Searchinme.com virüsünü kaldır (Kaldırma Talimatları) - Oca 2021 tarihinde güncellendi

Ugnius Kiguolis ile - - | Browser hijacker Yaz

Searchinme.com virüsünden neden kaçınmalıyım?

Searchinme.com virüsü güvenilir bir arama motoru gibi gözükür. Fakat, bilgisayarınıza yüklemeden önce bu yazıyı okumanızda fayda var. Öncelikle, tarayıcı korsanı gibi çalıştığı konusunda siiz uyarmalıyız. Bir kere sisteme sızdıktan sonra, bu arama motoru tüm web tarayıcılarını ele geçirir. Rastgele sayfalarda istenmeyen pop reklamlarına yol açar ve en bilinena rama motorlarını bile kapatabilir. Dahası, PİP saldırısı sistemin ayarlarını değiştirip ileride oluşacak istenmeyen sayfalara yapılacak yönlendirmelere hazırlar. Bu tarz acayiplikler yüzünden, bu arama motorundan uzak durmanızı tavsiye etmekte ve bilgisayarınızdan searchinme.com virüsünü kaldırmanızı tavsiye etmekteyiz. ReimageIntego programı size bu virüsü geride hiç iz bırakmadan kaldırma konusunda yardımcı olabilir.

SearchInMe tarayıcınızda ilk defa ortaya çıktığında (Google Chrome ve Mozilla Firefox tarayıcılarına eklenebilmekte), bilgiye, sosyal medya ağlarına ve haber sitelerine ulaşmak için harika bir seçenek gibi durmak. Fakat, bu minik butonlar sizi söz verdiği sayfalara yönlendirmeyip daha farklı üçüncü parti sayfalara yönlendirmekte. Searchinme.com yaratıcıları ve ortakları arasındaki anlaşma gereği olası reklamlar kaçınılmazdır. Siz, genel kullanıcı bu üçlü zincirin bağlayıcı halkasısınız. İki tarafı maddi kazanç sağlarken siz sadece artan reklamlara maruz kalmaktasınız. Dahası tarayıcı korsanlarının büyük bir çoğunluğu reklam içeriği ile dolu değiştirilmiş arama sonuçları vermektedir. Bu sayfaları boşveremezsiniz çünkü sisteminize kötücül yazılımları bulaştırabilirler. Aslında bu tarayıcı korsanına hiç güvenmemelisiniz. Masa üstünüzü reklamların kaplamasını ve Searchinme.com yönlendirme sorunu ile karşı karşıya kalmak istemiyorsanız bu arama motorundan bir an önce kurtulmalısınız. Canınız sıkılmadan önce bu arama motorunu sisteminizden kaldırın ve daha güvenilir bir arama motoru kullanın. Searchinme.com virüsünü bilgisayarınızdan kaldırmak için bu yazının devamındaki adımları uygulamanız tavsiye edilmektedir.

Searchinme.com ekran görüntüsü

Güvenilir bir tarayıcı her zaman gizlilik şartları ve kullanım şartlarını paylaşır. SearchInme sayfasında ise hiçbirisi mevcut değil. Bu yüzden, kullanıcı hakkında nasıl bir bilgi topladıkları veya ne şartlarda sakladıklarını dair bir bilgimiz de yok. Bu arama motorunu birincil arama motorunuz olarak kullanma kararınızı gözden geçirmenizde fayda var.

Bu tarayıcı bilgisayarıma ne zaman girdi?

Son zamanarda yeni bir program yüklediniz mi? O halde, bu tarayıcı korsanının bilgisayarınıza nasıl girdiğinin cevabını buldunuz. Özellikle, uygulamanın ” Tavsiye edilen” ayarları seçeneğinde saklanır. Bu modu seçip yüklemeye başladıktan sonra sessizce sisteminize yüklenir. Ardından ise “yardımcı nesneler” yükler ve sistemde kalmasına yardımcı olur. Bu küçük uygulamalar daha sonra sisteme şüpheli reklam gösterme uygulamaları yüklemeye başlar. Gelecekte olası bir Seachinme.com korsanı saldırısı ihtimalini aza indirmek için program yükleme işlemi sırasında “Özel” seçeneğini işaretleyin. Tüm ekstra içeriğin seçkilerini kaldırdıktan sonra, ana uygulamayı yükleyebilirsiniz.

Searchinme.com nasıl kaldırılır?

