Önem ölçekli:  
  (7/100)

RevContent seçeneğini kaldırın (Oca 2021 güncellemesi) - Chrome, Firefox, IE, Edge

Ugnius Kiguolis ile - - | Reklam Yazılım Virüsü Yaz

RevContent reklamları için endişelenmeli miyim?

RevContent

RevContent reklamları tüm dünyada tartışmalara sebep olmuştur en azından bilgisayar forumların hemen hemen hepsinde bu konu ile alakalı en az 1 tane konu bulabilirsiniz. Fakat, şunu bilmelisiniz ki RevContent bir virüs DEĞİLDİR. Gayet meşru bir içerik önerme ağıdır ve bir çok bilinen web sitesi anlaşması mevcuttur.

Ayrıca bilinen en hızlı büyüyen reklam ağıdır bu yüzden virüs olarak nitelendiremezsiniz. Bu yazı RevContent reklamları ağının nasıl çalıştığını ve bu reklamlardan ne zaman endişe duymaya başlamanız gerektiğini anlatmak için yazılmıştır.

İnternette gezinirken  “Sponsored by RevContent” reklamları ile karşıkaşmanız içten bile değil. Daha önce de dediğimiz gibi, oraya bir reklam ağı tarafından yerleşirildiler,  Gizlilik Politikası'na göre ” web siteleri bazı üçüncü partilerin video, makale, blog postu ve reklamı gibi içeriklerini paylaşabilir.

RevContent

Bu RevContent.com reklamları rahatsız edici olabilir çünkü sundukları reklamlar sizin şahsi favori sitelerinizdenden yayınlanmaktadır. Bilgisayarında çoktan bu reklamlarla karşılaşmış bir bilgisayar kullanıcısı iseniz, bu reklamların bir program tarafından gösterilip bilgisyarnızın taranması gerektiğini düşünebilirsiniz . Fakat, genelde bu reklamlar girdiğiniz sitelerden kaynaklanır ve suçlamanız gereken tek kişi söz konusu sitelerin sahipleridir.

Kullanıcılar bazen artan sayıdan reklam, patlayan reklamlar, sayfa içine yerleştirilmiş reklamlardan şikayetçi olabilmektedir. Genelde, RevContent platformu bu tarz içerikler sunmaz eğer siz bu tarz reklamlar görmeye başladıysanız tıklama başına para kazanma amacı ile işleyen bir reklam gösterim virüsüne maruz kalmış olabilirsiniz.

Reklamlara tıkladığınızda garip sayfalara yönlendirildiğinizi farkederseniz, hemen sayfadan ayrılınve sisteminizi güvenilir bir anti-casus veya anti-kötücül yazılım ile tarayın. Bu işlem için ReimageIntego adlı yazılımı kullanabilirsiniz. 

RevContent

Bilgisayar kullanıcılarını ilgilendiren diğer bir konu ise RevContent reklamlarının genelde oldukça cezbedidi olması. Böyle olmasının sebebi reklam şirketinin kullanıcı hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için çerezleri takip ve kayıt etmesi. Bu çerezler sayesinde web alışkanlıklarınız hakkında bilgi sahibi olurlar;  IP adresiniz, coğrafi adresiniz, kişisel bilgileriniz gibi konuları takip ederler.

Bu tarz bilgileri kayıt ettikten sonra kişiye özel reklamlar üretilip sunulması işlemi oldukça kolaylaşır. Bunun olduğu gibi Gizlilik Politikası içinde belirtildiğini unutmayın: ” internet geçmişinizi kullanıp hakkınızda topladığımız bilgilerlesize özel ve ilginizi çekecek reklam gösterimi hizmeti sunabiliriz.

Zararsız gibi duran açklamasına rağmen unutmamalısınız ki geliştiriciler bu platformdaki bütün reklamları kontrol edememekteler. Uyanık olup sponsorlu duran gösterimlerden uzak durmakta fayda var.

