Web-start.org virüsünü kaldır (2021 güncellemesi)

Julie Splinters ile - - | Browser hijacker Yaz

Web-start.org Virüsünü Kaldırma Rehberi

Web-start.org virüsü nedir

Web-start.org arama motorunu kullanmalı mısınız?

İlk önce, Web-start.org virüsü hemen bilgisayardaki varlığını saklar ve anlamanın tek yolu tarayıcınızı çalıştırdığınızda ya da her yeni sekmede beliren yeni ana sayfadır. Aslında, tarayıcı korsanından başka bir şey değildir. Bu şu demek, kullanıcının bilgisayarını ele geçirip tarayıcı ayarları ile kullanıcının izni olmadan değişiklik yapmaya meyillidir. Dahası ısrarlı reklamlar ve yönlendirmeler vakit kaybetmeden ortaya çıkmaya başlar. Bu yüzden, Web-start.org yönlendirme virüsünü kaldırma konusunda acele etmelisiniz. Tarayıcı alışkanlıklarınızı takip edip daha sonra farklı amaçlarla kullanılmak üzere çok çeşitli bilgiler toplayabilir. Sanal güvenliğe önem verenlerdenseniz bir an önce Web-start.org kaldırma işlemine başlamalısınız.

Bu tarayıcı korsanız Plus network markasının son ürünüdür. Son zamanlarda buna benzer başka bir ürün daha inceledik – loadstart.com. Bu PİPların bazı özellikleri benzerlik göstermekte(URL adresleri, birbirinin aynı ana sayfaları). Bu tarayıcı korsanı ayrıca Twitter, Facebook, Gmail hatta Amazon ve Ebay gibi sitelere hızlı ulaşım sağlamakta. Dahası, cihazınızı tarayabilir ya da anasayfa için bir Skype eklentisi dahi kurabilirsiniz. Bu tarz “avantajların” bilgisayarınız hatta bazı sistem uygulamaları üzerinde negatif etki yaratabileceğini unutmayınız. Her ne kadar PİP ReimageIntego programını bir tarayıcı olarak sunuyor olsa dahi, bu programı korsanın websitesinden indirmekten sakınmalısınız. Bu tarz korsanlar sıkça tarama araçları da sunmaktalar fakat ne kadar güvenilir oldukları tartışılılır. Her ne kadar piyasada bilinen programları tavsiye ediyor dahi olsalar, kendi tavsiye ettikleri versiyonları bilinmeyen bir üreticiden geliyor olabilir. Böyle bir olasılık, bozuk yazılım anlamanıa gelmektedir. Her şekilde bu PİPı kaldırmaya odaklanmalı ve tüm hizmetleriyle birlikte bir an önce kullanmayı bırakmalısınız.

The picture displaying Web-start.org

Furthermore, WebStart tarayıcı alışkanlıklarınız hakkında bilgi toplamakta. Başka bir deyişle, ziyaret ettiğiniz sayfaları ve ziyaret sıklığının kaydını tutmakta. Bu PİPın geliştiricileir bilgisayarınızın coğrafik konumu ve IP adresinizi de öğrenmekte Yine de, diğer korsanların aksine bu tarayıcı aracı bilgilerinizi kötüye kullanmaz sadece gelen kutunuzun saçma ve özelleştirilmiş epostalarla dolmasına sebeb olur. Bu PİPın yapımcıların iddasına göre, kişisel bilgileriniz dahi reklam ve pazarlama amaçlı kullanılabilmekte. Çok az sayıda kullanıcı kişisel bilgileri çalınmış olmasına rağmen bu durumdan hoşlanabilir bile. Dahası, Web-start.org yönlenidrmeleri sinirinizi de bozabilir. Belirli bir sayfaya bakarken, başka bir alışveriş sitesine zoraki yönlendirebilirsinz ve normal tarayıcılarda olmayan bunun gibi bir sürü tepki ile karşılaşırsınız.

