RevContent seçeneğini kaldırın (Ağu 2018 güncellemesi)

Ugnius Kiguolis ile - - | Reklam Yazılım Virüsü Yaz

RevContent'ı Kaldırma Rehberi

RevContent nedir

RevContent reklamları için endişelenmeli miyim?

RevContent

RevContent reklamları tüm dünyada tartışmalara sebep olmuştur en azından bilgisayar forumların hemen hemen hepsinde bu konu ile alakalı en az 1 tane konu bulabilirsiniz. Fakat, şunu bilmelisiniz ki RevContent bir virüs DEĞİLDİR. Gayet meşru bir içerik önerme ağıdır ve bir çok bilinen web sitesi anlaşması mevcuttur.

Ayrıca bilinen en hızlı büyüyen reklam ağıdır bu yüzden virüs olarak nitelendiremezsiniz. Bu yazı RevContent reklamları ağının nasıl çalıştığını ve bu reklamlardan ne zaman endişe duymaya başlamanız gerektiğini anlatmak için yazılmıştır.

İnternette gezinirken “Sponsored by RevContent” reklamları ile karşıkaşmanız içten bile değil. Daha önce de dediğimiz gibi, oraya bir reklam ağı tarafından yerleşirildiler, Gizlilik Politikası'na göre ” web siteleri bazı üçüncü partilerin video, makale, blog postu ve reklamı gibi içeriklerini paylaşabilir.

RevContent

Bu RevContent.com reklamları rahatsız edici olabilir çünkü sundukları reklamlar sizin şahsi favori sitelerinizdenden yayınlanmaktadır. Bilgisayarında çoktan bu reklamlarla karşılaşmış bir bilgisayar kullanıcısı iseniz, bu reklamların bir program tarafından gösterilip bilgisyarnızın taranması gerektiğini düşünebilirsiniz . Fakat, genelde bu reklamlar girdiğiniz sitelerden kaynaklanır ve suçlamanız gereken tek kişi söz konusu sitelerin sahipleridir.

Kullanıcılar bazen artan sayıdan reklam, patlayan reklamlar, sayfa içine yerleştirilmiş reklamlardan şikayetçi olabilmektedir. Genelde, RevContent platformu bu tarz içerikler sunmaz eğer siz bu tarz reklamlar görmeye başladıysanız tıklama başına para kazanma amacı ile işleyen bir reklam gösterim virüsüne maruz kalmış olabilirsiniz.

Reklamlara tıkladığınızda garip sayfalara yönlendirildiğinizi farkederseniz, hemen sayfadan ayrılınve sisteminizi güvenilir bir anti-casus veya anti-kötücül yazılım ile tarayın. Bu işlem için ReimageIntego adlı yazılımı kullanabilirsiniz.

RevContent

Bilgisayar kullanıcılarını ilgilendiren diğer bir konu ise RevContent reklamlarının genelde oldukça cezbedidi olması. Böyle olmasının sebebi reklam şirketinin kullanıcı hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için çerezleri takip ve kayıt etmesi. Bu çerezler sayesinde web alışkanlıklarınız hakkında bilgi sahibi olurlar; IP adresiniz, coğrafi adresiniz, kişisel bilgileriniz gibi konuları takip ederler.

Bu tarz bilgileri kayıt ettikten sonra kişiye özel reklamlar üretilip sunulması işlemi oldukça kolaylaşır. Bunun olduğu gibi Gizlilik Politikası içinde belirtildiğini unutmayın: ” internet geçmişinizi kullanıp hakkınızda topladığımız bilgilerlesize özel ve ilginizi çekecek reklam gösterimi hizmeti sunabiliriz.

Zararsız gibi duran açklamasına rağmen unutmamalısınız ki geliştiriciler bu platformdaki bütün reklamları kontrol edememekteler. Uyanık olup sponsorlu duran gösterimlerden uzak durmakta fayda var.

RevContent reklamlarıRevContent reklamları bir çok popüler web sitesinde ortaya çıkabilir

Potansiyel olarak istenmeyen programlardan nasıl uzak durabilirim?

