virüsler Yaz

Openload.co – Meşru bir websitesine kripto para madenciliği kodu bulaşırsa

Openload.co crypto-dolandırıclığı

Openload.co  bir görüntü paylaşım sitesi olup kripto paza kazmak için kötücül bir Javascript barındırır bunun içinde Google Chrome, Internet Explorer, Mozilla Firefox, Safari ve diğer tarayıcılardaki Coinhive miner'dan yardım alır. Her ne kadar bir çok web site sahibi, kriptp kazma yazılımlarını sinir bozucu pop-up reklamların yerine daha iyi olduğunu savunsalar da bundan kullanıcılarını bizzat haberdar etmeyenler direkt olarak suçlu konumundadırlar. Matematiksel problemleri çözmek için ziyaretçilerin CPU ve/veya GPU gücünü kullanıp full kapasitede çalışmalarını sağlamak, sistem çökmesi veya yavaşlamasına yol açmaktadır.  Ayrıca, Openload.co ziyaretçileri devasa boyutta elektrik faturaları ile de karşılaşabilirler çünkü sistemleri çok fazla elektrik tüketmektedir. Bu yüzden de, bu aktivitelerle iligli uyarılmalı ve isterlerse çıkma şansı şunulmalıdır.

Özet
Ad Openload.co
Tür Crypto-jacking
Etkileri CPU ve /veya GPU
Belirtileri Artan CPU, pil kullanımı, vs.
Tarayıcılar Google Chrome, Internet Explorer, Mozilla Firefox, Safari, Opera vs.
Korunma Gerçek zamanlı koruma özelliği olan bir güvenlik yazılmı kullanın
Sistem Optimizasyonu Kripto-madencilik yazılmının sisteminize  zarar vermediğinden emin olmak için Reimage kullanın.

Openload.co adil olmayan yöntemlerle kripto kazan tek video sitesi değildir. Raporlara göre Streamango, Rapidvideo ve  Online Video Converter sayfaları da bu aylık 1 milyardan fazla kullanıcıya zarar veren kripto- dolandırıcılığın içindedir.

Bir çok kullanıcı belli bir siteyi ziyaret  ettiklerinde sistemlerinde olan değişimin farkında bile değillerdir  Yine de, kripto-madencilik skriptlerini anlamanızı sağlayacak bazı belirtiler vardır:

 • Artan CPU kullanımı
 • Pilin hızla tükenmesi (laptoplarda)
 • Fanların tam hızda çalışması
 • Bilgisayardan dışarı üflenen sıcak hava

Tüm bu belirtilere bir çok kullanıcı Openload.co virüsü demeyi tercih eder. Yine de, bildiğimiz kötücül yazılımlara benzememektedir çünkü yük hedef makinaya binse de, skriptler direkt oalrak tarayıcının içinde ziyaret edilen sayfada çalışmaktadır. Openload.co aktivitelerini sonlandırmanın en güzel yolu, sayfadan çıkmak ve birdaha hiç geri gelmemektir.

Ne yazık ki ,  Openload en popüler video stream sitelerinden birisidir ve aylık 330 milyon ziyaretçisi vardır. Dijital para kazımı video çalıştırılınca başlar. Ayrıca bu videolar başka sitelere de eklenip kazımdaki peformans arttırılır. 

AdGuard'daki güvenlik araştırmacıları kötücül skriptlerin sayfaya bilinmeyen hackerlar tarafından koyulduğunu idda etmekteler:

Tüm bu üçüncü parti sayfaların sahipleri bu oynatıcılardaki gizli madencilik aktivitesinden haberdar olduklarına dair şüphelerimiz var.

Yine de kötücül kripto yazılımı tarafından kazanılan kaznaçlar skripte ev sahipliği yapılan sayfalara gönderilmekte.

Kripto madenciliği dolandırıcılığı ayrıca bilgisayara bulaşan kötücül yazılmlar şeklinde de olabilir. Böyle bir durumda,  Openload.co kötücül yazılımını kaldırma işlemi güçlü bir güvenlik yazılımı tarafından gerçekleştirilmeli. Herhangi bir virüs tespit edilirse kaldırıldığından emin olmalısınız. Ardından, makinanızı Reimage kullanarak çeşitli sistem ayarlarını geri döndürebilirsiniz örneğin Windows Registry ayarlarınızın normale dönmesini sağlayabilirsiniz.

