Önem ölçekli:  
  (99/100)

Spora virüsünü kaldır (Kaldırma Talimatları) - Ağu 2017 tarihinde güncellendi

Gabriel E. Hall ile - - | Fidye Yazılım Yaz

Spora fidye yazılımı tüm dünyadaki bilgisayar kullanıcılarını hedef almakta

Spora ransomware virus

Görünüşe göre Spora virüsü fidye yazılımı dünyasının bir sonraki büyük oyucusu olacak. Kötücül yazılım analistleri onu şöyle tanımlıyor “tüm zamanların en sofistike fidye yazılımı.” İlk defa Ocak ayının 10’unda keşfedildi, Spora fidye yazılımı görünüşe göre veri-şifreleyen bir Truva atı  ilk önce kurbanları ile Rusça konuşmaya başladı.

Fakat,  birkaç haftalık operasyondan sonra tüm dünyada internetinde dolaşmaya başladı. Şaşırtıcı olarak, kötücül program şimdiye kadar bilinmeyen oldukça farklı ve kompleks bir veri şifreleme algoritması kullanmakta.  Görünüşe göre, .KEY dosyasını bir RSA anahtarı ile yaratmakta ve onu da yeni yarattığı bir AES anahtarı ile şifrelemekte.

 Buna ek olarak, AES anahtarını da yürütülebilir virüs dosyası içine yerleştirilmiş bir bir public anahtarı şifreleyip hepsini .KEY. dosyası içine kaydediyor. Bu kötücül yazılımın şifreleme rutini bir nebze olsun daha a komplikedir: RSA kodu içinde şifrelenmiş bir AES anahtarı kullanıyorlar(ne yazık ki, Spora fidyeyazılımı kaldırma işlemi için aynısını söyleyemiyoruz). Şİmdilik virüs şu 23 dosya uzantısını hedef almakta:

.backup, .xlsx, .docx, .rtf, .dwg, .cdr, .cd, .mdb, .1cd, .odt, .pdf, .psd, .dbf, .doc, .sqlite, .accdb, .jpg, .jpeg, .tiff, .zip, .rar, .7z, .xls.

Bu dosya uzantısına sahip dosyalar uzun bir şifreleme anahtarı ile şifreleniyor(public anahtar); bu arada,  private anahtar ise suçlulara gönderilip serverlarında kurbanlar fidyeyi gönderene kadar saklanılıyor. Paranın nasıl transfer edileceğine dair bilgiler genelde masa üstüne bırakılan fidye notunda yeralıyor.

Genel olarak, bu talimatlar kurbanı daha çok talimat olan bir yere yönlendiriyor-  Spora virüsünün resmi fidye ödeme sayfasına. Şaşırtıcı şekilde, bu fidye yazılımının yaratıcıları programlamadaki becerlilerini bir ödeme sayfası yaratarak da göstermişler.

Ayrıca, destekleri deneyimli güvenlik uzmanlarını dahi şaşırtacak cinsten. Bu ödeme sitelerinin sayısı giderek artmakta, şu an ise yaklaşık 10 adet illegal ödeme sitesi bulunmakta. Birkaç örnek vermek gerekirse spora[.]bz, spora[.]one, spora[.]hk, ve diğerleri.

Ödeme sayfası, fidye yazılımı virüslerinin kurbanlarına sağladığı seçeneklerden ayrılmakta çünkü – kurbanlara çeşitli opsiyonlar sunmakta –  $20 karşılığında Spora virüsünü silme, $30 karşılığında dosyaları geri kurtarma, hatta $50 karşılığında fidye yazılımı saldırılarına karşı yalandan koruma.

Fakat, kurban tüm dosyaları kurtarma seçeneğini istiyorsa 79$ ödemek zorunda . Virüsün kullanıcıdan kullanıcıya değişen oranda para isteyebileceğini unutmayun. Aslında, bu kadar seçenekli olması,”freemium” modelini yeni bir aşamaya taşımakta.  

Geleneksel fidye yazılımlarını ki buna da  Cerber ransomware de dahil olmak üzere kendi sayfalarında kurbanlara yalans söylemedikelrini ispatlamak için bir veya iki dosyanın şifresini çözmekteydiler, fakar bu yeni virüs tercihli şifre kaldırma opsiyonu ile yeni bir sayfa açmakta. Bu virüsün yazarları sadece BitCoin üzerinden ödeme kabul etmekte. 16 Ocak’ta, ödeme sayfası güncellendi ve “Yardım” sekmesi eklendi.

