Safesurfs.net virüsünü kaldır (Kaldırma Talimatları) - Oca 2021 güncellemesi

Julie Splinters ile - - | Browser hijacker Yaz

Safesurfs.net Virüsünü Kaldırma Rehberi

Safesurfs.net virüsü nedir

Safesurfs.net ve arama motoru olarak kullanmanız neden riskli olabilir?

Safesurfs.net virus

Safesurfs.net virüsü kulağa güvenilirgibigelenbir ismesahipolabilirfakatbuuzak durmanızgerekenbirsibertehlikedir. Safesurf tarayıcı korsanıkategorisinegirmektedir yaniondan bilinçliolarakuzak durmanızbir gün ana sayfanızveya varsayılanarmamotorunuzolarak görmeyeceğiniz anlamınagelmez.

Virüs diğer yazılımlarlaberaber yayıldığı için yapabileceğiniz en iyi şey bilgisayarınızı ReimageIntego gibi güvenilir bir anti virüs aracı ile korumak ve yaptığınız bütün yüklemeleri çok dikkatle incelemek. Tarayıcınızı ele geçirmenin yanı sıra, virüs sizi sürekli gösterdiği reklamlarla, bilinmeyen adreslere yaptığı yönlendirmelerle ve tarayıcı alışkanlıklarınızın kayıtlarını tutarak da canınızı sıkabilir.

Bu aktivitelerin bilgisayarınıza ne gibi zararlar verebilecekleri daha sonra bu yazı içinde konuşulacak fakat Safesurfs.net virüsünü kaldırma yöntemlerini ararken sitemize denk geldiyseniz, gerekli bilgiyi bulabileceğiniz yazının son kısmına atlayabilirsiniz.

Safesurfs korsanının en tehlikeli yönlerinden birisi kontrol edilemeyen ve kestirilemeyen reklamları. Rastgele web sitelerinin ve arama sonuçlarının arasına gizlenmiş sponsorlu reklamları internette gezinme keyfinizi önemli ölçüde azaltmakta.

Online ve özel teklifleri seviyor olsanız bile bu sitenin gösterdiği tekliflere güvenmemeniz gerektiğiniz aklınızda bulundurmalısınız. Reklamlardaki linklerden herhangir birisine tıkladığınızda derhal, kumar siteleri veya diğer benzeri güvenilir olmayan adreslere yönlendirilebilirsiniz bu yüzden bu siteleyle herhangi bir etkileşime bulunmamanızı tavsiye etmekteyiz.

Hepsinden önemlisi, Safesurfs.net sizi ve internet haraketlerinizi takip de edebilir. Diyelim ki kişisel olmayan bilgilerin kaydını tutmakta, yine de hakkınızda bilgiye bir kere erişti mi, bu bilgi virüsün yaratıcılarının malı olmakta ve istediği üçüncü partilerle paylaşabilmektedir dolayısıyla da tolere edilebilir bir haraket değildir. İşte bu yüzden size Safesurfs.net virüsünü daha arama butonuna bile basmadan kaldırmanızı tavsiye ediyoruz.

Safesurfs.net virus

Sisteminizi bu virüsten koruyabilir misiniz?

Sizin de çoktan farkettiğiniz gibi, Safesurfs.net is sinsi bir parazittir ve sisteminize gizlice sızabilir. Bu virüs bilgisayarınıza direkt bir tehlike arz etmediğinden dolayı, kullanıcıların çoğu antivirüs korumasını aktive etmenin bu virüsü püskürtmekte yeterli olacağını düşünmekte. Aslında, bundan daha fazlası gerekmekte.

Virüsle savaşan araçlar virüsü ancak sisteme girdikten sonra silebilir, ama sisteminize girmesine engel olmaz! Bu virüs, yazılım paketleri ile yayıldığından dolayı, bilgisayarınıza bir program yüklerken tüm dikkatinizi vermelisiniz.

