Terraclicks virüsünü kaldır (Kaldırma Rehberi) - Mar 2021 güncellemesi

Ugnius Kiguolis ile - - | Reklam Yazılım Virüsü Yaz

Terraclicks Virüsünü Kaldırma Rehberi

Terraclicks virüsü nedir

Terraclicks virüsü hakkında genel bilgiler

Terraclicks virus

Terraclicks reklam destekli bilgisayar yazılımı olarak sınıflandırılan reklam destekli bir bilgisayar uygulamasının adıdır. Browser korsanlarıyla benzer şekilde hareket etmektedir, ve bu yüzden bazı bilgisayar uzmanları Terraclicks browser korsanı olarak adlandırmaktadır. Ancak, asıl olarak internet tarayıcılarını etkilemekte ve şüpheli şekilde hareket etmelerine zorlamaktadır. Örneğin, bilgisayarınız bu kötücül yazılımı yürütmekteyse, internet tarayıcılarınızın eskisinden farklı hareket ettiğini göreceksiniz.

Örnek olarak tarayıcınız gecikmeler yaşar, bazen cevap veremez, ziyaret etmek istediğiniz web siteler yerine gelişigüzel siteler açar gibi. Sadece bununla kalmaz, ayrıca bilgisayarınızın genel performansının da aynı olmadığını fark edeceksiniz. Israrcı banner reklamlardan pop-up uyarılarına , birçok Terraclicks reklamının ekranınızda çıktığını fark edebilirsiniz. Bu reklamların çoğunluğu Terraclicks.com internet sitesinden gelmektedir. Eğer bu uyarılar size tanıdık geliyorsa, hiç şüphe yok ki son dönemlerde Terraclicks yönlendirme virüsünü bilgisayarınıza kurduğunuzun kanıtıdır. Bu yönlendirme virüsünü sisteminizden kaldırmak için, ReimageIntego veya başka bir güvenilir programı kullanabilirsiniz.

Sizin için birçok sorunlara sebep olabilecek problemli bir programdır çünkü asıl işlevi, desteklediği üçüncü kişi web sitelerini sizi ziyaret etmeye zorlamaktır. Ne yazık ki, bu Potansiyel İstenmeyen Programların desteklediği web sitelerinin neyin reklamını yapmaya çalıştığını asla bilemeyiz, bu yüzden Terraclicks.com'daki bir reklama tıklamak sizi muhtemel tehlikeli bir web sayfasına yönlendirmeyle sonuçlanabilir.

Kumar sitelerinde, “ödülü alın” başlıklı sitelerde veya basitçe kötücül karşıdan yükleme linkleriref en-4] sağlayan internet sitelerinde kendinizi bulabilirsiniz. Emin olduğumuz tek şey, güvenilir web site sahipleri aldatıcı reklamlarla sitelerini tanıtmaz veya bilgisayar kullanıcılarını kendi sitelerine zorlamazlar. Eğer güvenli olmayan üçüncü kişi web sitelerini amacınız haricinde ziyaret etmekten kaçınmak istediğiniz bir durumsa, bilgisayarınızdan Terraclicks virüsünü kaldırmayı düşünmelisiniz. ReimageIntego casus yazılım karşıtı programıyla bunu yapabilirsiniz.

Terraclicks virus

Bu virüs bilgisayarınızı nasıl ele geçiriyor?

Bu virüs, meşhur Superfish gibi sisteminizde yüklü olarak gelmemekte. Terraclicks bilgisayarı çoğu reklam destekli yazılımlarla aynı tekniği kullanarak yani sisteme başka yazılımlarla taşınarak ele geçirir . Bu yayılma tekniğine çıkın veya demetleme denmektedir. Her ne kadar demetleme denilen bu yöntem tamamen yasal olsa da programlarla birlikte gelen yazılımlara karşı dikkatli olmalısınız çünkü zararlı uygulamalar içerebilmekteler. Hiçbir programı acele ile yüklememenizi tavsiye etmekteyiz çünkü hızlıca işlem yapmaya çalışırken bazı detayları kaçırabilirsiniz. Herhangi bir yeni yazılım yüklerke, yükleyicide bulunan talimatları dikkatlice uygulayın.

