Virüsler nedir ve nasıl temizlenir

Lucia Danes ile - - Güncellendi | Virüsler Yaz
12

Virüs, ilgili komponentlerini yükleyen ya da özel bazı dosyaları silmeye yarayan, enfekte dosyalar ile yayılan zararlı bir bilgisayar yazılımıdır. Bu program genelde yaratıcısının niyetine göre seçilmiş yıkıcı etkileri olan bir taşıma kapasitesine sahiptir. Tipik bir virüs sistemi enfekte eer, sistemin dosyalarını ya da belgelerini siler ya da bozar, bunu yapmak için başka zararlı dosyaları indirir, kullanıcıların internet ortamındaki bilgilerini toplar ya da hassas bilgileri açığa vurur. Eğer sistem aşırı zararlı bir virüs ile enfekte olmuş ise, virüsler ayrıca hard disk içinde bulunan bütün dosyaları şifreleyebilir ya da tamamen yok edebilirler. En zararlı virüsler bilgisayarı tamamen ya da kısmen çökertmek için uğraşır.

Genelde virüsler üç ana kategoriye bölünür:

1. Diğer virüsleri yaymaya ya da doğal sistem dosyalarının işlevlerini bozmaya çalışan virüsler. Örneğin;

 • Trojan
 • Nuker
 • Worm
 • AOL virüsleri

2. Sisteme zararlı aktiviteleri başlatabilme kapasitesi olan tehtidler. Bunlar uyarıları yanlış yönlendirebilir, sahte sistem taramaları yapar, tüm bilgisayarı kitleyecek ya da başka işler çevirebilecek uyarı mesajları gösterir. Örneğin;

 • Rogue anti-spyware (Anti-casus yazılım)
 • Ransomware (Fidye yazılım)
 • Adware (Reklam yazılım)
 • Browser hijackers (Tarayıcı virüsleri)

3. Diğer virüsler. Bu kategoride yer alanlar;:

 • Snifferlar
 • Sistem araçları
 • Ağ Ayar Araçları
 • Uzaktan Yönetme Araçları

Bazı virüsler bu kategorilerin hiç birine uymaz çünkü birden fazla özellikleri ve fonksiyonları bulunur. Bu gibi tehtidler bazen hibrit virüsler olarak da adlandırılır, kullanıcılarına yanıltıcı uyarılar gösterebilir, kullanıcıların dosyalarını şifreleyebilir, diğer virüseri dağıtabilir ve zararlı olan diğer aktiviteleri gerçekleştirebilir. Bu virüsleri sistem içinde bulmak ve silmek gerçekten çok zordur çünkü birbirlerini silindikten sonra tekrar kuran osyalara sahiptir. Ayrıca bir çok virüsün, anti virüs programlarından saklamaya yarayan fazladan özellikleri de bulunur. Buna benzer tehtidler anti virüs yazılımının aktivitelerini gözleyebilir ve gereksinimlerini engeller. Anti virüs programı enfekte dosyayı incelemeye aldığından, virüs anında dosyanın temiz ve orjinal haline geçiş yaparak yakalanmaktan kurtulabilir.

Ne gibi şeyler bir virüs tarafından yapılabilir?

Zararlı bir program bilgisayarınıza sızarsa şu gibi aktiviteler başlayabilir:

 • Dosyaları enfekte eder, tekrar yazar ya da siler. Kişisel belgelerinize, önemli bileşenlere ve kullanışlı uygulamalara zarar verebilir. Ayrıca bazı virüsler bütün hayati dosyaları ve belgeleri silerek bütün sistemi yok edebilir.
 • Hard diskin ana destek kayıtlarına (MBR)  sistem yüklenmesi sırasında yıkıcı bir etkiye sahip çok tehlikeli bir kod ekleyerek çalıştırabilir. 
 • Önemli programlara zararlı eklentiler ekleyerek onarın yarattığı ya da onlarla açılmış belgeleri etkilemek için ayarlarını değiştirebilirler.
 • Hayati önem taşıyan aygıt ayarlarını değiştirerek, CMOS kayıtlarını silerek ya da BIOS’u bozarak önemli hasarlar verebilirler. Bu bilgisayar sisteminizde yanlış çalışma ve bilgi kaybı gibi önemli olaylara yol açabilir.
 • Sİstem kaynaklarının büyük blümünü kullanacak binlerce karışık dosya ve belge yaratabilirler.
 • Sayısız sahte uyarı mesajı çıkarabilirler, farklı sistem ayarlarını değiştirebilirler, yeniden yönlendirmelere sebep olabilirler ve kullanıcının günlük işlerini yapmasını engelleyecek rahatsız edici aksiyonlarda bulunabilirler. 
 • Sistemi, trojanlar, arkakapılar (backdoors), tuş kaydedici ve diğer zararlı virüsleri yükleyebilirler.
 • Diğer yazılımlara sızmak için izninizle yüklediğiniz yazılımları kullanırlar
 • Hassas kişisel bilgilerinizi, değerli belgelerinizi, şifrelerinizi, kullanıcı adlarınızı, kimlik detaylarınızı ve kullanıcı iletişim bilgilerinizi çalabilir ya da şifreleyebilir.
 • Kendini değiştirerek, enfekte dosyaları şifreleyerek, anti virüs yazılımı kandırarak ve nrmal sistem davranışını değiştirerek silinmekten kurtulur.
 • Yavaşlamalara, sistem güvenliğini azaltmaya ve yazılım kararsızlığına neden olur.

