Önem ölçekli:  
  (98/100)

Thor virüsünü kaldır (Kaldırma Talimatları) - Kas 2016 tarihinde güncellendi

Olivia Morelli ile - - | Fidye Yazılım Yaz

Thor fidye yazılımı nedir?

Thor fidye yazılımı meşhur  Locky fidye yazılımı ailesinden ortaya çıkmış bir şifreleyici tip kötücül yazılımdır.  Bu kötücül tehditle birlikte, güvenlik araştırmacıları, Perl fidye yazılımı, .Shit dosya uzantısı virüsü ve Odin virüsünü de keşfetti. Thor grubun sıradan bir üyesi değil çünkü yaklaşık 400’den fazla uzantıdaki dosyayı şifreleyebilmekte. Kurbanlarının dosyalarını kullanışsız kılmak için, RSA ve AES şifreleme algoristmasının karışımını kullanır ve şifrelediği dosyaların sonuna .thor dosya uzantısı ekler. Sonuç olarak, bilgisayarınızın bu korsan tarafındane el geçirildiğini kolaylıkla farkedebilirsiniz. Elbette, etkilenmiş dosyalar artık ücretsiz olarak kullanılmamakta, dosyaları tekrar kullanabilmeniz için0,5 Bitcoin ödeme yapmanız gerekmekte. Thor virüsünun bu versiyonu kullanıcılarını uyarmak için iki çeşit dosya kullanır içinde özel ödeme koşulları anlatılmaktadır. Bu bilgileri içermesi gereken dökümanların uzantıları _WHAT_is.html ve _WHAT_is.bmp. Daha kötüsü virüsün taramaya devam etmek için programlanmış olması. Yeni dosya algılar algılamaz, onları da şifrelemekte o yüzden vakit kaybetmeden Thor kaldırma işlemini yapmanız gerektiğine şüphe yok. bu işlem içinde,  Reimage Reimage Cleaner Intego kullanmanızı tavsiye etmekteyiz.

Thor fidye yazılımının hedefi dosyaları erişilemez yapmak ve kullanıcıları fidye ödemeye zorlamak. Bu virüs kullanıcının dosyalarını serbest bırakma karşılığında 0.50 Bitcoin  yani yaklaşık bugünün kuru ile  330 Amerikan doları istemekte. Thor’un sisteme bıraktığı fidye notu, kurbana Tor tarayıcısını nasıl indirip ödeme sayfasına nasıl ulaşacağını anlatmakta. Ödeme sayfası fidye notuyla birlikte verilen kişisel kimlik bilgilerini de istemekte. Dosyalarınız bu kötücül yazılım ile etkilenmişse, iki seçeneğiniz var – korsanlara para gönderip onlar gerekli şifreyi gönderene kadar beklemek(pek gerçekleştiği görülmez) ya da uygun anti-kötücül yazılım araçları kullanarak Thor virüsünü kaldırmak ve yedeklerden dosyalarınızı geri yüklemek. Veri yedeğiniz yoksa, başka garanti bir dosya kurtarma yöntemi olmadığını üzülerek bildirmek isteriz, fakat her zaman aşağıda belirttiğimiz teknikleri deneybilirsiniz..

Thor ransomware belongs to Locky malware family

Nasıl etkilendim?

Locky virüsünün her versiyonu bilgisayarlara girmek için çok benzer yöntemleri kullanmakta. Kimisi zararlı epostalar aracılığı ile, diğerleri ise bilgisayarla kötücül reklamların yardımı ile açıkları kullanarak sızmakta. Thor fidye yazılımı tipik olarak .vbs, .dll, .zip, .js, .hta ve .doc dosyalarını kullanır ve istemsiz olarak çalıştırılabilir. Bu dosyaların göze göze ilk başta şüpheli gelmemesi çok normaldir. Ne yazık ki, korunmasız bilgisayarlar virüslere karşı savaşamaz ve hemen etkilenirler. Daha önce de bahsettiğimiz gibi, fidye yazılımlarını yol açtığı zararı geri çevirmenin bir yolu eğer dış bir cihazda yedek saklanmıyorsa maalesef yok. Dosyalarınızı korumak için, harici hard diskler, USB bellekler ve benzeri çözümler kullanabilirsiniz. Online yedek çözümlerine yönelmek isterseniz de, bulut servisleri kullanabilirsiniz ama her zaman bağlı olmadığınıza emin olun yoksa virüsler buraları da etkileyebilir. Sızıntı olması halinde, Thor virüsünün sisteminizden kaldırıldığına emin olduktan sonra yedeklerinizden dosyalarınızı geri yükleyebilirsiniz.

Thor fidye yazılımını nasıl kaldırabilirim?

Bilgisayarınız bu fidye yazılımından çoktan etkilenmişse, Thor virüsünü tamamen kaldırmaya çalışmalısınız çünkü yeni eklenen dosyalarınız hatta ağlarınıza ulaşmaya çalışarak ağlarınızı da etkisi altına almaya çalışacaktır. Bunu yapmak için de, güvenilir bir anti kötücül aracını güncelledikten sonra kullanmanızı tavsiye etmekteyiz. Dosyalarınızı yedek olmadan geri yüklemek için, aşağıda verdiğimiz “Veri kurtarma” adımlarını kullanmanızı tavsiye etmekteyiz. Lütfen fidye ödemeyi kesinlikle düşünmeyin çünkü hem paranızı hem de verilerinizi kaybetmeniz kuvvetle muhtemel. Korsanlarla muhattap olduğunuzu aklınızdan çıkarmamalısınız. Gelirlerini arttırmak için her şeyi yaparlar.

Teklif
Şİmdi yapın!
İndir
Reimage Mutluluk
Garanti
İndir
Intego Mutluluk
Garanti
Microsoft Windows ile uyumludur. Supported versions OS X ile uyumludur. Supported versions
Başarılı olunamadığında ne yapmalı?
  Reimage Intego kullanarak virüslerin verdiği hasarı telafi etmeyi başramadıysanız, submit a question adresinden destek ekibimizle iletişime geçin ve paylaşabildiğiniz kadar çok detay paylaşın.
Reimage Intego ücretsiz bir deneme sürümüne sahiptir. Reimage Intego tam sürümünü satıl alan kullanıcılar daha detaylı taramalar yapabilir. Ücretsiz sürüm virüsleri belirlemek için tarama yaoar ve bu virüsleri nasıl sileceğinize dair rehber sunar. Tam sürüm bu dosyaları otomatik olarak kaldırır.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Reimage kullanarak tamir edemezseniz SpyHunter 5 programını deneyebilirsiniz.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Intego kullanarak tamir edemezseniz Combo Cleaner programını deneyebilirsiniz.

Yazar hakkında

Olivia Morelli
Olivia Morelli

Eğer bu ücretisz kaldırmal yöntemi size yardımcı oldusysa lütfen bu servici sürdürebilmemiz için bize bağış yapın. En ufak miktarda bile minnettat olacağız.

Olivia Morelli ile iletişme geç
Esolutions Şirketi hakkında

Kaynak: https://www.2-spyware.com/remove-thor-ransomware-virus.html

DİĞER DİLLERDE KALDIRMA KILAVUZLARI


Thor ransomware virus ile ilgili düşünceniz