Tavanero.info virüsünü kaldır - Mar 2021 güncellemesi

Olivia Morelli ile - - | Browser hijacker Yaz

Tavanero.info Virüsünü Kaldırma Rehberi

Tavanero.info virüsü nedir

Tavanero.info virüsünü neden silmelisiniz?

Tavanero.info virus

Tavanero.info virüsü internette ilk defa Eylül 2016 tarihinde tespit edildi. O günden beri görünüşünü ve domain adresini tecrübesiz bilgisayar kullanıcılarını kandırabilmek amacı ile değiştirdi. En son gelen haberlere göre, .info domain adresine yönlendirmek yerine artık Tavanero.com adresine yönlendirmekte. Ayrıca, sayfa artık çok çeşitli haberler, başlıklarla dolu ve bunlar aracılığı ile başka sitelerin reklamını yapmakta.

Yine de, üzerinde arama yapmak mümkün. Ne yazık ki, bu virüsün arkasındaki dolandırıcılar bu virüsü hem Windows OS hem de Mac OS X sistemi ile uyumlu olacak şekilde yapmışlar. Son zamanlarca giderek artan sayıda ” Tavanero.info virüsünü Mac’ten nasıl silebiliriz” sorusu almaktayız. Bu virüsle başınız dertte ise şunu bilmelisiniz ki esas tehlikesi yaptığı yönlendirmeleridir.

Unutmayın ki bu bir tarayıcı korsanıdır ve tarayıcınızı ele geçirip ayarlarını ona göre değiştirkten sonra sizi içi kötücül yazılım dolu sitelere yönlendirmeye başlar . Ayrıca, çok çeşitli reklamlar ekranınızı kaplayıp sinir bozucu bir hal de alabilir. Bu tarayıcı korsanının Google arama sonuçlarını kendi sponsolu sonuçları ile doldurmasını engellemek için, Tavanero.info virüsünü bilgisayarınızdan silmelisiniz.

Tarayucu ayarlarının değiştirmenin yanı sıra,eklentilervetakip işlevli çerezlereklemekteve bu tarayıcı aracı Google Chrome, Mozilla Firefoxgibi tarayıcıların kısa yollarının Hedef Alan kısımlarını “tavanero(.)info/tavanero/tavanero.php” komutu ekleyerek değiştirmekte. Bu da hem masa üstündeki hem de Başlat Menüsündeki kısa yolları etkilemekte ve kullanıcı programları çalıştırmak istediğinde Kötücül siteler ardı ardına açılmakta.

Tavanero.info virus

Bu can sıkıcı olayları engellemek için, Tavanero.info kaldırma işlemini en kısa sürede halletmelisiniz. Bunu ise , ReimageIntego veya benzeri bir güvenlik yazılımı kullanarak yapabilirsiniz. Otomatik kaldırma yöntemini şiddetle önermekteyiz, fakat olur da bu programları kullanmak istemezseniz elle de kaldırmanız mümkün. Yine de, unutmamalı ki bu yöntem belli bir bilgisayar bilgisi gerektirmekte.

Başlangıçta, normal bir arama motoru gibi gözükmekte; fakat, ” Google Custom Search” yazısı ile orjinal bir Google Araması OLMADIĞI bellidir. Bu da şu anlama gelmekte, arama sonuçlarının bir kısmı üçüncü partilerin sponsorluğunda ve bu sonuçlara da güvenilemez. Lütfen bu arama sonuçlarına tıklamadan önce iki kere düşünün çünkü sizi potansiyel olarak tehlikeli sayfalara yönlendirebilirler.

Tarayıcı korsanları genel olarak iki sebepten sevilmez: Aşırı reklam gösterimi ve diğer adreslere zoraki yönlendirmeler. Tavanero.info yönlendirmesi özellikle arama sonuçlarında çıkan bir sonuca tıkladığınızda ya da çıkan reklamı kapatmaya çalıştığınızda ortaya çıkmakta. En kötü senaryoda, bu sayfalar sizi kötücül içerikle dolu sponsor sitelere yönlendirebilir veya kötücül indirmeler yapmanıza yol açabilir. Elbette bilgisayarınızın, temiz, hızlı ve güvende kalmasını istiyorsanız bu sayfalardan uzak durmalısınız.