Virüs geliştiricilerinin virüsleri yaymak için kullandığı metodlar:

Virüsler kullanıcının bilgisi ve izni olmadan bir bilgisayarı ele geçirirler. Bu istenmeyen virüslerin sisteme girebilmeleri için üç önemli yol vardır.

 • Virüsler belirli belgeleri, değişiklik yapılabilir dosyaları ve güvenli kaynaklardan diğer dosyaları enfekte edebilir. Kurbanlar bu dosyaları açtıklarında ya da işlediklernde virüs kendisini sisteme neredeyse tam olarak yükler. 
 • E-Posta eklentisi olarak yayılan bir çok virüs vardur. Ani mesajlarlar ya da mektuplara gömülü olarak da ulaşabilirler. Bu virüslerin şüpheli olmayan isimleri vardır ve bu yüzden kullanıcıyı tuzağa düşürüp dosyayı açtırarak işlemini başlatır. Kullanıcı bu gibi mesajları açar açmaz virüs sessiz bir şekilde bilgisayarı enfekte eder.
 • Bazı virüsler taşınabilir aygıtlarla yayılır ve aygıtı bilgisayara takar takmaz otomatik olarak aktive olurlar.
 • Korsan yazılımlar ve sahte bilgisayar oyunları çoğunlukla farklı virüslerle doludur. Kullanıcı bu gibi oyunları ya da programları yüklediğinde virüsler sessizce sisteme girerler.
 • Virüsler ayrıca trojanları, kurtları ve arkakapıları kullanarak bilgisayara diğer parazitler yardımı ile de girebilirler. Kulanıcının izni ya da bilgisi olmadan girerler. 

İnternetteki önemli virüsler nelerdir?

Binlerce farklı virüs vardır. Aşağıdaki örnekler virüslerin ne kadar kurnaz ve aşırı derecede tehlikeli olabileceklerini gösteriyor.

Ayrıca Trojan LockScreen olarak d abilinen Trojan.LockScreen, fidye yazılımlar olarak isimlendirilen önemli virüslerin yayılması için tasarlanmıştır. Bu gibi bir torjan sistemi ele geçirdiğinde, ilgili virüsün normal işlem yapması için önceden belirlediği yeniden yazılabilir dosyalara ve ihtiyaç duyduğu diğer aygıtlara girer. Çoğunluklar Trojan.LockScreen yanlış yönlendiren E-Postalar ve eklentileri ile yayılır. Aynı zamanda programlarınızı güncellemenizi ya da gerekli bazı programları yüklemenizi söyleyen yanlış yönlendirici açılır pencere reklamları ile de bu siber enfeksiyon sizi enfekte edebilir.Trojan.LockScreen tarafından yaylan virüsler kullanıcın bütün dosyalarını şifreleyebileceğinden kurbanına çok önemli zararlar verebilir.

Cryptowall virüsü fidye yazılım kategorisine ait bir virüstür. Bu parazit hayati önem taşıyan sistem ayarlarını değiştirir ve ardından bütün bilgisayarı kilitleyebilir. Ayrıca sahte uyarılara yol açabilir ve dosyalarınızın her birini şifreler. Kullanıcıların dosyalarına tekrar kavuşabilmeleri için onlardan fidye ödemelerini ister. Aksi taktirde deşifre kodunu yok edeceğini ve kullanıcın bütün dosyalarının yok olacağını belirtir. Bu gibi virüsler güvenilir anti virüs programları ile silinebilirler fakat şifreledikleri dosyaların tekrar açılmasına yardımcı olamazlar.

Mystartsearch bir tarayıcı virüsü olarak ve potansiyel istenmeyen program olarak isimlendirilir. Diğer programların isteğe bağlı yüklenen eklentileri olarak yayıldığından kullanıcıların bilgisi olmadan bilgisayara girebilirler. Bu virüç agresif değildir. Yine de bilgisayara girdikten sonra oldukça rahatsız edici olabilir. kullnıcılarını daha önceden belirlenmiş internet sitelerine ya da reklamlara yönlendiren sonuçlar ile kullanıcı arama sonuçlarını değiştirerek cihazınızda ciddi bir kalabalığa eden olabilir. Ayrıca kişisel olmayan kimliksel bilgilerinizi toplar ve ilgili taraflara bu bilgileri iletir. Eğer güvelinilr sonuçlar istiyorsanız MyStartsearch.com sitesinden uzak durun.