Yayılma Metodu

Genelde, korsanlar kurbanlarının sistemlerine gizlice sızarlar. Kullanıcı kurulum için acele ederken dikkat dağınıklığını fırsat bilerek bilgisayarları etkilemektedir. Genel olarak, benzer PİPlar ücretsiz uygulamalara eklenirler. Kurulum aşamasına çok dikkat etmemek herkesin düştüğü bir hatadır. Sonuç olarak, kullanıcıların eklentileri gözden kaçırması korsanların rahatça gizlenebilmesini sağlar. Bilgisayarınızdan PİPların uzak tutulmasını istiyorsanız, şu tavsiyeleri aklınızdan çıkarmamalısınız. İlk önce, program yüklerken “özel” veya “Gelişmiş” modunu seçmelisiniz. Sisteminize girebilecek ekstra programları engellemekte. Gereksiz gördüklerinizi kaldırıp yüklemenize devam edebilirsiniz. Lütfen, “Varsayılan” veya “Standart” sekmesini seçerek bu tarz yazılımların sisteminize girip kurulması için otomatik olarak izin verdiğinizi unutmayınız. Bu seçenekleri tercih etmeyiniz!

Web-start.org kaldırma kılavuzu

Bu korsanı kaldırmanın iki yolu bulunmakta. Zamandan tasarruf etmek isterseniz, otomatik Web-start.org kaldırma seçeneklerinden size uygun olanını seçebilirsiniz. Sisteminizi bir anti-casus yazılımı ile taramadan önce, son versiyona güncellenmiş olduğundan emin olun. Aksi halde, tarayıcı korsanı ile ilgili dosyaları yakalamakta başarısız olmakta. Alternatif seçenekten bahsetmek gerekirse, Web-start.org virüsünü kılavuz vasıtası ile ellede kaldırabilirsiniz. En son olarak, yüklediğiniz programları daha dikkatli seçerek bilgisayarınızın güvenliğini dolaylı olarak arttırabilirsiniz.

ReimageIntego programının yardımıyla virüs tehlikesinden kurtulabilirsiniz. SpyHunter 5Combo Cleaner ve Malwarebytes potansiyel istenmeyen programları ve virüsleri, onlara ait tüm dosyaları ve kayıt dosyalarını tespit etme konusunda tavsiye edilen programlardır.

Teklif
Şİmdi yapın!
İndir
Reimage Mutluluk
Garanti
İndir
Intego Mutluluk
Garanti
Microsoft Windows ile uyumludur. macOS ile uyumludur.
Başarılı olunamadığında ne yapmalı?
  Reimage Intego kullanarak virüslerin verdiği hasarı telafi etmeyi başramadıysanız, submit a question adresinden destek ekibimizle iletişime geçin ve paylaşabildiğiniz kadar çok detay paylaşın.
Reimage Intego ücretsiz bir deneme sürümüne sahiptir. Reimage Intego tam sürümünü satıl alan kullanıcılar daha detaylı taramalar yapabilir. Ücretsiz sürüm virüsleri belirlemek için tarama yaoar ve bu virüsleri nasıl sileceğinize dair rehber sunar. Tam sürüm bu dosyaları otomatik olarak kaldırır.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Reimage kullanarak tamir edemezseniz SpyHunter 5 programını deneyebilirsiniz.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Intego kullanarak tamir edemezseniz Combo Cleaner programını deneyebilirsiniz.

Web-start.org Virüsünü Elle Kaldırma Rehberi

Windows sistemlerinden Web-start.org virüsünü kaldırım

Bu korsan çoğunlukla Windows yüklü sistemlerde gözükmektedir – araştırma ekibimizin keşfettiğine göre bu tarayıcı korsanı diğerlerinin aksine sadece program yüklemek ve şüpheli eklentiler kurmakla kalmaz ayrıca kısa yolları da Web-start.org  başlangıç sayfasına yönlendirecek şekilde değiştirir:

 • Öncelikle, her web tarayıcınızın kısa yolu ile ilgili aynı işlemi yapmanız gerektiğini hatırlatmak isteriz.Örneğin, Biz şimdi Google Chrome kullanacağız.
 • Masa üstünüzde IE, Chrome, Firefox veya diğer Internet tarayıcılarının kısa yollarını tutuyorsanız, üzerine gidin.Chrome tarayıcının kısa yoluna Sağ-tıklayın, ve Özellikler’i seçin.
 • Sonra  Kısayol sekmesine gidin. Burada,  Hedef alanını bulun.
 • …application\chrome.exe”dan sonra yazılmış her şeyi silin.  Web-start.org/…. ile başlayan uzun bir URL göreceksiniz
 • Uygula ve TAMAM’a tıklayın
 • Aşağıda verilen talimatları takip edin ve bütün şüpheli program ve uzantıları tarayıcılarınızdan kaldırın.