Daha önce de tavsiye ettiğimzi gibi, RevContent reklamlarına tıklamamalısınız çünkü bilinmeyen üçüncü parti sitelere yönlendirilebilirsiniz. Fakat, internette gezinmiyorken ortaya çıkan reklam gösterimlerine tıklamamak en doğru çözüm olmayabilir. Böyle bir durumda, bilgisayarınızı kontrol etmeli ve şüpheli durna tüm, uzantıları, eklentileri ve araç çubuklarını kaldırmalısınız.

Bazıları size yeni gözükebilir. Bilgisayarınıza nasıl girdiklerini merak mı ediyorsunuz? Yüklediğiniz başka bir ücretsiz veya paylaşımlı programın yanında sizin tarafınınzdan yanlışlıkla yüklendiğine eminiz. Muhtemelen içinde farklı eklentiler barındıran başka bir ücretsiz program indirmiş olmanız olası.

Bu durumdan kaçınmak için bilgisayarınıza yeni programlar yüklerken oldukça dikkatli olmalısınız. Dahası yükleme işlemi için Gelişmiş veya Özel modlarını tercih etmelisiniz. Bu yükleme seçenekleri “tavsiye edilen uygulamaları” görmenizi ve istemediklerinizi yüklememenizi sağlar. Tek yapmanız gereken bu uygulamaları bulup, seçkilerini kaldırmak.

Sisteminizde hali hazırda reklam destekli bir program mevcut ise, bir an önce kaldırmanızı tavsiye etmekteyiz. Nasıl yapacağınıza dair fikriniz yok mu? Kolay ve anlaşılır talimatlar için aşağıya bakabilirsiniz

Üçüncü parti sitelerdeki RevContent reklamlarıRevContent reklamlarına yakından bakış - genelde "Trending Now" veya "Trending Articles" başlıkları ile yayınlanırlar

RevContent'i bilgisayarımdan kaldırabilir miyim?

Aynı RevContent'e virüs diyemeyeceğiniz gibi, bilgisayarınızdan RevContent kaldırma işlemini de gerçekleştiremezsini. Aslında, bu ağdan gelen reklamlar meşru ve güvenilirdir. Fakat, RevContent reklamlarını sıkça görmeye başladysanız sisteminizi bir anti-virüs programı ile taramanızı tavsiye etmekteyiz. Tarama işleminden sonra RevContent reklamları bir daha ortaya çıkarsa, bir tarama daha gerçekleştirmelisiniz.

Potasiyel istenmeyen programlar oldkça sinir bozucu olabilmektedir bu yüzden de en güvenilir yöntem bu programları elle kaldırmaktır. Yine de, bazı kullanıcılar anti-casus yazılımlarını kullanmak istemeyip elle kaldırma işlemini gerçekleştirmek isteyebilir. Otomatik kaldırma işlemi isteyenler için tavsiye ettiğimiz anti-casus yazılımlarını listesini hazırladık. Elle kaldırmak isteyen kullancılar de, elle kaldırma kılavuzunu hemen aşağıda bulabilirler.

ReimageIntego programının yardımıyla virüs tehlikesinden kurtulabilirsiniz. SpyHunter 5Combo Cleaner ve Malwarebytes potansiyel istenmeyen programları ve virüsleri, onlara ait tüm dosyaları ve kayıt dosyalarını tespit etme konusunda tavsiye edilen programlardır.

Teklif
Şİmdi yapın!
İndir
Reimage Mutluluk
Garanti
İndir
Intego Mutluluk
Garanti
Microsoft Windows ile uyumludur. macOS ile uyumludur.
Başarılı olunamadığında ne yapmalı?
  Reimage Intego kullanarak virüslerin verdiği hasarı telafi etmeyi başramadıysanız, submit a question adresinden destek ekibimizle iletişime geçin ve paylaşabildiğiniz kadar çok detay paylaşın.
Reimage Intego ücretsiz bir deneme sürümüne sahiptir. Reimage Intego tam sürümünü satıl alan kullanıcılar daha detaylı taramalar yapabilir. Ücretsiz sürüm virüsleri belirlemek için tarama yaoar ve bu virüsleri nasıl sileceğinize dair rehber sunar. Tam sürüm bu dosyaları otomatik olarak kaldırır.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Reimage kullanarak tamir edemezseniz Malwarebytes programını deneyebilirsiniz.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Intego kullanarak tamir edemezseniz Combo Cleaner programını deneyebilirsiniz.