Varsayılan eya Standart ayarları kesinlikle seçmeyin çünkü ekstra bileşenler bu modları seçip yükleme yaparsanız sisteminize girmekte. Bu seçenekleri tamamen devre dışı bırakmalısınız. Bunun için ise Gelişmiş veya Özel yükleme modlarını seçmeli ve kurulum aşamasında çıkabilecek tarayıcı, eklenti ve uzantıları yüklememelisiniz. Sisteminizi korumak için bunların hepsinin seçkisini kaldırmalısınız. Ne yazık ki, bu ekstra uygulamaların kimisi uygun olabiliyorken kimisi oldukça zararlı olabilmekte ve genelde zararlı reklam yazılımları çıkmakta.Terraclicks virus

Terraclicks'i kaldırmak – zor bir işlem mi?

Hayır, aslında Terraclicks virüsünü kaldırmak oldukça kolaydır. Ancak, bu süreç manuel olarak herhangi bir yazılımı kaldırmayı daha önce denememiş kullanıcılar için karmaşık görünebilir. Neyse ki, bir çözüm sunuyoruz- kolay takip edilir manuel kaldırım kılavuzu. Lütfen dikkatli bir şekilde takip ediniz, ve Terraclicks reklam destekli yazılımı yok edecek ve “Terraclicks ads”ten tamamen kurtulacaksınız.

Eğer her şeyi manuel olarak yapmak istemezseniz, önerdiğimiz casus yazılım karşıtı program olan SpyHunter'ı kullanarak otomatik olarak kaldırabilirsiniz. En yeni bilgisayar tehditlerine karşı bilgileri sağlayabilmesi ve belirleyebilmesi için casus yazılım programınızı güncellemeniz gerektiğini lütfen not ediniz.

ReimageIntego programının yardımıyla virüs tehlikesinden kurtulabilirsiniz. SpyHunter 5Combo Cleaner ve Malwarebytes potansiyel istenmeyen programları ve virüsleri, onlara ait tüm dosyaları ve kayıt dosyalarını tespit etme konusunda tavsiye edilen programlardır.

Teklif
Şİmdi yapın!
İndir
Reimage Mutluluk
Garanti
İndir
Intego Mutluluk
Garanti
Microsoft Windows ile uyumludur. macOS ile uyumludur.
Başarılı olunamadığında ne yapmalı?
  Reimage Intego kullanarak virüslerin verdiği hasarı telafi etmeyi başramadıysanız, submit a question adresinden destek ekibimizle iletişime geçin ve paylaşabildiğiniz kadar çok detay paylaşın.
Reimage Intego ücretsiz bir deneme sürümüne sahiptir. Reimage Intego tam sürümünü satıl alan kullanıcılar daha detaylı taramalar yapabilir. Ücretsiz sürüm virüsleri belirlemek için tarama yaoar ve bu virüsleri nasıl sileceğinize dair rehber sunar. Tam sürüm bu dosyaları otomatik olarak kaldırır.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Reimage kullanarak tamir edemezseniz SpyHunter 5 programını deneyebilirsiniz.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Intego kullanarak tamir edemezseniz Combo Cleaner programını deneyebilirsiniz.

Terraclicks Virüsünü Elle Kaldırma Rehberi

Windows sistemlerinden Terraclicks virüsünü kaldırım

Terraclicks virüsü can sıkıcı bir bilgisayar virüsüdür ; bilgisayarınızda bu virüsü görecek olursanız size tavsiyemiz DERHAL sistemden kaldırmanız olacaktır. Elle kaldırmak istiyorsanız, Programlar listesindeki şüpheli her uygulamayı tek tek kaldırmanız gerekmektedir. Bilgisayarınıza  sizin yükleyip yüklemediğinizden emin olmadığınız programlar ve şüpheli geliştiricilere ait programlara

