Önem ölçekli:  
  (96/100)

WannaCryptor virüsünü kaldır (Kaldırma Rehberi) - May 2017 tarihinde güncellendi

Julie Splinters ile - -   WanaCrypt0r | Fidye Yazılım Yaz

WannaCryptor Fidye yazılımı CryptoLocker’ı taklit etmekte

WannaCryptor virüsü ilk olarak Şubat 2017 tarihinde  Wcry dosya uzantısı virüsü şeklinde ortaya çıktı. Aynı önceki versiyonu gibi bu kötücül program da bilgisayardaki dosyaları kullanıcısından para tırtıklamak amacı ile şifreler. Şifreleme esnasında, WannaCry fidye yazılımı olarak da bilinen virüs şifrelediği dosyalara .wcry dosya uzantısını ekler. Bu virüs genelde Windows kullanıcılarını hedef alır, ve bir kere sisteme sızmayı başardıktan sonra, içerideki tüm dosyaları RSA ve AES kripto teknikleri ile şifreler. Virüs vakit kaybetmeden Gölge Yedekleri de silerek sistem geri yüklemesi yapmanın önüne geçer. Ardından masaüstü resmini şu isimli bir dosya ile değiştirir !WannaCryptor!.bmp,  masa üstünde şu mesaj vardır:

Ooops, önemli dosyalarınızın tümü şifrelendi.
Bu mesajı görüyor fakat “Wanna Decryptor” penceresini görmüyorsanız, antivirüs programınız şifre çözme yazılımını bilgisayarınızdan kaldırmış olabilir.”

Mesajı geri kalanında virüsle olan  !WannaDecryptor!.exe programını verilen DropBox linkinden indirmeniz istenmekte. Bu numara aynı şekilde CryptoLocker fidye yazılımından bilinmekte, o da aynı şekilde fidyenin nasıl ödeneceğini ve kayıp dosyaları nasıl geri alınacağını bildirmek için tekrar başka bir virüslü dosya indirtmekteydi. Fidye yazılmı ayrıca bir fidye notu bırakmakta !Please Read Me!.txt adlı dosya veri kurtarmaya ilişkin talimtlar içermekte. Kurbanın antivirüs programı yok ise, !WannaDecryptor! programı bir anda ekranda belirecektir. İstenilen fidye ücreti yaklaşık $300, ve bitcpin ile ödenmesi istenmektedir. Şifre anahtarı penceresi Bitcoin ve nasıl alıancağı ile ilgili bilgiler içermekte bir de “Bize Ulaşın” penceresinde bu siber suçluların iletişim bilgileri bulunmakta.

Bu fidye yazılımı ayrıca verilen süre içinde ücret yatırılmazsa fidyeyi arttırmakla tehdit etmekte. Bu fidye yazılımı sisteminize bulaşmış ise dosyalarınıza geri ulaşmak için fidye ödemenezi talep edecekir fakat bunu şiddetle yapmamanızı tavsiye etmekteyiz.Suçlara istediklerini vermek çözüm değildir çünkü sözlerini tutup size dosyalarınızı geri vermeyebilirler. Bu yüzden de, WannaCryptor Fidye yazılımı virüsünü bir an önce kaldırmanızı tavsiye etmekteyiz. WannaCryptor kaldırma işlemi için Reimage gibi güçlü bir anti-kötücül yazılım programı kullanmanızı tavsiye etmekteyiz.

WannaCryptor fidye yazılımı virüsü
Bu, !WannaCryptor! yazılımını almanızı tavsiye eden virüslü program. Gördüğünüz üzre, WannaCryptor virüsü $300 talep etmekte

Bu virüs sistemime sızmayı nasıl başardı?

Bu fidye yazılımının sisteminize gizlie girmesinin bir çok yolu mevcut. Genelde, spam epostalarla yayılır ve zararlı bir link veya eposta eklentisine tıklandıktan sonra yüklenir. Kötü niyetli kişilerin kendilerini iyi bilinen şirketlerin çalışanları gibi tanıtıp sisteme erişmek için “ekteki içerik” ten bahsetmekte. Elbette, bu tarz dolandırıcılıklar sadece kullanıcıların sisteme gerek kurmasını sağlamak için o yüzden belli bir linke tıklamanızı veya ekteki bir dosyayı açmanızı isteyenlere aldırış etmemeniz gerektiğini unutmamalısınız. Alternatif olarak, bu fidye yazılımı sistemdeki açıklardan veya reklamlar yolu ile yani Cerber veya Spora’nın kullandığı  yöntemlerle de bulaşabilir. Orta seviyedeki siber suçlular bu teknikleri pek kullanmaz.

WannaCryptor virüsünü sistemden nasıl kaldırabilirim?

Bilgisayarınıza WannaCryptor virüsü bulaşmışsa ve hangi yazılımı yaparsanız yapın dosyalarınıza ulaşamıyor ve bir sonraki adımınızı mı düşünüyorsunuz. Siber suçluların istediği parayı verip tüm paranızı kaybetmeyi göze alabilirsiniz, ya da fidyeyi ödemezsiniz. İkinci durumda WannaCryptor fidye yazılımını hemen kaldırmalısınız sisteminizden ve bunun için farklı şifre çözme anahtarları veya araçları deneyebilirsiniz. Biz aşağıda bahsedeceğimiz araçları kullanmanızı şiddetle tavsiye etmekteyiz. Elbette, en güvenli ve 0 etkili yöntem yedeklerden sistemi geri yüklemektir. Fakat daha önceden yaratılmış bir yedeğiniz mevcut değil se dosyalarınızı tamamen geri getirmeniz oldukça zordur.

Teklif
Şİmdi yapın!
İndir
Reimage (temizleyici) Mutluluk
Garanti
İndir
Reimage (temizleyici) Mutluluk
Garanti
Microsoft Windows ile uyumludur. Supported versions OS X ile uyumludur. Supported versions
Başarılı olunamadığında ne yapmalı?
 Reimage kullanarak virüslerin verdiği hasarı telafi etmeyi başramadıysanız, submit a question adresinden destek ekibimizle iletişime geçin ve paylaşabildiğiniz kadar çok detay paylaşın.
 Reimage virüslerin verdiği hasarı telafi etmek için tavsiye edilmektedir. Ücretsiz tarayıcı bilgisayarınızın virüslü olup olmadığını anlamanızı sağlar. Kötü amaçlı yazılım kaldırmanız gerekirse "Reimage kötü yazılım kaldırma aracının tam sürümünü almanız gerekir.

Yazar hakkında

Julie Splinters
Julie Splinters - Virüs temizleme uzmanı

Eğer bu ücretisz kaldırmal yöntemi size yardımcı oldusysa lütfen bu servici sürdürebilmemiz için bize bağış yapın. En ufak miktarda bile minnettat olacağız.

Julie Splinters ile iletişme geç
Esolutions Şirketi hakkında

Kaynak: https://www.2-spyware.com/remove-wannacryptor-ransomware-virus.html

DİĞER DİLLERDE KALDIRMA KILAVUZLARI