Openload.co crypto-madenciliği
Openload.co dolandırıcıların ziyaretçilerin bilgisayar gücünü kullanarak kripto para kazanmalarına imkan veren bir websitesidir

Kripto-dolandırıcılığı ve kripto-madenciliği kötücül yazılımlarından sakının

Bilgisayar güveliği sadece kurumlar için değil bireyler için de oldukça önemlidir. Daha önce de bahsetitğimiz gibi,bazı kişiler sitemlerindeki CPU gücünün kullanılması için onay veriyor olabilirler ama yine de bu konu hakkında uyarılmış olmaları gerekmektedir.  Bu yüzdend e bu şekilde skriptleri çalıştıran sayfalar vakit kaybetmeden engellenmelidir. Bu tarz riskli skriptleri çalıştıran sayfaları engelleyebilen bazı güçlü uygulamalar mevcuttur.  Donanımınızı ve elektrik faturanızı korumak istiyorsanız bu yazılımları kullandığınızdan emin oldun.

Kripto madencilik kötücül yazılımı sisteme birkaç farklı şekilde sızabilir:

 • Yanlışlıkla indirebilirsiniz (yazılımladaki açıklıklardan faydalanılarak)
 • Hacklenmiş yükleyiciler ile 
 • Crack, keygen, yasadışı yazılımlar, vs.
 • Güvenli olmayan RDP konfigürasyonu
 • Dolandırıcılık epostaları ile, vs.

Bu yüzden de, internette bulduğunuz her şeye tıklamayın. Yeterligüvenlik araçları kullanın ve şifrelerinizi kuvvetli yapıp tüm güncellemeleir çıkar çıkmaz yükleyin.

Openload.co ile ilgili zararlı aktiviteleri durdurun

crypto-dolandırcılığına gelince Openload.co istenmeyen aktivitelerini sonlandırmanın en kolay yolu tarayıcıyı kapatmak ve o sayfaya bir daha asla uğramaktır. Bazı güvenlik yazılımları bu sayfalara girişinizi engelleyebilir ama isterseniz ekstra olarak ayar ekleyip gireceğiniz şekilde de ayarlayabilirsiniz. Yine de güvenlik uzmanları asla tasviye etmemektedir.

Dolandırıcılar donanımınızı kullanarak para kazansınlar istemiyrosanız Openload.co kaldırma işlemi önceliğiniz olmalıdır. Ayrıca kripto madencilik kötücül yazılımı söz konusu olduğunda tarayıcınızı kapatmaktan biraz daha fazlasını yapmalısınız. Güenli moda girip sisteminizi Reimage, SpyHunter 5Combo Cleaner, Malwarebytes, veya başka bir güvenlik yazılmı ile taramanızı tavsiye ederiz.

 

Teklif
Şİmdi yapın!
İndir
Reimage (temizleyici) Mutluluk
Garanti
İndir
Reimage (temizleyici) Mutluluk
Garanti
Microsoft Windows ile uyumludur. Supported versions OS X ile uyumludur. Supported versions
Başarılı olunamadığında ne yapmalı?
 Reimage kullanarak virüslerin verdiği hasarı telafi etmeyi başramadıysanız, submit a question adresinden destek ekibimizle iletişime geçin ve paylaşabildiğiniz kadar çok detay paylaşın.
 Reimage virüslerin verdiği hasarı telafi etmek için tavsiye edilmektedir. Ücretsiz tarayıcı bilgisayarınızın virüslü olup olmadığını anlamanızı sağlar. Kötü amaçlı yazılım kaldırmanız gerekirse "Reimage kötü yazılım kaldırma aracının tam sürümünü almanız gerekir.

Openload.co'i Elle Kaldırma Rehberi:

Safe Mode with Networking kullanarak Openload.co programını kaldır

Sisteminizin illegal kripto yazılmı tarafından ele geçirildiğini düşünyorsanız, Sisteminizi Güvenli modda açıp ful sistem taraması yapmanızı tavsiye ediyoruz:

 • Adım 1: Bilgisayarınız Safe Mode with Networking modunda yeniden başlat

  Windows 7 / Vista / XP
  1. Start Shutdown Restart OK seçeneğine tıkla.
  2. Bilgisayarınızın yeniden çalıştığında F8 tuşuna basmaya başlayın ve Advanced Boot Options penceresini görene dek devam edin.
  3. Listeden Safe Mode with Networking seçeneğini seçin 'Safe Mode with Networking' seçeneğini seçin