Koobface kişisel bilgilerin çalınmasında kullanılan oldukça tehlikeli bir virüstür. Facebook, Twitter ve Yahoo Massenger gibi sosyal ağ kanallarının yardımı ile yayılış gösterir. Sisteme girdikten sonra Koobface çerezlere girerek bunları kurbanının kişisel bilgilerine ulaşmak amacı ile tarar. Ayrıca bilgisayarınızı ek bir yazılımla da enfekte edebilir. Kullanıcılar bunları kendileri silemez ve bilgisayarınızda böyle bir virüs olup olmadığını anlayamazsınız.

Bilgisayardan virüs nasıl temizlenir?

Virüsler bir çok yöntemle bilgisayarda tespit edilebilir ve silinebilir. Bunlardan bazıları çok agrasif değildir ve programın elle silme yöntemi ile kaldırılabilirler. Bu yüzden programın silme kılavuzunu takip ederek silmeyi deneyebilirsiniz. Fakat, bulaşmış olan siber tehlikenin bütün bileşenleri ile silindiğinden emin olmak için güvenilir bir anti virüs programı yüklemeye ihtiyacınız olacak. Reimage, Plumbytes Anti-MalwareWebroot SecureAnywhere AntiVirus gibi sisteminize giren her türlü virüsü tarayabilecek olan güvenilir anti virüs programlarını kullanmanızı önemle öneririz. Şunu unutmayın ki bazen en güvenilir anti virüs programı bile virüsü silme konusunda başarısız olabilir. Çünkü korsan yazılımcılar sürekli olarak tehtidlerini güncellerler. Anti virüs geliştiricileri bu değişiklikleri gözden kaçırabilir ve bu yüzden program virüsü bulmakta başarısız olabilir. Bu gibi bir durumla şu anda baş etmeye çalışıyorsanız üzülmeyin. Bu gibi bir durumda Bize Sorun sayfasından sorunuzu sorarsanız size ücretsiz olarak virüsünüzü silmeniz için yardım edebiliriz.

 

Veritabanına en son eklenen virüsler

Incredibar kaldırma

Virusler.info.tr araştırma merkezi, Incredibar’ın silinmesini orta derecede görev olarak ve Incredibar’ı reklam amaçlı yazılım ve tarayıcı gaspçısı olarak kabul eder.< a class="more_link" href="http://virusler.info.tr/incredibar/">Daha fazla
Browser hijacker Virüsler   Eylül 25, 2017

silme rehberi You Have A ZEUS Virus

Zeus Virüsü tarafından tehdit mi ediliyorsunuz? “You Have A ZEUS Virus”, gibi uyarılar teknolojiyle çok içli dışlı olmayan kişileri telaşa düşürebilir oysa bu sahtekarların kullandığı genel bir taktiktir. Aynı Zeus virüsü birkaç sene önce interneti kasıp kavurmuştu. Sizin de bileceğiniz gibi meşru gibi gözüken dosyaların içine gizlenip, cihazınıza sızan... < a class="more_link" href="http://virusler.info.tr/you-have-a-zeus-virus-teknik-destek-sahtekarligi/">Daha fazla
Kötücül yazılım Virüsler   Eylül 12, 2017

Virüsler veritabanı

Eylül 11, 2017

RevContent

RevContent reklamları için endişelenmeli miyim? RevContent reklamları tüm dünyada tartışmalara sebep olmuştur en azından bilgisayar forumların hemen hemen hepsinde bu konu ile alakalı en az 1 tane konu bulabilirsiniz.< a class="more_link" href="http://virusler.info.tr/revcontent/">Daha fazla
Eylül 08, 2017

Online.io virüsü

Online.io nasıl bir uygulamadır? İnternette gezinirken, online.io virüsüne benzeyen sayısız uygılamaya rastlamanız şaşırtıcı değildir.< a class="more_link" href="http://virusler.info.tr/online-io-virusu/">Daha fazla
Eylül 05, 2017

“Error #268D3” virüsü

Bilgisayarımdaki “Error #268D3” virüsünü nasıl tespit edebilirim? < a class="more_link" href="http://virusler.info.tr/error-268d3-virusu/">Daha fazla
Eylül 05, 2017

