Önem ölçekli:  
  (15/100)

Utatity virüsünü kaldır (Virüs Kaldırma Rehberi) - 2020 güncellemesi

Olivia Morelli ile - - | Reklam Yazılım Virüsü Yaz

Utatity – sürekli rahatsız edici açılır pencereler ve reklamlar açan bir reklam virüsü 

Utatity reklam yazılımı

Utatity (Utatity not Utilitiy adıyla da bilinir!) Software Informer tarafından 2016 yılında geliştirilmiş bir reklam yazılımıdır. Çıktığından bu yana çeşitli forumlarda çok sayıda insan bu uygulamanın yasallığı ve gerçek amacı üzerine yorumlarda bulundu. Her ne kadar program direk olarak bir internet sitesinden indirilebilse de aslında uygun bir yol ile sunulmuyor. Genelde UltimateZip 2007, CompanyLogoDesigner, Magic-i, Sleepy Sound ve Convertdoconline gibi birçok programın yükleme listesinde ya da başka şekilde sunulan bir bağlantı ile yükleniyor.

Uzmanlara göre bu uygulama potansiyel istenmeyen programlar ve reklam yazılımı sınıfına giriyor. Sınıflandırma biçimlerinden bazıları şunlar;

 • Uygulama ücretsiz paket programlarla bilgisayara giriyor
 • Genelde hızlı yükleme yönteminde bir grup program da seçilmiş bir şekilde yüklemeye dahil olur.
 • Eğer başka bir seçeneği tercih etmezseniz tarayıcınızın fabrika ayarlarını değiştirir ve Utatity Software Informer tarafından hazırlanan uzantıyı yükler.
 • Çok sayıda reklam gösterir ve tarayıcının istemediğiniz sitelere yönlenmesine neden olur.
 • Cookie dosyalarını okur ve bazı durumlarda tarayıcı geçmişinizi kontrol eder.

Aslında daha çok Utatity virüsü olarak tanınıyor. Çünkü bu program görev yönetici ekranında utatity.exe diye bir başlatma dosyası adıyla çalışıyor ve kullanıcının iznini almadan bilgisayara yükleniyor. Bunun yanında insanlar bu aracın Uygulamalar ve Programlar dosyasında bulunmasının “Utatity Reklamları” adıyla çok sayıda reklamın ortaya çıkmasını da beraberinde getirdiğini iddia ediyor. Çoğu durumda bu reklamlar insanların tarayıcılarında girdikleri sitelerden yola çıkarak insanlara bilinmeyen uygulamaları, bazı programların indirme sayfalarını ya da reklam içeriklerini tanıtıyor.

İsim Utatity
Tür

Korsanların faydasına çalışan Potansiyel istenmeyen programlar, reklam yazılımı

Diğer ismi UTATITY NOT UTILITY
Uygulama ismi UTATITY.EXE
Geliştirici Software Informer
Hedefleri

Şüpheli üçüncü taraf yazılımları tanıtmak (çoğunlukla PİP ve kötücül olanlar)

Belirtileri

Bu virüs tarayıcıda “Ads by Utatity” ya da buna benzer bir ismi olan uzantı ile kendini belli eder. Bunun yanında açılış sayfasını ve ana arama motorunu Safe Finder olarak değiştirebilir. 

Silme

Bu rahatsız edici virüsten kurtulmak için bu işlerde uzamn bir anti virüs programı kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Bu işlemi kendi başınıza yapmaya çalıştığınızda çok sayıda dosya silmek zorunda kalacağınız için tam bir temizleme işlemi gerçekleşmeyebilir.

Potansiyel istenmeyen programların, kötücül yazılımların ve virüslerin bilgisayarda yarattığı hasarı düzeltmek için güçlü bir tamir aracı olan ReimageIntego programını kullanmanızı tavsiye deriz.