RevContent'i Elle Kaldırma Rehberi

Windows işletim sisteminden kaldırma

RevContent reklamlarını sadece internette gezinirken görüyorsanız, görmezden gelip işinize devam edin. Fakat, bu reklamlar her yeni sekma açışınızda karşınıza çıkıyorsa ve fazla dikkat çekici ise RevContent ile alakalı bir yazılım var demektir ve sistemden kaldırmanızı tavsiye etmekteyiz. Son yüklediğiniz programlara göz atın ve RevContent reklamlarını gösterebilme potansiyeli olduğunu düşündüklerinizi silin.

RevContent programını Windows 10/8  cihazlarından silmek için lütfen şu adımları takip edin : 

 1. Windows arama kutusuna Denetim Masası yazın ve sonuçlar arasında görünce çift tıklayın ya da üzerine tıklayıp Enter (Giriş) tuşuna basın.
 2. Programlar seçeneği altında yer alan Bir program kaldır bölümüne gidi.Windows işletim sisteminden kaldırma
 3. Bu listede RevContent ile ilgili gördüğünüz programları bulun (ya da şüpheli gördüğünüz herhangi bir programı)
 4. Bu uygulamanın üzerine gelip sağ tıklayın ve Kaldır seçeneğine tıklayın.
 5. Eğer Kullanıcı Hesap Kontrolü açılırsa Evet kutusuna tıklayın.
 6. Kaldırma işlemi bitene kadar bekleyin ve ardından Tamam kutusuna tıklayınWindows işletim sisteminden kaldırma

Eğer Windows 7/XP kullanıcısıysanız aşağıdaki adımları takip edin:

 1. Windows Başlat > Denetim Masası – sağ panelde bulunuyor (eğer Windows XP kullanıcısıysanız Program Ekle/Kaldır tuşuna tıklayın)
 2. Denetim Masası içinde Programlar > Bir Program KaldırWindows işletim sisteminden kaldırma
 3. İstemediğiniz uygulamanın üzerine bir kere tıklayın.
 4. En üstte Kalır/Değiştir kutusuna tıklayın
 5. Onaylama sorusunda Evet kutusuna tıklayın
 6. Kaldırma işlemi tamamlandığında Tamam kutusuna bir kere tıklayın

Mac OS X sisteminden RevContent virüsünü kaldırın

 1. OS X kullanıyorsanız, sol üstteki OS X butonuna tıklayın ve Applications se.eneğini seçin. 'Go' seçeneğine tıklayın ve 'Applications' seçeneğini seçin
 2. Applications dosyasını görene kadar bekleyin ve RevContent ya da benzeri şüpheli programları bulun. Bunlar hepsinin üstüne sağ tıklayın ve Move to Trash seçeneğini seçin. Tüm zararlı girdilere tıklayın ve 'Move to Trash' seçeneğini seçin

MS Edge/Chromium Edge Tekrar Yükleme

MS Edge tarayıcısından istenmeyen uzantıları silme:

 1. Menü'yü tıklayın (tarayıcının sağ üst köşesinde bulunan yan yana üç çizgi) ve Uzantılar'a tıklayın
 2. Listeden RevContent ile ilgili olan uzantıları seçin ve çark simgesine tıklayın.
 3. Altta bulunan Kaldır düğmesine tıklayın.MS Edge/Chromium Edge Tekrar Yükleme

Coockies ve diğer tarayıcı verilerini temizleme:

 1. Menü'ye tıklayın (tarayıcının sağ üst köşesinde bulunan yan yana üç nokta) ve Gizlilik & Güvenlik seçeneğine tıklayın.
 2. Tarayıcı verilerini temizleme seçeneğinin altında, temizlemek istediğiniz şeyleri seçin.
 3. Her şeyi seçin (şifreler dışında. Ayrıca Medya lisanslarını da dahil etmek isteyebilirsiniz) ve Temizle butonuna tıklayın.MS Edge/Chromium Edge Tekrar Yükleme

Yeni sekme ve ana sayfa ayarlarını yenileyin: 

 1. Menü simgesine tıklayın ve Ayarlar'ı seçin
 2. Ardından Başlangıç sekmesine gidin
 3. Eğer şüpheli bir site adı görürseniz etkisizleştirin.