Bing Yönlendirme virüsü

Bing hakkında bilmeniz gereken önemli şeyler: Bing aslında internet aramaları için kullanılabilecek güvenilir bir arama motorudur.< a class="more_link" href="http://virusler.info.tr/bing-yonlendirme-virusu/">Daha fazla
Eylül 04, 2017

Firefox yönlendirme virüsü

Firefox yönlendirme problemi ve yaygınlığı Firefox yönlendirme virüsü< a class="more_link" href="http://virusler.info.tr/firefox-redirect-virus/">Daha fazla
Eylül 01, 2017

Your computer has been locked

‘Your computer has been locked.’ uyarısı, Ukash virüsüyle yakından bağı olan, ‘fidye-yazılım’ kategorisine girebilecek sahte bir uyarıdır. < a class="more_link" href="http://virusler.info.tr/your-computer-has-been-locked/">Daha fazla
Eylül 01, 2017

MyAllSearch

MyAllSearch, siber suçlular tarafından reklamlardan para kazanmak için yanlış< a class="more_link" href="http://virusler.info.tr/myallsearch/">Daha fazla
Ağustos 30, 2017

Zepto virüsü

Zepto Virüsü Locky Fidye yazılımının yeni bir versiyonudur Zepto fidye yazılımı yeni Locky virüsü< a class="more_link" href="http://virusler.info.tr/zepto-virusu/">Daha fazla
Ağustos 29, 2017

Claro Search Virüsü

Claro Search Virüsü tarayıcı korsanı kategorisine ait bir virüstür Bu virüs tarayıcının ayarlarını değiştirmekte ve Isearch.claro-search.com adresi ve benzeri sitelere yönlendirme yapmaktadır.< a class="more_link" href="http://virusler.info.tr/claro-search-virusu/">Daha fazla
Ağustos 29, 2017

DealPly

DealPly rahatsız edici davranışlarıyla kötü internet tecrübesi yaşatan, reklam destekli yazılım olarak sınıflandırılmış< a class="more_link" href="http://virusler.info.tr/dealply/">Daha fazla
Ağustos 28, 2017

Google yönlendirmesi

Google yönlendirme problemi ve yaygınlığı Güvenlik uzmanları son üç yıldır Google yönlendirmelerinin siber alemdeki en ciddi sorunlardan biri olduğunu söylemektedir.< a class="more_link" href="http://virusler.info.tr/google-redirect/">Daha fazla
Ağustos 24, 2017

Facebook Child Porn virus

Facebook Child Porn virüsü sosyal ağlarda dolanan tehlikeli bir virüstür Son haberlere göre bu zararlı video onbinlerce kez paylaşılmış< a class="more_link" href="http://virusler.info.tr/facebook-child-porn-virus/">Daha fazla
Ağustos 24, 2017

Spora ransomware virus

Spora fidye yazılımı tüm dünyadaki bilgisayar kullanıcılarını hedef almakta Görünüşe göre Spora virüsü< a class="more_link" href="http://virusler.info.tr/spora-fidye-yazilimi-virusu/">Daha fazla
Ağustos 24, 2017

Chrome yönlendirme virüsü

Chrome Yönlendirme virüsü ciddi bir tehdit midir? Chrome yönlendirme virüsü tarayıcı korsanı olarak sınıflandırılır. Aynı Firefox yönlendirme virüsü, IE yönlendirme virüsü, Bing yönlendirme virüsü  ve bir çokları gibi, amacı sizi başka adreslere yönlendirmektir. Yazılımın davranışları gereği, virüs araştırmacıları kendisini potansiyel istenmeyen program olarak da sın... < a class="more_link" href="http://virusler.info.tr/chrome-redirect-virus/">Daha fazla
Ağustos 23, 2017

Safe Finder virüsü

Safe Finder arama motoruna dikkat! Safe Finder bir potansiyel istenmeyen programdır ve şimdiden br süredir internette dolanmaktadır.< a class="more_link" href="http://virusler.info.tr/safe-finder-virus/">Daha fazla
Ağustos 23, 2017

Yahoo Yönlendirme Virüsü

Yahoo yönlendirme problemi ve yaygınlığı Yahoo yönlendirmeleri sizi rahatsız ediyorsa ne kadar sinir bozucu olabileceklerini göreceksiniz.< a class="more_link" href="http://virusler.info.tr/yahoo-yonlendirme-virusu/">Daha fazla
Ağustos 22, 2017

"Bilgisayarınız bloke oldu" virüsü

“Bilgisayarınız bloke oldu” uyarılarına güvenebilir misiniz? < a class="more_link" href="http://virusler.info.tr/your-computer-has-been-blocked/">Daha fazla

Bilgi güncellendi: 2016-10-23

Kaynak: http://www.2-spyware.com/viruses-removal

Diğer dillerde oku

Dosyalar
Bizi Facebook'ta Beğenin