StartPageing123 virüsünü kaldır (Kolay Kaldırma Rehberi)

Ugnius Kiguolis ile - - | Browser hijacker Yaz

StartPageing123 Virüsünü Kaldırma Rehberi

StartPageing123 virüsü nedir

StartPageing123 virüsü hakkında genel bilgiler

Startpageing123 virüsü ( StartPageing123.com virüsü olarak da bilinmektedir) Potansiyel İstenmeyen Programlar listesinde yer almaktadır(PİP). Bazı özelliklerinden dolayı tarayı korsanı olarak sınıflandırılmaktadır. Bu siber prazit yazılım paketleri ile yayılır ve meşru bir arama motoru sunduğunu idda eder “ultimate online arama motoru.” Program geliştiricilerine göre, internet üzerindeki en doğru sonuçları bulmanıza yardımcı olur. Aslında program Google’ın resim, internet, video ve haberler kategorisinden sonuçlar göstermektedir. Her ne kadar sıradan bir arama motoru gibi gözükse de, siber güvenlik uzmanaları bu arama motorundan uzak durmanızı tavsiye etmekte. StartPageing123 tarayıcı korsanı hedef tarayıcıyı ele geçirip ayarlarını değiştirebilmekte. Sistemi ele geçirdikten sonra kullanıcılar ana sayfalarının, varsayılan arama motorlarının ve yeni sekme açılış adreslerinin bu adres ile değiştiğini görmektedir. Bu adresleri başka bir adresle değiştirmek de mümkün olmamakta çünkü korsanlar kısa kayıt dosyalarını ve kısa yolları değişiklik yapmayacak şekilde kodlamış bulunmaktalar. Taraycı korsanları genelde genelde pazarlama aracı olarak kullanılmakta bir yandan internette görüntülediğiniz içerik üzerinde tam kontrole sahipken diğer yandan ona uygun ürünleri promosyon yöntemi ile gösterimine yol açmaktadır. İstenmeyen yönlendirmelerden, agresif reklamlardan ve şüpheli linklerden sadece StartPageing123 virüsünü kaldırarark kurtulabilirirsiniz. Bu yüzden, bu web sitesinin varsayılan ana sayfanız olduğunu farkettiğiniz anda vakit kaybetmeden sisteminizi ReimageIntego veya başka bir saygın anti-kötücül yazılım ile tarayıp bu siber enfeksiyondan kurtulmanızı tavsiye etmekteyiz.

StartPageing123 virüsü diğer şaibeli arama servisleri ile yakından ilgilidir örneğin Mylucky123.com veya LuckySearch123.com. Bu şüpheli arama motorları ile ilgili en büyük sorun ise arama sonuçlarını modifiye etmeleridir. Her ne kadar bu arama motoru Google’dan aldığı sonuçları iletiyor olsa da bu her an değişebilir ve güven vermez. Dahası, tarayıcı korsanı çok fazla online reklam, pop-up reklam, sayfa içi text reklam gibi sinir bozucu içerikler sunmaktadır. Online reklamlar sinir bozucudur fakat gizli içerik ve takılan taraycı StartPageing123 yönlendirmelerinin yanında hiçbir şeydir. Bazı link veya reklamlar zararlı içeriklerin veya şüpheli yazılımların olduğu sayfalara çıkabilir. Bu reklamlar ilgi çekici olabilir çünkü korsanlar kullanıcılar hakkında bilgi toplayıp ilgi alanlarına göre reklamlar sunmaktalar.ref en-3] Dahası, sizin hakkınızda veya ilgil alanlarınız hakkında bilgileri üçüncü partilerle paylaşabilmekte. Bu sebeple, bu virüsü bilgisayarınızda bulundurmanızı tavsiye etmemekteyiz. StartPageing123 virüsünü bilgisayarınızda görür görmez kaldırmanızı tavsiye etmekteyiz.

StartPageing123 virüsünün resmiStartPageing123 virüsü tarayıcınızın ana sayfasını ve varsayılan arama motorunuzu ele geçireiblir

Virüs bilgisayarı ne şekilde etkilemektedir?