Dahası, bu tarayıcı korsanı, kayıt anahtarlarını da değiştirdiğinden kendisinin kaldırılmasını da engelleyebilir. Sonuç olarak, tüm bu değişkenler bu PİP’ın sisteminize ne kadar yerleşeceğini değiştirebilmekte. Kısacası elle kaldırma işlemi her zaman başarılı olmayabilir. Sizin onayınız olmadan bazı eklentiler tarayıcılarınıza .kurulmuş olabilir. Bu yüzden, ilk farkettiğiniz andan itibaren Tavanero.info virüsünü vakit kaybetmeden kaldırmanızı şiddetle tavsiye etmekteyiz.

Bilgisayarıma virüs nasıl bulaşır?

Daha önce de bahsettiğimiz gibi Tavanero.info korsanı, kullanıcı ücretsiz yazılımları yüklerken bazı detaylara dikkat etmediğinde sisteme istemsiz sızmakta. Unutmayın ki – hangi programı yüklüyor olursanız olun, acele etmemelisiniz. Kurucusunu çalıştırdığınızda, sağldığı tüm bilgileri okuyun Gizlilik Politikası gibi bilgiler de buna dahil. Daha sonra uygun yükleme seçeneğini seçin.

Önceden seçili gelenler yerine Özel veya Gelimiş ayarları seçip arama araçları, uzantılar veya bunların benzerleri eklentilerin seçkilerini kaldırarak her zamanki gibi devam edin. Ayrıca, bir dahaki ücretsiz bir uygulama indirdiğinizda korsanların sisteminizi ele geçirmemesi için bu ipuçlarını hatırlamalısınız.

Tavanero.info’yu tam kaldırma kılavuzu

Sıradan bir tarayıcı yönlendirme virüsü olmadığı için Tavanero.info virüsünün şiddetle otomatik olarak kaldırılması tavsiye edilir. Şüpheli tarayıcı uzantılarının ve programalrın sistemden kaldırılması yeterli değildir. Tarayıcı kısa yollarını kaldırdıktan sonra da sürekli Tavanero.info yönlendirmelerine maruz kalabilirsiniz; bunun sebebi ise korsanın kayıt anahtarlarını siz Chrome kısa yoluna çift tıkladığınızda hemen bu istenmeyen siteleri açacak şekilde değiştirmesi:

HKLM\SOFTWARE\Wow6432Node\Policies\Google\Chrome\HomepageLocation;
HKLM\SOFTWARE\Wow6432Node\Policies\Google\Chrome\RestoreOnStartupURLs\1.

Ele geçirilmiş tarayıcınızı düzeltmek için , aşağıdaverilen tarayıcı korsanı kaldırma talimatlarını uygulayıpelle kaldırabilirsiniz ama Masaüstündeki ve Başlat menüsündeki bütün kısa yollarıtektekkontroletmeyi ve hedef sekmesinden https://tavanero.info/tavanero/tavanero.php adresini kaldırmayı unutmamalısınız. Sağlıklı bir Tavanero.info kaldırma işlemi ancak bir anti-casus yazılımı aracılığı ile olabilir. Sisteminizde bir tane mevcut değilse, tavsiye edilenlerden birisini yükleyebilirsiniz.

Aşağıdaki adımları da tamamlayabilirsiniz:

 1. Dosye yöneticisine Ağ Bağlantıları yazın veya Windows butonuna tıkladıktan sonra Ağ ve Paylaşım merkezini seçin.
 2. Şu an kullanmakta olduğunuz Ağ Bağdaştırıcısı‘a sağ tıklayın. Sırasıyla Özellikler, Internet Protokol Versiyon 4 (ICP/IP), ve tekrar Özellikler’i seçin
 3. Ayarları DNS adresini Otomatik olarak edin olarak değiştirin
 4. Gelişmiş‘e tıklayıp DNS tab’ına gelin. Buradaki her şeyi sildikten sonra TAMAM‘a tıklayın.