Utatity virüsü bilgisayarlara kullanıcıların izni olmadan yerleşerek saldırgan bir tutum sergileyen bir  programdır. Ücretsiz program paketleri ile sisteme sessiz bir şekilde sızdıktan sonra, Windows Registry[ref en-1} ayarlarını modifiye eder. Bunun yanında bazı durumlarda tarayıcılara yeni uzantılar ekler. Bu uzantılar tarayıcının açılış sayfasını değiştirir (çoğunlukla searach.safefinder.com olarak değişir ve bu arama motoru sponsorlar ile çalışır) ve bilgisayarınızda sayısız reklam çıkmasına sebep olur.

Bu uygulamanın varlığı insanın sinirini bozabilir. Çünkü çok sayıda açılır pencere reklamına neden olur. Bunun yanında girdiğiniz sitelerde sahte banner reklamları çıkarır. Bazı reklamlar Utatity reklamları olarak görünürken bazılarında bir belirteç yer almaz. Bununla birlikte çok daha agresif oldukları için diğer reklamlardan kolaylıkla ayrılabilirler. Sayfayı tamamen kaplayabilir ya da bir kapat butonu bulunmaz. Dahası bunların çoğu SearchYA gibi potansiyel istenmeyen programların tanıtımını yapar.

Utatity programını bilgisayarına yüklemiş olan insanlar bilmeli ki gördükleri reklamların hiç biri aslında girdikleri internet sitesi tarafından verilmiyor. Bunlar siteyle alakası olmayan bazı reklam yazılımları tarafından gösterim ya da tıklama başı kazancı artırmak için gösterilir.

Utatity virüsünü silmekUtatity reklam yazılımı güvenilmez reklamlar açılmasına ve sizi tehlikeli sitelere gönderme kapasitesine sahiptir.

Utatity reklam yazılımını kısaca özetleyecek olursak potansiyel istenmeyen program (PİP) olduğunu söyleyebiliriz. Bu programlar genelde bilgisayarınızı bir sürü istenmeyen programla doldurur. Aşırı derecede fazla reklam göstermeye odaklanır. Bu yüzden kullanıcı yanlışlıkla bu reklamlardan bazılarına tıklar. Ne yazık ki tıklama başı reklam geliri bu virüsün tek amacı değildir.

Utatity virüsü ayrıca diğer istenmeyen uzantıları ve uygulamaları tanıtmak için de kullanılır. Bu programların çoğu insanların ihtiyaç duymadığı programlar ve reklam yazılımı sınıfına girer. Bazı durumlarda tarayıcının açılış sayfası utatity.software.informer.com olarak ya da size istemediğiniz diğer programları yükleyebileceğiniz internet siteleri olarak değişir. Bu yüzden bu uygulamadan bir an önce kurtulmanızı tavsiye ederiz.

Başınıza gelebilecek en kötü şeylerden biri diğer zararlı yazılımların bilgisayarınıza yüklenmesi olacaktır. Bunun yanında Utatity virüsü internet geçmişinizi ve internet alışkanlıklarınızı takip ederek sizinle ilgili çok sayıda bilgi toplar ve bunları kendi sunucusunda tutar. Ardından bunları piyasa araştırmaları için kullanır ve bu bilgileri kullanarak sizin için seçilen özel reklamlar gösterilir. Her ne kadar bu rahatsız edici program size ait kişisel bilgileri alamasa da IP adresinizi, bulunduğunuz konumu, arama kelimelerinizi, tarayıcı tipinizi, işletim sisteminizi ve tarayıcı geçmişinizi görebilir. 

Bütün bu anlatılanlar sebebiyle bilgisayarınızı eski haline getirmek, gizliliği korumak için Utatity virüsünü bilgisayarınızdan kaldırmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Bunun için güçlü bir anti-virüs programı kullanabilir ya da kendiniz aşağıda sizin için hazırladığımız yönergeleri eksiksiz bir şekilde takip edebilirsiniz.