Tarayıcı korsanları tam olarak virüs sayılmazlar; bu sebeple kendi başlarına hareket edip sistemlere sızamazlar. Bileşenlerini başka program paketleri içinde yayılırlar. İnternetten indirdiğiniz ücretsiz progamları kurarken çok dikkatli olmanızı tavsiye etmekteyiz. StartPageing123 korsanı indirdiğini programları Hızlı veya Tavsiye Edilen ayarlarla kurarken başınıza gelmektedir. Bu ayarlar açıkça sisteme yükleyecekleri ekstra bileşenlerden bahsetmezler bu sebeple sistem üzerindeki değişiklikler genelde kullanıcıların bilgisi dahilinde gerçekleşmemektedir. Bu tarayıcı korsanları ve PİP’lardan uak durmak için , yeni bir program yüklerken Gelişmiş veya Özel yükleme seçeneğini seçmek çok önemlidir. Elbette sadece bu seçenekleri seçmek yeterli değildir, ekstra bileşenlerden uzak durmak için hızlıca “Sonraki” tuşuna basmamalı kurulum aşamalarına da dikkat göstermelisiniz. Gördüğünüz ekstra bileşenleri kaldırırak sisteminize başka uygulamalar veya StartPageing123.com girmesini engellediğinizden emin olabilirsiniz.

StartPageing123 kaldırma seçenekleri

Değiştirilmiş tarayıcı ayarları aslında tarayıcı korsanlarınn en büyük belirtisidir. StartPageing123 kaldırma işlemini derhal gerçekleştirmeniz tavsiye edilmektedir çünkü korsan üçüncü parti uygulamalar, uzantılar, eklentiler ve sizi takip etmeye yarayacak programlar kurabilir. Bu tarayıcı korsanını en hızlı şekidle tespit edip kaldırmanın yolu bir anti-kötücül yazılım/ anti- casus uygulaması ile full sistem taraması gerçekleştirmektir. Bu işlemi sizin elle yapmanız da mümkündür. Aşağıda sizin için hazırladığımız talimatlar StartPageing123 virüsünü sisteminizden hızlıca kaldırmanız konusunda size yardımcı olmaktadır.

ReimageIntego programının yardımıyla virüs tehlikesinden kurtulabilirsiniz. SpyHunter 5Combo Cleaner ve Malwarebytes potansiyel istenmeyen programları ve virüsleri, onlara ait tüm dosyaları ve kayıt dosyalarını tespit etme konusunda tavsiye edilen programlardır.

Teklif
Şİmdi yapın!
İndir
Reimage Mutluluk
Garanti
İndir
Intego Mutluluk
Garanti
Microsoft Windows ile uyumludur. macOS ile uyumludur.
Başarılı olunamadığında ne yapmalı?
  Reimage Intego kullanarak virüslerin verdiği hasarı telafi etmeyi başramadıysanız, submit a question adresinden destek ekibimizle iletişime geçin ve paylaşabildiğiniz kadar çok detay paylaşın.
Reimage Intego ücretsiz bir deneme sürümüne sahiptir. Reimage Intego tam sürümünü satıl alan kullanıcılar daha detaylı taramalar yapabilir. Ücretsiz sürüm virüsleri belirlemek için tarama yaoar ve bu virüsleri nasıl sileceğinize dair rehber sunar. Tam sürüm bu dosyaları otomatik olarak kaldırır.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Reimage kullanarak tamir edemezseniz SpyHunter 5 programını deneyebilirsiniz.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Intego kullanarak tamir edemezseniz Combo Cleaner programını deneyebilirsiniz.

StartPageing123 Virüsünü Elle Kaldırma Rehberi

Windows sistemlerinden StartPageing123 virüsünü kaldırım

StartPagein123 virüsünü sisteminizden elle kaldırmak için aşağıdaki talimatları dikkatlice uygulayın. Ayrıca, sisteminizde kayıtlı olan tüm web tarayıcıları kontrol etmeyi de unutmayın. Tarayıcı korsanı uygulaması Google Chrome ve Mozilla Firefox ile uyumludur fakat başka şüpheli uygulamalar ile diğer tarayıcılarda da görülebilmektedir.

