Reklam yazılımları nasıl silinir?

Olivia Morelli ile - - Güncellendi | Reklam Yazılım Virüsü Yaz

Reklam Yazılımı (aynı zamanda reklam destekli yazılım ya da desteklenen reklam programı olarak da bilinir) reklam yapmak için kullanılan bir yazılım türüdür. Sisteme yüklenince promosyon içerikleri ile destek verdikleri üçüncü taraf internet sitesinin popülerliğini arttırmayı amaçlayan açılır pencereler, banner reklamları, yazılı reklam linkleri ve benzer reklamlara yol açar. 

Reklam yazılımı ilgili tarafları desteklemek için çıkar ve yaratıcılarına gelir kazandırır. Fakat tarayıcıya eklendiğinde bu gibi yazılımlar ayrıca kullanıcının internet aktiviteleri hakkındaki kşisel olmayan kimlik bilgilerini (Non PII) toparlar. Toplanan bilgi insanların en çok ziyaret ettiği internet sitesi, tıkladıkları reklamlar ve girdikleri bilgiler gibi genel istatistikleri biriktirmede kullanılır.

Reklam yazılımlarının ikiye kategorie incelendiğini bilmeniz gerekiyor – potansiyel istenmeyen ve meşru programlar. Yasal olmayan reklam programları hassas bilgileri de topladığı için oldukça tehlikelidirler. bu gibi durumlarda kullanıcı, kullanıcı adı, E-Posta adresi, bilgisayarının IP adresi, lokasyonu ve buna benzer bilgileri isteği dışında vermiş olur. 

Reklam yazılımlarının sistemdeki tipik davranışları 

Eğer bir reklam yazılım bilgisayara girmişse genellikle dosyalarını yükler ve sistemde arka planda çalışmaya başlar. Ek olarak şu aktiviteleri başlatır:

  • Açılır pencere reklamları, bannerlar ve yazı reklamlar gösterir. Bu içeriklerin ilgili üçüncü taraf şirketlerin popülerliğini arttırmayı hedefler. 
  • Her internet tarayıcısında, ilgili internet sitelerine yönlendirmelere neden olur. 
  • Kullanıcıya danışmadan ek bileşenler yükler. Genelde reklam yazılımlar, reklam bölümleri, diğer reklam yazılımları ve istenmeyen üçüncü taraf yazılımları destekler. 
  • İnsanların internetteki aktivitelerini takip eder ve en çok ziyaret edilen site, girilen bilgiler gibi ilgilendikleri konular hakkında bilgi toplar. Bilgiler toplandıktan sonra paket halinde uzaktaki sunucuya yollanır. 
  • Sstemin genel performansını aşağı çeker. Bazı reklam yazılım virüsleri daha kötü şekilde yazılmıştır ve bu yüzden bilgisayarın kararlılığını etkileyecek kadar sitemi yavaşlatabilir.
  • Ek özelliklerin yüklendiğine dair kullanıcının hiç haberi olmadan kendisini internet aracılığı ile günceller.
  • Kendisinin sistemden tamamen silinebilmesini engellemek amacı ile tamamen siline bilme özelliği sağlamaz. Ayrıca bilmelisiniz ki bu programı kaldırdıktan sonra bilgisayarınızı açıp kapattığınızda tekrar kendisini yükleyecektir. Bu reklam yazılım tipi programların doğasında olan bir özelliğidir.

En yaygın dağılış yöntemleri

Reklam yazılımlar sanki bir virüs gibi etrafa yayılır. Bu gibi programlar, sisteme girmek istediklerinde trojan ve bunun gibi zararlı bileşenleri kullanmazlar. Bunun yerine şu üç yayılma tekniğini uygularlar:

Resmi sitelere yanlış yönlendirme. Bir çok reklam yazılım tipi programın kendilerini yararlı bir araç gibi gsterikleri internet sayfaları bulunmaktadır; örneğin, sağlam tarayıcı reklamları, kullnışlı alış veriş yardımcılar ya da eğlenceli oyun uzantıları. Eğer bu gibi yazılımların size maddi yarar sağlayacağını düşünürseniz sisteminize bir reklam yazılım yüklemekle yetinirsiniz. Bu yüzden her zaman yüklemek üzere olduğunuz programlar hakkında internetten daha fazla bilgi toplamalısınız. 

Paket Halinde Reklam yazılımları ücretsiz öneren bir çok bedava program (ücretsiz yazılımlar ve paylaşılan yazılımlar) bulunmaktadır. Eğer bu gibi bedava yazılımların yükleme işlemini takip etmekte başarısız olursanız, sisteminize istenmeyen tarayıcı eklentileri, uzantılar, ek özellikler, araç barları ve benzer reklam yazılımları girebilir. Yüklediğiniz programı silmek bu gibi ek yazılımlardan kurtulmaya yetmeyecektir. Bu yayılma yöntemi, reklam yazılım ve benzer korsan yazılımların yayılması konusunda en çok kullanılan yöntemdir. Kullanıcının ücretsiz yazılım yüklerken kendisini koruması için her zaman Costom ya da Advanced yükleme seçeneklerini seçmesi gerekir.

Sahte açılır pencere reklamları. Yanlış yönlendiren açılır pencere reklamlarına tıklamak çok zor olabilir ve bilgisayarınıza bir reklam yazılım tipi programın girmesini sağlayabilir. Bu gibi bilgilendirmek çoğunlukla eksik güncellemelerin indirilmesini, ihtiyaç duyulan yazılımları ve benzer bileşenleri “tavsiye eder”. Güvenlik uzmanları bu uyarıları göz önünde bulundurmamanızı öneriyor. İhtiyaç duyulan programı yüklemek ve güncellemek için en güvenli yer programın kendi resmi internet sayfasıdır.