Windows registry dosyalarını ve diğer dosyalara atılan tüm dosyaları silmek ve bilgisayarınızı eski haline getirmek için ReimageIntego ya da buna benzer bir anti virüs programı kullanın. Sistemin tamamını kurtarma girişimi normalde gereksizdir. Bununla birlikte uzmanlar bunu da tavsiye ediyor. Çünkü istenmeyen programlar makineye çok sayıda dosya ve cashe dosyaları yüklerler.

Potansiyel istenmeyen programlar açık bir şekilde kullanıcının iznini istemez

Eğer herhangi bir uygulama yüklemediyseniz bilgisayarınızın koruması yeterli olmayabilir. Sisteminiz sizi casus yazılımlar ya da zararlı virüsler konusunda uyarmıyor demektir. Faydasız yazılımlar (reklam yazılımları, virüsler, tarayıcı virüsleri) genelde internette dolanır durur ve diğer programları yüklerken bilgisayara girerler.

Kullanımı faydalı gibi görünen indirme araçları, çevirici programlar ya da oynatıcıları üçüncü taraf sitelerden indirdiğinizde yanlarında iki üç farklı programla kurulurlar. Bu yancı programları yüklemek zorunda değilsiniz. Ancak hızlı yükleme seçeneğinde bunlar otomatik olarak yüklenir. Bu yüzden ücretsiz programları yüklerken daha çok zaman harcamalısınız ve otomatik yükleme seçeneğinden uzak durmalısınız. Bu seçenek diğer programların sızmasına yardım edecektir. Hızlı yükleme seçeneğini seçip Next/İlerle butonuna bastığınız anda tüm programlar yüklenir.

Eğer bu gibi tuzaklara düşmek istemiyorsanız her zaman Uzman/Advanced seçeneğini tercih edin. Bu şekilde bu yancı programları yüklemek isteyip istemediğinizi seçebilirsiniz. Başka bir değişle bilgisayarınıza bir sürü yabancı ve zararlı uygulamanın yüklenmesini istemiyorsanız her zaman uzman yükleme tercihi ile programları yükleyin.

Utatity reklamlar

Utatity reklam yazılımını silmek için profesyonel bir anti virüs programının yardımını alın!

Daha önce de değindiğimiz gibi Utatity uygulamasını kendi başınıza silmek çok zor bir işlemdir. Windows Registry dosyalarına girerek bir çok uzman ayarı güncellemeniz ve aynı zamanda birçok potansiyel istenmeyen programdan kurtulmanız gerekir.

Eğer yeterince uzman değilseniz otomatik olarak Utatity silme programlarını kullanabilirsiniz. Bu şekilde tüm kritik programları bir anda silinir. Bunun yanında tüm bu istenmeyen programlardan kendi başınıza kurtulmaya çalışmak çok ciddi bir zaman alacaktır.

ReimageIntego programının yardımıyla virüs tehlikesinden kurtulabilirsiniz. SpyHunter 5Combo Cleaner ve Malwarebytes potansiyel istenmeyen programları ve virüsleri, onlara ait tüm dosyaları ve kayıt dosyalarını tespit etme konusunda tavsiye edilen programlardır.

Teklif
Şİmdi yapın!
İndir
Reimage Mutluluk
Garanti
İndir
Intego Mutluluk
Garanti
Microsoft Windows ile uyumludur. Supported versions OS X ile uyumludur. Supported versions
Başarılı olunamadığında ne yapmalı?
  Reimage Intego kullanarak virüslerin verdiği hasarı telafi etmeyi başramadıysanız, submit a question adresinden destek ekibimizle iletişime geçin ve paylaşabildiğiniz kadar çok detay paylaşın.
Reimage Intego ücretsiz bir deneme sürümüne sahiptir. Reimage Intego tam sürümünü satıl alan kullanıcılar daha detaylı taramalar yapabilir. Ücretsiz sürüm virüsleri belirlemek için tarama yaoar ve bu virüsleri nasıl sileceğinize dair rehber sunar. Tam sürüm bu dosyaları otomatik olarak kaldırır.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Reimage kullanarak tamir edemezseniz SpyHunter 5 programını deneyebilirsiniz.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Intego kullanarak tamir edemezseniz Combo Cleaner programını deneyebilirsiniz.