Site ayrıca genel bir iletişim penceresine sahip ve oldukça da kullanıcı dostu bir arayüze sahip. Her ne olursa olsun, kötücül yazılım paranızı almaya çalıştığı için kullanıcı dostu değildir. Şifre çözme anahtarına sahip olmak için, kurbanlardan fidye ödemesi ve .Key dosyasını ödeme sitesine göndermeleri istenmekte. Bu virüs tarafından etkilendiyseniz, bir an önce sildiğinizden emin olmalısınız. Başarılı bir Spora silme işlemi için, Reimage veya SpyHunter 5Combo Cleaner gibi araçları kullanabilirsiniz.

Spora ransomware virus

Spora bilgisayarıma nasıl girdi?

Spora fidye yazılımı an tiibariyle HTA dosyaları ile yüklü kötücül eposta kampanyaları ile yayılmakta. Bu kötü dosyaların iki uzantısı vardır PDF.HTA  ve gerçek uzantısı gizlenmiştir bu yüzden kullanıcı .DOC uzantısını gerçek uzantısı sanabilir. HTA dosyasını yürütülebilir HTML dosyarını oladuğunu hatırlatmak isteriz, bu yüzden de kurban dosyasyı açar açmaz close.js adlı bir Javascript dosyasını %Temp% klasörüne indirmekte.

Burada, virüs kendi kendini aktif hale getirerek yürütme dosyasını açar ve çalıştırır. Bu yürütülebilir dosya şifreleme işlemini gerçekleştiren ana dosyadır. Aynı zamanda HTA dosyası bir DOCX dosyası açar ve dosyasının açılmadığına dair bir hata gösterir. Kurban şüpheli hataya bakarken, fidye yazılımı arka planda sistemdeki bütün dosyaları şifreler.

Malspam şu anda Spora’nın yayılmas için kullanılan ana teknik. Başlangıçta, bu tehdit sadece rusça kullanırken, şu şekilde yanıltıcı epostalarla yayılmıştıt: Скан-копия _ 10 января 2017г. Составлено и подписано главным бухгалтером. Экспорт из 1С.a01e743_рdf.hta. (Türkçesi yaklaşık olarak: “Taranmış dosyanın kopyası _ 10 Jan 2017. İmza: muhasebe müdür”).

Fakat, bu fidye yazılımının sürekli değişiklik gösterdiğini ve bu mesajların da kısa sürede değişeceğini aklınızdan çıkarmamalısınız. Elbette, Farklı kötücül yazılım yayma numaraları da kullanacaktır örneğin, exploit kitler, Truva atları, dolandırıcılık siteleri ve ve bunun gibi şeyler yakın zamanda beklenmekte.

İnternette gezinirken dikkatli olmanızı ve mümkünse şüpheli sayfalara girmemenizi tavsiye etmekteyiz. Şüpheli yazılım veya zararlı güncellemelerin sisteminize girmesini istemiyrosanız, ilk defa girdiğiniz şüpheli sayfalardan asla bir şey yüklememelisiniz.

Spora fidye yazılımını kaldırma

Güvenilir bir anti-kötücül yazılımı kullanıyrosanız Spora’yı kolaylıkla kaldırabilirsiniz. Elbette, kullandığınız anti kötücül yazılımın arkasında hangi geliştiricilerin olduğu çok önemlidir, sisteminizde yüklü bir anti-kötücül yazılım programı yoksa Reimage kullanmanızı tavsiye etmekteyiz. Farklı bir program kullanmak isterseniz, Yazılım kısmındaki detaylı incelemelere bakarak istediğnizi seçebilirsiniz.

Lütfen virüs tipi bir fidye yazılımı ile karşı karşıya olduğunuzu aklınızdan çıkarmayın, yani sizin anti-kötücül yazılım ve anti virüs programlarınızı bloke edebilir. Böyle bir problemle karşı karşıya iseniz, sisteminizi yeniden başlatıp Ağ İstemi İle Güvenli Mod’ta çalıştırmanızı ve sonra Spora kaldırma işlemine devam etmenizi tavsiye etmekteyiz.

Teklif
Şİmdi yapın!
İndir
Reimage (temizleyici) Mutluluk
Garanti
İndir
Reimage (temizleyici) Mutluluk
Garanti
Microsoft Windows ile uyumludur. Supported versions OS X ile uyumludur. Supported versions
Başarılı olunamadığında ne yapmalı?
 Reimage kullanarak virüslerin verdiği hasarı telafi etmeyi başramadıysanız, submit a question adresinden destek ekibimizle iletişime geçin ve paylaşabildiğiniz kadar çok detay paylaşın.
 Reimage virüslerin verdiği hasarı telafi etmek için tavsiye edilmektedir. Ücretsiz tarayıcı bilgisayarınızın virüslü olup olmadığını anlamanızı sağlar. Kötü amaçlı yazılım kaldırmanız gerekirse "Reimage kötü yazılım kaldırma aracının tam sürümünü almanız gerekir.

