Browser redirect virüsünü kaldır (Kaldırma Rehberi) - Oca 2021 güncellemesi

Jake Doevan ile - - | Browser hijacker Yaz

Browser redirect Virüsünü Kaldırma Rehberi

Tarayıcı yönlendirme virüsü nedir

İnternet Tarayıcısı yönlendirme virüsü nedir?

Browser redirect virus

İnternet Tarayıcısı yönlendirme virüsü 'Tarayıcı Korsanı' kategorisine ait olan bir siber tehditdir. Bu kategoriye ait programlar (Arama Motorları, hileli tarayıcı eklentileri ve uzantıları) farkına varmadan sisteme indirilebilir ve her bir web tarayıcısına kurulabilir çünkü çoğunlukla 'yığınlama' yardımıyla dağılmaktadırlar.

Çoğunlukla, bu şüpheli dağıtım tekniği karşıdan yükleme yöneticileri, PDF kurucuları, video indirme yazılımları ve benzer ücretsiz programlar yardımıyla gerçekleştirilmektedir, ve bu programlar para karşılığı 'tercihe bağlı içerikler''le doludur. Bu içeriklerin kurulumu, ücretsiz yazılım kurulum sürecine dikkat göstermeniz ve kurulumlarını kabul eden önceden seçili onay işaretlerinin onayını kaldırmanız durumunda önüne geçebilebilir.

Eğer tarayıcınız Google, Yahoo, Bing veya herhangi bir arama motorunu kullanırken sizi delta-homes.com, conduit, search protect veya diğer alanlara yönlendiriyorsa bu arayıcı korsanı bulaşmış ücretsiz programları kurduğunuza dair bir işarettir. Lütfen böyle işaretleri gözardı etmeyin ve tarayıcı yönlendirme virüslerinin bilgisayarınızda durmasına izin vermeyin, zira bu web tarayıcısının (Internet Explorer, Google Chrome, Mozilla Firefox, Safari, Opera vb.) kötücül yazılım oluşturu gruplara ait güvenli olmayan sitelere yönlendirilmesi gibi büyük bir tehlike söz konusudur.

Ayrıca, Tarayıcı yönlendirme virüsü sisteminizi ele geçirdiğinde Google aramalarınız sırasında can sıkıcı pop-uplar göstermeye başlayabilir. Ek olarak, arama alışkanlıklarınızı kolayca takip etmeye başlayabilir ve arama terimleriniz, en çok ziyaret edilen web siteleri, bu sitelere girerken girdiğiniz bilgileri, bilgisayarınızın IP adresi ve lokasyonu gibi arama alışkanlıklarınıza bağlı bilgiler hakkında veri toplamaya başlayabilir. Bu bilgiler 'kişisel olarak tanımlanamayan' olarak düşünüşebilir, ancak bu bilgilerin kaybı istenmeyen mesajların artması ve benzer birçok problemin yaşanmasına sebeb olabilir.

Eğer bilgisayarı bu tarayıcı korsanları tarafından ele geçirilen PC kullanıcılarından birisi olduğunuzu düşünüyorsanız, şu programların yardımıyla bütün tarayıcı yönlendirme virüslerini kaldırabileceğinizi bilmelisiniz: ReimageIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner.

Browser redirect virus

Tarayıcı yönlendirme virüsü bilgisayarımı nasıl ele geçirebilir?

Eğer web tarayıcınız gezinti sırasında sizi bilinmeyen web sitelerine veya çeşitli pop-up reklamları gösteriyorsa, tarayıcı korsanı PC sisteminizde gizleniyor demektir. Daha önce de bahsettiğimiz üzere, böyle potensiyel olarak istenmeyen ve hatta tehlikeli programlar toplu dağıtım yardımıyla etkin bir şekilde yayılmaktadır.