Utatity Virüsünü Elle Kaldırma Rehberi:

Windows sistemlerinden Utatity virüsünü kaldırım

UTATITY uygulamasını program ekle kaldır sayfasında bulabilirsiniz (aşağıdaki açıklamalara bakarak nasıl açacağınızı öğrenebilirsiniz). Bu virüs genelde yayıncı alanında ** şeklinde iki yıldız bulundurur. Bunu ve SafeFinder uygulamasını ve bu iki programı yüklediğiniz zamanlarda yüklenmiş tüm diğer şüpheli programları silin.

Utatity programını silmek istediğinizde bazı durumlarla karşılaşabilirsiniz. Bu gibi durumlarda şunları uygulayın;

 1. Şu anahtarları bulun:
 2. Dikkatli olun. Windows Registry ayarlarını değiştireceksiniz. Windows arama kutusuna regedit yazın ve aynı isimle karşınıza çıkan uygulamayı seçin.
  • HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Uninstall;
  • HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Wow6432Node\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Uninstall;
 3. Listeyi dışa aktarın ve örneğin masa üstü dosyasına kaydedin. Not defterini kullanarak açın ve DisplayVersion yazarak arama yapın. 1.00.00 ya da Utatity ismini taşıyan tüm şüpheli görünen içerikleri silin. Bilgilendirme metnini dikkatle inceleyin. Burada bu dosyaların ya da programların nerede olduklarını bulmalısınız. Ardından oralara giderek bu programları silin.

NOT. Eğer bu açıklamaları anlamadıysanız burada belirtilen adımları denemenizi tavsiye etmiyoruz. Bunun yerine güçlü bir anti-virüs programı yükleyerek Utatity programını otomatik olarak silmenizi öneriyorum. 

 1. Start Control Panel Programs and Features'e tıklayın ( Eğer Windows XP kullanıcısıysanız Add/Remove Programs'e tıklayın) 'Start -> Control Panel -> Programs and Features''e tıklayın ( Eğer 'Windows XP' kullanıcısıysanız 'Add/Remove Programs''e tıklayın)
 2. Eğer Windows 10 / Windows 8 kullanıcısıysanız ekranın sol alt köşesinde sağa tıklayın. Quick Access Menu çıktığı anda Control Panel ve Uninstall a Program'ü seçin. Eğer 'Windows 10 / Windows 8' kullanıcısıysanız ekranın sol alt köşesinde sağa tıklayın. 'Quick Access Menu' çıktığı anda 'Control Panel' ve 'Uninstall a Program''ü seçin.
 3. Utatity ve bağlantılı programları kaldırın
  Burada Utatity ve benzeri yeni kurulmuş olan programları arayın.
 4. Bunları kaldırın ve ayarları kaydetmek için OK'e tıklayın. Şüpheli içeriklere sağ tıklayın ve 'Uninstall''ı seçin.

Mac OS X sisteminden Utatity virüsünü kaldırın

 1. OS X kullanıyorsanız, sol üstteki OS X butonuna tıklayın ve Applications se.eneğini seçin. 'Go' seçeneğine tıklayın ve 'Applications' seçeneğini seçin
 2. Applications dosyasını görene kadar bekleyin ve Utatity ya da benzeri şüpheli programları bulun. Bunlar hepsinin üstüne sağ tıklayın ve Move to Trash seçeneğini seçin. Tüm zararlı girdilere tıklayın ve 'Move to Trash' seçeneğini seçin

