Zeus Trojan seçeneğini kaldırın (Kaldırma Rehberi) - Mar 2021 tarihinde güncellendi

Jake Doevan ile - - | Virüsler Yaz

Zeus Trojan'ı Kaldırma Rehberi

Zeus Truva Atı nedir

Zeus Truva atının çalışma yöntemi

Sahte Zeus tespit mesajıZeus Truva atı içerebilecek Teknik Destek Dolandırıclığı uyarıları

Zeus Truva atı, diğer bir adıyla Zbot Truva atı insanların kişisel bilgilerini çalınması için kullanılan tehlikeli bir truva atıdır . Bu Truva atı genel olarak kişilerin banka bilgilerini çalmak için geliştirilmiştir ve banka bilgisi çalmak için kullanılan hemen hemen tüm truva atları içinde Zeus'un kodlarından içerir. Aslına, Truva atının içindeki birkaç dosyanın gerekli şekilde modifiye edilmesiyle banka bilgilerini çalabilecek hale gelmektedir.

Bu virüsün 10 milyohlarda kişiyi etkileyip $100 milyonlarca zarar sebep olmuştur. Yapımcısının kaynak kodlarını 2011 yılında online olarak paylaşmasının ardından Zeus Truva atının sonlandığına inanılıyordu. Fakat, güvenlik uzmanları bu virüsün saldırılarının devam ettiğini belirtmekte, bu yüzden sisteminizdeki hassas bilgileri korumak adına güvenilir bir anti-casus yazılımı olduğundan emin olmalısınız..

Zeus Truva atını bir çok farklı yöntemle bilgi toplamaktadır. Uzmanlar en önemli iki tanesinde hem fikirler:

 • FTP, POP3 ve Internet Explorer şifrelerini, virüs sisteme girdikten sonra otomatik olarak Protected Storage (PStore) içinden ele geçirir.
 • Zeus ayrıca ziyaret ettiğiniz web sitelerini de gözlemler ve girdiğiniz sitelerdeki formlara zaman zaman orjinalinde olmayan ekstra satırlar ekler. Örneğin, bu ekstra alanlarda, kullanıcı adı ve şifre yerine doğum tarihiniz, telefon numaranız istenebilir.

Var olan fonksiyonlarının yanı sıra, Zeus Truva atı sistemde bir komuta iletişim merkezu kurup ele geçirdiği sistemlere farklı virüsler bulaştırmasına da imkan vermekte. Sisteminize dosya indirebilir, yeniden başlatabilir, sistem dosyalarını silebilir ve sistemin çökmesine sebebiyet verebilir. Sonuç olarak, virüs, kurbanı işletim sistemini en baştan kurmaya mecbur bırakabilir

Zeus Truva Atı ÖrneğiZeus Truva Atı bilgisayarları ele geçirip kişisel bilgileri çalan tehlikeli bir truva atıdır

Sahte uyarılarla Zeus Truva atı saldırısı hakkında sizi uyaran yazılımlara karşı dikkatli olun!

Kötücül yazılım araştırmacıları ve analistleri olarak, siber suçlar dünyasında bir yatkınlık farkettik. Dolandırıcılar, kullanıcının varsayılan tarayıcısını ele geçirerek kurbanı sahte teknik destek servisi reklamları kullanmakta. Bu yüzden, tarayıcınız “Windows detected ZEUS virus” veya “Zeus has been detected and put in quarantine” mesajı gösteren bir adres açacak olursa büyük ihtimalle buna inanmamalısınız.

Sisteminize Zeus virüsünün bulaşıp bulaşmadığını söyleyebilecek tek güvenilir yazılım bir anti-kötücül virüs yazılmıdır. Dolandırıcılar Zeus adını kullanmaktadır çünkü bu kötücül yazılım oldukça ünlüdür ve kitleler tarafından bilinmektdir. Teknik destek servisinin dolandırıcılık olduğunu anlamanızı sağlayacak bir diğer unsur ise açılan pencerede hayali bir Zeus virüsüdür. Elimizdeki raporlara göre bu sahte teknik destek uyarıları şu numaraları kullanmakta: 1-800-014-8826, 1-844-324-6233 veya 1-844-680-1071.