ReimageIntego programının yardımıyla virüs tehlikesinden kurtulabilirsiniz. SpyHunter 5Combo Cleaner ve Malwarebytes potansiyel istenmeyen programları ve virüsleri, onlara ait tüm dosyaları ve kayıt dosyalarını tespit etme konusunda tavsiye edilen programlardır.

Teklif
Şİmdi yapın!
İndir
Reimage Mutluluk
Garanti
İndir
Intego Mutluluk
Garanti
Microsoft Windows ile uyumludur. macOS ile uyumludur.
Başarılı olunamadığında ne yapmalı?
  Reimage Intego kullanarak virüslerin verdiği hasarı telafi etmeyi başramadıysanız, submit a question adresinden destek ekibimizle iletişime geçin ve paylaşabildiğiniz kadar çok detay paylaşın.
Reimage Intego ücretsiz bir deneme sürümüne sahiptir. Reimage Intego tam sürümünü satıl alan kullanıcılar daha detaylı taramalar yapabilir. Ücretsiz sürüm virüsleri belirlemek için tarama yaoar ve bu virüsleri nasıl sileceğinize dair rehber sunar. Tam sürüm bu dosyaları otomatik olarak kaldırır.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Reimage kullanarak tamir edemezseniz SpyHunter 5 programını deneyebilirsiniz.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Intego kullanarak tamir edemezseniz Combo Cleaner programını deneyebilirsiniz.

Tavanero.info Virüsünü Elle Kaldırma Rehberi

Windows sistemlerinden Tavanero.info virüsünü kaldırım

Bilgisayarınızı elle düzeltmek istiyorsnız, aşağıdaki adımlara uymalı ve Windows sisteminziden şüpheli tüm programları silmelisiniz.  Tavanero veya Tavanero.info gibi girdileri aradığınızı unutmayın

 1. Start Control Panel Programs and Features'e tıklayın ( Eğer Windows XP kullanıcısıysanız Add/Remove Programs'e tıklayın) 'Start -> Control Panel -> Programs and Features''e tıklayın ( Eğer 'Windows XP' kullanıcısıysanız 'Add/Remove Programs''e tıklayın)
 2. Eğer Windows 10 / Windows 8 kullanıcısıysanız ekranın sol alt köşesinde sağa tıklayın. Quick Access Menu çıktığı anda Control Panel ve Uninstall a Program'ü seçin. Eğer 'Windows 10 / Windows 8' kullanıcısıysanız ekranın sol alt köşesinde sağa tıklayın. 'Quick Access Menu' çıktığı anda 'Control Panel' ve 'Uninstall a Program''ü seçin.
 3. Tavanero.info ve bağlantılı programları kaldırın
  Burada Tavanero.info ve benzeri yeni kurulmuş olan programları arayın.
 4. Bunları kaldırın ve ayarları kaydetmek için OK'e tıklayın. Şüpheli içeriklere sağ tıklayın ve 'Uninstall''ı seçin.

Mac OS X sisteminden Tavanero.info virüsünü kaldırın

Tavanero.info virüsünü Mac’inizden nasıl kaldıracağınızı merak ediyor ve bunu elle yapmak istiyorsanız şüpheli tüm uygulamalarınızdan kurtulmalısınız. Fakat, ilk amaç tarayıcı korsanını ve bütün bileşenerini tespit edip onları silebilmek. Tavanero ve benzerlerinden nasıl kurtulacağınıza dair talimatlar aşağıda verilmektedir.

 1. OS X kullanıyorsanız, sol üstteki OS X butonuna tıklayın ve Applications se.eneğini seçin. 'Go' seçeneğine tıklayın ve 'Applications' seçeneğini seçin
 2. Applications dosyasını görene kadar bekleyin ve Tavanero.info ya da benzeri şüpheli programları bulun. Bunlar hepsinin üstüne sağ tıklayın ve Move to Trash seçeneğini seçin. Tüm zararlı girdilere tıklayın ve 'Move to Trash' seçeneğini seçin

Mozilla Firefox (FF) programından Tavanero.info virüsünü kaldırın

Tavanero korsanı Mozilla’ya sızdıktan sonra, ondan kurtulmak için bu virüsle ilgili olabilecek her şeyi silmelisiniz. Bunun için aşağıda verilen adımları uygulamalısınız. Firefox kısayollarını düzeltmek için,  Özellikler -> Kısayol. Burada Hedef kutusundan Tavanero.info ‘yu silip Değişiklikleri uygularaya tıklamalısınız.