  Windows 10 / Windows 8
  1. Windows giriş ekranından Power tuşuna basın. Şimdi Shift tuşuna basılı tutun ve Restart seçeneğine tıklayın. .
  2. Troubleshoot tuşunu seçin Advanced options Startup Settings ve Restart tuşuna basın.
  3. Bilgisayar çalışmaya başladığında Startup Settings penceresinde Enable Safe Mode with Networking seçeneğini seçin. 'Enable Safe Mode with Networking' seçeneğini seçin
 • Adım 2: Openload.co seçeneğini kaldırın

  Virüslü hesabınıza girin ve tarayıcıyı başlatın. Reimage veya başka bir casus yazılım karşıtı programı indirin. Güncelleyin ve zararlı dosyalardan kurtulmak için sistem taraması yaparak Openload.co virüsünü kaldırma işlemini tamamlayın.

Fidye yazılım Safe Mode with Networking programını engelliyorsa, diğer yöntemleri deneyin.

System Restore kullanarak Openload.co programını kaldır

Virüsü ayrıca Sistem Geri Yükleme yaparak da durdurabilirsiniz:

 • Adım 1: Bilgisayarınız Safe Mode with Command Prompt modunda yeniden başlat

  Windows 7 / Vista / XP
  1. Start Shutdown Restart OK seçeneğine tıkla.
  2. Bilgisayarınızın yeniden çalıştığında F8 tuşuna basmaya başlayın ve Advanced Boot Options penceresini görene dek devam edin.
  3. Listeden Command Prompt seçeneğini seçin 'Safe Mode with Command Prompt' seçeneğini seçin

  Windows 10 / Windows 8
  1. Windows giriş ekranından Power tuşuna basın. Şimdi Shift tuşuna basılı tutun ve Restart seçeneğine tıklayın. .
  2. Troubleshoot tuşunu seçin Advanced options Startup Settings ve Restart tuşuna basın.
  3. Bilgisayar çalışmaya başladığında Startup Settings penceresinde Enable Safe Mode with Command Prompt seçeneğini seçin. 'Enable Safe Mode with Command Prompt' seçeneğini seçin
 • Adım 2: Sistem dosyalarınızı ve ayarları yeniden yükleyin
  1. Command Prompt penceresi görününde, cd restore seçeneğini girin ve Enter seçeneğine tıklayın. Alıntılar olmadan 'cd restore' seçeneğini girin ve 'Enter' seçeneğine basın.
  2. Şimdi rstrui.exe girin ve Enter seçeneğine tekrar girin.. Alıntılar olmadan 'rstrui.exe' seçeneğini girin ve 'Enter' seçeneğine basın.
  3. Yeni pencere göründüğünde Next seçeneğine tıklayın ve Openload.co sisteme girmesinden önceki duruma dönün. Sonra Next seçeneğine tıklayın. 'System Restore' penceresi göründüğünde 'Next' seçeneğini seç Geri yükleme noktanızı seçin ve 'Next' seçeneğine tıklayın
  4. Sistem geri yüklemesini başlatmak için Yes seçeneğine tıklayın 'Yes' seçeneğine tıklayın ve sistem geri yüklemesini başlatın
  Sistemi önceki bir tarihe geri yükleme işleminin ardından, Reimage 'ı yükleyip bilgisayarı taradıktan sonra Openload.co temizleme işleminin başarıya gerçekleştirildiğinden emin olun.

Son olarak kripto- fidye yazılımlara karşı korumanız olmalı. Bilgisayarınızı Openload.co ve diğer fidye yazılımlardan korumak için güvenilir bir korsan yazılım programı kullanın. Reimage, SpyHunter 5Combo Cleaner veya Malwarebytes bu iş için uygun olabilir.

Yazar hakkında

Olivia Morelli
Olivia Morelli

Eğer bu ücretisz kaldırmal yöntemi size yardımcı oldusysa lütfen bu servici sürdürebilmemiz için bize bağış yapın. En ufak miktarda bile minnettat olacağız.

Olivia Morelli ile iletişme geç
Esolutions Şirketi hakkında

Kaynak: https://www.2-spyware.com/remove-openload-co.html

DİĞER DİLLERDE KALDIRMA KILAVUZLARI