Dolandırıcılara ait bu numaraları kesinlike aramayın! Muhtemelen siseminizde Zeus virüsü bulunmamakta, ve kimse kişisel bilgilerinizi toplamamakta bu yüzden sakin olup anti-kötücül yazılımınızı çalıştırı silmeniz yeterlidir. Sahtekarlar sizi korkutup “yarım” içn onları aramanızı istemekte. Kurbanlardan gelen raporlara göre, dolandırıcıların kurbanlarda faydasız saçma programlar veya hizmetleri almalarını istemekte veyahut kişisel bilgileri istemekte. Kesinlikle kişisel bilgilerinizi bu dolandırıcılarla paylaşmayın çünkü kötücül amaçlarla kullanabilmekteler! Teknik destek dolandırıcılığı hakkında daha detaylı bilgiyi linke tıklarayak ulaşabilirsiniz.

Zeus Trojan

Bu truva atının kullandığı yayılma yöntemleri

Bu yazıyı kaleme aldığımız dönemde, Zeus Truva at aktif olarak ulaştırılamayan eşyalarla ilgili sahte epostalarla yayılmakta. Bu epostalar çok güvenilir durduğuna ve kendilerini Fedex, Royal Mail veya diğer saygın şirketlerden birisi gibi gösterdiğini bilmenizi isteriz. Bu tarz bir eposta aldıysanız, sisteminize Zeus Truva atı bulaştırabileceği için tıklamamanızı tavsiye etmekteyiz.

Ayrıca, illegal sayfalar, lisanssız programlar ve sosyal meydadaki yanıltıcı mesajlardan uzak durmanızı tavsiye etmekteyiz çünkü bu mesajlar da Zeus Truva atının yayılmasında aktif olarak rol almakta. Sisteme girer girmez, ayarlarını değiştirip tehlikeli icraatlarına başlamakta. Kredi kartı bilgileri ve paranızı kaybetmemek için vakit kaybetmeden Zeus virüsünü sisteminizden kaldırmanızı tavsiye etmekteyiz.

Zeus Trojan

Zeus kaldırma tekniği

Zeus Truva atını sisteminizden kaldırmak istiyorsanız, sisteminizi ReimageIntego veya Malwarebytes ile taramalısınız. Bu truva atını kesin olarak yakalayabilmeleri için programların güncel olduğundan emin olmalısınız. Sisteminizi tararken tüm ağlardan bağlantınızı koparmanızda da fayda vardır. Bu strateji yazılılımın sisteminizde kullandığı tekniği sonlandırıp daha hızlı ve doğru bir virüs temizleme işlemi gerçekleştirmenizi sağlayacaktır.

ReimageIntego programının yardımıyla virüs tehlikesinden kurtulabilirsiniz. SpyHunter 5Combo Cleaner ve Malwarebytes potansiyel istenmeyen programları ve virüsleri, onlara ait tüm dosyaları ve kayıt dosyalarını tespit etme konusunda tavsiye edilen programlardır.

Teklif
Şİmdi yapın!
İndir
Reimage Mutluluk
Garanti
İndir
Intego Mutluluk
Garanti
Microsoft Windows ile uyumludur. macOS ile uyumludur.
Başarılı olunamadığında ne yapmalı?
  Reimage Intego kullanarak virüslerin verdiği hasarı telafi etmeyi başramadıysanız, submit a question adresinden destek ekibimizle iletişime geçin ve paylaşabildiğiniz kadar çok detay paylaşın.
Reimage Intego ücretsiz bir deneme sürümüne sahiptir. Reimage Intego tam sürümünü satıl alan kullanıcılar daha detaylı taramalar yapabilir. Ücretsiz sürüm virüsleri belirlemek için tarama yaoar ve bu virüsleri nasıl sileceğinize dair rehber sunar. Tam sürüm bu dosyaları otomatik olarak kaldırır.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Reimage kullanarak tamir edemezseniz SpyHunter 5 programını deneyebilirsiniz.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Intego kullanarak tamir edemezseniz Combo Cleaner programını deneyebilirsiniz.