RevContent reklamlarıRevContent reklamları bir çok popüler web sitesinde ortaya çıkabilir

Potansiyel olarak istenmeyen programlardan nasıl uzak durabilirim?

Daha önce de tavsiye ettiğimzi gibi, RevContent reklamlarına tıklamamalısınız çünkü bilinmeyen üçüncü parti sitelere yönlendirilebilirsiniz. Fakat, internette gezinmiyorken ortaya çıkan reklam gösterimlerine tıklamamak en doğru çözüm olmayabilir. Böyle bir durumda, bilgisayarınızı kontrol etmeli ve şüpheli durna tüm, uzantıları, eklentileri ve araç çubuklarını kaldırmalısınız.

Bazıları size yeni gözükebilir. Bilgisayarınıza nasıl girdiklerini merak mı ediyorsunuz? Yüklediğiniz başka bir ücretsiz veya paylaşımlı programın yanında sizin tarafınınzdan yanlışlıkla yüklendiğine eminiz. Muhtemelen içinde farklı eklentiler barındıran başka bir ücretsiz program indirmiş olmanız olası.

Bu durumdan kaçınmak için bilgisayarınıza yeni programlar yüklerken oldukça dikkatli olmalısınız. Dahası yükleme işlemi için Gelişmiş veya Özel modlarını tercih etmelisiniz. Bu yükleme seçenekleri “tavsiye edilen uygulamaları” görmenizi ve istemediklerinizi yüklememenizi sağlar. Tek yapmanız gereken bu uygulamaları bulup, seçkilerini kaldırmak.

Sisteminizde hali hazırda reklam destekli bir program mevcut ise, bir an önce kaldırmanızı tavsiye etmekteyiz. Nasıl yapacağınıza dair fikriniz yok mu? Kolay ve anlaşılır talimatlar için aşağıya bakabilirsiniz

Üçüncü parti sitelerdeki RevContent reklamlarıRevContent reklamlarına yakından bakış - genelde "Trending Now" veya "Trending Articles" başlıkları ile yayınlanırlar

RevContent'i bilgisayarımdan kaldırabilir miyim?

Aynı RevContent'e virüs diyemeyeceğiniz gibi, bilgisayarınızdan RevContent kaldırma işlemini de gerçekleştiremezsini. Aslında, bu ağdan gelen reklamlar meşru ve güvenilirdir. Fakat, RevContent reklamlarını sıkça görmeye başladysanız sisteminizi bir anti-virüs programı ile taramanızı tavsiye etmekteyiz. Tarama işleminden sonra RevContent reklamları bir daha ortaya çıkarsa, bir tarama daha gerçekleştirmelisiniz.

Potasiyel istenmeyen programlar oldkça sinir bozucu olabilmektedir bu yüzden de en güvenilir yöntem bu programları elle kaldırmaktır. Yine de, bazı kullanıcılar anti-casus yazılımlarını kullanmak istemeyip elle kaldırma işlemini gerçekleştirmek isteyebilir. Otomatik kaldırma işlemi isteyenler için tavsiye ettiğimiz anti-casus yazılımlarını listesini hazırladık. Elle kaldırmak isteyen kullancılar  de, elle kaldırma kılavuzunu hemen aşağıda bulabilirler.

ReimageIntego programının yardımıyla virüs tehlikesinden kurtulabilirsiniz. SpyHunter 5Combo Cleaner ve Malwarebytes potansiyel istenmeyen programları ve virüsleri, onlara ait tüm dosyaları ve kayıt dosyalarını tespit etme konusunda tavsiye edilen programlardır.