Internet Explorer (IE) programından Utatity virüsünü kaldırın

 1. Tehlikeli eklentileri kaldırın
  Internet Explorer'i açın ve tarayıcının sağ üst köşesindeki dişli ikonuna tıklayın (IE menüsü) Menü ikonuna tıklayın ve 'Manage add-ons''ı seçin.
 2. Manage Add-ons penceresini göreceksiniz. Burada Utatity ve diğer şüpheli eklentileri bulun. Disable'ye tıklayarak bu girdileri devredışı bırakın. Tüm kötü içeriklere sağ tıklayın ve 'Disable''ı seçin.
 3. Başlangıç sayfanız değiştirildiyse onu değiştirin.
  Tarayıcının sağ üst köşesindeki menü ikonuna tıklayın ve Internet Options
 4. Burada zararlı linkleri kaldırın ve istediğiniz site adlarını girin. Ayarları katdetmek için Apply 'e tıklayın. Zararlı linkleri silin ve istediğiniz domain adını girin ve değişiklikleri kaydetmek için 'Apply''e tıklayın.
 5. Internet Explorer 'yi sıfırla
  Dişli ikonuna (menü) tekrar tıklayın ve Internet options 'ı seçin. Advanced sekmesine gidin.
 6. Burada Reset 'i seçin.
 7. Yeni pencereye girince Delete personal settings 'i kontrol edin ve Utatity kaldırım işlemini tamamlamak için Reset'yi tekrar seçin. 'Advanced' seçeneğine gidin ve 'Reset' düğmesine tıklayın. Şimdi 'Delete personal settings' seçeneğini seçin ve 'Reset''e tekrar tıklayın.

Microsoft Edge 'den Utatity virüsünü kaldır

Microsoft Edge ayarlarını sıfırla (Yöntem 1 )

 1. Microsoft Edge uygulamasını çalıştır ve More 'e tıkla( ekranın sağ üst köşesindeki 3 nokta)
 2. Daha fazla seçenek açmak için Settings 'a tıklayın
 3. Settings ekranı ortaya çıkınca, Clear browsing data seçeneğinin altındaki Choose what to clear butonuna tıklayın Ayarlara gidin ve 'Choose what to clear' 'i seçin
 4. Burada, kaldırmak istediğiniz her şeyi seçin ve Clear'a tıklayın 'Clear' butonunu seçin
 5. Şimdi Startbutonuna(Windows logo) sağ tıklamalısınız. Burada, Task Manager'i seçiniz. Başlangıç menüsünü açın ve 'Task Manager''ı seçin seçin.
 6. Processes sekmesinde iken, Microsoft Edge 'i aratınız.
 7. Sağ tıklayıp Go to details seçeneğini seçin. Eğer göremezseniz Go to details seçeneğine gidip More details'e tıklayın ve önceki adımı tekrar ediniz. 'Microsoft Edge''e sağ tıkalyın ve 'Go to details''ı seçin Eğer 'Go to details' seçeneği ortaya çıkmazsa, 'More details''ı seçin
 8. Detailsekmesi ortaya çıktığında, içinde Microsoft Edge geçen her girdiyi bulun. Bu girdileri sonlandırmak için hepsine sağ tuşla tıklayıp End Task seçin Microsoft Edge girdilerini bulun ve 'End Task' 'ı seçin

Microsoft Edge tarayıcısını sıfırlama (Yöntem 2 )

Eğer Yöntem 1 faydalı olmazsa, gelişmiş Edge sıfırlama yöntemini kullanmalısınız.

 1. Not: bu yöntemi kullanmadan önce verilerinizi yedeklemelisiniz.
 2. Bilgisayarınzda bu klasörü bulun: C:\Users\%username%\AppData\Local\Packages\Microsoft.MicrosoftEdge_8wekyb3d8bbwe.
 3. Kaydedilmiş bütüngirdileribulupfarenizin sağ tuşu ile tıklayın. Sonra Delete seçeneği Bilgisayarınızdaki Microsoft Edge klasörünü seçin, bütün girdileri sağ tuşla işaretleyip 'Delete' 'ye tıklayın
 4. Start butonuna(Windows logo) tıklayın ve Search my stuff satırına window power yazın
 5. Windows PowerShell girdisine sağ tıklayın ve Run as administrator seçin Windows PowerShell'i bulun , sağ tuşla tıklayıp 'Run as administrator' 'ı seçin
 6. Yöneticiolduktansonra : Windows Powershellpenceresi çıkaca, PS C:\WINDOWS\system32> komut satırını yapıştırıp ardından Enter'a basın:
  Get-AppXPackage -AllUsers -Name Microsoft.MicrosoftEdge | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register $($_.InstallLocation)\AppXManifest.xml -Verbose}
  Gerekli komutu kopyalayıp yapıştırın ve 'Enter'' a basın.

