Rogue antispyware nedir ve nasıl temizlenir

Alice Woods ile - - Güncellendi | Rogue Antispyware Yaz
12

Rogue anti-casus yazılımı (bazen rogue güvenlik yazılımı olarak da geçmektedir)  sahte anti-casus yazılımlarını tanımlamakta kullanılan bir terimdir. Bu kategorideki programlara kötücül yazılım ve virüs de denmektedir.  Rogue anti-casus yazılımların esas niyeti bilgisayarları virüs ile etkileyip, oldukça agresif güvenlik uyarıları göstermek ve kullanıclara “full” veya “lisanslı” sürümlerini satın aldırabilmek. Aslında, sistemden kaldırılması gereken tek şey bu rogue anti-casus yazılımlarıdır.

Sahte anti-casus yazılımı ile başa çıkmaya çalışırken, profesyonel görüntüsünden ötürü bu programların sisteminizdeki zararlı dosyaları, uygulamaları bulan faydalı bir sistem güvenlik aracı olduğunu düşünebilirsiniz. Ne yazık ki, ara yüzleri ne kadar güzel gözükürse gözüksün, sisteminizden virüsleri kaldırmaya yarayacak herhangi bir virüs veri tabanları yoktur. Çoğu durumda, meşru sistem bileşenleri hakkında rapor çıkarıp sisteminizden kaldırmanız gerektiğini iddaa etmekte. Rogue anti-casus yazılımları kurbanlarını “lisanslı” versiyonlarını almaya bu şekilde ikna etmekte. Hackerlar parayı aldıktan sonra, rogue anti-casus yazılımının uyarılarını bir süreliğine kapatıyorlar. Er ya da geç, virüs tekrar aktive olup kurbandan daha fazla para koparmaya çalışmakta.

Sistemden rogue anti-casus yazılımını kaldırmak çok önemlidir çünkü bu programlar sisteminize ekstra virüslerin bulaşmasına yol açabilir. Ayrıca, kimlik hırsızlığı ve benzeri suçlar için gerekli çeşitli bilgilerin toplanmasında da kullanılabilmekteler. Sonuç olarak, sistem yavaşlamaları ve çökmeleri gibi bilgisayarın fonksiyonelliğini etkileyen çeşitli sorunlara yol açabilmekteler. Rogue anti-casus yazılımı kategorisindeki virüsler, güvenilir bir anti-casus yazılımı sayeside kolaylıkla kaldırılabilmekte.

Rogue anti-casus yazılımları tarafından sisteme sızmak için kullanılan yöntemler:

Rogue anti-casus yazılımlarını bir çoğu bilgisayara kullanıcıların onayı ile sızmaktadır. Bilgisayarlara sızmak için kullandıkları ana yöntemler şunlardır:

  • Zararlı Reklam. Rogue anti-casus yazılımlarının önemli bir çoğunluğu patlayan reklamlar aracılığı ile yayılmakta. Bu mesajlar genelde bilgisayarda bir sorun olduğundan bahsetmekte bu yüzden de o kadar çok insanın bu linklere tıklayıp bilgisayarlarına indirmelerine şaşmamak gerekir. Bu reklamlar ilk önce kullanıcının bilgisayarlarını ücretsiz olarak düzeltebileceklerini vaad etmekte fakat gördüğünüz gibi bu da Rogue anti-casus yazılımlarının başka bir yalanı.
  • Virüslü e-posta eklentileri. Rogue anti-casus yazılımı programı kategorisine dahil olan bir program herhangi bir e-posta eklentisi ile de kolaylıkla indirilebilir. Tipik olarak, virüsler, banka ile ilgili belgeler, faturalar, raporlar, anlaşmalar veya benzeri şekillerde şekilere gibi insanları dosyayı bilgisayarlarına indirmeleri için kandırmakta.
  • Diğer virüsler. Rogue anti-casus yazılımların yayılmasında kullanılan çok sayıda farklı tehdit de mevcuttur. Bunlardan en popüler olanları Truva atları, solucanlar, ve sisteme izinsiz giriş. Bu tehditler sistemin arka kapısını zararlı programların kurbanın haberi olmadan sisteme sızmasını sağlar. Ayrıca, rogue anti-casus yazılmları bu dosyaları gerektiğinde kullanmak üzere kenarda saklayabilir.

