Youndoo.com seçeneğini kaldırın (Gelişmiş Rehber) - Oca 2021 güncellemesi

Julie Splinters ile - - | Browser hijacker Yaz

Youndoo.com'ı Kaldırma Rehberi

Youndoo.com nedir

Youndoo.com virüs incelemesi

Youndoo.com güvenilir bir arama motoru alternatifi gibi gözükebilir. Bu arama sağlayıcı sizi tarayıcı araçları gibi güvenilir olduğuna ikna edebilir.Ne yazık ki, öyle değildir. Youndoo virüsü, tarayıcının kontrolünü ele geçirip sonra kendi arama motorunu varsayılan arama motoru yapma gibi garipliklikleriyle tarayıcı korsanı addedilir. Dahası, bu potansiyel istenmeyen program sadece sinir bozucu değil aynı zamanda bilgisayarınız üzerinde nahoş etkiler yaratabilen yeniden yönlendirme yatkınlığı ile bilinir. Youndoo.com virüsünü nasıl kaldırabileceğinizi ve tarayıcı aracına neden güvenmemmeniz gerektiğini ilerleyen bölümlerde bulacaksınız. ReimageIntego bu potansiyel istenmeyen programı tamamiyle kaldırabilen birkaç programdan birisidir.

Gereksiz alışveriş ve oyunplatformlarıyla dolup taşan navigation.iwatchavi.com gibi tarayıcı korsanlarıyla karşılaştırıldığı zaman, Youndoo hiç şüpheli gibi durmaz. Tamamen güvenilir hissi vermek için özel olarak dizayn edilmiştir. Bununla beraber, bu websitesini arama motoru olarak kullanmaya başladığınızda bu imaj birden bire paramparça olur.İlk önce, sizi sorgulanabilir alanlara yönlendirme gudubetliği dikkat çeker. Potansiyel hasarı söz konusu olmasa, bu kadar sinir bozucu olmazdı. Başka bir deyişle, Youndoo virüsü sizi sadece reklam dolu sitelere yönlendirmekle kalmaz aynı zamanda potansiyel kötücül içerik barındıran sitelere de yönlendirir. Bu yüzden, oralarda bulunan kötücül yazılımlar bilgisayarınızı etkilerse, sisteminizdeki programlar bozulmaya başlayabilir veya sahte sistem hata mesajları görmeye başlayabilirsiniz. Bu yüzden, bir an önce kaldırmanız akıllıca olacaktır.

The image displaying youndoo.com

Ek olarak, Youndoo.com bilgisayarınızdan belirli bir takım bilgiyi filtreleyerek toparlar. Gizlilik ayarlarında da belirtildiği gibi, arama motoru şu bilgileri toplar:

• İstek yapan bilgisayarın IP adresi,
• İstek yapılan tarih ve zaman,
• İstek yapılan sayfa/bakılan dosyanın adı,
• Transfer edilen verinin büyüklüğü,
• Dosyaya erişim/almanın gerçekleşip gerçekleşmediği,
• dosya/fonksiyonun istendiği internet sitesinin adresi,
• kullanılan web tarayıcısı.

Bu bilgiler istatistiki amaçlarla kullanılır. Youndoo bu datayı işlemek için Google Analitik kullanır. Sorun şu ki web sitesi üçüncü partiler tarafından destekleniyor. Bu yüzden, eğer az önce bahsettiğimiz bilgilere ulaşırlarsa, tarayıcınız size özel hazırlanmış reklam bombardımanına uğrayabilir. Bu tıklama başına ödeme yapan reklamlara tıklama olasılığınız ikiye katlanır. Reklam verenler bundan fayda sağladığı halde, siz hiçbir şey almazsınız.Youndoo.com’un diğer çokça nefret edilen özelliği ise ekstra dosyalara başvurması. Alternatif olarak “yardımcı elementler” de denmekte ve ana sorumlulukları korsanın pozisyonu kuvvetlendirmek. Bu aktiviteleri yüzünden, ilk seferde kaldırmakta sorun yaşayabilrisiniz. Bu dosyalar kayıt dosyaları arasında dağıldıkları için, Youndoo’yu ana tarayıcı ayarlarından kaldırmanız yetersiz kalmakta. Ek olarak, diğer gereksiz tarayıcı uzantıları ve eklentilerinin bilgisayarınıza yerleşmesi için sistemde boşluklar da oluşturabilirler.