Yukarıda verilen adımlar işe yaramıyorsa şu adımları takip edin:

 1. Ctrl + Shift + Esc ile Görev Yöneticisi penceresini açın.
 2. Diğer Ayrıntılar sekmesine tıklayın.
 3. Detaylar sekmesini seçin
 4. Microsoft Edge ile ilgili gördüğünüz tüm işlemlere sağ tıklayarak Görevi Sonlandır seçeneğine tıklayın. Böylece Microsoft Edge programı tamamen kapanmış olacak
 5. MS Edge/Chromium Edge Tekrar Yükleme

Eğer bu çözüm de size yardımcı olmadıysa daha çok uzmanlık gerektiren yöntemlere geçmemiz gerekiyor. Bu işlemleri yapmadan önce yedekleme almayı ihmal etmeyin.

 1. Bilgisayarınızda bulunan şu adresi bulun.  C:\\Users\\%username%\\AppData\\Local\\Packages\\Microsoft.MicrosoftEdge_8wekyb3d8bbwe.
 2. Ctrl + A tuşlarına basarak tüm bu klasörleri seçin.
 3. Sağa tıklayarak hepsini Silin.MS Edge/Chromium Edge Tekrar Yükleme
 4. Şimdi bilgisayarın en alt sol köşesinde bulunan Başlangıç tuşuna sağ tıklayarak Windows PowerShell (Yönetici) seçeneğine tıklayın.
 5. Yeni pencere açıldığında aşağıda verilen bağlantıyı ekrana yazarak Enter (Giriş) tuşuna basın.

  Get-AppXPackage -AllUsers -Name Microsoft.MicrosoftEdge | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register “$($_.InstallLocation)\\AppXManifest.xml” -VerboseMS Edge/Chromium Edge Tekrar Yükleme

Chromium-tabanlı Edge için Yönlendirmeler:

MS Edge (Chromium) programından uzantıları silme:

 1. Edge uygulamasını açın ve Ayarlar > Uzantılar seçeneklerine tıklayın
 2. İstemediğiniz uzantıları Sil seçeneğine tıklayarak silin.MS Edge/Chromium Edge Tekrar Yükleme

Cache ve Site Verilerini silme:

 1. Menüye tıklayın ve Ayarlara gidin.
 2. Gizlilik ve Servisler seçeneğine tıklayın.
 3. Tarama bilgilerini sil seçeneği altında yer alan bölümde silmek istediğiniz verileri seçin.
 4. Zaman aralığı sekmesinden Tüm Zamanlar seçeneğini seçin
 5. Şimdi Temizle tuşuna basın.MS Edge/Chromium Edge Tekrar Yükleme

Chromium-tabanlı MS Edge tarayıcısını yeniden kurma:

 1. Menüye tıklayarak Ayarlar sekmesine gidin.
 2. Sol tarafta Tekrar Kurma ayarlarına gidin. 
 3. Fabrika ayarlarına dön seçeneğine tıklayın.
 4. Onaylayın ve işlemleri tamamlayın.MS Edge/Chromium Edge Tekrar Yükleme

Mozilla Firefox Yeniden Yükleme

İnterntte gezinirken çok sayıda patlayan reklamla karşlaşıyorsanız bilgisayarınızı bir casus yazılmı ile taramalısınız. Bu reklam program aslında RevContent reklamı networküne bağlı değildir vakat toplanılan bilgileri kullanarak reklamlar gösterebilir. Bu sinir bozucu Chrome reklamlarını engelelmek için aşağıdaki kılavuza göz atabilirsiniz:

Tehlikeli eklentileri silme;

 1. Mozilla Firefox uygulamasını açın ve Menü simgesine tıklayın (Sağ üst köşede bulunan üst üste yatay çizgiler).
 2. Uzantılar'ı seçin.
 3. Burada RevContent ile ilgili olan uzantı ve araçları Silin.Mozilla Firefox Yeniden Yükleme

Anasayfayı yenileme:

 1. Menü'ye erişmek için üst sağ köşedeki yatay çizgilere tıklayın.
 2. Seçenekler'i seçin.
 3. Anasayfa sekmesi altında, uygulama açıldığında direk olarak bağlanmasını istediğiniz internet sitesini girin.