Zeus Trojan'i Elle Kaldırma Rehberi

Windows sistemlerinden Zeus Trojan virüsünü kaldırım

 1. Start Control Panel Programs and Features'e tıklayın ( Eğer Windows XP kullanıcısıysanız Add/Remove Programs'e tıklayın) 'Start -> Control Panel -> Programs and Features''e tıklayın ( Eğer 'Windows XP' kullanıcısıysanız 'Add/Remove Programs''e tıklayın)
 2. Eğer Windows 10 / Windows 8 kullanıcısıysanız ekranın sol alt köşesinde sağa tıklayın. Quick Access Menu çıktığı anda Control Panel ve Uninstall a Program'ü seçin. Eğer 'Windows 10 / Windows 8' kullanıcısıysanız ekranın sol alt köşesinde sağa tıklayın. 'Quick Access Menu' çıktığı anda 'Control Panel' ve 'Uninstall a Program''ü seçin.
 3. Zeus Trojan ve bağlantılı programları kaldırın
  Burada Zeus Trojan ve benzeri yeni kurulmuş olan programları arayın.
 4. Bunları kaldırın ve ayarları kaydetmek için OK'e tıklayın. Şüpheli içeriklere sağ tıklayın ve 'Uninstall''ı seçin.

Mac OS X sisteminden Zeus Trojan virüsünü kaldırın

 1. OS X kullanıyorsanız, sol üstteki OS X butonuna tıklayın ve Applications se.eneğini seçin. 'Go' seçeneğine tıklayın ve 'Applications' seçeneğini seçin
 2. Applications dosyasını görene kadar bekleyin ve Zeus Trojan ya da benzeri şüpheli programları bulun. Bunlar hepsinin üstüne sağ tıklayın ve Move to Trash seçeneğini seçin. Tüm zararlı girdilere tıklayın ve 'Move to Trash' seçeneğini seçin

Microsoft Edge programından Zeus Trojan virüsünü kaldırın

Microsoft Edge ayarlarını sıfırla (Yöntem 1 )

 1. Microsoft Edge uygulamasını çalıştır ve More 'e tıkla( ekranın sağ üst köşesindeki 3 nokta)
 2. Daha fazla seçenek açmak için Settings 'a tıklayın
 3. Settings ekranı ortaya çıkınca, Clear browsing data seçeneğinin altındaki Choose what to clear butonuna tıklayın Ayarlara gidin ve 'Choose what to clear' 'i seçin
 4. Burada, kaldırmak istediğiniz her şeyi seçin ve Clear'a tıklayın 'Clear' butonunu seçin
 5. Şimdi Startbutonuna(Windows logo) sağ tıklamalısınız. Burada, Task Manager'i seçiniz. Başlangıç menüsünü açın ve 'Task Manager''ı seçin seçin.
 6. Processes sekmesinde iken, Microsoft Edge 'i aratınız.
 7. Sağ tıklayıp Go to details seçeneğini seçin. Eğer göremezseniz Go to details seçeneğine gidip More details'e tıklayın ve önceki adımı tekrar ediniz. 'Microsoft Edge''e sağ tıkalyın ve 'Go to details''ı seçin Eğer 'Go to details' seçeneği ortaya çıkmazsa, 'More details''ı seçin
 8. Detailsekmesi ortaya çıktığında, içinde Microsoft Edge geçen her girdiyi bulun. Bu girdileri sonlandırmak için hepsine sağ tuşla tıklayıp End Task seçin Microsoft Edge girdilerini bulun ve 'End Task' 'ı seçin

Microsoft Edge tarayıcısını sıfırlama (Yöntem 2 )

Eğer Yöntem 1 faydalı olmazsa, gelişmiş Edge sıfırlama yöntemini kullanmalısınız.