Korsanın yayılma yöntemleri

Yanlışlıkla siz kendini kaydettiniz. Son yüklediğiniz Flash Oynatıcının pdf görüntüleyicisinin yükleme işlemini yaparken, önceden işaretlenmiş opsiyonel eklentiyi gözden kaçırdınız. Keza, Youndoo.com korsanı bilgisayarınızı esir aldı. Bunun gelecekte olmasını engellemek için, olağan olaylar sıralamasını değiştirmek lazım. Yeni bir yazılım yüklemeye başladığınızda “Özel” ayarı seçiniz. Sadece önceden işaretlenmiş hiçbir eklentinin olmadığına emin olduktan sonra, yüklemeyi tamamlayınız. Son olarak, gizlilik ayarlarına göz gezdirmek veya kullanıca yorumlarına bakmak bu arama motorunun güvenilir bir araç olup olmadığını anlamakta yeterli olacaktır.

Youndoo.comu bilgisayarınızdan kaldırma

Youndoo virüsünü bilgisayarınızdan birkaç dakika içinde kaldırmak için, otomatik kaldırma opsiyonunu seçmeli ve bir anti-casus yazılımı programı kurmalısınız. İstenmeyen potansiyel programlar ve yazılmılardan sizi koruduğuna emin olmak için, düzenli olarak güncellemenizi tavsiye ederiz. Uygun bir güvenlik programı bilgisayarınızın güvenliğini sağlamak için sadece gerekli değil aynı zamanda hayatidir. Yine de , eğer bilgisayarınıza ekstra yazılım kurmak istemiyorsanız, youndoo.com’u elle kaldırma prosedürünü de gerçekleştirebilirsiniz. Bu tarayıcı korsanının tekrar ortaya çıkmasına engel olmak için, her adımı dikkatlice kontrol ediniz.

ReimageIntego programının yardımıyla virüs tehlikesinden kurtulabilirsiniz. SpyHunter 5Combo Cleaner ve Malwarebytes potansiyel istenmeyen programları ve virüsleri, onlara ait tüm dosyaları ve kayıt dosyalarını tespit etme konusunda tavsiye edilen programlardır.

Teklif
Şİmdi yapın!
İndir
Reimage Mutluluk
Garanti
İndir
Intego Mutluluk
Garanti
Microsoft Windows ile uyumludur. macOS ile uyumludur.
Başarılı olunamadığında ne yapmalı?
  Reimage Intego kullanarak virüslerin verdiği hasarı telafi etmeyi başramadıysanız, submit a question adresinden destek ekibimizle iletişime geçin ve paylaşabildiğiniz kadar çok detay paylaşın.
Reimage Intego ücretsiz bir deneme sürümüne sahiptir. Reimage Intego tam sürümünü satıl alan kullanıcılar daha detaylı taramalar yapabilir. Ücretsiz sürüm virüsleri belirlemek için tarama yaoar ve bu virüsleri nasıl sileceğinize dair rehber sunar. Tam sürüm bu dosyaları otomatik olarak kaldırır.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Reimage kullanarak tamir edemezseniz SpyHunter 5 programını deneyebilirsiniz.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Intego kullanarak tamir edemezseniz Combo Cleaner programını deneyebilirsiniz.