 1. Start Control Panel Programs and Features'e tıklayın ( Eğer Windows XP kullanıcısıysanız Add/Remove Programs'e tıklayın) 'Start -> Control Panel -> Programs and Features''e tıklayın ( Eğer 'Windows XP' kullanıcısıysanız 'Add/Remove Programs''e tıklayın)
 2. Eğer Windows 10 / Windows 8 kullanıcısıysanız ekranın sol alt köşesinde sağa tıklayın. Quick Access Menu çıktığı anda Control Panel ve Uninstall a Program'ü seçin. Eğer 'Windows 10 / Windows 8' kullanıcısıysanız ekranın sol alt köşesinde sağa tıklayın. 'Quick Access Menu' çıktığı anda 'Control Panel' ve 'Uninstall a Program''ü seçin.
 3. Terraclicks ve bağlantılı programları kaldırın
  Burada Terraclicks ve benzeri yeni kurulmuş olan programları arayın.
 4. Bunları kaldırın ve ayarları kaydetmek için OK'e tıklayın. Şüpheli içeriklere sağ tıklayın ve 'Uninstall''ı seçin.

Mac OS X sisteminden Terraclicks virüsünü kaldırın

ISisteminizdeki bu problemden kurtulmak için bir anti-casus yazılımının yardımını almak istemiyorsanız, aşağıdaki adımları takip ederek de kaldırabilirsiniz. Göreviniz Program listesindeki şüphli programları tespit edip tek tek kaldırmak.

 1. OS X kullanıyorsanız, sol üstteki OS X butonuna tıklayın ve Applications se.eneğini seçin. 'Go' seçeneğine tıklayın ve 'Applications' seçeneğini seçin
 2. Applications dosyasını görene kadar bekleyin ve Terraclicks ya da benzeri şüpheli programları bulun. Bunlar hepsinin üstüne sağ tıklayın ve Move to Trash seçeneğini seçin. Tüm zararlı girdilere tıklayın ve 'Move to Trash' seçeneğini seçin

Microsoft Edge 'den Terraclicks virüsünü kaldır

Microsoft Edge ayarlarını sıfırla (Yöntem 1 )

 1. Microsoft Edge uygulamasını çalıştır ve More 'e tıkla( ekranın sağ üst köşesindeki 3 nokta)
 2. Daha fazla seçenek açmak için Settings 'a tıklayın
 3. Settings ekranı ortaya çıkınca, Clear browsing data seçeneğinin altındaki Choose what to clear butonuna tıklayın Ayarlara gidin ve 'Choose what to clear' 'i seçin
 4. Burada, kaldırmak istediğiniz her şeyi seçin ve Clear'a tıklayın 'Clear' butonunu seçin
 5. Şimdi Startbutonuna(Windows logo) sağ tıklamalısınız. Burada, Task Manager'i seçiniz. Başlangıç menüsünü açın ve 'Task Manager''ı seçin seçin.
 6. Processes sekmesinde iken, Microsoft Edge 'i aratınız.
 7. Sağ tıklayıp Go to details seçeneğini seçin. Eğer göremezseniz Go to details seçeneğine gidip More details'e tıklayın ve önceki adımı tekrar ediniz. 'Microsoft Edge''e sağ tıkalyın ve 'Go to details''ı seçin Eğer 'Go to details' seçeneği ortaya çıkmazsa, 'More details''ı seçin
 8. Detailsekmesi ortaya çıktığında, içinde Microsoft Edge geçen her girdiyi bulun. Bu girdileri sonlandırmak için hepsine sağ tuşla tıklayıp End Task seçin Microsoft Edge girdilerini bulun ve 'End Task' 'ı seçin

Microsoft Edge tarayıcısını sıfırlama (Yöntem 2 )

Eğer Yöntem 1 faydalı olmazsa, gelişmiş Edge sıfırlama yöntemini kullanmalısınız.