Neyseki, bu korsanı sistemden atmak zor değildir özellikle bir anti-casus yazılımı kullanıyorsanız. Bu durumda yapanız gereken tek şey uygulamanızı güncellemeniz ve kötücül bulguları kaldırmanız. Searchinme.com virüsünün kaldırılma işlemi tamamlandıktan sonra, eski arama motorunuzu kullanmaya devam edebilirsiniz. Elbette bu tarayıcı korsanından eski usul de kurtulmak isteyebilirsiniz. Bu durumda, ihtiyacınız olacak talimatları aşağıda bulabilirsiniz. Bu durumda bilgilsayarınızı onarmaya çalışırken aklınızdan çıkarmamanız gereken tek şey dikkatin ne kadar önemli olduğu, bu yüzden searchinme.com virüsü ve bileşenlerini kaldırırken çok dikkatli olmalısınız. Son olarak da yükleyeceğiniz yeni programlara ekstra özen göztermeye dikkat ederek oluşacak aksiliklerin öncesinden önüne geçebilirsiniz.

ReimageIntego programının yardımıyla virüs tehlikesinden kurtulabilirsiniz. SpyHunter 5Combo Cleaner ve Malwarebytes potansiyel istenmeyen programları ve virüsleri, onlara ait tüm dosyaları ve kayıt dosyalarını tespit etme konusunda tavsiye edilen programlardır.

Teklif
Şİmdi yapın!
İndir
Reimage Mutluluk
Garanti
İndir
Intego Mutluluk
Garanti
Microsoft Windows ile uyumludur. Supported versions OS X ile uyumludur. Supported versions
Başarılı olunamadığında ne yapmalı?
  Reimage Intego kullanarak virüslerin verdiği hasarı telafi etmeyi başramadıysanız, submit a question adresinden destek ekibimizle iletişime geçin ve paylaşabildiğiniz kadar çok detay paylaşın.
Reimage Intego ücretsiz bir deneme sürümüne sahiptir. Reimage Intego tam sürümünü satıl alan kullanıcılar daha detaylı taramalar yapabilir. Ücretsiz sürüm virüsleri belirlemek için tarama yaoar ve bu virüsleri nasıl sileceğinize dair rehber sunar. Tam sürüm bu dosyaları otomatik olarak kaldırır.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Reimage kullanarak tamir edemezseniz SpyHunter 5 programını deneyebilirsiniz.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Intego kullanarak tamir edemezseniz Combo Cleaner programını deneyebilirsiniz.

searchinme.com Virüsünü Elle Kaldırma Rehberi:

Windows sistemlerinden searchinme.com virüsünü kaldırım

Searchinme.com virüsünü Windows İşletim Sisteminden kaldırmak için bu tarayıcı ile ilgili tüm girdileri bulmalısınız. Bu tarayıcı ile aynı gün yüklenmiş tüm SearchInMe  girdilerini bulup kaldırmanız gerekmektedir.

 1. Start Control Panel Programs and Features'e tıklayın ( Eğer Windows XP kullanıcısıysanız Add/Remove Programs'e tıklayın) 'Start -> Control Panel -> Programs and Features''e tıklayın ( Eğer 'Windows XP' kullanıcısıysanız 'Add/Remove Programs''e tıklayın)
 2. Eğer Windows 10 / Windows 8 kullanıcısıysanız ekranın sol alt köşesinde sağa tıklayın. Quick Access Menu çıktığı anda Control Panel ve Uninstall a Program'ü seçin. Eğer 'Windows 10 / Windows 8' kullanıcısıysanız ekranın sol alt köşesinde sağa tıklayın. 'Quick Access Menu' çıktığı anda 'Control Panel' ve 'Uninstall a Program''ü seçin.
 3. searchinme.com ve bağlantılı programları kaldırın
  Burada searchinme.com ve benzeri yeni kurulmuş olan programları arayın.
 4. Bunları kaldırın ve ayarları kaydetmek için OK'e tıklayın. Şüpheli içeriklere sağ tıklayın ve 'Uninstall''ı seçin.

