Önem ölçekli:  
  (10/100)

Startpage.com virüsünü kaldır (Kaldırma Rehberi) - Oca 2021 tarihinde güncellendi

Olivia Morelli ile - - | Tarayıcı eklentileri Yaz

Kısa bir Startpage.com incelemesi:

Startpage.com virus

Startpage.com virüsü zararlı bir tehdit olmaktan ziyade reklam geliri odaklı bir programdır ve çok şöhretli, bilinen bir arama motoru gibi davranırken kullanıcıları şüpheli sayfalara yönlendirir. Virüsün kodundaki aktif olarak araya davetsiz giren reklamlar ve internet tarayıcısının ayarlarını değiştirmesi yüzünden, virüs tarayıcı korsanı kategorisine girmektedir.

Geçmiş yıllarda, bu potansiyel istenmeyen programların sayısı daha önce görülmemiş şekilde arttı. Bu da sadece bu programların kolay para kazanma yöntemi olduğunu gösterir. Kötücül program yaratıcılarının kullanıcıları kolayca bu programları kullanmaya kandırmasının sebebi belki de aslında faydalı özellikleri olması olabilir.

Startpage, örneğin,  kendisini “gizlilik-dostu” bir servis olarak tanıtıp kullanıcıların mahremiyetlerine saygı duyduğunu, onları online reklam sağlayacılardan arındırıp daha iyi bir internet gezintisi performansı sağladığını iddaa etmekte. Bu belirtilen özelliklerin dışında, Startpage arama motoru ayrıca ekstra e-posta servisleri sunup kullanıcıları StartMail.com servisini kullanmaya davet etmekte.

Ne yazık ki, diğer tarayıcı korsanlarında olduğu gibi, bu arama sağlayıcı da sözlerini tutmayı beceremez.  Tarayıcı deneyimini geliştirmek yerine, bu sayfa sizin tarayıcı alışkanlıklarınıza göre reklamlar üretmeye başlar ve bunlar sizin ana sayfanızda çıkmaya başlar. Tarayıcınızın başına bunlar gelsin istemiyorsanız, bir an önce Startpage.com kaldırma işlemini gerçekleştirmelisiniz. Bilgisayarınızı tamir etmek, otomatik bir virüs kaldırma programı kullanırsanı çok daha kolay olabilir örneğin ReimageIntego gibi bir anti-kötücül yazılım.

Startpage.com virusStartpage.com virüsü

Her ne kadar sıradan bir arama motoru gibi gözükse de, karşınıza tonlarca kişiye özelleştirilmiş reklamlar çıkarıp sizi rahtsız edebileceğini unutmayınız. Bu teknik üçüncü parti sitelerin satış veya sıralamalarını arttırmak için kullanılır. Fakat, bu yöntemle tanıtılan websitelerinin güvenilir veya ürünlerinin güvenilir olabileceğini kim garanti edebilir ki?

Çoktan beklenmeyen Startpage.com yönlendirmeleri yaşıyrsanız, daha fazla zaman kaybetmemeli ve bilgisayarınızı bilinen bir virüs programı ile taramalısınız. Bilgisayarınızda bulunudan bütün korsanları diğer potansiyel istenmeyen programları kolayca kaldırmanıza yardımcı olabilir. Bilgisayarınızın etkilendiğinin en basit örneği varsayılan arama motorunuz yerine artık bu arama motorunu ile karşılaşmanız.

Bir çok durumda, bu değişiklikler sistemdeki tüm tarayıcılarda aynı anda yapılır, bunlara Internet Explorer, Mozilla Firefox, ve Google Chrome dahildir. Lütfen, bu değişiklikleri gözardı ETMEYİN! Bir an önce  Startpage.com'u kaldırmalısınız çünkü sizi kandırıp şüpheli sayfalara yönlendirilmenize yol açabilir.

Bu korsan ana sayfanızı nasıl değiştirir?

Startpage.com, bazı şüpheli hatta yanıltıcı yöntemlerle yayılan bir arama motorudur. Genelde kullanıcılar onu  diğer indirdikleri ücretsiz ya da deneme sürüm programlarla indirirler. Özellikle program kurulum aşamasında fazla dikkatli davranmayan kullanıcıları etkiler. ” fazla dikkatli davranmayan” diyerek, aslında ekranı incelemeden “ileri” butonuna basanları kastettik. Elbette bilgisayarınıza ücretsiz programları kurarken bunu asla yapmamalısınız.