En yaygın reklam yazılım tipi programlara örnekler 

DNS Unlocker: kendisinin sistemden silinmesini engelleyen bir çok tekniği bulunan aşırı derecede agresif bir reklam yazılımıdır. Bazı belirli internet sitelerinin engellenmesini kaldırmak için yüklersiniz fakat favori sitelerinizde sürekli açılır pencere reklamları görürsünüz. Bunlara tıklamak çok tavsiye edilmez çünkü DNS Unlocker reklamları DNS Unblocker, DNS-Locker, DNS-Keeper gibi diğer reklam yazılımlarının sisteme girmesine neden olabilir. Bu program çoğu zaman bilgisayara kullanıcın izni olmaksızın girer.

Outrageous deal: Bu reklam yazılımı kendi reklamını yoğun bir şekilde yapar. Bunu hem kendi internet sitesinden hem de diğer yazıımlarla birlikte paket halinde yüklemiş olabilirsiniz. Bu gibi programları silmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz çünkü Outrageous deal reklamları ve benzer bildirimler paranızı çalacak olan zararlı sitelere sizi yönlendirebilirler. Eğer uzman bir bilgisayar kullanıcısı değilseniz bu programdan manuel olarak kurtulma konusunda başarısız olabilirsiniz bu yüzden otomatik olarak Outrageous deal yazılımını silmenizi öneririz. 

Offers4U: Bu reklam yazılımı alışveriş konusunda yardım için yazılmıştır fakat bu yöntemle kara geçen bir kullanıcı bulmak oldukça zordur. Genelde bu gibi programlar kullanıcıları daha önce belirlenmiş internet sitelerine yönlendirir. Bu yüzden bir sürü indirim ve fiyat önerileri ile doludur. Fakat sorun asla hangi internet sitesine yönlendirileceğinizi bilemeyecek olmanızdır. Eğer Offers4U yönlendirmelerinden kurtulmak istiyorsanız bu reklam yazılımı silmelisiniz. 

Reklam yazılım girmiş olan bilgisayarı kurtarmak

Reklam yazılımları sistemden kaldırak için iki farklı yöntem bulunmaktadır.

Elle silme yöntemi: Bütün reklam yazılım virüslerinin sistemden kaldırmayı denemek istediğinizde uygulamanız gereken kendine has silme yöntemleri bulunuyor. Virusler.info.tr güvenlik uzmanları, bunları deneyerek en kolay silme yöntemini bulduktan hemen sonra bunları internet sitemizde yayınlıyorlar. Fakat yine de sayısız durum göstermiştir ki elle reklam yaızlım silme yöntemi bu programların bir çok bileşenine transfer olailmesi nedeni ile oldukça karmaşık olabiliyor. İstenmeyen dosyalardan ve benzeri bileşenleri bilgisayarınızdan kaldırmak için otomatik olarak silme işlemini gerçekleştiren Otomatik silme yöntemini tercih etmelisiniz.

Otomatik reklam yazılım silme yöntemi: Bir reklam yazılımı ve bunun bileşenlerini silmenin en güvenilir yolu yasal bir anti-virüs program kullanmaktır. Bu durumda oldukça mantıklı bir seçim yapmalısınız çünkü internette bir çok sahte makale bulunmaktadır. Virusler.info.tr takımı her zaman, reklam yazılım virüsünün özel örnekleri ile silinme yöntemlerini kullanıcısının kullanması için bildirir. Genellikler bu gibi programlar belirli virüsler için bunları belirleme ve bir çok istenmeyen bileşenini silme özelliğine sahiptir.

Arşive eklenen son reklam yazılımı

Reklam yazılımı arşivi

Ocak 22, 2018

Variance TV

Variance TV reaklamları insanları internette gezinirken rahatsız etmekte. Daha fazla
Aralık 18, 2017

Deloton.com virus

Deloton reklam yazılımı yönlendirmeleri uygunsuz sayfalara yönlendirmeler gerçekeştirip tükenmek bilmeyen reklamlar sergilemekte. Daha fazla
Aralık 18, 2017

NewTab Reklamları

New Tab reklamları siber alemde gezinmeye devam etmekte. New Tab reklamlar şüpheli özelleştirilmişDaha fazla
Ekim 26, 2017

AdsKeeper reklamları

Bu reklamlardan kurtulmak için AdsKeeper kaldırılmalıdır. AdsKeeper reklam destekli bir program olup başka sayfalara yaptığı yönlendirmelerden tıklama başına para kazanır.Daha fazla
Eylül 11, 2017

RevContent

RevContent reklamları için endişelenmeli miyim? RevContent reklamları tüm dünyada tartışmalara sebep olmuştur en azından bilgisayar forumların hemen hemen hepsinde bu konu ile alakalı en az 1 tane konu bulabilirsiniz.Daha fazla
Eylül 08, 2017

Online.io virüsü

Online.io nasıl bir uygulamadır? İnternette gezinirken, online.io virüsüne benzeyen sayısız uygılamaya rastlamanız şaşırtıcı değildir.Daha fazla
Ağustos 17, 2017

Flash Player Pro virüsü

Flash Player Pro virüsü nedir? Flash Player Pro virüsü Adobe Flash Player programını taklit eden sahte bir uygulamadır.Daha fazla
Ağustos 07, 2017

Superfish

Superfish virüsü nasıl çalışır? Superfish arama yaptığınız sırada reklam göstermeye başlayan ve potansiyel olarak istenmeyen olarak adlandırabileceğimiz bir programdır. Daha fazla

Bilgi güncellendi: 2016-10-23

Diğer dillerde oku

Dosyalar
Bizi Facebook'ta Beğenin