 1. Not: bu yöntemi kullanmadan önce verilerinizi yedeklemelisiniz.
 2. Bilgisayarınzda bu klasörü bulun: C:\Users\%username%\AppData\Local\Packages\Microsoft.MicrosoftEdge_8wekyb3d8bbwe.
 3. Kaydedilmiş bütüngirdileribulupfarenizin sağ tuşu ile tıklayın. Sonra Delete seçeneği Bilgisayarınızdaki Microsoft Edge klasörünü seçin, bütün girdileri sağ tuşla işaretleyip 'Delete' 'ye tıklayın
 4. Start butonuna(Windows logo) tıklayın ve Search my stuff satırına window power yazın
 5. Windows PowerShell girdisine sağ tıklayın ve Run as administrator seçin Windows PowerShell'i bulun , sağ tuşla tıklayıp 'Run as administrator' 'ı seçin
 6. Yöneticiolduktansonra : Windows Powershellpenceresi çıkaca, PS C:\WINDOWS\system32> komut satırını yapıştırıp ardından Enter'a basın:
  Get-AppXPackage -AllUsers -Name Microsoft.MicrosoftEdge | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register $($_.InstallLocation)\AppXManifest.xml -Verbose}
  Gerekli komutu kopyalayıp yapıştırın ve 'Enter'' a basın.

Bu adımlar tamamlandıktansonra, Terraclicks Microsoft Edge tarayıcınızdan silinmiş olmalı

Mozilla Firefox (FF) programından Terraclicks virüsünü kaldırın

 1. Zararlı uzantıları kaldırın
  Mozilla Firefox 'i açın. Sağ üst köşedeki menü ikonuna tıklayın ve Add-ons Extensions'yi seçin. Menü ikonuna tıklayın ve 'Add-ons''ı seçin.
 2. Burada Terraclicks ', ve diğer şüpheli eklentileri seçin. Bu girişleri silmek için Remove 'e tıklayın. 'Extensions''i seçin ve zararlı içerikleri bulun. 'Remove' seçeneğine tıklayarak her birinden kurtulun.
 3. Mozilla Firefox 'yi sıfırla
  Sol üstteki Firefox menüsüne tıklayın ve soru işaretine tıklayın. Burada Troubleshooting Information'yi seçin. Menü seçeneğine ve ardından '?' seçeneğine tıklayın ve 'Troubleshooting Information' yi seçin.
 4. Şimdi Reset Firefox düğmesi ile birlikte Reset Firefox to its default state mesajını göreceksiniz.  Bu düğmeye birkaç kez basın ve Terraclicks kaldırımını tamamlayın. 'Reset Firefox' butonuna birkaç kez tıklayın.

Google Chrome programından Terraclicks virüsünü kaldırın

 1. Zararlı eklentileri silin.
  Google Chrome 'i açın. Sağ üst köşedeki menü ikonuna tıklayın ve Tools Extensions'yi seçin. Menü ikonuna tıklayın. 'Tools' ve 'Extensions' seçeneklerini seçin.
 2. Burada Terraclicks 'i ve diğer zararlı eklentileri seçin ve silmek için çöp kutusu ikonuna tıklayın. Zararlı içerikleri bulun ve çöp kutusu ikonuna tıklayarak tek tek hepsinden kurtulun.
 3. Menü ikonuna tekrar tıklayın ve Search seçeneğinin altında Settings Manage Search engines 'i seçin. 'Settings' de iken 'Manage search engines...' seçeneğini seçin.
 4. Search Engines... 'deyken zararlı siteleri arayın. Sadece tercih ettiğiniz isimleri ve google'ı bırakmalısınız. Zararlı linkleri kaldırmak için 'X' seçeneğine tıklayın.
 5. Google Chrome 'yi sıfırla
  Google Chrome 'in sağ üst köşesindeki menü simgesine tıklayın ve Settings'yi seçin.
 6. Sayfanın sonuna inin ve Reset browser settings'e tıklayın. 'Settings''de iken 'Reset browser settings' düğmesine gelin ve tıklayın.
 7. Bu eylemi onaylamak için Reset 'e tıklayın ve Terraclicks kaldırımını tamamlayın. 'Reset' butonuna tıklayın ve kaldırma işlemini tamamlayın.

