Önem ölçekli:  
  (10/100)

Trotux.com virüsünü kaldır (Gelişmiş Rehber) - Kas 2020 tarihinde güncellendi

Lucia Danes ile - - | Browser hijacker Yaz

Trotux.com virüsü bilgisayarınıza girdikten sonra neler yapar?

Trotux.com virüsü internette gezinen diğer daha zararlı virüslerle kıyaslandığı zaman pek de tehlikeli sayılmaz. Yine de, siber güvenlik uzmanlar sonuçta potansiyel istenmeyen program odluğu ve sisteminize negatif zarar verebileceği için tedbiri elden bırakmamanız gerektiği konusunda sizi uyarmakta, bu yüzden eğer tarayıcınıza bulaştıysa gözardı etmemelisiniz. Trotux sizin izniniz olmadan bilgisayarınıza kolayca sızabilir ki bu da program hakkında şüpheli bir durum olduğunun en büyük kanıtı. Fakat, sisteme gizli saklı sızma henüz sadece başlangıç. Trotux.com sisteme sızması gerçekleşir gerçekleşmez, virüs hemen tarayıcınıza saldırır ve ayarlarını ele geçirir. Bu yüzden, virüs sisteminize girdikten sonra farkedeceğiniz ilk şey tarayıcınızdaki değişiklik olacaktır. Günün birinde bilgisayarınızı açtığınızda kendi arama motorunuz yerine bu tarayıcı korsanını bulursanız şaşırmayın. Bu durumda, virüsün sisteminizde mümkün olduğun kadar çok kalmaya çalışıp, DNS ayarlarınızla oynayarak ek yazılımlar, araç çubukları ve eklentiler indirmeye çalışacağını unutmayın. Trotux.com, iwatchavi.com adında başka bir tarayıcı korsanı ile işbirliği yapmakta, bu da programa güvenmemek için diğer bir sebep.

A screenshot of the Trotux.com search engineTrotux.com virüsü

Eğer  Trotux.com kaldırmak için harcayacağınız zaman değmeyeceğini düşünüyorsanız, yanılıyorsunz. Bu kurnaz program çok tehlikeli gözükmeyebilir ama bilmelisinizki bilgilsayarınızdaki birçok problemi tetiklemektedir. Bu işlem ile uğraşmak istemiyorsanız, en basit şekliyie sisteminizi ReimageIntego veya başka bir profesyonel anti-kötücül yazılım aracı kurarak, Trotux virüsünü otomatik olarak kaldırabilirsiniz.

Tarayıcınızın kontrolünü ele geçirmesinin yanı sıra, Trotux.com yönlendirmeleri bu programın en sinir bozucu özelliklerinden birisi  ve bu programdan hakkında konuşurken mutlaka bahsetmemiz lazım. Bu arama motoru güvenilmezdir. Her ne kadar bu klasik bir korsan olsa da, kullanıcılar bu gösterdiği değiştirilmiş sonuçlardan dolayı Trotux reklam yazılımını bilgisayarlarında nasıl kaldırabileceklerinin yollarını aramakta. Bu virüsayrıca kullanıcılar daha önceden belirlenmiş sitelere yönlendirip trafiklerini arttırmaya yönelik reklamlar da göstermekte. Ayrıca, Trotux  bilgisayarları ele geçirdikten sonra sizi takip edip daha ikna edici ve ilgi çekici reklamlar sunabilmek için üzerinizde ajanlık yapmakta . Günün sonunda , her türlü bu arama motorunun promosyonunu yaptığı sitelere yönlendirileceksiniz.  Potansiyel istenmeyen programların bilgisayarınıza giriş yapması için harika bir geçit olan Trotux.com arama motorunun tarayıcınızdan kaldırılması çok önemlidir.

Bu virüsün sisteminizi ele geçirmesine engel olabilir misiniz?