Youndoo.com'i Elle Kaldırma Rehberi

Windows sistemlerinden Youndoo.com virüsünü kaldırım

 1. Start Control Panel Programs and Features'e tıklayın ( Eğer Windows XP kullanıcısıysanız Add/Remove Programs'e tıklayın) 'Start -> Control Panel -> Programs and Features''e tıklayın ( Eğer 'Windows XP' kullanıcısıysanız 'Add/Remove Programs''e tıklayın)
 2. Eğer Windows 10 / Windows 8 kullanıcısıysanız ekranın sol alt köşesinde sağa tıklayın. Quick Access Menu çıktığı anda Control Panel ve Uninstall a Program'ü seçin. Eğer 'Windows 10 / Windows 8' kullanıcısıysanız ekranın sol alt köşesinde sağa tıklayın. 'Quick Access Menu' çıktığı anda 'Control Panel' ve 'Uninstall a Program''ü seçin.
 3. Youndoo.com ve bağlantılı programları kaldırın
  Burada Youndoo.com ve benzeri yeni kurulmuş olan programları arayın.
 4. Bunları kaldırın ve ayarları kaydetmek için OK'e tıklayın. Şüpheli içeriklere sağ tıklayın ve 'Uninstall''ı seçin.

Mac OS X sisteminden Youndoo.com virüsünü kaldırın

 1. OS X kullanıyorsanız, sol üstteki OS X butonuna tıklayın ve Applications se.eneğini seçin. 'Go' seçeneğine tıklayın ve 'Applications' seçeneğini seçin
 2. Applications dosyasını görene kadar bekleyin ve Youndoo.com ya da benzeri şüpheli programları bulun. Bunlar hepsinin üstüne sağ tıklayın ve Move to Trash seçeneğini seçin. Tüm zararlı girdilere tıklayın ve 'Move to Trash' seçeneğini seçin

Microsoft Edge programından Youndoo.com virüsünü kaldırın

Microsoft Edge ayarlarını sıfırla (Yöntem 1 )

 1. Microsoft Edge uygulamasını çalıştır ve More 'e tıkla( ekranın sağ üst köşesindeki 3 nokta)
 2. Daha fazla seçenek açmak için Settings 'a tıklayın
 3. Settings ekranı ortaya çıkınca, Clear browsing data seçeneğinin altındaki Choose what to clear butonuna tıklayın Ayarlara gidin ve 'Choose what to clear' 'i seçin
 4. Burada, kaldırmak istediğiniz her şeyi seçin ve Clear'a tıklayın 'Clear' butonunu seçin
 5. Şimdi Startbutonuna(Windows logo) sağ tıklamalısınız. Burada, Task Manager'i seçiniz. Başlangıç menüsünü açın ve 'Task Manager''ı seçin seçin.
 6. Processes sekmesinde iken, Microsoft Edge 'i aratınız.
 7. Sağ tıklayıp Go to details seçeneğini seçin. Eğer göremezseniz Go to details seçeneğine gidip More details'e tıklayın ve önceki adımı tekrar ediniz. 'Microsoft Edge''e sağ tıkalyın ve 'Go to details''ı seçin Eğer 'Go to details' seçeneği ortaya çıkmazsa, 'More details''ı seçin
 8. Detailsekmesi ortaya çıktığında, içinde Microsoft Edge geçen her girdiyi bulun. Bu girdileri sonlandırmak için hepsine sağ tuşla tıklayıp End Task seçin Microsoft Edge girdilerini bulun ve 'End Task' 'ı seçin

Microsoft Edge tarayıcısını sıfırlama (Yöntem 2 )

Eğer Yöntem 1 faydalı olmazsa, gelişmiş Edge sıfırlama yöntemini kullanmalısınız.

 1. Not: bu yöntemi kullanmadan önce verilerinizi yedeklemelisiniz.
 2. Bilgisayarınzda bu klasörü bulun: C:\Users\%username%\AppData\Local\Packages\Microsoft.MicrosoftEdge_8wekyb3d8bbwe.
 3. Kaydedilmiş bütüngirdileribulupfarenizin sağ tuşu ile tıklayın. Sonra Delete seçeneği Bilgisayarınızdaki Microsoft Edge klasörünü seçin, bütün girdileri sağ tuşla işaretleyip 'Delete' 'ye tıklayın
 4. Start butonuna(Windows logo) tıklayın ve Search my stuff satırına window power yazın
 5. Windows PowerShell girdisine sağ tıklayın ve Run as administrator seçin Windows PowerShell'i bulun , sağ tuşla tıklayıp 'Run as administrator' 'ı seçin
 6. Yöneticiolduktansonra : Windows Powershellpenceresi çıkaca, PS C:\WINDOWS\system32> komut satırını yapıştırıp ardından Enter'a basın:
  Get-AppXPackage -AllUsers -Name Microsoft.MicrosoftEdge | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register $($_.InstallLocation)\AppXManifest.xml -Verbose}
  Gerekli komutu kopyalayıp yapıştırın ve 'Enter'' a basın.