Bu tarz kötücül yazılımların tipik haraketleri:

Rogue anti-casus yazılımı kategorisindeki programlar kurbanlarını, bilgisayarlarının çok ciddi tehdit altında olduğuna ve o virüsü tamamen yok edebilecek tek programın kendi lisanslı versiyonu olduğu konusunda ikna etmeye çalışır. Rogue program sisteme sızmayı başarırsa, şu aktiviteleri gerçekleştirmeye çalışır:

  • Meşru güvenlik yazılımları ve sisteleri engellemek. Bu aslında rogue anti-casus yazılımların fonksiyonelliğindeki en önemli görevlerden birisidir çünkü sistemden kaldırılmasına engel olmaktadır. Meşru, güvenilir siteye girmenin tek yolu anti-casus tehdidini kaldırmaktır.
  • Sürekli sistem taramaları sebep olmak ve uyarı mesajları göstermek. Rogue anti-casus yazılımları bilgisayarı diğer anti-casus yazılımları gibi tarıyabiliyor gibi görünebilir. Fakat, yine de, bu aktivite güvenilir değildir ve kurbanı bilgisayarında yüzlerce farklı virüs olduğunu ikna etmek için düzenlenmiştir. Eğer kurban bu uyarıları göz ardı ederse, rogue yazılım sistemi tarıyor gibi davranmaya ve sahte uyarı mesajları göstermeye devam eder.
  • Bilgisayarın bütün işlevselliğini yavaşlatmak. Kurbanı sistemin çok ciddi şekilde virüs etkisi altında olduğunu ispat etmek için rogue anti-casus yazılımı sistem yavaşlamalarına, sistem çökmelerine ve benzeri performans bazlı sorunlara yol açabilir.
  • Satın alma sayfasına yönlendirmelere yol açması. Zaman zaman, rogue anti-casus yazılımı tarafından kendi satın alma sayfasına yönlendirilebilrsiniz. Bu sayfaların br çoğu tehlikeli olabilmektedir o yüzden ziyaret etmeniz tavsiye edilmemekte

Rogue anti-casus yazılımının en tehlikeli versiyonları:

System Tool. Rogue anti-casus yazılımları bilgisayar dünyasına ortaya çıktığından beri, System Tool binlerce farklı bilgisayarı etkiledi. 2010 yılında yayılma başladığı ve sonraki üç yılda devam ettiği bilinmekte. Bu program kurbanlarında, para kaybı ve diğer başka zararlı yazılımların da sisteme sızması gibi çeşitli problemlere yol açmakta. Bilgisayar kullanıcılarına sistemlerini ücretsiz kontrol etme teklifi sunarak yayılmakta. 

Security Defender Bu rogue anti-casus yazılımı 2011 yılında ortaya çıktı. O günden beri, kötü korunan bilgisayarları etkilemeye devam etmekte. Sistemin içine bir kere sızdıktan sonra, sistemi kötücül yazılımlardan koruyabilirmiş gibi gözükmekte. Ne yazık ki, bu görüntü sadece kurbanlarından para alabilmesi için kullanılmakta. Security Defender herhangi bir kaldırma seçeneğine sahip değil. Sadece güvenilir bir anti-casus yazılımı ile silinebilir. 

Rogue anti-casus yazılımının kaldırılması:

Gerçek tehlikenin ne olduğunu öğrenmek için bilgisayarınızı gerçek bir anti-casus yazılmı ile taramalısınız. Bu Rogue anti-casus yazılımını sisteminizden kaldırmanın en güvenli yolu, Reimage veya Plumbytes Anti-MalwareWebroot SecureAnywhere AntiVirus ile full sistem taraması gerçekleştirmek. Bu programları çalıştırdıktan sonra, sistem taramaları ve güvenlik uyarıları tamamen sahte uyarılarla dolu olduğunu farkedecesiniz. 

Rogue anti-casus yazılımının sistemden kendisinin kaldırılmasını engelleyebileceğini unutmayınız. Bundan kaçınmak için, aşağıdaki yöntemlerden birisini denemelisiniz.:

  • Ağ Desteği ile Güvenli Modda başlatmak;
  • Anti- casus yazılımınızın çalıştırma dosyasının adını değiştirmek;
  • Başka bir bilgisayardan anti-casus yazılımını indirmek ve kendi sisteminize bir flash disk yadımı ile aktarmek veya benzeri çözümler.