Cookies ve site verilerini silme:

 1. Menü'ye ve oradan da Seçenekler'e ilerleyin.
 2. Gizlilik & Güvenlik seçeneğine gidin.
 3. Cookies dosyalarını ve site verilerini kaydettiğiniz bölüme kadar aşağı inin.
 4. Verileri Temizle seçeneğine tıklayın
 5. Cookies ve Site Verileri ile birlikte Cashed Web İçerikleri seçeneğini de seçip Temizle butonuna basın.Mozilla Firefox Yeniden Yükleme

Mozilla Firefox Yeniden Kurma

Yukarıda önerdiğimiz adımları tamamladıktan sonra RevContent silinmediyse Mozilla Firefox uygulamasını yeniden kurun.

 1. Mozilla Firefox tarayıcısını açın ve Menü'ye tıklayın.
 2. Yardım seçeneğine ilerleyin ve Troubleshooting Bilgileri seçeneğine ilerleyin.
 3. Mozilla Firefox Yeniden Yükleme
 4. Give Firefox a tune up sekmesinde Firefox'u Yenile butonuna tıklayın…
 5. Açılır pencereyi gördüğünüzde, Firefox'u Yenile seçeneğine tıklayarak bu işlemi onaylayın. Bu işlemler RevContent sorununu ortadan kaldıracaktır.Mozilla Firefox Yeniden Yükleme

Google Chrome programından RevContent virüsünü kaldırın

Bilgisayarınızda son zamanlarda fazla miktarda reklam ile karşılaşıyor iseniz, bu reklam yazılmındna kurtulmak için size sunduğumuz talimatları uygulayabilirsiniz.

 1. Zararlı eklentileri silin.
  Google Chrome 'i açın. Sağ üst köşedeki menü ikonuna tıklayın ve Tools Extensions'yi seçin. Menü ikonuna tıklayın. 'Tools' ve 'Extensions' seçeneklerini seçin.
 2. Burada RevContent 'i ve diğer zararlı eklentileri seçin ve silmek için çöp kutusu ikonuna tıklayın. Zararlı içerikleri bulun ve çöp kutusu ikonuna tıklayarak tek tek hepsinden kurtulun.
 3. Menü ikonuna tekrar tıklayın ve Search seçeneğinin altında Settings Manage Search engines 'i seçin. 'Settings' de iken 'Manage search engines...' seçeneğini seçin.
 4. Search Engines... 'deyken zararlı siteleri arayın. Sadece tercih ettiğiniz isimleri ve google'ı bırakmalısınız. Zararlı linkleri kaldırmak için 'X' seçeneğine tıklayın.
 5. Google Chrome 'yi sıfırla
  Google Chrome 'in sağ üst köşesindeki menü simgesine tıklayın ve Settings'yi seçin.
 6. Sayfanın sonuna inin ve Reset browser settings'e tıklayın. 'Settings''de iken 'Reset browser settings' düğmesine gelin ve tıklayın.
 7. Bu eylemi onaylamak için Reset 'e tıklayın ve RevContent kaldırımını tamamlayın. 'Reset' butonuna tıklayın ve kaldırma işlemini tamamlayın.