Bu adımlar tamamlandıktansonra, Youndoo.com Microsoft Edge tarayıcınızdan silinmiş olmalı

Mozilla Firefox (FF) programından Youndoo.com virüsünü kaldırın

 1. Zararlı uzantıları kaldırın
  Mozilla Firefox 'i açın. Sağ üst köşedeki menü ikonuna tıklayın ve Add-ons Extensions'yi seçin. Menü ikonuna tıklayın ve 'Add-ons''ı seçin.
 2. Burada Youndoo.com ', ve diğer şüpheli eklentileri seçin. Bu girişleri silmek için Remove 'e tıklayın. 'Extensions''i seçin ve zararlı içerikleri bulun. 'Remove' seçeneğine tıklayarak her birinden kurtulun.
 3. Mozilla Firefox 'yi sıfırla
  Sol üstteki Firefox menüsüne tıklayın ve soru işaretine tıklayın. Burada Troubleshooting Information'yi seçin. Menü seçeneğine ve ardından '?' seçeneğine tıklayın ve 'Troubleshooting Information' yi seçin.
 4. Şimdi Reset Firefox düğmesi ile birlikte Reset Firefox to its default state mesajını göreceksiniz.  Bu düğmeye birkaç kez basın ve Youndoo.com kaldırımını tamamlayın. 'Reset Firefox' butonuna birkaç kez tıklayın.

Google Chrome programından Youndoo.com virüsünü kaldırın

 1. Zararlı eklentileri silin.
  Google Chrome 'i açın. Sağ üst köşedeki menü ikonuna tıklayın ve Tools Extensions'yi seçin. Menü ikonuna tıklayın. 'Tools' ve 'Extensions' seçeneklerini seçin.
 2. Burada Youndoo.com 'i ve diğer zararlı eklentileri seçin ve silmek için çöp kutusu ikonuna tıklayın. Zararlı içerikleri bulun ve çöp kutusu ikonuna tıklayarak tek tek hepsinden kurtulun.
 3. Menü ikonuna tekrar tıklayın ve Search seçeneğinin altında Settings Manage Search engines 'i seçin. 'Settings' de iken 'Manage search engines...' seçeneğini seçin.
 4. Search Engines... 'deyken zararlı siteleri arayın. Sadece tercih ettiğiniz isimleri ve google'ı bırakmalısınız. Zararlı linkleri kaldırmak için 'X' seçeneğine tıklayın.
 5. Google Chrome 'yi sıfırla
  Google Chrome 'in sağ üst köşesindeki menü simgesine tıklayın ve Settings'yi seçin.
 6. Sayfanın sonuna inin ve Reset browser settings'e tıklayın. 'Settings''de iken 'Reset browser settings' düğmesine gelin ve tıklayın.
 7. Bu eylemi onaylamak için Reset 'e tıklayın ve Youndoo.com kaldırımını tamamlayın. 'Reset' butonuna tıklayın ve kaldırma işlemini tamamlayın.