Bu adımlar tamamlandıktansonra, Utatity Microsoft Edge tarayıcınızdan silinmiş olmalı

Mozilla Firefox (FF) programından Utatity virüsünü kaldırın

 1. Zararlı uzantıları kaldırın
  Mozilla Firefox 'i açın. Sağ üst köşedeki menü ikonuna tıklayın ve Add-ons Extensions'yi seçin. Menü ikonuna tıklayın ve 'Add-ons''ı seçin.
 2. Burada Utatity ', ve diğer şüpheli eklentileri seçin. Bu girişleri silmek için Remove 'e tıklayın. 'Extensions''i seçin ve zararlı içerikleri bulun. 'Remove' seçeneğine tıklayarak her birinden kurtulun.
 3. Mozilla Firefox 'yi sıfırla
  Sol üstteki Firefox menüsüne tıklayın ve soru işaretine tıklayın. Burada Troubleshooting Information'yi seçin. Menü seçeneğine ve ardından '?' seçeneğine tıklayın ve 'Troubleshooting Information' yi seçin.
 4. Şimdi Reset Firefox düğmesi ile birlikte Reset Firefox to its default state mesajını göreceksiniz.  Bu düğmeye birkaç kez basın ve Utatity kaldırımını tamamlayın. 'Reset Firefox' butonuna birkaç kez tıklayın.

Google Chrome programından Utatity virüsünü kaldırın

Chrome tarayıcısında, tüm şüpheli uzantıları silin ve eğer SafeFinder ya da başka bir potansiyel istenmeyen program ile değişti ise ana sayfa ve arama motoru parametrelerini eski haline getirin.

 1. Zararlı eklentileri silin.
  Google Chrome 'i açın. Sağ üst köşedeki menü ikonuna tıklayın ve Tools Extensions'yi seçin. Menü ikonuna tıklayın. 'Tools' ve 'Extensions' seçeneklerini seçin.
 2. Burada Utatity 'i ve diğer zararlı eklentileri seçin ve silmek için çöp kutusu ikonuna tıklayın. Zararlı içerikleri bulun ve çöp kutusu ikonuna tıklayarak tek tek hepsinden kurtulun.
 3. Menü ikonuna tekrar tıklayın ve Search seçeneğinin altında Settings Manage Search engines 'i seçin. 'Settings' de iken 'Manage search engines...' seçeneğini seçin.
 4. Search Engines... 'deyken zararlı siteleri arayın. Sadece tercih ettiğiniz isimleri ve google'ı bırakmalısınız. Zararlı linkleri kaldırmak için 'X' seçeneğine tıklayın.
 5. Google Chrome 'yi sıfırla
  Google Chrome 'in sağ üst köşesindeki menü simgesine tıklayın ve Settings'yi seçin.
 6. Sayfanın sonuna inin ve Reset browser settings'e tıklayın. 'Settings''de iken 'Reset browser settings' düğmesine gelin ve tıklayın.
 7. Bu eylemi onaylamak için Reset 'e tıklayın ve Utatity kaldırımını tamamlayın. 'Reset' butonuna tıklayın ve kaldırma işlemini tamamlayın.