Zamanınız ne kadar kısıtlı olursa olsun, her zaman “Özel” veya “Gelişmiş” kurulum yöntemlerini çekmeli ve sisteminie kuracağınız bileşenleri kontrol etmelisiniz. Bu kurulum işlemi sırasında varsayılan arama motoru teklifi ile karşılaşırsanız asla kabul etmemelisiniz.

Bu seçeneğin üzerindeki seçkiyi kaldırdığınıza ya da kurulumu iptal ettiğinize emin olun. Çoktan Startpage.com'u sisteminize kurmuşsanız vakit kaybetmeden aşağıdaki kılavuza göz atmalısınız. Bu şüpheli arama motorundan kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Startpage virüsünü sisteminizde bırakmanız, sürekli reklamlara maruz kalmanıza, şüpheli yönlendirmelere ve benzeri rahatsızlıklarla karşılaşmanıza yol açacağını aklınızdan çıkarmamalısınız

Startpage.com virüsünü nasıl silebilirsiniz?

IStartpage.com virüsü web tarayıcılarınızı çoktan ele geçirdiyse istenmeyen aktivitelere yol açmaya başladıysa sebepsiz yere, bir an önce bu arama motorunu silmeli ve diğer Google, Yahoo, Bing gibi saygın arama motorlarını kullanmaya devam etmelisiniz. Bunun için de uzmanlarımız tarafından size özel olarak hazırlanmış adım adım Startpage.com kaldırma kılavuzunu takip edebilirsiniz.

Korsan programın tüm bileşenlerinin kaldırıldığından emin olmak istiyorsanız, otomatik kaldırma araçlarını tercih etmelisiniz. Bu konuda biraz zaman ve bütçe harcayıp bilgisayarınıza Startpage.com virüsünün kaldırılması konusunda yardımcı olup yüzüstü bırakmayacak saygın bir antivirüs programı kurmanızı öneriyoruz. Birkaç tavsiyemizi aşağıda sıraladık.

ReimageIntego programının yardımıyla virüs tehlikesinden kurtulabilirsiniz. SpyHunter 5Combo Cleaner ve Malwarebytes potansiyel istenmeyen programları ve virüsleri, onlara ait tüm dosyaları ve kayıt dosyalarını tespit etme konusunda tavsiye edilen programlardır.

Teklif
Şİmdi yapın!
İndir
Reimage Mutluluk
Garanti
İndir
Intego Mutluluk
Garanti
Microsoft Windows ile uyumludur. Supported versions OS X ile uyumludur. Supported versions
Başarılı olunamadığında ne yapmalı?
  Reimage Intego kullanarak virüslerin verdiği hasarı telafi etmeyi başramadıysanız, submit a question adresinden destek ekibimizle iletişime geçin ve paylaşabildiğiniz kadar çok detay paylaşın.
Reimage Intego ücretsiz bir deneme sürümüne sahiptir. Reimage Intego tam sürümünü satıl alan kullanıcılar daha detaylı taramalar yapabilir. Ücretsiz sürüm virüsleri belirlemek için tarama yaoar ve bu virüsleri nasıl sileceğinize dair rehber sunar. Tam sürüm bu dosyaları otomatik olarak kaldırır.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Reimage kullanarak tamir edemezseniz SpyHunter 5 programını deneyebilirsiniz.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Intego kullanarak tamir edemezseniz Combo Cleaner programını deneyebilirsiniz.

Startpage.com Virüsünü Elle Kaldırma Rehberi:

Windows sistemlerinden Startpage.com virüsünü kaldırım

Genel olarak, Startpage.com sıradan bir arama motoru gibi değerlendirilir beraberindeki kötücül parçalarda işlevini gizler. Yani original Startpage.com  sayfası tarayıcınızdan kolaylıkla silerek temizlenebilir. Fakat web sitesi geri geliyorsa çok büyük ihtimalle Startpage virüsünden etkilenmişsiniz demektir ve aşağıdaki talimatları takip eerek sisteminizden kaldırabilirsiniz.

