Önem ölçekli:  
  (67/100)

WhatsApp virüsünü kaldır (Kaldırma Talimatları) - Eyl 2020 güncellemesi

Ugnius Kiguolis ile - - | Kötücül yazılım Yaz

WhatsApp virüs ve dolandırıcılıklarının çeşitliliği

WhatsApp virus

WhatsApp virüsü, WhatsApp uygulaması kullanıcıları için tasarlanmış bir virüstür. Orjinal uygulamanın kendisi virüs DEĞİL fakat platformun kendisi kötücül üçüncü parti uygulamalar tarafından kurbanların sistemlerine Truva atı sokmak için veya kişisel bilgilerini çalmak için kullanılabilir .

Tipik olarak, bu tarz programlar uygulamanın üzerine ek bileşen olarak eklenir; bu yüzden de sistemden sadece WhatsApp uygulamasını kaldırmak sorunu çözmek için yeterli olmayacaktır.

WhatsApp “iPhone,” “Android,” “BlackBerry,” “Windows” ve diğer mobil işletim sistemleri ile uyumlu ücretsiz popüler bir mesajlaşma programıdır. Şu anda yaklaşık 1.2 milyarlık bir kullanıcı veritabanına sahiptir , bu yüzden de dolandırıcı ve kötücül yazılım yaratıcılarının bu uygulamayı hedef almasına şaşırmamak lazım. 

Programın kodundaki güvenlik açıkları da bu durumda pek faydalı olmamakta.

Bu senenin başlangıcında, University of California da araştırmacı olan Tobias Boalter uygulamaya izinsiz giriş yapılabilmesini sağlayanbir açık tespit etti. Bu açık güvenli mesajlaşma şifrelerinin okunabilmesine olanak vermekte ve hackerların kullanıcıların mesajlaşmalarını okumalarına imkan vermekte .

Elbette, ilgili açık hızlıca yamandı fakat ileirde benzer bir durumla karşılaşlmayacağının garantisi mevcut değildir. 

WhatsApp güvenlik açıklarını yamasa bile, programın kötücül amaçlarla kullanılması için bir çok farklı yöntem mevcuttur. 

Bu yazıda size şu an aktif olan tehlikelerden bazılarnı gösterip bunların cihazlarınıza nasıl girdiğini ve nasıl kurtulabileceğinizi anlatacağız. Android kullanıcıs iseniz, Android kullanıcıları için virüsün kaldırılması ile ilgili kılavuzumuzu faydalı bulabilirsiniz.

WhatsApp virüsü örneğiWhatsApp virüsü çok farklı şekil ve boyutlarda olabilmekte. Resimde virüsün birkaç örneğini bulabilirsiniz.

WhatsApp virüsünün varyasyonları:

WhatsApp GhostCtrl virüsü

GhostCtrl kendini WhatSapp da dahil olmak üzere diğer programların içine saklayan bir Truva atıdır. Kurulum gerçekleştikte sonra cihazdaki sahte WhatsApp uygulaması kontrolü ele geçirir.  Hackerlar, arama kayıtları, mesajlaşmalar rehberdeki numaralar, telefonun GPS lokasyonu ve tarayıcı geçmişi gibi bir çok şeyi ele geçirebilirler.

Hepsinden önemlisi tüm GhostCtrl kurbana farkettimeden telefonun kamera ve mikrofonunu açıp kapatıp kayıt edebilme özelliğine sahiptir.

Sahte uygulama adeta gerçek WhatsApp uygulaması gibi gözükmektedir. Bu yüzden tespit etmesi zordur ve uygulamalarınızı sadece güvenilir kaynaklardan indirmelisiniz.

WhatsApp sesli mesaj Truva virüsü

E-postanızda WhatsApp’dan bir sesli mesaj aldıysanız büyük ihtimalle dolandırıcıların hedefindesiniz demektir. Spam epostanın konu kısmında uydurma bir tarihle birlikte “Cevapsız Sesli mesaj,” yazmakta.

Ne yazık ki “Oynat” butonuna basmanız sadece sisteminize birbirinden farklı virüslerin sızmasına sebep olacaktır, örneğin Browser 6.5.

Bu programlar fidye yazılımları ve virüslerle dolu olmaktadır bu yüzden çok dikkatli olmalısınız!

WhatsApp virus

WhatsApp Gold dolandırıcılığı

Bu da dikkatsiz kullanıcıları yeni bir WhatsApp özelliği imiş gibi kandırıp kötücül yazılımları sistemlerine yüklemek için tasarlanmış başka bir metottur.