  1. Start Control Panel Programs and Features'e tıklayın ( Eğer Windows XP kullanıcısıysanız Add/Remove Programs'e tıklayın) 'Start -> Control Panel -> Programs and Features''e tıklayın ( Eğer 'Windows XP' kullanıcısıysanız 'Add/Remove Programs''e tıklayın)
  2. Eğer Windows 10 / Windows 8 kullanıcısıysanız ekranın sol alt köşesinde sağa tıklayın. Quick Access Menu çıktığı anda Control Panel ve Uninstall a Program'ü seçin. Eğer 'Windows 10 / Windows 8' kullanıcısıysanız ekranın sol alt köşesinde sağa tıklayın. 'Quick Access Menu' çıktığı anda 'Control Panel' ve 'Uninstall a Program''ü seçin.
  3. Web-start.org ve bağlantılı programları kaldırın
   Burada Web-start.org ve benzeri yeni kurulmuş olan programları arayın.
  4. Bunları kaldırın ve ayarları kaydetmek için OK'e tıklayın. Şüpheli içeriklere sağ tıklayın ve 'Uninstall''ı seçin.

  Microsoft Edge 'den Web-start.org virüsünü kaldır

  Microsoft Edge ayarlarını sıfırla (Yöntem 1 )

  1. Microsoft Edge uygulamasını çalıştır ve More 'e tıkla( ekranın sağ üst köşesindeki 3 nokta)
  2. Daha fazla seçenek açmak için Settings 'a tıklayın
  3. Settings ekranı ortaya çıkınca, Clear browsing data seçeneğinin altındaki Choose what to clear butonuna tıklayın Ayarlara gidin ve 'Choose what to clear' 'i seçin
  4. Burada, kaldırmak istediğiniz her şeyi seçin ve Clear'a tıklayın 'Clear' butonunu seçin
  5. Şimdi Startbutonuna(Windows logo) sağ tıklamalısınız. Burada, Task Manager'i seçiniz. Başlangıç menüsünü açın ve 'Task Manager''ı seçin seçin.
  6. Processes sekmesinde iken, Microsoft Edge 'i aratınız.
  7. Sağ tıklayıp Go to details seçeneğini seçin. Eğer göremezseniz Go to details seçeneğine gidip More details'e tıklayın ve önceki adımı tekrar ediniz. 'Microsoft Edge''e sağ tıkalyın ve 'Go to details''ı seçin Eğer 'Go to details' seçeneği ortaya çıkmazsa, 'More details''ı seçin
  8. Detailsekmesi ortaya çıktığında, içinde Microsoft Edge geçen her girdiyi bulun. Bu girdileri sonlandırmak için hepsine sağ tuşla tıklayıp End Task seçin Microsoft Edge girdilerini bulun ve 'End Task' 'ı seçin

  Microsoft Edge tarayıcısını sıfırlama (Yöntem 2 )

  Eğer Yöntem 1 faydalı olmazsa, gelişmiş Edge sıfırlama yöntemini kullanmalısınız.