 1. Start Control Panel Programs and Features'e tıklayın ( Eğer Windows XP kullanıcısıysanız Add/Remove Programs'e tıklayın) 'Start -> Control Panel -> Programs and Features''e tıklayın ( Eğer 'Windows XP' kullanıcısıysanız 'Add/Remove Programs''e tıklayın)
 2. Eğer Windows 10 / Windows 8 kullanıcısıysanız ekranın sol alt köşesinde sağa tıklayın. Quick Access Menu çıktığı anda Control Panel ve Uninstall a Program'ü seçin. Eğer 'Windows 10 / Windows 8' kullanıcısıysanız ekranın sol alt köşesinde sağa tıklayın. 'Quick Access Menu' çıktığı anda 'Control Panel' ve 'Uninstall a Program''ü seçin.
 3. Startpage.com ve bağlantılı programları kaldırın
  Burada Startpage.com ve benzeri yeni kurulmuş olan programları arayın.
 4. Bunları kaldırın ve ayarları kaydetmek için OK'e tıklayın. Şüpheli içeriklere sağ tıklayın ve 'Uninstall''ı seçin.
 5. Startpage.com'i Windows kısayollarından kaldırın.
  Mozilla Firefox'ın kısayoluna sağ tıklayın ve Mozilla Firefox'i seçin. Tarayıcı ikonuna sağ tıklayın ve 'Properties''ı seçin.
 6. Shortcut tabine gidin veTarget alanına bakın. Virüs ile alakalı zararlı içeriği kaldırın. 'Shortcut' tabini seçin ve 'http://isearch.babylon.com...''yi ve diğer şüpheli içerikleri silin.

Yukarıda verilen talimatları Internet Explorer ve Google Chrome de dahil tüm tarayıcı kısa yolları ile tekrar edin. Bu kısayolların Masaüstü, Başlat Menüsü ve Görev çubuğu gibi yerlerinin hepsini kontrol edin.

Mac OS X sisteminden Startpage.com virüsünü kaldırın

Startpage.com Truva atı veya yazılım demetinin Safari ana sayfanızı daha önceden belirlenmiş başka bir sayfaya yönlendirdiği görüşmemiştir. Olur da başınıza gelirse talimatları siz de uygulamalısınız.

 1. OS X kullanıyorsanız, sol üstteki OS X butonuna tıklayın ve Applications se.eneğini seçin. 'Go' seçeneğine tıklayın ve 'Applications' seçeneğini seçin
 2. Applications dosyasını görene kadar bekleyin ve Startpage.com ya da benzeri şüpheli programları bulun. Bunlar hepsinin üstüne sağ tıklayın ve Move to Trash seçeneğini seçin. Tüm zararlı girdilere tıklayın ve 'Move to Trash' seçeneğini seçin

Internet Explorer (IE) programından Startpage.com virüsünü kaldırın

 1. Tehlikeli eklentileri kaldırın
  Internet Explorer'i açın ve tarayıcının sağ üst köşesindeki dişli ikonuna tıklayın (IE menüsü) Menü ikonuna tıklayın ve 'Manage add-ons''ı seçin.
 2. Manage Add-ons penceresini göreceksiniz. Burada Startpage.com ve diğer şüpheli eklentileri bulun. Disable'ye tıklayarak bu girdileri devredışı bırakın. Tüm kötü içeriklere sağ tıklayın ve 'Disable''ı seçin.
 3. Başlangıç sayfanız değiştirildiyse onu değiştirin.
  Tarayıcının sağ üst köşesindeki menü ikonuna tıklayın ve Internet Options
 4. Burada zararlı linkleri kaldırın ve istediğiniz site adlarını girin. Ayarları katdetmek için Apply 'e tıklayın. Zararlı linkleri silin ve istediğiniz domain adını girin ve değişiklikleri kaydetmek için 'Apply''e tıklayın.
 5. Internet Explorer 'yi sıfırla
  Dişli ikonuna (menü) tekrar tıklayın ve Internet options 'ı seçin. Advanced sekmesine gidin.
 6. Burada Reset 'i seçin.
 7. Yeni pencereye girince Delete personal settings 'i kontrol edin ve Startpage.com kaldırım işlemini tamamlamak için Reset'yi tekrar seçin. 'Advanced' seçeneğine gidin ve 'Reset' düğmesine tıklayın. Şimdi 'Delete personal settings' seçeneğini seçin ve 'Reset''e tekrar tıklayın.