Tam olarak anlatmak gerekirse, Dolandırıcılar kullanıcıları WhatsApp Gold premium versiyona geçmeye ikna etmeye çalışmakta. Sorun şu ki böyle bir versiyon mevcut değil.

Kullanıcılar linkte geçen ilgili mesaja tıkladıkları zaman, onları direkt olarak kötücül yazılım yüklü sayfalar yönlendirmekte ve cihazlarının güvenliğini tehlike altına atmakta.

WhatsApp deneme sürümü dolandırıcılığı

Az önceki dolandırıcılık metoduna benzer şekilde WhatsApp deneme sürümü dolandırıcılığı metodu da kullanıcılara sahte mesajlar yollayıp bir yılllık deneme sürümünün tamamlandığını ve kullanmaya devam etmek için üye olunması gerektiğini söyler.

Kullanıcıları bu manasız teklife ikna edebilmek adına, WhatsApp şifreleri ile ” kullanıcı portalın” giriş yapmalarını istemekte.

Ardından da kullanıcılardan üyeliğini uzatılması için banka bilgileri istenmekte.

Elbette, girilen bilgiler tamamen dolandırıcıların eline geçmekte ve  var olmayan bir sistem için hesaplarından yüksek miktarda para çekilebilir. 

WhatsApp virus

Akıllı telefonlarda virüsün yayılma yöntemleri

There are a variety of different ways to get infected with WhatsApp virus:

 • İnternette gezinirken tarayıcınızdan virüslü linklere tıklayabilirsiniz
 • Resmi olmayan adreslerden zararı uygulama indirirseniz
 • WhatsApp’ın kendisi üzerinden virüslü linkler ile
 • İçinde virüslü linkleri barındıran spam epostaları ile

Güvenliğinizi korumak için şüpheci olmayı öğrenmelisiniz. Şüpheli linklere tıklamakta aceleci dravranmayın, garip reklamlardan uzak durun, epostalardaki linkleri açarken dikkatli olun ve WhatsApp uygulamasının sizinle asla uygulama dışından iletişim kurmayacağını unutmayın.

WhatsApp virüsünün kaldırılması

Virüsün çeşidine göre, WhatsApp virüsünü kaldırmak çeşitli yöntemler kullanmanız gerekebilir.

Bazı durumlarda Reimage Reimage Cleaner Intego gibi bir antivirüs programı kullanmanız yeterli ike, bazı virüslerin kaldırılması için biraz daha fazla çaba sarfetmeniz gerekmektedir. Telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürmeniz gerekebilir.

Faydalı ipuçları için sitemizdeki Android virüsü kaldırma kılavuzuna göz atabilirsiniz.

Reimage Reimage Cleaner Intego programının yardımıyla virüs tehlikesinden kurtulabilirsiniz. SpyHunter 5Combo Cleaner ve Malwarebytes potansiyel istenmeyen programları ve virüsleri, onlara ait tüm dosyaları ve kayıt dosyalarını tespit etme konusunda tavsiye edilen programlardır.

Teklif
Şİmdi yapın!
İndir
Reimage Mutluluk
Garanti
İndir
Intego Mutluluk
Garanti
Microsoft Windows ile uyumludur. Supported versions OS X ile uyumludur. Supported versions
Başarılı olunamadığında ne yapmalı?
  Reimage Intego kullanarak virüslerin verdiği hasarı telafi etmeyi başramadıysanız, submit a question adresinden destek ekibimizle iletişime geçin ve paylaşabildiğiniz kadar çok detay paylaşın.
Reimage Intego ücretsiz bir deneme sürümüne sahiptir. Reimage Intego tam sürümünü satıl alan kullanıcılar daha detaylı taramalar yapabilir. Ücretsiz sürüm virüsleri belirlemek için tarama yaoar ve bu virüsleri nasıl sileceğinize dair rehber sunar. Tam sürüm bu dosyaları otomatik olarak kaldırır.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Reimage kullanarak tamir edemezseniz SpyHunter 5 programını deneyebilirsiniz.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Intego kullanarak tamir edemezseniz Combo Cleaner programını deneyebilirsiniz.
WhatsApp virüsü bellek kopyası
WhatsApp virüsü bellek kopyası

WhatsApp Virüsünü Elle Kaldırma Rehberi:

