Önem ölçekli:  
  (88/100)

WeChat virüsünü kaldır (Kaldırma Rehberi) - Ücretsiz Rehber

Ugnius Kiguolis ile - - | Kötücül yazılım Yaz

Sibersuçlular WeChat kullanıcılarını hedef alıp para ve kişisel bilgilerini çalmaya çalışıyorlar

WeChat virüsü

WeChat virüsü bu mesajlaşma programının içindeki bütün virüsleri içeren genel bir isimdir. Suçlular genelde kurbanlara mesajlaşma programı aracılığı ile bir link göndererek onları dolandırıcılık sitelerine yönlendirip buradan para ve bilgilerini çalmaya çalışırlar.

WeChat by Tencent, Ltd şirketi dünyanın en popüler mesajlaşma programlarından birisidir. Dünya üzerinde 889 milyon aktif kullanıcıdya sahiptir (ChinaChannel raporlarına göre) ve Çin pazarını domine etmektedir. İlk önce 2011 yılında, Weixin olarak biliniyordu.

Bu platformdaki Virüsler ve dolandırıcılıklar resmi geliştiriciler ile bir arada düşünülemezler. WeChat/Weixin, aynı Facebook, Whatsapp, ViberGmail ve eBay gibi oldukça popüler bir iletişim aracıdır ve potantisyel dolandırıcılar masum kurbanlarını aramaktalar ve tehlikeli virüsleri yaymaya çalışmaktalar.

Bizim konuşmak istdiğimiz bir tane “virüs” bulunmakta. 2016 yılı Ocak ayında, Tencent şirketi  “Ben ve Wechat'in Hikayesi ” adlı bir sayfa paylaştı ve kullanıcıların aktivitelerini, uygulama istatistik ve benzer bilgilerle görmelerini sağladı.

Fakat, Alibaba'nın hesabının hacklendiği ve Alipay hesaplarının ortadan silindiği dedikodusundan sonra Tencent bu mesajların yalan olduğu ve sitenin tamamiyle güvenli olduğunu söylediler.

Mesajlaşma uygulaması 2015 yılının Eylül ayında başka bir saldırı ile karşılaştı. Saldırganlar, IOS uygulamaları yaratmakta kullanılan Xcode'un sahte bir versiyonunu yaratmışlar. Bu kopyanın içinde XcodeGhost bulunmakta. Saldırganın, kurbanını kişisel bilgilerini çalıp suçlulara ait serverlara aktarılabilen bir uygulama yaratmalarına sağlıyordu. Etkilenen uygulamalardan bir diğeri ise WeChat. Tencent ise sadece 6.2.5 versiyonun etkilendiğini duyurdu.

App Store sahta yazılımı kaldırıp doğru Xcode kullanan versiyonunu ortaya geri koydu.

WeChat virüsü örnekleri
WeChat popüler bir mesajlaşma uygulamasıdır ve siber suçlular tarafından virüs yüklü aldatıcı linklerin hedefi olmaktadır. Yukarıdaki mesaj WeChat dolandırıcılığını göstermektedir - "WeChat ve Benim Hikayem" adlı sayfa sahtedir.

Hesabınızı nasıl güvenlik tutacağınıza dair ipuçları:

  • Popüler mesajlaşma programını kullanmaya sürdürmek ve dolandırıcılardan uzak durmak için, yabancıları eklemeyin;
  • Hesabınızı güvenilir bir eposta veya cep telefonuna bağlayın ki şifrenizi kaybetmeniz durumunda geri alabilesiniz;
  • Birisi bu mesajlaşma uygulaması ile sizden para isterse ona güvenmeyin. Bildiğiniz birisi olsa bile, arayın teyit edin;
  • Asla yabancılara kişisel bilgilerinizi vermeyin;
  • Weixin şifrenizi kimselerle paylaşmayın;
  • Asla yabancılar tarafından gönderilen linklere tıklamayın size popüler mağazalardan indirim, hediye, kupon, eşantiyon teklif etseler dahi. Virüslü sitelere yönlendirilebilirsiniz. WeChat web kullanıyor iseniz, bilgisayarlarınıza virüsler ve truva atları girmesine sebep olabilirsiniz!

WeChat virüslerinin yayılmaları

WeChat uygulamaları Windows PC, Mac, iPhone ve Android kullanıcıları için mevcuttur. Bu dosyaları Resmi sayfa olan www.wechat.com  adresinden indirin. Bu adres harici başka bir sayfaya güvenmeyin ve programla birlikte başka eklenti kurmayın.

Resmi uygulamayı indirmek te sizi dolandırılarcan korumayacaktır. Fakat, size sağladığımız ipuçlarını değerlendirecek olursanız daha güvende olacaksınızdır. Daha güvenli şifrelere kullanın ve asla kimse ile paylaşmayın, listenize yabancıları eklemeyin, asla şüpheli URLleri açmayın.

WeChat virüsünün kaldırılması

Cihazınızın Wechat virüsünden etkilendiğini düşündüyseniz vakit kaybetmeden kaldırmalısınzı. Bunun içinde, Reimage gibi bir kötücül yazılım silme güvenlik yazılımını kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Mac kullanıcısı iseniz Malwarebytesyazılımını kullanabilirsiniz.

Aşağıda sağladığımız talimatlar web versiyonu veya telefon uygulamasından yanlışlıkla bu virüsü indiren kullanıcılara yardım etmek amacı ile hazırlanmıştır. Android cihazınıza virüs bulaşması halinde ise, sizden Android virüs  kaldırma kılavuzu nu aramaya davet ediyoruz.

Teklif
Şİmdi yapın!
İndir
Reimage (temizleyici) Mutluluk
Garanti
İndir
Reimage (temizleyici) Mutluluk
Garanti
Microsoft Windows ile uyumludur. Supported versions OS X ile uyumludur. Supported versions
Başarılı olunamadığında ne yapmalı?
 Reimage kullanarak virüslerin verdiği hasarı telafi etmeyi başramadıysanız, submit a question adresinden destek ekibimizle iletişime geçin ve paylaşabildiğiniz kadar çok detay paylaşın.
 Reimage virüslerin verdiği hasarı telafi etmek için tavsiye edilmektedir. Ücretsiz tarayıcı bilgisayarınızın virüslü olup olmadığını anlamanızı sağlar. Kötü amaçlı yazılım kaldırmanız gerekirse "Reimage kötü yazılım kaldırma aracının tam sürümünü almanız gerekir.

Yazar hakkında

Ugnius Kiguolis
Ugnius Kiguolis - Kötü Amaçlı Yazılım Kaldırmada Uzman

Eğer bu ücretisz kaldırmal yöntemi size yardımcı oldusysa lütfen bu servici sürdürebilmemiz için bize bağış yapın. En ufak miktarda bile minnettat olacağız.

Ugnius Kiguolis ile iletişme geç
Esolutions Şirketi hakkında

Kaynak: https://www.2-spyware.com/remove-wechat-virus.html

DİĞER DİLLERDE KALDIRMA KILAVUZLARI