Microsoft Edge 'den Startpage.com virüsünü kaldır

Microsoft Edge ayarlarını sıfırla (Yöntem 1 )

 1. Microsoft Edge uygulamasını çalıştır ve More 'e tıkla( ekranın sağ üst köşesindeki 3 nokta)
 2. Daha fazla seçenek açmak için Settings 'a tıklayın
 3. Settings ekranı ortaya çıkınca, Clear browsing data seçeneğinin altındaki Choose what to clear butonuna tıklayın Ayarlara gidin ve 'Choose what to clear' 'i seçin
 4. Burada, kaldırmak istediğiniz her şeyi seçin ve Clear'a tıklayın 'Clear' butonunu seçin
 5. Şimdi Startbutonuna(Windows logo) sağ tıklamalısınız. Burada, Task Manager'i seçiniz. Başlangıç menüsünü açın ve 'Task Manager''ı seçin seçin.
 6. Processes sekmesinde iken, Microsoft Edge 'i aratınız.
 7. Sağ tıklayıp Go to details seçeneğini seçin. Eğer göremezseniz Go to details seçeneğine gidip More details'e tıklayın ve önceki adımı tekrar ediniz. 'Microsoft Edge''e sağ tıkalyın ve 'Go to details''ı seçin Eğer 'Go to details' seçeneği ortaya çıkmazsa, 'More details''ı seçin
 8. Detailsekmesi ortaya çıktığında, içinde Microsoft Edge geçen her girdiyi bulun. Bu girdileri sonlandırmak için hepsine sağ tuşla tıklayıp End Task seçin Microsoft Edge girdilerini bulun ve 'End Task' 'ı seçin

Microsoft Edge tarayıcısını sıfırlama (Yöntem 2 )

Eğer Yöntem 1 faydalı olmazsa, gelişmiş Edge sıfırlama yöntemini kullanmalısınız.

 1. Not: bu yöntemi kullanmadan önce verilerinizi yedeklemelisiniz.
 2. Bilgisayarınzda bu klasörü bulun: C:\Users\%username%\AppData\Local\Packages\Microsoft.MicrosoftEdge_8wekyb3d8bbwe.
 3. Kaydedilmiş bütüngirdileribulupfarenizin sağ tuşu ile tıklayın. Sonra Delete seçeneği Bilgisayarınızdaki Microsoft Edge klasörünü seçin, bütün girdileri sağ tuşla işaretleyip 'Delete' 'ye tıklayın
 4. Start butonuna(Windows logo) tıklayın ve Search my stuff satırına window power yazın
 5. Windows PowerShell girdisine sağ tıklayın ve Run as administrator seçin Windows PowerShell'i bulun , sağ tuşla tıklayıp 'Run as administrator' 'ı seçin
 6. Yöneticiolduktansonra : Windows Powershellpenceresi çıkaca, PS C:\WINDOWS\system32> komut satırını yapıştırıp ardından Enter'a basın:
  Get-AppXPackage -AllUsers -Name Microsoft.MicrosoftEdge | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register $($_.InstallLocation)\AppXManifest.xml -Verbose}
  Gerekli komutu kopyalayıp yapıştırın ve 'Enter'' a basın.