Windows sistemlerinden WhatsApp virüsünü kaldırım

 1. Start Control Panel Programs and Features'e tıklayın ( Eğer Windows XP kullanıcısıysanız Add/Remove Programs'e tıklayın) 'Start -> Control Panel -> Programs and Features''e tıklayın ( Eğer 'Windows XP' kullanıcısıysanız 'Add/Remove Programs''e tıklayın)
 2. Eğer Windows 10 / Windows 8 kullanıcısıysanız ekranın sol alt köşesinde sağa tıklayın. Quick Access Menu çıktığı anda Control Panel ve Uninstall a Program'ü seçin. Eğer 'Windows 10 / Windows 8' kullanıcısıysanız ekranın sol alt köşesinde sağa tıklayın. 'Quick Access Menu' çıktığı anda 'Control Panel' ve 'Uninstall a Program''ü seçin.
 3. WhatsApp ve bağlantılı programları kaldırın
  Burada WhatsApp ve benzeri yeni kurulmuş olan programları arayın.
 4. Bunları kaldırın ve ayarları kaydetmek için OK'e tıklayın. Şüpheli içeriklere sağ tıklayın ve 'Uninstall''ı seçin.

Mac OS X sisteminden WhatsApp virüsünü kaldırın

 1. OS X kullanıyorsanız, sol üstteki OS X butonuna tıklayın ve Applications se.eneğini seçin. 'Go' seçeneğine tıklayın ve 'Applications' seçeneğini seçin
 2. Applications dosyasını görene kadar bekleyin ve WhatsApp ya da benzeri şüpheli programları bulun. Bunlar hepsinin üstüne sağ tıklayın ve Move to Trash seçeneğini seçin. Tüm zararlı girdilere tıklayın ve 'Move to Trash' seçeneğini seçin

Internet Explorer (IE) programından WhatsApp virüsünü kaldırın

 1. Tehlikeli eklentileri kaldırın
  Internet Explorer'i açın ve tarayıcının sağ üst köşesindeki dişli ikonuna tıklayın (IE menüsü) Menü ikonuna tıklayın ve 'Manage add-ons''ı seçin.
 2. Manage Add-ons penceresini göreceksiniz. Burada WhatsApp ve diğer şüpheli eklentileri bulun. Disable'ye tıklayarak bu girdileri devredışı bırakın. Tüm kötü içeriklere sağ tıklayın ve 'Disable''ı seçin.
 3. Başlangıç sayfanız değiştirildiyse onu değiştirin.
  Tarayıcının sağ üst köşesindeki menü ikonuna tıklayın ve Internet Options
 4. Burada zararlı linkleri kaldırın ve istediğiniz site adlarını girin. Ayarları katdetmek için Apply 'e tıklayın. Zararlı linkleri silin ve istediğiniz domain adını girin ve değişiklikleri kaydetmek için 'Apply''e tıklayın.
 5. Internet Explorer 'yi sıfırla
  Dişli ikonuna (menü) tekrar tıklayın ve Internet options 'ı seçin. Advanced sekmesine gidin.
 6. Burada Reset 'i seçin.
 7. Yeni pencereye girince Delete personal settings 'i kontrol edin ve WhatsApp kaldırım işlemini tamamlamak için Reset'yi tekrar seçin. 'Advanced' seçeneğine gidin ve 'Reset' düğmesine tıklayın. Şimdi 'Delete personal settings' seçeneğini seçin ve 'Reset''e tekrar tıklayın.

Microsoft Edge 'den WhatsApp virüsünü kaldır

Microsoft Edge ayarlarını sıfırla (Yöntem 1 )

 1. Microsoft Edge uygulamasını çalıştır ve More 'e tıkla( ekranın sağ üst köşesindeki 3 nokta)
 2. Daha fazla seçenek açmak için Settings 'a tıklayın
 3. Settings ekranı ortaya çıkınca, Clear browsing data seçeneğinin altındaki Choose what to clear butonuna tıklayın Ayarlara gidin ve 'Choose what to clear' 'i seçin
 4. Burada, kaldırmak istediğiniz her şeyi seçin ve Clear'a tıklayın 'Clear' butonunu seçin
 5. Şimdi Startbutonuna(Windows logo) sağ tıklamalısınız. Burada, Task Manager'i seçiniz. Başlangıç menüsünü açın ve 'Task Manager''ı seçin seçin.
 6. Processes sekmesinde iken, Microsoft Edge 'i aratınız.
 7. Sağ tıklayıp Go to details seçeneğini seçin. Eğer göremezseniz Go to details seçeneğine gidip More details'e tıklayın ve önceki adımı tekrar ediniz. 'Microsoft Edge''e sağ tıkalyın ve 'Go to details''ı seçin Eğer 'Go to details' seçeneği ortaya çıkmazsa, 'More details''ı seçin
 8. Detailsekmesi ortaya çıktığında, içinde Microsoft Edge geçen her girdiyi bulun. Bu girdileri sonlandırmak için hepsine sağ tuşla tıklayıp End Task seçin Microsoft Edge girdilerini bulun ve 'End Task' 'ı seçin

Microsoft Edge tarayıcısını sıfırlama (Yöntem 2 )

Eğer Yöntem 1 faydalı olmazsa, gelişmiş Edge sıfırlama yöntemini kullanmalısınız.