Spora Virüsünü Elle Kaldırma Rehberi:

Safe Mode with Networking kullanarak Spora programını kaldır

 • Adım 1: Bilgisayarınız Safe Mode with Networking modunda yeniden başlat

  Windows 7 / Vista / XP
  1. Start Shutdown Restart OK seçeneğine tıkla.
  2. Bilgisayarınızın yeniden çalıştığında F8 tuşuna basmaya başlayın ve Advanced Boot Options penceresini görene dek devam edin.
  3. Listeden Safe Mode with Networking seçeneğini seçin 'Safe Mode with Networking' seçeneğini seçin

  Windows 10 / Windows 8
  1. Windows giriş ekranından Power tuşuna basın. Şimdi Shift tuşuna basılı tutun ve Restart seçeneğine tıklayın. .
  2. Troubleshoot tuşunu seçin Advanced options Startup Settings ve Restart tuşuna basın.
  3. Bilgisayar çalışmaya başladığında Startup Settings penceresinde Enable Safe Mode with Networking seçeneğini seçin. 'Enable Safe Mode with Networking' seçeneğini seçin
 • Adım 2: Spora seçeneğini kaldırın

  Virüslü hesabınıza girin ve tarayıcıyı başlatın. Reimage veya başka bir casus yazılım karşıtı programı indirin. Güncelleyin ve zararlı dosyalardan kurtulmak için sistem taraması yaparak Spora virüsünü kaldırma işlemini tamamlayın.

Fidye yazılım Safe Mode with Networking programını engelliyorsa, diğer yöntemleri deneyin.

System Restore kullanarak Spora programını kaldır

 • Adım 1: Bilgisayarınız Safe Mode with Command Prompt modunda yeniden başlat

  Windows 7 / Vista / XP
  1. Start Shutdown Restart OK seçeneğine tıkla.
  2. Bilgisayarınızın yeniden çalıştığında F8 tuşuna basmaya başlayın ve Advanced Boot Options penceresini görene dek devam edin.
  3. Listeden Command Prompt seçeneğini seçin 'Safe Mode with Command Prompt' seçeneğini seçin

  Windows 10 / Windows 8
  1. Windows giriş ekranından Power tuşuna basın. Şimdi Shift tuşuna basılı tutun ve Restart seçeneğine tıklayın. .
  2. Troubleshoot tuşunu seçin Advanced options Startup Settings ve Restart tuşuna basın.
  3. Bilgisayar çalışmaya başladığında Startup Settings penceresinde Enable Safe Mode with Command Prompt seçeneğini seçin. 'Enable Safe Mode with Command Prompt' seçeneğini seçin
 • Adım 2: Sistem dosyalarınızı ve ayarları yeniden yükleyin
  1. Command Prompt penceresi görününde, cd restore seçeneğini girin ve Enter seçeneğine tıklayın. Alıntılar olmadan 'cd restore' seçeneğini girin ve 'Enter' seçeneğine basın.
  2. Şimdi rstrui.exe girin ve Enter seçeneğine tekrar girin.. Alıntılar olmadan 'rstrui.exe' seçeneğini girin ve 'Enter' seçeneğine basın.
  3. Yeni pencere göründüğünde Next seçeneğine tıklayın ve Spora sisteme girmesinden önceki duruma dönün. Sonra Next seçeneğine tıklayın. 'System Restore' penceresi göründüğünde 'Next' seçeneğini seç Geri yükleme noktanızı seçin ve 'Next' seçeneğine tıklayın
  4. Sistem geri yüklemesini başlatmak için Yes seçeneğine tıklayın 'Yes' seçeneğine tıklayın ve sistem geri yüklemesini başlatın
  Sistemi önceki bir tarihe geri yükleme işleminin ardından, Reimage 'ı yükleyip bilgisayarı taradıktan sonra Spora temizleme işleminin başarıya gerçekleştirildiğinden emin olun.

Son olarak kripto- fidye yazılımlara karşı korumanız olmalı. Bilgisayarınızı Spora ve diğer fidye yazılımlardan korumak için güvenilir bir korsan yazılım programı kullanın. Reimage, SpyHunter 5Combo Cleaner veya Malwarebytes bu iş için uygun olabilir.

Yazar hakkında

Gabriel E. Hall
Gabriel E. Hall - Heyecanlı virüs araştırmacısı

Eğer bu ücretisz kaldırmal yöntemi size yardımcı oldusysa lütfen bu servici sürdürebilmemiz için bize bağış yapın. En ufak miktarda bile minnettat olacağız.

Gabriel E. Hall ile iletişme geç
Esolutions Şirketi hakkında

Kaynak: https://www.2-spyware.com/remove-spora-ransomware-virus.html

DİĞER DİLLERDE KALDIRMA KILAVUZLARI