Sadece, Yazılımın kurulum aşamasındaki Gelişmiş/Özel seçenekleri bu tarz bir takibe izin vermekte, o yüzden program yüklerken bu seçenekleri seçtiğinize emin olun! Bu modu seçtikten sonra, dikkatinizi çeken potansiyel tehlike içeren uygulamaların kurulumunu durdurmayı unutmayınız.

Safesurfs.net kaldırma işleminin güvenle tamamlandığından nasıl emin olabilirsiniz?

Virüs kaldırma işlemine yeniyseniz, endişelenmenize gerek yok, Safesurfs.net kaldırması çok zor olan bir program değil. Virüs otomatik olarak veya elle kaldırılabilmekte. Daha önce bu konuda deneyiminiz yoksa veya ellerinizle virüslerle mücadele etme fikri size çok zor geliyorsa, ikinci seçenek size en uygunu olabilir.

Bu yaklaşım güvenilir bir antivirüs yazılımı edinmek ve sisteminizde full sistem taraması yapmayı gerektirir. Ayrıca, potansiyel istenmeyen programlarla mücaedele etmenin her zaman alternatif bir yöntemi de mevcuttur. Safesurfs.net virüsünü elle de kaldırabilirsiniz. Yazının sonunda gerekli resimli kılavuzu bulabilirsiniz.

ReimageIntego programının yardımıyla virüs tehlikesinden kurtulabilirsiniz. SpyHunter 5Combo Cleaner ve Malwarebytes potansiyel istenmeyen programları ve virüsleri, onlara ait tüm dosyaları ve kayıt dosyalarını tespit etme konusunda tavsiye edilen programlardır.

Teklif
Şİmdi yapın!
İndir
Reimage Mutluluk
Garanti
İndir
Intego Mutluluk
Garanti
Microsoft Windows ile uyumludur. macOS ile uyumludur.
Başarılı olunamadığında ne yapmalı?
  Reimage Intego kullanarak virüslerin verdiği hasarı telafi etmeyi başramadıysanız, submit a question adresinden destek ekibimizle iletişime geçin ve paylaşabildiğiniz kadar çok detay paylaşın.
Reimage Intego ücretsiz bir deneme sürümüne sahiptir. Reimage Intego tam sürümünü satıl alan kullanıcılar daha detaylı taramalar yapabilir. Ücretsiz sürüm virüsleri belirlemek için tarama yaoar ve bu virüsleri nasıl sileceğinize dair rehber sunar. Tam sürüm bu dosyaları otomatik olarak kaldırır.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Reimage kullanarak tamir edemezseniz SpyHunter 5 programını deneyebilirsiniz.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Intego kullanarak tamir edemezseniz Combo Cleaner programını deneyebilirsiniz.

Safesurfs.net Virüsünü Elle Kaldırma Rehberi

Windows sistemlerinden Safesurfs.net virüsünü kaldırım

 1. Start Control Panel Programs and Features'e tıklayın ( Eğer Windows XP kullanıcısıysanız Add/Remove Programs'e tıklayın) 'Start -> Control Panel -> Programs and Features''e tıklayın ( Eğer 'Windows XP' kullanıcısıysanız 'Add/Remove Programs''e tıklayın)
 2. Eğer Windows 10 / Windows 8 kullanıcısıysanız ekranın sol alt köşesinde sağa tıklayın. Quick Access Menu çıktığı anda Control Panel ve Uninstall a Program'ü seçin. Eğer 'Windows 10 / Windows 8' kullanıcısıysanız ekranın sol alt köşesinde sağa tıklayın. 'Quick Access Menu' çıktığı anda 'Control Panel' ve 'Uninstall a Program''ü seçin.
 3. Safesurfs.net ve bağlantılı programları kaldırın
  Burada Safesurfs.net ve benzeri yeni kurulmuş olan programları arayın.
 4. Bunları kaldırın ve ayarları kaydetmek için OK'e tıklayın. Şüpheli içeriklere sağ tıklayın ve 'Uninstall''ı seçin.