Veritabanına en son eklenen virüsler

Rogue Antispyware veritabanı

Ekim 26, 2017

Fuq.Com virus

Fuq.com rahatsız edici içerikler sunar. Fuq.com virüsü ziyaretçilerine pornografik içerik sunan bir potansiyel istenmeyen uygulamadır. Web sitesinin yapısı gereği bu tarz sitelere ilginiz olmasa bile yönlendirilme riskiniz yine de çok yüksektir. Sizi birtakım patlayan reklamlarla rahatsız edebileceği gibi sinir bozucu reklam yazılımları da içermektedir. Her ne kadar... Daha fazla
Ekim 16, 2017

Chromium virüsü

Neden Chromium tarayıcı virüsünden uzak durmalısınız? Chromium virüsüne maruz kalmak oldukça kötüDaha fazla
Ekim 10, 2017

Hao123

Hao123 incelemesi: Hao123 yasadışı dağılım yollarını kullanan ve istenmeyen bir programdır.Daha fazla
Ekim 09, 2017

WhatsApp virüsü

WhatsApp virüs ve dolandırıcılıklarının çeşitliliği. WhatsApp virüsü, WhatsApp uygulaması kullanıcıları için tasarlanmışDaha fazla
Ekim 05, 2017

eBay virüsü

eBay virüsü dikkatsiz online alışveriş sevdalılarını hedef alıyor. eBay virüsü online alış veriş sevdalılarını hedef alan kötücül bir programdır. Hackerlar farklı teknikler kullanarak kurbanların farkına bile varmadan zararlı programları yüklemelerini sağlar. Çoğu zaman saldırganlar indirim arayışındaki kişileri sosyal mühendislik teknikleri ile kandırırlar. “... Daha fazla
Ekim 05, 2017

WeChat virüsü

Sibersuçlular WeChat kullanıcılarını hedef alıp para ve kişisel bilgilerini çalmaya çalışıyorlar. Daha fazla
Ekim 04, 2017

Gmail virüsü

Gmail virüsü hakkında bilinmesi gerekenler. Gmail virüsü aslında daha geniş bir ifadenin kısaltması. Birbirinden farklı Gmail Dolandırıcılıkları, şifre çalma saldırıları, ve hesaplara sızan kötücül yazılımları içermektedir. Yine de, bu serinin en popüler virüsü eposta şeklinde gelmekte ve kullanırıcıların sistemlerine sızıp hesaplarını ele geçirmekte. Aynı zamanda Go... Daha fazla
Ekim 04, 2017

Lukitus fidye yazılımı virüsü

Lukitus Locky virüsünun kötücül görevlerine devam ediyor. Locky virüsü'nün yeni bir versiyonu olan Lukitus Ağustos 2017 tarihinden beri spam epostalarla yayılmaya devam etmekte.Daha fazla
Eylül 26, 2017

IE yönlendirme virüsü

IE Yönlendirme virüsünün genel özellikleri: IE Yönlendirme virüsü, Explorer yönlendirme virüsü, Internet Explorer yönlendirme virüsü, IE korsanı gibi isimlerle de bilinen bir virüs aslında uzmanlara göre bir tarayıcı korsanıdır. Daha fazla
Eylül 25, 2017

incredibar

Virusler.info.tr araştırma merkezi, Incredibar’ın silinmesini orta derecede görev olarak ve Incredibar’ı reklam amaçlı yazılım ve tarayıcı gaspçısı olarak kabul eder.Daha fazla
Eylül 12, 2017

"You Have A ZEUS Virus" Teknik destek sahtekarlığı

Zeus Virüsü tarafından tehdit mi ediliyorsunuz? “You Have A ZEUS Virus”, gibi uyarılar teknolojiyle çok içli dışlı olmayan kişileri telaşa düşürebilir oysa bu sahtekarların kullandığı genel bir taktiktir. Aynı Zeus virüsü birkaç sene önce interneti kasıp kavurmuştu. Sizin de bileceğiniz gibi meşru gibi gözüken dosyaların içine gizlenip, cihazınıza sızan... Daha fazla
Eylül 11, 2017

RevContent

RevContent reklamları için endişelenmeli miyim? RevContent reklamları tüm dünyada tartışmalara sebep olmuştur en azından bilgisayar forumların hemen hemen hepsinde bu konu ile alakalı en az 1 tane konu bulabilirsiniz.Daha fazla
Eylül 08, 2017

Online.io virüsü

Online.io nasıl bir uygulamadır? İnternette gezinirken, online.io virüsüne benzeyen sayısız uygılamaya rastlamanız şaşırtıcı değildir.Daha fazla

Bilgi güncellendi: 2016-10-03

Kaynak: https://www.2-spyware.com/rogue-antispyware-removal

Diğer dillerde oku

Dosyalar
Bizi Facebook'ta Beğenin