Teklif
Şİmdi yapın!
İndir
Reimage Mutluluk
Garanti
İndir
Intego Mutluluk
Garanti
Microsoft Windows ile uyumludur. Supported versions OS X ile uyumludur. Supported versions
Başarılı olunamadığında ne yapmalı?
  Reimage Intego kullanarak virüslerin verdiği hasarı telafi etmeyi başramadıysanız, submit a question adresinden destek ekibimizle iletişime geçin ve paylaşabildiğiniz kadar çok detay paylaşın.
Reimage Intego ücretsiz bir deneme sürümüne sahiptir. Reimage Intego tam sürümünü satıl alan kullanıcılar daha detaylı taramalar yapabilir. Ücretsiz sürüm virüsleri belirlemek için tarama yaoar ve bu virüsleri nasıl sileceğinize dair rehber sunar. Tam sürüm bu dosyaları otomatik olarak kaldırır.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Reimage kullanarak tamir edemezseniz Malwarebytes programını deneyebilirsiniz.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Intego kullanarak tamir edemezseniz Combo Cleaner programını deneyebilirsiniz.

RevContent'i Elle Kaldırma Rehberi:

Windows sistemlerinden RevContent virüsünü kaldırım

RevContent reklamlarını sadece internette gezinirken görüyorsanız, görmezden gelip işinize devam edin. Fakat, bu reklamlar her yeni sekma açışınızda karşınıza çıkıyorsa ve fazla dikkat çekici ise RevContent ile alakalı bir yazılım var demektir ve sistemden kaldırmanızı tavsiye etmekteyiz. Son yüklediğiniz programlara göz atın ve RevContent reklamlarını gösterebilme potansiyeli olduğunu düşündüklerinizi silin.

 1. Start Control Panel Programs and Features'e tıklayın ( Eğer Windows XP kullanıcısıysanız Add/Remove Programs'e tıklayın) 'Start -> Control Panel -> Programs and Features''e tıklayın ( Eğer 'Windows XP' kullanıcısıysanız 'Add/Remove Programs''e tıklayın)
 2. Eğer Windows 10 / Windows 8 kullanıcısıysanız ekranın sol alt köşesinde sağa tıklayın. Quick Access Menu çıktığı anda Control Panel ve Uninstall a Program'ü seçin. Eğer 'Windows 10 / Windows 8' kullanıcısıysanız ekranın sol alt köşesinde sağa tıklayın. 'Quick Access Menu' çıktığı anda 'Control Panel' ve 'Uninstall a Program''ü seçin.
 3. RevContent ve bağlantılı programları kaldırın
  Burada RevContent ve benzeri yeni kurulmuş olan programları arayın.
 4. Bunları kaldırın ve ayarları kaydetmek için OK'e tıklayın. Şüpheli içeriklere sağ tıklayın ve 'Uninstall''ı seçin.

Mac OS X sisteminden RevContent virüsünü kaldırın

 1. OS X kullanıyorsanız, sol üstteki OS X butonuna tıklayın ve Applications se.eneğini seçin. 'Go' seçeneğine tıklayın ve 'Applications' seçeneğini seçin
 2. Applications dosyasını görene kadar bekleyin ve RevContent ya da benzeri şüpheli programları bulun. Bunlar hepsinin üstüne sağ tıklayın ve Move to Trash seçeneğini seçin. Tüm zararlı girdilere tıklayın ve 'Move to Trash' seçeneğini seçin

Internet Explorer (IE) programından RevContent virüsünü kaldırın

 1. Tehlikeli eklentileri kaldırın
  Internet Explorer'i açın ve tarayıcının sağ üst köşesindeki dişli ikonuna tıklayın (IE menüsü) Menü ikonuna tıklayın ve 'Manage add-ons''ı seçin.
 2. Manage Add-ons penceresini göreceksiniz. Burada RevContent ve diğer şüpheli eklentileri bulun. Disable'ye tıklayarak bu girdileri devredışı bırakın. Tüm kötü içeriklere sağ tıklayın ve 'Disable''ı seçin.
 3. Başlangıç sayfanız değiştirildiyse onu değiştirin.
  Tarayıcının sağ üst köşesindeki menü ikonuna tıklayın ve Internet Options
 4. Burada zararlı linkleri kaldırın ve istediğiniz site adlarını girin. Ayarları katdetmek için Apply 'e tıklayın. Zararlı linkleri silin ve istediğiniz domain adını girin ve değişiklikleri kaydetmek için 'Apply''e tıklayın.
 5. Internet Explorer 'yi sıfırla
  Dişli ikonuna (menü) tekrar tıklayın ve Internet options 'ı seçin. Advanced sekmesine gidin.
 6. Burada Reset 'i seçin.
 7. Yeni pencereye girince Delete personal settings 'i kontrol edin ve RevContent kaldırım işlemini tamamlamak için Reset'yi tekrar seçin. 'Advanced' seçeneğine gidin ve 'Reset' düğmesine tıklayın. Şimdi 'Delete personal settings' seçeneğini seçin ve 'Reset''e tekrar tıklayın.