Mac OS X sisteminden Safesurfs.net virüsünü kaldırın

 1. OS X kullanıyorsanız, sol üstteki OS X butonuna tıklayın ve Applications se.eneğini seçin. 'Go' seçeneğine tıklayın ve 'Applications' seçeneğini seçin
 2. Applications dosyasını görene kadar bekleyin ve Safesurfs.net ya da benzeri şüpheli programları bulun. Bunlar hepsinin üstüne sağ tıklayın ve Move to Trash seçeneğini seçin. Tüm zararlı girdilere tıklayın ve 'Move to Trash' seçeneğini seçin

Microsoft Edge 'den Safesurfs.net virüsünü kaldır

Microsoft Edge ayarlarını sıfırla (Yöntem 1 )

 1. Microsoft Edge uygulamasını çalıştır ve More 'e tıkla( ekranın sağ üst köşesindeki 3 nokta)
 2. Daha fazla seçenek açmak için Settings 'a tıklayın
 3. Settings ekranı ortaya çıkınca, Clear browsing data seçeneğinin altındaki Choose what to clear butonuna tıklayın Ayarlara gidin ve 'Choose what to clear' 'i seçin
 4. Burada, kaldırmak istediğiniz her şeyi seçin ve Clear'a tıklayın 'Clear' butonunu seçin
 5. Şimdi Startbutonuna(Windows logo) sağ tıklamalısınız. Burada, Task Manager'i seçiniz. Başlangıç menüsünü açın ve 'Task Manager''ı seçin seçin.
 6. Processes sekmesinde iken, Microsoft Edge 'i aratınız.
 7. Sağ tıklayıp Go to details seçeneğini seçin. Eğer göremezseniz Go to details seçeneğine gidip More details'e tıklayın ve önceki adımı tekrar ediniz. 'Microsoft Edge''e sağ tıkalyın ve 'Go to details''ı seçin Eğer 'Go to details' seçeneği ortaya çıkmazsa, 'More details''ı seçin
 8. Detailsekmesi ortaya çıktığında, içinde Microsoft Edge geçen her girdiyi bulun. Bu girdileri sonlandırmak için hepsine sağ tuşla tıklayıp End Task seçin Microsoft Edge girdilerini bulun ve 'End Task' 'ı seçin

Microsoft Edge tarayıcısını sıfırlama (Yöntem 2 )

Eğer Yöntem 1 faydalı olmazsa, gelişmiş Edge sıfırlama yöntemini kullanmalısınız.

 1. Not: bu yöntemi kullanmadan önce verilerinizi yedeklemelisiniz.
 2. Bilgisayarınzda bu klasörü bulun: C:\Users\%username%\AppData\Local\Packages\Microsoft.MicrosoftEdge_8wekyb3d8bbwe.
 3. Kaydedilmiş bütüngirdileribulupfarenizin sağ tuşu ile tıklayın. Sonra Delete seçeneği Bilgisayarınızdaki Microsoft Edge klasörünü seçin, bütün girdileri sağ tuşla işaretleyip 'Delete' 'ye tıklayın
 4. Start butonuna(Windows logo) tıklayın ve Search my stuff satırına window power yazın
 5. Windows PowerShell girdisine sağ tıklayın ve Run as administrator seçin Windows PowerShell'i bulun , sağ tuşla tıklayıp 'Run as administrator' 'ı seçin
 6. Yöneticiolduktansonra : Windows Powershellpenceresi çıkaca, PS C:\WINDOWS\system32> komut satırını yapıştırıp ardından Enter'a basın:
  Get-AppXPackage -AllUsers -Name Microsoft.MicrosoftEdge | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register $($_.InstallLocation)\AppXManifest.xml -Verbose}
  Gerekli komutu kopyalayıp yapıştırın ve 'Enter'' a basın.