 1. Not: bu yöntemi kullanmadan önce verilerinizi yedeklemelisiniz.
 2. Bilgisayarınzda bu klasörü bulun: C:\Users\%username%\AppData\Local\Packages\Microsoft.MicrosoftEdge_8wekyb3d8bbwe.
 3. Kaydedilmiş bütüngirdileribulupfarenizin sağ tuşu ile tıklayın. Sonra Delete seçeneği Bilgisayarınızdaki Microsoft Edge klasörünü seçin, bütün girdileri sağ tuşla işaretleyip 'Delete' 'ye tıklayın
 4. Start butonuna(Windows logo) tıklayın ve Search my stuff satırına window power yazın
 5. Windows PowerShell girdisine sağ tıklayın ve Run as administrator seçin Windows PowerShell'i bulun , sağ tuşla tıklayıp 'Run as administrator' 'ı seçin
 6. Yöneticiolduktansonra : Windows Powershellpenceresi çıkaca, PS C:\WINDOWS\system32> komut satırını yapıştırıp ardından Enter'a basın:
  Get-AppXPackage -AllUsers -Name Microsoft.MicrosoftEdge | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register $($_.InstallLocation)\AppXManifest.xml -Verbose}
  Gerekli komutu kopyalayıp yapıştırın ve 'Enter'' a basın.

Bu adımlar tamamlandıktansonra, Zeus Trojan Microsoft Edge tarayıcınızdan silinmiş olmalı

Mozilla Firefox (FF) programından Zeus Trojan virüsünü kaldırın

 1. Zararlı uzantıları kaldırın
  Mozilla Firefox 'i açın. Sağ üst köşedeki menü ikonuna tıklayın ve Add-ons Extensions'yi seçin. Menü ikonuna tıklayın ve 'Add-ons''ı seçin.
 2. Burada Zeus Trojan ', ve diğer şüpheli eklentileri seçin. Bu girişleri silmek için Remove 'e tıklayın. 'Extensions''i seçin ve zararlı içerikleri bulun. 'Remove' seçeneğine tıklayarak her birinden kurtulun.
 3. Mozilla Firefox 'yi sıfırla
  Sol üstteki Firefox menüsüne tıklayın ve soru işaretine tıklayın. Burada Troubleshooting Information'yi seçin. Menü seçeneğine ve ardından '?' seçeneğine tıklayın ve 'Troubleshooting Information' yi seçin.
 4. Şimdi Reset Firefox düğmesi ile birlikte Reset Firefox to its default state mesajını göreceksiniz.  Bu düğmeye birkaç kez basın ve Zeus Trojan kaldırımını tamamlayın. 'Reset Firefox' butonuna birkaç kez tıklayın.

Google Chrome programından Zeus Trojan virüsünü kaldırın

 1. Zararlı eklentileri silin.
  Google Chrome 'i açın. Sağ üst köşedeki menü ikonuna tıklayın ve Tools Extensions'yi seçin. Menü ikonuna tıklayın. 'Tools' ve 'Extensions' seçeneklerini seçin.
 2. Burada Zeus Trojan 'i ve diğer zararlı eklentileri seçin ve silmek için çöp kutusu ikonuna tıklayın. Zararlı içerikleri bulun ve çöp kutusu ikonuna tıklayarak tek tek hepsinden kurtulun.
 3. Menü ikonuna tekrar tıklayın ve Search seçeneğinin altında Settings Manage Search engines 'i seçin. 'Settings' de iken 'Manage search engines...' seçeneğini seçin.
 4. Search Engines... 'deyken zararlı siteleri arayın. Sadece tercih ettiğiniz isimleri ve google'ı bırakmalısınız. Zararlı linkleri kaldırmak için 'X' seçeneğine tıklayın.
 5. Google Chrome 'yi sıfırla
  Google Chrome 'in sağ üst köşesindeki menü simgesine tıklayın ve Settings'yi seçin.
 6. Sayfanın sonuna inin ve Reset browser settings'e tıklayın. 'Settings''de iken 'Reset browser settings' düğmesine gelin ve tıklayın.
 7. Bu eylemi onaylamak için Reset 'e tıklayın ve Zeus Trojan kaldırımını tamamlayın. 'Reset' butonuna tıklayın ve kaldırma işlemini tamamlayın.