 1. Zararlı uzantıları kaldırın
  Mozilla Firefox 'i açın. Sağ üst köşedeki menü ikonuna tıklayın ve Add-ons Extensions'yi seçin. Menü ikonuna tıklayın ve 'Add-ons''ı seçin.
 2. Burada Tavanero.info ', ve diğer şüpheli eklentileri seçin. Bu girişleri silmek için Remove 'e tıklayın. 'Extensions''i seçin ve zararlı içerikleri bulun. 'Remove' seçeneğine tıklayarak her birinden kurtulun.
 3. Mozilla Firefox 'yi sıfırla
  Sol üstteki Firefox menüsüne tıklayın ve soru işaretine tıklayın. Burada Troubleshooting Information'yi seçin. Menü seçeneğine ve ardından '?' seçeneğine tıklayın ve 'Troubleshooting Information' yi seçin.
 4. Şimdi Reset Firefox düğmesi ile birlikte Reset Firefox to its default state mesajını göreceksiniz.  Bu düğmeye birkaç kez basın ve Tavanero.info kaldırımını tamamlayın. 'Reset Firefox' butonuna birkaç kez tıklayın.

Safari programından Tavanero.info virüsünü kaldırın

Tavanero.info virüsünden safari tarayıcınız etkilenmişse bu korsanla alakalı tüm bileşenleri kaldırmalısınız. Sonra ise Safari kısa yolunu düzelttiğinize emin olmalısınız. Özellikler -> Kısa yol bölümü. Burada Hedef kutusundan Tavanero adresini kaldırmalısınız.

 1. Zararlı uzantıları kaldırın
  Safari tarayıcısını açın ve ekranın sol köşesindeki Safari seçeneğine tıklayın. Bunu yaptıktan sonra Preferences seçeneğini seçin. 'Safari' seçeneğine tıklayınn ve 'Preferences' seçeneğini seçin
 2. Burada Extensions seçeneğini seçin ve Tavanero.info ve benzeri şüpheli programları bulun. Hepsinden kurtulmak için Uninstall butonuna tıklayın. 'Extensions' seçeneğine gidin ve zararlı eklentileri kaldırın.
 3. Safari 'yi sıfırla
  Safari tarayıcınızı açın ve menüden Safari seçeneğine tıklayın. Burada Reset Safari... kısmını seçin. 'Safari' seçeneğine tıklayınn ve 'Reset Safari...' seçeneğini seçin
 4. Şimdi sıfırlama seçeneklerinin bulunduğu bir açıklama penceresi göreceksiniz. Tüm bu seçenekler genellikle işaretli olur. Ancak sıfırlamak istediklerinizi kendiniz de belirleyebilirsiniz. Tavanero.info kaldırma işlemini tamamlamak için Reset butonuna tıklayın. Tüm seçenekleri seçip 'Reset' butonuna tıklayın

Microsoft Edge 'den Tavanero.info virüsünü kaldır

Microsoft Edge bu PİP tarafından ele geçirilmişse aşağıda verilen talimatları uygulamalısınız. Ayrıca Tavanero.com kaldırma işlemini tamamlamak için tarayıcınızı baştan başlatmanızı da tavsiye etmekteyiz.