Bir bilgisayar virüsünün bilgisayarlara sızabileceği bir sürü yol mevcuttur. Fakat, her çeşit sibet tehditin favori bir yayılma metodu mevcuttur. Trotux.com gibi istenmeyen programlarda ise genelde yazılım paketleri ile olurbu. Kısaca söylememiz gerekirse, potansiyel istenmeye programlar başka programlarla birlikte kullanıcının izin olmadan gizlice sisteme yerleşirler. Bu yanıltıcı pazarlama taktiğine “paketleme” de denmekte. Bu şekilde kandırılmaktan kaçınmak ve potansiyel tehlikeli yazılımları yüklemekten çekinmek için kullanıcı sözleşmelerini ve yazılımla ilgili mevcut olan diğer dökümanları sürekli okumalısınız. İndirdiğiniz programı yüklerken kurulum aşamasında “Gelişmiş” yükleme seçeneğini seçiğ yazılım paketindeki bütün işlemleri incelemelisiniz.  Eğer şüpheli bir uygulama görürseniz, hemen seçkisini kaldırıp yüklenmesini iptal edin ve normal kuruluma devam edin. Ne yazık ki, eğer bu tarayıcı korsanı sisteminize çoktan sızmışsa, vakit kaybetmeden Trotux virüsünü sisteminizden kaldırmalısınız.

Trotux.com’u kaldırma ile ilgili bilmeniz gerekenler?

Trotux com gibi potansiyel istenmeyen programları, sistemden tamamen silmenin iki yolu bulunmakta. Daha deneyimli kullanıcılar genelde elle kaldırma yaklaşımını tercih etmekte. Fakat,  daha önce bu tarz virüs kaldırma işlemleri ile uğraşmadıysanız, elle Trotux.com virüsünü kaldırma işlemi biraz can slklsl gelebilir. Şanslısınız ki,Bu virüsü bilgisayarınızdan otomatik olara da kaldırabilirsiniz. Saygın antivirüs araçları ile sonuca sadece birkaç tıklama ile ulaşabilirsiniz. Ayrıca, yazılım saklı kötücül yazılımları da bulmak amacı ile bütün sisteminizi tarayacak. Yine de, eğer Trotux.com ‘u elle kaldırmak istiyorsanız ,herhangi bir hata yapmamak için aşağıdaki talimatları dikkatle okuyunuz. Eğer Trotux’u kaldırma ile ilgili herhangib ir sorun yaşarsanız bizimle irtibata geçmekten çekinmeyiniz. Bu yapışkan virüsten kurtulmanızı sağlamak için elimizden geleni yapacağız

DNS ayarlarını nasıl düzeltiriz?

Daha önce de dediğimiz gibi, bu tarayıcı korsanı DNS ayarlarınızla oynamaya kalkabilir. Her şeyin yolunda olduğundan emin olmak isterseniz, aşağıdaki Trotux kaldırma adımlarını takip etmelisiniz:

 1. “Denetim Masası”na gidiniz-> “Ağ ve İnternet” -> “Ağ ve Paylaşım Merkezi”-> “Adaptör Ayarlarını değiştir”. burada, aktif internet bağlantınızı bulmalısınız.
 2. Sağ-Tuşla üzerine tıklayıp “Özellikleri”seçin.
 3.  “Internet Protokol Versiyon 4 (TCP/IPv4)”ü bulun, ve üzerine tıklayıp bir kez daha “Özellikleri” seçin.
 4. “Özellikler” penceresi açıldımı,  “Otomatik olarak bir IP adresi al”ın ve “DNS sunucu adresini otomatik oalrak edin!” seçin kısmının işaretli olduğundan emin olun. Daha önce dediğimiz gibi,Trotux bu ayarları değiştirmiş olabilir.
 5. Ayarları kaydetmek içn  “TAMAM”a basın.

ReimageIntego programının yardımıyla virüs tehlikesinden kurtulabilirsiniz. SpyHunter 5Combo Cleaner ve Malwarebytes potansiyel istenmeyen programları ve virüsleri, onlara ait tüm dosyaları ve kayıt dosyalarını tespit etme konusunda tavsiye edilen programlardır.

Teklif
Şİmdi yapın!
İndir
Reimage Mutluluk
Garanti
İndir
Intego Mutluluk
Garanti
Microsoft Windows ile uyumludur. Supported versions OS X ile uyumludur. Supported versions
Başarılı olunamadığında ne yapmalı?
  Reimage Intego kullanarak virüslerin verdiği hasarı telafi etmeyi başramadıysanız, submit a question adresinden destek ekibimizle iletişime geçin ve paylaşabildiğiniz kadar çok detay paylaşın.
Reimage Intego ücretsiz bir deneme sürümüne sahiptir. Reimage Intego tam sürümünü satıl alan kullanıcılar daha detaylı taramalar yapabilir. Ücretsiz sürüm virüsleri belirlemek için tarama yaoar ve bu virüsleri nasıl sileceğinize dair rehber sunar. Tam sürüm bu dosyaları otomatik olarak kaldırır.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Reimage kullanarak tamir edemezseniz SpyHunter 5 programını deneyebilirsiniz.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Intego kullanarak tamir edemezseniz Combo Cleaner programını deneyebilirsiniz.

