Snap.do seçeneğini kaldırın (Kaldırma Rehberi) - Oca 2021 güncellemesi

Lucia Danes ile - - | Browser hijacker Yaz

Snap.do'ı Kaldırma Rehberi

Snap.do nedir

Snap.do virüsü bilgisayarımı nasıl etkiler ve ondan nasıl uzak durabilirim?

Snap.do (ya da search.snap.do virüsü Resoft Smartbar, vb.) birkaç yıl önce aniden ortaya çıkıp internetin başına bela olmuş kötücül bir arama motorudur. Bu tarayıcı korsanı, hiçbir izne ihtiyaç duymadan Windows ve Mac Os X sistemlerine kolaylıkla sızabilir bu yüzden de yüzlerce farklı tartışmaya yol açması şaşırtıcı değildir. Kendi başlangıç sayfaları yerine bu virüslü arama motorunu kullananlar şunu bilmelidirler ki bu arama motoru katiyetle güvenilir sonuçlar göstermezler. Aynı diğer yönlendirme virüsleri gibi, arama sonuçlarını sponsor sayfalarına yönlendirme eğilimindedir. Eğer bir arama işleminiz sırasında snap.do yönlendirmesi farkederseniz, Kişisel bilgisayarınızı güvenilir bir anti-casus yazılımı ile taramalısınız çünkü bu yönlendirme kişisel bilgisayrınıza korsan yazılımın sızdığının en açık belirtisidir.

Eğer bu postansiyel istenmeyen program bilgisayarınıza sızmayı başarırsa, arama sonuçlarınızı Internet Explorer, Google Chrome, Mozilla Firefox, Safari, vb bütün tarayıcılarda değiştirebilir. Daha önce de bahsettiğimiz gibi, başlangıç sayfanızı ve arama motorunuzu değiştirip, http://search.snap.do/?a=ThAM4wVlR veya benzeri sayfalara sinir bozucu yönlendirmeler yapmaya başlar. Ayrıca bu tarayıcı korsanı bilgisayarınıza sızdıktan sonra yavaşlamalar, ekranınızda patlayan reklamlar ve benzeri rahatsızlıkları görmeye başlarsınız. Sonuç olarak, bu programı veya diğer Resoft Ltd. programlarını kişisel bilgisayarında kullanıp güvenenleri uyarmak isteriz. Lütfen bu web sitesinin sizi kolaylıkla güvenilir olmayan ve kötücül linklerle dolu sayfalara yönlendirebileceğini unutmayın. Ayrıca, sistem yavaşlamalarına yol açabilmekte, ana sayfanızı, varsayılan arama motorunuzu değiştirmekte ve diğer bir çok “istenmeyen” şeyi yapabilmekte. Bunlardan kaçınmak ve bilgisayarınıza bu tarayıcı korsanının sızmasını engellemek için Snap.do Araç çubuğunu ve bütün bileşenlerini kaldırmalısınız.

The picture of snap.do virus

Snap.do virüsü bilgisayarları nasıl etkiler?

Bir çok durumda snap.do bilgisayarı zararlı yazılımlar sayesinde ele geçirir. Ama, yine de meşru programlar aracılığıyla indirmeye kandırılan bir sürü kullanıcı da mevcuttur. Dikkatli olun çünkü bu programı kolaylıkla başka programların yanında ücretsiz olarak farkında olmadan indirebilirsiniz. Bundan kaçınmak için aslında yasal olmayan programlardan kaçınmalısınız çünkü onlar genelde zararlı bileşenlerle dolu olabilmekteler. Elbette ücretsiz ve paylaşımlı yazılımları yüklerken çok dikkatli olmanızı tavsiye diyoruz. Eğer belli bir programa ihticınız olduğunu düşünüyorsanız, Özel veya Gelişmiş seçeneği ile yüklemelisiniz, çünkü bu seçenekler programın içindeki “isteğe bağlı” bileşenleri de görmenizi sağlar.Eğer snap.do korsanı sisteminize girmeyi başarırsa, Google Chrome, Mozilla Firefox and IE vb. dahil olmak üzere bilinen bütün programları kolaylıkla kaçırabilir. Daha sonra snap.do yönlendirmeleri, sinir bozudu patlayan reklamlar ve sistem yavaşlamaları ile karşılaşabilirisiniz. Bu arada , aynı diğer tarayıcı korsanları gibi bu uygulama da internet alışkanlıklarınızın kaydını tutmaya başlar. Bu programın geliştiricilerinin iddası şu şekilde :

Statistical Information we collect (……) including, inter alia, advertisements viewed, pages browsed, search inquiries, offers and services that interest you, the type of browser you are using, your IP address, the URL you have come from and the time spent at that URL, cookies and your domain type and server.