Bu adımlar tamamlandıktansonra, Startpage.com Microsoft Edge tarayıcınızdan silinmiş olmalı

Mozilla Firefox (FF) programından Startpage.com virüsünü kaldırın

 1. Zararlı uzantıları kaldırın
  Mozilla Firefox 'i açın. Sağ üst köşedeki menü ikonuna tıklayın ve Add-ons Extensions'yi seçin. Menü ikonuna tıklayın ve 'Add-ons''ı seçin.
 2. Burada Startpage.com ', ve diğer şüpheli eklentileri seçin. Bu girişleri silmek için Remove 'e tıklayın. 'Extensions''i seçin ve zararlı içerikleri bulun. 'Remove' seçeneğine tıklayarak her birinden kurtulun.
 3. Başlangıç sayfanız değiştirildiyse onu değiştirin.
  Sağ üst köşedeki menüye tıklayın ve Options General 'i seçin.
 4. Burada zararlı linkleri silin ve istediğiniz siteleri girin ya da Restore to default 'e tıklayın.
 5. Değişiklikleri kaydetmek için OK 'e tıklayın. 'General' tabindeyken 'Home Page' kısmından tüm zararlı içeriği silin ya da 'Restore to Default' butonuna tıklayın. Ayarları kaydetmek için 'OK' seçeneğine tıklayın.
 6. Mozilla Firefox 'yi sıfırla
  Sol üstteki Firefox menüsüne tıklayın ve soru işaretine tıklayın. Burada Troubleshooting Information'yi seçin. Menü seçeneğine ve ardından '?' seçeneğine tıklayın ve 'Troubleshooting Information' yi seçin.
 7. Şimdi Reset Firefox düğmesi ile birlikte Reset Firefox to its default state mesajını göreceksiniz.  Bu düğmeye birkaç kez basın ve Startpage.com kaldırımını tamamlayın. 'Reset Firefox' butonuna birkaç kez tıklayın.

Google Chrome programından Startpage.com virüsünü kaldırın

 1. Zararlı eklentileri silin.
  Google Chrome 'i açın. Sağ üst köşedeki menü ikonuna tıklayın ve Tools Extensions'yi seçin. Menü ikonuna tıklayın. 'Tools' ve 'Extensions' seçeneklerini seçin.
 2. Burada Startpage.com 'i ve diğer zararlı eklentileri seçin ve silmek için çöp kutusu ikonuna tıklayın. Zararlı içerikleri bulun ve çöp kutusu ikonuna tıklayarak tek tek hepsinden kurtulun.
 3. Virüs tarafından değiştirildiyse başlangıç sayfanız ve arama motorunuzu değiştirin.
  Menü simgesine tıklayın ve Settings 'i seçin.
 4. Burada On startup seçeneği altında Open a specific page or set of pages 'i arayın ve Set pages'e tıklayın. Menüye ve 'Settings' seçeneğine tıkladıktan sonra 'Set pages' seçeneğine tıklayın.
 5. Şimdi başka bir pencere görmelisiniz. Burada zararlı ara sitelerini silin ve istediğiniz siteyi başlangıç sayfanız olarak ayarlayın. Zararlı linkleri kaldırmak için 'X' seçeneğine tıklayın.
 6. Menü ikonuna tekrar tıklayın ve Search seçeneğinin altında Settings Manage Search engines 'i seçin. 'Settings' de iken 'Manage search engines...' seçeneğini seçin.
 7. Search Engines... 'deyken zararlı siteleri arayın. Sadece tercih ettiğiniz isimleri ve google'ı bırakmalısınız. Zararlı linkleri kaldırmak için 'X' seçeneğine tıklayın.
 8. Google Chrome 'yi sıfırla
  Google Chrome 'in sağ üst köşesindeki menü simgesine tıklayın ve Settings'yi seçin.
 9. Sayfanın sonuna inin ve Reset browser settings'e tıklayın. 'Settings''de iken 'Reset browser settings' düğmesine gelin ve tıklayın.
 10. Bu eylemi onaylamak için Reset 'e tıklayın ve Startpage.com kaldırımını tamamlayın. 'Reset' butonuna tıklayın ve kaldırma işlemini tamamlayın.