Microsoft Edge programından RevContent virüsünü kaldırın

Microsoft Edge ayarlarını sıfırla (Yöntem 1 )

 1. Microsoft Edge uygulamasını çalıştır ve More 'e tıkla( ekranın sağ üst köşesindeki 3 nokta)
 2. Daha fazla seçenek açmak için Settings 'a tıklayın
 3. Settings ekranı ortaya çıkınca, Clear browsing data seçeneğinin altındaki Choose what to clear butonuna tıklayın Ayarlara gidin ve 'Choose what to clear' 'i seçin
 4. Burada, kaldırmak istediğiniz her şeyi seçin ve Clear'a tıklayın 'Clear' butonunu seçin
 5. Şimdi Startbutonuna(Windows logo) sağ tıklamalısınız. Burada, Task Manager'i seçiniz. Başlangıç menüsünü açın ve 'Task Manager''ı seçin seçin.
 6. Processes sekmesinde iken, Microsoft Edge 'i aratınız.
 7. Sağ tıklayıp Go to details seçeneğini seçin. Eğer göremezseniz Go to details seçeneğine gidip More details'e tıklayın ve önceki adımı tekrar ediniz. 'Microsoft Edge''e sağ tıkalyın ve 'Go to details''ı seçin Eğer 'Go to details' seçeneği ortaya çıkmazsa, 'More details''ı seçin
 8. Detailsekmesi ortaya çıktığında, içinde Microsoft Edge geçen her girdiyi bulun. Bu girdileri sonlandırmak için hepsine sağ tuşla tıklayıp End Task seçin Microsoft Edge girdilerini bulun ve 'End Task' 'ı seçin

Microsoft Edge tarayıcısını sıfırlama (Yöntem 2 )

Eğer Yöntem 1 faydalı olmazsa, gelişmiş Edge sıfırlama yöntemini kullanmalısınız.

 1. Not: bu yöntemi kullanmadan önce verilerinizi yedeklemelisiniz.
 2. Bilgisayarınzda bu klasörü bulun: C:\Users\%username%\AppData\Local\Packages\Microsoft.MicrosoftEdge_8wekyb3d8bbwe.
 3. Kaydedilmiş bütüngirdileribulupfarenizin sağ tuşu ile tıklayın. Sonra Delete seçeneği Bilgisayarınızdaki Microsoft Edge klasörünü seçin, bütün girdileri sağ tuşla işaretleyip 'Delete' 'ye tıklayın
 4. Start butonuna(Windows logo) tıklayın ve Search my stuff satırına window power yazın
 5. Windows PowerShell girdisine sağ tıklayın ve Run as administrator seçin Windows PowerShell'i bulun , sağ tuşla tıklayıp 'Run as administrator' 'ı seçin
 6. Yöneticiolduktansonra : Windows Powershellpenceresi çıkaca, PS C:\WINDOWS\system32> komut satırını yapıştırıp ardından Enter'a basın:
  Get-AppXPackage -AllUsers -Name Microsoft.MicrosoftEdge | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register $($_.InstallLocation)\AppXManifest.xml -Verbose}
  Gerekli komutu kopyalayıp yapıştırın ve 'Enter'' a basın.

