Önem ölçekli:  
  (10/100)

Www-searching.com virüsünü kaldır (Kaldırma Talimatları) - Oca 2021 güncellemesi

Ugnius Kiguolis ile - -   searching virus | Browser hijacker Yaz

www-searching.com hakkında ne bilmem gerekiyor?

www-searching.com virus

www-searching.com başlangıç sayfanız, varsayılan arama motorunuz ve yeni sekme sayfanız olarak görünebilir. Ayrıca Google, Bing veya Yahoo’yu ayarlamada güçlük çekersiniz çünkü tarayıcı korsanı olarak adlandırılan bir programdır. Sistem değişiklerini önemsemez ve bu arama motorunu kullanmaya devam ederseniz ne kadar sinir bozucu olduğunu göreceksiniz. www-searching.com virüsünün sinir bozucu reklamlara ve yönlendirmelere maruz bıraktığını bildirmek isteriz. Ayrıca tarayıcı hareketlerini takip ederek kullanıcıların verilerini toplayabilirler.

Öncelikle www-searching.com korsanlığı son günlerde çok popüler bir hal aldı. Kurulum sürecine dikkat etmediğiniz hemen her programın içinde bu programlarla karşılaşabilirsiniz. Eğer bu programlardan herhangi birisi Arama Modülü, Arama Modülü Artı veya deiğer bileşenlere sahipse, arama motoru sistem ayarlarını istediği gibi değiştirip kendi anlaşmalı olduğu sitelere istediği gibi yönlendirme yapmak aniden ortaya çıkan reklamlara yol açabilir. 

Arama sonuçları ile oynayarak www-searching.com popularitesini arttırmak istediği üçüncü parti sitelere trafik yaratmaktadır. Bu aktivitenin program geliştiricilere para kazandırdığını söylemeye gerek yok. Ayrıca, bu arama motoru aracılığı ile gösterilen reklamlardan uzak durmalısınız. aşağıdaki örnekte de görebileceğiniz üzre www-searching.com reklamları sizi bu tarayıcı gibi bazı şüpheli programları indirmeye kandırabilir, ve kişisel bilgilerinizi ve paranızı çalabilirler.

Www-searching.com’un belli sitelere yönlendirmesinin nedeni de bu web sitelerinin reklamını yapmasıdır. Ancak bu sitelerin zararsız olmayacağının ve sizi virüslere yönlendirmeyeceğinin garantisi yoktur. Bazıları istenmeyen programların ve virüslerin sisteminize girmesine sebep olabileceğinden ve yönlendirmelerinden şikayetçiyseniz bilgisayarınızı iyi bir program ile kontrol etmelisiniz. Bunun için bir sürü soruna çözümü olan ReimageIntego programını kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

www-searching.com viruswww-searching.com virus

Www-searching.com yayılmak için hangi metodları kullanıyor?

Bilgisayarlara giren ve arama motoru veya başlangıç sayfası olarak çalışan yüzlerce arama sitesi vardır. Ancak kişiler bu tür siteler hakkında bilgilendirildiği için güvendikleri programları kullanırlar. Siz de güvenliğiniz için aynısını yapmalısınız. Konumuz olan www-searching.com’da döndüğümüzde, bu site tarayıcı korsanı ve istenmeyen program kategorisinde olduğundan kullanmamanızı öneriyoruz.

Genellikle, bu arama motoru ücretsiz programların opsiyonel eklentisi gibi gelip,kullanıcıların sistemini yavaşlatır, şüpheli websitelere yönlendirmeler ve benzeri sorunlara yol açar. Google, Chrome, Mozilla Firefoz ve Internet explorer DNS ayarlarınızca bir değişiklik farkettiyseniz, searching.com başlangıç sayfasını veya anasayfasını bilgisayarınızdan acilen kaldırmalısınız.

Bu ve benzeri istenmeyen programların gelecekte bilgisayarınıza sızmasından kaçınmak için, şunu unutmamalısınızki, genelde ücretsiz veya paylaşımlı yazılımların beraberinde opsiyonel olarak gelmekte. Bu yüzden, Gelişmiş veya Özel kurulum seçeneğini seçmeli ve bütün kurulum aşamalarını yakından gözlemleyip, www-searching.com virüsünü başlangıç sayfanız veya varsayılan arama motorunuz yapmakla ilgili bir seçenek olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Bu yayılma metodu bugünlerde çokça kullanıldığı için çok dikkatli olmalısınız ve eğer mümkünse ücretsiz yazılımların kurulumundan kaçınmalısınız. Aksi taktirde, çok dikkatli olup Hızlı ve Tavsiye edilen kurulum modlarından uzak durun.