 1. Start Control Panel Programs and Features'e tıklayın ( Eğer Windows XP kullanıcısıysanız Add/Remove Programs'e tıklayın) 'Start -> Control Panel -> Programs and Features''e tıklayın ( Eğer 'Windows XP' kullanıcısıysanız 'Add/Remove Programs''e tıklayın)
 2. Eğer Windows 10 / Windows 8 kullanıcısıysanız ekranın sol alt köşesinde sağa tıklayın. Quick Access Menu çıktığı anda Control Panel ve Uninstall a Program'ü seçin. Eğer 'Windows 10 / Windows 8' kullanıcısıysanız ekranın sol alt köşesinde sağa tıklayın. 'Quick Access Menu' çıktığı anda 'Control Panel' ve 'Uninstall a Program''ü seçin.
 3. StartPageing123 ve bağlantılı programları kaldırın
  Burada StartPageing123 ve benzeri yeni kurulmuş olan programları arayın.
 4. Bunları kaldırın ve ayarları kaydetmek için OK'e tıklayın. Şüpheli içeriklere sağ tıklayın ve 'Uninstall''ı seçin.

Mac OS X sisteminden StartPageing123 virüsünü kaldırın

StartPageing123 virüsünü Mac cihazınızdan kaldırmak için aşağıdaki talimatları takip etmelisiniz.

 1. OS X kullanıyorsanız, sol üstteki OS X butonuna tıklayın ve Applications se.eneğini seçin. 'Go' seçeneğine tıklayın ve 'Applications' seçeneğini seçin
 2. Applications dosyasını görene kadar bekleyin ve StartPageing123 ya da benzeri şüpheli programları bulun. Bunlar hepsinin üstüne sağ tıklayın ve Move to Trash seçeneğini seçin. Tüm zararlı girdilere tıklayın ve 'Move to Trash' seçeneğini seçin

Microsoft Edge 'den StartPageing123 virüsünü kaldır

StartPageing123 korsanı ile karşılaştıktan sonra, Microsoft Edge tarayıcınızdan kaldırmak için aşağıdaki adımları takip edin.

Microsoft Edge ayarlarını sıfırla (Yöntem 1 )

 1. Microsoft Edge uygulamasını çalıştır ve More 'e tıkla( ekranın sağ üst köşesindeki 3 nokta)
 2. Daha fazla seçenek açmak için Settings 'a tıklayın
 3. Settings ekranı ortaya çıkınca, Clear browsing data seçeneğinin altındaki Choose what to clear butonuna tıklayın Ayarlara gidin ve 'Choose what to clear' 'i seçin
 4. Burada, kaldırmak istediğiniz her şeyi seçin ve Clear'a tıklayın 'Clear' butonunu seçin
 5. Şimdi Startbutonuna(Windows logo) sağ tıklamalısınız. Burada, Task Manager'i seçiniz. Başlangıç menüsünü açın ve 'Task Manager''ı seçin seçin.
 6. Processes sekmesinde iken, Microsoft Edge 'i aratınız.
 7. Sağ tıklayıp Go to details seçeneğini seçin. Eğer göremezseniz Go to details seçeneğine gidip More details'e tıklayın ve önceki adımı tekrar ediniz. 'Microsoft Edge''e sağ tıkalyın ve 'Go to details''ı seçin Eğer 'Go to details' seçeneği ortaya çıkmazsa, 'More details''ı seçin
 8. Detailsekmesi ortaya çıktığında, içinde Microsoft Edge geçen her girdiyi bulun. Bu girdileri sonlandırmak için hepsine sağ tuşla tıklayıp End Task seçin Microsoft Edge girdilerini bulun ve 'End Task' 'ı seçin

Microsoft Edge tarayıcısını sıfırlama (Yöntem 2 )

Eğer Yöntem 1 faydalı olmazsa, gelişmiş Edge sıfırlama yöntemini kullanmalısınız.

 1. Not: bu yöntemi kullanmadan önce verilerinizi yedeklemelisiniz.
 2. Bilgisayarınzda bu klasörü bulun: C:\Users\%username%\AppData\Local\Packages\Microsoft.MicrosoftEdge_8wekyb3d8bbwe.
 3. Kaydedilmiş bütüngirdileribulupfarenizin sağ tuşu ile tıklayın. Sonra Delete seçeneği Bilgisayarınızdaki Microsoft Edge klasörünü seçin, bütün girdileri sağ tuşla işaretleyip 'Delete' 'ye tıklayın
 4. Start butonuna(Windows logo) tıklayın ve Search my stuff satırına window power yazın
 5. Windows PowerShell girdisine sağ tıklayın ve Run as administrator seçin Windows PowerShell'i bulun , sağ tuşla tıklayıp 'Run as administrator' 'ı seçin
 6. Yöneticiolduktansonra : Windows Powershellpenceresi çıkaca, PS C:\WINDOWS\system32> komut satırını yapıştırıp ardından Enter'a basın:
  Get-AppXPackage -AllUsers -Name Microsoft.MicrosoftEdge | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register $($_.InstallLocation)\AppXManifest.xml -Verbose}
  Gerekli komutu kopyalayıp yapıştırın ve 'Enter'' a basın.