Snap.do yönlendirme virüsünü nasıl kaldırabilirim?

Eğer Snap.do virüsünü bilgisayarınızdan kaldırmak ve kendiniz her türlü siber saldırıdan korumak istiyorsanız, Otomatik virüs kaldırma rehberinde bahsedilen programlardan birisini yükleyip derhal çalıştırmalısınız. Sadece güncellenmiş versiyonun kötücül dosyaları bulup kaldırabileceğini unutmayın! Bilgisayarınızı düzeltmenize yardımcı olabilecek ikinci yöntem ise aşağıda bahsedilen, elle kaldırma yöntemidir. Yine de, sizi uyarmalıyız ki bu komplike virüsün bütün bileşenlerini bulmak ve kaldırmak çok zordur ve aşağıdaki rehberi takip ederken çok dikkatli olmalısınız. Snap.do virüsünden tamamen kurtulmak için, otomatik kaldırma seçeneğini kullanmanızı tavsiye ederiz.

ReimageIntego programının yardımıyla virüs tehlikesinden kurtulabilirsiniz. SpyHunter 5Combo Cleaner ve Malwarebytes potansiyel istenmeyen programları ve virüsleri, onlara ait tüm dosyaları ve kayıt dosyalarını tespit etme konusunda tavsiye edilen programlardır.

Teklif
Şİmdi yapın!
İndir
Reimage Mutluluk
Garanti
İndir
Intego Mutluluk
Garanti
Microsoft Windows ile uyumludur. macOS ile uyumludur.
Başarılı olunamadığında ne yapmalı?
  Reimage Intego kullanarak virüslerin verdiği hasarı telafi etmeyi başramadıysanız, submit a question adresinden destek ekibimizle iletişime geçin ve paylaşabildiğiniz kadar çok detay paylaşın.
Reimage Intego ücretsiz bir deneme sürümüne sahiptir. Reimage Intego tam sürümünü satıl alan kullanıcılar daha detaylı taramalar yapabilir. Ücretsiz sürüm virüsleri belirlemek için tarama yaoar ve bu virüsleri nasıl sileceğinize dair rehber sunar. Tam sürüm bu dosyaları otomatik olarak kaldırır.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Reimage kullanarak tamir edemezseniz SpyHunter 5 programını deneyebilirsiniz.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Intego kullanarak tamir edemezseniz Combo Cleaner programını deneyebilirsiniz.

Snap.do'i Elle Kaldırma Rehberi

Windows sistemlerinden Snap.do virüsünü kaldırım

Snap.do virüsünü kaldırmak ve gelecekte ortaya çıkmasına engel olmak için, SnapDo araç çubuğu,Snap.Do Güncelleyici, Akıllı alışveriş yardım çubuğu, Tasarruf uzmanı araç çubuğu ve bütün ReSoft.Ltd programları gibi bu tarayıcı korsanının bütün unsurlarını kaldırmalısınız.

 1. Start Control Panel Programs and Features'e tıklayın ( Eğer Windows XP kullanıcısıysanız Add/Remove Programs'e tıklayın) 'Start -> Control Panel -> Programs and Features''e tıklayın ( Eğer 'Windows XP' kullanıcısıysanız 'Add/Remove Programs''e tıklayın)
 2. Eğer Windows 10 / Windows 8 kullanıcısıysanız ekranın sol alt köşesinde sağa tıklayın. Quick Access Menu çıktığı anda Control Panel ve Uninstall a Program'ü seçin. Eğer 'Windows 10 / Windows 8' kullanıcısıysanız ekranın sol alt köşesinde sağa tıklayın. 'Quick Access Menu' çıktığı anda 'Control Panel' ve 'Uninstall a Program''ü seçin.
 3. Snap.do ve bağlantılı programları kaldırın
  Burada Snap.do ve benzeri yeni kurulmuş olan programları arayın.
 4. Bunları kaldırın ve ayarları kaydetmek için OK'e tıklayın. Şüpheli içeriklere sağ tıklayın ve 'Uninstall''ı seçin.

