Önem ölçekli:  
  (57/100)

Zeus Truva Atı. Nasıl temizlenir? (Kaldırma kılavuzu)

Jake Doevan ile - - | Truva atları Yaz

Zeus Truva atının çalışma yöntemi

Sahte Zeus tespit mesajı
Zeus Truva atı içerebilecek Teknik Destek Dolandırıclığı uyarıları

Zeus Truva atı, diğer bir adıyla Zbot Truva atı insanların kişisel bilgilerini çalınması için kullanılan tehlikeli bir truva atıdır . Bu Truva atı genel olarak kişilerin banka bilgilerini çalmak için geliştirilmiştir ve banka bilgisi çalmak için kullanılan hemen hemen tüm truva atları içinde Zeus'un kodlarından içerir. Aslına, Truva atının içindeki birkaç dosyanın gerekli şekilde modifiye edilmesiyle banka bilgilerini çalabilecek hale gelmektedir.

Bu virüsün 10 milyohlarda kişiyi etkileyip $100 milyonlarca zarar sebep olmuştur. Yapımcısının kaynak kodlarını 2011 yılında online olarak paylaşmasının ardından Zeus Truva atının sonlandığına inanılıyordu. Fakat, güvenlik uzmanları bu virüsün saldırılarının devam ettiğini belirtmekte, bu yüzden sisteminizdeki hassas bilgileri korumak adına güvenilir bir anti-casus yazılımı olduğundan emin olmalısınız..

Zeus Truva atını bir çok farklı yöntemle bilgi toplamaktadır. Uzmanlar en önemli iki tanesinde hem fikirler:

 • FTP, POP3 ve Internet Explorer şifrelerini, virüs sisteme girdikten sonra otomatik olarak Protected Storage (PStore) içinden ele geçirir.
 • Zeus ayrıca ziyaret ettiğiniz web sitelerini de gözlemler ve girdiğiniz sitelerdeki formlara zaman zaman  orjinalinde olmayan ekstra satırlar ekler. Örneğin, bu ekstra alanlarda, kullanıcı adı ve şifre yerine doğum tarihiniz, telefon numaranız istenebilir.

Var olan fonksiyonlarının yanı sıra, Zeus Truva atı sistemde bir komuta iletişim merkezu kurup ele geçirdiği sistemlere farklı virüsler bulaştırmasına da imkan vermekte. Sisteminize dosya indirebilir, yeniden başlatabilir, sistem dosyalarını silebilir ve sistemin çökmesine sebebiyet verebilir.  Sonuç olarak, virüs,  kurbanı işletim sistemini en baştan kurmaya mecbur bırakabilir

Sahte uyarılarla Zeus Truva atı saldırısı hakkında sizi uyaran yazılımlara karşı dikkatli olun!

Kötücül yazılım araştırmacıları ve analistleri olarak, siber suçlar dünyasında bir yatkınlık farkettik. Dolandırıcılar, kullanıcının varsayılan tarayıcısını ele geçirerek kurbanı sahte teknik destek servisi reklamları kullanmakta. Bu yüzden, tarayıcınız “Windows detected ZEUS virus” veya “Zeus has been detected and put in quarantine” mesajı gösteren bir adres açacak olursa büyük ihtimalle buna inanmamalısınız.

Sisteminize Zeus virüsünün bulaşıp bulaşmadığını söyleyebilecek tek güvenilir yazılım bir anti-kötücül virüs yazılmıdır. Dolandırıcılar Zeus adını kullanmaktadır çünkü bu kötücül yazılım oldukça ünlüdür ve kitleler tarafından bilinmektdir. Teknik destek servisinin dolandırıcılık olduğunu anlamanızı sağlayacak bir diğer unsur ise açılan pencerede hayali bir Zeus virüsüdür. Elimizdeki raporlara göre bu sahte teknik destek uyarıları şu numaraları kullanmakta: 1-800-014-8826, 1-844-324-6233 veya 1-844-680-1071.