  1. Not: bu yöntemi kullanmadan önce verilerinizi yedeklemelisiniz.
  2. Bilgisayarınzda bu klasörü bulun: C:\Users\%username%\AppData\Local\Packages\Microsoft.MicrosoftEdge_8wekyb3d8bbwe.
  3. Kaydedilmiş bütüngirdileribulupfarenizin sağ tuşu ile tıklayın. Sonra Delete seçeneği Bilgisayarınızdaki Microsoft Edge klasörünü seçin, bütün girdileri sağ tuşla işaretleyip 'Delete' 'ye tıklayın
  4. Start butonuna(Windows logo) tıklayın ve Search my stuff satırına window power yazın
  5. Windows PowerShell girdisine sağ tıklayın ve Run as administrator seçin Windows PowerShell'i bulun , sağ tuşla tıklayıp 'Run as administrator' 'ı seçin
  6. Yöneticiolduktansonra : Windows Powershellpenceresi çıkaca, PS C:\WINDOWS\system32> komut satırını yapıştırıp ardından Enter'a basın:
   Get-AppXPackage -AllUsers -Name Microsoft.MicrosoftEdge | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register $($_.InstallLocation)\AppXManifest.xml -Verbose}
   Gerekli komutu kopyalayıp yapıştırın ve 'Enter'' a basın.

  Bu adımlar tamamlandıktansonra, Web-start.org Microsoft Edge tarayıcınızdan silinmiş olmalı

  Mozilla Firefox (FF) programından Web-start.org virüsünü kaldırın

  1. Zararlı uzantıları kaldırın
   Mozilla Firefox 'i açın. Sağ üst köşedeki menü ikonuna tıklayın ve Add-ons Extensions'yi seçin. Menü ikonuna tıklayın ve 'Add-ons''ı seçin.
  2. Burada Web-start.org ', ve diğer şüpheli eklentileri seçin. Bu girişleri silmek için Remove 'e tıklayın. 'Extensions''i seçin ve zararlı içerikleri bulun. 'Remove' seçeneğine tıklayarak her birinden kurtulun.
  3. Mozilla Firefox 'yi sıfırla
   Sol üstteki Firefox menüsüne tıklayın ve soru işaretine tıklayın. Burada Troubleshooting Information'yi seçin. Menü seçeneğine ve ardından '?' seçeneğine tıklayın ve 'Troubleshooting Information' yi seçin.
  4. Şimdi Reset Firefox düğmesi ile birlikte Reset Firefox to its default state mesajını göreceksiniz.  Bu düğmeye birkaç kez basın ve Web-start.org kaldırımını tamamlayın. 'Reset Firefox' butonuna birkaç kez tıklayın.

  Google Chrome programından Web-start.org virüsünü kaldırın

  1. Zararlı eklentileri silin.
   Google Chrome 'i açın. Sağ üst köşedeki menü ikonuna tıklayın ve Tools Extensions'yi seçin. Menü ikonuna tıklayın. 'Tools' ve 'Extensions' seçeneklerini seçin.
  2. Burada Web-start.org 'i ve diğer zararlı eklentileri seçin ve silmek için çöp kutusu ikonuna tıklayın. Zararlı içerikleri bulun ve çöp kutusu ikonuna tıklayarak tek tek hepsinden kurtulun.
  3. Menü ikonuna tekrar tıklayın ve Search seçeneğinin altında Settings Manage Search engines 'i seçin. 'Settings' de iken 'Manage search engines...' seçeneğini seçin.
  4. Search Engines... 'deyken zararlı siteleri arayın. Sadece tercih ettiğiniz isimleri ve google'ı bırakmalısınız. Zararlı linkleri kaldırmak için 'X' seçeneğine tıklayın.
  5. Google Chrome 'yi sıfırla
   Google Chrome 'in sağ üst köşesindeki menü simgesine tıklayın ve Settings'yi seçin.
  6. Sayfanın sonuna inin ve Reset browser settings'e tıklayın. 'Settings''de iken 'Reset browser settings' düğmesine gelin ve tıklayın.
  7. Bu eylemi onaylamak için Reset 'e tıklayın ve Web-start.org kaldırımını tamamlayın. 'Reset' butonuna tıklayın ve kaldırma işlemini tamamlayın.