Safari programından Youndoo.com virüsünü kaldırın

 1. Zararlı uzantıları kaldırın
  Safari tarayıcısını açın ve ekranın sol köşesindeki Safari seçeneğine tıklayın. Bunu yaptıktan sonra Preferences seçeneğini seçin. 'Safari' seçeneğine tıklayınn ve 'Preferences' seçeneğini seçin
 2. Burada Extensions seçeneğini seçin ve Youndoo.com ve benzeri şüpheli programları bulun. Hepsinden kurtulmak için Uninstall butonuna tıklayın. 'Extensions' seçeneğine gidin ve zararlı eklentileri kaldırın.
 3. Safari 'yi sıfırla
  Safari tarayıcınızı açın ve menüden Safari seçeneğine tıklayın. Burada Reset Safari... kısmını seçin. 'Safari' seçeneğine tıklayınn ve 'Reset Safari...' seçeneğini seçin
 4. Şimdi sıfırlama seçeneklerinin bulunduğu bir açıklama penceresi göreceksiniz. Tüm bu seçenekler genellikle işaretli olur. Ancak sıfırlamak istediklerinizi kendiniz de belirleyebilirsiniz. Youndoo.com kaldırma işlemini tamamlamak için Reset butonuna tıklayın. Tüm seçenekleri seçip 'Reset' butonuna tıklayın

Potansiyel olarak istenmeyen bu programı kaldırdıktan ve tüm tarayıcılarınızı tamir ettikten sonra PC'nizi iyi bir korsan yazılım programı ile kontrol etmenizi öneriyoruz. Bu Youndoo.com programından kalan kayıt dosyalarını silmenizi ve sisteminizde var olan virüsleri saptamanızı sağlar. Bunun için kötü yazılım temizliyicilerden birini kullanın: ReimageIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner ya da Malwarebytes.

Önerdiklerimiz

Devletin sizi takip etmesine izin vermeyin

Devletler kişilerin tüm bilgilerini öğrenmek ve vatandaşları gizlice takip edebilmek için türlü çareler arar. Bunu mutlaka dikkate almalı ve gizli bilgileri toplayan araçlar hakkında daha fazla bilgi edinmelisiniz. Devletin sizi takip etmesinin önüne geçebilmek için internette tamamen gizli bir şekilde dolaşmalısınız.

Bilgisayarda internete bağlandığınızda farklı bir lokasyon seçerek güvenli bir şekilde konum gizlenebiliyor. Private Internet Access VPN programını kullanarak bu casus yazılımlardan tamamen kurtulabilir ve rahat bir internet deneyimi yaşarsınız.

Bu şekilde devletin sizden alabileceği bilgileri belirleme şansına sahip olursunuz ve bazı bilgiler sadece size kalır. Her ne kadar yasal olmayan bir şey yapmasanız ya da seçtiğiniz siteler ve programların hepsi yasal olsa da VPN servisi kullanarak güvenlik seviyenizi kendiniz belirleyebilirsiniz. 

Herhangi bir siber saldırıya karşı dosyalarınızı yedekleyin

Zararlı yazılımlardan kaynaklanan yazılımsal sorunlar ya da dosya şifreleme virüslerinin yol açtığı problemler bilgisayarlarda kalıcı sorunlara yol açabilir. Eğer dosyalarınızı bu sorunları yaşamadan önce yedeklerseniz bu sorunları kolaylıkla aşabilirsiniz.

Bilgisayarda oluşan her önemli değişimden sonra cihazı tekrar yedeklemek hayati bir önem taşıyabilir. Bu sayede bilgisayarınızda meydana gelebilecek türlü sorunlar karşısında aldığınız son yedek dosyaları kolaylıkla yükleyebilir ve kayıpsız bir şekilde önünüze çıkan problemi çözebilirsiniz.

Eğer dosyalarınızın son sürümler her zaman yedeklenmiş olursa yeni bir sorun karşısında hayal kırıklığı, çöküntü ya da büyük bir maddi kayıp yaşamazsınız. Bu sayede zararlı yazılımlar bir anda ortaya çıktığında hazırlıksız yakalanmamış olursunuz. Sistem yedekleme işlemleri için Data Recovery Pro programını kullanabilirsiniz.

Yazar hakkında
Julie Splinters
Julie Splinters - Virüs temizleme uzmanı

Eğer bu ücretisz kaldırmal yöntemi size yardımcı oldusysa lütfen bu servici sürdürebilmemiz için bize bağış yapın. En ufak miktarda bile minnettat olacağız.

Julie Splinters ile iletişme geç
Esolutions Şirketi hakkında

DİĞER DİLLERDE KALDIRMA KILAVUZLARI