Bu adımlar tamamlandıktansonra, RevContent Microsoft Edge tarayıcınızdan silinmiş olmalı

Mozilla Firefox (FF) programından RevContent virüsünü kaldırın

İnterntte gezinirken çok sayıda patlayan reklamla karşlaşıyorsanız bilgisayarınızı bir casus yazılmı ile taramalısınız. Bu reklam program aslında RevContent reklamı networküne bağlı değildir vakat toplanılan bilgileri kullanarak reklamlar gösterebilir. Bu sinir bozucu Chrome reklamlarını engelelmek için aşağıdaki kılavuza göz atabilirsiniz:

 1. Zararlı uzantıları kaldırın
  Mozilla Firefox 'i açın. Sağ üst köşedeki menü ikonuna tıklayın ve Add-ons Extensions'yi seçin. Menü ikonuna tıklayın ve 'Add-ons''ı seçin.
 2. Burada RevContent ', ve diğer şüpheli eklentileri seçin. Bu girişleri silmek için Remove 'e tıklayın. 'Extensions''i seçin ve zararlı içerikleri bulun. 'Remove' seçeneğine tıklayarak her birinden kurtulun.
 3. Mozilla Firefox 'yi sıfırla
  Sol üstteki Firefox menüsüne tıklayın ve soru işaretine tıklayın. Burada Troubleshooting Information'yi seçin. Menü seçeneğine ve ardından '?' seçeneğine tıklayın ve 'Troubleshooting Information' yi seçin.
 4. Şimdi Reset Firefox düğmesi ile birlikte Reset Firefox to its default state mesajını göreceksiniz.  Bu düğmeye birkaç kez basın ve RevContent kaldırımını tamamlayın. 'Reset Firefox' butonuna birkaç kez tıklayın.

Google Chrome programından RevContent virüsünü kaldırın

Bilgisayarınızda son zamanlarda fazla miktarda reklam ile karşılaşıyor iseniz, bu reklam yazılmındna kurtulmak için size sunduğumuz talimatları uygulayabilirsiniz.

 1. Zararlı eklentileri silin.
  Google Chrome 'i açın. Sağ üst köşedeki menü ikonuna tıklayın ve Tools Extensions'yi seçin. Menü ikonuna tıklayın. 'Tools' ve 'Extensions' seçeneklerini seçin.
 2. Burada RevContent 'i ve diğer zararlı eklentileri seçin ve silmek için çöp kutusu ikonuna tıklayın. Zararlı içerikleri bulun ve çöp kutusu ikonuna tıklayarak tek tek hepsinden kurtulun.
 3. Menü ikonuna tekrar tıklayın ve Search seçeneğinin altında Settings Manage Search engines 'i seçin. 'Settings' de iken 'Manage search engines...' seçeneğini seçin.
 4. Search Engines... 'deyken zararlı siteleri arayın. Sadece tercih ettiğiniz isimleri ve google'ı bırakmalısınız. Zararlı linkleri kaldırmak için 'X' seçeneğine tıklayın.
 5. Google Chrome 'yi sıfırla
  Google Chrome 'in sağ üst köşesindeki menü simgesine tıklayın ve Settings'yi seçin.
 6. Sayfanın sonuna inin ve Reset browser settings'e tıklayın. 'Settings''de iken 'Reset browser settings' düğmesine gelin ve tıklayın.
 7. Bu eylemi onaylamak için Reset 'e tıklayın ve RevContent kaldırımını tamamlayın. 'Reset' butonuna tıklayın ve kaldırma işlemini tamamlayın.