Dolandırıcılara ait bu numaraları kesinlike aramayın! Muhtemelen siseminizde Zeus virüsü bulunmamakta, ve kimse kişisel bilgilerinizi toplamamakta bu yüzden sakin olup anti-kötücül yazılımınızı çalıştırı silmeniz yeterlidir. Sahtekarlar sizi korkutup “yarım” içn onları aramanızı istemekte. Kurbanlardan gelen raporlara göre, dolandırıcıların kurbanlarda faydasız saçma programlar veya hizmetleri almalarını istemekte veyahut kişisel bilgileri istemekte. Kesinlikle kişisel bilgilerinizi bu dolandırıcılarla paylaşmayın çünkü kötücül amaçlarla kullanabilmekteler! Teknik destek dolandırıcılığı hakkında daha detaylı bilgiyi linke tıklarayak ulaşabilirsiniz.

Bu truva atının kullandığı yayılma yöntemleri

Bu yazıyı kaleme aldığımız dönemde, Zeus Truva at aktif olarak ulaştırılamayan eşyalarla ilgili sahte epostalarla yayılmakta. Bu epostalar çok güvenilir durduğuna ve kendilerini  Fedex, Royal Mail veya diğer saygın şirketlerden birisi gibi gösterdiğini bilmenizi isteriz. Bu tarz bir eposta aldıysanız, sisteminize Zeus Truva atı bulaştırabileceği için tıklamamanızı tavsiye etmekteyiz.

Ayrıca, illegal sayfalar, lisanssız programlar ve sosyal meydadaki yanıltıcı mesajlardan uzak durmanızı tavsiye etmekteyiz çünkü bu mesajlar da Zeus Truva atının yayılmasında aktif olarak rol almakta. Sisteme girer girmez, ayarlarını değiştirip tehlikeli icraatlarına başlamakta. Kredi kartı bilgileri ve paranızı kaybetmemek için vakit kaybetmeden Zeus virüsünü sisteminizden kaldırmanızı tavsiye etmekteyiz.

Zeus kaldırma tekniği

Zeus Truva atını sisteminizden kaldırmak istiyorsanız, sisteminizi Reimage veya Plumbytes Anti-MalwareMalwarebytes Malwarebytes ile taramalısınız. Bu truva atını kesin olarak yakalayabilmeleri için programların güncel olduğundan emin olmalısınız. Sisteminizi tararken tüm ağlardan bağlantınızı koparmanızda da fayda vardır. Bu strateji yazılılımın sisteminizde kullandığı  tekniği sonlandırıp daha hızlı ve doğru bir virüs temizleme işlemi gerçekleştirmenizi sağlayacaktır.

Teklif
Şİmdi yapın!
İndir
Reimage (temizleyici) Mutluluk
Garanti
İndir
Reimage (temizleyici) Mutluluk
Garanti
Microsoft Windows ile uyumludur. Supported versions OS X ile uyumludur. Supported versions
Başarılı olunamadığında ne yapmalı?
 Reimage kullanarak virüslerin verdiği hasarı telafi etmeyi başramadıysanız, submit a question adresinden destek ekibimizle iletişime geçin ve paylaşabildiğiniz kadar çok detay paylaşın.
 Reimage virüslerin verdiği hasarı telafi etmek için tavsiye edilmektedir. Ücretsiz tarayıcı bilgisayarınızın virüslü olup olmadığını anlamanızı sağlar. Kötü amaçlı yazılım kaldırmanız gerekirse "Reimage kötü yazılım kaldırma aracının tam sürümünü almanız gerekir.

Not: Manuel yardım gerekli elle müdahele olmadan bir ya da bütün kaldırıcıların parazitten kurtulamadığı anlamına gelmekte, lütfen aşağıdaki kaldırım açıklamalarını okuyun

Zeus Truva Atı el kaldırma:

Süreçleri öldür:
sdra64.exe

Zeus Trojan'i Elle Kaldırma Rehberi:

Safe Mode with Networking kullanarak Zeus Trojan programını kaldır

 • Adım 1: Bilgisayarınız Safe Mode with Networking modunda yeniden başlat

  Windows 7 / Vista / XP
  1. Start Shutdown Restart OK seçeneğine tıkla.
  2. Bilgisayarınızın yeniden çalıştığında F8 tuşuna basmaya başlayın ve Advanced Boot Options penceresini görene dek devam edin.
  3. Listeden Safe Mode with Networking seçeneğini seçin 'Safe Mode with Networking' seçeneğini seçin