Neyse ki kendinizi tarama korsanlarından korumak için ücretsiz yazılım kullanmayı kesmenize gerek yoktur. Bunun için şu tavsiyeleri izlediğinizden emin olun:

 • Bilgisayarınıza yüklenecek ücretsiz bir program seçtiğinizde, 'Gizlilik Politikası' ve 'Son Kullanıcı Lisans Anlaşması'nda ne yazdığını okuduğunuza emin olun. Eğer tarama alışkanlıklarınızı takip etme, ticari içerik veya benzer şeylerden ifadeler varsa, başka bir ücretsiz yazılım aramalısınız.
 • Eğer hali hazırda bir programa evet dediyseniz, 'Hızlı', 'Basit' veya 'Tavsiye Edilen' kurulum seçeneklerinden uzak durunuz. Onun yerine 'Özel' veya 'İleri' kurulum seçeneklerini seçmelisiniz.
 • Bu türden kurulum seçeneklerini seçtiğinizde, kurulum sihirbazından geçerken çok özenli olmaya çalışın ve her bir kurulum penceresinde ne yazdığını okuyun. Eğer başlangıç sayfanızı veya varsayılan arama motorunuzu değiştirmeye izin veren önceden işaretli bir onay imi görürseniz, onay işaretini kaldırmalısınız. Elbette bilgisayarınıza bilinmeyen tarayıcı eklentileri, uzantıları ve eklentileri kurma önerilerini de reddetmekisiniz.
 • Tanınır bir casus yazılım karşıtı program yükleyiniz ve güncel tutunuz. Ücretsiz yazılımın derinlerinde gizlenmiş tarayıcı korsanlarından korunmanıza yardımcı olacaktır.

Tarayıcı yönlendirme virüsleri nasıl kaldırılır?

Eğer Mozilla Firefox, Internet Explorer, Google Chrome veya diğerleri gibi web tarayıcınız tarayıcı yönlendirme virüsü tarafından etkilenmişse, bu kılavuz size yardımcı olacaktır.Ancak, bu özel durumda tarayıcı korsanının otomatik olarak kaldırılmasını düşünmelisiniz çünkü bilgisayarınızda gizlenen virüsün ismini tam olarak koymak zor bir durumdur.

ReimageIntego programının yardımıyla virüs tehlikesinden kurtulabilirsiniz. SpyHunter 5Combo Cleaner ve Malwarebytes potansiyel istenmeyen programları ve virüsleri, onlara ait tüm dosyaları ve kayıt dosyalarını tespit etme konusunda tavsiye edilen programlardır.

Teklif
Şİmdi yapın!
İndir
Reimage Mutluluk
Garanti
İndir
Intego Mutluluk
Garanti
Microsoft Windows ile uyumludur. macOS ile uyumludur.
Başarılı olunamadığında ne yapmalı?
  Reimage Intego kullanarak virüslerin verdiği hasarı telafi etmeyi başramadıysanız, submit a question adresinden destek ekibimizle iletişime geçin ve paylaşabildiğiniz kadar çok detay paylaşın.
Reimage Intego ücretsiz bir deneme sürümüne sahiptir. Reimage Intego tam sürümünü satıl alan kullanıcılar daha detaylı taramalar yapabilir. Ücretsiz sürüm virüsleri belirlemek için tarama yaoar ve bu virüsleri nasıl sileceğinize dair rehber sunar. Tam sürüm bu dosyaları otomatik olarak kaldırır.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Reimage kullanarak tamir edemezseniz SpyHunter 5 programını deneyebilirsiniz.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Intego kullanarak tamir edemezseniz Combo Cleaner programını deneyebilirsiniz.