www-searching.com ‘a genel bakış:

PC güvenlik uzmanlarımıza göre, www-searching.com sayfasından uzak durmalısınnız. Sizi bu konuda teşvik edecek bazı gerçekler :

 • Bigisayarlardaki izinsiz www-searching.com varlığı;
 • Bu arama motorunun tüm arama motorlarını bir kerede çalabilme özelliği;
 • www-searching.com ‘un sürekli anlaşmalı sitelere yönlendirme yapması;
 • Yavaşlama ve çökmelere yol açması;
 • Karmaşık www-searching.com kaldırma prosedürü;

SearchTerms virüsünü nasıl kaldırırım?

SearchTerms virüsünün sizi güvenli olmayan sitelere yönlendirmesini ve sinir bozucu pop-uplar göstermesini istemiyorsanız bu programı sisteminizden kaldırmalısınız. Bunu yapmanın en kolay yolu otomatik kaldırma kılavuzunu takip etmektir. Eğer kendinizi deneyimli bir PC kullanıcısı olarak tanımlamıyorsanız, size otomatik SearchTerms kaldırma seçeneğini seçmenizi öneririz.

Bu durumda, aşağıda verilen anti-casus yazılımlarından birini tercih ettiğinizden emin olun, son sürümüne güncelleyip PC nizitam bir sistem taramasına tabi tutun. İhtiyaç duyduğunuz sistem raporunu aldıktan sonra, bilgisayarınızdan istenmeyen ve tehlikeli eklentileri kaldırdığınıza emin olun.

www-searching.com u kaldırmak için aşağıda verilen videodaki kılavuza bakınız.

ReimageIntego programının yardımıyla virüs tehlikesinden kurtulabilirsiniz. SpyHunter 5Combo Cleaner ve Malwarebytes potansiyel istenmeyen programları ve virüsleri, onlara ait tüm dosyaları ve kayıt dosyalarını tespit etme konusunda tavsiye edilen programlardır.

Teklif
Şİmdi yapın!
İndir
Reimage Mutluluk
Garanti
İndir
Intego Mutluluk
Garanti
Microsoft Windows ile uyumludur. Supported versions OS X ile uyumludur. Supported versions
Başarılı olunamadığında ne yapmalı?
  Reimage Intego kullanarak virüslerin verdiği hasarı telafi etmeyi başramadıysanız, submit a question adresinden destek ekibimizle iletişime geçin ve paylaşabildiğiniz kadar çok detay paylaşın.
Reimage Intego ücretsiz bir deneme sürümüne sahiptir. Reimage Intego tam sürümünü satıl alan kullanıcılar daha detaylı taramalar yapabilir. Ücretsiz sürüm virüsleri belirlemek için tarama yaoar ve bu virüsleri nasıl sileceğinize dair rehber sunar. Tam sürüm bu dosyaları otomatik olarak kaldırır.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Reimage kullanarak tamir edemezseniz SpyHunter 5 programını deneyebilirsiniz.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Intego kullanarak tamir edemezseniz Combo Cleaner programını deneyebilirsiniz.
www-searching.com virus bellek kopyası
www-searching.com virus bellek kopyasıwww-searching.com virus bellek kopyasıwww-searching.com virus bellek kopyasıwww-searching.com virus bellek kopyası
www-searching.com virus bellek kopyası

www-searching.com Virüsünü Elle Kaldırma Rehberi:

Windows sistemlerinden www-searching.com virüsünü kaldırım

Not! Tarayıcı krosanları , reklam destekli yazılımlar ve diğer istenmeyen programlar genel oalrak paket halinde yayılıyorlar . www-searching.com virüsünden kurtulmak ve gelecekte tekrar görüntülenmesini engellemek istiyorsanız hepsini tek tek kandırmalısınız. Bunu yapmanın en kolay yolu ise ReimageIntego kullanmak veya bu bileşenleri bulmaya çalışabilirsiniz. : Search Module, Search Module Plus.