  Windows 10 / Windows 8
  1. Windows giriş ekranından Power tuşuna basın. Şimdi Shift tuşuna basılı tutun ve Restart seçeneğine tıklayın. .
  2. Troubleshoot tuşunu seçin Advanced options Startup Settings ve Restart tuşuna basın.
  3. Bilgisayar çalışmaya başladığında Startup Settings penceresinde Enable Safe Mode with Networking seçeneğini seçin. 'Enable Safe Mode with Networking' seçeneğini seçin
 • Adım 2: Zeus Trojan seçeneğini kaldırın

  Virüslü hesabınıza girin ve tarayıcıyı başlatın. Reimage veya başka bir casus yazılım karşıtı programı indirin. Güncelleyin ve zararlı dosyalardan kurtulmak için sistem taraması yaparak Zeus Trojan virüsünü kaldırma işlemini tamamlayın.

Fidye yazılım Safe Mode with Networking programını engelliyorsa, diğer yöntemleri deneyin.

System Restore kullanarak Zeus Trojan programını kaldır

 • Adım 1: Bilgisayarınız Safe Mode with Command Prompt modunda yeniden başlat

  Windows 7 / Vista / XP
  1. Start Shutdown Restart OK seçeneğine tıkla.
  2. Bilgisayarınızın yeniden çalıştığında F8 tuşuna basmaya başlayın ve Advanced Boot Options penceresini görene dek devam edin.
  3. Listeden Command Prompt seçeneğini seçin 'Safe Mode with Command Prompt' seçeneğini seçin

  Windows 10 / Windows 8
  1. Windows giriş ekranından Power tuşuna basın. Şimdi Shift tuşuna basılı tutun ve Restart seçeneğine tıklayın. .
  2. Troubleshoot tuşunu seçin Advanced options Startup Settings ve Restart tuşuna basın.
  3. Bilgisayar çalışmaya başladığında Startup Settings penceresinde Enable Safe Mode with Command Prompt seçeneğini seçin. 'Enable Safe Mode with Command Prompt' seçeneğini seçin
 • Adım 2: Sistem dosyalarınızı ve ayarları yeniden yükleyin
  1. Command Prompt penceresi görününde, cd restore seçeneğini girin ve Enter seçeneğine tıklayın. Alıntılar olmadan 'cd restore' seçeneğini girin ve 'Enter' seçeneğine basın.
  2. Şimdi rstrui.exe girin ve Enter seçeneğine tekrar girin.. Alıntılar olmadan 'rstrui.exe' seçeneğini girin ve 'Enter' seçeneğine basın.
  3. Yeni pencere göründüğünde Next seçeneğine tıklayın ve Zeus Trojan sisteme girmesinden önceki duruma dönün. Sonra Next seçeneğine tıklayın. 'System Restore' penceresi göründüğünde 'Next' seçeneğini seç Geri yükleme noktanızı seçin ve 'Next' seçeneğine tıklayın
  4. Sistem geri yüklemesini başlatmak için Yes seçeneğine tıklayın 'Yes' seçeneğine tıklayın ve sistem geri yüklemesini başlatın
  Sistemi önceki bir tarihe geri yükleme işleminin ardından, Reimage 'ı yükleyip bilgisayarı taradıktan sonra Zeus Trojan temizleme işleminin başarıya gerçekleştirildiğinden emin olun.

Son olarak kripto- fidye yazılımlara karşı korumanız olmalı. Bilgisayarınızı Zeus Trojan ve diğer fidye yazılımlardan korumak için güvenilir bir korsan yazılım programı kullanın. Reimage, Malwarebytes MalwarebytesCombo Cleaner veya Plumbytes Anti-MalwareMalwarebytes Malwarebytes bu iş için uygun olabilir.

Yazar hakkında

Jake Doevan
Jake Doevan - Hayat, virüslerle zaman kaybetmek için çok kısa.

Eğer bu ücretisz kaldırmal yöntemi size yardımcı oldusysa lütfen bu servici sürdürebilmemiz için bize bağış yapın. En ufak miktarda bile minnettat olacağız.

Jake Doevan ile iletişme geç
Esolutions Şirketi hakkında

Kaynak: https://www.2-spyware.com/remove-zeus-trojan.html

DİĞER DİLLERDE KALDIRMA KILAVUZLARI