Trotux.com Virüsünü Elle Kaldırma Rehberi:

Windows sistemlerinden Trotux.com virüsünü kaldırım

 1. Start Control Panel Programs and Features'e tıklayın ( Eğer Windows XP kullanıcısıysanız Add/Remove Programs'e tıklayın) 'Start -> Control Panel -> Programs and Features''e tıklayın ( Eğer 'Windows XP' kullanıcısıysanız 'Add/Remove Programs''e tıklayın)
 2. Eğer Windows 10 / Windows 8 kullanıcısıysanız ekranın sol alt köşesinde sağa tıklayın. Quick Access Menu çıktığı anda Control Panel ve Uninstall a Program'ü seçin. Eğer 'Windows 10 / Windows 8' kullanıcısıysanız ekranın sol alt köşesinde sağa tıklayın. 'Quick Access Menu' çıktığı anda 'Control Panel' ve 'Uninstall a Program''ü seçin.
 3. Trotux.com ve bağlantılı programları kaldırın
  Burada Trotux.com ve benzeri yeni kurulmuş olan programları arayın.
 4. Bunları kaldırın ve ayarları kaydetmek için OK'e tıklayın. Şüpheli içeriklere sağ tıklayın ve 'Uninstall''ı seçin.
 5. Trotux.com'i Windows kısayollarından kaldırın.
  Mozilla Firefox'ın kısayoluna sağ tıklayın ve Mozilla Firefox'i seçin. Tarayıcı ikonuna sağ tıklayın ve 'Properties''ı seçin.
 6. Shortcut tabine gidin veTarget alanına bakın. Virüs ile alakalı zararlı içeriği kaldırın. 'Shortcut' tabini seçin ve 'http://isearch.babylon.com...''yi ve diğer şüpheli içerikleri silin.

Yukarıda verilen talimatları Internet Explorer ve Google Chrome de dahil tüm tarayıcı kısa yolları ile tekrar edin. Bu kısayolların Masaüstü, Başlat Menüsü ve Görev çubuğu gibi yerlerinin hepsini kontrol edin.

Mac OS X sisteminden Trotux.com virüsünü kaldırın

 1. OS X kullanıyorsanız, sol üstteki OS X butonuna tıklayın ve Applications se.eneğini seçin. 'Go' seçeneğine tıklayın ve 'Applications' seçeneğini seçin
 2. Applications dosyasını görene kadar bekleyin ve Trotux.com ya da benzeri şüpheli programları bulun. Bunlar hepsinin üstüne sağ tıklayın ve Move to Trash seçeneğini seçin. Tüm zararlı girdilere tıklayın ve 'Move to Trash' seçeneğini seçin

Internet Explorer (IE) programından Trotux.com virüsünü kaldırın

 1. Tehlikeli eklentileri kaldırın
  Internet Explorer'i açın ve tarayıcının sağ üst köşesindeki dişli ikonuna tıklayın (IE menüsü) Menü ikonuna tıklayın ve 'Manage add-ons''ı seçin.
 2. Manage Add-ons penceresini göreceksiniz. Burada Trotux.com ve diğer şüpheli eklentileri bulun. Disable'ye tıklayarak bu girdileri devredışı bırakın. Tüm kötü içeriklere sağ tıklayın ve 'Disable''ı seçin.
 3. Başlangıç sayfanız değiştirildiyse onu değiştirin.
  Tarayıcının sağ üst köşesindeki menü ikonuna tıklayın ve Internet Options
 4. Burada zararlı linkleri kaldırın ve istediğiniz site adlarını girin. Ayarları katdetmek için Apply 'e tıklayın. Zararlı linkleri silin ve istediğiniz domain adını girin ve değişiklikleri kaydetmek için 'Apply''e tıklayın.
 5. Internet Explorer 'yi sıfırla
  Dişli ikonuna (menü) tekrar tıklayın ve Internet options 'ı seçin. Advanced sekmesine gidin.
 6. Burada Reset 'i seçin.
 7. Yeni pencereye girince Delete personal settings 'i kontrol edin ve Trotux.com kaldırım işlemini tamamlamak için Reset'yi tekrar seçin. 'Advanced' seçeneğine gidin ve 'Reset' düğmesine tıklayın. Şimdi 'Delete personal settings' seçeneğini seçin ve 'Reset''e tekrar tıklayın.