Browser redirect Virüsünü Elle Kaldırma Rehberi

Windows sistemlerinden Browser redirect virüsünü kaldırım

 1. Start Control Panel Programs and Features'e tıklayın ( Eğer Windows XP kullanıcısıysanız Add/Remove Programs'e tıklayın) 'Start -> Control Panel -> Programs and Features''e tıklayın ( Eğer 'Windows XP' kullanıcısıysanız 'Add/Remove Programs''e tıklayın)
 2. Eğer Windows 10 / Windows 8 kullanıcısıysanız ekranın sol alt köşesinde sağa tıklayın. Quick Access Menu çıktığı anda Control Panel ve Uninstall a Program'ü seçin. Eğer 'Windows 10 / Windows 8' kullanıcısıysanız ekranın sol alt köşesinde sağa tıklayın. 'Quick Access Menu' çıktığı anda 'Control Panel' ve 'Uninstall a Program''ü seçin.
 3. Browser redirect ve bağlantılı programları kaldırın
  Burada Browser redirect ve benzeri yeni kurulmuş olan programları arayın.
 4. Bunları kaldırın ve ayarları kaydetmek için OK'e tıklayın. Şüpheli içeriklere sağ tıklayın ve 'Uninstall''ı seçin.

Mac OS X sisteminden Browser redirect virüsünü kaldırın

 1. OS X kullanıyorsanız, sol üstteki OS X butonuna tıklayın ve Applications se.eneğini seçin. 'Go' seçeneğine tıklayın ve 'Applications' seçeneğini seçin
 2. Applications dosyasını görene kadar bekleyin ve Browser redirect ya da benzeri şüpheli programları bulun. Bunlar hepsinin üstüne sağ tıklayın ve Move to Trash seçeneğini seçin. Tüm zararlı girdilere tıklayın ve 'Move to Trash' seçeneğini seçin

Microsoft Edge 'den Browser redirect virüsünü kaldır

Microsoft Edge ayarlarını sıfırla (Yöntem 1 )

 1. Microsoft Edge uygulamasını çalıştır ve More 'e tıkla( ekranın sağ üst köşesindeki 3 nokta)
 2. Daha fazla seçenek açmak için Settings 'a tıklayın
 3. Settings ekranı ortaya çıkınca, Clear browsing data seçeneğinin altındaki Choose what to clear butonuna tıklayın Ayarlara gidin ve 'Choose what to clear' 'i seçin
 4. Burada, kaldırmak istediğiniz her şeyi seçin ve Clear'a tıklayın 'Clear' butonunu seçin
 5. Şimdi Startbutonuna(Windows logo) sağ tıklamalısınız. Burada, Task Manager'i seçiniz. Başlangıç menüsünü açın ve 'Task Manager''ı seçin seçin.
 6. Processes sekmesinde iken, Microsoft Edge 'i aratınız.
 7. Sağ tıklayıp Go to details seçeneğini seçin. Eğer göremezseniz Go to details seçeneğine gidip More details'e tıklayın ve önceki adımı tekrar ediniz. 'Microsoft Edge''e sağ tıkalyın ve 'Go to details''ı seçin Eğer 'Go to details' seçeneği ortaya çıkmazsa, 'More details''ı seçin
 8. Detailsekmesi ortaya çıktığında, içinde Microsoft Edge geçen her girdiyi bulun. Bu girdileri sonlandırmak için hepsine sağ tuşla tıklayıp End Task seçin Microsoft Edge girdilerini bulun ve 'End Task' 'ı seçin

Microsoft Edge tarayıcısını sıfırlama (Yöntem 2 )

Eğer Yöntem 1 faydalı olmazsa, gelişmiş Edge sıfırlama yöntemini kullanmalısınız.

 1. Not: bu yöntemi kullanmadan önce verilerinizi yedeklemelisiniz.
 2. Bilgisayarınzda bu klasörü bulun: C:\Users\%username%\AppData\Local\Packages\Microsoft.MicrosoftEdge_8wekyb3d8bbwe.
 3. Kaydedilmiş bütüngirdileribulupfarenizin sağ tuşu ile tıklayın. Sonra Delete seçeneği Bilgisayarınızdaki Microsoft Edge klasörünü seçin, bütün girdileri sağ tuşla işaretleyip 'Delete' 'ye tıklayın
 4. Start butonuna(Windows logo) tıklayın ve Search my stuff satırına window power yazın
 5. Windows PowerShell girdisine sağ tıklayın ve Run as administrator seçin Windows PowerShell'i bulun , sağ tuşla tıklayıp 'Run as administrator' 'ı seçin
 6. Yöneticiolduktansonra : Windows Powershellpenceresi çıkaca, PS C:\WINDOWS\system32> komut satırını yapıştırıp ardından Enter'a basın:
  Get-AppXPackage -AllUsers -Name Microsoft.MicrosoftEdge | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register $($_.InstallLocation)\AppXManifest.xml -Verbose}
  Gerekli komutu kopyalayıp yapıştırın ve 'Enter'' a basın.