 1. Not: bu yöntemi kullanmadan önce verilerinizi yedeklemelisiniz.
 2. Bilgisayarınzda bu klasörü bulun: C:\Users\%username%\AppData\Local\Packages\Microsoft.MicrosoftEdge_8wekyb3d8bbwe.
 3. Kaydedilmiş bütüngirdileribulupfarenizin sağ tuşu ile tıklayın. Sonra Delete seçeneği Bilgisayarınızdaki Microsoft Edge klasörünü seçin, bütün girdileri sağ tuşla işaretleyip 'Delete' 'ye tıklayın
 4. Start butonuna(Windows logo) tıklayın ve Search my stuff satırına window power yazın
 5. Windows PowerShell girdisine sağ tıklayın ve Run as administrator seçin Windows PowerShell'i bulun , sağ tuşla tıklayıp 'Run as administrator' 'ı seçin
 6. Yöneticiolduktansonra : Windows Powershellpenceresi çıkaca, PS C:\WINDOWS\system32> komut satırını yapıştırıp ardından Enter'a basın:
  Get-AppXPackage -AllUsers -Name Microsoft.MicrosoftEdge | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register $($_.InstallLocation)\AppXManifest.xml -Verbose}
  Gerekli komutu kopyalayıp yapıştırın ve 'Enter'' a basın.

Bu adımlar tamamlandıktansonra, WhatsApp Microsoft Edge tarayıcınızdan silinmiş olmalı

Mozilla Firefox (FF) programından WhatsApp virüsünü kaldırın

 1. Zararlı uzantıları kaldırın
  Mozilla Firefox 'i açın. Sağ üst köşedeki menü ikonuna tıklayın ve Add-ons Extensions'yi seçin. Menü ikonuna tıklayın ve 'Add-ons''ı seçin.
 2. Burada WhatsApp ', ve diğer şüpheli eklentileri seçin. Bu girişleri silmek için Remove 'e tıklayın. 'Extensions''i seçin ve zararlı içerikleri bulun. 'Remove' seçeneğine tıklayarak her birinden kurtulun.
 3. Mozilla Firefox 'yi sıfırla
  Sol üstteki Firefox menüsüne tıklayın ve soru işaretine tıklayın. Burada Troubleshooting Information'yi seçin. Menü seçeneğine ve ardından '?' seçeneğine tıklayın ve 'Troubleshooting Information' yi seçin.
 4. Şimdi Reset Firefox düğmesi ile birlikte Reset Firefox to its default state mesajını göreceksiniz.  Bu düğmeye birkaç kez basın ve WhatsApp kaldırımını tamamlayın. 'Reset Firefox' butonuna birkaç kez tıklayın.

Google Chrome programından WhatsApp virüsünü kaldırın

 1. Zararlı eklentileri silin.
  Google Chrome 'i açın. Sağ üst köşedeki menü ikonuna tıklayın ve Tools Extensions'yi seçin. Menü ikonuna tıklayın. 'Tools' ve 'Extensions' seçeneklerini seçin.
 2. Burada WhatsApp 'i ve diğer zararlı eklentileri seçin ve silmek için çöp kutusu ikonuna tıklayın. Zararlı içerikleri bulun ve çöp kutusu ikonuna tıklayarak tek tek hepsinden kurtulun.
 3. Menü ikonuna tekrar tıklayın ve Search seçeneğinin altında Settings Manage Search engines 'i seçin. 'Settings' de iken 'Manage search engines...' seçeneğini seçin.
 4. Search Engines... 'deyken zararlı siteleri arayın. Sadece tercih ettiğiniz isimleri ve google'ı bırakmalısınız. Zararlı linkleri kaldırmak için 'X' seçeneğine tıklayın.
 5. Google Chrome 'yi sıfırla
  Google Chrome 'in sağ üst köşesindeki menü simgesine tıklayın ve Settings'yi seçin.
 6. Sayfanın sonuna inin ve Reset browser settings'e tıklayın. 'Settings''de iken 'Reset browser settings' düğmesine gelin ve tıklayın.
 7. Bu eylemi onaylamak için Reset 'e tıklayın ve WhatsApp kaldırımını tamamlayın. 'Reset' butonuna tıklayın ve kaldırma işlemini tamamlayın.