Bu adımlar tamamlandıktansonra, StartPageing123 Microsoft Edge tarayıcınızdan silinmiş olmalı

Mozilla Firefox (FF) programından StartPageing123 virüsünü kaldırın

Mozilla Firefox en çok etkilenen tarayıcılardan birisidir. Bu sebeple, StartPageing123 ve diğer tüm şüpheli eklentileri kaldırmalısınız ardından da tarayıcınızı sıfırlamanız tavsiye edilmektedir

 1. Zararlı uzantıları kaldırın
  Mozilla Firefox 'i açın. Sağ üst köşedeki menü ikonuna tıklayın ve Add-ons Extensions'yi seçin. Menü ikonuna tıklayın ve 'Add-ons''ı seçin.
 2. Burada StartPageing123 ', ve diğer şüpheli eklentileri seçin. Bu girişleri silmek için Remove 'e tıklayın. 'Extensions''i seçin ve zararlı içerikleri bulun. 'Remove' seçeneğine tıklayarak her birinden kurtulun.
 3. Mozilla Firefox 'yi sıfırla
  Sol üstteki Firefox menüsüne tıklayın ve soru işaretine tıklayın. Burada Troubleshooting Information'yi seçin. Menü seçeneğine ve ardından '?' seçeneğine tıklayın ve 'Troubleshooting Information' yi seçin.
 4. Şimdi Reset Firefox düğmesi ile birlikte Reset Firefox to its default state mesajını göreceksiniz.  Bu düğmeye birkaç kez basın ve StartPageing123 kaldırımını tamamlayın. 'Reset Firefox' butonuna birkaç kez tıklayın.

Google Chrome programından StartPageing123 virüsünü kaldırın

Bu talimatlar, StartPageing123 virüsünü Google Chrome tarayıcınızdan kaldırmanız için size yardımcı olacaktır.

 1. Zararlı eklentileri silin.
  Google Chrome 'i açın. Sağ üst köşedeki menü ikonuna tıklayın ve Tools Extensions'yi seçin. Menü ikonuna tıklayın. 'Tools' ve 'Extensions' seçeneklerini seçin.
 2. Burada StartPageing123 'i ve diğer zararlı eklentileri seçin ve silmek için çöp kutusu ikonuna tıklayın. Zararlı içerikleri bulun ve çöp kutusu ikonuna tıklayarak tek tek hepsinden kurtulun.
 3. Menü ikonuna tekrar tıklayın ve Search seçeneğinin altında Settings Manage Search engines 'i seçin. 'Settings' de iken 'Manage search engines...' seçeneğini seçin.
 4. Search Engines... 'deyken zararlı siteleri arayın. Sadece tercih ettiğiniz isimleri ve google'ı bırakmalısınız. Zararlı linkleri kaldırmak için 'X' seçeneğine tıklayın.
 5. Google Chrome 'yi sıfırla
  Google Chrome 'in sağ üst köşesindeki menü simgesine tıklayın ve Settings'yi seçin.
 6. Sayfanın sonuna inin ve Reset browser settings'e tıklayın. 'Settings''de iken 'Reset browser settings' düğmesine gelin ve tıklayın.
 7. Bu eylemi onaylamak için Reset 'e tıklayın ve StartPageing123 kaldırımını tamamlayın. 'Reset' butonuna tıklayın ve kaldırma işlemini tamamlayın.

Safari programından StartPageing123 virüsünü kaldırın

Safari üzerinde herhangi bir şüpheli uzantının olmadığından emin olmalısınız.