Safari programından Startpage.com virüsünü kaldırın

 1. Zararlı uzantıları kaldırın
  Safari tarayıcısını açın ve ekranın sol köşesindeki Safari seçeneğine tıklayın. Bunu yaptıktan sonra Preferences seçeneğini seçin. 'Safari' seçeneğine tıklayınn ve 'Preferences' seçeneğini seçin
 2. Burada Extensions seçeneğini seçin ve Startpage.com ve benzeri şüpheli programları bulun. Hepsinden kurtulmak için Uninstall butonuna tıklayın. 'Extensions' seçeneğine gidin ve zararlı eklentileri kaldırın.
 3. Başlangıç sayfanız değiştirildiyse onu değiştirin.
  Safari tarayıcınızı açın ve menüden Safari seçeneğine tıklayın. Burada, Preferences seçeneğini seçin ve General seçeneğine tıklayın.
 4. Homepage alanına bakın. Startpage.com ile değiştirilmişse istenmeyen linki silin ve aramalarınız için kullanmak istediğiniz linki girin. Bunu yaparken adresin önüne "http://" yazmayı unutmayın. 'General' seçeneğindeyken zararlı URLleri silin ve istediğiniz adı girin.
 5. Safari 'yi sıfırla
  Safari tarayıcınızı açın ve menüden Safari seçeneğine tıklayın. Burada Reset Safari... kısmını seçin. 'Safari' seçeneğine tıklayınn ve 'Reset Safari...' seçeneğini seçin
 6. Şimdi sıfırlama seçeneklerinin bulunduğu bir açıklama penceresi göreceksiniz. Tüm bu seçenekler genellikle işaretli olur. Ancak sıfırlamak istediklerinizi kendiniz de belirleyebilirsiniz. Startpage.com kaldırma işlemini tamamlamak için Reset butonuna tıklayın. Tüm seçenekleri seçip 'Reset' butonuna tıklayın

Devletin sizi takip etmesine izin vermeyin

Devletler kişilerin tüm bilgilerini öğrenmek ve vatandaşları gizlice takip edebilmek için türlü çareler arar. Bunu mutlaka dikkate almalı ve gizli bilgileri toplayan araçlar hakkında daha fazla bilgi edinmelisiniz. Devletin sizi takip etmesinin önüne geçebilmek için internette tamamen gizli bir şekilde dolaşmalısınız.

Bilgisayarda internete bağlandığınızda farklı bir lokasyon seçerek güvenli bir şekilde konum gizlenebiliyor. Private Internet Access VPN programını kullanarak bu casus yazılımlardan tamamen kurtulabilir ve rahat bir internet deneyimi yaşarsınız.

Bu şekilde devletin sizden alabileceği bilgileri belirleme şansına sahip olursunuz ve bazı bilgiler sadece size kalır. Her ne kadar yasal olmayan bir şey yapmasanız ya da seçtiğiniz siteler ve programların hepsi yasal olsa da VPN servisi kullanarak güvenlik seviyenizi kendiniz belirleyebilirsiniz. 

Herhangi bir siber saldırıya karşı dosyalarınızı yedekleyin

Zararlı yazılımlardan kaynaklanan yazılımsal sorunlar ya da dosya şifreleme virüslerinin yol açtığı problemler bilgisayarlarda kalıcı sorunlara yol açabilir. Eğer dosyalarınızı bu sorunları yaşamadan önce yedeklerseniz bu sorunları kolaylıkla aşabilirsiniz.

Bilgisayarda oluşan her önemli değişimden sonra cihazı tekrar yedeklemek hayati bir önem taşıyabilir. Bu sayede bilgisayarınızda meydana gelebilecek türlü sorunlar karşısında aldığınız son yedek dosyaları kolaylıkla yükleyebilir ve kayıpsız bir şekilde önünüze çıkan problemi çözebilirsiniz.

Eğer dosyalarınızın son sürümler her zaman yedeklenmiş olursa yeni bir sorun karşısında hayal kırıklığı, çöküntü ya da büyük bir maddi kayıp yaşamazsınız. Bu sayede zararlı yazılımlar bir anda ortaya çıktığında hazırlıksız yakalanmamış olursunuz. Sistem yedekleme işlemleri için Data Recovery Pro programını kullanabilirsiniz.

Yazar hakkında
Olivia Morelli
Olivia Morelli

Eğer bu ücretisz kaldırmal yöntemi size yardımcı oldusysa lütfen bu servici sürdürebilmemiz için bize bağış yapın. En ufak miktarda bile minnettat olacağız.

Olivia Morelli ile iletişme geç
Esolutions Şirketi hakkında

Kaynak: https://www.2-spyware.com/remove-startpage-com-virus.html
DİĞER DİLLERDE KALDIRMA KILAVUZLARI