Safari programından WhatsApp virüsünü kaldırın

 1. Zararlı uzantıları kaldırın
  Safari tarayıcısını açın ve ekranın sol köşesindeki Safari seçeneğine tıklayın. Bunu yaptıktan sonra Preferences seçeneğini seçin. 'Safari' seçeneğine tıklayınn ve 'Preferences' seçeneğini seçin
 2. Burada Extensions seçeneğini seçin ve WhatsApp ve benzeri şüpheli programları bulun. Hepsinden kurtulmak için Uninstall butonuna tıklayın. 'Extensions' seçeneğine gidin ve zararlı eklentileri kaldırın.
 3. Safari 'yi sıfırla
  Safari tarayıcınızı açın ve menüden Safari seçeneğine tıklayın. Burada Reset Safari... kısmını seçin. 'Safari' seçeneğine tıklayınn ve 'Reset Safari...' seçeneğini seçin
 4. Şimdi sıfırlama seçeneklerinin bulunduğu bir açıklama penceresi göreceksiniz. Tüm bu seçenekler genellikle işaretli olur. Ancak sıfırlamak istediklerinizi kendiniz de belirleyebilirsiniz. WhatsApp kaldırma işlemini tamamlamak için Reset butonuna tıklayın. Tüm seçenekleri seçip 'Reset' butonuna tıklayın

Devletin sizi takip etmesine izin vermeyin

Devletler kişilerin tüm bilgilerini öğrenmek ve vatandaşları gizlice takip edebilmek için türlü çareler arar. Bunu mutlaka dikkate almalı ve gizli bilgileri toplayan araçlar hakkında daha fazla bilgi edinmelisiniz. Devletin sizi takip etmesinin önüne geçebilmek için internette tamamen gizli bir şekilde dolaşmalısınız.

Bilgisayarda internete bağlandığınızda farklı bir lokasyon seçerek güvenli bir şekilde konum gizlenebiliyor. Private Internet Access VPN programını kullanarak bu casus yazılımlardan tamamen kurtulabilir ve rahat bir internet deneyimi yaşarsınız.

Bu şekilde devletin sizden alabileceği bilgileri belirleme şansına sahip olursunuz ve bazı bilgiler sadece size kalır. Her ne kadar yasal olmayan bir şey yapmasanız ya da seçtiğiniz siteler ve programların hepsi yasal olsa da VPN servisi kullanarak güvenlik seviyenizi kendiniz belirleyebilirsiniz. 

Herhangi bir siber saldırıya karşı dosyalarınızı yedekleyin

Bilgisayar kullanıcıları hem siber saldırılardan hem de kendi hatalarından dolayı çeşitli kayıplar verebilir. Zararlı yazılımlardan kaynaklanan yazılımsal sorunlar ya da dosya şifreleme virüslerinin yol açtığı problemler bilgisayarlarda kalıcı sorunlara yol açabilir. Eğer dosyalarınızı bu sorunları yaşamadan önce yedeklerseniz bu sorunları kolaylıkla aşabilirsiniz.

Bilgisayarda oluşan her önemli değişimden sonra cihazı tekrar yedeklemek hayati bir önem taşıyabilir. Bu sayede bilgisayarınızda meydana gelebilecek türlü sorunlar karşısında aldığınız son yedek dosyaları kolaylıkla yükleyebilir ve kayıpsız bir şekilde önünüze çıkan problemi çözebilirsiniz. Bu adımı atmayı ihmal etmeyin. Hatta dosya yedekleme işlemlerini günlük ya da haftalık alışkanlıklar haline getirmeye çalışın.

Eğer dosyalarınızın son sürümler her zaman yedeklenmiş olursa yeni bir sorun karşısında hayal kırıklığı, çöküntü ya da büyük bir maddi kayıp yaşamazsınız. Bu sayede zararlı yazılımlar bir anda ortaya çıktığında hazırlıksız yakalanmamış olursunuz. Sistem yedekleme işlemleri için Data Recovery Pro programını kullanabilirsiniz.

Yazar hakkında
Ugnius Kiguolis
Ugnius Kiguolis - Kötü Amaçlı Yazılım Kaldırmada Uzman

Eğer bu ücretisz kaldırmal yöntemi size yardımcı oldusysa lütfen bu servici sürdürebilmemiz için bize bağış yapın. En ufak miktarda bile minnettat olacağız.

Ugnius Kiguolis ile iletişme geç
Esolutions Şirketi hakkında

Kaynak: https://www.2-spyware.com/remove-whatsapp-virus.html
DİĞER DİLLERDE KALDIRMA KILAVUZLARI

WhatsApp virus ile ilgili düşünceniz