Mac OS X sisteminden Snap.do virüsünü kaldırın

Gelecekte oluşabilecek Snap.do yönlendirmelerini önlemek adına, bütün unsurlarını kaldırmalısınız.  SnapDo araç çubuğu,Snap.Do Güncelleyici, Akıllı alışveriş yardım çubuğu, Tasarruf uzmanı araç çubuğu ve bütün ReSoft.Ltd programlarını kaldırdığınızdan emin olmalısınız.

 1. OS X kullanıyorsanız, sol üstteki OS X butonuna tıklayın ve Applications se.eneğini seçin. 'Go' seçeneğine tıklayın ve 'Applications' seçeneğini seçin
 2. Applications dosyasını görene kadar bekleyin ve Snap.do ya da benzeri şüpheli programları bulun. Bunlar hepsinin üstüne sağ tıklayın ve Move to Trash seçeneğini seçin. Tüm zararlı girdilere tıklayın ve 'Move to Trash' seçeneğini seçin

Mozilla Firefox (FF) programından Snap.do virüsünü kaldırın

 1. Zararlı uzantıları kaldırın
  Mozilla Firefox 'i açın. Sağ üst köşedeki menü ikonuna tıklayın ve Add-ons Extensions'yi seçin. Menü ikonuna tıklayın ve 'Add-ons''ı seçin.
 2. Burada Snap.do ', ve diğer şüpheli eklentileri seçin. Bu girişleri silmek için Remove 'e tıklayın. 'Extensions''i seçin ve zararlı içerikleri bulun. 'Remove' seçeneğine tıklayarak her birinden kurtulun.
 3. Mozilla Firefox 'yi sıfırla
  Sol üstteki Firefox menüsüne tıklayın ve soru işaretine tıklayın. Burada Troubleshooting Information'yi seçin. Menü seçeneğine ve ardından '?' seçeneğine tıklayın ve 'Troubleshooting Information' yi seçin.
 4. Şimdi Reset Firefox düğmesi ile birlikte Reset Firefox to its default state mesajını göreceksiniz.  Bu düğmeye birkaç kez basın ve Snap.do kaldırımını tamamlayın. 'Reset Firefox' butonuna birkaç kez tıklayın.

Google Chrome programından Snap.do virüsünü kaldırın

 1. Zararlı eklentileri silin.
  Google Chrome 'i açın. Sağ üst köşedeki menü ikonuna tıklayın ve Tools Extensions'yi seçin. Menü ikonuna tıklayın. 'Tools' ve 'Extensions' seçeneklerini seçin.
 2. Burada Snap.do 'i ve diğer zararlı eklentileri seçin ve silmek için çöp kutusu ikonuna tıklayın. Zararlı içerikleri bulun ve çöp kutusu ikonuna tıklayarak tek tek hepsinden kurtulun.
 3. Menü ikonuna tekrar tıklayın ve Search seçeneğinin altında Settings Manage Search engines 'i seçin. 'Settings' de iken 'Manage search engines...' seçeneğini seçin.
 4. Search Engines... 'deyken zararlı siteleri arayın. Sadece tercih ettiğiniz isimleri ve google'ı bırakmalısınız. Zararlı linkleri kaldırmak için 'X' seçeneğine tıklayın.
 5. Google Chrome 'yi sıfırla
  Google Chrome 'in sağ üst köşesindeki menü simgesine tıklayın ve Settings'yi seçin.
 6. Sayfanın sonuna inin ve Reset browser settings'e tıklayın. 'Settings''de iken 'Reset browser settings' düğmesine gelin ve tıklayın.
 7. Bu eylemi onaylamak için Reset 'e tıklayın ve Snap.do kaldırımını tamamlayın. 'Reset' butonuna tıklayın ve kaldırma işlemini tamamlayın.