Mozilla Firefox (FF) programından Trotux.com virüsünü kaldırın

 1. Zararlı uzantıları kaldırın
  Mozilla Firefox 'i açın. Sağ üst köşedeki menü ikonuna tıklayın ve Add-ons Extensions'yi seçin. Menü ikonuna tıklayın ve 'Add-ons''ı seçin.
 2. Burada Trotux.com ', ve diğer şüpheli eklentileri seçin. Bu girişleri silmek için Remove 'e tıklayın. 'Extensions''i seçin ve zararlı içerikleri bulun. 'Remove' seçeneğine tıklayarak her birinden kurtulun.
 3. Başlangıç sayfanız değiştirildiyse onu değiştirin.
  Sağ üst köşedeki menüye tıklayın ve Options General 'i seçin.
 4. Burada zararlı linkleri silin ve istediğiniz siteleri girin ya da Restore to default 'e tıklayın.
 5. Değişiklikleri kaydetmek için OK 'e tıklayın. 'General' tabindeyken 'Home Page' kısmından tüm zararlı içeriği silin ya da 'Restore to Default' butonuna tıklayın. Ayarları kaydetmek için 'OK' seçeneğine tıklayın.
 6. Mozilla Firefox 'yi sıfırla
  Sol üstteki Firefox menüsüne tıklayın ve soru işaretine tıklayın. Burada Troubleshooting Information'yi seçin. Menü seçeneğine ve ardından '?' seçeneğine tıklayın ve 'Troubleshooting Information' yi seçin.
 7. Şimdi Reset Firefox düğmesi ile birlikte Reset Firefox to its default state mesajını göreceksiniz.  Bu düğmeye birkaç kez basın ve Trotux.com kaldırımını tamamlayın. 'Reset Firefox' butonuna birkaç kez tıklayın.

Google Chrome programından Trotux.com virüsünü kaldırın

 1. Zararlı eklentileri silin.
  Google Chrome 'i açın. Sağ üst köşedeki menü ikonuna tıklayın ve Tools Extensions'yi seçin. Menü ikonuna tıklayın. 'Tools' ve 'Extensions' seçeneklerini seçin.
 2. Burada Trotux.com 'i ve diğer zararlı eklentileri seçin ve silmek için çöp kutusu ikonuna tıklayın. Zararlı içerikleri bulun ve çöp kutusu ikonuna tıklayarak tek tek hepsinden kurtulun.
 3. Virüs tarafından değiştirildiyse başlangıç sayfanız ve arama motorunuzu değiştirin.
  Menü simgesine tıklayın ve Settings 'i seçin.
 4. Burada On startup seçeneği altında Open a specific page or set of pages 'i arayın ve Set pages'e tıklayın. Menüye ve 'Settings' seçeneğine tıkladıktan sonra 'Set pages' seçeneğine tıklayın.
 5. Şimdi başka bir pencere görmelisiniz. Burada zararlı ara sitelerini silin ve istediğiniz siteyi başlangıç sayfanız olarak ayarlayın. Zararlı linkleri kaldırmak için 'X' seçeneğine tıklayın.
 6. Menü ikonuna tekrar tıklayın ve Search seçeneğinin altında Settings Manage Search engines 'i seçin. 'Settings' de iken 'Manage search engines...' seçeneğini seçin.
 7. Search Engines... 'deyken zararlı siteleri arayın. Sadece tercih ettiğiniz isimleri ve google'ı bırakmalısınız. Zararlı linkleri kaldırmak için 'X' seçeneğine tıklayın.
 8. Google Chrome 'yi sıfırla
  Google Chrome 'in sağ üst köşesindeki menü simgesine tıklayın ve Settings'yi seçin.
 9. Sayfanın sonuna inin ve Reset browser settings'e tıklayın. 'Settings''de iken 'Reset browser settings' düğmesine gelin ve tıklayın.
 10. Bu eylemi onaylamak için Reset 'e tıklayın ve Trotux.com kaldırımını tamamlayın. 'Reset' butonuna tıklayın ve kaldırma işlemini tamamlayın.