Safari programından Zeus Trojan virüsünü kaldırın

 1. Zararlı uzantıları kaldırın
  Safari tarayıcısını açın ve ekranın sol köşesindeki Safari seçeneğine tıklayın. Bunu yaptıktan sonra Preferences seçeneğini seçin. 'Safari' seçeneğine tıklayınn ve 'Preferences' seçeneğini seçin
 2. Burada Extensions seçeneğini seçin ve Zeus Trojan ve benzeri şüpheli programları bulun. Hepsinden kurtulmak için Uninstall butonuna tıklayın. 'Extensions' seçeneğine gidin ve zararlı eklentileri kaldırın.
 3. Safari 'yi sıfırla
  Safari tarayıcınızı açın ve menüden Safari seçeneğine tıklayın. Burada Reset Safari... kısmını seçin. 'Safari' seçeneğine tıklayınn ve 'Reset Safari...' seçeneğini seçin
 4. Şimdi sıfırlama seçeneklerinin bulunduğu bir açıklama penceresi göreceksiniz. Tüm bu seçenekler genellikle işaretli olur. Ancak sıfırlamak istediklerinizi kendiniz de belirleyebilirsiniz. Zeus Trojan kaldırma işlemini tamamlamak için Reset butonuna tıklayın. Tüm seçenekleri seçip 'Reset' butonuna tıklayın

Potansiyel olarak istenmeyen bu programı kaldırdıktan ve tüm tarayıcılarınızı tamir ettikten sonra PC'nizi iyi bir korsan yazılım programı ile kontrol etmenizi öneriyoruz. Bu Zeus Trojan programından kalan kayıt dosyalarını silmenizi ve sisteminizde var olan virüsleri saptamanızı sağlar. Bunun için kötü yazılım temizliyicilerden birini kullanın: ReimageIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner ya da Malwarebytes.

Önerdiklerimiz

Devletin sizi takip etmesine izin vermeyin

Devletler kişilerin tüm bilgilerini öğrenmek ve vatandaşları gizlice takip edebilmek için türlü çareler arar. Bunu mutlaka dikkate almalı ve gizli bilgileri toplayan araçlar hakkında daha fazla bilgi edinmelisiniz. Devletin sizi takip etmesinin önüne geçebilmek için internette tamamen gizli bir şekilde dolaşmalısınız.

Bilgisayarda internete bağlandığınızda farklı bir lokasyon seçerek güvenli bir şekilde konum gizlenebiliyor. Private Internet Access VPN programını kullanarak bu casus yazılımlardan tamamen kurtulabilir ve rahat bir internet deneyimi yaşarsınız.

Bu şekilde devletin sizden alabileceği bilgileri belirleme şansına sahip olursunuz ve bazı bilgiler sadece size kalır. Her ne kadar yasal olmayan bir şey yapmasanız ya da seçtiğiniz siteler ve programların hepsi yasal olsa da VPN servisi kullanarak güvenlik seviyenizi kendiniz belirleyebilirsiniz. 

Herhangi bir siber saldırıya karşı dosyalarınızı yedekleyin

Zararlı yazılımlardan kaynaklanan yazılımsal sorunlar ya da dosya şifreleme virüslerinin yol açtığı problemler bilgisayarlarda kalıcı sorunlara yol açabilir. Eğer dosyalarınızı bu sorunları yaşamadan önce yedeklerseniz bu sorunları kolaylıkla aşabilirsiniz.

Bilgisayarda oluşan her önemli değişimden sonra cihazı tekrar yedeklemek hayati bir önem taşıyabilir. Bu sayede bilgisayarınızda meydana gelebilecek türlü sorunlar karşısında aldığınız son yedek dosyaları kolaylıkla yükleyebilir ve kayıpsız bir şekilde önünüze çıkan problemi çözebilirsiniz.

Eğer dosyalarınızın son sürümler her zaman yedeklenmiş olursa yeni bir sorun karşısında hayal kırıklığı, çöküntü ya da büyük bir maddi kayıp yaşamazsınız. Bu sayede zararlı yazılımlar bir anda ortaya çıktığında hazırlıksız yakalanmamış olursunuz. Sistem yedekleme işlemleri için Data Recovery Pro programını kullanabilirsiniz.

Yazar hakkında
Jake Doevan
Jake Doevan - Hayat, virüslerle zaman kaybetmek için çok kısa.

Eğer bu ücretisz kaldırmal yöntemi size yardımcı oldusysa lütfen bu servici sürdürebilmemiz için bize bağış yapın. En ufak miktarda bile minnettat olacağız.

Jake Doevan ile iletişme geç
Esolutions Şirketi hakkında

DİĞER DİLLERDE KALDIRMA KILAVUZLARI