Mac OS X sisteminden searchinme.com virüsünü kaldırın

 1. OS X kullanıyorsanız, sol üstteki OS X butonuna tıklayın ve Applications se.eneğini seçin. 'Go' seçeneğine tıklayın ve 'Applications' seçeneğini seçin
 2. Applications dosyasını görene kadar bekleyin ve searchinme.com ya da benzeri şüpheli programları bulun. Bunlar hepsinin üstüne sağ tıklayın ve Move to Trash seçeneğini seçin. Tüm zararlı girdilere tıklayın ve 'Move to Trash' seçeneğini seçin

Internet Explorer (IE) programından searchinme.com virüsünü kaldırın

 1. Tehlikeli eklentileri kaldırın
  Internet Explorer'i açın ve tarayıcının sağ üst köşesindeki dişli ikonuna tıklayın (IE menüsü) Menü ikonuna tıklayın ve 'Manage add-ons''ı seçin.
 2. Manage Add-ons penceresini göreceksiniz. Burada searchinme.com ve diğer şüpheli eklentileri bulun. Disable'ye tıklayarak bu girdileri devredışı bırakın. Tüm kötü içeriklere sağ tıklayın ve 'Disable''ı seçin.
 3. Başlangıç sayfanız değiştirildiyse onu değiştirin.
  Tarayıcının sağ üst köşesindeki menü ikonuna tıklayın ve Internet Options
 4. Burada zararlı linkleri kaldırın ve istediğiniz site adlarını girin. Ayarları katdetmek için Apply 'e tıklayın. Zararlı linkleri silin ve istediğiniz domain adını girin ve değişiklikleri kaydetmek için 'Apply''e tıklayın.
 5. Internet Explorer 'yi sıfırla
  Dişli ikonuna (menü) tekrar tıklayın ve Internet options 'ı seçin. Advanced sekmesine gidin.
 6. Burada Reset 'i seçin.
 7. Yeni pencereye girince Delete personal settings 'i kontrol edin ve searchinme.com kaldırım işlemini tamamlamak için Reset'yi tekrar seçin. 'Advanced' seçeneğine gidin ve 'Reset' düğmesine tıklayın. Şimdi 'Delete personal settings' seçeneğini seçin ve 'Reset''e tekrar tıklayın.

Microsoft Edge 'den searchinme.com virüsünü kaldır

Microsoft Edge ayarlarını sıfırla (Yöntem 1 )

 1. Microsoft Edge uygulamasını çalıştır ve More 'e tıkla( ekranın sağ üst köşesindeki 3 nokta)
 2. Daha fazla seçenek açmak için Settings 'a tıklayın
 3. Settings ekranı ortaya çıkınca, Clear browsing data seçeneğinin altındaki Choose what to clear butonuna tıklayın Ayarlara gidin ve 'Choose what to clear' 'i seçin
 4. Burada, kaldırmak istediğiniz her şeyi seçin ve Clear'a tıklayın 'Clear' butonunu seçin
 5. Şimdi Startbutonuna(Windows logo) sağ tıklamalısınız. Burada, Task Manager'i seçiniz. Başlangıç menüsünü açın ve 'Task Manager''ı seçin seçin.
 6. Processes sekmesinde iken, Microsoft Edge 'i aratınız.
 7. Sağ tıklayıp Go to details seçeneğini seçin. Eğer göremezseniz Go to details seçeneğine gidip More details'e tıklayın ve önceki adımı tekrar ediniz. 'Microsoft Edge''e sağ tıkalyın ve 'Go to details''ı seçin Eğer 'Go to details' seçeneği ortaya çıkmazsa, 'More details''ı seçin
 8. Detailsekmesi ortaya çıktığında, içinde Microsoft Edge geçen her girdiyi bulun. Bu girdileri sonlandırmak için hepsine sağ tuşla tıklayıp End Task seçin Microsoft Edge girdilerini bulun ve 'End Task' 'ı seçin

Microsoft Edge tarayıcısını sıfırlama (Yöntem 2 )

Eğer Yöntem 1 faydalı olmazsa, gelişmiş Edge sıfırlama yöntemini kullanmalısınız.