Microsoft Edge ayarlarını sıfırla (Yöntem 1 )

 1. Microsoft Edge uygulamasını çalıştır ve More 'e tıkla( ekranın sağ üst köşesindeki 3 nokta)
 2. Daha fazla seçenek açmak için Settings 'a tıklayın
 3. Settings ekranı ortaya çıkınca, Clear browsing data seçeneğinin altındaki Choose what to clear butonuna tıklayın Ayarlara gidin ve 'Choose what to clear' 'i seçin
 4. Burada, kaldırmak istediğiniz her şeyi seçin ve Clear'a tıklayın 'Clear' butonunu seçin
 5. Şimdi Startbutonuna(Windows logo) sağ tıklamalısınız. Burada, Task Manager'i seçiniz. Başlangıç menüsünü açın ve 'Task Manager''ı seçin seçin.
 6. Processes sekmesinde iken, Microsoft Edge 'i aratınız.
 7. Sağ tıklayıp Go to details seçeneğini seçin. Eğer göremezseniz Go to details seçeneğine gidip More details'e tıklayın ve önceki adımı tekrar ediniz. 'Microsoft Edge''e sağ tıkalyın ve 'Go to details''ı seçin Eğer 'Go to details' seçeneği ortaya çıkmazsa, 'More details''ı seçin
 8. Detailsekmesi ortaya çıktığında, içinde Microsoft Edge geçen her girdiyi bulun. Bu girdileri sonlandırmak için hepsine sağ tuşla tıklayıp End Task seçin Microsoft Edge girdilerini bulun ve 'End Task' 'ı seçin

Microsoft Edge tarayıcısını sıfırlama (Yöntem 2 )

Eğer Yöntem 1 faydalı olmazsa, gelişmiş Edge sıfırlama yöntemini kullanmalısınız.

 1. Not: bu yöntemi kullanmadan önce verilerinizi yedeklemelisiniz.
 2. Bilgisayarınzda bu klasörü bulun: C:\Users\%username%\AppData\Local\Packages\Microsoft.MicrosoftEdge_8wekyb3d8bbwe.
 3. Kaydedilmiş bütüngirdileribulupfarenizin sağ tuşu ile tıklayın. Sonra Delete seçeneği Bilgisayarınızdaki Microsoft Edge klasörünü seçin, bütün girdileri sağ tuşla işaretleyip 'Delete' 'ye tıklayın
 4. Start butonuna(Windows logo) tıklayın ve Search my stuff satırına window power yazın
 5. Windows PowerShell girdisine sağ tıklayın ve Run as administrator seçin Windows PowerShell'i bulun , sağ tuşla tıklayıp 'Run as administrator' 'ı seçin
 6. Yöneticiolduktansonra : Windows Powershellpenceresi çıkaca, PS C:\WINDOWS\system32> komut satırını yapıştırıp ardından Enter'a basın:
  Get-AppXPackage -AllUsers -Name Microsoft.MicrosoftEdge | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register $($_.InstallLocation)\AppXManifest.xml -Verbose}
  Gerekli komutu kopyalayıp yapıştırın ve 'Enter'' a basın.

Bu adımlar tamamlandıktansonra, Tavanero.info Microsoft Edge tarayıcınızdan silinmiş olmalı

Google Chrome programından Tavanero.info virüsünü kaldırın

Google Chrome tarayıcınızı  Tavanero korsanınzdan temizlemek için aşağıda verilen talimatları izlemelisiniz. Tarayıcınızın hedef kısmından tavanero(.)info/tavanero/tavanero.php adresini kaldırdığınıza emin olun ve işlem tamamlanınca tarayıcınızı baştan başlatmayı unutmayın.

 1. Zararlı eklentileri silin.
  Google Chrome 'i açın. Sağ üst köşedeki menü ikonuna tıklayın ve Tools Extensions'yi seçin. Menü ikonuna tıklayın. 'Tools' ve 'Extensions' seçeneklerini seçin.
 2. Burada Tavanero.info 'i ve diğer zararlı eklentileri seçin ve silmek için çöp kutusu ikonuna tıklayın. Zararlı içerikleri bulun ve çöp kutusu ikonuna tıklayarak tek tek hepsinden kurtulun.
 3. Menü ikonuna tekrar tıklayın ve Search seçeneğinin altında Settings Manage Search engines 'i seçin. 'Settings' de iken 'Manage search engines...' seçeneğini seçin.
 4. Search Engines... 'deyken zararlı siteleri arayın. Sadece tercih ettiğiniz isimleri ve google'ı bırakmalısınız. Zararlı linkleri kaldırmak için 'X' seçeneğine tıklayın.
 5. Google Chrome 'yi sıfırla
  Google Chrome 'in sağ üst köşesindeki menü simgesine tıklayın ve Settings'yi seçin.
 6. Sayfanın sonuna inin ve Reset browser settings'e tıklayın. 'Settings''de iken 'Reset browser settings' düğmesine gelin ve tıklayın.
 7. Bu eylemi onaylamak için Reset 'e tıklayın ve Tavanero.info kaldırımını tamamlayın. 'Reset' butonuna tıklayın ve kaldırma işlemini tamamlayın.