Bu adımlar tamamlandıktansonra, Safesurfs.net Microsoft Edge tarayıcınızdan silinmiş olmalı

Mozilla Firefox (FF) programından Safesurfs.net virüsünü kaldırın

 1. Zararlı uzantıları kaldırın
  Mozilla Firefox 'i açın. Sağ üst köşedeki menü ikonuna tıklayın ve Add-ons Extensions'yi seçin. Menü ikonuna tıklayın ve 'Add-ons''ı seçin.
 2. Burada Safesurfs.net ', ve diğer şüpheli eklentileri seçin. Bu girişleri silmek için Remove 'e tıklayın. 'Extensions''i seçin ve zararlı içerikleri bulun. 'Remove' seçeneğine tıklayarak her birinden kurtulun.
 3. Mozilla Firefox 'yi sıfırla
  Sol üstteki Firefox menüsüne tıklayın ve soru işaretine tıklayın. Burada Troubleshooting Information'yi seçin. Menü seçeneğine ve ardından '?' seçeneğine tıklayın ve 'Troubleshooting Information' yi seçin.
 4. Şimdi Reset Firefox düğmesi ile birlikte Reset Firefox to its default state mesajını göreceksiniz.  Bu düğmeye birkaç kez basın ve Safesurfs.net kaldırımını tamamlayın. 'Reset Firefox' butonuna birkaç kez tıklayın.

Google Chrome programından Safesurfs.net virüsünü kaldırın

 1. Zararlı eklentileri silin.
  Google Chrome 'i açın. Sağ üst köşedeki menü ikonuna tıklayın ve Tools Extensions'yi seçin. Menü ikonuna tıklayın. 'Tools' ve 'Extensions' seçeneklerini seçin.
 2. Burada Safesurfs.net 'i ve diğer zararlı eklentileri seçin ve silmek için çöp kutusu ikonuna tıklayın. Zararlı içerikleri bulun ve çöp kutusu ikonuna tıklayarak tek tek hepsinden kurtulun.
 3. Menü ikonuna tekrar tıklayın ve Search seçeneğinin altında Settings Manage Search engines 'i seçin. 'Settings' de iken 'Manage search engines...' seçeneğini seçin.
 4. Search Engines... 'deyken zararlı siteleri arayın. Sadece tercih ettiğiniz isimleri ve google'ı bırakmalısınız. Zararlı linkleri kaldırmak için 'X' seçeneğine tıklayın.
 5. Google Chrome 'yi sıfırla
  Google Chrome 'in sağ üst köşesindeki menü simgesine tıklayın ve Settings'yi seçin.
 6. Sayfanın sonuna inin ve Reset browser settings'e tıklayın. 'Settings''de iken 'Reset browser settings' düğmesine gelin ve tıklayın.
 7. Bu eylemi onaylamak için Reset 'e tıklayın ve Safesurfs.net kaldırımını tamamlayın. 'Reset' butonuna tıklayın ve kaldırma işlemini tamamlayın.

Safari programından Safesurfs.net virüsünü kaldırın

 1. Zararlı uzantıları kaldırın
  Safari tarayıcısını açın ve ekranın sol köşesindeki Safari seçeneğine tıklayın. Bunu yaptıktan sonra Preferences seçeneğini seçin. 'Safari' seçeneğine tıklayınn ve 'Preferences' seçeneğini seçin
 2. Burada Extensions seçeneğini seçin ve Safesurfs.net ve benzeri şüpheli programları bulun. Hepsinden kurtulmak için Uninstall butonuna tıklayın. 'Extensions' seçeneğine gidin ve zararlı eklentileri kaldırın.
 3. Safari 'yi sıfırla
  Safari tarayıcınızı açın ve menüden Safari seçeneğine tıklayın. Burada Reset Safari... kısmını seçin. 'Safari' seçeneğine tıklayınn ve 'Reset Safari...' seçeneğini seçin
 4. Şimdi sıfırlama seçeneklerinin bulunduğu bir açıklama penceresi göreceksiniz. Tüm bu seçenekler genellikle işaretli olur. Ancak sıfırlamak istediklerinizi kendiniz de belirleyebilirsiniz. Safesurfs.net kaldırma işlemini tamamlamak için Reset butonuna tıklayın. Tüm seçenekleri seçip 'Reset' butonuna tıklayın