 1. Start Control Panel Programs and Features'e tıklayın ( Eğer Windows XP kullanıcısıysanız Add/Remove Programs'e tıklayın) 'Start -> Control Panel -> Programs and Features''e tıklayın ( Eğer 'Windows XP' kullanıcısıysanız 'Add/Remove Programs''e tıklayın)
 2. Eğer Windows 10 / Windows 8 kullanıcısıysanız ekranın sol alt köşesinde sağa tıklayın. Quick Access Menu çıktığı anda Control Panel ve Uninstall a Program'ü seçin. Eğer 'Windows 10 / Windows 8' kullanıcısıysanız ekranın sol alt köşesinde sağa tıklayın. 'Quick Access Menu' çıktığı anda 'Control Panel' ve 'Uninstall a Program''ü seçin.
 3. www-searching.com ve bağlantılı programları kaldırın
  Burada www-searching.com ve benzeri yeni kurulmuş olan programları arayın.
 4. Bunları kaldırın ve ayarları kaydetmek için OK'e tıklayın. Şüpheli içeriklere sağ tıklayın ve 'Uninstall''ı seçin.
 5. www-searching.com'i Windows kısayollarından kaldırın.
  Mozilla Firefox'ın kısayoluna sağ tıklayın ve Mozilla Firefox'i seçin. Tarayıcı ikonuna sağ tıklayın ve 'Properties''ı seçin.
 6. Shortcut tabine gidin veTarget alanına bakın. Virüs ile alakalı zararlı içeriği kaldırın. 'Shortcut' tabini seçin ve 'http://isearch.babylon.com...''yi ve diğer şüpheli içerikleri silin.

Yukarıda verilen talimatları Internet Explorer ve Google Chrome de dahil tüm tarayıcı kısa yolları ile tekrar edin. Bu kısayolların Masaüstü, Başlat Menüsü ve Görev çubuğu gibi yerlerinin hepsini kontrol edin.

Mac OS X sisteminden www-searching.com virüsünü kaldırın

 1. OS X kullanıyorsanız, sol üstteki OS X butonuna tıklayın ve Applications se.eneğini seçin. 'Go' seçeneğine tıklayın ve 'Applications' seçeneğini seçin
 2. Applications dosyasını görene kadar bekleyin ve www-searching.com ya da benzeri şüpheli programları bulun. Bunlar hepsinin üstüne sağ tıklayın ve Move to Trash seçeneğini seçin. Tüm zararlı girdilere tıklayın ve 'Move to Trash' seçeneğini seçin

Mozilla Firefox (FF) programından www-searching.com virüsünü kaldırın

Görüldüğü üzere Mozilla Firefox www-searching.com virüsüne en çok maruz kalan tarayıcı . Eğer bu tarayıcı korsanı Mozilla tarayıcınızı etkilediyse aşağıda verilen zararlı eklenti ve uzantıları kaldırma adımlarını takip etmelisiniz. Ayrıca, şu adımları uygulayın:

 • Etkilenmiş web tarayıcıyı kapatın ve Dosya Tarayıcıyı açın
 • Şimdi %AppData% yazın ve şunu arayın user.js
 • Eğer bilgisayarınızda mevcut ise bu dosyayı yeniden adlandırın
 • Şimdi Mozilla Firefox’u açıp adres barına şunu yazın about:config ve Enter’a basın
 • Ayarlarsayfası çıktığında ,arama alanına Keyword.url yazıp sağ clickleyip Resetleyin.
 • Aynısını şunlarla da yapın browser.search.defaultengine, browser.search.selectedengine ve browser.newtab.url.

  1. Zararlı uzantıları kaldırın
   Mozilla Firefox 'i açın. Sağ üst köşedeki menü ikonuna tıklayın ve Add-ons Extensions'yi seçin. Menü ikonuna tıklayın ve 'Add-ons''ı seçin.
  2. Burada www-searching.com ', ve diğer şüpheli eklentileri seçin. Bu girişleri silmek için Remove 'e tıklayın. 'Extensions''i seçin ve zararlı içerikleri bulun. 'Remove' seçeneğine tıklayarak her birinden kurtulun.
  3. Başlangıç sayfanız değiştirildiyse onu değiştirin.
   Sağ üst köşedeki menüye tıklayın ve Options General 'i seçin.
  4. Burada zararlı linkleri silin ve istediğiniz siteleri girin ya da Restore to default 'e tıklayın.
  5. Değişiklikleri kaydetmek için OK 'e tıklayın. 'General' tabindeyken 'Home Page' kısmından tüm zararlı içeriği silin ya da 'Restore to Default' butonuna tıklayın. Ayarları kaydetmek için 'OK' seçeneğine tıklayın.
  6. Mozilla Firefox 'yi sıfırla
   Sol üstteki Firefox menüsüne tıklayın ve soru işaretine tıklayın. Burada Troubleshooting Information'yi seçin. Menü seçeneğine ve ardından '?' seçeneğine tıklayın ve 'Troubleshooting Information' yi seçin.
  7. Şimdi Reset Firefox düğmesi ile birlikte Reset Firefox to its default state mesajını göreceksiniz.  Bu düğmeye birkaç kez basın ve www-searching.com kaldırımını tamamlayın. 'Reset Firefox' butonuna birkaç kez tıklayın.