 1. Zararlı uzantıları kaldırın
  Safari tarayıcısını açın ve ekranın sol köşesindeki Safari seçeneğine tıklayın. Bunu yaptıktan sonra Preferences seçeneğini seçin. 'Safari' seçeneğine tıklayınn ve 'Preferences' seçeneğini seçin
 2. Burada Extensions seçeneğini seçin ve StartPageing123 ve benzeri şüpheli programları bulun. Hepsinden kurtulmak için Uninstall butonuna tıklayın. 'Extensions' seçeneğine gidin ve zararlı eklentileri kaldırın.
 3. Safari 'yi sıfırla
  Safari tarayıcınızı açın ve menüden Safari seçeneğine tıklayın. Burada Reset Safari... kısmını seçin. 'Safari' seçeneğine tıklayınn ve 'Reset Safari...' seçeneğini seçin
 4. Şimdi sıfırlama seçeneklerinin bulunduğu bir açıklama penceresi göreceksiniz. Tüm bu seçenekler genellikle işaretli olur. Ancak sıfırlamak istediklerinizi kendiniz de belirleyebilirsiniz. StartPageing123 kaldırma işlemini tamamlamak için Reset butonuna tıklayın. Tüm seçenekleri seçip 'Reset' butonuna tıklayın

Potansiyel olarak istenmeyen bu programı kaldırdıktan ve tüm tarayıcılarınızı tamir ettikten sonra PC'nizi iyi bir korsan yazılım programı ile kontrol etmenizi öneriyoruz. Bu StartPageing123 programından kalan kayıt dosyalarını silmenizi ve sisteminizde var olan virüsleri saptamanızı sağlar. Bunun için kötü yazılım temizliyicilerden birini kullanın: ReimageIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner ya da Malwarebytes.

Önerdiklerimiz

Devletin sizi takip etmesine izin vermeyin

Devletler kişilerin tüm bilgilerini öğrenmek ve vatandaşları gizlice takip edebilmek için türlü çareler arar. Bunu mutlaka dikkate almalı ve gizli bilgileri toplayan araçlar hakkında daha fazla bilgi edinmelisiniz. Devletin sizi takip etmesinin önüne geçebilmek için internette tamamen gizli bir şekilde dolaşmalısınız.

Bilgisayarda internete bağlandığınızda farklı bir lokasyon seçerek güvenli bir şekilde konum gizlenebiliyor. Private Internet Access VPN programını kullanarak bu casus yazılımlardan tamamen kurtulabilir ve rahat bir internet deneyimi yaşarsınız.

Bu şekilde devletin sizden alabileceği bilgileri belirleme şansına sahip olursunuz ve bazı bilgiler sadece size kalır. Her ne kadar yasal olmayan bir şey yapmasanız ya da seçtiğiniz siteler ve programların hepsi yasal olsa da VPN servisi kullanarak güvenlik seviyenizi kendiniz belirleyebilirsiniz. 

Herhangi bir siber saldırıya karşı dosyalarınızı yedekleyin

Zararlı yazılımlardan kaynaklanan yazılımsal sorunlar ya da dosya şifreleme virüslerinin yol açtığı problemler bilgisayarlarda kalıcı sorunlara yol açabilir. Eğer dosyalarınızı bu sorunları yaşamadan önce yedeklerseniz bu sorunları kolaylıkla aşabilirsiniz.

Bilgisayarda oluşan her önemli değişimden sonra cihazı tekrar yedeklemek hayati bir önem taşıyabilir. Bu sayede bilgisayarınızda meydana gelebilecek türlü sorunlar karşısında aldığınız son yedek dosyaları kolaylıkla yükleyebilir ve kayıpsız bir şekilde önünüze çıkan problemi çözebilirsiniz.

Eğer dosyalarınızın son sürümler her zaman yedeklenmiş olursa yeni bir sorun karşısında hayal kırıklığı, çöküntü ya da büyük bir maddi kayıp yaşamazsınız. Bu sayede zararlı yazılımlar bir anda ortaya çıktığında hazırlıksız yakalanmamış olursunuz. Sistem yedekleme işlemleri için Data Recovery Pro programını kullanabilirsiniz.

Yazar hakkında
Ugnius Kiguolis
Ugnius Kiguolis - Kötü Amaçlı Yazılım Kaldırmada Uzman

Eğer bu ücretisz kaldırmal yöntemi size yardımcı oldusysa lütfen bu servici sürdürebilmemiz için bize bağış yapın. En ufak miktarda bile minnettat olacağız.

Ugnius Kiguolis ile iletişme geç
Esolutions Şirketi hakkında

DİĞER DİLLERDE KALDIRMA KILAVUZLARI