Potansiyel olarak istenmeyen bu programı kaldırdıktan ve tüm tarayıcılarınızı tamir ettikten sonra PC'nizi iyi bir korsan yazılım programı ile kontrol etmenizi öneriyoruz. Bu Tavanero.info programından kalan kayıt dosyalarını silmenizi ve sisteminizde var olan virüsleri saptamanızı sağlar. Bunun için kötü yazılım temizliyicilerden birini kullanın: ReimageIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner ya da Malwarebytes.

Önerdiklerimiz

Devletin sizi takip etmesine izin vermeyin

Devletler kişilerin tüm bilgilerini öğrenmek ve vatandaşları gizlice takip edebilmek için türlü çareler arar. Bunu mutlaka dikkate almalı ve gizli bilgileri toplayan araçlar hakkında daha fazla bilgi edinmelisiniz. Devletin sizi takip etmesinin önüne geçebilmek için internette tamamen gizli bir şekilde dolaşmalısınız.

Bilgisayarda internete bağlandığınızda farklı bir lokasyon seçerek güvenli bir şekilde konum gizlenebiliyor. Private Internet Access VPN programını kullanarak bu casus yazılımlardan tamamen kurtulabilir ve rahat bir internet deneyimi yaşarsınız.

Bu şekilde devletin sizden alabileceği bilgileri belirleme şansına sahip olursunuz ve bazı bilgiler sadece size kalır. Her ne kadar yasal olmayan bir şey yapmasanız ya da seçtiğiniz siteler ve programların hepsi yasal olsa da VPN servisi kullanarak güvenlik seviyenizi kendiniz belirleyebilirsiniz. 

Herhangi bir siber saldırıya karşı dosyalarınızı yedekleyin

Zararlı yazılımlardan kaynaklanan yazılımsal sorunlar ya da dosya şifreleme virüslerinin yol açtığı problemler bilgisayarlarda kalıcı sorunlara yol açabilir. Eğer dosyalarınızı bu sorunları yaşamadan önce yedeklerseniz bu sorunları kolaylıkla aşabilirsiniz.

Bilgisayarda oluşan her önemli değişimden sonra cihazı tekrar yedeklemek hayati bir önem taşıyabilir. Bu sayede bilgisayarınızda meydana gelebilecek türlü sorunlar karşısında aldığınız son yedek dosyaları kolaylıkla yükleyebilir ve kayıpsız bir şekilde önünüze çıkan problemi çözebilirsiniz.

Eğer dosyalarınızın son sürümler her zaman yedeklenmiş olursa yeni bir sorun karşısında hayal kırıklığı, çöküntü ya da büyük bir maddi kayıp yaşamazsınız. Bu sayede zararlı yazılımlar bir anda ortaya çıktığında hazırlıksız yakalanmamış olursunuz. Sistem yedekleme işlemleri için Data Recovery Pro programını kullanabilirsiniz.

Yazar hakkında
Olivia Morelli
Olivia Morelli

Eğer bu ücretisz kaldırmal yöntemi size yardımcı oldusysa lütfen bu servici sürdürebilmemiz için bize bağış yapın. En ufak miktarda bile minnettat olacağız.

Olivia Morelli ile iletişme geç
Esolutions Şirketi hakkında

DİĞER DİLLERDE KALDIRMA KILAVUZLARI