Bu adımlar tamamlandıktansonra, Browser redirect Microsoft Edge tarayıcınızdan silinmiş olmalı

Mozilla Firefox (FF) programından Browser redirect virüsünü kaldırın

 1. Zararlı uzantıları kaldırın
  Mozilla Firefox 'i açın. Sağ üst köşedeki menü ikonuna tıklayın ve Add-ons Extensions'yi seçin. Menü ikonuna tıklayın ve 'Add-ons''ı seçin.
 2. Burada Browser redirect ', ve diğer şüpheli eklentileri seçin. Bu girişleri silmek için Remove 'e tıklayın. 'Extensions''i seçin ve zararlı içerikleri bulun. 'Remove' seçeneğine tıklayarak her birinden kurtulun.
 3. Mozilla Firefox 'yi sıfırla
  Sol üstteki Firefox menüsüne tıklayın ve soru işaretine tıklayın. Burada Troubleshooting Information'yi seçin. Menü seçeneğine ve ardından '?' seçeneğine tıklayın ve 'Troubleshooting Information' yi seçin.
 4. Şimdi Reset Firefox düğmesi ile birlikte Reset Firefox to its default state mesajını göreceksiniz.  Bu düğmeye birkaç kez basın ve Browser redirect kaldırımını tamamlayın. 'Reset Firefox' butonuna birkaç kez tıklayın.

Google Chrome programından Browser redirect virüsünü kaldırın

 1. Zararlı eklentileri silin.
  Google Chrome 'i açın. Sağ üst köşedeki menü ikonuna tıklayın ve Tools Extensions'yi seçin. Menü ikonuna tıklayın. 'Tools' ve 'Extensions' seçeneklerini seçin.
 2. Burada Browser redirect 'i ve diğer zararlı eklentileri seçin ve silmek için çöp kutusu ikonuna tıklayın. Zararlı içerikleri bulun ve çöp kutusu ikonuna tıklayarak tek tek hepsinden kurtulun.
 3. Menü ikonuna tekrar tıklayın ve Search seçeneğinin altında Settings Manage Search engines 'i seçin. 'Settings' de iken 'Manage search engines...' seçeneğini seçin.
 4. Search Engines... 'deyken zararlı siteleri arayın. Sadece tercih ettiğiniz isimleri ve google'ı bırakmalısınız. Zararlı linkleri kaldırmak için 'X' seçeneğine tıklayın.
 5. Google Chrome 'yi sıfırla
  Google Chrome 'in sağ üst köşesindeki menü simgesine tıklayın ve Settings'yi seçin.
 6. Sayfanın sonuna inin ve Reset browser settings'e tıklayın. 'Settings''de iken 'Reset browser settings' düğmesine gelin ve tıklayın.
 7. Bu eylemi onaylamak için Reset 'e tıklayın ve Browser redirect kaldırımını tamamlayın. 'Reset' butonuna tıklayın ve kaldırma işlemini tamamlayın.