Potansiyel olarak istenmeyen bu programı kaldırdıktan ve tüm tarayıcılarınızı tamir ettikten sonra PC'nizi iyi bir korsan yazılım programı ile kontrol etmenizi öneriyoruz. Bu Safesurfs.net programından kalan kayıt dosyalarını silmenizi ve sisteminizde var olan virüsleri saptamanızı sağlar. Bunun için kötü yazılım temizliyicilerden birini kullanın: ReimageIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner ya da Malwarebytes.

Önerdiklerimiz

Devletin sizi takip etmesine izin vermeyin

Devletler kişilerin tüm bilgilerini öğrenmek ve vatandaşları gizlice takip edebilmek için türlü çareler arar. Bunu mutlaka dikkate almalı ve gizli bilgileri toplayan araçlar hakkında daha fazla bilgi edinmelisiniz. Devletin sizi takip etmesinin önüne geçebilmek için internette tamamen gizli bir şekilde dolaşmalısınız.

Bilgisayarda internete bağlandığınızda farklı bir lokasyon seçerek güvenli bir şekilde konum gizlenebiliyor. Private Internet Access VPN programını kullanarak bu casus yazılımlardan tamamen kurtulabilir ve rahat bir internet deneyimi yaşarsınız.

Bu şekilde devletin sizden alabileceği bilgileri belirleme şansına sahip olursunuz ve bazı bilgiler sadece size kalır. Her ne kadar yasal olmayan bir şey yapmasanız ya da seçtiğiniz siteler ve programların hepsi yasal olsa da VPN servisi kullanarak güvenlik seviyenizi kendiniz belirleyebilirsiniz. 

Herhangi bir siber saldırıya karşı dosyalarınızı yedekleyin

Zararlı yazılımlardan kaynaklanan yazılımsal sorunlar ya da dosya şifreleme virüslerinin yol açtığı problemler bilgisayarlarda kalıcı sorunlara yol açabilir. Eğer dosyalarınızı bu sorunları yaşamadan önce yedeklerseniz bu sorunları kolaylıkla aşabilirsiniz.

Bilgisayarda oluşan her önemli değişimden sonra cihazı tekrar yedeklemek hayati bir önem taşıyabilir. Bu sayede bilgisayarınızda meydana gelebilecek türlü sorunlar karşısında aldığınız son yedek dosyaları kolaylıkla yükleyebilir ve kayıpsız bir şekilde önünüze çıkan problemi çözebilirsiniz.

Eğer dosyalarınızın son sürümler her zaman yedeklenmiş olursa yeni bir sorun karşısında hayal kırıklığı, çöküntü ya da büyük bir maddi kayıp yaşamazsınız. Bu sayede zararlı yazılımlar bir anda ortaya çıktığında hazırlıksız yakalanmamış olursunuz. Sistem yedekleme işlemleri için Data Recovery Pro programını kullanabilirsiniz.

Yazar hakkında
Julie Splinters
Julie Splinters - Virüs temizleme uzmanı

Eğer bu ücretisz kaldırmal yöntemi size yardımcı oldusysa lütfen bu servici sürdürebilmemiz için bize bağış yapın. En ufak miktarda bile minnettat olacağız.

Julie Splinters ile iletişme geç
Esolutions Şirketi hakkında

DİĞER DİLLERDE KALDIRMA KILAVUZLARI