  Google Chrome programından www-searching.com virüsünü kaldırın

  1. Zararlı eklentileri silin.
   Google Chrome 'i açın. Sağ üst köşedeki menü ikonuna tıklayın ve Tools Extensions'yi seçin. Menü ikonuna tıklayın. 'Tools' ve 'Extensions' seçeneklerini seçin.
  2. Burada www-searching.com 'i ve diğer zararlı eklentileri seçin ve silmek için çöp kutusu ikonuna tıklayın. Zararlı içerikleri bulun ve çöp kutusu ikonuna tıklayarak tek tek hepsinden kurtulun.
  3. Virüs tarafından değiştirildiyse başlangıç sayfanız ve arama motorunuzu değiştirin.
   Menü simgesine tıklayın ve Settings 'i seçin.
  4. Burada On startup seçeneği altında Open a specific page or set of pages 'i arayın ve Set pages'e tıklayın. Menüye ve 'Settings' seçeneğine tıkladıktan sonra 'Set pages' seçeneğine tıklayın.
  5. Şimdi başka bir pencere görmelisiniz. Burada zararlı ara sitelerini silin ve istediğiniz siteyi başlangıç sayfanız olarak ayarlayın. Zararlı linkleri kaldırmak için 'X' seçeneğine tıklayın.
  6. Menü ikonuna tekrar tıklayın ve Search seçeneğinin altında Settings Manage Search engines 'i seçin. 'Settings' de iken 'Manage search engines...' seçeneğini seçin.
  7. Search Engines... 'deyken zararlı siteleri arayın. Sadece tercih ettiğiniz isimleri ve google'ı bırakmalısınız. Zararlı linkleri kaldırmak için 'X' seçeneğine tıklayın.
  8. Google Chrome 'yi sıfırla
   Google Chrome 'in sağ üst köşesindeki menü simgesine tıklayın ve Settings'yi seçin.
  9. Sayfanın sonuna inin ve Reset browser settings'e tıklayın. 'Settings''de iken 'Reset browser settings' düğmesine gelin ve tıklayın.
  10. Bu eylemi onaylamak için Reset 'e tıklayın ve www-searching.com kaldırımını tamamlayın. 'Reset' butonuna tıklayın ve kaldırma işlemini tamamlayın.

  Internet Explorer (IE) programından www-searching.com virüsünü kaldırın

  1. Tehlikeli eklentileri kaldırın
   Internet Explorer'i açın ve tarayıcının sağ üst köşesindeki dişli ikonuna tıklayın (IE menüsü) Menü ikonuna tıklayın ve 'Manage add-ons''ı seçin.
  2. Manage Add-ons penceresini göreceksiniz. Burada www-searching.com ve diğer şüpheli eklentileri bulun. Disable'ye tıklayarak bu girdileri devredışı bırakın. Tüm kötü içeriklere sağ tıklayın ve 'Disable''ı seçin.
  3. Başlangıç sayfanız değiştirildiyse onu değiştirin.
   Tarayıcının sağ üst köşesindeki menü ikonuna tıklayın ve Internet Options
  4. Burada zararlı linkleri kaldırın ve istediğiniz site adlarını girin. Ayarları katdetmek için Apply 'e tıklayın. Zararlı linkleri silin ve istediğiniz domain adını girin ve değişiklikleri kaydetmek için 'Apply''e tıklayın.
  5. Internet Explorer 'yi sıfırla
   Dişli ikonuna (menü) tekrar tıklayın ve Internet options 'ı seçin. Advanced sekmesine gidin.
  6. Burada Reset 'i seçin.
  7. Yeni pencereye girince Delete personal settings 'i kontrol edin ve www-searching.com kaldırım işlemini tamamlamak için Reset'yi tekrar seçin. 'Advanced' seçeneğine gidin ve 'Reset' düğmesine tıklayın. Şimdi 'Delete personal settings' seçeneğini seçin ve 'Reset''e tekrar tıklayın.