Safari programından Browser redirect virüsünü kaldırın

 1. Zararlı uzantıları kaldırın
  Safari tarayıcısını açın ve ekranın sol köşesindeki Safari seçeneğine tıklayın. Bunu yaptıktan sonra Preferences seçeneğini seçin. 'Safari' seçeneğine tıklayınn ve 'Preferences' seçeneğini seçin
 2. Burada Extensions seçeneğini seçin ve Browser redirect ve benzeri şüpheli programları bulun. Hepsinden kurtulmak için Uninstall butonuna tıklayın. 'Extensions' seçeneğine gidin ve zararlı eklentileri kaldırın.
 3. Safari 'yi sıfırla
  Safari tarayıcınızı açın ve menüden Safari seçeneğine tıklayın. Burada Reset Safari... kısmını seçin. 'Safari' seçeneğine tıklayınn ve 'Reset Safari...' seçeneğini seçin
 4. Şimdi sıfırlama seçeneklerinin bulunduğu bir açıklama penceresi göreceksiniz. Tüm bu seçenekler genellikle işaretli olur. Ancak sıfırlamak istediklerinizi kendiniz de belirleyebilirsiniz. Browser redirect kaldırma işlemini tamamlamak için Reset butonuna tıklayın. Tüm seçenekleri seçip 'Reset' butonuna tıklayın

Potansiyel olarak istenmeyen bu programı kaldırdıktan ve tüm tarayıcılarınızı tamir ettikten sonra PC'nizi iyi bir korsan yazılım programı ile kontrol etmenizi öneriyoruz. Bu Browser redirect programından kalan kayıt dosyalarını silmenizi ve sisteminizde var olan virüsleri saptamanızı sağlar. Bunun için kötü yazılım temizliyicilerden birini kullanın: ReimageIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner ya da Malwarebytes.

Önerdiklerimiz

Devletin sizi takip etmesine izin vermeyin

Devletler kişilerin tüm bilgilerini öğrenmek ve vatandaşları gizlice takip edebilmek için türlü çareler arar. Bunu mutlaka dikkate almalı ve gizli bilgileri toplayan araçlar hakkında daha fazla bilgi edinmelisiniz. Devletin sizi takip etmesinin önüne geçebilmek için internette tamamen gizli bir şekilde dolaşmalısınız.

Bilgisayarda internete bağlandığınızda farklı bir lokasyon seçerek güvenli bir şekilde konum gizlenebiliyor. Private Internet Access VPN programını kullanarak bu casus yazılımlardan tamamen kurtulabilir ve rahat bir internet deneyimi yaşarsınız.

Bu şekilde devletin sizden alabileceği bilgileri belirleme şansına sahip olursunuz ve bazı bilgiler sadece size kalır. Her ne kadar yasal olmayan bir şey yapmasanız ya da seçtiğiniz siteler ve programların hepsi yasal olsa da VPN servisi kullanarak güvenlik seviyenizi kendiniz belirleyebilirsiniz. 

Herhangi bir siber saldırıya karşı dosyalarınızı yedekleyin

Zararlı yazılımlardan kaynaklanan yazılımsal sorunlar ya da dosya şifreleme virüslerinin yol açtığı problemler bilgisayarlarda kalıcı sorunlara yol açabilir. Eğer dosyalarınızı bu sorunları yaşamadan önce yedeklerseniz bu sorunları kolaylıkla aşabilirsiniz.

Bilgisayarda oluşan her önemli değişimden sonra cihazı tekrar yedeklemek hayati bir önem taşıyabilir. Bu sayede bilgisayarınızda meydana gelebilecek türlü sorunlar karşısında aldığınız son yedek dosyaları kolaylıkla yükleyebilir ve kayıpsız bir şekilde önünüze çıkan problemi çözebilirsiniz.

Eğer dosyalarınızın son sürümler her zaman yedeklenmiş olursa yeni bir sorun karşısında hayal kırıklığı, çöküntü ya da büyük bir maddi kayıp yaşamazsınız. Bu sayede zararlı yazılımlar bir anda ortaya çıktığında hazırlıksız yakalanmamış olursunuz. Sistem yedekleme işlemleri için Data Recovery Pro programını kullanabilirsiniz.

Yazar hakkında
Jake Doevan
Jake Doevan - Hayat, virüslerle zaman kaybetmek için çok kısa.

Eğer bu ücretisz kaldırmal yöntemi size yardımcı oldusysa lütfen bu servici sürdürebilmemiz için bize bağış yapın. En ufak miktarda bile minnettat olacağız.

Jake Doevan ile iletişme geç
Esolutions Şirketi hakkında

DİĞER DİLLERDE KALDIRMA KILAVUZLARI