Safari programından Trotux.com virüsünü kaldırın

 1. Zararlı uzantıları kaldırın
  Safari tarayıcısını açın ve ekranın sol köşesindeki Safari seçeneğine tıklayın. Bunu yaptıktan sonra Preferences seçeneğini seçin. 'Safari' seçeneğine tıklayınn ve 'Preferences' seçeneğini seçin
 2. Burada Extensions seçeneğini seçin ve Trotux.com ve benzeri şüpheli programları bulun. Hepsinden kurtulmak için Uninstall butonuna tıklayın. 'Extensions' seçeneğine gidin ve zararlı eklentileri kaldırın.
 3. Başlangıç sayfanız değiştirildiyse onu değiştirin.
  Safari tarayıcınızı açın ve menüden Safari seçeneğine tıklayın. Burada, Preferences seçeneğini seçin ve General seçeneğine tıklayın.
 4. Homepage alanına bakın. Trotux.com ile değiştirilmişse istenmeyen linki silin ve aramalarınız için kullanmak istediğiniz linki girin. Bunu yaparken adresin önüne "http://" yazmayı unutmayın. 'General' seçeneğindeyken zararlı URLleri silin ve istediğiniz adı girin.
 5. Safari 'yi sıfırla
  Safari tarayıcınızı açın ve menüden Safari seçeneğine tıklayın. Burada Reset Safari... kısmını seçin. 'Safari' seçeneğine tıklayınn ve 'Reset Safari...' seçeneğini seçin
 6. Şimdi sıfırlama seçeneklerinin bulunduğu bir açıklama penceresi göreceksiniz. Tüm bu seçenekler genellikle işaretli olur. Ancak sıfırlamak istediklerinizi kendiniz de belirleyebilirsiniz. Trotux.com kaldırma işlemini tamamlamak için Reset butonuna tıklayın. Tüm seçenekleri seçip 'Reset' butonuna tıklayın

Devletin sizi takip etmesine izin vermeyin

Devletler kişilerin tüm bilgilerini öğrenmek ve vatandaşları gizlice takip edebilmek için türlü çareler arar. Bunu mutlaka dikkate almalı ve gizli bilgileri toplayan araçlar hakkında daha fazla bilgi edinmelisiniz. Devletin sizi takip etmesinin önüne geçebilmek için internette tamamen gizli bir şekilde dolaşmalısınız.

Bilgisayarda internete bağlandığınızda farklı bir lokasyon seçerek güvenli bir şekilde konum gizlenebiliyor. Private Internet Access VPN programını kullanarak bu casus yazılımlardan tamamen kurtulabilir ve rahat bir internet deneyimi yaşarsınız.

Bu şekilde devletin sizden alabileceği bilgileri belirleme şansına sahip olursunuz ve bazı bilgiler sadece size kalır. Her ne kadar yasal olmayan bir şey yapmasanız ya da seçtiğiniz siteler ve programların hepsi yasal olsa da VPN servisi kullanarak güvenlik seviyenizi kendiniz belirleyebilirsiniz. 

Herhangi bir siber saldırıya karşı dosyalarınızı yedekleyin

Zararlı yazılımlardan kaynaklanan yazılımsal sorunlar ya da dosya şifreleme virüslerinin yol açtığı problemler bilgisayarlarda kalıcı sorunlara yol açabilir. Eğer dosyalarınızı bu sorunları yaşamadan önce yedeklerseniz bu sorunları kolaylıkla aşabilirsiniz.

Bilgisayarda oluşan her önemli değişimden sonra cihazı tekrar yedeklemek hayati bir önem taşıyabilir. Bu sayede bilgisayarınızda meydana gelebilecek türlü sorunlar karşısında aldığınız son yedek dosyaları kolaylıkla yükleyebilir ve kayıpsız bir şekilde önünüze çıkan problemi çözebilirsiniz.

Eğer dosyalarınızın son sürümler her zaman yedeklenmiş olursa yeni bir sorun karşısında hayal kırıklığı, çöküntü ya da büyük bir maddi kayıp yaşamazsınız. Bu sayede zararlı yazılımlar bir anda ortaya çıktığında hazırlıksız yakalanmamış olursunuz. Sistem yedekleme işlemleri için Data Recovery Pro programını kullanabilirsiniz.

Yazar hakkında
Lucia Danes
Lucia Danes - Virüs araştırmacısı

Eğer bu ücretisz kaldırmal yöntemi size yardımcı oldusysa lütfen bu servici sürdürebilmemiz için bize bağış yapın. En ufak miktarda bile minnettat olacağız.

Lucia Danes ile iletişme geç
Esolutions Şirketi hakkında

Kaynak: https://www.2-spyware.com/remove-trotux-com-virus.html
DİĞER DİLLERDE KALDIRMA KILAVUZLARI