Safari programından Terraclicks virüsünü kaldırın

 1. Zararlı uzantıları kaldırın
  Safari tarayıcısını açın ve ekranın sol köşesindeki Safari seçeneğine tıklayın. Bunu yaptıktan sonra Preferences seçeneğini seçin. 'Safari' seçeneğine tıklayınn ve 'Preferences' seçeneğini seçin
 2. Burada Extensions seçeneğini seçin ve Terraclicks ve benzeri şüpheli programları bulun. Hepsinden kurtulmak için Uninstall butonuna tıklayın. 'Extensions' seçeneğine gidin ve zararlı eklentileri kaldırın.
 3. Safari 'yi sıfırla
  Safari tarayıcınızı açın ve menüden Safari seçeneğine tıklayın. Burada Reset Safari... kısmını seçin. 'Safari' seçeneğine tıklayınn ve 'Reset Safari...' seçeneğini seçin
 4. Şimdi sıfırlama seçeneklerinin bulunduğu bir açıklama penceresi göreceksiniz. Tüm bu seçenekler genellikle işaretli olur. Ancak sıfırlamak istediklerinizi kendiniz de belirleyebilirsiniz. Terraclicks kaldırma işlemini tamamlamak için Reset butonuna tıklayın. Tüm seçenekleri seçip 'Reset' butonuna tıklayın

Potansiyel olarak istenmeyen bu programı kaldırdıktan ve tüm tarayıcılarınızı tamir ettikten sonra PC'nizi iyi bir korsan yazılım programı ile kontrol etmenizi öneriyoruz. Bu Terraclicks programından kalan kayıt dosyalarını silmenizi ve sisteminizde var olan virüsleri saptamanızı sağlar. Bunun için kötü yazılım temizliyicilerden birini kullanın: ReimageIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner ya da Malwarebytes.

Önerdiklerimiz

Devletin sizi takip etmesine izin vermeyin

Devletler kişilerin tüm bilgilerini öğrenmek ve vatandaşları gizlice takip edebilmek için türlü çareler arar. Bunu mutlaka dikkate almalı ve gizli bilgileri toplayan araçlar hakkında daha fazla bilgi edinmelisiniz. Devletin sizi takip etmesinin önüne geçebilmek için internette tamamen gizli bir şekilde dolaşmalısınız.

Bilgisayarda internete bağlandığınızda farklı bir lokasyon seçerek güvenli bir şekilde konum gizlenebiliyor. Private Internet Access VPN programını kullanarak bu casus yazılımlardan tamamen kurtulabilir ve rahat bir internet deneyimi yaşarsınız.

Bu şekilde devletin sizden alabileceği bilgileri belirleme şansına sahip olursunuz ve bazı bilgiler sadece size kalır. Her ne kadar yasal olmayan bir şey yapmasanız ya da seçtiğiniz siteler ve programların hepsi yasal olsa da VPN servisi kullanarak güvenlik seviyenizi kendiniz belirleyebilirsiniz. 

Herhangi bir siber saldırıya karşı dosyalarınızı yedekleyin

Zararlı yazılımlardan kaynaklanan yazılımsal sorunlar ya da dosya şifreleme virüslerinin yol açtığı problemler bilgisayarlarda kalıcı sorunlara yol açabilir. Eğer dosyalarınızı bu sorunları yaşamadan önce yedeklerseniz bu sorunları kolaylıkla aşabilirsiniz.

Bilgisayarda oluşan her önemli değişimden sonra cihazı tekrar yedeklemek hayati bir önem taşıyabilir. Bu sayede bilgisayarınızda meydana gelebilecek türlü sorunlar karşısında aldığınız son yedek dosyaları kolaylıkla yükleyebilir ve kayıpsız bir şekilde önünüze çıkan problemi çözebilirsiniz.

Eğer dosyalarınızın son sürümler her zaman yedeklenmiş olursa yeni bir sorun karşısında hayal kırıklığı, çöküntü ya da büyük bir maddi kayıp yaşamazsınız. Bu sayede zararlı yazılımlar bir anda ortaya çıktığında hazırlıksız yakalanmamış olursunuz. Sistem yedekleme işlemleri için Data Recovery Pro programını kullanabilirsiniz.

Yazar hakkında
Ugnius Kiguolis
Ugnius Kiguolis - Kötü Amaçlı Yazılım Kaldırmada Uzman

Eğer bu ücretisz kaldırmal yöntemi size yardımcı oldusysa lütfen bu servici sürdürebilmemiz için bize bağış yapın. En ufak miktarda bile minnettat olacağız.

Ugnius Kiguolis ile iletişme geç
Esolutions Şirketi hakkında

DİĞER DİLLERDE KALDIRMA KILAVUZLARI