  Safari programından Web-start.org virüsünü kaldırın

  1. Zararlı uzantıları kaldırın
   Safari tarayıcısını açın ve ekranın sol köşesindeki Safari seçeneğine tıklayın. Bunu yaptıktan sonra Preferences seçeneğini seçin. 'Safari' seçeneğine tıklayınn ve 'Preferences' seçeneğini seçin
  2. Burada Extensions seçeneğini seçin ve Web-start.org ve benzeri şüpheli programları bulun. Hepsinden kurtulmak için Uninstall butonuna tıklayın. 'Extensions' seçeneğine gidin ve zararlı eklentileri kaldırın.
  3. Safari 'yi sıfırla
   Safari tarayıcınızı açın ve menüden Safari seçeneğine tıklayın. Burada Reset Safari... kısmını seçin. 'Safari' seçeneğine tıklayınn ve 'Reset Safari...' seçeneğini seçin
  4. Şimdi sıfırlama seçeneklerinin bulunduğu bir açıklama penceresi göreceksiniz. Tüm bu seçenekler genellikle işaretli olur. Ancak sıfırlamak istediklerinizi kendiniz de belirleyebilirsiniz. Web-start.org kaldırma işlemini tamamlamak için Reset butonuna tıklayın. Tüm seçenekleri seçip 'Reset' butonuna tıklayın

Potansiyel olarak istenmeyen bu programı kaldırdıktan ve tüm tarayıcılarınızı tamir ettikten sonra PC'nizi iyi bir korsan yazılım programı ile kontrol etmenizi öneriyoruz. Bu Web-start.org programından kalan kayıt dosyalarını silmenizi ve sisteminizde var olan virüsleri saptamanızı sağlar. Bunun için kötü yazılım temizliyicilerden birini kullanın: ReimageIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner ya da Malwarebytes.

Önerdiklerimiz

Devletin sizi takip etmesine izin vermeyin

Devletler kişilerin tüm bilgilerini öğrenmek ve vatandaşları gizlice takip edebilmek için türlü çareler arar. Bunu mutlaka dikkate almalı ve gizli bilgileri toplayan araçlar hakkında daha fazla bilgi edinmelisiniz. Devletin sizi takip etmesinin önüne geçebilmek için internette tamamen gizli bir şekilde dolaşmalısınız.

Bilgisayarda internete bağlandığınızda farklı bir lokasyon seçerek güvenli bir şekilde konum gizlenebiliyor. Private Internet Access VPN programını kullanarak bu casus yazılımlardan tamamen kurtulabilir ve rahat bir internet deneyimi yaşarsınız.

Bu şekilde devletin sizden alabileceği bilgileri belirleme şansına sahip olursunuz ve bazı bilgiler sadece size kalır. Her ne kadar yasal olmayan bir şey yapmasanız ya da seçtiğiniz siteler ve programların hepsi yasal olsa da VPN servisi kullanarak güvenlik seviyenizi kendiniz belirleyebilirsiniz. 

Herhangi bir siber saldırıya karşı dosyalarınızı yedekleyin

Zararlı yazılımlardan kaynaklanan yazılımsal sorunlar ya da dosya şifreleme virüslerinin yol açtığı problemler bilgisayarlarda kalıcı sorunlara yol açabilir. Eğer dosyalarınızı bu sorunları yaşamadan önce yedeklerseniz bu sorunları kolaylıkla aşabilirsiniz.

Bilgisayarda oluşan her önemli değişimden sonra cihazı tekrar yedeklemek hayati bir önem taşıyabilir. Bu sayede bilgisayarınızda meydana gelebilecek türlü sorunlar karşısında aldığınız son yedek dosyaları kolaylıkla yükleyebilir ve kayıpsız bir şekilde önünüze çıkan problemi çözebilirsiniz.

Eğer dosyalarınızın son sürümler her zaman yedeklenmiş olursa yeni bir sorun karşısında hayal kırıklığı, çöküntü ya da büyük bir maddi kayıp yaşamazsınız. Bu sayede zararlı yazılımlar bir anda ortaya çıktığında hazırlıksız yakalanmamış olursunuz. Sistem yedekleme işlemleri için Data Recovery Pro programını kullanabilirsiniz.

Yazar hakkında
Julie Splinters
Julie Splinters - Virüs temizleme uzmanı

Eğer bu ücretisz kaldırmal yöntemi size yardımcı oldusysa lütfen bu servici sürdürebilmemiz için bize bağış yapın. En ufak miktarda bile minnettat olacağız.

Julie Splinters ile iletişme geç
Esolutions Şirketi hakkında

DİĞER DİLLERDE KALDIRMA KILAVUZLARI