Safari programından RevContent virüsünü kaldırın

 1. Zararlı uzantıları kaldırın
  Safari tarayıcısını açın ve ekranın sol köşesindeki Safari seçeneğine tıklayın. Bunu yaptıktan sonra Preferences seçeneğini seçin. 'Safari' seçeneğine tıklayınn ve 'Preferences' seçeneğini seçin
 2. Burada Extensions seçeneğini seçin ve RevContent ve benzeri şüpheli programları bulun. Hepsinden kurtulmak için Uninstall butonuna tıklayın. 'Extensions' seçeneğine gidin ve zararlı eklentileri kaldırın.
 3. Safari 'yi sıfırla
  Safari tarayıcınızı açın ve menüden Safari seçeneğine tıklayın. Burada Reset Safari... kısmını seçin. 'Safari' seçeneğine tıklayınn ve 'Reset Safari...' seçeneğini seçin
 4. Şimdi sıfırlama seçeneklerinin bulunduğu bir açıklama penceresi göreceksiniz. Tüm bu seçenekler genellikle işaretli olur. Ancak sıfırlamak istediklerinizi kendiniz de belirleyebilirsiniz. RevContent kaldırma işlemini tamamlamak için Reset butonuna tıklayın. Tüm seçenekleri seçip 'Reset' butonuna tıklayın

Potansiyel olarak istenmeyen bu programı kaldırdıktan ve tüm tarayıcılarınızı tamir ettikten sonra PC'nizi iyi bir korsan yazılım programı ile kontrol etmenizi öneriyoruz. Bu RevContent programından kalan kayıt dosyalarını silmenizi ve sisteminizde var olan virüsleri saptamanızı sağlar. Bunun için kötü yazılım temizliyicilerden birini kullanın: ReimageIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner ya da Malwarebytes.

Önerdiklerimiz

Devletin sizi takip etmesine izin vermeyin

Devletler kişilerin tüm bilgilerini öğrenmek ve vatandaşları gizlice takip edebilmek için türlü çareler arar. Bunu mutlaka dikkate almalı ve gizli bilgileri toplayan araçlar hakkında daha fazla bilgi edinmelisiniz. Devletin sizi takip etmesinin önüne geçebilmek için internette tamamen gizli bir şekilde dolaşmalısınız.

Bilgisayarda internete bağlandığınızda farklı bir lokasyon seçerek güvenli bir şekilde konum gizlenebiliyor. Private Internet Access VPN programını kullanarak bu casus yazılımlardan tamamen kurtulabilir ve rahat bir internet deneyimi yaşarsınız.

Bu şekilde devletin sizden alabileceği bilgileri belirleme şansına sahip olursunuz ve bazı bilgiler sadece size kalır. Her ne kadar yasal olmayan bir şey yapmasanız ya da seçtiğiniz siteler ve programların hepsi yasal olsa da VPN servisi kullanarak güvenlik seviyenizi kendiniz belirleyebilirsiniz. 

Herhangi bir siber saldırıya karşı dosyalarınızı yedekleyin

Zararlı yazılımlardan kaynaklanan yazılımsal sorunlar ya da dosya şifreleme virüslerinin yol açtığı problemler bilgisayarlarda kalıcı sorunlara yol açabilir. Eğer dosyalarınızı bu sorunları yaşamadan önce yedeklerseniz bu sorunları kolaylıkla aşabilirsiniz.

Bilgisayarda oluşan her önemli değişimden sonra cihazı tekrar yedeklemek hayati bir önem taşıyabilir. Bu sayede bilgisayarınızda meydana gelebilecek türlü sorunlar karşısında aldığınız son yedek dosyaları kolaylıkla yükleyebilir ve kayıpsız bir şekilde önünüze çıkan problemi çözebilirsiniz.

Eğer dosyalarınızın son sürümler her zaman yedeklenmiş olursa yeni bir sorun karşısında hayal kırıklığı, çöküntü ya da büyük bir maddi kayıp yaşamazsınız. Bu sayede zararlı yazılımlar bir anda ortaya çıktığında hazırlıksız yakalanmamış olursunuz. Sistem yedekleme işlemleri için Data Recovery Pro programını kullanabilirsiniz.

Yazar hakkında
Ugnius Kiguolis
Ugnius Kiguolis - Kötü Amaçlı Yazılım Kaldırmada Uzman

Eğer bu ücretisz kaldırmal yöntemi size yardımcı oldusysa lütfen bu servici sürdürebilmemiz için bize bağış yapın. En ufak miktarda bile minnettat olacağız.

Ugnius Kiguolis ile iletişme geç
Esolutions Şirketi hakkında

DİĞER DİLLERDE KALDIRMA KILAVUZLARI