Safari programından Snap.do virüsünü kaldırın

 1. Zararlı uzantıları kaldırın
  Safari tarayıcısını açın ve ekranın sol köşesindeki Safari seçeneğine tıklayın. Bunu yaptıktan sonra Preferences seçeneğini seçin. 'Safari' seçeneğine tıklayınn ve 'Preferences' seçeneğini seçin
 2. Burada Extensions seçeneğini seçin ve Snap.do ve benzeri şüpheli programları bulun. Hepsinden kurtulmak için Uninstall butonuna tıklayın. 'Extensions' seçeneğine gidin ve zararlı eklentileri kaldırın.
 3. Safari 'yi sıfırla
  Safari tarayıcınızı açın ve menüden Safari seçeneğine tıklayın. Burada Reset Safari... kısmını seçin. 'Safari' seçeneğine tıklayınn ve 'Reset Safari...' seçeneğini seçin
 4. Şimdi sıfırlama seçeneklerinin bulunduğu bir açıklama penceresi göreceksiniz. Tüm bu seçenekler genellikle işaretli olur. Ancak sıfırlamak istediklerinizi kendiniz de belirleyebilirsiniz. Snap.do kaldırma işlemini tamamlamak için Reset butonuna tıklayın. Tüm seçenekleri seçip 'Reset' butonuna tıklayın

Potansiyel olarak istenmeyen bu programı kaldırdıktan ve tüm tarayıcılarınızı tamir ettikten sonra PC'nizi iyi bir korsan yazılım programı ile kontrol etmenizi öneriyoruz. Bu Snap.do programından kalan kayıt dosyalarını silmenizi ve sisteminizde var olan virüsleri saptamanızı sağlar. Bunun için kötü yazılım temizliyicilerden birini kullanın: ReimageIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner ya da Malwarebytes.

Önerdiklerimiz

Devletin sizi takip etmesine izin vermeyin

Devletler kişilerin tüm bilgilerini öğrenmek ve vatandaşları gizlice takip edebilmek için türlü çareler arar. Bunu mutlaka dikkate almalı ve gizli bilgileri toplayan araçlar hakkında daha fazla bilgi edinmelisiniz. Devletin sizi takip etmesinin önüne geçebilmek için internette tamamen gizli bir şekilde dolaşmalısınız.

Bilgisayarda internete bağlandığınızda farklı bir lokasyon seçerek güvenli bir şekilde konum gizlenebiliyor. Private Internet Access VPN programını kullanarak bu casus yazılımlardan tamamen kurtulabilir ve rahat bir internet deneyimi yaşarsınız.

Bu şekilde devletin sizden alabileceği bilgileri belirleme şansına sahip olursunuz ve bazı bilgiler sadece size kalır. Her ne kadar yasal olmayan bir şey yapmasanız ya da seçtiğiniz siteler ve programların hepsi yasal olsa da VPN servisi kullanarak güvenlik seviyenizi kendiniz belirleyebilirsiniz. 

Herhangi bir siber saldırıya karşı dosyalarınızı yedekleyin

Zararlı yazılımlardan kaynaklanan yazılımsal sorunlar ya da dosya şifreleme virüslerinin yol açtığı problemler bilgisayarlarda kalıcı sorunlara yol açabilir. Eğer dosyalarınızı bu sorunları yaşamadan önce yedeklerseniz bu sorunları kolaylıkla aşabilirsiniz.

Bilgisayarda oluşan her önemli değişimden sonra cihazı tekrar yedeklemek hayati bir önem taşıyabilir. Bu sayede bilgisayarınızda meydana gelebilecek türlü sorunlar karşısında aldığınız son yedek dosyaları kolaylıkla yükleyebilir ve kayıpsız bir şekilde önünüze çıkan problemi çözebilirsiniz.

Eğer dosyalarınızın son sürümler her zaman yedeklenmiş olursa yeni bir sorun karşısında hayal kırıklığı, çöküntü ya da büyük bir maddi kayıp yaşamazsınız. Bu sayede zararlı yazılımlar bir anda ortaya çıktığında hazırlıksız yakalanmamış olursunuz. Sistem yedekleme işlemleri için Data Recovery Pro programını kullanabilirsiniz.

Yazar hakkında
Lucia Danes
Lucia Danes - Virüs araştırmacısı

Eğer bu ücretisz kaldırmal yöntemi size yardımcı oldusysa lütfen bu servici sürdürebilmemiz için bize bağış yapın. En ufak miktarda bile minnettat olacağız.

Lucia Danes ile iletişme geç
Esolutions Şirketi hakkında

DİĞER DİLLERDE KALDIRMA KILAVUZLARI