Safari programından RevContent virüsünü kaldırın

 1. Zararlı uzantıları kaldırın
  Safari tarayıcısını açın ve ekranın sol köşesindeki Safari seçeneğine tıklayın. Bunu yaptıktan sonra Preferences seçeneğini seçin. 'Safari' seçeneğine tıklayınn ve 'Preferences' seçeneğini seçin
 2. Burada Extensions seçeneğini seçin ve RevContent ve benzeri şüpheli programları bulun. Hepsinden kurtulmak için Uninstall butonuna tıklayın. 'Extensions' seçeneğine gidin ve zararlı eklentileri kaldırın.
 3. Safari 'yi sıfırla
  Safari tarayıcınızı açın ve menüden Safari seçeneğine tıklayın. Burada Reset Safari... kısmını seçin. 'Safari' seçeneğine tıklayınn ve 'Reset Safari...' seçeneğini seçin
 4. Şimdi sıfırlama seçeneklerinin bulunduğu bir açıklama penceresi göreceksiniz. Tüm bu seçenekler genellikle işaretli olur. Ancak sıfırlamak istediklerinizi kendiniz de belirleyebilirsiniz. RevContent kaldırma işlemini tamamlamak için Reset butonuna tıklayın. Tüm seçenekleri seçip 'Reset' butonuna tıklayın

Devletin sizi takip etmesine izin vermeyin

Devletler kişilerin tüm bilgilerini öğrenmek ve vatandaşları gizlice takip edebilmek için türlü çareler arar. Bunu mutlaka dikkate almalı ve gizli bilgileri toplayan araçlar hakkında daha fazla bilgi edinmelisiniz. Devletin sizi takip etmesinin önüne geçebilmek için internette tamamen gizli bir şekilde dolaşmalısınız.

Bilgisayarda internete bağlandığınızda farklı bir lokasyon seçerek güvenli bir şekilde konum gizlenebiliyor. Private Internet Access VPN programını kullanarak bu casus yazılımlardan tamamen kurtulabilir ve rahat bir internet deneyimi yaşarsınız.

Bu şekilde devletin sizden alabileceği bilgileri belirleme şansına sahip olursunuz ve bazı bilgiler sadece size kalır. Her ne kadar yasal olmayan bir şey yapmasanız ya da seçtiğiniz siteler ve programların hepsi yasal olsa da VPN servisi kullanarak güvenlik seviyenizi kendiniz belirleyebilirsiniz. 

Herhangi bir siber saldırıya karşı dosyalarınızı yedekleyin

Zararlı yazılımlardan kaynaklanan yazılımsal sorunlar ya da dosya şifreleme virüslerinin yol açtığı problemler bilgisayarlarda kalıcı sorunlara yol açabilir. Eğer dosyalarınızı bu sorunları yaşamadan önce yedeklerseniz bu sorunları kolaylıkla aşabilirsiniz.

Bilgisayarda oluşan her önemli değişimden sonra cihazı tekrar yedeklemek hayati bir önem taşıyabilir. Bu sayede bilgisayarınızda meydana gelebilecek türlü sorunlar karşısında aldığınız son yedek dosyaları kolaylıkla yükleyebilir ve kayıpsız bir şekilde önünüze çıkan problemi çözebilirsiniz.

Eğer dosyalarınızın son sürümler her zaman yedeklenmiş olursa yeni bir sorun karşısında hayal kırıklığı, çöküntü ya da büyük bir maddi kayıp yaşamazsınız. Bu sayede zararlı yazılımlar bir anda ortaya çıktığında hazırlıksız yakalanmamış olursunuz. Sistem yedekleme işlemleri için Data Recovery Pro programını kullanabilirsiniz.

Yazar hakkında
Ugnius Kiguolis
Ugnius Kiguolis - Kötü Amaçlı Yazılım Kaldırmada Uzman

Eğer bu ücretisz kaldırmal yöntemi size yardımcı oldusysa lütfen bu servici sürdürebilmemiz için bize bağış yapın. En ufak miktarda bile minnettat olacağız.

Ugnius Kiguolis ile iletişme geç
Esolutions Şirketi hakkında

Kaynak: https://www.2-spyware.com/remove-revcontent.html
DİĞER DİLLERDE KALDIRMA KILAVUZLARI