  Safari programından www-searching.com virüsünü kaldırın

  1. Zararlı uzantıları kaldırın
   Safari tarayıcısını açın ve ekranın sol köşesindeki Safari seçeneğine tıklayın. Bunu yaptıktan sonra Preferences seçeneğini seçin. 'Safari' seçeneğine tıklayınn ve 'Preferences' seçeneğini seçin
  2. Burada Extensions seçeneğini seçin ve www-searching.com ve benzeri şüpheli programları bulun. Hepsinden kurtulmak için Uninstall butonuna tıklayın. 'Extensions' seçeneğine gidin ve zararlı eklentileri kaldırın.
  3. Başlangıç sayfanız değiştirildiyse onu değiştirin.
   Safari tarayıcınızı açın ve menüden Safari seçeneğine tıklayın. Burada, Preferences seçeneğini seçin ve General seçeneğine tıklayın.
  4. Homepage alanına bakın. www-searching.com ile değiştirilmişse istenmeyen linki silin ve aramalarınız için kullanmak istediğiniz linki girin. Bunu yaparken adresin önüne "http://" yazmayı unutmayın. 'General' seçeneğindeyken zararlı URLleri silin ve istediğiniz adı girin.
  5. Safari 'yi sıfırla
   Safari tarayıcınızı açın ve menüden Safari seçeneğine tıklayın. Burada Reset Safari... kısmını seçin. 'Safari' seçeneğine tıklayınn ve 'Reset Safari...' seçeneğini seçin
  6. Şimdi sıfırlama seçeneklerinin bulunduğu bir açıklama penceresi göreceksiniz. Tüm bu seçenekler genellikle işaretli olur. Ancak sıfırlamak istediklerinizi kendiniz de belirleyebilirsiniz. www-searching.com kaldırma işlemini tamamlamak için Reset butonuna tıklayın. Tüm seçenekleri seçip 'Reset' butonuna tıklayın

Devletin sizi takip etmesine izin vermeyin

Devletler kişilerin tüm bilgilerini öğrenmek ve vatandaşları gizlice takip edebilmek için türlü çareler arar. Bunu mutlaka dikkate almalı ve gizli bilgileri toplayan araçlar hakkında daha fazla bilgi edinmelisiniz. Devletin sizi takip etmesinin önüne geçebilmek için internette tamamen gizli bir şekilde dolaşmalısınız.

Bilgisayarda internete bağlandığınızda farklı bir lokasyon seçerek güvenli bir şekilde konum gizlenebiliyor. Private Internet Access VPN programını kullanarak bu casus yazılımlardan tamamen kurtulabilir ve rahat bir internet deneyimi yaşarsınız.

Bu şekilde devletin sizden alabileceği bilgileri belirleme şansına sahip olursunuz ve bazı bilgiler sadece size kalır. Her ne kadar yasal olmayan bir şey yapmasanız ya da seçtiğiniz siteler ve programların hepsi yasal olsa da VPN servisi kullanarak güvenlik seviyenizi kendiniz belirleyebilirsiniz. 

Herhangi bir siber saldırıya karşı dosyalarınızı yedekleyin

Zararlı yazılımlardan kaynaklanan yazılımsal sorunlar ya da dosya şifreleme virüslerinin yol açtığı problemler bilgisayarlarda kalıcı sorunlara yol açabilir. Eğer dosyalarınızı bu sorunları yaşamadan önce yedeklerseniz bu sorunları kolaylıkla aşabilirsiniz.

Bilgisayarda oluşan her önemli değişimden sonra cihazı tekrar yedeklemek hayati bir önem taşıyabilir. Bu sayede bilgisayarınızda meydana gelebilecek türlü sorunlar karşısında aldığınız son yedek dosyaları kolaylıkla yükleyebilir ve kayıpsız bir şekilde önünüze çıkan problemi çözebilirsiniz.

Eğer dosyalarınızın son sürümler her zaman yedeklenmiş olursa yeni bir sorun karşısında hayal kırıklığı, çöküntü ya da büyük bir maddi kayıp yaşamazsınız. Bu sayede zararlı yazılımlar bir anda ortaya çıktığında hazırlıksız yakalanmamış olursunuz. Sistem yedekleme işlemleri için Data Recovery Pro programını kullanabilirsiniz.

Yazar hakkında
Ugnius Kiguolis
Ugnius Kiguolis - Kötü Amaçlı Yazılım Kaldırmada Uzman

Eğer bu ücretisz kaldırmal yöntemi size yardımcı oldusysa lütfen bu servici sürdürebilmemiz için bize bağış yapın. En ufak miktarda bile minnettat olacağız.

Ugnius Kiguolis ile iletişme geç
Esolutions Şirketi hakkında

Kaynak: https://www.2-spyware.com/remove-www-searching-com-virus.html
DİĞER DİLLERDE KALDIRMA KILAVUZLARI