Safari programından Utatity virüsünü kaldırın

 1. Zararlı uzantıları kaldırın
  Safari tarayıcısını açın ve ekranın sol köşesindeki Safari seçeneğine tıklayın. Bunu yaptıktan sonra Preferences seçeneğini seçin. 'Safari' seçeneğine tıklayınn ve 'Preferences' seçeneğini seçin
 2. Burada Extensions seçeneğini seçin ve Utatity ve benzeri şüpheli programları bulun. Hepsinden kurtulmak için Uninstall butonuna tıklayın. 'Extensions' seçeneğine gidin ve zararlı eklentileri kaldırın.
 3. Safari 'yi sıfırla
  Safari tarayıcınızı açın ve menüden Safari seçeneğine tıklayın. Burada Reset Safari... kısmını seçin. 'Safari' seçeneğine tıklayınn ve 'Reset Safari...' seçeneğini seçin
 4. Şimdi sıfırlama seçeneklerinin bulunduğu bir açıklama penceresi göreceksiniz. Tüm bu seçenekler genellikle işaretli olur. Ancak sıfırlamak istediklerinizi kendiniz de belirleyebilirsiniz. Utatity kaldırma işlemini tamamlamak için Reset butonuna tıklayın. Tüm seçenekleri seçip 'Reset' butonuna tıklayın

Devletin sizi takip etmesine izin vermeyin

Devletler kişilerin tüm bilgilerini öğrenmek ve vatandaşları gizlice takip edebilmek için türlü çareler arar. Bunu mutlaka dikkate almalı ve gizli bilgileri toplayan araçlar hakkında daha fazla bilgi edinmelisiniz. Devletin sizi takip etmesinin önüne geçebilmek için internette tamamen gizli bir şekilde dolaşmalısınız.

Bilgisayarda internete bağlandığınızda farklı bir lokasyon seçerek güvenli bir şekilde konum gizlenebiliyor. Private Internet Access VPN programını kullanarak bu casus yazılımlardan tamamen kurtulabilir ve rahat bir internet deneyimi yaşarsınız.

Bu şekilde devletin sizden alabileceği bilgileri belirleme şansına sahip olursunuz ve bazı bilgiler sadece size kalır. Her ne kadar yasal olmayan bir şey yapmasanız ya da seçtiğiniz siteler ve programların hepsi yasal olsa da VPN servisi kullanarak güvenlik seviyenizi kendiniz belirleyebilirsiniz. 

Herhangi bir siber saldırıya karşı dosyalarınızı yedekleyin

Zararlı yazılımlardan kaynaklanan yazılımsal sorunlar ya da dosya şifreleme virüslerinin yol açtığı problemler bilgisayarlarda kalıcı sorunlara yol açabilir. Eğer dosyalarınızı bu sorunları yaşamadan önce yedeklerseniz bu sorunları kolaylıkla aşabilirsiniz.

Bilgisayarda oluşan her önemli değişimden sonra cihazı tekrar yedeklemek hayati bir önem taşıyabilir. Bu sayede bilgisayarınızda meydana gelebilecek türlü sorunlar karşısında aldığınız son yedek dosyaları kolaylıkla yükleyebilir ve kayıpsız bir şekilde önünüze çıkan problemi çözebilirsiniz.

Eğer dosyalarınızın son sürümler her zaman yedeklenmiş olursa yeni bir sorun karşısında hayal kırıklığı, çöküntü ya da büyük bir maddi kayıp yaşamazsınız. Bu sayede zararlı yazılımlar bir anda ortaya çıktığında hazırlıksız yakalanmamış olursunuz. Sistem yedekleme işlemleri için Data Recovery Pro programını kullanabilirsiniz.

Yazar hakkında
Olivia Morelli
Olivia Morelli

Eğer bu ücretisz kaldırmal yöntemi size yardımcı oldusysa lütfen bu servici sürdürebilmemiz için bize bağış yapın. En ufak miktarda bile minnettat olacağız.

Olivia Morelli ile iletişme geç
Esolutions Şirketi hakkında

Kaynak: https://www.2-spyware.com/remove-utatity-virus.html
DİĞER DİLLERDE KALDIRMA KILAVUZLARI

Utatity virus ile ilgili düşünceniz