 1. Not: bu yöntemi kullanmadan önce verilerinizi yedeklemelisiniz.
 2. Bilgisayarınzda bu klasörü bulun: C:\Users\%username%\AppData\Local\Packages\Microsoft.MicrosoftEdge_8wekyb3d8bbwe.
 3. Kaydedilmiş bütüngirdileribulupfarenizin sağ tuşu ile tıklayın. Sonra Delete seçeneği Bilgisayarınızdaki Microsoft Edge klasörünü seçin, bütün girdileri sağ tuşla işaretleyip 'Delete' 'ye tıklayın
 4. Start butonuna(Windows logo) tıklayın ve Search my stuff satırına window power yazın
 5. Windows PowerShell girdisine sağ tıklayın ve Run as administrator seçin Windows PowerShell'i bulun , sağ tuşla tıklayıp 'Run as administrator' 'ı seçin
 6. Yöneticiolduktansonra : Windows Powershellpenceresi çıkaca, PS C:\WINDOWS\system32> komut satırını yapıştırıp ardından Enter'a basın:
  Get-AppXPackage -AllUsers -Name Microsoft.MicrosoftEdge | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register $($_.InstallLocation)\AppXManifest.xml -Verbose}
  Gerekli komutu kopyalayıp yapıştırın ve 'Enter'' a basın.

Bu adımlar tamamlandıktansonra, searchinme.com Microsoft Edge tarayıcınızdan silinmiş olmalı

Mozilla Firefox (FF) programından searchinme.com virüsünü kaldırın

Mozilla Firefox en çok etkilenen arama motoru olarak değerlendirilmektedir. Eklentiler sekmesindeki tüm SearchInMe girdilerini bulup kaldırdığınızdan emin olmalısınız.

 1. Zararlı uzantıları kaldırın
  Mozilla Firefox 'i açın. Sağ üst köşedeki menü ikonuna tıklayın ve Add-ons Extensions'yi seçin. Menü ikonuna tıklayın ve 'Add-ons''ı seçin.
 2. Burada searchinme.com ', ve diğer şüpheli eklentileri seçin. Bu girişleri silmek için Remove 'e tıklayın. 'Extensions''i seçin ve zararlı içerikleri bulun. 'Remove' seçeneğine tıklayarak her birinden kurtulun.
 3. Mozilla Firefox 'yi sıfırla
  Sol üstteki Firefox menüsüne tıklayın ve soru işaretine tıklayın. Burada Troubleshooting Information'yi seçin. Menü seçeneğine ve ardından '?' seçeneğine tıklayın ve 'Troubleshooting Information' yi seçin.
 4. Şimdi Reset Firefox düğmesi ile birlikte Reset Firefox to its default state mesajını göreceksiniz.  Bu düğmeye birkaç kez basın ve searchinme.com kaldırımını tamamlayın. 'Reset Firefox' butonuna birkaç kez tıklayın.

Google Chrome programından searchinme.com virüsünü kaldırın

Google Chrome ise bu tarayıcı korsanından aktif olarak etkilenen diğer bir tarayıcıdır. Tarayıcınızdan bu korsanı kaldırmak için Uzantılar sekmesindeki SearchInMe girdilerini bulup kaldırmalısınız.

 1. Zararlı eklentileri silin.
  Google Chrome 'i açın. Sağ üst köşedeki menü ikonuna tıklayın ve Tools Extensions'yi seçin. Menü ikonuna tıklayın. 'Tools' ve 'Extensions' seçeneklerini seçin.
 2. Burada searchinme.com 'i ve diğer zararlı eklentileri seçin ve silmek için çöp kutusu ikonuna tıklayın. Zararlı içerikleri bulun ve çöp kutusu ikonuna tıklayarak tek tek hepsinden kurtulun.
 3. Menü ikonuna tekrar tıklayın ve Search seçeneğinin altında Settings Manage Search engines 'i seçin. 'Settings' de iken 'Manage search engines...' seçeneğini seçin.
 4. Search Engines... 'deyken zararlı siteleri arayın. Sadece tercih ettiğiniz isimleri ve google'ı bırakmalısınız. Zararlı linkleri kaldırmak için 'X' seçeneğine tıklayın.
 5. Google Chrome 'yi sıfırla
  Google Chrome 'in sağ üst köşesindeki menü simgesine tıklayın ve Settings'yi seçin.
 6. Sayfanın sonuna inin ve Reset browser settings'e tıklayın. 'Settings''de iken 'Reset browser settings' düğmesine gelin ve tıklayın.
 7. Bu eylemi onaylamak için Reset 'e tıklayın ve searchinme.com kaldırımını tamamlayın. 'Reset' butonuna tıklayın ve kaldırma işlemini tamamlayın.

Safari programından searchinme.com virüsünü kaldırın

 1. Zararlı uzantıları kaldırın
  Safari tarayıcısını açın ve ekranın sol köşesindeki Safari seçeneğine tıklayın. Bunu yaptıktan sonra Preferences seçeneğini seçin. 'Safari' seçeneğine tıklayınn ve 'Preferences' seçeneğini seçin
 2. Burada Extensions seçeneğini seçin ve searchinme.com ve benzeri şüpheli programları bulun. Hepsinden kurtulmak için Uninstall butonuna tıklayın. 'Extensions' seçeneğine gidin ve zararlı eklentileri kaldırın.
 3. Safari 'yi sıfırla
  Safari tarayıcınızı açın ve menüden Safari seçeneğine tıklayın. Burada Reset Safari... kısmını seçin. 'Safari' seçeneğine tıklayınn ve 'Reset Safari...' seçeneğini seçin
 4. Şimdi sıfırlama seçeneklerinin bulunduğu bir açıklama penceresi göreceksiniz. Tüm bu seçenekler genellikle işaretli olur. Ancak sıfırlamak istediklerinizi kendiniz de belirleyebilirsiniz. searchinme.com kaldırma işlemini tamamlamak için Reset butonuna tıklayın. Tüm seçenekleri seçip 'Reset' butonuna tıklayın

Potansiyel olarak istenmeyen bu programı kaldırdıktan ve tüm tarayıcılarınızı tamir ettikten sonra PC'nizi iyi bir korsan yazılım programı ile kontrol etmenizi öneriyoruz. Bu searchinme.com programından kalan kayıt dosyalarını silmenizi ve sisteminizde var olan virüsleri saptamanızı sağlar. Bunun için kötü yazılım temizliyicilerden birini kullanın: ReimageIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner ya da Malwarebytes.

Devletin sizi takip etmesine izin vermeyin

Devletler kişilerin tüm bilgilerini öğrenmek ve vatandaşları gizlice takip edebilmek için türlü çareler arar. Bunu mutlaka dikkate almalı ve gizli bilgileri toplayan araçlar hakkında daha fazla bilgi edinmelisiniz. Devletin sizi takip etmesinin önüne geçebilmek için internette tamamen gizli bir şekilde dolaşmalısınız.

Bilgisayarda internete bağlandığınızda farklı bir lokasyon seçerek güvenli bir şekilde konum gizlenebiliyor. Private Internet Access VPN programını kullanarak bu casus yazılımlardan tamamen kurtulabilir ve rahat bir internet deneyimi yaşarsınız.

Bu şekilde devletin sizden alabileceği bilgileri belirleme şansına sahip olursunuz ve bazı bilgiler sadece size kalır. Her ne kadar yasal olmayan bir şey yapmasanız ya da seçtiğiniz siteler ve programların hepsi yasal olsa da VPN servisi kullanarak güvenlik seviyenizi kendiniz belirleyebilirsiniz. 

Herhangi bir siber saldırıya karşı dosyalarınızı yedekleyin

Zararlı yazılımlardan kaynaklanan yazılımsal sorunlar ya da dosya şifreleme virüslerinin yol açtığı problemler bilgisayarlarda kalıcı sorunlara yol açabilir. Eğer dosyalarınızı bu sorunları yaşamadan önce yedeklerseniz bu sorunları kolaylıkla aşabilirsiniz.

Bilgisayarda oluşan her önemli değişimden sonra cihazı tekrar yedeklemek hayati bir önem taşıyabilir. Bu sayede bilgisayarınızda meydana gelebilecek türlü sorunlar karşısında aldığınız son yedek dosyaları kolaylıkla yükleyebilir ve kayıpsız bir şekilde önünüze çıkan problemi çözebilirsiniz.

Eğer dosyalarınızın son sürümler her zaman yedeklenmiş olursa yeni bir sorun karşısında hayal kırıklığı, çöküntü ya da büyük bir maddi kayıp yaşamazsınız. Bu sayede zararlı yazılımlar bir anda ortaya çıktığında hazırlıksız yakalanmamış olursunuz. Sistem yedekleme işlemleri için Data Recovery Pro programını kullanabilirsiniz.

Yazar hakkında
Ugnius Kiguolis
Ugnius Kiguolis - Kötü Amaçlı Yazılım Kaldırmada Uzman

Eğer bu ücretisz kaldırmal yöntemi size yardımcı oldusysa lütfen bu servici sürdürebilmemiz için bize bağış yapın. En ufak miktarda bile minnettat olacağız.

Ugnius Kiguolis ile iletişme geç
Esolutions Şirketi hakkında

DİĞER DİLLERDE KALDIRMA KILAVUZLARI